۵ دلیل که باعث می‌شود نتوانید سرعت دویدن‌تان را زیاد کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
دویدن سریع

آیا حتی زمانی که به سختی در حال تلاش برای دویدن هستید احساس می‌کنید که در حال در جا زدن هستید؟ بسیاری از دوندگان این احساس را دارند بنابراین شما تنها نیستید. زیرا در صورتی که دویدن را دوست داشته باشید این احتمال وجود دارد که بخواهید سرعت دویدن‌تان را بیشتر کنید. این مساله طبیعی است که بخواهید رکورد مسابقه‌ی قبلی خود را بشکنید یا یک رکورد شخصی ثبت کنید. گذشته از همه‌ی این موارد همه‌ی افراد دوست دارند سریع‌تر بدوند.

اما حتی اگر در مسابقه شرکت نکرده باشید، اهل رقابت نباشید و فقط برای سرگرمی و تناسب اندام بدوید باز هم دوست دارید سریع‌تر بدوید. زیرا این موضوع در ذات و طبیعت انسان است.

هنوز کشف فرمول سریع‌تر دویدن ساده نیست. اما هیچ برنامه‌ی ورزشی تضمین شده‌ای وجود ندارد که باعث شود در عرض یک مدت زمان مشخص مانند ۶ هفته  سریع‌تر بدوید. البته ممکن است چنین برنامه‌ای وجود داشته باشد اما الزاما کارایی ندارد.

چرا سریع‌تر دویدن دشوار است؟

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی میزان سرعت دویدن فرد تاثی بگذارند. در ادامه سه عامل را معرفی کرده‌ایم:

  • ژنتیک
  • تلاش
  • برنامه‌ی دویدن

فرد کنترلی بر عامل اول یعنی ژنتیک ندارد. قطعا شما می‌توانید مهارت‌های فیزیکی‌ای که با آن‌ها متولد شده‌اید را به حداکثر برسانید و حتی آهسته‌ترین دونده هم می‌تواند با آموزش مناسب سریع‌تر بدود. عامل دوم یعنی تلاش فرد به صورت کامل قابل کنترل است اما در صورتی که تلاش تنها چیزی است که بر آن تکیه دارید تغییر چندانی در سرعت دویدن خود مشاهده نخواهید کرد. به ویژه که تلاش بیش از حد می‌تواند نتیجه‌ی معکوس داشته باشد.

عامل سوم یعنی برنامه‌ی دویدن چیزی است که می‌تواند واقعا در عملکرد دویدن شما تفاوت ایجاد کند. برنامه‌های خوبی برای دویدن وجود دارند که هم می‌توانند خوب و هم بد باشند. نکته‌ی کلیدی پیدا کردن برنامه‌ای است که با زمانبندیتان و سطح توانایی فعلیتان متناسب باشد و بتوانید آن را با نیازهایتان مطابقت دهید. اما در صورتی که این ۵ اشتباه را مرتکب شوید حتی بهترین برنامه هم پتانسیل شکست را دارد.

۱. دویدن بیش از حد

دویدن بیش از حد

در صورتی که کمی دویدن خوب است، دویدن زیاد بهتر است، آیا این موضوع درست است؟ خیر کاملا اشتباه است. هنگامی که در ابتدا شروع به دویدن می‌کنید با دویدن بیشتر به دلیل اینکه بدنتان به فعالیت جدید عادت می‌کند پیشرفت مشاهده می‌کنید. اما به مرور زمان دویدن بیش از حد، فرقی نمی‌کند روزهای زیادی در هفته یا مسافت بسیار زیاد یا هر دو نه تنها منجر به موفقیت نمی‌شود بلکه باعث فرسودگی می‌شود. بنابراین باید برنامه‌ای داشته باشید که برای سطح تناسب اندام و اهداف شما متناسب باشد و آن را دنبال کنید.

با تبدیل شدنتان به یک دونده‌ی پیشرفته‌تر برای ارتقای بیشتر نیاز به دویدن بیشتر خواهید داشت. اما این موضوع با زور اتفاق نمی‌افتد و رسیدن به سرعت به زمان نیاز دارد. اطمینان حاصل کنید که به بدنتان گوش می‌دهید این موضوع به ویژه در روزهایی که استراحت بهتر از فشار آوردن است اهمیت دارد.

۲. دویدن خیلی کم

از سوی دیگر در صورتی که به اندازه‌ی کافی ندوید دونده‌ی سریعی نخواهید شد. هیچ عدد جادویی‌ای برای تعداد روزهایی که باید بدوید وجود ندارد اما دویدن بیش از ۵ روز به احتمال زیاد باعث آسیب دیدگیتان می‌شود. همچنین دویدن کمتر از سه روز در هفته هم زمان کافی را به پاهایتان برای پیشرفت کردن نمی‌دهد (مگر اینکه مقدار زیادی ورزش‌های هوازی دیگر انجام دهید).

برنامه‌های دویدن بسیاری وجود دارند که در صورتی که آن‌ها را دنبال کنید شما را به مسیر مناسب هدایت می‌کنند. اما از اندکی تغییر آن‌ها نترسید زیرا متوجه خواهید شد چه چیزی برایتان مفید است و چه چیزی مفید نیست.

۳. دویدن خیلی سریع

دویدن خیلی سریع

در صورتی که می‌خواهید خیلی سریع بدوید باید سریع دویدن را یاد بگیرید. اما مانند بسیاری از چیزها در زندگی، مقدار بسیار زیاد از یک چیز خوب منجر به کاهش بازده می‌شود. این قضیه درباره‌ی دویدن هم صادق است. دو سرعتی در هر برنامه‌ی دو جای خود را دارد اما باید به اندازه و متوسط باشد. در صورتی که در هر بار دویدن، دو سرعتی انجام دهید به سرعت خود را روی زمین خواهید انداخت. استراتژی دوی سرعتی را یاد بگیرید و بیشتر زمان دویدن خود را صرف دویدن با شدت کم کنید. در این صورت به خودتان اجازه خواهید داد بیشتر و موثرتر بدوید.

۴. دویدن ناپیوسته

دویدن مداوم ممکن است به تنهایی مهم‌ترین عامل در بین همه‌ی عوامل باشد. پیوستگی به این معنا نیست که به خودتان سخت بگیرید و حتی در زمان آسیب دیدگی و هر روز بدوید و رویدادهای خانوادگی را از دست بدهید. همچنین به این معنا نیست که باید یک تعداد روز مشخص را هفته به هفته و ماه به ماه بدوید. اما در صورتی که به دنبال پیشرفت هستید باید به دویدن ادامه دهید و در این مسیر گاهی باید حتی زمانی که زمان، انرژی و حوصله ندارید هم بدوید. تنها راه سرعت بخشیدن به دویدن این است که به صورت منظم بدوید.

۵. دویدن به صورت تصادفی و نامنظم

یکی از بهترین تمرینات دویدن که می‌توانید انجام دهید فارتلک است. فارتلک عبارتی برای دویدن در فواصل مختلف مانند سریع دویدن تا علامت خیابان بعدی یا دویدن از یک درخت تا درخت دیگر است. این شدت‌های تصادفی از سرعت می‌توانند بسیار موثر باشند و تمرین را جذاب‌تر کنند. اما انجام بیش از حد تصادفی برنامه‌ی دویدن نتایجی که می‌خواهید را به دست نمی‌دهد. در صورتی که از تنوع بسیار زیاد استفاده می‌کنید هیچگاه سرعت یا استقامت را به دست نخواهید آورد. به صورت ایدئال آرام و استراتژیک مسافت و سرعت خود را افزایش داده و در صورتی که آن را ادامه دهید سرعتتان افزایش می‌یابد.

دویدن یکی از بهترین فعالیت‌ها برای تمام سنین است و یکی از بهترین ورزش‌ها محسوب می‌شود. این ورزش نسبتا ارزان است و تنها به یک جفت کفش مناسب دویدن خوب نیاز دارد. همچنین می‌تواند از نظر اجتماعی هم بسیار لذت‌بخش باشد زیرا می‌توانید با یک گروه به دویدن بپردازید یا در مسابقه شرکت کنید.

بنابراین در صورتی که می‌خواهید سرعت دویدن خود را برای مسابقه یا برای لذت خود افزایش دهید یک برنامه‌ی خیلی خوب برای دویدن پیدا کرده، به آن پایبند باشید و در نتیجه خواهید دید که در مدت زمان کوتاهی سریع‌تر از قبل می‌دوید.

منبع: LifeHackبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما