خبر کاهش تولید آیفون SE 3 و ایرپادز ۳ توسط تأمین‌کنندگان تکذیب شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
کاهش تولید آیفون SE 3

این‌طور که به نظر می‌رسد، کاهش تولید آیفون SE 3 و ایرپادز ۳ به خاطر تقاضای پایین و مشکلات تأمین قطعات فقط یک شایعه بوده که تأمین‌کنندگان آن را رد کرده‌اند.

آخرین خبری که در رابطه با آیفون SE 3 منتشر شد این بود که اپل اصلا از میزان فروش آن راضی نیست و با وجود تجهیز آن به قابلیت‌های خوب نظیر تراشه‌ی قدرتمند A15 که در سری آیفون ۱۳ به کار گرفته شده و همچنین اینترنت ۵G، باز هم کاربران خیلی برای خرید آن تمایل نشان نداده‌اند و در همین راستا شرکت آمریکایی مجبور شده میزان تولید را ۲۰ میلیون کاهش دهد. همچنین گویا فقط آیفون SE 3 هم نبوده که برخلاف انتظارات ظاهر شد و به نظر می‌رسد محصولات دیگری هم بوده‌اند که با استقبال مواجه نشده‌اند.

میزان سفارش ایرپادز ۳ طبق خبرها ۳۰٪ کاهش داشته است؛ شایعه یا واقعیت؟

یکی از معروف‌ترین تحلیلگران اپل یعنی مینگ‌چی کو گفته بود که تقاضای پایین برای ایرپادز ۳ اپل را مجاب کرده تا میزان سفارش‌های خود را ۳۰٪ کاهش دهد. این در حالی است که انتظار می‌رفت ایرپادز ۳ در مسیر موفقیت ایرپادز قبلی قرار بگیرد و فوق‌العاده موفق ظاهر شود. حال وب‌سایت Digitimes مدعی شده تأمین‌کننده‌ی تایوانی اپل اصلا دستوری مبنی بر کاهش روند تولید دریافت نکرده است و خطوط تولید همچنان با همان سرعت قبلی مشغول به کار هستند.

اگرچه در ظاهر، تأمین‌کنندگان می‌گویند خبری از کاهش سرعت روند تولید نیست اما کو می‌گوید کاربران فکر می‌کنند تفاوت قیمت ۵۰ دلاری که بین ایرپادز ۳ و ایرپادز ۲ وجود دارد اصلا منطقی نیست و هر آنچه به آن نیاز داشته باشند در مدل نسل گذشته وجود دارد. در حال حاضر کاربران ایرپادز ۲ و ۳ را به ترتیب با قیمت‌های ۱۳۰ و ۱۸۰ دلار می‌توانند تهیه کنند.

البته یک سری تفاوت بین دو مدل وجود دارد که از جمله می‌توان به قابلیت صدای فراگیر (از جمله حالت‌هایی که به لطف قابلیت صدای فضایی به ایرپادز ۳ اضافه شده است) در مدل جدیدتر اشاره کرد. این مدل از استاندارد ضد آب IPX4 هم بهره می‌برد تا از آن در برابر تعریق و قطرات آب محافظت شود. علاوه بر این‌ها، طول عمر باتری ایرپادز ۳ هم به شکل محسوسی بیشتر از نسل قبل است چرا که با کمک کیس می‌تواند تا ۳۰ ساعت پخش موسیقی کاربران را همراهی کند در حالی که این میزان برای ایرپادز ۲ حدود ۲۴ ساعت است. اما در نظر کو، هیچ یک از این‌ها باعث نشده کاربران به خرید مدل جدید تمایل پیدا کنند. طبق گفته‌های کو، اپل می‌خواهد تولید ایرپادز پرو را زمانی که ایرپادز پرو ۲ رسما عرضه شد متوقف کند تا دیگر مشکلی از بابت فروش برای این مدل پیش نیاید.

کو در رابطه با آیفون SE 3 هم همین پیش‌بینی را کرده است. او باور دارد آیفون SE 3 هم اصلا نباید مطابق انتظار اپل بفروشد و در نتیجه می‌گوید که اپل تولید آن را از ۲۵ تا ۳۰ میلیون به ۱۵ تا ۲۰ میلیون کاهش می‌دهد. اپل احساس کرد با توجه به تقاضای بالای کاربران برای خرید آیفون SE 2020، می‌تواند فروش خوبی را با نسل سوم این محصول تجربه کند و در نتیجه تصمیم گرفت ۷٫۵٪ قیمت آن را به نسبت قبل افزایش دهد. البته یکی از دلایل این موضوع، قیمت بالای قطعاتی است که درون این گوشی تعبیه شده تا بتواند اینترنت ۵G را ارائه دهد. آیفون SE 3 در حال حاضر با قیمت پایه‌ی ۴۳۰ دلار در دسترس قرار دارد در حالی که مدل سال گذشته حدود ۴۰۰ دلار قیمت داشت.

از طرفی دیگر، پرچم‌داران سری آیفون ۱۳ فروش بسیار خوبی دارند جز مدل مینی که آن هم مثل آیفون SE 3 خیلی به خاطر اندازه‌ی کوچک و ضعف‌هایی که به همین خاطر در آن وجود دارد، خواهان ندارد. به همین خاطر گفته می‌شود و به نظر هم قطعی است که شرکت آمریکایی تولید مدل مینی را از سری آیفون ۱۴ به بعد متوقف کرده و محصول جدیدی را جایگزین آن کند. گویا کاربران اپل خیلی هم به گوشی‌های کوچک علاقه‌ای ندارند و آن دفعات اول هم به خاطر حس نوستالژی مدل SE را خریداری کردند و بعدها متوجه اشتباه خود شدند.

چون دستور کاهش تولید به تأمین‌کنندگان ارسال نشده، دلیل نمی‌شود چنین تصمیمی از سوی اپل هیچوقت اتخاذ نشود. باید دید در نهایت این حرف تأمین‌کنندگان است که درست از آب در می‌آید (کاهش تولید آیفون SE 3 و ایرپادز ۳) یا مینگ‌چی کو که غالبا اشتباه حرف نمی‌زند.

منبع: PhoneArena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما