۷ تاثیری که الدن رینگ از مجموعه‌ی برزرک گرفته است

۲۴ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
Berserk Elden Ring

عشق و علاقه‌ی هیدتاکا میازاکی، رئیس استودیوی فرام‌سافتور، به مانگا و انیمه‌ی برزرک (Berserk) اثر کنتارو میورا، یکی از حقایق اجتناب ناپذیر صنعت بازی است. در حالی که او همواره از بحث صریح در مورد ارتباط بین بازی‌های خود و برزرک اجتناب می‌کند، اما واضح است که تمامی پروژه‌های تحت رهبری میازاکی از زمان دیمونز سول در سال ۲۰۰۹، به نوعی تحت تاثیر حماسه‌ی فانتزی و تاریکی که میورا به مدت ۳۰ سال تا زمان مرگش در سال ۲۰۲۱ نوشت، قرار گرفته‌اند.

این ارجاعات مختلف به برزرک، به طور طبیعی در بازی جدید و موفق میازاکی یعنی الدن رینگ دیده می‌شود. حتی قبل از شروع بازی، طرفداران مشتاقانه به دنبال این بودند تا نشان دهند که زره‌ی مالنیا روی کاور بازی مشابه چیزی در انیمه است یا طراحی برخی از دشمنان بازی از کار میورا گرفته شده است. اگر ساعت‌های زیادی را در الدن رینگ گذرانده باشید و انیمه‌ی برزرک را تماشا کرده باشید، بدون شک متوجه شباهت‌هایی خواهید شد که در ادامه بیشتر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

۷. دشت‌های شمشیر الدن رینگ در مقابل تپه‌ی شمشیرها در برزرک

الدن رینگ

دنیای عظیم الدن رینگ شامل چندین منطقه است که که با شمشیر پوشانده شده‌اند. در وسط هر کدام از این دشت‌ها یک شمشیر بسیار بزرگتر با کتیبه‌ای وجود دارد که به طور کلی اطلاعات مبهمی در مورد داستان بازی ارائه می‌دهد. این ما را یاد تپه‌ی شمشیرهای نمادین برزرک می‌اندازد. در مانگا و انیمه، تپه‌ی شمشیرها به عنوان یادبودی برای سربازان کشته شده‌ی گروه شاهین، یک گروه مزدور که به عنوان شخصیت‌های اصلی مجموعه در اوایل آن شناخته می‌شود، در نظر گرفته می‌شود.

ریکرت، یکی از معدود بازمانده‌های ارتش، این تیغه‌ها را به عنوان ادای احترام به هموطنان سابق خود می‌سازد. می‌توان گفت که دشت‌های شمشیر الدن رینگ نیز قصد دارند به میورا احترام بگذارند؛ فردی که درگذشت او بر کسانی که با کار او آشنا بودند، بسیار ناراحت‌کننده بود. اینکه آیا این دشت‌ها قبل یا بعد از مرگ او به الدن رینگ اضافه شده‌اند یا خیر را احتمالا هرگز نخواهیم فهمید، اما این یک ادای احترام به مردی است که بر بسیاری از بازی‌ها تاثیر گذاشته است.

۶. طراحی شخصیت بلاید نیمه گرگ در الدن رینگ در مقابل زره‌ی برزرکر

الدن رینگ

یکی از شخصیت‌های جذاب الدن رینگ بدون شک بلاید نیمه گرگ (Blaidd the Half-Wolf) است و ظاهرش از زمان نمایش گیم‌پلی بازی در ژوئن ۲۰۲۱ توجه بسیاری از طرفداران برزرک را به خود جلب کرده است. در واقع زوزه‌های بلاید بر فراز خرابه‌های منطقه‌ی میست‌وود، بلافاصله با اثر میورا مقایسه شد. در برزرک، قهرمان داستان یعنی گاتس در نهایت به زره‌ی برزرکر مجهز می‌شود. زره‌ی ترسناکی که از احساسات منفی کاربر استفاده می‌کند تا آن‌ها را با قدرتی فراوان آغشته کند.

در حالی که بیشتر مواقع شبیه یک زره‌ی معمولی به نظر می‌رسد، هر زمان که گاتس به آن اجازه دهد، ظاهری هیولایی و گرگ مانند به خود می‌گیرد. دقیقا مانند گاتس، در نهایت زره‌ی بلاید نیز در اختیار بازیکن قرار خواهد گرفت. در این جا به جزئیات اینکه چگونه این زره در اختیار شما قرار می‌گیرد اشاره‌ای نمی‌شود، اما اگر با بازی‌های سری سولز آشنا باشید، احتمالا می‌توانید حدس بزنید که این اتفاق خوشحال‌کننده نخواهد بود.

۵. رانی در الدن رینگ در مقابل شیرکه در برزرک

رانی در الدن رینگ

اگر بلاید به نوعی گاتس در زره‌ی برزرکر باشد، پس می‌توان رانی جادوگر را در کنار شخصیت شیرکه قرار داد. این ممکن است کمی عجیب به نظر برسد چرا که رانی یکی از قدرتمندترین افراد در سرزمین‌های میانه است و شیرکه یک جادوگر جوان در حال آموزش است. با این حال اگر روابط آن‌ها را با مردان گرگ مانند در نظر بگیرید، این قیاس منطقی به نظر می‌رسد. واضح است که رانی و بلاید ارتباطی صمیمی دارند. بلاید به طور خاص برای هدایت رانی به سمت هدفش به عنوان یک شخصیت خداگونه توسط یک نیروی غیرقابل مشاهده و ماوراء طبیعی به نام اراده‌ی بزرگ خلق شد، اما با جدا شدن رانی از این مسیر، به طور عجیبی وحشی می‌شود و در نهایت در پایان خط داستانی خود، انسانیتش را به کلی از دست می‌دهد.

از سوی دیگر پس از نابودی گروه شاهین، شیرکه به یکی از همراهان گاتس تبدیل می‌شود و به او کمک می‌کند تا غرایز اولیه‌ی خود را در حالی که تحت تاثیر زره‌ی برزرکر است کنترل کند. به این ترتیب، شیرکه و گاتس در طول نبرد جدایی‌ناپذیر می‌شوند و این جادوگر جوان اغلب سعی می‌کند تا ذهن گاتس را آرام کرده و از تسلیم شدن کامل او در برابر زره جلوگیری کند.

۴. منطقه‌ی کیلید در الدن رینگ در مقابل رویداد اکلیپس در برزرک

منطقه‌ی کیلید در الدن رینگ

الدن رینگ منطقه‌ای را در اطراف اواسط بازی به نام کیلید (Caelid) معرفی می‌کند. بر خلاف مناطق قبلی، کیلید یک مکان محقر و منزجرکننده است که نتیجه‌ی نفرین ژنرال رادان توسط مالنیا، خواهر ناتنی‌اش، در طول جنگی است که پس از شکستن حلقه‌ی الدن رخ داد. با این حال نکته‌ی مهم این است که چگونه کیلید به رویداد اکلیپس شباهت دارد؛ پدیده‌ای که در برزرک با هدف معرفی یک عضو جدید از دست خدا، گروهی از شیاطین خداگونه، رخ می‌دهد. گاتس و گروه شاهین توسط دوست و رهبر آن‌ها یعنی گریفیث که مایل است به دست خدا بپیوندد تا رویای مادام‌العمر خود یعنی تبدیل شدن به فرمانروای جهان را برآورده کند، به این مراسم کشیده می‌شوند.

کاری که این رویداد انجام می‌دهد شامل باز کردن دریچه‌ای به سوی سطح دیگری از هستی می‌شود؛ جایی که دست خدا قربانی‌های پذیرفته‌شده (در مورد گریفیث، سربازان گروه شاهین او) را دریافت می‌کند و آن‌ها را به موجودی اهریمنی تبدیل می‌کند. کسانی که به اندازه‌ی کافی بدشانس هستند که به این بعد کشیده می‌شوند، توسط فضای بزرگ و ترسناکی که در آن موجوداتی جهنمی زندگی می‌کنند، استقبال می‌شوند. این تقریبا همان چیزی است که در منطقه‌ی به شدت خطرناک کیلید در انتظار بازیکنان الدن رینگ است.

۳. شمشیر Greatsword در الدن رینگ در مقابل شمشیر اژدهاکش برزرک

بازی الدن رینگ

الدن رینگ، مانند بسیاری از بازی‌های قبلی فرام‌سافتور، بسیاری از جهان‌سازی خود را در توضیحات آیتم‌ها پنهان می‌کند و بعضا در این متون شاهد اطلاعاتی در مورد داستان و شخصیت‌ها هستیم. در بخشی از توضیحات شمشیر Greatsword، آمده است:

یک توده‌ی آهنی بزرگ از یک شمشیر عظیم! با استفاده از وزن باورنکردنی خود، دشمنان را از بین می‌برد. به احتمال زیاد دست زدن به این شمشیر مستلزم  آن است که فرد از قلمرو انسان پیشی گرفته باشد. دقیقا به همین دلیل است که از این سلاح حتی برای سلاخی دشمنان غیرانسانی استفاده می‌شود.

این دقیقا بازتاب توضیحات شمشیر اژدهاکش است که در همان فصل اول مانگا به عنوان «توده‌ی آهن خام» نامیده می‌شود که بسیار بزرگتر از آن است که بتوان آن را شمشیر نامید. اغلب شخصیت‌ها از اینکه گاتس می‌تواند چنین سلاحی را به‌ دلیل اندازه‌ی عظیمش به کار بگیرد، تعجب می‌کنند، اما به لطف قدرت غیرانسانی‌اش، او می‌تواند از آن برای تکه کردن تقریبا هر چیزی که سر راهش قرار می‌گیرد. استفاده کند.

۲. زره‌ی مالنیا در الدن رینگ در مقابل زره‌ی فارنیز در برزرک

الدن رینگ

مالنیا یکی از باس‌های جذاب الدن رینگ است و به دلیل ظاهر زیبا و سبک مبارزه‌ی خاص خود، به عنوان یکی از بهترین باس‌ها در بازی‌های استودیوی فرام‌سافتور شناخته می‌شود. کلاه‌خود جذابی که توسط این شخصیت محبوب پوشیده شده و در نهایت توسط بازیکنان قابل دستیابی است، می‌تواند به‌ عنوان ادای احترام به زره‌ای مشابه که فارنیز در زمان فرماندهی شوالیه‌های آهنین می‌پوشد، در نظر گرفته شود. البته می‌توان گفت که هر دو از تصاویر والکیری‌ها در قرون وسطا الهام گرفته شده‌اند، اما ارتباط دادن این دو به یکدیگر مورد عجیبی نخواهد بود.

۱. کلاه‌خود کلاس زندانی در الدن رینگ در مقابل کلاه‌خود گریفیث در برزرک

الدن رینگ

قبل از اینکه رویداد اکلیپس از گریفیث در دست خدا استقبال کند، او به مدت یک سال شکنجه‌ی بی‌پایانی را به خاطر ارتباط با شاهزاده خانم یک پادشاهی بزرگ تحمل می‌کند، زبانش بریده شده، پوستش کنده شده و در تمام مدت مجبور به استفاده از ماسکی آهنی است. پس از نجات او توسط گاتس و سایر اعضای گروه شاهین، گریفیث به آرامی بهبود می‌یابد، اما ماسک او باقی می‌ماند تا زخم‌هایش را پنهان کند. بسیاری ماسک آهنی گریفیث و ماسکی که کلاس زندانی (Prisoner) در ابتدا به بازیکن ارائه می‌دهد را با یکدیگر مقایسه کرده‌اند. از طرفی پوشانده شدن یک چشم آواتار در این کلاه‌خود، دقیقا با به تصویر کشیده شدن گریفیث در اکثر مواقع با یک چشم در برزرک همخوانی دارد.

منبع: Kotaku

بیشتر بخوانید: برزرک؛ از مانگا تا انیمه و بازی

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar Just a weeb

  جدی حرف این مقاله رو باور نکنین هر گردی گردو نیست به غیر از گریت سوورد گاتس هیچ چیز دیگه ای ریفرنس به برزرک داخل الدن رینگ نیست شیرک هیچ ربطی به رانی نداره شیرک یک جادوگر ساده بود ولی رانی یه ایمپرین و خداست زره مالنیا هیچ ربطی نداره هیچ جای کیلید ربطی به اکلیپس نداره بلاید یه گرگ شادوئه شادو رانی و محافظ رانیه هیچ ربطی به گاتس نداره گاتس قاتل ارواح و شیاطینه اون ماسک از هزار سال پیش وجود داشته هیچ ربطی نداره هرچی میبینیم که همون نیست من فن برزرکم ولی این دیگه الیتیست بودنه

  1. Avatar szalar

   ببین دابش من یکمی مخالف حرفتم چون که رابطه دو طرفه دارن و این نشون دهنده نزدیکی دوتا دنیا

   هستش. بطور مثال وقتی داشتم چپتر های مربوط بهدفالکونیا رو میخوندم، خواه نا خواه آهنگ باس آخر الدن

   یا همون الدن بیست یادم می افتاد و توی ذهنم میزدش. واقعا توی داستان برزرک احساسات موج میزنه که

   الدن هم به عینه اونهارو منتقل میکنه.

 2. Avatar Bahs

  یک شاهکاری که هیچوقت از بین نمیره برزرک

  1. Avatar szalar

   موافق صد در صد حرفت هستم ولی چیکار باید کرد وقتی که هنوز به پایان تراژدیک نرسیده؟

 3. Avatar Sh

  یکی از بهترین انیمه ها از نظر داستان تنها انیمه ایی است که داستانش رو نمیشه از یاد برد فوق‌العاده

  1. Avatar szalar

   هعیییی، هروقت که میخونمش یاد آهنگ الدن میافتم چون که با ناامیدی که توی دنیای برزرک جریان داره،

   همخونی داره.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه