هرآنچه باید درباره‌ی کاپ قاعدگی بدانید؛ روش استفاده، مزایا و معایب آن

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی یک محصول بهداشتی زنانه است که قابلیت استفاده‌ی چندباره را دارد. حجم خونی که در کاپ آن جمع می‌شود بسیار بیشتر از دیگر محصولات بهداشتی مخصوص این دوره است، به همین دلیل خانم‌های زیادی استفاده از کاپ قاعدگی را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهند.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم درباره‌ی روش استفاده از کاپ قاعدگی، روش تمیز کردن و همچنین نگهداری از آن صحبت کنیم.

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی چیست

همانطور که گفتیم کاپ قاعدگی یا کاپ پریود یک محصول بهداشتی مخصوص دوران پریود، است که می‌توان از آن چندین بار استفاده کرد.  ظاهر آن شبیه به یک قیف کوچک و منعطف است که از سیلیکون یا لاستیک ساخته شده و قابلیت جمع‌آوری و نگهداری خون و ترشحات دوره‌ی قاعدگی در خود را دارد. حجم خونی که در فنجان قاعدگی جمع می‌شود بیشتر از حجمی است که تامپون و نوار بهداشتی می‌تواند در خود جای دهد. همچنین به دلیل عدم تولید زباله، سازگار با محیط زیست است. تمام این خصوصیات آن را به یک محصول پرطرفدار در بین خانم‌ها و همچنین دوست‌داران طبیعت تبدیل کرده است.

ظاهر تمام کاپ‌های قاعدگی یکسان است اما گاهی ممکن است جزئیات طراحی آن‌ها با هم متفاوت باشد. این تغییرات هم فقط در راستای آسان‌تر شدن استفاده از آن ایجاد می‌شود. با جست‌وجوی عبارت «عکس کاپ قاعدگی» در گوگل می‌توانید شکل‌های مختلف آن را مشاهده کنید.

طرز استفاده از کاپ قاعدگی

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی نحوه‌ی استفاده خاص خود را دارد و نیاز به آموزش دارد. پس برای آشنایی نحوه گذاشتن کاپ باید ابتدا تمرین کنید و سپس در دوران پریود از آن استفاده کنید. البته نحوه‌ی استفاده از کاپ آنقدرها هم سخت نیست، با یکی دو بار تمرین می‌توانید در جایگذاری کاپ قاعدگی مهارت پیدا کنید و به راحتی از آن استفاده کنید.

قبل از گذاشتن کاپ قاعدگی

احساس ناراحتی در اولین استفاده از کاپ قاعدگی طبیعی است. برای کاهش این احساس می‌توانید کمی لبه‌ی آن را با آب یا یک روغن پایه چرب کنید تا استفاده از آن راحت‌تر باشد. به صورت کلی استفاده از کاپ مرطوب راحت‌تر است.

روش قرار دادن کاپ قاعدگی

روش استفاده از کاپ قاعدگی برای خانم ها

اگر تجربه‌ی استفاده از تامپون را دارید، استفاده از جایگذاری کاپ قاعدگی برایتان سخت نیست. برای قرار دادن کاپ پریود به روش زیر عمل کنید:

 • دست‌های خود را کاملا بشویید.
 • آب یا روغن پایه را روی لبه‌ی کاپ بمالید.
 • کاپ را محکم از وسط تا کنید و در یک دست بگیرید. لبه‌ی آن باید رو به بالا باشد.
 • آن را مثل تامپون، از قسمت بالایی وارد واژن کنید. کاپ باید چند سانتیمتر زیر دهانه‌ی رحم قرار بگیرد.
 • وقتی کاپ در واژن قرار گرفت آن را بچرخانید تا فنر باز شود و کاملا فضا را پر کند. این کار مانع از نشت کردن می‌شود.

اگر کاپ را به درستی باز کرده باشید نباید وجود آن را احساس کنید و به راحتی راه بروید، بنشینید و فعالیت‌های روزمره‌تان را انجام دهید. اگر در گذاشتن کاپ قاعدگی مشکل دارید حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

زمان مناسب برای خارج کردن کاپ قاعدگی

از کاپ قاعدگی می‌توانید به راحتی در طول شب استفاده کنید.

با توجه به شدت خونریزی، باید هر ۶ تا ۱۲ ساعت کاپ را خارج کنید. در اولین سری استفاده از کاپ مبنای تعویض را روی ۱۲ ساعت بگذارید، اگر زودتر از این زمان پر شد آن را تعویض کنید و با زمان جدید پیش بروید.

روش خارج کردن کاپ قاعدگی

برای بیرون آوردن کاپ قاعدگی باید به روش زیر عمل کنید:

 • دست‌های خود را کاملا بشویید.
 • انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن کنید و ساقه‌ی فنجان را به آرامی بکشید تا به پایه برسید.
 • پایه را فشار دهید تا فنر آزاد شود، سپس آن را به سمت پایین بکشید تا خارج شود.
 • پس از بیرون آمدن کاپ، محتویات آن را در توالت خالی کنید و کاپ را بشویید.

مراقبت و نگهداری از کاپ قاعدگی

آیا استفاده از کاپ قاعدگی برای شما مناسب است؟

کاپ قاعدگی خوب است یا نوار بهداشتی

ممکن است استفاده از کاپ قاعدگی برای بعضی از خانم‌ها کاملا بی‌فایده باشد. پس بهتر است قبل از تغییر محصول بهداشتی مورد استفاده در دوران پریود این ۳ سوال را از خود بپرسید:

 • آیا کاپ قاعدگی برای شما هزینه‌ی کمتری نسبت به روش‌های دیگر به همراه خواهد داشت؟
 • آیا استفاده از آن برای شما راحت‌تر است؟
 • آیا می‌خواهید در دوران پریود، رابطه‌ی جنسی داشته باشید؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت بود پس استفاده از کاپ برای شما مناسب است. اما اگر در مورد پاسخ این سوالاj هنوز مطمئن نیستید با پزشک متخصص زنان در این مورد مشورت کنید و از او بخواهید بهترین محصول بهداشتی متناسب با وضعیت شما را پیشنهاد دهد.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

بسیاری از خانم‌ها به دلایل زیر استفاده از کاپ قاعدگی را به دیگر روش‌ها در دوران پریود ترجیح می‌دهند:

هزینه‌ی زیادی ندارد. برخلاف تامپون و نوار بهداشتی که باید دائما خریداری شوند و هزینه‌ی سالانه‌ی زیادی صرف آن می‌شود، از یک کاپ می‌توانید مدت زیادی استفاده و در هزینه‌های جاری صرفه‌جویی کنید.

قابل اطمینان است. کاپ به جای جذب خون آن را جمع می‌کند و در نتیجه خطر ابتلا به سندروم شوک سمی (TTS)، که یک عفونت باکتریایی نادر با استفاده از تامپون است، را از بین می‌برد.

خون بیشتری نگه می‌دارد. یک کاپ می‌تواند ۳۰ تا ۶۰ گرم خون را در خود نگه دارد اما تامپون فقط گنجایش ۱۰ گرم خون را دارد.

سازگار با محیط زیست است. کاپ با قابلیت استفاده‌ی مجدد می‌تواند به مدت طولانی دوام بیاورد و در نتیجه زباله‌ی کمتری به طبیعت وارد می‌‌شود.

امکان برقراری رابطه جنسی در زمان استفاده را دارد. کاپ یکبار مصرف و منعطف می‌تواند در زمان برقراری رابطه جنسی هم استفاده شود. این کاپ نه تنها در طول رابطه احساس نمی‌شود، بلکه نشتی هم نخواهد داشت.

امکان استفاده هم‌زمان با IUD را دارد. در گذشته بعضی از برندها مدعی بودند که استفاده از کاپ می‌تواند باعث خارج شدن IUD شود اما در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد مشخص شد که چنین چیزی ممکن نیست و با خیال راحت می‌توانید از کاپ در کنار IUD استفاده کنید. اگر در این مورد نگران هستید حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی هم مثل هر ابزار دیگری در کنار مزایایی که دارد، می‌تواند مضراتی هم با خود به همراه داشته باشد. ممکن است این وسیله‌ی بهداشتی مقرون‌به‌صرفه و سازگار با محیط زیست باشد اما هنوز باید چند نکته‌ی مهم را در نظر داشته باشید:

می‌تواند کثیف باشد. خارج کردن کاپ می‌تواند کار کثیفی باشد و شما را در موقعیتی قرار دهد که برایتان دشوار یا ناخوشایند باشد. حتی ممکن است نتوانید از بیرون ریختن خون در حین فرآیند خارج کردن کاپ جلوگیری کنید.

قرار دادن و برداشتن آن می‌تواند سخت باشد. ممکن است در زمان جایگذاری کاپ قاعدگی متوجه شوید که فنر به خوبی باز نمی‌شود یا فشار دادن پایه برای پایین و بیرون کشیدن آن برایتان سخت باشد.

پیدا کردن سایز مناسب می‌تواند سخت باشد. کاپ‌ها برای همه مناسب نیستند و ممکن است برای پیدا کردن سایز مناسب با مشکل روبه‌روشوید. این یعنی شما باید تولیدات چندین برند را بخرید و امتحان کنید تا به سایز مناسب دست پیدا کنید.

ممکن است به مواد اولیه‌ی کاپ حساسیت داشته باشید. اکثر کاپ‌ها از مواد بدون لاتکس ساخته شده‌اند و گزینه‌ی مناسبی برای افرادی است که به لاتکس حساسیت دارند. اما بعضی از افراد می‌توانند به مواد سیلیکونی یا لاستیکی واکنش آلرژیک نشان دهند و استفاده از کاپ برای آن‌ها آزاردهنده باشد.

ممکن است باعث تحریک واژن شود. اگر کاپ به درستی تمیز نشود و در شرایط نامناسب نگهداری شود می‌تواند واژن را تحریک کنند. همچنین اگر بدون مرطوب یا چرب کردن لبه‌ی کاپ از آن استفاده کنید می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی شود.

ممکن است ریسک ابتلا به عفونت را افزایش دهد. برای از بین بردن ریسک ابتلا به عفونت باید کاپ را خوب بشویید و اجازه دهید کاملا خشک شود. از کاپ یکبارمصرف مجدد استفاده نکنید. قبل و بعد از استفاده از کاپ دست‌های خود را به خوبی بشویید.

چگونه سایز کاپ قاعدگی را بفهمیم؟

نحوه گذاشتن کاپ قاعدگی

برای تعیین سایز کاپ قاعدگی مناسب باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. او برای انتخاب موارد زیر را بررسی می‌کند و سپس سایز مناسب را پیشنهاد می‌دهد:

 • سن
 • طول دهانه‌ی رحم
 • میزان و شدت خونریزی در طول دوره‌ی پریود
 • میزان سفتی و انعطاف‌پذیری کاپ
 • ظرفیت کاپ
 • قدرت عضلات کف لگن
 • انجام یا عدم انجام زایمان طبیعی

معمولا برای خانم‌های کمتر از ۳۰ سال که زایمان طبیعی نداشته‌اند کاپ کوچک توصیه می‌شود. همچنین برای خانم‌هایی که بالای ۳۰ سال سن دارند، زایمان طبیعی داشته‌اند یا پریودهای سنگین را تجربه می‌کنند سایز بزرگ پیشنهاد می‌شود.

کاپ قاعدگی برای دوشیزگان

استفاده از کاپ قاعدگی برای باکره ها می‌تواند مشکل آفرین باشد. اگر تا به حال از کاپ قاعدگی استفاده نکرده‌اید و در مورد استفاده از آن تردید دارید، بهتر است با یک پزشک متخصص زنان مشورت کنید. او می‌تواند با بررسی آناتومی و شرایط بدن و واژن شما تشخیص دهد آیا کاپ قاعدگی باعث تغییر شکل پرده‌ی بکارت می‌شود یا خیر.

مرور کلی

خرید یک کاپ قاعدگی ۲۳۰ هزار تومان تا ۸۵۰ هزار تومان هزینه‌بر است و می‌تواند بین ۶ ماه تا ۱۰ سال برای شما کار کند. مقرون به صرفه بودن و سازگاری با محیط زیست، این محصول را به یکی از محبوب‌ترین محصولات بهداشتی خانم‌ها تبدیل کرده است. اگر برای استفاده از کاپ قاعدگی دچار مشکل می‌شوید یا هنوز سوال‌هایی در ذهنتان وجود دارد، حتما با یک پزشک متخصص زنان در این مورد مشورت کنید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: healthline

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. صبا

  این محصول فوق العاده ی ممکنه یک ماه اول کمی برای استفاده ازش دچار مشکل بشید ولی بعد از مدتی کاملا بهش عادت میکنید و گاهی در زمان استفاده فراموش میکنید که پریود هستید

 2. مهسا

  اه حالم بد شد این مسخره بازیا چیه همون نواربهداشتی خیلی راحتتر از کاپ

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما