چرا ۹۰۰ هزار کاربر دیجی‌کالا از دیجی‌پلاس استفاده می‌کنند؟

۶ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

به نقل از تکراسا؛ دیجی‌کالا در ۱۹ مرداد ماه سال ۱۳۹۹ بخش جدیدی به نام «دیجی‌پلاس» را ایجاد کرد که کاربران در آن به ازای پرداخت حق اشتراک، می‌توانند از خدمات ویژه‌ای در گروه دیجی‌کالا استفاده کنند. دیجی‌پلاس اولین سرویس بر پایه حق اشتراک (Subscription) در خرده‌فروشی آنلاین ایران است.

در همان هفته‌های ابتدایی شروع به کار دیجی‌پلاس، کاربران دیجی‌کالا استقبال خوبی از این بخش داشتند و از سال گذشته تاکنون حدود ۹۰۰ هزار کاربر حق اشتراک دیجی‌پلاس را خریداری کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا خدمات دیجی‌پلاس و رفتار کاربران دیجی‌کالا در استفاده از دیجی‌پلاس را بررسی کنیم.

چرا دیجی‌پلاس راه‌اندازی شد؟

یکی از بهترین نمونه‌های موفق دنیا که دیجی‌کالا از تجربه‌های آن استفاده می‌کند، خرده‌فروشی آنلاین آمازون است. یکی از مهم‌ترین مشکلات مشتریان آمازون تا قبل از سال ۲۰۰۵ مدت زمان ارسال کالا بود. این مدت زمان در گذشته به طور میانگین ۲۰ روز بود. بنابراین آن‌ها تصمیم گرفتند تا سرویس جدیدی به نام «آمازون پرایم» (Amazon Prime) را ایجاد کنند. سفارشات برای اعضای آمازون پرایم، به صورت رایگان و با مدت زمان کمتر از ۲ روز ارسال می‌شدند.

در ابتدا بیشتر اعضای هیئت‌مدیره آمازون تصور نمی‌کردند ایده آمازون پرایم موفق شود و بعضی از آن‌ها با آن مخالفت می‌کردند؛ زیرا اجرای آن هزینه عملیاتی بالایی داشت. اما جف بزوس (Jeff Bezos)، مدیرعامل آمازون، تأکید زیادی روی آن داشت و از آمازون پرایم حمایت می‌کرد. پس از مدتی، خدمات آمازون پرایم در فرایند خرید آنلاین مهم‌ترین خدمت از نگاه مشتریان آمازون شد.

مشکل اصلی آمازون که موجب ایجاد آمازون پرایم شد، مدت زمان بالای تحویل سفارشات بود. مدت زمان ارسال سفارشات در دیجی‌کالا پیش از ایجاد دیجی‌پلاس به طور میانگین ۵ روز بود و بنابراین دیجی‌کالا مشکل مدت زمان بالای سفارشات را نداشت.

افزایش سطح کیفیت خدمات خرید از دیجی‌کالا

اگر یک شرکت بزرگ که در مقیاس‌های بزرگی فعالیت می‌کند بخواهد سطح کیفیت خدمات خود را از خوب به عالی افزایش دهد، هزینه‌های آن به صورت نمایی افزایش می‌یابد. این موضوع در خصوص دیجی‌کالا صدق می‌کند. یعنی دیجی‌کالا در حالت عادی سطح خدمات مناسبی را به مشتریانش عرضه می‌کند. از آنجا که مقیاس عملیات این شرکت بزرگ است، اگر بخواهد سطح کیفیت خدمات خود را برای تمامی مشتریان افزایش دهد، هزینه‌های زیادی را متحمل شود. بنابراین دیجی‌کالا بخش «دیجی‌پلاس» را معرفی کرد که در آن کاربران به ازای پرداخت حق اشتراک، از سطح کیفیت خدمات بالاتری بهره‌مند می‌شوند.

هدف دیجی‌کالا از ایجاد دیجی‌پلاس شامل موارد زیر می‌شود:

 • ایجاد و افزایش سطح کیفیتی از خدمات که در مقیاس بالا، دیجی‌کالا توان عملیاتی ارائه آن را ندارد یا اگر دارد هزینه‌های زیادی را باید متحمل شود
 • ایجاد یک تجربه کاربری خاص
 • افزایش تکرار خرید و وفاداری مشتریان

خدمات دیجی‌پلاس چیست؟

 • ارسال رایگان سفارشات: یکی از خدمات اصلی دیجی‌پلاس ارسال رایگان تمامی سفارشات است. در سال ۱۴۰۰، ۱/۹ میلیون سفارش به صورت رایگان برای کاربران دیجی‌پلاس ارسال شده است.
 • ارسال فوری پلاس: این نوع ارسال طی ۲ ساعت به دست خریدار می‌رسد و برای کالاهای موجود در انبار دانش دیجی‌کالا فعال است و ناوگان حمل‌ونقل اختصاصی خود را دارد.
 • مدت زمان بازگشت کالا: کاربران دیجی‌پلاس به جای مهلت ۷ روزه بازگشت کالا تا ۳۰ روز مهلت دارند که کالای خریداری شده خود را مرجوع کنند.
 • هدیه نقدی: مشترکین دیجی‌پلاس روی برخی از کالاها هدیه نقدی دریافت می‌کنند؛ یعنی به ازای خرید کالا مبلغ مشخصی به کیف پول آن‌ها در دیجی‌کالا واریز شود. در سال ۱۴۰۰، نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان هدیه نقدی به کاربران دیجی‌پلاس اعطا شده است.
 • شگفت‌انگیز اختصاصی: دیجی‌کالا دو روز در ماه برای کاربران دیجی‌پلاس کالاهای شگفت‌انگیز اختصاصی را ارائه می‌کند که شامل کالاهایی با تخفیف بیشتر می‌شوند. همچنین در جشنواره‌هایی مانند شب یلدا، کالاهای شگفت‌انگیز نیم ساعت تا دو ساعت زودتر برای کاربران دیجی‌پلاس نمایش داده می‌شوند.
 • مرکز تماس اختصاصی: یک بخش پشتیبانی جداگانه در دیجی‌کالا برای کاربران دیجی‌پلاس است که از سطح خدمات پشتیبانی بیشتری بهره‌مند می‌شوند و زمان انتظار آن‌ها کاهش می‌یابد.
 • فیدی‌پلاس: مخصوص استفاده از خدمات فیدیبو است. کاربران دیجی‌پلاس می‌توانند از خدمات ویژه‌ای در فیدیبو که شامل دسترسی رایگان به انواع محتوا می‌شود، استفاده کنند.

چالش‌های دیجی‌پلاس

از آنجا که همه کالاهای دیجی‌کالا در انبارهای آن موجود نیستند و در دست فروشندگان هستند، حدود ۳ تا ۴ روز از میانگین مدت زمان ۵ روزه ارسال سفارشات دیجی‌کالا مربوط به زمان تأمین  و تحویل کالای فروشندگان می‌شود. همچنین برخی از کالاها توسط فروشندگان به مشتری ارسال می‌شوند؛ این یعنی توانایی دیجی‌کالا در کاهش مدت زمان ارسال محدود است.

همچنین هزینه ارسال کالاهایی که توسط فروشندگان به مشتری ارسال می‌شوند، بخشی از درآمد فروشندگان است و تحت کنترل دیجی‌کالا نیست که بتواند آن را رایگان کند. بنابراین گستره خدمات اصلی دیجی‌پلاس برای کاربرانش محدود به کالاهای مشخصی می‌شود. بنابراین این موضوع چالش اساسی دیجی‌کالا برای ارائه خدمات به کاربران دیجی‌پلاس خواهد بود.

چقدر از کاربران دیجی‌کالا از دیجی‌پلاس استفاده می‌کنند؟

در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۰۰ هزار نفر و در سال ۱۴۰۰، حدود ۶۰۰ هزار نفر اشتراک دیجی‌پلاس را خریداری کرده‌اند. بر اساس رگرسیون خطی پیش‌بینی می‌شود که تعداد خرید اشتراک دیجی‌پلاس در سال آینده به ۹۰۰ هزار اشتراک برسد. اگر فرض کنیم قیمت هر اشتراک ۱۰۰ هزار تومان است و در سال آینده تغییری نخواهد کرد، میزان درآمد فروش حق اشتراک دیجی‌پلاس در سال آینده به ۹۰ میلیارد تومان می‌رسد. نمودار زیر رشد تعداد اشتراک‌های خریداری شده دیجی‌پلاس را نشان می‌دهد.

در میان کاربرانی که به صورت ماهانه از دیجی‌پلاس خریداری می‌کنند، ۱۰٪ آن‌ها از کاربران دیجی‌پلاس هستند. همچنین میزان خرید کاربران دیجی‌پلاس در ماه، ۲۵٪ کل خریدهای کاربران از دیجی‌کالا در ماه را شامل می‌شود. بنابراین کاربران دیجی‌پلاس بیشتر از کاربران عادی از دیجی‌کالا استفاده می‌کنند؛ یعنی به احتمال زیاد تکرار خرید بالایی دارند یا بخش مهمی از خریدهای زندگی خود را از طریق دیجی‌کالا انجام می‌دهند.

فرکانس خرید کاربران دیجی‌پلاس از دیجی‌کالا ۱۳ روز است و به طور میانگین در ماه ۲/۳ بار از دیجی‌کالا خرید می‌کنند. همچنین دو گروه موبایل و کالای دیجیتال بر اساس حجم فروش ریالی، بیشترین بخش از خرید کاربران دیجی‌پلاس از دیجی‌کالا را تشکیل می‌دهند. اما بر اساس تعداد کالای فروخته‌شده، کالاهای سوپرمارکتی بیش از نیمی از کل تعداد کالاها را تشکیل می‌دهد. جالب است که بیشترین تعداد هدیه نقدی هم در بخش کالاهای سوپرمارکتی به کاربران دیجی‌پلاس اهدا شده است.

کاربران دیجی‌پلاس چه کسانی هستند؟

۶۰٪ کاربران دیجی‌پلاس را آقایان و باقی را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. اگر این توزیع را با توزیع جنسیتی کل کاربران دیجی‌کالا در سال ۱۳۹۹ مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که سهم خانم‌ها افزایش حدود ۸٪ داشته است و تمایل بیشتری نسبت به استفاده از دیجی‌پلاس داشته‌اند.

حدود نیمی از کاربران دیجی‌پلاس بین ۲۴ تا ۴۴ سال سن دارند که تقریباً مشابه توزیع سنی کل کاربران دیجی‌کالا است. میزان رضایت کاربران دیجی‌پلاس بر اساس شاخص NPS، حدود ۵۰٪ بیشتر از کاربران عادی دیجی‌کالا است.

دلایل استفاده کاربران از دیجی‌‌پلاس

دلیل اول استفاده کاربران از دیجی‌پلاس، ارسال رایگان سفارشات است. پس از آن حس مشتری خاص دیجی‌کالا بودن مهم‌ترین دلیلی است که کاربران از دیجی‌پلاس استفاده می‌کنند. جالب است که در آمازون پرایم هم دلیل اصلی ارسال رایگان سفارشات است. طی تحقیقاتی که روی کاربران آمازون پرایم در آمریکا و انگلیس انجام شده است، دلایل اصلی آن‌ها در استفاده از آمازون پرایم به شکل زیر است.

دو دلیل ارسال رایگان و سرعت ارسال سفارش مهم‌ترین دلایل کاربران آمازون در استفاده از آمازون پرایم است. درمیان مشتریان آمازون پرایم در آمریکا، سرعت ارسال سفارش مهم‌ترین دلیل است که همان خدمت اولیه آمازون پرایم محسوب می‌شود.

برنامه‌های آینده دیجی‌پلاس

از آنجا که دیجی‌پلاس به تازگی ایجاد شده است و استفاده کاربران دیجی‌کالا از آن با رشد خوبی در حال افزایش است، برنامه اصلی دیجی‌پلاس تقویت و بهبود خدمات فعلی آن است. دیجی‌پلاس برای آینده قصد دارد تا خدمات اختصاصی خود را برای سایر زیرمجموعه‌های گروه دیجی‌کالا مشابه فیدی‌پلاس در فیدیبو هم ارائه کند. دلیل آن هم این است که وقتی خدمات بیشتری در یک پلتفرم برای مشتریان عرضه می‌شود، رضایت آن‌ها و وفاداری‌شان بالاتر می‌رود.

این مطلب اولین بار توسط تکراسا منتشر شده و در اتاق خبر دیجی‌کالا بازنشر شده است.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲ دیدگاه
 1. Avatar قاسم مولایی

  سلام بر همه همکاران خوب دیجی پلاس.
  سوال شده که چرا از دیجی پلاس استفاده میکنن؟؟
  باید گفت که مشتریها گول تبلیغات الکی دیجی پلاس را میخورند و اشتراک خریداری میکنند،
  ۱-خیلی وقته که هدیه نقدی از بین رفته، اگه هم باشه ۱۰۰۰تومن قیمت جنس را بالا میبرند،۵۰۰ برایش هدیه نقدی می‌زارن. که تو این الان چهار ،پنج ماه یک یا دو بار هدیه نقدی دیدم….
  ۲-هیچ فرقی بین دیجی پلاسیها با غیر دیجی پلاسیها نیست،، اگه ارسال رایگان را میگید، خب همون مبلغ اشتراک را خریدار می‌تونه پول کرایه بده، یا خریدهاش را جمع کنه یهو خرید می‌کنه و بنفعش هم هست.
  ۳-اون موقع کرایه بالای ۵۰۰ تومن نیاز ب کرایه نداشت، حداقل یه استثنایی برای مشترکین دیجی پلاسیها میذاشتیتد حالا مثلاً سقف مبلغشو ۷۰۰ تومن تعیین می‌کردید.که یه دلخوشی برای مشترکین دیجی پلاسیها با غیره باشه… در غیر اینصورت با این اوضاع خرابی بازار،و قیمتهای غیر واقعی و زیاد نسبت به سایر سایتهای فروش، و ارزش قائل نشدن برای مشتری‌های همیشگی و قدیمی دیجی کالا و یسری مسایل….، که دیگه اشتیاق خریدار چندین ساله دیجی کالا را پایین میاره و گول تبلیغات الکی دیجی پلاس را که بهش عمل نمیکنه را نمیخوره….،
  امیدوارم که همیشه موفق باشید….

 2. Avatar رضا

  هزینه ارسال کالا ناگهان افزایش پیدا کرد سقف ارسال رایگان برای بار چندم افزایش یافت مدت زمان ارسال طولانی تر شد همه این ها بعلاوه تبلیغات زیادی در خصوص دیجی پلاس موجب شد که مشتریان این فکر را بکنند که دیج کالا به زور می خواهد مشتریانش را وادار به عضویت در این شبکه کند تا خدماتی که قبلا عادی دریافت میکردند را امروز با هزینه دریافت کنند بنظرم روز های اوج دیجی کالا متاسفانه به پایان رسیده

 3. Avatar احمد

  با حذف هدیه های نقدی الان عملاً تنها امکان خاص دیجی پلاس ارسال رایگان اون هستش و مابقی دیگه عملاً به کار نمیاد و بیهوده است.

 4. Avatar رضا

  چند روزه که هدیه نقدی کالاها حذف شده و هیچ هدیه نقدی برای دیجی پلاسی‌هاوجود نداره. تو اپ سوال هم پرسیدم که متاسفانه جواب درستی نگرفتم و یه جواب آماده ایمیل کردن که هدیه نقدی فلانه و به کدوم کالاها تعلق میگیره. اگه هدیه تقدی نباشه خرید دیجی پلاس صرف نمیکنه.

 5. Avatar نیما

  من از اولین مشتری‌های دیجی‌کالا هستم، تقریبا هفتگی خرید میکردم و از همون ابتدا که دیجی‌پلاس اومد اشتراک تهیه میکردم، الان بعد از ۶ ماه از روی اجبار لاگین کردم که ۲ تا فن برای کامپیوتر بخرم! اشتراک دیجی‌پلاس هم جایزه اینترنت مبین‌نت بود وگرنه دیگه هیچ تمایلی به خرید اشتراک ندارم (البته حسابی جا خوردم که هزینه اشتراک ۲ برابر شده!)، چون با این وضعیت خراب بازار و قیمتهای غیرواقعی و فروشندگان متقلبی که همکار دیجی شدن هیچ تمایلی به خرید آنلاین ندارم، حتی یک عدد جوراب!

 6. Avatar مسعود نوروزی

  با سلام.

  بنده از مشتری های قدیمی دیجی کالا هستم. حتی اجناس میلیونی هم خریدم.

  ولی این برای قبل بود. چند سالی هست که دیگه واقعا افتضاح شده. هر بار میگم خرید نکنم ولی بازم خرید میکنم و یه تجربه بد دیگه برام اتفاق میوفته.

  پشتیبانی هم اصلا حمایت نمیکنه. خوان اول وصل میشی یه بنده خدا جواب میده ولی درست جوابت رو نمیده خوان بعدی میگی میخوام شکایت کنم وصل میشی واحد شکایت. فقط بلده بگه در اولویت قرارتون میدم. که اینم دروغ میگه. میگه تماس میگیریم ولی اصلا زنگ نمیزنن تا خود مشتری زنگ بزنه و پیگیر باشه. خوان بعدی اینه که میگی تکلیف من چی میشه میگه کاری از دست ما بر نمیاد. شکایت میکنی به اینماد و کسب و کارهای مجازی اونا هم دلسوز نیستن که(نظام سرمایه داری همینه)

  من فعلا پیگیر شکایتم هستم. طبق ماده ۳۹ قانون تجارت الکترونیکی که میگه: در صورتی که معلوم شود تامین کننده از ابتدا عدم امکان ایفای تعهد خود را می دانسته. علاوه بر لزوم استرداد مبلغ دریافتی، به حداکثر مجازات مقرر در این قانون نیز محکوم خواهد شد.

  باید خسارت من رو بدن. الان یک ماهه من رو دارن میچرخونن پول رو پیش خودشون نگه داشتن هر بار که خرید میکنم در صورتی که میدونن کالا لغو میشه ۴ روز بعد از ثبت سفارش یه پیامک میفرستن کالای شما لغو شد.

  ماجرا از این قراره که من خرید کردم و دیجی کالا بار اول اومد لغوش کرد. بی دلیل اما من کوتاه اومدم

  بار دوم رفتم عضو دیجی پلاس شدم که در اولویت باشم و بسته های من رو درست بفرستن.

  خرید کردم و بار دوم هم بسته من رو لغو کردن. جالبتر از اون ۲۴ ساعت کالای من ناموجود شد و بعد از اون گرون شد. پیگیر شدم عذر خواهی کردن و من دوباره خرید کردم

  بار سوم خرید کردم و دوباره لغو کردن. گفتم چرا لغو میکنید گفت شما چون توی روستا زندگی میکنید باید پول پست بدین.

  گفتم مومن خدا من عضو دیجی پلاس هستم یعنی باید ۴ بسته پستی رایگان برام بفرستین. الانم هر کاری میکنم قبول نمیکنن. میگم پس من چرا پول دیجی پلاس دادم؟ پول دیجی پلاس رو از من گرفتین بعد میگین چون روستایی هستم باید پول پست هم بدم؟ بخدا هر چی میگم قبول نمیکنن حرف خودشون رو میزنن. دیجی پلاس من هم ۳۰ روزه بوده. اونم داره تموم میشه اینقدر میپیچونن که دیجی پلاسم تموم بشه. ولی من کوتاه نمیام.

  من دهاتی هستم. افتخار هم میکنم دهاتی هستم.

  این اخریش بود که براتون توضیح دادم. کتاب مرجوع کردم خدا شاهده مرجوعی کامل برام نریختن فکر کنم حدود ۱۵ درصدش رو اگه یادم باشه برداشته بودن.

  دیجی کالا علاوه بر اینکه من رو به بستم نرسوند بهم توهین هم کرد من اون تیشرت ها رو گرفته بودم که روحیه ام عوض بشه رنگی و خوشکل بودن. خیلی خسته شدم. از این وضع موجود. از این بی عدالتی ها. ولی چاره ای نیست. یه روزی یه کاره ی این کشور میشم و پیگیری میکنم این قضیه رو.

 7. Avatar محمد

  چرا فقط باید با موبایل زنگ زد تا دیجی پلاسی پیگیر سفارش باشیم، چرا شماره ثابت ها در فرآیند دیجی پلاسی نیستن !!!!

 8. Avatar فرید

  حالا ببینیم با دو برابر کردن قیمت اشتراک دیجی پلاس بازم این تعداد ازش استفاده میکنن یا نه

 9. Avatar مهدی

  هیچ چیزو نمیشه به زور به مردم تحمیل کرد! حالا شما کف ارسال رایگان رو بکن ۱ میلیون تا مردم اشتراک بخرن! میبینی که نه تنها اشتراک نمیخرن بلکه خرید هم ازتون نمیکنن نمونش خودم

 10. Avatar MlsRing

  یک گزارش تحلیلی جامع و به روز از مزایای خرید از دیجی پلاس برای جامعه هدف خانواده دیجی
  موفق باشید

 11. Avatar نیما

  به نظر من به عنوان یکی از همین کاربران، ایده خوبی نیست و سیستم قبلی یعنی بن تخفیف رو ترجیح میدهم.

 12. Avatar امیر

  چرا کد های تخفیف دیجی کالا حذف شده؟ تنها استفاده من از امتیازات باشگاه مشتریان دیجی کالا گرفتن این کدها بود، اینکار باعث میشه خیلیا مثل من دیگه از امتیازاتشون استفاده نکنن،لطفا این کدهارو برگردونین.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه