چگونه بهترین کفش مناسب دویدن را انتخاب و خریداری کنید؟

۵ دی ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۳ دقیقه
برای خرید کفش مناسب دویدن باید به چه چیزهایی توجه کنید؟

فرقی ندارد برای سرگرمی بدوید یا یک ورزشکار باشید و بخواهید از این ورزش ساده برای آماده نگه داشتن بدن خود کمک بگیرید، در هر صورت باید کفش مناسب دویدن به پا داشته باشید تا هم نتیجه‌ی بهتری بگیرید، هم سلامت پاهای خود را حفظ کنید.

بدون شک استفاده از کفش‌های مناسب می‌تواند ورزش شما را لذت‌بخش‌تر کند و همچنین جلوی آسیب‌های احتمالی ناشی از دویدن و زیر فشار قرار گرفتن پاها را بگیرد. بنابراین، پوشیدن کفش مناسب دویدن یک نکته‌ی کلیدی است. ولی چگونه می‌توانید این کفش‌ها را انتخاب و خریداری کنید؟

در این نوشته می‌خواهیم همین موضوع را بررسی کنیم و ببینیم برای خرید کفش مناسب دویدن چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید. در ادامه این نکات را آورده‌ایم و می‌بینیم کفش‌های مناسب دویدن چه ویژگی‌هایی دارند و چگونه به شما برای رسیدن به اهداف تناسب اندامتان کمک می‌کنند. جدا از این، نگاهی به برخی از بهترین کفش‌ها و همچنین اشتباهاتی که ممکن است هنگام خرید کفش مرتکب شوید می‌اندازیم. پس با ما همراه باشید.

برای خرید کفش مناسب دویدن باید به چه چیزهایی توجه کنید؟

چگونه باید بهترین کفش مناسب دویدن را انتخاب و خریداری کنید

چند نکته‌ی کلیدی برای خرید کفش مناسب دویدن وجود دارند و شما پیش از انتخاب کفش باید آن‌ها را در نظر بگیرید. در ادامه این نکات را به ترتیب بررسی می‌کنیم.

۱. کجا و روی چه سطحی قرار است بدوید

شما ابتدا باید ببینید کجا و روی چه سطحی قرار است بدوید، زیرا کفش‌های مناسب دویدن با توجه به نوع و محل دویدن شما طراحی می‌شوند. برای نمونه، برخی کفش‌ها مناسب دویدن روی آسفالتِ خیابان‌ها و جاده‌ها هستند که سطح فشرده‌ای به شمار می‌رود و ممکن است ناهمواری‌های جزئی هم داشته باشد. این کفش‌ها دارای ویژگی‌های زیر هستند.

 • سبک، نرم و منعطف هستند. آن‌ها برای استوار نگه داشتن یا محافظت از پاها هنگام دویدن و حرکت تکراری پاها روی سطوح سخت و هموار طراحی شده‌اند.
 • بهترین گزینه برای کسانی هستند که روی پیاده‌روها، جاده‌ها، تردمیل یا زمین دو و میدانی می‌دوند.
 • این کفش‌ها دارای زیره و کف صاف، تخت و نرم‌تری هستند تا به دویدن ثابت و استوار روی مسیرهای آسفالتی کمک کنند.

جدا از این کفش‌ها، برخی کفش‌ها هم به درد مسیرهای ناهموار و کوهستانی می‌خورند که پر از موانع گوناگون از جمله سنگ، گِل، علف، گیاهان و… هستند. این کفش‌ها هم دارای ویژگی‌های خاص خود هستند که در ادامه می‌بینید.

 • دارای آج و تیغه‌های بزرگ‌تری در زیره‌ی خارجی هستند. یعنی زیر کفش دارای فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های بزرگی است که به حفظ تعادل روی سطوح ناهموار کمک می‌کنند و باعث می‌شوند روی این سطوح محکم و استوارتر بدوید.
 • آن‌ها ممکن است دارای یک لایه‌ی محکم در کف و زیره‌ی کفش باشند تا از پاها در برابر سنگ و اشیاء تیز محافظت کنند.
 • برای حمایت بیشتر از پاها در مسیرهای ناهموار و پر از موانع دارای زیره‌ی میانی محکم و سفت‌تری هستند. زیره‌ی میانی بین زیره‌ی خارجی و کفی داخلی کفش قرار دارد و به استحکام کفش کمک می‌کند.

افزون بر این‌ها، کفش‌های دیگری هم وجود دارند که برای باشگاه‌های ورزشی مناسب هستند. شما برای برخی از فعالیت‌های بدنی به‌ویژه ورزش‌های تعادلی ممکن است ترجیح دهید زمین زیر پای خود را بیشتر حس کنید. به همین دلیل باید به سراغ کفش‌های نازکی بروید که زیره‌ی ضخیمی ندارند و جلوی تماس پاها با زمین را نمی‌گیرند.

به طور کلی، جنس سطحی که روی آن می‌دوید می‌تواند به اندازه‌ی کفشی که می‌پوشید مهم باشد. از آنجایی که دویدن تأثیر زیادی روی بخش‌های بدن به‌ویژه پاها می‌گذارد، برای اطمینان از سلامت مفاصل و تاندون‌ها باید حواستان به سطحی که روی آن می‌دوید باشد.

هر سطحی دارای مزایا و ضررهایی است. برای نمونه، چمن یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود، زیرا نرم است و ضربه‌ی کمی به پاها وارد می‌کند، ولی همین چمن هم ممکن است منجر به سُر خوردن شود و پیچ خوردن مچ را به دنبال داشته باشد. اگر می‌خواهید برای مسابقه آماده شوید دویدن روی آسفالت خیابان‌ها می‌تواند مفید باشد و بدن را برای مسابقه سازگار کند. البته حواستان باشد با خودروها تصادف نکنید.

همه‌ی این گزینه‌ها به خود شما و واکنش بدنتان بستگی دارند. هر کدام هم به کفش‌های مناسب خودشان نیاز خواهند داشت. پس سطوح گوناگون را امتحان کنید و ببینید در چه مسیری می‌توانید بدون مشکل و آسیب‌دیدگی کار خود را انجام دهید. سپس کفش مناسب را برای مسیر خود خریداری کنید.

شما همچنین می‌توانید به ورزش خود تنوع بدهید و از هر شیوه‌ای کمک بگیرید. برای نمونه، صبح‌ها روی تردمیل بدوید، آخر هفته‌ها را در جاده‌های خاکی بگذرانید، برخی روزها به سراغ آسفالت خیابان یا چمن پارک‌ها بروید و برخی شب‌ها هم در پیاده‌روهای بتنی و سنگ‌فرش بدوید. البته این کار به کفش‌های گوناگونی نیاز دارد، ولی شاید بد نباشد چند نوع کفش بخرید و از هر کدام برای مسیر مشخصی استفاده کنید.

۲. درباره‌ی لایه‌بندی و زیره‌ی کفش تصمیم بگیرید

درباره‌ی لایه‌بندی و زیره‌ی کفش تصمیم بگیرید

بخشی از کفش که بین پاهای شما و زمین قرار می‌گیرد بسیار اهمیت دارد. برای تعیین خوبی یا بدی این بخش باید به دو نکته دقت داشته باشید؛ یکی میزان سفتی این بخش، یکی هم ضخامت یا ارتفاع آن.

ماده‌ای که در زیره‌ی میانی وجود دارد معمولا نوعی فوم است که به جذب ضربه‌ها هنگام برخورد پاها با زمین کمک می‌کند و فشار روی پاها را کاهش می‌دهد. این زیره‌ی میانی ممکن است بسیار ضخیم باشد، یا حتی به اندازه‌ای نازک باشد که گمان کنید با پای برهنه در حال دویدن هستید. این موضوع کاملا به شما و انتخاب شخصی‌تان بستگی دارد که چه نوع زیره‌ای را انتخاب کنید.

برخی از دوندگان دوست دارند با کفش‌های ضخیم و نرم بدوند تا احساس بهتری داشته باشند. برخی هم یا نیازی به ضخامت کفش ندارند یا از آن خوششان نمی‌آید و دوست دارند با هر بار گام برداشتن زمین را به‌خوبی حس کنند و ضربه‌ی محکمی به پاهایشان وارد شود تا با استواری و قدرت بیشتری بدوند.

برای زیرسازی کفش‌ها از انواعی که در ادامه می‌بینید استفاده می‌شود. شما می‌توانید هر کدام را با توجه به سلیقه و اولویت‌بندی خود انتخاب کنید.

 • بیشترین زیرسازی (ضخامت زیاد)؛ این نوع از کفش‌ها دارای لایه‌های ضخیم در زیره‌ی میانی هستند و نرمی زیادی در اختیار پاهای شما قرار می‌دهند. دوندگان ممکن است هنگام دویدن در مسافت‌های طولانی یا مسابقات چندروزه ترجیح دهند از کفی‌های ضخیم‌تر و نرم‌تر زیر پاهای خود استفاده کنند تا احساس بهتری داشته باشند. البته باید دقت داشته باشید که این نرمیِ زیاد برای هر کسی هم مناسب نیست. زیرا برخی از مردم ممکن است از حس نرم و پفکی این کفش‌ها خوششان نیاید.
 • زیرسازی متوسط؛ این نوع کفش‌ها همانگونه که از نامشان پیدا است چیزی بین نرمیِ زیاد و سفتیِ زیاد هستند. یعنی تعادل مناسبی را بین نرمی و سفتی رعایت کرده‌اند و به همین دلیل انتخاب خوبی برای بیشتر مردم هستند. و درست به همین دلیل احتمالا کفش‌های زیادی را پیدا می‌کنید که دارای زیرسازی متوسط از نظر سفتی و نرمی هستند تا برای بیشتر مردم مناسب باشند.
 • کمترین زیرسازی (ضخامت کم)؛ کسانی که می‌خواهند هنگام دویدن زمین زیر پای خود را با حداقل لایه‌بندی احساس کنند باید به سراغ این دسته از کفش‌ها بروند. این کفش‌ها همچنان زیره‌ی میانی دارند و از پاها محافظ می‌کنند، ولی تأثیری روی جای‌گیری پاها و نحوه‌ی دویدن نمی‌گذارند و می‌توانند راه رفتن و دویدن طبیعی پاها را به دنبال داشته باشند.
 • کفش‌های پابرهنه؛ اصطلاح پابرهنه برای کفش‌هایی در نظر گرفته می‌شود که نزدیک‌ترین احساس را به پابرهنه بودن ارائه می‌دهند. بسیاری از این کفش‌ها دارای لایه‌ی بسیار نازک و چند میلی‌متری (۳ تا ۴ میلی‌متر) هستند و در بخش پاشنه هم بالشتک و لایه‌های نرم ندارند. به همین دلیل از قوس طبیعی پاها حمایت نمی‌کنند و تأثیری روی استواری و استحکام پاها هنگام دویدن نمی‌گذارند.

افتادگی یا فرورفتگی کف کفش را در نظر داشته باشید

افتادگی یا فرورفتگی کف کفش را در نظر داشته باشید

افتادگی یا فرورفتگی کف کفش به تفاوت لایه‌بندی و زیرسازی در پاشنه و پنجه‌ی کفش اشاره دارد. در برخی کفش‌ها ممکن است پاشنه بالاتر از پنجه قرار بگیرد و در برخی هم پاشنه و پنجه هم‌راستا و در یک خط باشند.

کفش‌های مرسوم دویدن به طور معمول دارای ۱۰ میلی‌متر افتادگی هستند. در این کفش‌ها پاشنه دارای زیرسازی بیشتری است و بنابراین بالاتر از پنجه قرار می‌گیرد. به همین دلیل، این کفش‌ها باعث می‌شوند هنگام دویدن روی پاشنه فرود بیایید و اینگونه ضربه‌ی وارد شده به پا را بهتر جذب کنید.

از طرف دیگر، کفش‌های بدون افتادگی را داریم که دارای زیرسازی یک‌اندازه‌ای در پنجه و پاشنه هستند، بنابراین کف کفش صاف است و فرورفتگی ندارد. هرچه این فرورفتگی کمتر باشد، وسط پا بهتر می‌تواند ضربه‌ی دویدن را جذب کند. این کفش‌ها ممکن است انتخاب بهتری برای برخی از مردم در نظر گرفته شوند. به همین دلیل باید آن‌ها را امتحان کنید و ببینید چه احساسی نسبت به آن‌ها دارید.

البته دقت داشته باشید با کاهش میزان فرورفتگی تاندون آشیل پای شما مجبور است بیشتر کار کند. همچنین یادتان باشد اگر به کفش‌های مرسوم که پاشنه‌ی آن‌ها بالاتر است عادت کرده باشید، در صورت استفاده از کفش‌های بدون افتادگی یا دارای فرورفتگی کم (بین ۰ تا ۸ میلی‌متر) باید برای یک دوره‌ی مشخص با این کفش‌ها بدوید تا پاهایتان با آن‌ها سازگار شوند.

در پایان، دقت داشته باشید که افتادگی و میزان لایه‌بندی و زیرسازی کاملا از یکدیگر مستقل هستند. یعنی شما ممکن است یک کفش ضخیم با بالاترین زیرسازی را داشته باشید که افتادگی ندارد. به همین دلیل نباید گمان کنید این کفش دارای لایه‌ی نازکی است و نمی‌تواند به‌خوبی ضربه‌ی وارده به پا را جذب کند.

۳. ببینید هنگام دویدن پاهایتان چگونه به زمین می‌خورند

اینکه چگونه می‌دوید و هنگام دویدن پاهای شما چگونه با زمین برخورد می‌کنند بسیار اهمیت دارد. کف پاها و مچ‌های هر فرد ممکن است به شکل‌های گوناگونی با زمین برخورد کرده و جای‌گیری کنند، این موضوع شامل پنجه‌روی، بیش‌پنجه‌روی و پاشنه‌روی می‌شود.

پا در حالت طبیعی زمانی که روی زمین قرار می‌گیرد باید کاملا صاف باشد و مچ پا زیادی به طرفین نچرخد و کمی رو به داخل باشد. این حالت پنجه‌روی نام دارد. ولی مچ پای برخی از مردم ممکن است زیادی به داخل یا بیرون تغییر جهت دهد و این اتفاق روی سلامت پا تأثیر می‌گذارد. جای‌گیری مچ‌های پا سه نوع دارد که در ادامه آن‌ها را آورده‌ایم و شما باید با توجه به راه رفتن خود کفش مناسب دویدن را انتخاب کنید. شرکت‌های سازنده معمولا تلاش می‌کنند کفش‌های خود را به گونه‌ای طراحی کنند تا از نوع راه رفتن شما حمایت کنند و اجازه دهند پاها حرکت بهتری داشته باشند.

۱. پنجه‌رَوی

پنجه‌رَوی

در این وضعیت مچ پاهای شما کمی به داخل می‌چرخند که کاملا طبیعی است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا ضربه‌ی وارده را بهتر جذب کنید و فشار روی زانوها و مفاصل پا را کاهش دهید. دوندگانی که از نظر بیومکانیکی حرفه‌ای و کارآمد هستند به همین شیوه می‌دوند.

۲. بیش‌پنجه‌رَوی

بیش‌پنجه‌رَوی

در این وضعیت مچ پاهای شما بیش از اندازه به داخل می‌چرخند و این اتفاق منجر به آسیب‌دیدگی می‌شود. کسانی که پاهایشان در این وضعیت قرار می‌گیرد ممکن است به کفش‌هایی که حرکت پاها را کنترل می‌کنند نیاز داشته باشند. در صورتی که کفش‌های شما در قسمت شست پا و بخش میانی زیر انگشتان پا دچار پارگی و فرسودگی می‌شوند، پاهای شما در وضعیت بیش‌پنجه‌روی قرار دارند.

۳. پاشنه‌رَوی

پاشنه‌رَوی

در این وضعیت مچ پاهای شما به سمت بیرون می‌چرخد. ممکن است افراد کمی به این مشکل دچار شوند، ولی کسانی که این مشکل را دارند باید به دنبال کفش‌هایی باشند که دارای انعطاف‌پذیری و زیرسازی بیشتری هستند. اگر لبه‌ی بیرونی کفش‌های شما پاره و فرسوده می‌شود، پاهای شما در وضعیت پاشنه‌روی قرار دارند.

تشخیص نحوه‌ی راه رفتن شما

یکی از راه‌های تشخیص نوع راه رفتن و دویدن شما این است که از یک متخصص بخواهید کفش و پاهای شما را هنگام دویدن مشاهده و بررسی کند. راه دیگر هم این است که فرسودگی و ساییدگی روی کفش‌های خود را زیر نظر بگیرید و ببینید کفش‌هایتان معمولا چگونه آسیب می‌بینند. در ادامه نحوه‌ی تشخیص نوع راه رفتن را از روی نوع ساییدگی کفش‌ها آورده‌ایم.

۱. پنجه‌روی

پنجه‌روی

 • برآمدگی زیر انگشتان پا و بخشی از پاشنه‌ی پاها ساییده می‌شود.

۲. بیش‌پنجه‌روی

بیش‌پنجه‌روی

 • بخشی از انگشت شست پا و پاشنه با تمرکز روی لبه‌ی درونی کفش ساییده می‌شود.

۳. پاشنه‌روی

پاشنه‌روی

 • لبه‌ی بیرونی کفش با بخشی از انگشتان و پاشنه‌ی پا ساییده می‌شود.

شما با توجه به نوع جای‌گیری پاها و حسی که می‌خواهید هنگام دویدن داشته باشید باید کفش‌هایی را خریداری کنید که روی نوع راه رفتن و دویدن شما تأثیر می‌گذارند.

بیشتر کفش‌های ورزشی برای پنجه‌روی و پاشنه‌روی مناسب هستند و تا حدی به کسانی که بیش‌پنجه‌روی دارند هم کمک می‌کنند. کفش‌هایی که دارای زیره و پاشنه‌های محکم هستند و برای حمایت بیشتر از پاها و ثابت نگه داشتن آن‌ها طراحی شده‌اند، کمک زیادی به بیش‌پنجه‌روی می‌کنند و شما برای خرید آن‌ها می‌توانید با پزشکان متخصص مشورت کنید.

۴. بهترین اندازه‌ی کفش را برای پاهای خود انتخاب کنید

بهترین اندازه‌ی کفش را برای پاهای خود انتخاب کنید

بهترین کار برای خرید کفش مناسب دویدن این است که آن را پا کنید و ببینید آیا کاملا اندازه‌ی پای شما است یا نه. برای این کار باید چند نکته‌ی مهم را در نظر داشته باشید که آن‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم.

۱. هر دو پای خود را دقیق اندازه‌گیری کنید

سایز پاهای شما ممکن است با گذر زمان تغییر کند، بنابراین پیش از خرید و امتحان کردن کفش‌های جدید باید پاهای خود را دوباره و دقیق اندازه‌گیری کنید.

۲. کفش‌ها را در غروب یا شب امتحان کنید

پاهای شما در طول روز ورم می‌کنند و در پایان روز بیشترین اندازه‌ی خود را دارند. این تورم دوباره می‌خوابد، ولی شما باید فضای کافی در اختیار پاهای خود قرار دهید تا زمانی که ورم کردند با درد و فشار روبه‌رو نشوند. بنابراین، تلاش کنید در پایان روز کفش مناسب برای پاهای ورم‌کرده‌ی خود بگیرید تا احساس راحتی داشته باشند. البته حواستان باشد کفش‌های زیادی بزرگ هم نگیرید تا در ابتدای روز برای پاهایتان بیش از اندازه گشاد نباشند.

۳. فضای کافی در پنجه داشته باشید

نوک پنجه‌ی کفش باید کم‌وبیش یک سانتی‌متر با انگشتان پاها فاصله داشته باشد تا انگشتان بتوانند به‌خوبی تکان بخورند. پهنای کفش هم باید کاملا اندازه باشد ولی پای شما بتواند بدون مالیدن کفش حرکت کند. برای بندهای کفش هم حواستان باشد محکم باشند ولی تنگ نباشند و پاها را اذیت نکنند.

۴. هر دو کفش را امتحان کنید

برخی از مردم ممکن است پاهایشان یک اندازه نباشند و در حقیقت یک پای بزرگ‌تر و یک کوچک‌تر داشته باشند. بنابراین، شما باید جفت کفش‌ها را پا بزنید و ببینید آیا برای هر دو پای راست و چپ مناسب هستند یا نه. شما باید جفت کفشی را بخرید که به پای بزرگ‌تر می‌خورند و آن را اذیت نمی‌کنند.

۵. کفی کفش، جوراب ورزشی و مناسب دویدن، و ارتوز (اگر از آن استفاده می‌کنید) همراه خود داشته باشید

این وسیله‌ها روی اندازه‌ی پا و کفش شما تأثیر می‌گذارند. پس باید آن‌ها را همراه خود داشته باشید و کفشی را بخرید که با استفاده از این وسیله‌ها هم اندازه‌ی پای شما است.

۶. کفش‌ها از همان روز نخست باید اندازه و راحت باشند

برای کفش مناسب دویدن نباید منتظر روزی بمانید که جا باز کند و اندازه‌ی پای شما شود. کفش‌های ورزشی و مناسب دویدن باید از همان ابتدا راحت باشند و به پاها فشار نیاورند.

۷. به کفی‌های جایگزین دقت داشته باشید

شما ممکن است کفش مناسبی را انتخاب کنید ولی کفی مناسبی نداشته باشد. این کفش در صورتی که از یک کفی بهتر استفاده کنید می‌تواند یک انتخاب عالی به شمار برود.

کفی کفش دارای انواع گوناگونی است که روی راحتی، حمایت از پا و همچنین اندازه شدن کفش تأثیر می‌گذارند. پس حتما خرید و استفاده از کفی‌های مناسب را در نظر داشته باشید.

۸. برند سازنده و اندازه‌ی کفش آن را بشناسید

هر برند و شرکت سازنده دارای مدل‌سازی و قالب‌بندی خودش است، بنابراین هر چه پای شما به این مدل نزدیک‌تر و شبیه‌تر باشد خرید بهتری می‌توانید داشته باشید. جدا از این، اندازه‌ی کفش‌ها هم در هر برند ممکن است متفاوت باشد. یعنی کفش مناسب شما می‌تواند در یک برند دارای سایز ۴۲ و در یک برند دیگر سایز ۴۰ باشد. به همین دلیل، بهترین کار این است که کفش‌ها را پا بزنید و اندازه‌ها و مدل‌های گوناگون را امتحان کنید تا انتخاب بهتر و مناسب‌تری داشته باشید.

۹. بند کفش خود را به‌درستی ببندید

برخی از تکنیک‌های بستن و گره زدن بند کفش‌ها می‌توانند روی اندازه‌ی مناسب کفش تأثیر بگذارند. برای نمونه، بندها می‌توانند فشار روی پنجه را کمتر یا بیشتر کنند و همچنین اندازه و احساس پاشنه‌ی پا را تغییر دهند.

راهنمای سایزبندی کفش مناسب دویدن

در ادامه سایزبندی حدودی کفش مناسب دویدن را با توجه به اندازه‌ی پاها در مردان و زنان آورده‌ایم. شما با کمک این راهنما می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید، ولی یادتان باشد حتما کفش‌های گوناگون را پا بزنید تا خرید بهتری برای خود رقم بزنید.

۱. سایزبندی کفش مناسب دویدن برای خانم‌ها

سایزبندی کفش مناسب دویدن برای خانم‌ها

۲. سایزبندی کفش مناسب دویدن برای آقایان

سایزبندی کفش مناسب دویدن برای آقایان

بهترین کفش‌های مناسب برای دویدن در دیجی‌کالا

اکنون که می‌دانید برای خرید یک جفت کفش مناسب دویدن باید چه چیزهایی را در نظر بگیرید وقت آن است که به سراغ فروشگاه‌های ورزشی بروید و کفش مناسب خود را بخرید.

در ادامه تلاش کرده‌ایم چند نمونه از محبوب‌ترین و بهترین کفش‌های مناسب دویدن در فروشگاه دیجی‌کالا را معرفی کنیم. شما با توجه به اولویت‌های خود می‌توانید این کفش‌ها و نمونه‌های مشابه آن‌ها را در دیجی‌کالا بررسی کنید و خرید مطمئنی برای خود رقم بزنید.

۱. کفش مخصوص دویدن زنانه لینینگ مدل AGCP162-2

کفش مخصوص دویدن زنانه لینینگ مدل AGCP162-2

این کفش از پارچه و لاستیک تهیه شده و دارای زیرسازی ضخیمی است که فشار وارده به پاها را کاهش می‌دهد و منجر به استحکام پاها هنگام دویدن می‌شود. از خوبی‌های دیگر آن هم می‌توانیم به قابلیت گردش هوا اشاره کنیم که برای ورزش و فعالیت‌های بدنی به‌ویژه دویدن بسیار مفید است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۲. کفش مخصوص دویدن زنانه نیو بالانس مدل WE420A1

کفش مخصوص دویدن زنانه نیو بالانس مدل WE420A1

برند نیو بالانس یکی از بهترین تولیدکننده‌های کفش‌های ورزشی و کفش مناسب دویدن به شمار می‌رود. نیو بالانس در این مدل از کفش مناسب دویدن خود از جنش مِش استفاده کرده که معمولا از نایلون و پلی‌استر تهیه می‌شود و گردش هوا را در کفش افزایش می‌دهد.

جدا از این، در این کفش هم شاهد زیرسازی بالا هستیم که به کاهش فشار و ضربه‌ی وارده‌ی زمین و حفظ سلامت پاها کمک می‌کند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۳. کفش مخصوص دویدن زنانه لینینگ مدل ARBL022-4

کفش مخصوص دویدن زنانه لینینگ مدل ARBL022-4

یکی از خوبی‌های این کفش سبک بودن عالی آن با وجود زیرسازی بالا، آج‌دار بودن زیره و همچنین جنس مش است. شما با به پا داشتن این کفش می‌توانید فشار روی پاها را کاهش دهید و جلوی ضربه‌ی وارده به پاشنه، انگشتان و همچنین مفاصل پاها را بگیرید و در عین حال احساس نرمی و سبکی زیادی کنید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۴. کفش مخصوص دویدن زنانه سالومون مدل ۴۱۴۶۲۱

کفش مخصوص دویدن زنانه سالومون مدل 414621

سالومون جزو بهترین برندهایی است که کفش مناسب دویدن تولید می‌کند. در این کفش شاهد زیرسازی بالا و آج‌ها و شیارهای بزرگ روی زیره‌ی کفش هستیم. به همین دلیل این کفش استقامت و ضخامت بالایی دارد و ضربه‌ی وارده از زمین را کاهش می‌دهد.

از خوبی‌های دیگر این کفش می‌توانیم به قابلیت ارتجاعی آن، ضدآب بودن و همچنین مقاومت در برابر سایش اشاره کنیم. همه‌ی این‌ها با در نظر داشتن زیره‌ی کفش باعث می‌شوند این کفش را انتخاب مناسبی برای دویدن در مسیرهای ناهموار و حتی کوهستانی در نظر بگیریم. زیرا به‌خوبی می‌تواند از پاها در این مسیرها محافظت کند و خودش هم تا مدت‌های طولانی آسیبی نبیند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۵. کفش مخصوص دویدن زنانه رامیلا کد ۲۶

کفش مخصوص دویدن زنانه رامیلا کد 26

این کفش با وجود زیرسازی ضخیم، مقاوم بودن در برابر سایش، دارا بودن قابلیت گردش هوا، کاهش دادن فشارهای وارده به پا و همچنین انعطاف‌پذیر بودن قیمت پایینی دارد و می‌تواند محصول ارزان و در عین حال مناسبی در نظر گرفته شود. این کفش همچنین آج‌دار است که منجر به افزایش مقاومت آن می‌شود.

شما می‌توانید با پوشیدن این کفش به‌خوبی روی مسیرهای هموار از جمله آسفالت و تردمیل بدوید و فرم مناسب پاها را هنگام دویدن حفظ کنید تا آسیبی به انگشتان و مفاصل پا وارد نشود.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۶. کفش مخصوص دویدن مردانه بروکس مدل Hyper Tempo

کفش مخصوص دویدن مردانه بروکس مدل Hyper Tempo

بروکس هم به‌عنوان یکی دیگر از برندهای عالی برای کفش مناسب دویدن شناخته می‌شود. این مدل کفش از پارچه و پلاستیک تهیه شده که کفش را سبک کرده‌اند. زیره‌ی کفش هم از فوم فشرده، پلاستیک و لاستیک تهیه شده تا استحکام کفش را افزایش دهد، احساس نرمی داشته باشد و به‌خوبی فشار و ضربه‌ی وارده به پاها را جذب کند.

آج‌های ریز روی زیره به گام برداشتن‌های محکم منجر می‌شوند و جلوی سُر خوردن و آسیب‌دیدگی را می‌گیرند. به همین دلیل با این کفش‌ها می‌توانید به‌خوبی در مسیرهای هموار از جمله آسفالت، جاده و تردمیل بدوید و فرم مناسب پاها را حفظ کنید.

این مدل همچنین انعطاف‌پذیری و قابلیت ارتجاعی خوبی دارد و در مقابل ساییدگی هم مقاومت است. بنابراین، می‌توانید برای مدت‌های طولانی از آن استفاده کنید و خرید مطمئنی داشته باشید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۷. کفش مخصوص دویدن مردانه سالومون مدل ۴۱۲۷۰۸

کفش مخصوص دویدن مردانه سالومون مدل 412708

سالومون در این کفش خود هم از زیرسازی مناسبی استفاده کرده که منجر به استحکام و مقاومت بیشتر کفش شده است. شما با این کفش به‌خوبی می‌توانید در مسیرهای هموار بدوید و نگران سُر خوردن، از دست دادن تعادل یا به هم ریختن فرم مناسب پاهای خود نباشید. این کفش همچنین نرم و سبک است و در عین حال فشار روی مفاصل پا را کاهش می‌دهد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۸. کفش مخصوص دویدن بروکس مدل Launch GTS 8

کفش مخصوص دویدن بروکس مدل Launch GTS 8

بروکس در این مدل خود از رویه و زیره‌ی فوق‌العاده‌ای استفاده کرده است. این کفش دارای ویژگی‌هایی از جمله پد محافظت از پا، مقاوم بودن در برابر ساییدگی، قابلیت گردش هوا و انعطاف‌پذیر بودن است. زیره‌ی این کفش هم انعطاف‌پذیری و قابلیت ارتجاعی دارد و دارای آج، زیرسازی هوا و مقاوم بودن در برابر ساییدگی است. همه‌ی این‌ها به استحکام بیشتر کفش و حفظ سلامت و فرم مناسب پاها هنگام دویدن کمک می‌کنند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۹. کفش پیاده‌روی مردانه بروکس مدل ADRENALINE.22.GTS-1103661D012

کفش پیاده‌روی مردانه بروکس مدل ADRENALINE.22.GTS-1103661D012

این محصول هم مانند نمونه‌ی پیشین از برند بروکس برای دویدن و پیاده‌روی عالی است و استحکام بالایی دارد. انعطا‌ف‌پذیری، جذب ضربه‌های وارده، زیرسازی محکم و مقاومت بالای این کفش باعث شده آن را انتخاب مناسبی برای ورزش و فعالیت بدنی و حفظ سلامت پاها در نظر بگیریم. این مدل همچنین آج‌های بسیار خوبی دارد که جلوی لیز خوردن را می‌گیرند و خطر از دست دادن تعادل و آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۱۰. کفش مخصوص دویدن مردانه نیو بالانس مدل Fresh Foam Roav

کفش مخصوص دویدن مردانه نیو بالانس مدل Fresh Foam Roav

این مدل از برند نیو بالانس هم از مش تهیه شده که کفش را بسیار سبک و راحت کرده است. کشی بودن کفش هم باعث می‌شود پاها به‌خوبی درون کفش قرار بگیرند و فشار بند کفش به آن‌ها وارد نشود.

این کفش دارای زیرسازی بسیار خوبی است که قابلیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری بالایی دارد و همچنین در برابر ساییدگی مقاوم است. بنابراین، شما با پوشیدن آن می‌توانید فشار روی پاها را کاهش دهید و بدون نگرانی برای مدت‌های طولانی با این کفش بدوید. این یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این کفش به شمار می‌رود که پاها را خسته نمی‌کند و شما ساعت‌ها می‌توانید آن را به پا داشته باشید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

بیشتر کفش‌هایی که معرفی کرده‌ایم از برندهای معروف هستند و به همین دلیل قیمت بالایی دارند. شما با توجه به ویژگی‌های این کفش‌ها می‌توانید به دنبال محصولات مشابه با قیمت پایین‌تر بگردید. برخی نمونه‌ها ممکن است شباهت زیادی به محصولات برندهای معروف داشته باشند و محصول مشابه و با کیفیت خوبی را ارائه دهند که قیمت مناسب‌تری دارد. بدون شک با بررسی دقیق این محصولات می‌توانید خرید به‌صرفه‌تری برای خود رقم بزنید.

رایج‌ترین اشتباهاتی که ممکن است هنگام خرید کفش مناسب دویدن مرتکب شوید

رایج‌ترین اشتباهاتی که ممکن است هنگام خرید کفش مناسب دویدن مرتکب شوید

در پایان می‌خواهیم نگاهی به برخی از اشتباهاتی بیندازیم که ممکن است هنگام خرید کفش مناسب دویدن مرتکب شوید. بسیاری از مردم این کارهای نادرست را انجام می‌دهند و کفش‌های نامناسبی را می‌خرند. شما با کمک راهنمایی‌هایی که بالاتر بررسی کردیم و همچنین با در نظر داشتن نکات زیر می‌توانید خرید مطمئن‌تری داشته باشید و از سلامت پاهای خود هنگام دویدن محافظت کنید.

۱. کفش را برای ظاهرش می‌خرید

اولویت نخست شما باید اندازه و کارکرد کفش و احساسی که به پاهای شما می‌دهد باشد. اینکه بخواهید تمرکز اصلی خود را روی زیبایی و ظاهر کفش بگذارید کار بسیار نادرستی است. یادتان باشد اگر کفشی به هر دلیلی برای پای شما مناسب نبود آن را کنار بگذارید و به زیبایی آن اهمیتی ندهید.

۲. کفش‌هایی را می‌خرید که بسیار کوچک هستند

کفش‌های تنگ منجر به تاول زدن، ساییدگی پوست، سیاه شدن ناخن‌های پاها و… می‌شوند. نکته‌ی مهم این است که فضای کافی در اختیار پا و انگشتان پای خود قرار دهید. هر زمان خواستید کفش جدیدی را امتحان کنید ببینید آیا انگشتان پایتان می‌توانند به‌آزادی حرکت کنند و به‌اصطلاح پیانو بزنند یا نه. جادار بودن پنجه‌ی کفش و حرکت آزادانه‌ی انگشت‌ها نکته‌ی بسیار مهمی برای دویدن راحت‌تر و حفظ سلامتی پاها خواهند بود.

۳. در زمان نامناسبی از روز خرید می‌کنید

همانگونه که گفتیم پاها در طول روز ورم می‌کنند و بزرگ‌تر می‌شوند. خیلی‌ها ممکن است به خیال خودشان کفش مناسب دویدن فوق‌العاده‌ای بخرند ولی چند ساعت که گذشت و هوا تاریک شد احساس کنند کفششان برایشان کوچک است.

بنابراین، باید دست‌کم تا غروب صبر کنید و ببینید پاهایتان در بیشترین حالت چه اندازه‌ای دارند. سپس کفشی را بخرید که برای پایتان راحت است و آن را اذیت نمی‌کند.

۴. سایز پای خود را ثابت در نظر می‌گیرید

این نکته را هم بررسی کردیم که سایز پاها ممکن است تغییر کند و در گذر زمان بیشتر شود. پس نباید فکر کنید پاهای شما همیشه یک سایز ثابت خواهند داشت. همچنین باید به این نکته دقت داشته باشید که سایزبندی در برند و مدل‌های گوناگون ممکن است متفاوت باشد. بنابراین نباید گمان کنید سایز مثلا ۴۲ در همه‌ی برندها یک اندازه است.

به همین دلیل باید برندها، مدل‌ها و سایزبندهای گوناگون را امتحان کنید و نگذارید اطلاعات قبلی شما منجر به انتخاب کفش نامناسب شوند.

سخن پایانی

امکان ندارد درباره‌ی دویدن سخن بگوییم ولی بحث داشتن کفش‌های مناسب دویدن به میان نیاید. نوع کفشی که به پا دارید می‌تواند تفاوت بسیاری در راحتی شما هنگام دویدن ایجاد کند. بهترین کار این است که انواع کفش‌های مناسب دویدن را امتحان کنید و ببینید کدام برای شما احساس راحتی بیشتری به ارمغان می‌آورد. بسته به شکل پای خود یا آسیب‌ها و محدودیت‌هایی که ممکن است داشته باشید می‌توانید کفش مناسبتان را پیدا کرده و بهتر ورزش کنید.

نکاتی که در این نوشته بررسی کردیم می‌توانند راهنمای بسیار خوبی برای خرید کفش مناسب دویدن باشند. شما باید به نحوه‌ی دویدن خود و مسیری که در آن می‌خواهید بدوید دقت داشته باشید. همچنین یادتان باشد اندازه‌ی کفش‌ها را فراموش نکنید. برای استفاده از کفش‌های ورزشی پیشنهاد می‌شود یک سایز بزرگ‌تر از سایز پای خود بخرید. زیرا هنگام دویدن پاهای شما متورم می‌شوند و بهتر است فضای کافی در اختیار آن‌ها بگذارید تا مشکلی برایشان پیش نیاید و درد نگیرند. سیاه شدن ناخن‌های پا یکی از مهم‌ترین نشانه‌های دویدن با کفش‌های کوچک و تنگ است.

در چندین سال گذشته حرف‌های زیادی درباره‌ی دویدن با پای برهنه یا با کفش‌های نازک و انگشت‌دار شنیده می‌شود. پژوهش‌های گوناگونی در این‌باره انجام گرفته‌اند که نشان می‌دهند دویدن با این کفش‌ها یا پای برهنه ممکن است ضرر داشته باشد. برای نمونه، اگر از ناحیه‌ی پا آسیب‌دیده باشید با این کار فشار وارده به پا را بیشتر می‌کنید و آسیب‌دیدگی را افزایش می‌دهید. کفش‌های نازک و انگشت‌دار هم احتمال آسیب دیدن را بیشتر می‌کنند و حتی درد در ساق پا و انگشتان پا را در پی دارند. به همین دلیل بهترین کار این است که از کفش‌های مناسب دویدن استفاده کنید و با اطمینان و ایمنی بیشتری بدوید و ورزش کنید.

نمونه‌هایی که در این نوشته معرفی کردیم در گروه بهترین کفش‌های مناسب دویدن قرار می‌گیرند. شما با بررسی این کفش‌ها و نمونه‌های مشابه آن‌ها می‌توانید انتخاب مناسب و خرید بسیار خوبی برای خود رقم بزنید.

در پایان یادتان باشد کفش مناسب دویدن پس از ۵۰۰ تا ۸۰۰ کیلومتر دویدن، بسته به برند و مدل، باید عوض شود. بنابراین، ورزش خود را زیر نظر بگیرید و ثبت کنید تا حواستان به طول عمر کفش خود باشد و همچنین به نشانه‌های ساییدگی و فرسودگی دقت داشته باشید تا کفش‌ را به موقع تعویض کنید و احتمال پارگی کفش و آسیب دیدن پاهای خود را کاهش دهید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: REI, Runner’s World

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه