۷ دلیل مهم و کاربردی برای استفاده از دفتر یادداشت کاغذی

۱۶ آبان ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
دفترچه یادداشت کاغذی

امروزه گوشی‌های هوشمند تقریباً همه امکانات مورد نیاز را در خود دارند و با انتخاب برنامه‌های مناسب برای این گوشی‌ها، تمام ابعاد زندگی شما می‌تواند در یک دستگاه دیجیتال جا شود. اما با صدای مداوم اعلان‌ها، پاپ‌آپ‌ها و یادآوری‌ها، پرت شدن حواس در هنگام استفاده از تلفن هوشمند بسیار آسان است. به همین دلیل، بسیاری از افراد برای یادداشت‌برداری جایگزین کردن گوشی خود را با یک دفترچه یادداشت کاغذی را امری مفید می‌دانند.

نه تنها نوشتن چیزهای مختلف با قلم و کاغذ به حک شدن آن اطلاعات در خاطر ما کمک می‌کند، بلکه دفترچه‌های کاغذی این قدرت را دارند که بهره‌وری و خلاقیت شما را افزایش دهند. مزایای استفاده از یک دفترچه یادداشت بسیار زیاد است، اما ما در اینجا هفت دلیل اصلی برای استفاده از یک دفترچه یادداشت کاغذی را بیان کرده‌ایم. بنابراین، اگر برای ایجاد عادت‌های بهتر و بهره‌وری بیشتر آماده هستید، با ما همراه باشید.

۱- قطع ارتباط با دنیای مجازی برای مغز شما مفید است

تغییر عادت از تکیه بر تلفن هوشمند در تمام جنبه‌های زندگی به استفاده از یک دفترچه‌ی کاغذی می‌تواند فواید زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. در واقع با این کار موقع فکر کردن و نوشتن شما نمی‌توانید همانند گوشی شبکه‌های اجتماعی را در دفترچه یادداشت کاغذی بررسی کنید. متعهد شدن به استفاده از یک دفترچه یادداشت کاغذی برای جنبه‌های خاصی از زندگی‌تان – مثلاً فهرست کارهایتان – می‌تواند به شما کمک کند تا از اعتیاد به گوشی‌های هوشمند خود خلاص شوید. استفاده بیش از حد از تلفن می‌تواند منجر به مشکلات خواب، اضطراب، کاهش بهره‌وری و مسائل دیگر شود و کارشناسان توصیه می‌کنند که تلفن خود را به طور دوره‌ای در طول روز کنار بگذارید تا چرخه چک کردن و بررسی مجدد اعلان‌های خود را برای مدتی قطع کنید.

تخصیص برخی از کارهای دیجیتالی خود به یک دفترچه یادداشت کاغذی می‌تواند دوری از تلفن همراه را آسان‌تر کند. اگر نمی‌دانید یک دفترچه یادداشت کاغذی را با چه چیزی پر کنید، سعی کنید با چیزی ساده مانند برنامه‌ریزی روزانه شروع کنید، جایی که می‌توانید اهداف، فهرست کارها و قرار ملاقات‌های خود را به‌طور منظم پیگیری کنید.

۲- می‌توانید از آن برای همه چیز استفاده کنید

دفترچه یادداشت کاغذی

وقتی صحبت از تطبیق‌پذیری به میان می‌آید، دفترچه یادداشت‌های کاغذی بر برنامه‌های گوشی برتری دارند. آن‌ها فقط برای یادداشت‌برداری نیستند، اگرچه برای آن نیز عالی هستند. یک دفترچه یادداشت می‌تواند مخزنی برای تمام اهداف و اطلاعاتی باشد که می‌خواهید به خاطر بسپارید، از بودجه ماهانه‌تان گرفته تا فهرست مواد غذایی‌تان گرفته تا فهرست همه رستوران‌های بزرگی که بازدید کرده‌اید یا قهوه‌هایی که از نوشیدن آن‌ها لذت برده‌اید. همچنین نیازی به استفاده از آن فقط برای نوشتن ندارید. این نوع دفترچه‌ها فضایی عالی برای طرح‌ها، نقاشی‌ها و نمودارهای شما نیز هست.

۳- نوشتن با دست بر تایپ کردن برتری دارد

نوشتن با دست مزایای زیادی در مقایسه با تایپ کردن دارد و استفاده از دفترچه یادداشت راهی عالی برای تمرین و توسعه مهارت‌های نوشتاری شماست. مطالعات نشان می‌دهد که نوشتن با دست به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را بهتر پردازش کنید، بیشتر به خاطر بسپارید و در مقایسه با تایپ کردن سریع‌تر فکر کنید. به علاوه، املای شما را بهبود می‌بخشد. از آنجایی که احتمالاً زمان زیادی را صرف نوشتن اطلاعات طولانی در محل کار نمی‌کنید، احتمالاً از زمانی که مدرسه را ترک کرده‌اید، مهارت‌های دست‌نویسی شما ضعیف شده است. یادداشت گه گاهی افکار در دفترچه یادداشت راهی مفید برای تقویت مجدد بخش‌هایی از مغز (و دست) است که هنگام تایپ کردن با رایانه یا تلفن هوشمند تمرین نمی‌کنند.

۴- حافظه شما قابل اعتماد نیست

دفترچه یادداشت

دفترچه یادداشت مکانی عالی برای یادداشت سریع یک ایده است قبل از اینکه آن را فراموش کنید. در حالی که ممکن است در آن لحظه فکر کنید که آن ایده با شما خواهد ماند، به احتمال زیاد آن اطلاعات کوچک برای مدتی طولانی در ذهن شما باقی نمی‌ماند. حافظه نه تنها زودگذر است، بلکه به طرز باورنکردنی خطاپذیر است. شهادت شاهدان عینی در پرونده‌های دادگاه بسیار غیرقابل اعتماد است و محققان دریافته‌اند که حتی افرادی که به اصطلاح «خاطرات زندگی‌نامه‌ای بسیار عالی» دارند – مهارت‌های فوق‌العاده‌ای که به آن‌ها اجازه می‌دهد تقریباً تمام جزئیات زندگی خود را به خاطر بسپارند – مستعد ابتلا به دروغ هستند. حتی زمانی که معتقدیم وقایع را به وضوح به یاد می‌آوریم، خاطرات ما ممکن است اشتباه باشد. پس آیا جای تعجب نیست که ما در به خاطر سپردن شماره تلفن و لیست‌های مواد غذایی مشکل داریم؟

حمل خودکار و دفترچه یادداشت، نوشتن اطلاعات را در لحظه آسان می‌کند و زمانی که به دفترچه یادداشت خود می‌روید تصویر دقیق‌تری از روز ارائه می‌دهد. نوشتن وقایع و افکار در طول روز راه خوبی برای تقویت حافظه است، اما از یک دفترچه یادداشت می‌توان برای مقاصد نه چندان بلند نیز استفاده کرد، مثلاً یادداشت کنید که آن تکه پیتزای شگفت‌انگیز را از کجا تهیه کرده‌اید.

۵- نوشتن می‌تواند برای سلامت روان شما مفید باشد

ثبت خاطرات تکنیکی است که پزشکان برای مبارزه با مسائل مربوط به سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی توصیه می‌کنند. نگه داشتن نوعی دفتر خاطرات به افراد کمک می‌کند تا افکار و ترس‌های درونی خود را بیان کنند، الگوهای افکار منفی را شناسایی کنند و علائم را دنبال کنند. حتی اگر اضطراب ندارید، داشتن یک دفتر خاطرات می‌تواند به روشن شدن احساسات و شناخت خودتان کمک کند. ممکن است فکر کنید که برای نوشتن هر روز وقت ندارید، اما اگر دفترچه‌ای به همراه داشته باشید، دفتر خاطرات شما همیشه برای نوشتن در دسترس خواهد بود.

۶- هرگز نمی‌دانید چه زمانی به شما الهام می‌شود

حمل دفترچه یادداشت برای قرن‌ها بخشی اساسی از فرآیند خلاقیت بوده است. لودویگ ون بتهوون بدون آن به جایی نرسید، او فقط در وقتی که بیرون بود الهام می‌گرفت. بنجامین فرانکلین یک دفترچه یادداشت جیبی به همراه داشت تا پیشرفت اخلاقی خود را در برنامه توسعه شخصیت «۱۳ فضیلت» ترسیم کند. مارک تواین به هر جا که سفر می‌کرد دفترچه‌هایی با خود می‌برد تا مشاهدات و ایده‌های کتاب را یادداشت کند. امروز هم همین‌طور. نویسندگان و هنرمندان مدرن می‌دانند که بهترین ایده‌هایشان احتمالاً وقتی پشت میزهایشان می‌نشینند و آماده کار هستند، به ذهنشان نمی‌رسد. آن‌ها دفترچه‌های یادداشتی را حمل می‌کنند تا مطمئن شوند که وقتی فکر درخشانی به ذهنشان خطور می‌کند همیشه آماده هستند. حتی اگر قصد ندارید نویسنده یا آهنگساز معروفی شوید، بدون شک در طول زندگی روزمره‌تان افکار درخشانی دارید و یک دفترچه یادداشت به شما این امکان را می‌دهد که آن‌ها را به خاطر بسپارید.

۷- باتری یک دفترچه یادداشت هرگز تمام نمی‌شود

برنامه‌های دیجیتال راحت و مفید هستند، البته تا زمانی که تلفن شما روشن است. کاغذ و خودکار نیازی به شارژ ندارند و همیشه آماده استفاده هستند. حتی اگر از تلفن یا رایانه خود برای بیشتر کارهای نوشتن استفاده می‌کنید، نگه داشتن یک دفترچه یادداشت برای زمانی که دستگاه‌های دیجیتال شما با مشکلی مواجه می‌شوند، عالی است. حتی اگر تلفن شما هنوز خاموش نشده است، استفاده از یک دفترچه یادداشت می‌تواند به شما کمک کند عمر باتری گوشی خود را برای چیزهای مهم‌تری ذخیره کنید، مانند دریافت مسیرها یا بازی کردن.

ممکن است یک دفترچه یادداشت چیز ساده‌ای به نظر برسد، اما می‌تواند دنیایی از امکانات را برای شما فراهم کند. درباره همه کارهای شگفت‌انگیزی که کاغذ می‌تواند انجام دهد بیشتر بیاموزید.

صفحه‌ی دفتر یادداشت‌های دیجی‌کالا

منابع: How life unfolds, Portage Notebooks

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar امیرمحمد

    اوکی. ولی چی بنویسم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه