۲۹ بازی زمستانی سرگرم‌کننده برای بچه‌ها در برف 

۸ آذر ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
برف بازی

برف شن و ماسه‌ی زمستان است. می‌توانید در آن غلت بزنید. می‌توانید با آن چیزهایی بسازید و در خانه نمی‌توانید با آن بازی کنید.

بچه‌ها عاشق بازی زمستانی در برف تازه هستند. آن‌ها می‌خواهند یک آدم برفی بسازند؟ البته که دوست دارند! اما بسیاری از فعالیت‌های دیگر وجود دارد که فرزندان شما می‌توانند برای تفریح و ادامه حرکت پس از آمدن زمستان انجام دهند. از سورتمه‌سواری گرفته تا مبارزات با گلوله برفی، گرفتن دانه‌های برف و ساختن فرشتگان برفی، فصل زمستان گزینه‌های زیادی را برای کل خانواده فراهم می‌کند و بسیار سرگرم‌کننده است.

بچه‌های خود را گرم بپوشانید و آن‌ها را به بیرون از خانه ببرید تا در برف بازی کنند. آن‌ها فعال خواهند بود، هوای تازه خواهند داشت و ممکن است دیگر هرگز نخواهند برف را با شن عوض کنند.

۱. یافتن گنج زیر برف‌ها

دزدان دریایی درون فرزندتان را آزاد کنید و آن‌ها را برای یافتن گنج پنهان بفرستید. تعدادی چیز جذاب برای بچه‌ها مثل اسباب‌بازی یا خوراکی را در منطقه‌ای پر از برف پنهان کنید و به فرزندان خود اطلاع دهید که چه چیزی را دفن کرده‌اید. مثلا ۱۲ ماشین اسباب‌بازی، ۱۵دایناسور پلاستیکی و غیره. آن‌ها عاشق بازی زمستانی حفاری برای یافتن گنج خواهند شد.

۲. شیرینی برفی بسازید

برف سخت را روی یک کاغذ یا مت شیرینی‌پزی پهن کنید و با کاتر کوکی و شیرینی برش دهید و شیرینی‌های برفی بسازید. «کوکی‌ها» را روی تابه یا توی فر خیالی بگذارید و وانمود کنید تا زمانی که تخیل کودک شما اجازه می‌دهد شیرینی بپزید. کوکی‌ها را با تکه‌هایی از شاخه‌ها، میوه‌ها یا هر چیز دیگری که بچه‌ها در نزدیکی محل پخت خود پیدا می‌کنند تزئین کنید. این بازی زمستانی در میان بسیاری از گروه‌های سنی باعث خوشحالی می‌شود.

۳. لابیرنت یا میز برفی

از بیل‌، پارو، کفش‌های برفی یا هر وسیله دیگری که راحتید برای حفر یک لابیرنت یا maze ساده در حیاط خانه یا در اطراف خانه یا پارک محلی استفاده کنید. بچه‌ها دوست دارند راه خود را در پیچ و خم‌ها پیدا کنند.

۴. برنامه شکار زمستانی

پیاده روی در برف

با هم یک برنامه شکار زمستانی درست کنید. می‌توانید یک لیست از چیزهای مختلف بسازید و یکی یکی به دنبال آن‌ها در فضای باز بگردید. مثلا به دنبال قندیل‌های یخ، آدم برفی‌ها، چراغ‌های تعطیلات در خانه‌های مردم، یک حیوان خانگی با لباس زمستانی، بیل، رد پای حیوانات در برف، سنجاب، مخروط کاج، کلاه قرمز یا برگ‌های از درخت افتاده باشید. بچه‌ها دوست دارند هر مورد را پیدا کنند و شی موجود را از لیست خط بکشند. لیست را برای جمعیت بزرگ‌تر طولانی‌تر و برای جمع کوچک، کوتاه‌تر کنید.

۵. دکمه‌های آدم برفی

یک آدم برفی بسازید و به نوبت سنگ‌های ریز پرتاب کنید تا «دکمه کتش را ببندید». مطمئن شوید که همه عقب بایستند تا هیچ کس دکمه کت خود را نبندد!

۶. حباب زمستانی

در یک روز واقعاً بسیار سرد، «حباب‌ساز» معمولی قدیمی را بردارید و به بیرون بروید تا زیبایی حباب‌های یخی را ببینید. بچه‌ها وقتی می‌بینند که اشکال در هوا شناور هستند یا کره‌های یخی روی سطوحی یخی فرود می‌آیند، ذوق می‌کنند. ببینید آیا آن‌ها می‌توانند حباب‌ها را قبل از ترکیدن در دستان خود بگیرند یا خیر.

۷. اهداف گلوله برفی

برای اینکه بچه‌هایتان را از پرتاب گلوله‌های برفی به سمت خواهر و برادر یا دوستانشان دور کنید، انواع نقاط هدف را برای تغییر مسیر سرگرمی آن‌ها تنظیم کنید. برای ساختن اهداف، مربع‌های گچی را روی دیوار بکشید یا ببینید بچه‌های شما تا چه حد می‌توانند گلوله‌های برفی خود را به سمت تنه درخت پرتاب کنند. یا با هولاهوپ، دایره‌ای ساخته شده از سنگ، یا حلقه‌ای که با آب رنگی در یک بطری اسپری کشیده شده، اهدافی را روی زمین بسازید.

۸. مسیر مسابقه برفی

ماشین‌های اسباب‌بازی فرزندتان را بیرون بیاورید و از بیل‌ و پارو  برای ساخت یک مسیر الهام‌گرفته از مسیرهای مسابقه ماشین استفاده کنید. حتماً پیچ‌ و خم‌ها و حتی رمپ‌هایی را برای سر خوردن ماشین‌ها در این بازی زمستانی در نظر بگیرید.

۹. گلف برفی

یک کاسه یا قوطی خالی را طوری دفن کنید که دهانه آن رو به بالا در زیر برف باشد. از کف یک بیل برای یکنواخت کردن برف و تبدیل آن به چیزی شبیه زمین سبز صاف استفاده کنید که بچه‌های شما بتوانند از آن برای تمرین بازی کوتاه خود استفاده کنند. بازی‌های برفی بهترین بازی‌ها هستند!

۱۰. آتشفشان برفی

بازی زمستانی

ترکیب علم و بازی در فضای باز؛ چیزی نمی‌تواند لذت‌بخش‌تر از این باشد. به این حرف اعتماد کنید، وقتی این کار را با کودک چهارساله‌تان انجام دهید هر دو همین قدر هیجان‌زده خواهید شد. کوهی از برف به ارتفاع ساق پای بزرگسالان درست کنید و یک کاسه یا یک بطری خالی را در قله این کوه دفن کنید. برف را در اطراف ظرف جمع کنید و مطمئن شوید که قسمت بالایی آن توسط برف مسدود نشده باشد. ظرف را با سرکه و چند قطره رنگ خوراکی پر کنید. به کودکتان یک قاشق غذاخوری جوش شیرین بدهید، از او بخواهید آن را در ظرف بریزد و در حالی که گدازه‌ها جاری می‌شوند، عقب بایستد. همانطور که حرکت حباب‌های روان شروع به کند شدن می‌کند، جوش شیرین بیشتری اضافه کنید تا آتشفشان دوباره فوران کند.

۱۱. مسابقه موانع برفی

ترکیبات و جایگشت‌های این بازی زمستانی بی‌پایان است! یک دوره آسان‌تر برای جمعیت جوان‌تر و یک دوره سخت‌تر برای جمع بزرگ‌تر تهیه کنید. از بچه‌ها بخواهید از روی موانع ساخته شده از برف بپرند، دور آن‌ها بدوند، سه بار پرش انجام دهند، پنج گلوله برفی درست کنند، آن گلوله‌های برفی را در یک سطل در فاصله مشخصی بیندازند، یک هولا هوپ را به دور خود بچرخانند و از میان برف تا خط پایان سینه‌خیز بروند.

۱۲. قلعه برفی

بچه‌ها دوست دارند محل پاتوق خود را داشته باشند، به‌خصوص زمانی که خودشان آن را ساخته‌اند (یا با کمک کمی از والدینشان). ظروف غذای یکبار مصرف مستطیلی را بیرون بیاورید و آن‌ها را با برف پر کنید تا آجرهای ایگلو مانند برای دیوارها درست کنید. آجرهای بزرگ‌تر می‌خواهید؟ از جعبه‌های میوه کوچک استفاده کنید. برای استحکام دیوارها، یک شب روی آن‌ها آب بریزید تا یخ بزند. برای اینکه قلعه را جالب‌تر کنید، از آب رنگ خوراکی در بطری اسپری برای تزئین استفاده کنید یا از چوب و برگ برای ساخت پرچم استفاده کنید.

۱۳. ساختن گلوله برفی غول‌پیکر

بچه‌ها ممکن است تمام برف موجود در حیاط یا زمین بازی محلی شما را با هل دادن یک گلوله برفی برای بزرگ‌تر و بزرگ‌تر کردن آن استفاده کنند و… . ساختن یک گلوله برفی غول‌پیکر برای آن‌ها خیلی هیجان‌انگیز خواهد بود.

۱۴. حلقه هولاهوپ

هولا هوپ فقط برای تابستان نیست! چقدر می‌توانید حلقه را در امتداد یا پایین یک سطح برفی بچرخانید؟ ببینید بچه‌ها چطور در برف حلقه می‌زنند.

۱۵. ساختن چیزی غیر از آدم برفی

به جای یک «آدم» برفی، از بچه‌هایتان بخواهید یک سگ برفی، خرگوش، لاک‌پشت یا یک کرم برفی بسازند. یا حسی هالووینی را در این بازی زمستانی به کار بگیرید و هیولاهایی بسازید که بچه‌های شما می‌توانند تخیل کنند.

۱۶. قلعه شنی برفی

بیل‌ها و سطل‌های خود را بیرون بیاورید و از فرزندانتان بخواهید قلعه رویاهای خود را بسازند. برف را در سطل‌هایی بریزید، درست مانند کاری که با ماسه انجام می‌دهید و برج‌ بسازید. قلعه خود را با هر عنصر طبیعی که می‌توانید پیدا کنید تزیین کنید، مانند برگ برای پرچم یا شاخه‌هایی برای ساختن مسیری به قلعه.

۱۷. جست‌وجوی لانه حیوانات و پرندگان

با وجود برگ‌های ریخته درختان، تشخیص لانه حیواناتی مانند سنجاب، پرندگان و راکون بسیار آسان‌تر است. همچنین می‌توان لانه زنبورهای خالی را که پس از تابستان و پاییز هنوز در اطراف آویزان است، مشاهده کرد.

۱۸. سقوط برج گلوله برفی

تعدادی گلوله برفی درست کنید و با آن‌ها یک برج بسازید. به بچه‌هایتان توپ یا کیسه‌های پر از لوبیا بدهید و از آن‌ها بخواهید با آن برج را خراب کنند. چند بار تلاش می‌کند تا برج سقوط کند؟ و شما چقدر می‌توانید برج بلندی از گلوله‌های برفی بسازید بدون اینکه سقوط کند؟

۱۹. تخته تعادل برفی

از برف جمع شده از پارو کردن پیاده‌رو یا گذرگاه خودروی خود برای ایجاد یک تخته تعادل برفی استفاده کنید. ببینید آیا فرزندتان می‌تواند تمام مسیر تعادل را طی کند. مطمئن شوید که تخته تعادل توسط برف نرم احاطه شده است، بنابراین اگر بچه‌ها سقوط کنند، فرود آسان خواهد بود. هنگامی‌ که آن‌ها بر راه رفتن روی آن مسلط شدند، ببینید آیا می‌توانند در حالی که یک وسیله مانند گلوله برفی روی سر خود دارند بدون اینکه گلوله بیفتد، از روی تخته عبور کنند. آیا آن‌ها می‌توانند روی تخته تعادل به عقب راه بروند؟

۲۰. دنبال کردن مسیر حیوانات

سورتمه سواری در برف

در دور و اطراف پیاده‌روی کنید و ببینید چه حیواناتی در اطراف حیاط، پارک محلی، حیاط مدرسه یا مسیرهای پیاده‌روی شما قدم زده‌اند. آیا می‌توانید ردپای راکون‌ها، سنجاب‌ها، گربه‌ها، سگ‌ها، آهوها، روباه‌ها، سمورها یا پرندگان در برف تشخیص دهید؟ از فرزندانتان بخواهید برای سرگرمی بیشتر، یک دفترچه طراحی همراه خود ببرند تا ردپاها را بکشند.

۲۱. مسابقه پر کردن سطل برف

برای بچه‌ها که بیرون در برف بازی می‌کند، سطل‌ یا طشت بزرگی بیاورید و از آن‌ها بخواهید تا با دستان خود برای برداشتن و ریختن برف در سطل خود در مدت زمان مشخصی مسابقه دهند (پنج دقیقه کافی است). برنده بیشترین برف را در سطل خود خواهد داشت. اگر برف چسبناک است، از برف داخل سطل‌ها برای ساختن قلعه‌های برفی و بازی‌های زمستانی دیگر استفاده کنید.

۲۲. از سرگروه پیروی کنید

یک کودک را به عنوان سرگروه انتخاب کنید و بقیه را پشت سر او قرار دهید. سرگروه در برف راه می‌رود و بقیه باید در جای ردپاهای او راه بروند. سرگروه می‌تواند گام‌های غول‌پیکر بردارد، زیگزاگ بزند یا مسیرهای کوچکی بسازد. هر چند وقت یک بار که سرگروه تصمیم می‌گیرد، آن‌ها باید در جای خود توقف کنند و حرکتی مانند پرش، رقص دیوانه‌وار یا پرش درجا انجام دهند. بقیه باید قبل از حرکت، حرکت را کپی کنند. مطمئن شوید که در رد پا قدم بگذارید!

۲۳. یک آدم برفی وارونه بسازید

یک بازی سنتی زمستانی را برعکس انجام دهید! بخش دشوار این بازی این است که گلوله برفی کوچک‌تر باید در پایین تنه آدم برفی قرار گیرد و حفظ تعادل بین گلوله‌های برفی بزرگ‌تر در بالای آن بسیار سرگرم‌کننده است.

۲۴. سرسره برفی

سرسره‌های فضای باز خود را برای زمستان بیرون بگذارید. اگر برف روی آن‌ها بریزید، سرسره‌ها بسیار لغزنده می‌شوند. از بچه‌ها بخواهید روی یک زمین برفی معمولی فرود بیایند یا انبوهی از برف جمع کنند تا روی آن سر بخورند.

۲۵. نقاشی برفی

بطری‌های اسپری را با آب و رنگ خوراکی پر کنید. هیچ محدودیتی برای طرح‌هایی که کودک شما می‌تواند روی برف ایجاد کند وجود ندارد! بگذارید بچه‌ها هنرهای خود را در ابعاد بزرگ و بدون نگرانی آسیب رسیدن به وسایل خانه و خطرات دیگر خلق کنند.

۲۶. خودتان برف ببارید

از بچه‌های کوچک بخواهید روی زمین بنشینند یا بزرگ‌ترها بایستند و آن‌ها یا شما برف را در هوا پرتاب کنید. بچه‌ها از تلاش برای گرفتن برف در هنگام سقوط روی زمین لذت خواهند برد.

۲۷. از تپه‌های برفی پایین بیایید

در این فعالیت بچه‌ها احساس شادی می‌کنند و قهقهه زدن تقریباً به طور قطع تضمین شده است. از آن‌ها بخواهید دست‌هایشان را دور بدن ضربدری کنند و خودشان را در حالت رول کردن قرار دهند و به پایین تپه لیز بخورند!

۲۸. سایت ساخت و ساز برفی

اسباب‌بازی‌های ساختمانی فرزندانتان مانند کامیون کمپرسی، حفار، بیل مکانیکی، لودر و بولدوزر را بیرون بیاورید و از آن‌ها بخواهید حفاری کنند، پر کنند و تخلیه کنند. بچه‌ها عاشق داشتن موادی برای جابه‌جایی با اسباب‌بازی‌های ساختمانی خود هستند. برف ماده مناسبی برای این کامیون‌ها در این بازی زمستانی می‌سازد.

۲۹. پرش طول

با استفاده از یک چوب یا با طناب، یک خط شروع در برف ایجاد کنید و ببینید کودک شما تا کجا می‌تواند بپرد. برف یک نقطه فرود نرم ایجاد می‌کند! آیا کودک شما می‌تواند مسافت بیشتری بپرد؟

سخن آخر

برف بهترین دلیل برای بیرون رفتن در زمستان است! شال و کلاه کنید، از سرزمین عجایب زمستانی لذت ببرید و هنگامی که به داخل خانه رفتید، یک فنجان کوچک شکلات داغ (مارشملو را فراموش نکنید) بهترین راه برای پایان دادن به یک روز برفی و فعال است. اگر فرزندان شما از این لیست بازی زمستانی خسته شوند چه؟ مطمئنیم که همیشه ماشینی هست که برف‌ها را از رویش پاک کنند یا پیاده‌رویی وجود دارد که بتوانند آن را پارو کنند!

منبع: ActiveForLife

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه