بهترین فیلم‌های وین دیزل که حتما باید تماشا کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۶ دقیقه
فیلم‌های وین دیزل

بررسی کارنامه حرفه‌ای و مجموعه فیلم‌های وین دیزل (Vin Diesel) زمان‌بر است چرا که بیش از ۳۰ اثر سینمایی را در بر می‌گیرد؛ از حضور در نقش قهرمان‌های خشن و محبوب گرفته تا بازی در قامت ضدقهرمان‌های شرور. فیزیک دیزل و ظاهر او خاص است اما در عین حال وجود دامنه‌ای از استعدادهای متفاوت، این چهره شناخته‌شده هالیوود را تا به امروز در سینمای بدنه اصلی سرپا نگه داشته است.

وین دیزل رزمی کار، ورزشکار و بازیگر آمریکایی سال ۱۹۶۷ در کالیفرنیا به دنیا آمد. او کار بازیگری خود را اوایل دهه ۱۹۹۰ با یک نقش کوچک در فیلم «بیداری‌ها» (Awakenings) آغاز کرد. سپس در فیلم‌های دیگری از جمله «نجات سرباز رایان» (Saving Private Ryan) و «اتاق بخار» (Boiler Room) بازی کرد، قبل از اینکه در فیلم اکشن سال ۲۰۰۱ با نام «سریع و خشمگین» (Fast & Furious) نقش مهم و کلیدی عمرش را به دست آورد.

فیلم‌های وین دیزل متنوع‌اند اما بیراه نیست اگر بگوییم حضور او در سینما از طریق نقش‌آفرینی در مجموعه‌های سینمایی اکشن پرفروش تثبیت شد. مهارت پرداخت نقش‌ها در فیلم‌های اکشن از جدیدترین فیلم وین دیزل گرفته تا اولین هنرنمایی‌هایش همواره مشهود بوده است. مجموعه سریع و خشمگین، که بیش از ۵ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته است، به امضای دیزل تبدیل شده. او در فیلم‌های این مجموعه نقش‌آفرینی شخصیت کلیدی آن دومینیک تورتو، یک راننده خیابانی و نابغه‌ای جنایتکار را برعهده داشت. بازی دیزل در این مجموعه او را به یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های سینمای اکشن در سراسر جهان تبدیل کرد.

وین دیزل در کنفرانس کامیک-کان سن‌دیگو

وین دیزل در کنفرانس کامیک-کان سن‌دیگو

وین دیزل با نام واقعی‌ مارک سینکلر (Mark Sinclair)، صرفا به فعالیت در حوزه بازیگری محدود نماند و طی چند دهه اخیر در نقش تهیه‌کننده، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس هم در هالیوود حضور داشته. در زمینه فیلم‌سازی دیزل چندین فیلم را تهیه و کارگردانی کرده است. تجربه کارگردانی او با فیلم کوتاهی ساخته سال ۱۹۹۷ تحت عنوان «چند چهره‌ای» (Multi-Facial) رقم خورد. با این حال بیشتر از همه این‌ها او را به عنوان یک بازیگر پول‌ساز و محبوب می‌شناسیم. دیزل که از آغاز دهه ۱۹۹۰ به عنوان بازیگر، فعال شده بود تا اواسط این دهه توفیق چندانی نداشت و چهره‌ای ناشناخته به حساب می‌آمد. کارگردانی، فیلم‌نامه‌نویسی و بازی در فیلم کوتاه «چند چهره‌ای» دیزل را به شهرت محدود اولیه رساند و از پس آن حضور در اولین فیلم بلند داستانی‌اش «ولگردها» (Strays) باعث شد مورد توجه استیون اسپیلبرگ قرار بگیرد و پایش به فهرست بازیگران فیلم مشهور «نجات سرباز رایان» باز شود. از این نقطه تا حضور در مجموعه‌های سینمایی «سریع و خشمگین»، «تریپل اکس» (XXX) و «سرگذشت ریدیک» (The Chronicles of Riddick) که این بازیگر را به شهرت جهانی رساندند راه چندانی نبود.

امضای وین دیزل

امضای وین دیزل

چه طرفدار فیلم‌های اکشن باشید، چه خود را از علاقه‌مندان به آثار علمی-تخیلی بدانید و چه مشتاق تماشای یک انیمیشن، احتمالا فیلمی در کارنامه کاری وین دیزل وجود دارد که شما را سرگرم کند. در واقع موفقیت وین دیزل به عنوان بازیگر تا حدی به دلیل تنوع و دامنه فعالیت‌هایش رقم خورده است. اگرچه او بیشتر به دلیل حضور در فیلم‌های اکشن شناخته می‌شود، اما در عین حال توانایی‌های بازیگری خود را در نقش‌های بیشتر دراماتیک و حتی در آثار کمدی هم نشان داده است. برای نمونه می‌شود به نقش‌آفرینی متفاوت او در درام دادگاهی «مرا گناهکار بدان» (Find Me Guilty) اشاره کرد. در این اثر سینمایی دیزل نقش یک گانگستر را بازی کرد که دادگاهی شده و باید از خود دفاع کند، در عین حال که تحت فشار پلیس، بیرون از زندان مقاومتی تمام‌عیار به خرج می‌دهد. دیزل نه تنها بابت این نقش بلکه بابت صداپیشگی در انیمیشن «غول آهنی» (The Iron Giant) و نقش‌آفرینی شخصیت گروت در مجموعه ابرقهرمانی «نگهبانان کهکشان» (Guardians of the Galaxy) هم مورد توجه قرار گرفت.

علاوه بر حضور پررنگ در صنعت سینما، دیزل در صنعت بازی هم برای خود نامی دست و پا کرده است. او صداپیشگی چندین بازی ویدیویی را برعهده داشته که تعدادی از آن‌ها در ارتباط با فیلم‌های سینمایی خود این بازیگر بوده‌اند.

در این مقاله قصد داریم بهترین فیلم‌های وین دیزل را مرور کنیم. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که لیست لزوما براساس کیفیت خود فیلم‌ها تنظیم نشده بلکه بازی وین دیزل در آن‌ها عامل تعیین‌کننده در رتبه‌بندی در نظر گرفته شده است؛ به این ترتیب ممکن است این بازیگر در فیلم‌های برجسته‌تری هم حضور یافته باشد اما به دلیل کوتاهی یا کم‌اهمیت‌بودن نقشش در آن‌ها از بررسی چنین آثاری صرف نظر کرده‌ایم.

۱۵- سریع و خشمگین ۹ (F9)؛ دنباله مخاطب‌پسند

جدیدترین فیلم وین دیزل در این لیست

 • کارگردان: Justin Lin
 • تاریخ اکران: ۲۰۲۱
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۵.۲ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۵۹ از ۱۰۰

گرچه در «سریع و خشمگین ۹» بعضا با چندین و چند صحنه آبکی هم برخورد می‌کنید اما باید پذیرفت که این فیلم سینمایی همان دنباله‌ای بود که هواداران مجموعه منتظرش بودند. استقبال از سریع و خشمگین ۹ ثابت کرد نفوذ دومینیک تورتو روی مخاطبان هنوز ادامه دارد. این شخصیت بیش از ۲۰ سال است که هواداران مجموعه را به سالن‌های سینما کشانده است.

سریع و خشمگین ۹ همانطور که از اسمش پیدا است نهمین قسمت اصلی در مجموعه و به شکل کلی قسمت دهم از کل آثار این مجموعه سینمایی است. در این فیلم تورتو و تیمش گردهم می‌آیند تا نسبت به یک طرح خطرناک که می‌تواند امنیت جهان را با مخاطره مواجه کند واکنش نشان دهند؛ جیکوب تورتو برادر دومینیک هم در این ماجرا به شکلی درگیر است.

نقش‌آفرینی دیزل در این فیلم ترکیبی است که از وجوه احساسی و اکشن. طبق معمول در طول فیلم، شخصیت دیزل با چالش‌ها و موانع متعددی روبرو می‌شود، از بحران خانوادگی گرفته تا تعقیب و گریزهای آشنا. با این حال، او در تمام این مدت، حضوری بی‌تکلف و مصمم در دارد و هرگز از هدف نهایی خود دور نمی‌شود.

یکی از نکات برجسته بازی دیزل در سریع و خشمگین ۹، همکاری ویژه‌ای او با دیگر بازیگران است. فیلم لحظات به یادماندنی متعددی را از طریق رابطه او با میشل رودریگز و همچنین جان سینا، که نقش برادر  دومینیک را برعهده دارد، خلق کرده است. با این اوصاف طبیعی است که طرفداران مجموعه از بازی دیزل تحت تأثیر قرار بگیرند و تماشاگران جدید هم جذب مغناطیس او در صحنه‌های اکشن فیلم شوند.

۱۴- ریدیک (Riddick)؛ برای دوست‌داران اکشن علمی-تخیلی

وین دیزل فیلم ریدیک

 • کارگردان: David Twohy
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۳
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۶.۴ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۵۸ از ۱۰۰

شاید مناقشه‌برانگیز باشد که بازی دیزل در «ریدیک» یعنی سومین قسمت از مجموعه «سرگذشت ریدیک» را جذاب‌تر بدانیم یا نقش‌آفرینی او را در دو قسمت دیگر دیگر تحسین کنیم. اما فارغ از این اختلاف‌ نظرها، انکارناپذیر است که حضور دیزل در ریدیک واجد همه ویژگی‌های آشنای بهترین نقش‌آفرینی‌‌های این بازیگر است.

ریدیک یک تبهکار خاکستری، جذاب و غیرقابل پیش‌بینی است که در یک سیاره بیگانه سرگردان است. در طول فیلم، شخصیت دیزل با موجودات و مجرمان خطرناک دیگر که در این سیاره حضور دارند مواجه می‌شود. با این حال، در تمام این مدت، او ترکیبی است از شدت‌ها و ظرایف هم‌زمان. در واقع یکی از نکات برجسته بازی دیزل در فیلم توانایی او در انتقال احساسات و انگیزه‌های پیچیده شخصیت است. با وجود ظاهر خشن، ریدیک شخصیتی است با اخلاقیات پیچیده و درونیات خاص خود؛ این ویژگی‌های شخصیتی پیچ و خم مسیری که طی می‌کند را برای مخاطبان بسیار جذاب‌تر می‌کند.

در این قسمت ریدیک را می‌بینیم که به حال مرگ در سیاره دشمن رها شده و هنگامی که گروه‌های مختلف برای کشتن او دست به کار می‌شوند، این شخصیت نام‌آشنا در قامت موجودی ترسناک در یک فیلم علمی‌-تخیلی دست به واکنش می‌زند.

گرچه احتمالا قسمت سوم این مجموعه گروه هواداران جدیدی را به دوست‌داران سرسخت ریدیک اضافه نکرد اما در میان فیلم‌های دیزل اثری بود که موفق شد حجم قابل‌ توجهی از اکشن علمی-تخیلی مخاطب‌پسند را در اختیارشان بگذارد.

ساعت مچی عقربه ای زنانه و مردانه والار طرح وین دیزل کد LF2412

۱۳- لات‌ها (Knockaround Guys)؛ تریلر جنایی کمتردیده‌شده

فیلم ولگردها یا لات‌ها

 • کارگردان: Brian Koppelman, David Levien
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۱
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۶.۱ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۲۱ از ۱۰۰

«لات‌ها» که تحت عنوان «ولگردها» هم شناخته می‌شود و نباید آن را با فیلم دیگر دیزل به نام «ولگردها» (Strays) اشتباه گرفت، یک تریلر جنایی محصول سال ۲۰۰۱ است که وین دیزل در آن یکی از نقش‌های اصلی را برعهده دارد. فیلم داستان گروهی از جوانان خلافکار را دنبال می‌کند که سعی دارند در دنیای زیرزمینی جنایتکاران نامی برای خود دست و پا کنند.

بری پپر در نقش متی دیمارت پسر یک از روسای مافیایی برای اثبات اینکه آماده است شریک پدرش در کسب‌وکارشان شود، درخواست می‌کند که در یک ماموریت شرکت کند. ماموریت با بحران مواجه شده و کیف گم‌ می‌شود.

در ادامه این داستان جنایی کمتر دیده‌شده، چهار جوان مافیایی برای بازیابی کیف پر از پول نقد که در یک شهر کوچک ایالت مونتانا گم شده است، تلاش می‌کنند. وین دیزل در نقش تیلور، یکی از دوستان متی است که او را در فرایند بازیابی کیف همراهی می‌کند. او برخلاف دوستانش که اغلب خودخواه‌اند و رفتاری سطحی و کودکانه دارند، همچون یک مامور سختگیر رفتار می‌کند که با کار خشن خود آشنایی کافی دارد، عملگرایی بی‌رحمانه‌ای نشان می‌دهد و به خوبی می‌داند که دنیای خلافکاران چگونه کار می‌کند.

در طول فیلم، شخصیت دیزل حضوری مقتدرانه دارد. گرچه رفتار بی‌رحمانه شخصیت کاملا به مخاطبان منتقل می‌‍شود اما آسیب‌پذیری عمیق‌تر او زیر سطح پوسته رفتاری هم مشهود است. در واقع می‌توان به ترکیبی از بی‌رحمی و عملگرایی در عین وجود حس قوی وفاداری و میل اثبات خود به اطرافیان اشاره کرد. دیزل اینجا هم طبق معمول بسیاری از آثارش مجموعه‌ای از احساسات و عواطف متعارض را به فیلم وارد کرده است.

این فیلم دیزل در گیشه شکست خورد و نظرات منتقدان را ابدا به خود جلب نکرد؛ در واقع بهتر است بگوییم منتقدان برخورد به شدت تندی با فیلم داشتند و آن را در سطح بدترین آثار سینمای بدنه اصلی ارزیابی کردند. با این حال، بازی بازیگران مورد تحسین قرار گرفت و ضعف طرح داستانی به عنوان مشکل اصلی اثر مطرح شد.

۱۲- ولگردها (Strays)؛ سکوی پرتاب وین دیزل

وین دیزل فیلم ولگردها

 • کارگردان: Vin Diesel
 • تاریخ اکران: ۱۹۹۷
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۵.۵ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۴۰ از ۱۰۰

فیلم سینمایی «ولگردها» داستان یک خرده‌دلال مواد در شهر نیویورک است که سعی می‌کند از گروه همسن و سالان نابالغ خود فراتر رود و جایگاه واقعی خود را در جهان پیدا کند. این فیلم پای دیزل را به هالیوود باز کرد و تصویر آشنای او را پیش چشم مخاطبان آورد: سر تراشیده، تی‌شرت و نوعی خودکفایی سرسختانه.

از آنجایی که اسپیلبرگ قبلاً از بازی وین دیزل در فیلم «چندچهره‌ای» تحت تأثیر قرار گرفته بود، «ولگردها» نقش او را در فیلم «نجات سرباز رایان» تضمین کرد. «ولگردها» توسط خود این بازیگر نوشته و کارگردانی شده بود و ایفای نقش شخصیت اصلی، ریک، هم برعهده خودش بود. یک بازاریابی تمام‌عیار و موفق که گرچه مسیر دیزل در هالیوود را به عنوان یک کارگردان هموار نکرد اما استعداد او در بازیگری را بیشتر پیش چشم اهالی صنعت آورد.

زندگی ریک در فیلم «ولگردها» به عنوان یک فروشنده خرده‌پای مواد مخدر به نقطه تکرار رسیده است. این مرد جوان به دنبال تغییر است. اگرچه او ماری جوانا می‌فروشد تا هزینه‌هایش را تأمین کند، اما اصرار دارد که این کار را برای امرار معاش انجام نمی‌دهد. علاوه بر این، دوستان او نقش پررنگی در سبک زندگی‌اش، مهمانی‌های بی‌پایان او و روابط کوتاه‌مدتش دارند. وقتی ریک با زنی جدید در همسایگی خود آشنا می‌شود، زنی که او هم به نوعی قصد فرار از گذشته‌اش را دارد، دیدگاهش تغییر می‌کند. ریک ناگهان فرصتی را برای تغییر پیدا می‌کند که گویی به نوعی در همه زندگی‌اش به دنبال آن بوده است. ریک سعی می‌کند خودش را در زندگی زن جا کند و یک رابطه متعهدانه بسازد؛ همین موضوع البته باعث نارضایتی دوستانش می‌شود. اگرچه کیفیت این رابطه بسیار بالا است، اما گذشته و طبیعت خشن ریک به سرعت از راه می‌رسد و او را به این فکر می‌اندازد که آیا رابطه جدید او با زن واقعا دوام خواهد آورد؟

گرچه دیزل پیش از این هم یک فیلم کوتاه دیگر کارگردانی کرده بود اما ساخت فیلم سینمایی «ولگردها» اولین تجربه کارگردانی یک فیلم بلند داستانی برای او بود. «ولگردها» فیلمی خشن و واقع‌گرایانه است که مضامینی چون دوستی، وفاداری و رستگاری را بررسی می‌کند. یک داستان بلوغ فکری و عاطفی که گاهی دلگرم‌کننده‌ است و گاهی هم دل‌گزا. این اثر نه فقط یک عنوان معمولی در فیلم‌های وین دیزل بلکه یکی از سکوهای پرتاب او بود.

پیکسل خندالو مدل وین دیزل کد 6429

۱۱- سرگذشت ریدیک (The Chronicles of Riddick)؛ فیلم پرهیجانی که منتقدپسند نبود

سرگذشت ریدیک

 • کارگردان: David Twohy
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۴
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۲۹ از ۱۰۰

این اثر سینمایی دنباله فیلم «قیرگون» است که سال ۲۰۰۰ ساخته شده بود و در آن وین دیزل نقش ریچارد بی. ریدیک را بازی می‌کند. او در این فیلم به عنوان یکی از تهیه‌کنندگان هم فعالیت داشت. فیلم با داستان ریدیک در قامت یک فراری آغاز می‌شود که باید از خطر جایزه‌بگیران و مزدورانی که به دنبال او هستند، بگریزد. یک سری اتفاقات منجر به دیدار مجدد ریدیک با مردی می‌شود که پنج سال پیش او را نجات داد، مردی به نام امام.

امام به ریدیک اطلاع می‌دهد که یک نیروی عجیب در حال سفر در کهکشان و فتح سیارات است. در نتیجه ریدیک تصمیم می‌گیرد این نیروی شرارت‌بار را متوقف کند. اگرچه فیلم بیش از ۱۱۵.۸ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت، اما با توجه به هزینه تولیدش یک شکست مالی شدید به حساب می‌آمد و به گفته منتقدان، فیلم فقط از نظر عملکرد مالی ناامید‌کننده نبود. در واقع آن‌ها هم نسبت به فیلم دیدگاهی به شدت منفی داشتند و در نوشتن بدترین نقدهای ممکن چیزی کم نگذاشتند.

سرگذشت ریدیک به دلیل رها‌کردن هیجانات تند و تیز و بدون تزویر اثر قبلی جهت ساخت یک اثر فضایی باشکوه و پر زرق‌و‌برق مورد انتقاد قرار گرفت. این فیلم ریدیک را به یک جنگ جهانی پرزد‌وخورد با یک فرقه مرگبار وارد می‌کند. در زمان اکران، فیلم به قدری ناامیدکننده تلقی شد که اساسا روند پیشرفت حرفه‌ای دیزل را متوقف کرد، اما دو دهه بعد، این اثر هم برای برخی از مخاطبان بسیار سرگرم‌کننده به نظر می‌رسد.

با وجود همه نکات گفته شده بازی دیزل در فیلم مجموعا از نقاط مثبت آن به حساب می‌آید. او در بازی‌اش به خوبی خطرات محیط را درون نقش وارد می‌کند و قادر است ریدیک را با وجود گذشته خشونت‌آمیزش، شخصیتی نسبتا دوست‌داشتنی نشان دهد؛ ترکیبی از خشم، تعهد و آسیب‌پذیری که به این موجود سفت و سخت شمایلی انسانی می‌بخشد.

۱۰- اتاق بخار (Boiler Room)؛ دیزل در نقش یک فروشنده کاریزماتیک

فیلم های وین دیزل دوبله فارسی

 • کارگردان: Ben Younger
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۰
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۶۶ از ۱۰۰

عموم فیلم‌های وین دیزل، حتی بدترین آن‌ها هم تا حدودی مخاطب‌پسند از آب در می‌آیند هم «اتاق بخار» از آن دست آثار دیزل است که توانست تا حدود قابل توجهی (دست کم قابل توجه در کارنامه کاری او) نظر منتقدان را هم به خود جلب کند.

این فیلم پرحرارت و تند تیز، شخصیت ست با بازی جووانی ریبیسی را که می‌خواهد کارگزار بورس شود، در دنیای تاریک و ناشناخته بازارهای مالی نشان می‌دهد. همکار مغرور او کریس با‌ بازی وین دیزل، ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که برای جذب سرمایه‌گذاران محتاط لازم است. آن‌ها در یک شرکت فاسد که درگیر فعالیت‌های غیرقانونی است باید مجموعه‌ای از سهام بی‌ارزش را به سرمایه‌گذارانی که چندان تمایلی به خرید ندارند بفروشند؛ کاری که طبیعتا ساده نخواهد بود.

دیزل در این فیلم نقش مکمل کریس را برعهده دارد؛ موجودی پرخاشگر، پراعتمادبه‌نفس و کاریزماتیک که با بازی دیزل ابهت و قدرت خاصی به نمایش می‌گذارد. او شخصیت اصلی فیلم را زیر بال و پر خود می‌گیرد و با وجود اینکه وجوه نفرت‌انگیزی دارد، گاهی از خود دلسوزی به خرج می‌دهد. تماشای کریس و لذتی که از کارش می‌برد برای مخاطبان به شدت سرگرم‌کننده و دل‌نشین است.

۹- مرا گناهکار بدان (Find Me Guilty)؛ اوج بازیگری و از بهترین فیلم‌های وین دیزل

از بهترین فیلم های وین دیزل دوبله فارسی

 • کارگردان: Sidney Lumet
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۶
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۶۲ از ۱۰۰

فیلم سینمایی «مرا گناهکار بدان» درباره یک دادگاه مافیایی واقعی به شدت طولانی است. در واقع فیلم براساس یک داستان واقعی از طولانی‌ترین دادگاه مافیایی تاریخ ایالات متحده ساخته شده است و بخش زیادی از دیالوگ‌های دادگاه از متون واقعی به کار رفته در خود دادگاه گرفه شده. سیدنی لومت استاد ساخت درام‌های دادگاهی این اثر را کارگردانی کرد و وین دیزل را به عنوان بازیگر نقش اصلی برگزید. وین دیزل در این فیلم نقش مردی به نام جکی دی‌نورسیو را بازی می‌کند که به همراه ۱۹ نفر دیگر به جرم متهم شده‌اند و قرار است محاکمه شوند. او در یکی از بهترین بازی‌های دوران کاری‌اش به خوبی جواب اعتماد لومت را داد و مشخص شد که این ستاره اکشن در حضور کارگردان‌های برجسته‌تر قادر است بخش‌های تا به حال نمایش‌داده‌نشده‌ای از توانایی‌های بازیگری‌اش را هم آشکار کند. این اثر را می‌توان بی‌اغراق یکی از بهترین فیلم‌های وین دیزل دانست.

اما باز گردیم به داستان فیلم. گروه متهمین باید یک سال منتظر شروع محاکمه خود باشند. در حالی که جکی (شخصیت اصلی با بازی دیزل) طی این بازه بیرون زندان به سر می‌برد با اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا درگیر شده و در این درگیری زخمی‌ می‌شود. او برای مدت طولانی به زندان می‌رود اما به هیچ وجه با دولت و پلیس همکاری نمی‌کند.

جکی در ادامه طی مدت برگزاری دادگاه به شکل درگیرکننده و غیرقابل انتظاری از خود دفاع می‌کند؛ روش‌های او ترکیبی است از سحرآمیزی شخصیت و شوخ‌طبعی خاصش که تاثیری اساسی روی هیات منصفه دارد و نتیجه دادگاه را پیش‌بینی‌ناپذیر می‌کند. او با کاریزما و هوش خیابانی ویژه‌اش هم دادگاه را متاثر می‌کند و هم تماشاگران فیلم را. شخصیت جکی با بازی دیزل پیچیدگی‌های خاص یک ضد قهرمان دوست‌داشتنی را دارد؛ یک خلافکار که در عین حال اصول خاص خود را دارد و وقتی پای خانواده و دوستانش در میان باشد هر کاری برای محافظت از آن‌ها می‌کند.

برخی از مخاطبان به دلیل زمان طولانی و ضعف‌های فیلم‌نامه‌، این اثر سینمایی را نپسندیدند و بعضی از منتقدان نوشتند که اگر فیلم کوتاه‌تر از این بود به مراتب بهتر می‌توانست نقاط قوت اساسی خود را نمایان کند. اما حتی همان گروه از مخاطبان و منتقدان هم در کنار بسیاری دیگر معتقد بودند که وین دیزل فیلم را تقویت کرده و به خوبی از عهده اجرای نقش خود برآمده است. فیلم سینمایی «مرا گناهکار بدان» از نظر تجاری یک شکست سنگین و تلخ در نظر گرفته می‌شود و در این بخش عملکرد موفقی نداشت.

۸- سریع و خشمگین ۶ (Fast & Furious 6)؛ از نقاط اوج دومینیک تورتو

فیلم های وین دیزل دوبله فارسی

 • کارگردان: Justin Lin
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۳
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۷۱ از ۱۰۰

یک اثر اکشن دیگر در مجموعه فیلم‌های وین دیزل. در فیلم «سریع و خشمگین ۶» وین دیزل با بازی هیجان‌انگیز خود در نقش دومینیک تورتو، رهبر یک گروه از رانندگان و دزدان ماهر، درخششی دوباره داشت. فیلم داستان گروه را دنبال می‌کند که با مامور امنیتی لوک هابز (با بازی دواین‌ جانسون) برای از بین بردن یک سازمان جنایتکار خطرناک همکاری می‌کنند.

حضور وین دیزل در نقش دومینیک به دلیل نقش‌آفرینی جذاب و احساسات‌برانگیز او مورد تحسین قرار گرفت. دیزل عمق و پیچیدگی را به نقش وارد کرد و وفاداری، آسیب‌پذیری و عزم راسخ شخصیت خود را به نمایش گذاشت. مردی که حاضر است برای دفاع از دوستان و خانواده‌اش دست به هر کاری بزند. طبق اصول همیشگی این مجموعه دیزل در این فیلم هم کیفیت مطلوب هواداران را در صحنه‌های اکشن به نمایش می‌گذارد و از درگیری‌ها صحنه‌هایی پرالتهاب و سرگرم‌کننده می‌سازد.

در کنار این‌ها، برهم‌کنش دیزل با دیگر بازیگران، به خصوص میشل رودریگز، به فیلم لایه‌ای از اصالت و کیفیت بیشتر افزوده است. بازی وین دیزل فیلم را تقویت کرده و یکی از نقاط برجسته آن بود؛ گواهی جدیدی بر مهارت او به عنوان یک ستاره اکشن. این نقش‌آفرینی یادآوری کرد که چرا دیزل در فرنچایز سریع و خشمگین مورد علاقه طرفداران است.

«سریع و خشمگین ۶» فروش خوبی داشت اما موفقیت تجاری برای آثار این مجموعه چندان عجیب نیست. نکته قابل توجه درباره این قسمت ترکیب رضایت منتقدان و هواداران بود.

۷- تریپل اکس (xXx)؛ یک اکشن پرشور دیگر

فیلم های وین دیزل

 • کارگردان: Rob Cohen
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۲
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۵.۸ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۴۸ از ۱۰۰

داستان فیلم «تریپل اکس» درباره مردی است به نام زندر کیج که در ورزش‌های مخاطره‌آمیز بسیار ماهر است. کیج باید به یک گروه تروریستی خطرناک متشکل از آنارشیست‌های روس بپیوندد تا از دستیابی آن‌ها به یک سلاح‌های مرگبار جلوگیری کند.

در فیلم «تریپل اکس»، کیج با وجود بی‌میلی در مسیری قرار می‌گیرد که نهایتا به جاسوسی برای آژانس امنیت ملی تن می‌دهد. او به پراگ می‌رود تا سلاح را پیدا کند. کیج با بازی دیزل مردی ماهر و توانمند است که در عین دافعه‌برانگیزی و عملگرایی بی‌رحمانه برای رسیدن به هدف، مخاطب را به خود علاقه‌مند می‌کند. در کنار این‌ها عملکرد دیزل در صحنه‌های اکشن فیلم باعث توجه بیشتر به این بازیگر در هالیوود شد. در واقع این مجموعه در کنار چندین مجموعه دیگر اکشن که دیزل طی سال‌های ابتدایی قرن جدید در آن‌ها حضور داشت، جایگاه او را به عنوان یک ستاره اکشن تثبیت کرد.

گرچه فیلم صحنه‌های اکشن سرگرم‌کننده زیادی دارد اما بعضی از مخاطبان به دلیل آنچه عدم اصالت و استفاده از ایده‌های تکراری می‌دانستند از اثر استقبال نکردند.

فیلم در نهایت فروش خوبی داشت و به دلیل حضور بازیگران مشهور دیگری همچون ساموئل ال. جکسون در آن موفق شد مخاطبان را به سالن‌های سینما بکشاند. برخی از منتقدان بازی خونسردانه و زیرکانه وین دیزل را ستایش کردند و تماشاگران فیزیک ورزشکارانه، سبک پوشش خاص و عملکرد اکشن او را پسندیدند. این فیلم اولین اثر در مجموعه سینمایی «تریپل اکس» بود.

۶- نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy)؛ نقش‌آفرینی محبوب دیزل

فیلم‌ های وین دیزل

 • کارگردان: James Gunn
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۴
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰

وین دیزل از آن دست بازیگرانی است که طی سال‌های فعالیت حرفه‌ای‌اش از خود مهارت ایفای نقش‌های مختلفی را نشان داده است، از جمله صداپیشگی یک موجودفرازمینی شبیه به درخت به نام گروت در فیلم‌های مارول. گروت فقط می‌گوید: «من گروت هستم!» اما وین دیزل با استفاده از تن‌های مختلف به این شبه‌درخت شخصیت می‌بخشد. او حسی از شگفتی و معصومیت کودکانه را درون شخصیت وارد می‌کند و از این طریق گروت را به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌های فیلم تبدیل می‌کند.

شاید به دلیل تعداد زیاد فیلم‌های وین دیزل بخشی از مخاطبان ندانند که او صداپیشگی گروت را برعهده داشته است. گرچه وین دیزل در انتقام جویان هم این نقش را برعهده داشته اما در این لیست فیلم «نگهبانان کهکشان» به عنوان بهترین نمونه انتخاب شده است. در فیلم «نگهبانان کهکشان»، گروت هم‌دست و شریک راکت راکون با بازی بردلی کوپر است؛ فیلم به دوستی آن‌ها می‌پردازد و از این طریق لایه‌ای از عمق عاطفی را به داستان می‌افزاید. «نگهبانان کهکشان» درباره گروهی از شخصیت‌ها است که سعی می‌کنند از یک شی قدرتمند در برابر نیروهای شرور محافظت کنند. وین دیزل به صداپیشگی گروت در فیلم‌های دیگر مارول و یک سریال دیزنی پلاس ادامه داد. نقش‌آفرینی او به عنوان گروت یکی از محبوب‌ترین و ماندگارترین فعالیت‌های حرفه‌ای این بازیگر است و بخشی از بهترین فیلم‌های وین دیزل را تشکیل داده است.

فیگور مدل فانکو گروت کله فنری

۵- سریع و خشمگین (The Fast and the Furious)؛ از بهترین فیلم‌های وین دیزل

سریع و خشمگین از بهترین فیلم‌های وین دیزل

 • کارگردان: Rob Cohen
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۱
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۵۵ از ۱۰۰

در فیلم «سریع و خشمگین»، یک افسر پلیس با بازی پل واکر به طور مخفیانه برای متوقف کردن دزدی ماشین‌ها در لس آنجلس وارد یک ماموریت ویژه می‌شود. وین دیزل نقش شخصیتی به نام دومینیک تورتو را بازی می‌کند که قبلاً مدتی را به دلیل جرایم گوناگون در زندان سپری کرده است. بازی دیزل خشن و درگیرکننده بود اما از آن مهم‌تر، نقش کلیدی که در داستان داشت باعث شد بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و ستایش شود. این فیلم اولین اثر از مجموعه تجاری موفق سریع و خشمگین بود که نقشی کلیدی در شهرت دیزل ایفا کرد. بعضی بازیگران مشهور مانند میشل رودریگز و جوردانا بوروستر در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.

چنان که اشاره شد، داستان فیلم درباره تلاش پل واکر برای متوقف کردن دزدان ماشین است. او فکر می‌کند که احتمالا تورتو درگیر این عملیات باشد، بنابراین سعی می‌کند به او نزدیک شود. برخی از مخاطبان داستان را دوست نداشتند، اما احتمالا حتی آن‌ها هم معتقد بودند که بازی دیزل و صحنه‌های اکشن فیلم عالی از کار درآمده‌اند. فیلم بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت و بازی وین دیزل و بویژه برهم‌کنش او با پل واکر یکی از بهترین قسمت‌های این اثر سینمایی لقب گرفت.

۴- قیرگون (Pitch Black)؛ یک علمی-تخیلی مهیج

فیلم قیرگون

 • کارگردان: David Twohy
 • تاریخ اکران: ۲۰۰۰
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۵۹ از ۱۰۰

فیلم سینمایی «قیرگون» که تحت عنوان «تاریکی مطلق» هم شناخته می‌شود یک اثر علمی-تخیلی مهیج درباره گروهی از افراد است که در سیاره‌ای پر از موجودات خطرناک سقوط می‌کنند. وین دیزل نقش یک مجرم به نام ریدیک را بازی می‌کند که اتفاقاً یک مبارز قوی است. او عینک‌های مخصوصی می‌زند که کمک می‌کنند در تاریکی بهتر ببیند. این قهرمان یکی از چهره‌های مرکزی فیلم‌های وین دیزل است.

مسافران سفینه با ریدیک معامله می‌کنند و طبق قرار، او باید به مسافران کمک کند از سیاره فرار کنند. اگر همه آن‌ها زنده بمانند، ریدیک آزاد خواهد شد. فیلم که در زمان آینده می‌گذرد، با بودجه اندک ساخته شده و اثری پرالتهاب است به خاطر صحنه‌های اکشن پرشدت و بازی وین دیزل مورد تحسین قرار گرفت. اگرچه برخی از مخاطبان و منتقدان داستان را دوست نداشتند، اما هنوز هم این فیلم از نظر رتبه‌بندی، بهترین اثر در مجموعه فیلم‌های ریدیک در نظر گرفته می‌شود. در مجموع منتقدان برخی از وجوه فیلم از جمله عناصر نوآورانه، سبک بصری و بازی دیزل را تحسین کردند اما از ضعف اثر در گسترش کامل ایده اولیه‌اش و بعضی شخصیت‌پردازی‌های کلیشه‌ای انتقاد کردند.

«قیرگون» که یک فیلم ترسناک علمی-تخیلی است اولین اثر در یک مجموعه سینمایی فضایی و علمی-تخیلی به نام «ریدیک» بود و داستان یک ضد قهرمان به همین نام را در قرن ۲۸ دنبال می‌کرد. علاوه بر این فیلم تا به حال دو فیلم بلند داستانی دیگر در این مجموعه منتشر شده اما در کنار این‌ها شاهد ساخت یک انیمیشن کوتاه و چندین بازی ویدیویی، کمیک و اثر داستانی در این جهان بوده‌ایم. طبق اطلاعات منتشر شده فیلم چهارمی نیز در این مجموعه در دست ساخت قرار دارد.

۳- سریع و خشمگین ۵ (Fast Five)؛ اوج همکاری وین دیزل و پل واکر

همکاری وین دیزل و پل واکر در سریع و خشمگین 5

 • کارگردان: Justin Lin
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۱
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم:  ۷.۳ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۷۸ از ۱۰۰

وین دیزل در فیلم «سریع و خشمگین ۵» به کارگردانی جاستین لین نقش دومینیک تورتو، راننده ماهر و محکوم سابق را بازی می‌کند. دومینیک و تیم دزدان ماشین او قصد دارند از یک تاجر ثروتمند در ریو دو ژانیرو سرقت کنند، اما در عین حال توسط یک مامور امنیتی بی‌رحم با نقش‌آفرینی دواین جانسون تعقیب می‌شوند.

بازی وین دیزل در نقش دومینیک تورتو به خاطر نمایش یک شخصیت قوی و کاریزماتیک مورد ستایش قرار گرفته و هواداران معتقدند او موفق شده شخصیتی باورپذیر و در عین حال دوست‌داشتنی بسازد. دیزل در این اثر سینمایی با همبازی‌های‌اش، به ویژه پل واکر همکاری فوق‌العاده‌ای داشت؛ همکاری وین دیزل و پل واکر باعث شد نتیجه نهایی یک ترکیب بسیار قدرتمند و تاثیرگذار از کار دربیاید. در واقع‌ می‌توان ادعا کرد همکاری این دو یکی از نکات برجسته فیلم است و آن را یک سر و گردن بالاتر کشید.

«سریع و خشمگین ۵» به خاطر صحنه‌های اکشن هیجان‌انگیزش معروف شده؛ از جمله صحنه تعقیب و گریز با یک گاوصندوق بانکی که در خیابان‌های ریو دو ژانیرو کشیده می‌شود. این فیلم در گیشه هم موفقیت گسترده‌ای کسب کرد و بیش از ۶۲۶ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت. این موفقیت به تثبیت جایگاه وین دیزل به عنوان یک ستاره اکشن منجر شد. در واقع بسیاری از مخاطبان آثار اکشن تجاری دیزل را با بازی در نقش دومینیک تورتو به خاطر می‌آورند. گرچه از فیلم‌های وین دیزل و به شکل ویژه از «سریع و خشمگین ۵» انتظار می‌رفت که در گیشه عملکرد درخشانی داشته باشد اما جلب رضایت منتقدان هم به وجوه دیگری به ارزش‌های این اثر سینمایی افزود.

تابلو شاسی طرح بازیگران وین دیزل -پل واکر - کد58 HZ

۲- غول آهنی (The Iron Giant)؛ از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های وین دیزل

غول آهنی

 • کارگردان: Brad Bird
 • تاریخ اکران: ۱۹۹۹
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۸.۱ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۹۶ از ۱۰۰

وین دیزل قبل از اینکه شخصیت گروت را صداپیشگی کند، در فیلمی به نام «غول آهنی» صداپیشگی یکی از شخصیت‌های مهم را برعهده داشت. این انیمیشن علمی-تخیلی و در عین حال یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های وین دیزل درباره پسری است که با یک ربات بزرگ عجیب آشنا می‌شود که از فلزات تغذیه می‌کند و بلافاصله تصمیم می‌گیرد به هر قیمتی از او محافظت کند.

فیلم توسط بخش انیمیشن‌سازی استودیوی برادران وارنر ساخته شد و برد برد کارگردانی آن را برعهده داشت. «غول آهنی» از یک کتاب اقتباس شد و فیلمنامه آن توسط تیم مک‌کنلیز با همکاری برد به رشته تحریر درآمد. این انیمیشن، یک اثر سینمایی بسیار موفق از کار درآمد و جوایز متعددی را به خود اختصاص داد؛ در حدی که می‌توان بی‌اغراق ادعا کرد حالا به یک فیلم کالت تبدیل شده است. وین دیزل نقش غول آهنی را بازی کرد و برای صداپیشگی‌اش مورد تحسین قرار گرفت، گرچه نقش چندان پردیالوگی هم برعهده نداشت. صداپیشگی در فیلم سینمایی غول آهنی را باید یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های دیزل در کارنامه فعالیت‌های حرفه‌ای او به حساب آورد چرا که بدون دیالوگ‌های زیاد موفق شد تاثیر احساسی شدیدی روی تماشاگران بگذارد.

صدای بم و عمیق دیزل به طور کامل طبیعت آرام و مهربان غول آهنی را در کنار لحظات پرشور او به تصویر می‌کشد. این نشان‌دهنده مهارت دیزل به عنوان یک صداپیشه است که توانسته ظرافت‌های یک شخصیت کم‌حرف را به دقت نمایش دهد.

در یک نگاه کلی «غول آهنی» اثری تماشایی با داستانی سرگرم‌کننده است که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان جذاب به نظر می‌رسد. داستانی درباره دوستی، پذیرش و ایستادگی برای آنچه درست می‌دانیم، مضامینی جاودانه و البته جهانی. در کنار این‌ها تکنیک‌های پویانمایی به کاررفته در این انیمیشن هم درجه یک‌اند، مجموعه‌ای از نظر بصری گیرا که با تصاویر خیره‌کننده و توجه به جزئیات به زنده شدن داستان کمک می‌کنند.

۱- سریع و خشمگین ۷ (Furious 7)؛ واکنش وین دیزل به مرگ پل واکر

واکنش وین دیزل به مرگ پل واکر

 • کارگردان: James Wan
 • تاریخ اکران: ۲۰۱۵
 • امتیاز سایت IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰
 • امتیاز فیلم در سایت راتن تومیتوز: ۸۱ از ۱۰۰

فیلم سینمایی «سریع و خشمگین ۷» پرفروش‌ترین اثر این مجموعه و یکی از بهترین فیلم‌های وین دیزل است؛ اثری که مشخصا قدرت این بازیگر روی پرده نقره‌ای را نشان می‌دهد. حریف عضلانی او، دواین جانسون، در ابتدای فیلم مجروح می‌شود و دومینیک، برای مبارزه با تبهکاری خطرناک با بازی جیسون استاتهام، مسئولیت را بر عهده می‌گیرد. وین دیزل همچنین در خداحافظی غم‌انگیز با دوست و همبازی‌اش پل واکر نقش مهمی دارد؛ در واقع واکنش وین دیزل به مرگ پل واکر تاثیری به شدت احساسات‌برانگیز در فیلم دارد.

«سریع و خشمگین ۷» فیلمی هیجان‌انگیز است که با بازی چشمگیر وین دیزل همراه شده. او طبق معمول آثار این سری، نقش دومینیک تورتو، رهبر گروهی از رانندگان و دزدان ماهر را بازی می‌کند که توسط یک دشمن خطرناک هدف قرار می‌گیرند. در طول فیلم، شخصیت دیزل با چالش‌ها و موانع متعددی مواجه می‌شود، اما او همچنان خونسرد باقی می‌ماند و از قدرت، هوش و مهارت‌های رانندگی خود برای غلبه بر دشمنانش استفاده می‌کند. یکی از احساسی‌ترین لحظات فیلم، ادای احترام ویژه به پل واکر، همبازی و دوست دیزل است که همان زمان درگذشت. بازی دیزل در این صحنه به‌ شکل ویژه‌ای صادقانه و تاثیرگذار است، چرا که غم و عاطفه نسبت به واکر را به بهترین شیوه بیان می‌کند.

سوای بازی دیزل خود فیلم هم با سکانس‌های اکشن نفس‌گیر، تعقیب‌و‌گریزهای پرحرارت و تعداد زیادی غافلگیری همراه است.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
 1. امیر

  امتیازات IMDB رو از کجا آوردین. فقط کپی پیست کردین

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما