AMD در ساخت گرافیک‌های RDNA 3 اشتباه انویدیا را مرتکب نخواهد شد

۶ آبان ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
AMD انویدیا

گرافیک‌های مبتنی بر معماری RDNA 3 شرکت AMD قرار است به‌زودی راهی بازار شوند اما این شرکت قرار نیست اشتباهی را که انویدیا در ساخت کارت قدرتمند و جدیدش مرتکب شده در ساخت این محصولات تکرار کند.

همانطور که احتمالا می‌دانید، انویدیا اخیرا از کارت‌های سری RTX 40 خود رونمایی کرده است. این کارت‌ها شامل RTX 4090 و RTX 4080 (در دو مدل ۱۲ و ۱۶ گیگابایتی) می‌شوند که توان پردازشی فوق‌العاده بالایی هم دارند. اما اینطور که به نظر می‌رسد، مدل قدرتمندتر یعنی RTX 4090 با یک مشکل عجیبی دست و پنجه نرم می‌کند و آن هم ذوب شدن کانکتور پاوری است که برای برق‌رسانی به آن متصل می‌شود. طبق گزارشات، آداپتور برق ۱۲VHPWR که RTX 4090 را به پاور برق متصل می‌کند یا می‌سوزد و یا ذوب می‌شود.

حالا AMD با علم بر این مشکل جدی، مدعی شده که کارت‌های سری RX 6000 و کارت‌های مورد انتظاری که مبتنی بر معماری RDNA 3 هستند قرار نیست از آداپتور مشابهی بهره ببرند. در نتیجه این شرکت مستقیما اعلام کرده که کارت‌های جدیدش مشکل ذوب شدن آداپتور یا سوختن آن را تجربه نخواهند کرد و از این بابت باید خیال کاربران آسوده باشد. البته AMD دقیقا نگفته چه نوع آداپتوری را برای این منظور برای گرافیک‌های جدید خود در نظر گرفته است.

کارت‌های سری RX 7000 شرکت AMD طبق آخرین اطلاعاتی که در اختیار داریم قرار است در تعدادی محدود در ماه نوامبر ۲۰۲۲ (ماه میلادی آینده = آبان ماه) در دسترس قرار بگیرند. اینطور که به نظر می‌رسد، با توجه به قدرت سخت‌افزاری و قیمت احتمالی، می‌توان این کارت‌ها را روی کاغذ در دسته‌ی بهترین‌ها قرار داد هرچند متأسفانه اطلاعات پیرامون آن‌ها آنقدر موثق و دقیق نیست که بخواهیم با قاطعیت در رابطه با توانایی واقعی‌شان صحبت کنیم.

البته پیش از انتشار این خبر، گفته شده که در یک سری از بخش‌های پردازشی، قدرتمندترین کارت‌های مورد انتظار AMD در مقایسه با RTX 4090 انویدیا ضعیف‌تر خواهند بود. هرچند این موضوع و میزان آن باید بعد از عرضه‌ی نمایندگان AMD و بررسی دقیق آن‌ها مشخص شود. فعلا RTX 4090 با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند و انویدیا هم در حال بررسی موضوع است تا ببیند چگونه می‌تواند مشکل را به صورت کامل برطرف کند. بسیاری از کاربران از وجود این مشکل خبر داده‌اند و باید دید آیا انویدیا می‌تواند آن را با ارائه‌ی یک آپدیت برطرف کند یا نیاز است تا کارت‌های فروخته شده را جهت عیب‌یابی از بازار جمع کند.

RTX 4090 برای ارائه‌ی توان بالای خود به یک پاور حداقل ۴۵۰ پات نیاز دارد که تمام این‌ها از طریق یک اتصال تکی از پاور به کارت فراهم می‌شود. این طراحی باعث شده گیمرهایی که از کامپیوتر شخصی استفاده می‌کنند نگران باشند. انویدیا می‌توانست به‌جای این طراحی، چهار پورت PCIe را روی PCB قرار دهد تا بدین ترتیب این توان زیاد بین چهار پورت پخش شوند تا دیگر فشاری به کانکتور وارد نشود که این کار را انجام نداده است.

AMD اما دقیقا مشخص نکرده آیا کانکتورهای قوی‌تری را در مقایسه با نماینده‌های انویدیا استفاده کرده یا به صورت کلی طراحی متفاوتی را برای کارت‌های خود در نظر دارد اما خوشبختانه کمتر از یک هفته‌ی دیگر (۳ نوامبر = ۱۱ آبان) می‌توانیم از جزئیات مربوط به این موضوع مطلع شویم. طبق شنیده‌ها، انتظار می‌رود در این رویداد پیش رو از سه کارت گرافیک با نام‌های RX 7900 XTX و RX 7900 XT به علاوه‌ی RX 7800 XT یا ۷۷۰۰ XT رونمایی شود.

منبع: Windows Central

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه