اپل با پرداخت ۳۰ میلیون دلار شکایت کارکنانش را حل‌وفصل کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

اپل با پرداخت ۳۰ میلیون دلار غرامت برای شکایت کارکنانی که با بازرسی امنیتی بی‌سابقه‌ی کیف‌های خود مواجه شده بودند، موافقت کرد. وکلای این کارکنان روز جمعه از قاضی خواستند توافق مذکور را که پس از هشت سال مبارزه حقوقی حاصل شده است، تایید کند.

بد نیست بدانید که اپل سیاست بحث برانگیزی در رابطه با بازرسی کیف کارمندان فروشگاه‌هایش داشت که آن را در سال ۲۰۱۵ متوقف کرد. همین قضیه هم پرونده قطوری برای اپل در دادگاه ایجاد کرده بود. در همین رابطه، کارکنان فروشگاه‌های اپل در سال ۲۰۱۳ شکایتی دسته‌جمعی علیه اپل تنظیم کردند و گفتند که آن‌ها می‌بایست قبل از خروج از فروشگاه یا تغییر شیفت تحت بازرسی شدید اپل از جمله بازرسی کیف، کیف پول، کوله پشتی، کیف دستی‌های کوچک و گوشی‌های شخصی اپل قرار می‌گرفتند.

در این دادخواست کارکنان اعلام کرده بودند که گاهی اوقات باید تا ۴۵ دقیقه پس از شیفت کاری خود منتظر می‌ماندند تا این جست‌وجو تکمیل شود و برای آن زمان هدر رفته به آن‌ها غرامتی پرداخت نشده است. اپل ادعا کرد که این بازرسی‌ها برای اطمینان از اینکه کارمندان محصولات را سرقت نمی‌کنند ضروری است. همچنین اپل اعلام کرده بود که هرکس این سیاست را دوست ندارد، می‌تواند با خود کیف به محل کار نیاورد. جالب اینجاست که گویا تیم کوک تا حد زیادی از این خط‌مشی بی‌اطلاع بوده و هنگامی که دو کارمند مستقیما درباره‌ی این موضوع از کوک شکایت کردند، او ایمیلی را برای مدیران منابع انسانی خود ارسال کرد و از آن‌ها پرسید که «آیا این رفتاری درستی است؟»

قاضی کالیفرنیا در سال ۲۰۱۵ در ابتدا این شکایت دسته‌جمعی را رد کرد، امانسبت به این تصمیم تجدید نظر شد. سپس دادگاه استیناف از دادگاه عالی کالیفرنیا خواست تا تکلیف این پرونده را روشن سازد. در فوریه‌ی سال ۲۰۲۰، دادگاه عالی کالیفرنیا حکم داد که اپل باید غرامت وقت‌های تلف شده کارکنان فروشگاه‌های خود را بپردازد. اکنون، همان‌طور که بلومبرگ گزارش داده، اپل موافقت کرده است که ۲۹٫۹ میلیون دلار به کارکنان فروشگاه‌های خود که در زمان آن‌ها این سیاست در کالیفرنیا اعمال می‌شد، پرداخت کند.

اکنون توافق بین اپل و کارکنانش باید توسط قاضی دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده ویلیام آلسوپ تأیید شود. طبق گزارش Courthouse News، این افراد شامل ۱۲۰۰۰ کارمند فعلی و سابق فروشگاه اپل در کالیفرنیا می‌شوند. این تعداد از کارکنان به‌عنوان غرامت هر نفر حداکثر حدود ۱۲۰۰ دلار دریافت خواهند کرد.

شایان ذکر است که به طور سالانه، افراد زیادی از شرکت اپل به دلایل مختلفی شکایت می‌کنند. به‌عنوان مثال به‌تازگی گروهی از دانشجویان چینی از دانشگاه‌های مختلف این کشور در یک اقدام بی‌سابقه از اپل به این خاطر که درون جعبه‌ی  آیفون ۱۲ شارژر قرار نداده است شکایت کردند. با توجه به گزارشی که در این خصوص منتشر شده، این شکایت در دادگاه اینترنتی پکن مطرح و بررسی شده و بعد از یک جلسه‌ی دو ساعته، با ارائه‌ی شواهد از هر دو طرف دعوی یعنی اپل و دانشجویان، گویا دادگاه باز هم به دنبال شواهد و اسناد بیشتری است تا بتواند در این رابطه رأی نهایی خود را صادر کند.

شکایت از اپل

البته این تنها شکایتی نیست که به اپل وارد شده است. بسیاری از کاربران از این شرکت درخواست کرده‌اند که پورت لایتنینگ را حذف و USB-C را جایگزین آن کند اما اپل کاملا به این موضوع بی‌توجه بوده است. البته اپل دلایل خود را برای این موضوع دارد اما می‌دانیم که شرکت آمریکایی می‌خواهد به نوعی فقط محصولات خاص خود را داشته باشد و به فروش برساند.

همچنین در شکایتی دیگر که به‌تازگی رسانه‌ای هم شد، کاربری به نام کیم از شرکت اپل به مبلغ ۱,۳۸۳٫۱۳ دلار شکایت کرد. این مبلغ دقیقا هزینه‌ی خرید آیفون ۱۲ او بود که اپل از تعمیر آن با وجود معتبر بودن گارانتی این گوشی خودداری کرد. این شخص گوشی خود را در اکتبر ۲۰۲۰ از ویتنام خریداری کرده و به گفته‌ی وی گارانتی آیفون ۱۲ او تا اکتبر ۲۰۲۲ معتبر است. همچنین در تاریخ ۳۰ ژوئن (۱۱ بهمن ماه) سال جاری، شرکت اپل به شکایت گروهی از کاربران خود درباره‌ی تبلیغات دروغین سرویس AppleCare رسیدگی کرد. در نهایت، اپل در این پرونده با پرداخت ۹۵ میلیون دلار موافقت کرد تا داستان این شکایت هم به پایان برسد.

منبع: ۹to5mac

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما