AMD تاریخ عرضه کارت‌های گرافیک سری RX 7000 را اعلام کرد

۳۰ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سری RX 7000

طبق جدیدترین خبرهای منتشر شده، کارت‌های گرافیک سری Radeon RX 7000 شرکت AMD در تاریخ ۱۲ آبان (۳ نوامبر) معرفی خواهند شد. پردازنده‌های گرافیکی Navi 31 و Navi 32 با ریزمعماری RDNA 3 از طراحی مبتنی بر فناوری چیپ‌لت استفاده می‌کنند، در حالی که Navi 33 مبتنی بر فناوری یک یکپارچه خواهد بود.

در بحبوحه‌ی معرفی کارت‌های گرافیک سری RTX 40 انویدیا و معماری گرافیکی Ada Lovelace، شرکت AMD نیز دست به کار شده و تاریخ عرضه نسل بعدی کارت‌های گرافیک RX 7000 خود را اعلام کرده است. در همین راستا «اسکات هرکلمن»، قائم‌مقام ارشد و مدیرکل برند Radeon با انتشار پستی در توییتر اعلام کرده که کارت‌های گرافیک مورد انتظار Radeon RX 7000 در تاریخ ۱۲ آبان ماه سال جاری معرفی خواهد شد و  به‌زودی جزئیات بیشتری در این رابطه در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرد.

تصمیم AMD برای منتظر ماندن تا نوامبر برای عرضه نسل بعدی کارت‌های گرافیکش در نوع خود جالب است. تا آن زمان، احتمالاً اکثر کارت‌های گرافیک رده‌بالای مبتنی بر معماری Ada Lovelace انویدیا به بازار عرضه خواهد شد و این به AMD اجازه می‌دهد تا در آخرین لحظه تغییراتی را در کارت‌های گرافیک خود به خصوص در مورد قیمت‌گذاری آن‌ها انجام دهند. برخی تغییرات سخت‌افزاری نیز در لحظات آخر محتمل است.

اگر اطلاعات اخیر منتشر شده صحت داشته باشد، کارت‌های گرافیک Radeon RX 7000 ممکن است نتوانند با کارت‌های گرافیک مبتنی بر Ada Lovelace حداقل در بخش عملکرد خام رقابت کنند. آن طور که گفته می‌شود، کارت‌های گرافیک‌ سری AMD Radeon RX 7000 حداکثر ۹۶ واحد محاسباتی با ۱۲٬۲۸۸ هسته‌ی پردازشی خواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود عملکرد آن‌ها به‌ ازای هر وات در معماری RDNA 3 درمقایسه‌ با معماری RDNA 2 تا ۵۰ درصد افزایش داشته باشد.

سری RX 7000

شایان ذکر است که نسل جدید کارت‌های گرافیک AMD برای اولین بار به تکنولوژی پکیجینگ بهبودیافته مجهز هستند و از طراحی MCM شامل چیپلت‌های گرافیکی و حافظه بهره می‌برند. همچنین گفته می‌شوند که این کارت‌های گرافیک جدید در‌ بخش Ray Tracing نیز پیشرفت‌های بسیار زیادی را ارائه می‌دهد. آن طور که به نظر می‌رسد، IPC نسل جدید گرافیک‌های AMD دو برابر افزایش می‌یابد. این موضوع یعنی کارت‌های گرافیک‌ سری RDNA 3 با فرض ثابت‌بودن فرکانس کاری، تا حدود دو برابر عملکرد بهتری خواهند داشت.

از سوی دیگر انتظار می‌رود که ریزمعماری RDNA 3 مجموع توان گرافیکی خود را محدود نگه دارد. برخی شایعات حاکی از آن است که کارت گرافیک Radeon RX 7900 XT مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی Navi 31 حداکثر توان ۴۵۰ وات را ارائه خواهد داد. همچنین پیش‌تر نیز مدیرعامل AMD در جریان معرفی پردازنده‌های Ryzen 7000، اولین کارت گرافیک سری Radeon 7000 این شرکت را نیز به نمایش گذاشت. باید دید در روزهای آینده چه اخبار دیگری در این مورد منتشر می‌شود.

منبع: Notebookcheck

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه