AMD گرافیک‌های جدید خود را عرضه کرد؛ آیا به پایان دوران قیمت‌های فضایی نزدیک شده‌ایم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
گرافیک‌های جدید AMD

با عرضه‌ی گرافیک‌های جدید AMD به بازار، به نظر می‌رسد دیگر باید با آن قیمت‌های فضایی که چند سال اخیر برای گرافیک‌ها در نظر گرفته می‌شده خداحافظی کنیم.

شرکت AMD به تازگی از گرافیک‌های Radeon RX 6950 XT به عنوان کارت پرچم‌دار خود با قیمت ۱۱۰۰ دلار، RX 6750 XT با قیمت ۵۵۰ دلار و RX 6650 XT با قیمت ۴۰۰ دلار رونمایی کرد. AMD این‌بار تلاش کرده به جای قیمت‌گذاری جعلی، مطابق شرایط واقعی بازار، محصولاتش را قیمت‌گذاری کند. این موضوع را بگذارید در کنار کاهش فرایند استخراج رمز ارز و اقدامات اخیر در راستای بازگشت شرایط به روال خوب سابق، تا متوجه شوید به احتمال زیاد این شانس را خواهید داشت که گرافیک‌ها را درست با همان قیمتی که شرکت سازنده اعلام می‌کند خریداری کنید.

این شرایط واقعا عالی است چرا که قیمت بالا تنها عاملی بوده که طی چند سال اخیر کاربران را مجبور می‌کرد به سراغ مدل‌های دست دوم بروند یا اصلا از خرید کارت گرافیک صرف نظر کنند. حتی در شرایطی که واقعا به آن نیاز داشتند. چون اگر به خاطر داشته باشید، در ابتدای دوران اوج قیمت، کارت‌ها ۸۰٪ بیشتر از قیمتی که باید به فروش می‌رسیدند. بنابراین قیمت، جذاب‌ترین بخش ماجرای رونمایی از کارت‌گرافیک‌های جدید AMD بوده است.

می‌پردازیم به خود گرافیک‌ها تا ببینیم AMD چه محصولاتی را برایمان در نظر گرفته است. اگرچه پیش‌تر شنیده بودیم شرکت می‌خواهد نسل بعد کارت‌های خود را به معماری RDNA 3 مجهز کند، اما در گرافیک‌های جدید، یعنی RX 6950 XT ،۶۷۵۰ XT، و ۶۶۵۰ X که خبری از این معماری نیست. در واقع باید بگوییم این کارت‌ها اصلا جدید به حساب نمی‌آیند. با وجود عدد «۵۰» در نام این کارت‌ها، در واقع باید آن‌ها را نسخه‌های بهبود یافته از کارت‌های موجود یعنی RX 6900 XT ،RX 6700 XT و RX 6600 XT بدانیم که از همان تراشه با اندکی سرعت کلاک و حافظه‌ی بیشتر بهره می‌برند.

اینکه می‌بینیم کارت‌های جدید از لحاظ سرعت حافظه و کلاک ارتقا یافته‌اند، خوشحال هستیم اما این تغییرات انقلابی نیستند. شاید مثلا ۵ یا نهایتا ۶٪ در انجام بازی‌ها یا کارهای مربوط به گرافیک، شاهد افزایش قدرت باشید که این یعنی نهایتا ۱ یا ۲ فریم بیشتر در بازی‌ها که البته طبق گفته‌های AMD ممکن است در یک سری از بازی‌های خاص، تفاوت تا ۱۰ فریم یا بیشتر هم افزایش پیدا کند. البته این افزایش قدرت بهای نسبتا بالایی هم دارد. شما نه تنها قیمت بیشتری برای این کارت می‌پردازید بلکه ۲۰ الی ۳۵ وات هم گرافیک‌تان پر مصرف‌تر می‌شود. از لحاظ تئوری، توان مصرفی بیشتر یعنی تولید گرمای بیشتر و کاربر باید در نظر بگیرد برای ۵ الی ۶٪ بهبودی آن هم در ۸۰٪ مواقع، چقدر ارزش دارد که چنین بهایی را بپردازد؟

البته جالب اینجاست که AMD ترسی از این حقیقت‌ها نداشته و اعتراف کرده این کارت‌ها بهبودی خاصی نسبت به قبل ندارند. تنها هدفی که AMD داشته این بوده که خودتان ببینید در ازای هزینه‌ای که برای خرید کارت‌های این شرکت در مقایسه با کارت‌های انویدیا پرداخت می‌کنید، تا چه اندازه شاهد افزایش کیفیت و توان مصرفی خواهید بود که تصویر مورد نظر را هم می‌توانید در بالا مشاهده کنید.

علاوه بر این‌ها، AMD چارت‌هایی را هم منتشر کرده که در آن، کاربران می‌توانند عملکرد RX 6950 XT را با ۱۶ گیگابایت حافظه و توان ۳۳۵ وات با RTX 3090 انویدیا که از ۲۴ گیگابایت حافظه‌ی رم بهره می‌برد و توان مصرفی آن به ۳۵۰ وات می‌رسد مقایسه کنند. (بخش‌های هاشوری = فناوری‌های Radeon Super Resolution برای کارت‌های AMD و Image Scaling برای کارت‌های انویدیا فعال شده است).

گرافیک‌های جدید AMD

گرافیک‌های جدید AMD

اگر بتوانید این کارت‌ها را حتی با قیمتی شرکتی خریداری کنید، این موضوع برای شرکت بسیار سودآور خواهد بود چرا که یک گیمر تشنه‌ی خرید کارت گرافیک نمی‌خواهد یک سال دیگر برای ورود گرافیکی با فناوری RDNA 3 منتظر بماند، یا حتی ببیند انویدیا چه تصمیمی می‌گیرد. بنابراین می‌توان این کار را یک سیاست هوشمندانه از سوی تیم قرمز در نظر گرفت که باعث شده کاربران به خرید کارت‌های جدید ترغیب شوند، بدون اینکه AMD فناوری‌های پیچیده و پیشرفته‌ای را در آن‌ها بکار بگیرد.

AMD اعلام کرد این کارت گرافیک‌های جدید از امروز به بازار عرضه می‌شوند که البته فعلا یک سری از آن‌ها در نسخه‌ی مرجع به فروش می‌رسند اما یک سری دیگر نظیر RX 6950 XT و RX 6750 XT در نسخه‌ی سفارشی ساخت شرکت‌های مختلف هم در دسترس قرار دارند.

منبع: The Vergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما