۶ کار ساده که به شما انگیزه‌ی ورزش کردن و رسیدن به تناسب اندام می‌دهند

۱۷ دی ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۰ ۱۷ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
ایجاد انگیزه برای ورزش

آیا شما هم به دنبال ایجاد انگیزه برای ورزش کردن و تعهد به یک برنامه‌ی ورزش منظم هستید؟ باید به شما بگوییم که در این مسیر تنها نیستید. حقیقت موضوع این است که فرقی نمی‌کند که از کار برکنار شده باشید، نوزادتان شما را خسته کرده باشد، از شروع کردن ترس داشته باشید یا یک فرد تنبل باشید، در واقع، با سخت شدن زندگی یا زمانی که به صورت منظم کاری را انجام نمی‌دهید، انگیزه به آسانی از دست می‌رود.

تاکنون چند بار در آغاز سال جدید به خود قول داده‌اید که به یک برنامه‌ی ورزشی جدید متعهد شوید، اما در نهایت عهد خود را شکسته‌اید؟ البته دلایل بسیاری برای شکستن قول‌هایی که به خود می‌دهید، وجود دارد. در این مطلب قصد داریم ۶ راهکار برای ایجاد انگیزه‌ برای ورزش کردن، که شما را به اجرای برنامه‌ی ورزشی بازگرداند، معرفی کنیم.

۱.‌ ورزش کردن را با لذت بردن مرتبط سازید

وقتی کلمه‌‌ی ورزش کردن را می‌شنوید، به احتمال زیاد ذهن، آن را به عنوان تمرین سخت و رنج‌آور، برچسب می‌زند. در صورتی که برنامه‌ی ورزش، نامنظم هم باشد، این موضوع شدیدتر است.

انسان، همواره به هر قیمتی، به دنبال راحتی و دوری از سختی و درد، است. همچنان که بدن خود را در استرس ورزش کردن قرار می‌دهید، به احتمال زیاد، به سرعت به آن برچسب ورزش رنج آور خواهید زد. در صورتی که ورزش کردن جزو عادت‌هایتان نباشد یا هدف خاصی پشت برنامه‌ی ورزشی‌تان نباشد، این مساله شدیدتر می‌شود.

خوشبختانه، با این وجود، ذهن می‌تواند انتخاب کند که از چه چیزی لذت ببرید و همه‌‌ی این‌ها می‌توانند شما را در رسیدن به هدف و داشتن احساس مثبت، یاری کنند.

اغلب اوقات، افراد تمرین‌های ورزش خود را بدون دانستن کامل این موضوع که دلیل احساسی در پس تمایل به ورزش، چیست، آغاز می‌کنند. می‌خواهید وزن کم کنید، البته، درست است، اما چرا می‌خواهید وزن خود را کم کنید؟

ممکن است دلیل این موضوع این باشد که می‌خواهید احساس خوبی داشته باشید یا قدرتمندی و سلامتی را در بدن خود حس کنید.

برای داشتن این احساسات، تمام کاری که باید انجام دهید، این است که برای خودتان برنامه‌ریزی کنید و یک هدف مثبت پنهان قوی برای برنامه‌ی ورزشی خود داشته باشید؛ با این کار، ذهن آغاز به ثبت احساسات مثبت دید شما، از هر تمرین ورزشی می‌کند.

درست مانند هر عادت دیگری، هر چقدر احساسات مثبت بیشتری از هدفی که می‌خواهید به آن برسید، دریافت کنید، نتایج بیشتری را مشاهده خواهید کرد. هر وقت که ورزش می‌کنید، ذهن شما درد و رنجی را که از ورزش احساس می‌کنید، پنهان می‌کند زیرا شما را به هدف تناسب اندام نزدیک‌تر کرده و این کار ورزش کردن را به تجربه‌ی لذت‌بخشی تبدیل می‌کند.

بنابراین، هدف نهایی خود از ورزش و تناسب‌اندام را به وضوح تعیین و احساس کنید؛ در این صورت، ذهنتان به همان صورت که برنامه‌ریزی کرده‌اید، به شما برای رسیدن به هدفتان، انگیزه می‌‌دهد.

۲. تمرین مورد علاقه‌ی خود را پیدا کنید

انجام دادن ورزش مورد علاقه

شاید فکر کنید که تمرین ورزش، فقط به معنای دویدن روی تردمیل به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت، سه بار در هفته تا زمانی است که غرق در عرق شوید. بیایید با این حقیقت روبرو شویم که تردمیل، در واقع، هیجان انگیزترین ورزش نیست.

در حقیقت، دویدن روی تردمیل مفید است، اما اگر به دلیل اینکه احساس می‌کنید که روی یک چرخ کوچک می‌دوید، انگیزه‌ی همیشگی خود را از دست بدهید، تقصیری ندارید.

البته، این روند، مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد است، اما اگر شما آن را دوست ندارید، گزینه‌های بسیار دیگری وجود دارند که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. در صورتی که به دنبال ایجاد انگیزه برای ورزش کردن هستید، بسیار مهم است که ورزشی که انجام می‌دهید را دوست داشته باشید.

شاید مشکل شما این باشد که از روش‌های مختلفی که بدنتان می‌تواند ورزش کند، آگاهی ندارید. تمرین ورزشی باید در آغاز، جنبه‌ی تفریح و سرگرمی داشته باشد، در غیر این صورت، خود را به فعالیت اشتباه محدود خواهید کرد.

صدها تمرین و فعالیت ورزشی وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توانید ورزش مورد نظر خود را انتخاب کنید. سعی کنید روش‌های مختلف ورزش را امتحان کنید تا به فعالیت‌هایی که بیشتر از دیگران، به آن‌ها علاقه مند هستید، برسید.

۳. به دنبال یک شریک مسئولیت‌پذیر باشید

زمانی که تنها فردی که باید در مورد ورزشتان به او گزارش بدهید، خودتان هستید، انجام ندادن یا پشت گوش انداختن ورزش، بسیار ساده خواهد بود.

اگر مستعد تنبلی و غلت زدن در رختخواب هستید، احتمال بیدار شدنتان در ساعت ۶ صبح یک روز بارانی سرد، خیلی کم است. دلیل این مساله این است که به این صورت عادت داده شده‌ایم که تا زمانی که چیزی ما را به چالش نکشد، از درد اجتناب می‌کنیم.

این همان جایی است که وجود یک شریک مسئولیت‌پذیر یا مربی شخصی می‌تواند کمک‌کننده باشد. در حالت کلی، ناامید کردن یا ناراضی کردن دیگران، اغلب افراد را آزار می‌دهد.

زمانی که متعهد هستید که کار خود را نمایش بدهید و بدانید که کسی منتظر شما است، دوست ندارید که به خاطر عذرخواهی در مورد اینکه صبح خواب مانده‌اید، شرمنده شوید.

۴. یک الگو پیدا کنید

پیدا کردن الگو برای ورزش منظم

حفظ تناسب‌اندام در طولانی مدت، می‌تواند کار دشواری باشد، اگرچه، بسیاری از افراد با موفقیت آن را انجام می‌دهند. فرقی نمی‌کند که یک فرد مبتدی باشید که از شروع کردن می‌ترسد یا فردی باشید که برای حفظ ثبات و پایداری، تلاش می‌کند، در هر حال، به دنبال یک الگو باشید که کلید دستیابی به انگیزه برای ورزش کردن و تناسب‌اندام شما باشد.

در زندگی، اگر هدفی وجود دارد که خیلی قاطع می‌خواهید به آن برسید، شانس برای رسیدن به آن وجود دارد؛ این بدان معنا است که نه به صورت انحصاری، بلکه اغلب اوقات، قبل از شما فردی توانسته است که با موفقیت به آن دست پیدا کند.

فردی را در فضای ورزش و تناسب اندام، به عنوان الگوی خود قرار دهید، در نتیجه‌‌‌ی این کار، همه‌ی هدف‌های خود که می‌خواهید به آن‌ها برسید را تیک بزنید، این کار می‌تواند به ایجاد انگیزه برای ورزش کردن و تناسب‌اندام در هر روز، کمک کند.

با انطباق عادت‌های موفق و برنامه‌ی روزانه‌ی فرد الگو در برنامه‌ی خود و به کارگیری مستقیم آن‌ها، فرمول موفقیت برای با انگیزه نگه داشتن خود برای ورزش را پیدا می‌کنید و به نتایج دلخواه‌تان می‌رسید.

اغلب، نداشتن هدف و قصد باعث از بین رفتن انگیزه‌ برای ورزش و تناسب اندام نمی‌شود، بلکه استراتژی نادرست و نتایج ناکارآمد دلایل اصلی این مساله هستند. پیدا کردن استراتژی و الگوی مناسب و مشاهده‌ی نتایج پیوسته بر اساس یک قاعده‌ی منظم، به صورت قطعی، روحیه‌ی شما را بهبود بخشیده و باعث متعهد شدن شما به انجام ورزش می‌شود.

۵. تغذیه‌ی خود را بررسی کنید

عادت‌های غذایی سالم برای رسیدن به تناسب اندام

بله، درست است. شما همیشه مطالبی را درباره‌ی اینکه کدام غذاها خوب و کدام غذاها بد هستند و چرا باید ده‌ها رژیم غذایی مختلف را برای داشتن احساس خوب امتحان کنید، شنیده‌اید.

اگرچه نیازی به اجرای یک رژیم غذایی سخت نیست، اما باید به غذاهایی که هر روز می‌خورید، توجه داشته باشید. اگر به صورت منظم عادت به خوردن اسنک برای میان‌وعده و غذاهای ناسالم برای شام دارید، به احتمال خیلی زیاد احساس خوبی در مورد خودتان نخواهید داشت.

وقنی در مورد بدن خود احساس خوشایندی نداشته باشید، سطح عزت‌نفس و انرژیتان اغلب به پایین‌تر از حد مطلوب و بهینه می‌رسد. در نتیجه با از دست دادن نسبی یا کامل انگیزه برای ورزش و تناسب‌اندام مواجه خواهید شد.

اضافه کردن مقدار زیادی غذاهای سالم به رژیم غذایی، باعث کمک به ارسال سیگنال به میتوکندری‌‌های موجود در هر سلول برای تولید انرژی بیشتر می‌شود. در نتیجه، سالم‌تر و سرزنده‌تر خواهید شد، به گونه‌ای که احساس حال خوب و سبک‌ شدن در بدن و ذهن خود خواهید داشت و ایجاد انگیزه برای ورزش، به مراتب ساده‌تر خواهد بود.

۶. عادت‌ها را با هم ترکیب کنید

آیا تاکنون به این مساله توجه کرده‌اید که ما ساخته‌ی عادت‌هایمان هستیم؟ ممکن است شما دوست داشته باشید یک برنامه برای خودتان تنظیم کنید، زیرا با آنچه می‌شناسید و برایتان آشنا است، احساس راحتی می‌کنید. این به این دلیل است که در اعماق وجودتان چیزی در مورد عدم اطمینان وجود دارد که شما را می‌ترساند.

این طبیعی است، اغلب، افراد در مورد عدم اطمینان، احساس راحتی ندارند. در واقع، اغلب برنامه‌های روزانه‌ی افراد، تمایل به دنبال کردن یک چرخه‌ی تکراری دارد و برنامه‌ی ورزش هم از این قضیه مستثنا نیست.

همچنان که به یک فعالیت عادت می‌کنید، ذهن شما به سرعت آن را به خاطر می‌سپارد و هر موقع که ورزش می‌کنید، به صورت خودکار به آن حرکت تغییر مسیر می‌دهد. در نتیجه، احتمال اینکه یک انگیزه یا هیجان احساسی جدید را تجرب کنید، خیلی کم است. از آنجایی که احساسات زندگی را می‌گردانند، نیاز داریم که تغییر و عدم اطمینان را برای تجربه‌ی احساسات مثبت جدید، در زندگی داشته باشیم.

در صورتی که متوجه شدید خسته یا بی‌انگیزه هستید، به احتمال زیاد دلیل این احساسات، کمبود تغییر در برنامه‌ی ورزشتان است. بنابراین، سعی کنید عادت‌های ورزش هفتگی‌تان را ترکیب کنید. هنگامی که تمرین‌هایی که دوست دارید را پیدا کردید، چند مورد از آن‌ها را در برنامه‌ی هفتگی خود ترکیب کنید.

به عنوان مثال، اگر عادت به ۳۰ دقیقه دویدن ساده در هر روز داشتید، سعی کنید آن را به ۳ بار در هفته کاهش دهید و در روزهای دیگر، تمرین‌هایی مانند وزنه زدن، شنا یا یوگا، انجام دهید.

در صورتی که پس از گذشت چند ماه، آن عادت‌ها هم خسته‌کننده و تکراری شدند، دوباره برنامه را ترکیب کنید. به این منظور فرقی نمی‌کند ترتیب یا تعداد برنامه‌ی خود یا برنامه و نوع تمرین‌ها را با هم تغییر دهید.

هرچیزی که باعث تحریک ذهنتان برای تجربه‌ی تغییر و قرار دادن ورزش جدید در برنامه می‌شود، را انتخاب کنید.

سخن پایانی

در این مطلب با ۶ ابزار افزایش اعتماد به نفس و ایجاد انگیزه برای ورزش کردن، برای تولید نتایج مداوم، آشنا شدیم. در آغاز، رنج تمرین را به صورت نعمتی که شما را قادر به ایجاد و خلق چیزی جدید می‌کند، ببینید. لذت‌های زندگی و ورزش کردن را نمی‌توان بدون مخالفت با رنج‌های آن و قدردانی کردن، ارزشمند دانست.

به خاطر داشته باشید که طبیعی است اگر بیشتر روزها تمایل به ورزش کردن نداشته باشید، اما ایجاد انگیزه برای ورزش و متعهد ماندن به اجرای برنامه‌ی آن، صددرصد در کنترل خود شما است.

بنابراین، اکنون زمان آن فرا رسیده است که مسئولیت ذهنیت خود را دوباره بر عهده بگیرید و باز هم احساس کنید که در سرزنده‌ترین حالت خود هستید.

برنامه‌ی ورزش شما به چه صورت است؟ آیا انگیزه و تعهد کافی برای ورزش کردن دارید؟

منبع: Lifehack

برچسب‌ها :
دیدگاه شما