پردازنده‌های سری رایزن ۷۰۰۰ در تاریخ ۷ شهریور رونمایی می‌شوند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
رایزن 7000

AMD قصد دارد در تاریخ ۲۹ آگوست (۷ شهریور) از جدیدترین پردازنده‌های مخصوص دسکتاپ خود یعنی سری رایزن ۷۰۰۰ رونمایی کند.

طی چند هفته‌ی گذشته، شایعات و خبرهای زیادی در رابطه با پردازنده‌های مورد انتظار AMD منتشر شده که در بسیاری از آن‌ها شاهد این بودیم که دارد تلاش می‌شود تا تاریخ رونمایی یا عرضه‌ی این محصولات به اطلاع مردم برسد. اما متأسفانه تاکنون هرچه که شنیدیم فقط در حد شایعه بوده و در نتیجه نمی‌توانستیم خیلی با اطمینان در رابطه با این تاریخ صحبت کنیم.

سری رایزن ۷۰۰۰ که مبتنی بر معماری Zen 4 هستند، ظاهرا هم از لحاظ فناوری ساخت و هم از لحاظ قیمت، وضعیت فوق‌العاده‌ای دارند و در نتیجه تبدیل شده‌اند به یکی از مورد انتظارترین پردازنده‌هایی که قرار است در سال جاری راهی بازار شوند. تاکنون گفته می‌شود این تراشه‌ها قرار است در ماه سپتامبر، یعنی ماه آینده‌ی میلادی راهی بازار شوند اما امروز به لطف خبری که تقریبا می‌توانیم بگوییم رسمی است، متوجه شدیم شرکت تایوانی می‌خواهد در تاریخ ۲۹ آگوست، یعنی فقط ۱۲ روز دیگر از این تراشه‌ها رونمایی کند.

سری رایزن ۷۰۰۰ همانطور که گفته شد از معماری Zen 4 بهره می‌برند و برای استفاده از آن‌ها هم حتما باید بردی را تهیه کرد که از سوکت جدید AM5 پشتیبانی کند. بردهایی که به احتمال زیاد باید از سری B650 و X670 باشند. در مراسم رونمایی از این پردازنده‌ها شاید حتی از گرافیک‌های سری RX 7000 شرکت که مبتنی بر فناوری RDNA3 هستند هم صحبتی به میان بیاید اما این پردازنده‌های گرافیکی به احتمال زیاد اواخر امسال باید رونمایی شوند و تا آن زمان هم بعید است خبری از آن‌ها بشود.

برخلاف تراشه‌های نسل ۱۳ اینتل که تقریبا می‌توانیم بگوییم بیش از ۷۰٪ از اطلاعات مربوط به آن‌ها فاش شده، در رابطه با تراشه‌های سری رایزن ۷۰۰۰ همچنان از یک سری جهات ابهاماتی وجود دارد. برای مثال هنوز به صورت تقریبا دقیق نمی‌دانیم این تراشه‌ها در چه محدوده‌ی قیمتی قرار خواهند گرفت. یک سری از خبرگزاری‌ها البته معتقد هستند AMD آن‌ها را مشابه سری رایزن ۵۰۰۰ قیمت‌گذاری خواهد کرد در حالی که توانایی پردازشی آن‌ها بالاتر خواهد بود به گونه‌ای که گفته می‌شود فرکانس قدرتمندترین مدل از این تراشه‌ها در بخش تک هسته‌ای شاید به رقم شگفت‌انگیز ۵٫۷ گیگاهرتز هم برسد.

با این حال یک سری افراد اعتقاد دیگری دارند که همین مسأله مجاب‌مان می‌کند این ۱۲ روز را منتظر بمانیم تا ببینیم خود AMD در رابطه با تراشه‌های جدیدش چه می‌گوید چون در آن زمان دیگر هیچ شک و شبهه‌ای هم وجود نخواهد داشت.

منبع: NotebookCheckبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما