وقتی به کسی برای صحبت کردن نیاز دارید چه باید بکنید؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
پیدا کردن یک هم‌صحبت

مهم نیست که در حال حاضر چه شرایطی را پشت سر می‌گذارید، هم‌صحبت شدن و برقراری ارتباط با دیگران، کلید زندگی خوب است، به ویژه اگر با بیماری، افسردگی، اعتیاد، از دست دادن یکی از عزیزان یا حتی تنهایی دست و پنجه نرم می‌کنید. به همین دلیل، مهم است که بدانید در زمان نیاز به صحبت، چه باید بکنید و مراقب چه چیزهایی باید بود.

تلاش برای پنهان کردن احساساتتان، دندان قروچه و انجام آن به تنهایی، هرگز مؤثر نیست. در واقع، عواطف و احساسات شما وجود دارند، خواه درباره‌ی آن‌ها صحبت کنید یا نه. احساسات سخت تنها به این دلیل که آن‌ها را نادیده می‌گیرید از بین نمی‌روند، اما اگر سعی کنید با شخص دیگری صحبت کنید، ممکن است بتوانید بخشی از تنش‌ها و حالت‌های منفی را که در حال تجربه‌ی آن هستید، رها کرده و احساس بهتری داشته باشید. این مقاله از دیجی‌کالا مگ، مزایای صحبت با دیگران و نحوه‌ی یافتن افرادی برای هم‌صحبتی هنگامی که احساس تنهایی دارید را بررسی می‌کند.

مزایای صحبت کردن با دیگران

یافتن شخصی برای صحبت کردن نه تنها ارتباط، راحتی و درک را فراهم می‌کند، بلکه فرصتی را برای صحبت درباره‌ی تجربیات مشترک و همچنین جلوگیری از احساس تنهایی و انزوا فراهم می‌کند.

کاهش استرس و ایجاد محبت

صحبت کردن با شخص دیگر می‌تواند استرس را از بین ببرد و به ایجاد دوستی و ارتباط، همچنین تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند.

صحبت کردن راهی برای پردازش افکار و احساسات است و شما را در معرض دیدگاه‌ها و ایده‌های جدید قرار می‌دهد و به حل مشکلات کمک می‌کند. در واقع صحبت کردن با دیگران مزایای روان‌شناختی متعددی دارد.

بر اساس تحقیقات UCLA، صحبت کردن می‌تواند پاسخ آمیگدال مغز شما را کاهش دهد. به این ترتیب که هنگام تجربه‌ی احساسات شدید مانند ترس، اضطراب یا پرخاشگری، واکنش «مبارزه یا فرار» را آغاز می‌کند. در نتیجه، وقتی استرس دارید یا تحت‌فشار قرار می‌گیرید، این قسمت از مغز شما، کنترل را در دست می‌گیرد و حتی می‌تواند فرایندهای منطقی‌تر فکر شما را نادیده بگیرد.

محققان خاطر نشان کردند که با ابراز احساسات و افکار در قالب کلمات و صحبت کردن درباره‌ی تجربیات و پردازش آنچه اتفاق افتاده است، می‌توانید پاسخ آمیگدال را نادیده بگیرید و با احساسات خود به شیوه‌ای موثرتر کنار بیایید.

رفاقت ممکن است سال‌ها به زندگی شما بیفزاید

تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن روابط اجتماعی قوی یا افرادی که می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید، با طول عمر بیشتر ارتباط دارد. در مقابل، انزوای اجتماعی و تنهایی، ارتباط مستقیمی با افسردگی، شرایط سلامتی ضعیف‌تر و خطر مرگ زودرس دارد.

همچنین، داشتن انواع روابط اجتماعی ممکن است به کاهش استرس و خطر بیماری‌های قلبی کمک کند. بنابراین پیدا کردن افرادی که بتوانند هم‌صحبت شما باشند مهم است.

در بسیاری مواقع، با وجود مزایای فراوان صحبت کردن با دیگران، مردم تمایلی به این ارتباط ندارند. ترس و شرمندگی آن‌ها را به سکوت وا می‌دارد یا به‌سادگی نمی‌دانند چگونه دست دراز کنند و در دوستی پیش‌قدم باشند.

در مواقع دیگر، آن‌ها اجازه می‌دهند تعهدات کاری یا خانوادگی، مانع هر نوع ارتباط واقعی با دیگران شود. بنابراین دیری نمی‌پاید که احساس تنهایی و انزوا می‌کنند و مثل این است که هیچکس را ندارند که با او صحبت کنند.

داشتن شخصی برای هم‌صحبتی، مزایای مهمی برای سلامت جسمی و روانی دارد، اما گاهی موانعی وجود دارد که پیدا کردن یک فرد مورد اعتماد را دشوار می‌کند.

چگونه یک هم‌صحبت پیدا کنیم؟

اگر مثل اکثر مردم هستید، ممکن است تصور کنید که هیچکس را ندارید که با او صحبت کنید، به‌خصوص اگر دور از خانواده زندگی می‌کنید، مجرد هستید یا یک دوست خیلی صمیمی ندارید؛ اما این تصورات چندان درست نیست.

در واقع، اگر بدانید کجا را باید جست‌وجو کنید، پیدا کردن شخصی که بتوانید در مواقع ضروری به او حرف بزنید، بسیار ساده‌تر است. در اینجا چند راه برای پیدا کردن یک هم‌صحبت به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۱. تهیه‌ی فهرستی از ارتباطات اجتماعی

تهیه‌ی فهرست دوستان

در اولین قدم برای پیدا کردن کسی که بتوانید با اون هم‌صحبت شوید، می‌توانید با لیستی از افرادی که با آن‌ها ارتباط اجتماعی مجازی یا واقعی دارید شروع کنید. می‌توانید در این لیست، افرادی را که از موقعیت‌های مختلف می‌شناسید مانند اعضای خانواده، دوستان، دوستان فیس‌بوک و حتی همکاران خود قرار دهید.

سپس سعی کنید تعیین کنید که چه کسی در لیست شما نه تنها هوش عاطفی بالایی دارد، بلکه از مهارت‌های احساسی بهتری هم برخوردار است. به طور معمول افرادی که این مهارت‌ها را دارند، هم‌صحبت‌های بهتری هستند چون حس همدلی در آن‌ها قوی‌تر است. بعد از اینکه این لیست را تهیه کردید با این افراد تماس بگیرید و آن‌ها را به نوشیدن قهوه یا پیاده‌روی دعوت کنید.

به این نکته‌ی مهم توجه کنید که در ارتباط با افراد جدید باید صبور باشید. به عبارت دیگر، در یک ارتباط جدید ممکن است نتوانید درباره‌ی عمیق‌ترین احساسات خود صحبت کنید. با این وجود، با گذشت زمان می‌توانید به یکدیگر اعتماد کنید و جزئیات خصوصی‌تری از زندگی خود را به اشتراک بگذارید.

اگر در موقعیتی بحرانی هستید و نیاز دارید که بلافاصله با کسی صحبت کنید، ایجاد یک لیست از دوستان اجتماعی چندان ایدئال نیست، اما این کار بخش مهمی از ایجاد یک سیستم پشتیبانی از هم‌صحبت‌های قابل اعتماد است.

۲. پیوستن به به انجمن‌ها یا صفحات گفت‌وگوی آنلاین

پیوستن به ارتباطات آنلاین

در مواقعی که احساس می‌کنید نیاز دارید بلافاصله با شخصی صحبت کنید، پیوستن به یک انجمن آنلاین یا چت کردن با گروهی متناسب با نیازهایتان می‌تواند کمک‌کننده باشد.

در این صورت، علاوه بر دسترسی به افرادی که درک می‌کنند شما با چه چیزی دست و پنجه نرم می‌کنید، می‌توانید جزئیات زندگی و احساسات خود را به به صورت ناشناس به اشتراک بگذارید.

افراد گاهی اوقات از همیشه در دسترس بودن یک انجمن یا چت آنلاین بسیار استقبال می‌کنند. به علاوه، برقراری ارتباط آنلاین می‌تواند هر گونه دلهره‌ای را از بین ببرد و به افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی کمک کند تا آرام باشند و افکار خود را به اشتراک بگذارند.

۳. مشارکت در گروه پشتیبانی

یک راه برای داشتن یک یا چند هم‌صحبت خوب، پیوستن به یک گروه پشتیبانی است. این گروه می‌تواند آنلاین باشد یا گروهی از افراد به صورت حضوری با هم ملاقات می‌کنید و در هر دو حالت، شبکه‌ای از افرادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانند با آنچه تجربه می‌کنید، ارتباط برقرار کنند.

در چنین گروهی شما قادر خواهید بود از حمایت و درک لازم خود برخوردار شوید و همچنین در شرایط مشابه از دیگران حمایت کنید.

۴. مراجعه به یک درمانگر

تهیه‌ی فهرست دوستان

فرقی نمی‌کند که نیاز به بحث درباره‌ی یک مشکل سلامت روان داشته باشید یا بخواهید سطح استرستان را مدیریت کنید یا فقط به دنبال راهی برای بهبود و افزایش طح سلامت روانتان باشید، در هر حال، یک درمانگر خوب می‌تواند به شما در درک احساسات و عواطفتان کمک کند.

درمانگران می‌توانند به شما در توسعه‌ی سالم‌تر مکانیزم‌های مقابله‌ای کمک کنند و حتی ممکن است بتوانند شما را در ایجاد یک گروه حمایتی راهنمایی کنند.

اگر بیمه ندارید یا بیمه‌ی شما خدمات بهداشت روانی را پوشش نمی‌دهد، برخی از مشاوران و درمانگران با دستمزدهای پایین‌تری کار می‌کنند. همچنین می‌توانید در درمانگران آنلاین هم استفاده کنید چون هم با برنامه‌های زمانی فشرده انعطاف بیشتری دارند و هم گاهی اوقات گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری هم هستند.

۵. مشارکت در یک گروه

پیوستن به گروه ها برای هم‌صحبت شدن با دیگران

یک راه عالی برای ایجاد ارتباط و ملاقات با افراد جدید، عضویت در یک گروه است. زمانی که عضو یک گروه می‌شوید با افرادی با اشتیاق و خواسته‌های مشابه ملاقات خواهید کرد و احتمال ملاقات با شخصی که بتوانید با او دوستی پایداری داشته باشید افزایش می‌یابد.

به علاوه، شرکت در جلسات و رویدادهای منظم با گروه، به شما فرصت خوبی برای معاشرت‌ و گفت‌وگوهای روزمره می‌هد.

۶. تماس با یک خط تلفن اضطراری برای کمک

تلفن اضطراری برای صحبت

اگر در بحران هستید، مهم است که بلافاصله کمک بگیرید. بنابراین بلافاصله با یک خط اضطراری تماس بگیرید. صرف‌نظر از نیاز شما، خطوط بحرانی با حامیان آموزش‌دیده برای کمک به شما وجود دارند.

بسیاری اوقات، آن‌ها تا زمانی که شما نیاز داشته باشید به شما گوش می‌دهند و با شما صحبت می‌کنند. فرقی نمی‌کند که در چه زمینه‌ای درخواست کمک داشته باشید؛ مشکل شما می‌تواند اعتیاد به مواد مخدر، خشونت خانگی، اختلال خوردن یا حتی افکار خودکشی باشد. تقریبا در هر ساعت از روز، افرادی در دسترس هستند که به شما کمک کنند.

۷. رفتن به مکان‌های مذهبی

رفتن به مسجد

کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها مکان مناسبی برای یافتن شخصی برای گفت‌وگو هستند. اغلب، رهبران مذهبی بسیار خوشحال می‌شوند که با افراد بحران‌زده یا نیازمند صحبت کنند. بنابراین می‌توانید به مسجد محل خود به‌عنوان محلی برای برای یافتن یک هم‌صحبت نگاه کنید.

حتی اگر در حال حاضر وابستگی مذهبی ندارید، می‌توانید گزینه‌های مختلفی را بررسی و ببینید آیا عبادتگاهی وجود دارد که با ارزش‌ها و اعتقادات شما مطابقت داشته باشد.

در حقیقت، تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور مرتب در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند، پیوندها و ارتباطات اجتماعی بیشتری دارند. همچنین آن‌ها تعاملات اجتماعی مثبت بیشتری را گزارش ‌می‌دهند و سود بیشتری از حضور منظم در جمع نسبت به کسانی که کمتر شرکت می‌کنند، بهره می‌برند.

داشتن یک هم صحبت برای سلامت جسمی و روحی شما بسیار مهم است. در حالی که ممکن است موانعی وجود داشته باشد که ایجاد ارتباط را دشوارتر کند، اما می‌توانید برای بهبود سیستم پشتیبانی اجتماعی خود قدم‌هایی بردارید؛ ارتباط مجدد با افرادی که از قبل می‌شناسید، جست‌وجوی ارتباطات آنلاین جدید، صحبت با یک متخصص بهداشت روان یا تماس با خطوط تلفن اضطراری کمک، همگی گزینه‌هایی هستند که بسته به نیازتان می‌توانید در نظر داشته باشید.

کلام آخر

این غیر معمول نیست که احساس کنید کسی را ندارید که با او صحبت کنید. در حقیقت، هر کس حداقل یک بار در زندگی خود چنین احساسی دارد. لازم نیست حتما تنها باشید تا چنین احساسی داشته باشید. شما می‌توانید در مهمانی، محل کار، خانه یا حتی زمانی که با دوستان خود وقت می‌گذارید، احساس تنهایی و انزوا کنید.

نکته‌ی مهم این است که تلاش می‌کنید یک سیستم حمایتی از افرادی بسازید که در صورت نیاز به صحبت، به آن‌ها مراجعه کنید. در حالت ایدئال، این سیستم حمایتی، شامل دوستان و اعضای خانواده و همچنین متخصصان آموزش‌دیده و دیگران با مشکلات مشابه خواهد بود. با گذشت زمان، احساس این که هیچکس را ندارید که با او هم‌صحبت شوید، یک خاطره‌ی دور به نظر می‌رسد.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: verywellmindبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما