چگونه از لپ تاپ استفاده کنیم تا کمر و گردنمان آسیب نبیند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
استفاده نادرست لپ‌تاپ

اگر از کاربران لپ تاپ هستید یک سری نکات راجع به استفاده‌ی صحیح از آن وجود دارد که حتما باید آن‌ها را رعایت کنید چون در غیر این صورت و با استفاده نادرست از آن ممکن است به کمر، گردن، پاها و به طور کلی بدن خود فشار زیادی وارد کنید.

از آن‌جایی که لپ‌تاپ برخلاف کامپیوتر رومیزی امکان جابه‌جایی بالایی دارد، بسیاری از کاربران از آن در هر شرایطی استفاده می‌کنند که مرسوم‌ترین آن، قرار دادن لپ تاپ روی پاهاست اما این کار نباید انجام شود چون به کمر، گردن و پا فشار زیادی وارد می‌کند. البته آسیب‌هایی که در صورت استفاده نادرست از لپ‌تاپ ممکن است به بدن وارد شود زیاد هستند که در این مطلب قصد داریم به چند روش برای جلوگیری از آن‌ها اشاره کنیم. بنابراین با ما همراه باشید.


بایدها و نبایدها هنگام کار با لپ‌تاپ


۱. لپ‌تاپ را روی پاهای خود قرار ندهید

اگرچه نام لپ‌تاپ برگرفته از دو کلمه‌ی لاتین «لپ» (Lap به قسمت بالای زانو گفته می‌شود) و «تاپ» (Top به معنای بالا) است و در واقع محصولی را توصیف می‌کند که می‌توان از آن حتی در شرایطی که روی پا قرار دارد هم استفاده کرد اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد این کار را انجام ندهید. البته برای انجام کارهای کوتاه مثل تایپ کردن ایمیل یا مواردی از این دست ایرادی ندارد اما اگر قرار باشد زیاد کار کنید، در این شرایط فقط به کمر درد نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوید.

لپ‌تاپ با یک هدف ساخته شده و آن هم این بوده که توان کامپیوترهای رومیزی را در ابعادی بسیار کوچک‌تر و با امکان جابه‌جایی در اختیار داشته باشیم. اصلا ارگونومی هنگام تولید چنین محصولی مد نظر نبوده است. شما هیچوقت نمی‌توانید مثلا مانیتور، ماوس و صفحه‌کلید را روی پاهای خود قرار دهید و با سیستم کار کنید؛ لپ‌تاپ هم دقیقا همین شرایط را دارد.

در ادامه به حالت‌های مختلفی خواهیم پرداخت که به شما کمک می‌کنند به بهترین ارگونومی هنگام کار با لپ‌تاپ برسید.


۲. لپ‌تاپ را در ارتفاع درست قرار دهید

در ابتدا به این نکته اشاره کردیم که بهتر است لپ‌تاپ را از روی پای خود بردارید. به خصوص هنگام جلسات طولانی مدت. اقدام مهم بعدی ایناست که ارتفاع نمایشگر را تا جایی که امکان دارد افزایش دهید تا دیگر مجبور نباشید به پایین نگاه کنید. مهم نیست لپ‌تاپ روی میز ناهارخوری قرار دارد یا روی یک میز لپ‌تاپ مخصوص یا اصلا روی یک پایه‌ی معمولی. هدف اینجا چیزی که لپ‌تاپ روی آن قرار دارد نیست، بلکه ارتفاع مناسبی است که می‌توان محصول را متناسب با آن تنظیم کرد. آنچه که شما باید به عنوان یک کاربر لپ تاپ به آن دقت کنید این است که این محصول را در ارتفاعی تنظیم کنید که مجبور نباشید کمر خود را به سمت آن خم کنید یا سرتان را دائما پایین نگه دارید.

صرف نظر از حالت نشستن، صفحه‌کلید باید در شرایطی قرار داشته باشد که آرنج دستان شما هنگام کار با آن زاویه‌ی ۹۰ درجه ایجاد کند. بازوهای شما نباید افتاده یا خیلی به سمت بالا باشند. هر دو حالت باعث می‌شود به کمر شما در درازمدت فشار و آسیبی جدی وارد شود.

لپ تاپ کمر

اگر هم می‌بینید که میز شما مخصوص کار با لپ تاپ نیست و در نتیجه امکان تغییر ارتفاع را به شما نمی‌دهد، خیلی ساده و با چند وسیله‌ی دیگر می‌توانید این مشکل را حل کنید. مثلا اگر ارتفاع خیلی کم باشد می‌توانید زیر لپ‌تاپ کتاب یا فنجان بگذارید، اگر هم ارتفاع خیلی زیاد باشد می‌توانید روی صندلی بالشتک قرار دهید که اندکی بالاتر بنشینید.

به صورت کلی پیشنهاد می‌شود برای کار با لپ‌تاپ حتما یک میز لپ‌تاپ خوب خریداری کنید. این میزها به خصوص به افرادی که کار زیادی به لپ تاپ انجام می‌دهند توصیه می‌شود چون می‌توانند آن را در بهترین و درست‌ترین ارتفاع ممکن متناسب با نیاز شما قرار دهند تا به کمر و گردن آسیب کمتری وارد شود. حال اگر شما یک صندلی معمولی هم داشته باشید می‌توانید با تنظیم ارتفاع میز، به شکل درستی از لپ‌تاپ استفاده کنید.

از جمله بهترین محصولاتی که می‌توانید در این دسته خریداری کنید، میز لپ تاپ پروتیبل مدل کول پد فن‌دار است که هم یک میز لپ‌تاپ با قابلیت تنظیم ارتفاع است و هم از فن خنک‌کننده بهره می‌برد تا به اصطلاح بتوانید با یک تیر دو نشان بزنید. برای دیدن محبوب‌ترین محصولات در این دسته هم می‌توانید به صفحه‌ای که لینک آن در زیر قرار داده شده مراجعه کنید.


۳. یک صندلی راحت خریداری کنید

لپ تاپ کمر

نیازی نیست برای خرید صندلی میلیون‌ها تومان هزینه کنید. هرچند هرچه بیشتر هزینه کنید قطعا محصول جذاب‌تر، راحت‌تر و باکیفیت‌تری را دریافت خواهید کرد. اما همینکه صندلی آنقدر نرم و راحت باشد که بتوانید چند ساعت بدون اینکه فشار خاصی به کمرتان وارد شود روی آن بنشینید کافی است.

صندلی‌های معمولی نظیر پلاستیکی یا صندلی‌های ناهارخوری فقط برای نشستن به مدت کوتاه مناسب هستند و نه جلسات طولانی. بنابراین وقتی می‌دانید یک کاربر نیمه‌حرفه‌ای یا حرفه‌ای لپ تاپ هستید حتما یک صندلی معمولی هم که شده برای خود خریداری کنید که بتوانید ارتفاع آن را تنظیم کنید، پشتی آن را بخوابانید و به صورت کلی تا جایی که امکان دارد آن را شخصی‌سازی کنید تا کمر و گردن‌تان آسیب زیادی را متحمل نشوند.

صندلی‌های چوبی یا پلاستیکی معمولی نه محافظتی از گردن و کمر انجام می‌دهند و نه استندی برای قرار دادن پا روی آن دارند. البته که برخی از صندلی‌ها هم چنین استندی را ندارند اما حداقل از گردن و کمر بسیار بهتر مراقبت می‌کنند. حال اگر صندلی که خریداری کردید هم نمی‌تواند خیلی از قسمت پایینی کمر شما مراقبت کند که خدایی ناکرده دچار گودی کمر نشوید، می‌توانید با خرید بالشتک‌های ارزان‌قیمت مشکل را برطرف کنید.

خرید صندلی اداری و گیمینگ از دیجی‌کالا

بالشتک‌های کوچک بهترین راه حلی هستند که می‌توانند شما را از هزینه‌های بالا برای خرید صندلی‌های گران‌قیمت نجات دهند. بنابراین با یک خرید هوشمندانه می‌توانید هم از استفاده نادرست از لپ‌تاپ پرهیز کنید و هم اینکه از بدن خود مراقبت کنید.

خرید بالشتک طبی کمر، نشیمن و گردن از دیجی‌کالا

۴. پاهای خود را آویزان نکنید

لپ تاپ کمر

اگر جز آن دسته از افرادی باشید که زیاد روی صندلی می‌نشینند، احتمالا می‌دانید یکی از بدترین فشارهایی که ممکن است به پا وارد شود این است که آن را رها کنید. یعنی در واقع آن را روی زمین به حالت آویزان قرار دهید یا اینکه به سختی به زمین بچسبانید. این مشکل خصوصا برای افرادی که روی صندلی‌هایی با عدم امکان تنظیم ارتفاع کار می‌کنند وجود دارد.

این کار اصلا درست نیست چرا که وقتی پاها را رها می‌کنید، فشار زیادی به آن وارد می‌شود. در واقع پا به سمت زمین کشیده می‌شود که این موضوع در درازمدت باعث می‌شود انواع و اقسام درد زانو، سست و کرخت شدن و… به سراغ‌تان بیاید. بهترین راه حل برای رفع این مشکل این است که یک صندلی اداری خوب تهیه کنید یا اگر هم صندلی معمولی دارید ولی امکان تنظیم ارتفاع ندارد، پیشنهاد می‌شود یک زیر پایی که قیمت بالایی هم ندارد خریداری کنید تا بدین ترتیب پای شما در بهترین وضعیت هنگام کار با لپ‌تاپ قرار داشته باشد.

از جمله بهترین و محبوب‌ترین زیرپایی‌های بازار که می‌توانید همین حالا آن‌ها را از فروشگاه دیجی‌کالا خریداری کنید می‌توان به مدل‌های زیر اشاره کرد:

خرید زیرپایی طبی آذران تحریرات از دیجی‌کالا خرید زیرپایی نگاتیو از دیجی‌کالا خرید زیر پایی اداری نگین از دیجی‌کالا

۵. از ماوس و صفحه‌کلید اکسترنال استفاده کنید

لپ تاپ کمر

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌هایی که می‌توانید به لطف آن آن از لپ‌تاپ خود به شکلی کاملا ارگونومیک و راحت استفاده کنید خرید یک ماوس و صفحه‌کلید اکسترنال است. اگرچه لپ‌تاپ هر دوی این‌ها را بدون پرداخت هزینه‌ای اضافی در اختیار شما قرار می‌دهد اما اگر زیاد از آن استفاده می‌کنید، مجبور هستید دائما به لپ‌تاپ نزدیک باشید.

فرض کنید شما وقتی لپ‌تاپ را روبروی چشم خود قرار می‌دهید، دیگر نیازی نیست کمر خود را خم کنید و این یعنی یکی از مشکلات کار با لپ‌تاپ حل شده اما همین موضوع یعنی تاچ‌بد و صفحه‌کلید هم آن قدری بالا هستند که برای کار کردن شاید خیلی مناسب نباشند. در اینجا خرید یک صفحه‌کلید و ماوس اکسترنال می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد چرا که شما می‌توانید آن‌ها را در ارتفاع پایین‌تری از لپ‌تاپ قرار داده و در حالی که نمایشگر روبروی چشمان شما قرار دارد، از ماوس و صفحه‌کلید هم در ارتفاع مد نظر استفاده کنید.

البته که در این رابطه نمی‌توان خیلی با قاطعیت نظر داد که همه با ماوس و صفحه‌کلید اکسترنال تجربه‌ی راحت‌تری خواهند داشت. بسیاری از افراد هستند که دوست دارند از همان صفحه‌کلید و تاچ‌پد خود لپ‌تاپ استفاده کنند چرا که کار با آن را ترجیح می‌دهند. اما اگر شما بعد از استفاده از لپ‌تاپ در شرایط عادی احساس کردید که ای کاش می‌شد جای صفحه‌کلید و تاچ‌پد اندکی پایین‌تر باشد، پیشنهاد می‌کنیم به خرید نمونه‌ی اکسترنال آن‌ها فکر کنید.

البته نیازی نیست حتما نمونه‌های گران‌قیمت را خریداری کنید. با یک سرچ ساده در بین محصولات می‌توانید مدل‌هایی را پیدا کنید که هم عملکرد خوبی دارند و هم امتیاز آن‌ها بالاست. فراموش نکنید لپ‌تاپ هم این ابزار را در اختیارتان قرار می‌دهد و این یعنی همیشه قرار نیست با ماوس و صفحه‌کلید اکسترنال کار کنید. بدین ترتیب خرید یک مدل معمولی هم می‌تواند در بسیاری از مواقع نیاز شما را تا مدت‌ها برطرف کند.

خرید ماوس از دیجی‌کالا خرید صفحه‌کلید از دیجی‌کالا

۶. در صورت امکان از مانیتور استفاده کنید

لپ تاپ کمر

اکثر لپ‌تاپ‌ها نمایشگری ۱۷ اینچی دارند که این شاید برای بسیاری از کاربرانی که می‌خواهند لذت کار روی نمایشگری بزرگ را تجربه کنند کافی نباشد. اگرچه لپ‌تاپی که بزرگ باشد قطعا فرایند جابه‌جایی سخت‌تری هم دارد اما برای افرادی که غالبا در خانه کار می‌کنند، خرید یک مانیتور می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. با این کار شما عملا یک دسکتاپ در اختیار خواهید داشت که در خانه می‌توانید به هر شکلی که می‌خواهید از آن استفاده کنید و برای محیط بیرون از خانه هم هیچ مشکلی نخواهید داشت.

به عبارتی دیگر خرید یک مانیتور در کنار ماوس و صفحه‌کلید برای لپ‌تاپ به شما نمایشگری بزرگ، ارگونومی عالی هنگام تایپ کردن و یا کار با ماوس و بهره‌وری بالایی بدهد چرا که شما در این صورت کمتر خسته می‌شوید. حتی می‌توانید لپ‌تاپ را در کنار مانیتور قرار داده و از آن به عنوان نمایشگر دوم برای چک کردن ایمیل، پیام‌رسانی و… استفاده کنید.

اینکه چه مانیتوری خریداری کنید کاملا به بودجه‌ی شما بستگی دارد. اگر قصدتان فقط خرید چیزی است که بتواند شما را از شر نمایشگر کوچک لپ‌تاپ خلاص کند، گزینه‌های بی‌شماری در دسترس قرار دارند. حتی می‌توانید خرید مانیتورهای دست دوم را هم در ذهن داشته باشید. اما اگر به دنبال یک محصول خوب و عالی هستید، طبیعتا باید هزینه‌ی بالاتری هم پرداخت کنید که این در نهایت به شما و نیازتان بستگی دارد. شاید هم اصلا به مانیتور اکسترنال نیازی نداشته باشید! با این حال گزینه‌های خوب و مقرون به صرفه‌ی زیادی وجود دارند که می‌توانید در صفحه‌ی زیر به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

خرید مانیتور از دیجی‌کالا

۷. به خود استراحت بدهید

لپ تاپ کمر

در نهایت می‌رسیم به موردی که بسیار جدی است و می‌تواند به شما کمک کند هم بدن سالم‌تری داشته باشید و هم هنگام کار با لپ تاپ از آسیب‌های احتمالی که ممکن است به کمر و گردن وارد شود جلوگیری کنید. کافی است بعد از هر نیم ساعت یا یک ساعت کار، چند دقیقه به گردن خود استراحت دهید، نرمش کنید و سپس به کار ادامه دهید. این کار باعث می‌شود بدن به اصطلاح خشک نشود و در نتیجه می‌توانید با انرژی بیشتری به کار کردن بپردازید. بنابراین چه لپ‌تاپ در فاصله‌ی درست تنظیم شده و چه روی پای شما قرار دارد، ورزش کردن و استراحت بین کار را به عنوان یک اصل مهم فراموش نکنید.


استفاده نادرست از لپ تاپ به خصوص برای افرادی که کار زیادی با این محصول انجام می‌دهند ممکن است خطراتی جدی برای کمر، گردن و به طور کلی بدن به همراه داشته باشد. برای اینکه بتوانید از این ضررها بکاهید، نیازی نیست حتما تمام مواردی که در بالا اشاره شده را در بهترین مدل خریداری کنید. شما می‌توانید با پرداخت کمترین هزینه، بهترین گزینه‌ها را تهیه کرده و از آن‌ها استفاده کنید و همچنین با استراحت‌های بین کار، از فشار آسیب‌های احتمالی هم بکاهید.

خرید لپ‌تاپ از دیجی‌کالا


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما