اپل از سناتورها خواست قانون سایدلود اپلیکیشن‌ها روی آیفون را تصویب نکنند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
آیفون سایدلود

اپل از سناتورهای آمریکایی درخواست کرده تا قانونی که این شرکت را مجبور می‌کند اجازه‌ی سایدلود اپلیکیشن‌ها روی آیفون را بدهد را نپذیرند تا این شرکت به سیاست قبلی خود ادامه دهد.

این‌طور که به نظر می‌رسد، به‌تازگی شرکت‌های بزرگ فناوری نظیر اپل، گوگل و متا تحت نظارت شدید امنیتی از سوی مجریان قانون آنتی‌تراست قرار گرفته‌اند که دلیل اصلی و عمده‌ی آن، انحصارگرایی در بازار گوشی‌های هوشمند است. شرکت‌ها باید به‌نوعی از انجام هر حرکتی که در راستای انحصارگرایی است صرف نظر کنند چرا که با جریمه‌ی سنگین از سوی قانون‌گذاران مواجه می‌شوند. یکی از این شرکت‌ها اپل است که بارها و بارها به خاطر همین قضیه جریمه شد و شرکت‌های مختلفی از آن شکایت کردند. طبق گزارش اپل‌اینسایدر، گویا شرکت کوپرتینویی در تلاش است تا بتواند سناتورها را مجاب کند از تصویب قانونی که این شرکت را مجبور می‌کرده تا به کاربران اجازه‌ی سایدلود اپلیکیشن‌ را روی آیفون بدهد جلوگیری کنند.

اپل نامه‌ای به سناتورها مبنی بر لغو این قانون ارسال کرد

این قانون اگر تصویب شود، اپل مجبور می‌شود به کاربران اجازه دهد اپلیکیشن‌های لازم خود را از اینترنت و به طور کلی منبعی جز اپ‌استور روی گوشی آیفون سایدلود کنند. در حال حاضر کاربران اپل فقط می‌توانند اپلیکیشن‌های لازم خود را از طریق فروشگاه شرکت آمریکایی روی گوشی خود نصب کنند. اگرچه اپ‌استور فوق‌العاده غنی و پر از اپلیکیشن‌های باکیفیت است اما سایدلود اپلیکیشن‌ها قطعا نیاز خواهد بود. این نامه توسط رییس امور دولتی این شرکت یعنی تیم پوَدرلی نوشته و برای اعضای ارشد عضو کمیته‌ی سنای آمریکا ارسال شد. او در این نامه به طور کامل اعتراضات و دلایل اپل برای عدم پذیرفتن این قانون را ذکر کرد تا بلکه شرکت آمریکایی بتواند راه گریزی از آن پیدا کند.

طبق گفته‌های پوَدرلی، اگر این قانون (مگر اینکه اصلاح شود) عملی شود، پلتفرم‌های اجتماعی راحت‌تر می‌توانند خدمات مشتری‌مدارانه‌ای که اپل در اپ‌استور ارائه می‌کند را نادیده بگیرند. همچنین در این نامه، به لایحه‌ای تحت عنوان قانون بازار آزاد اشاره شده که طبق توضیحات اپل، برای امنیت و حریم خصوصی کاربران خطرناک خواهد بود. مهم‌تر از همه اینکه اپل تأکید کرده این لایحه باعث ایجاد عدم قطعیت قانونی شده و حق انتخاب را از مصرف‌کننده می‌گیرد.

البته اگر بخواهیم به دلایل اپل برای اجازه ندادن به کاربران جهت سایدلود اپلیکیشن‌ها روی آیفون بپردازیم فقط یک مطلب کفایت نمی‌کند چرا که شرکت آمریکایی حرف‌های زیادی برای گفتن در این رابطه دارد. اپل می‌گوید اگر اجازه‌ی چنین کاری را به کاربران بدهد، افراد سودجو و کلاه‌بردار به‌راحتی می‌توانند امنیت کاربران را به خطر بیندازند چرا که در این صورت هیچ اپلیکیشنی از فیلترهای سنگین اپ‌استور عبور نخواهد کرد. در واقع شرکت در اینجا روش محافظت اجباری را در پیش گرفته و می‌خواهد هر طور شده از کاربرانش در برابر خطرات احتمالی مراقبت کند به‌گونه‌ای که حتی اگر کاربر، امنیت و حریم خصوصی‌اش برایش اهمیت نداشته باشد، اپل نمی‌تواند با شهرت سیستم‌عامل خودش بازی کند

قانون بازارهای آزاد تنها برای این نیست. این قانون شرکت‌های بزرگ فعال در این زمینه را از اجبار به استفاده از سیستم‌های پرداخت شخص اول منع می‌کند (جنگی که اپل و اپیک‌گیمز دارند دقیقا بر سر همین موضوع است). به موجب این قانون، اپراتورهای بازار اپلیکیشن هم از استفاده از اطلاعات غیر عمومی برای رقابت با سیستم‌های پرداخت شخص ثالث منع می‌شوند. از آنجایی که این قانون توسط دو طرف کمیته‌ی سنا حمایت می‌شود، احتمال تصویب آن خیلی بالاست.

این اولین‌باری نیست که اپل از فراهم‌سازی سایدلود اپلیکیشن‌ها روی آیفون سرباز می‌زند

در ماه ژانویه، اپل واکنشی مخالف قانون نوآوری و انتخاب آنلاین آمریکا نشان داد. قانونی که شرکت‌ها را از ترجیح دادن خدمات خود بر خدمات سایر رقبا منع می‌کند. گوگل هم مانند اپل روی خوشی به این قانون نشان نداد و در پاسخ به آن، لیستی از اتفاقات منفی احتمالی را که در نتیجه‌ی تصویب این قانون اتفاق می‌افتد را منتشر کرد.

اپل در نامه‌ی خود به این موضوع اشاره داشت که اپ‌استور ایمن‌تر از هر منبع دیگری برای دانلود اپلیکیشن است (طبق ادعای شرکت، ۸۷ درصد ایمن‌تر از اندروید) و بنابراین نیازی هم به منبع دیگری نخواهد بود. حال باید دید پاسخ سناتورها به این نامه‌ی اپل چه خواهد بود. آیا امکان سایدلود اپلیکیشن‌ها بالاخره به آیفون‌ها می‌آید؟

منبع: PhoneArena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. دانیال

    اندروید کند نیست و ویروسی هم نیست اون برای اندروید های قدیمی مثل ۷ ۸ ۶ ۵

  2. حسین

    خدا کنه تصویب نشه وگرنه دیگه iOS اون چیز خفن همیشگی نمیشه و مثل اندروید کند و ویروسی میشه):

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما