بازی رمزارز Axie Infinity قول ثروت داد؛ وعده‌ی یک شاهکار، تحویل یک فاجعه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
axie infinity

با اینکه رمزارزها در حال تجربه‌ی سقوطی بی‌سابقه از زمان پیدایش خود هستند، هنوز هم افراد بسیاری وجود دارند که این ارزها را آینده دنیای سرمایه‌داری می‌دانند. در زمینه گیمینگ ارز دیجیتال جای بحث زیادی دارد. در حال حاضر ارز دیجیتال ورود موفقی به دنیای گیمینگ نداشته و نتوانسته توجه گیمرها را به خود جلب کند. در اصل مشکل گیمرها تنها به بازی‌ها منتهی نمی‌شود. در اصل رقابت بین گیمرها و ماینرها (Miners) برای خرید قسمت‌های مختلف کامپیوتر چندین سال است که وجود دارد.

حال بحث اصلی اینجاست که بازی‌هایی که از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند، برای چه افرادی ساخته شده‌اند؟ این بازی‌ها برای افرادی که چندان گیمر واقعی نبوده و به صنعت بازی در حد یک تفریح نگاه می‌کنند، هستند. به نوعی این افراد اوقات فراغت خود را به گیمینگ پرداخته و با بازی‌های دارای ارز دیجیتال در آن پتانسیل درآمد می‌بینند.

بیشتر بخوانید: بازی با ارز دیجیتال؛ آینده گیمینگ یا یک کلاهبرداری هوشمندانه

داستانی که می‌خواهیم به شما در این مقاله بگوییم در مورد تجربه یکی از افرادی از یک عنوان با ارز دیجیتال است. در زمینه گیمینگ با ارز دیجیتال ما شاهد کلاهبرداری‌های زیادی بودیم. معروف‌ترین نمونه آن بازی گوست ریکان: بریک پوینت (Ghost Recon: Break Point) است. یوبیسافت در این پروژه تلاش کرد تا از ان‌اف‌تی (NFT) استفاده کند. پس از مدتی که بازیکنان در این بازی سرمایه گذاری کردند، اعلام کرد که پروژه با شکست مواجه شده و وجه پرداخت شده توسط بازیکنان را نیز به آن‌ها برنگرداند!

پس به طور کلی اصلاً دنیای گیمینگ به بحث بازی با ارز دیجیتال خوش‌بین نیست. این مقاله نیز در همین مورد است. اینکه چرا نباید به عناوین با ارز دیجیتال اعتماد کنید.

بازی Axie Infinity

ظاهر بازی اکسی بسیار ساده بوده و محتوای چندان دشواری ندارد.

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) چیزی بیش از یک بازی معمولی

داستان ما در مورد آلیو لوپز دِ آرمنتیا (Alejo Lopez de Armentia) است. او یک فردا تنها بوده و دوستان زیادی ندارد. آرمنتیا زمان باطل خود را با گیمینگ پر می‌کند. حال او یک بازی جدید پیدا کرده است. عنوانی که به او اجازه می‌دهد از تفریح خود درآمد کسب کند. کاری که در بازی‌های عادی امکان ندارد.

بازی اکسی اینفینیتی نام عنوانی بود که آرمنتیا را جذب کرد. این بازی بسیار ساده است. شما با تعدادی کاراکتر جالب روبرو بوده که به ظاهر خاصی دارند. شما ۳ عدد از این کاراکترها را دارید. هرکدام نیز توانایی خاص خود را دارند. زمانی که شما وارد مبارزه می‌شوید، می‌توانید از قابلیت خاص آن‌ها استفاده کنید. مبارزه نیز زمانی به اتمام می‌رسد که هر سه کاراکتر از بین بروند. به طور کلی هر مبارزه حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد.

بسیاری از بازیکنان عادی اکسی نیز اعتقاد دارند که این بازی چندان جذاب نیست. با اینحال طرفداران زیادی داشته و بسیاری از کاربران زمان زیادی را برای آن صرف می‌کنند. در اصل همه در تلاش هستند تا قوی‌ترین تیم را داشته باشند. آرمنتیا نیز حدود ۴۰ هزار دلار برای اکسی اینفینیتی هزینه کرده است. نکته اینجاست که آرمنتیا بر این باور بود که اکسی اینفینیتی می‌تواند به شغل او تبدیل شود.

کسب درآمد از یک بازی؟

دلیل این طرز تفکر اتصال بازی اینفینیتی به دنیای ارز دیجیتال است. در اصل ارز درون بازی اسموث لاو پوشن (Smooth Love Potion) نام دارد. شما پس از اینکه مقدار خاصی از آن را دریافت کردید، می‌توانید یک ارز دیجیتال دیگر به نام اکسی اینفینیتی شارد (Axie Infinity Shard) را دریافت کنید. حتی کرکترهای اصلی بازی که اکسی (Axie) نام دارند نیز ان‌اف‌تی هستند. پس شما می‌توانید آن‌ها را نیز خرید و فروش کنید.

بازی Axie Infinity

ارز اصلی بازی اسموث لاو پوشن نام داشت که در بازار ارز دیجیتال نیز به فروش می‌رسید.

همه موارد ذکر شده راه‌های دریافت پول از این بازی هستند. آرمنتیا نیز این موضورع را دید و تلاش کرد تا در آن پیشرفت کند. یکی از نکات جالب این است که شما می‌توانید اکسی جدید بسازید. به این گونه که باید دو اکسی که دارید را انتخاب کرده، با هم آن‌ها را جفت کنید و پرداخت کمی هزینه، منتظر یک کاراکتر جدید باشید.

هر بازیکن جدید نیازمند یک اکسی است تا بتواند بازی کند. به همین دلیل قیمت آن‌ها نیز همواره افزایش پیدا کرد. یکی از وعده‌هایی که بازی اکسی اینفینیتی به بازیکنان می‌داد این بود که در چند روز اول می‌توانند پول خود را ۳ تا ۴ برابر کنند. شرکت سازنده بازی اکسی اینفینیتی، اسکای میویس (Sky Mavis) نام دارد. این شرکت در سایت خود نوشته بود که اعتقاد دارد بازی کردن و کارکردن به زودی یکی خواهد شد. این شرکت اعتقاد داشت که اگر به کاربران خود امتیاز اقتصادی دهد، می‌تواند به هدف اصلی خود برسد.

با همین ایده، این شرکت ویتنامی بیش از ۱۶۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد. نکته مهم اینجاست که اکسی اینفینیتی توانست مرز ۲ میلیون کاربر روزانه را نیز رد کند. بسیاری از افراد معروف در دنیای ارز دیجیتال نیز اعتقاد داشتند اکسی و عناوین مشابه آن آینده گیمینگ هستند. حتی برخی نیز اعتقاد داشتند که تا ۵ سال آینده حدود ۹۰ درصد بازی‌های موجود به این شکل خواهند بود. حتی برخی نیز اعتقاد دارند که اکسی یکی از بهترین راه‌ها برای سرمایه گذاری است!

نابودی اکسی

بازی اکسی اینفینیتی به طور ناگهانی با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو شد. به این معنا که ارز دیجیتال کوچک این بازی یا همان اسموث لاو پوشن تنها ۱.۸ سنت ارزش داشت. در صورتی که در گذشته این ارز بیش از ۴۰ سنت ارزش داشته است. از طرفی ارز بزرگ بازی به نام اکسی اینفینیتی شارد نیز تنها ۵۶ دلار ارزش داشت. این در صورتی است که در گذشته این ارز هم بیش از ۱۵۰ دلار ارزش داشته است.

بازی Axie Infinity

در این تصویر به طور کامل افت ارزش ارز این بازی نشان داده شده است.

وضعیت برای این بازی به طور دائم بدتر شد. حتی تعدادی هکر توانستند در فروردین امسال حدود ۶۲۰ میلیون دلار از شرکت سازنده این بازی دزدی کنند. اکسی اینفینیتی شارد نیز در ماه گذشته به کمتر از ۲۰ دلار رسید و ارزش خود را به طور کامل از دست داد.

بازی اکسی اینفنیتی یک مثال کامل از افت یک عنوان است. در اصل شرکت سازنده و سرمایه گذاران باعث شدند تا افراد زیادی در آن سرمایه گذاری کرده و سپس تعدادی هکر به طور ناگهانی تمامی پول‌ها را دزدیدند.

هدف اصلی شرکت سازنده به نظر کاملاً پوچ می‌رسید. نکته جالب اینجاست که این شرکت در قسمت هدف خود جمله «بازی‌کردن برای کسب درآمد (Play to Earn)» را به «بازی‌کردن و کسب درآمد (Play and Earn)» تغییر داد. همینطور اینکه یک نسخه جدید از بازی اکسی را عرضه کرد که گرافیک آن به شدت نسبت به نسخه اولیه بهتر شده بود. نکته اصلی اینجاست که در نسخه جدید بازی اکسی اینفینیتی به نام اکسی اوریجین (Axie Origin) هیچ ارز دیجیتالی وجود ندارد!

اسکای میویس دلیل این کار را جذب مخاطبان بیشتر اعلام کرد. این شرکت گفت که بازیکنان اعلام کردند که اگر بحث ارز دیجیتال در عنوان جدید وجود نداشته باشند، حاضر هستند آن را تجربه کنند. پس هدف نسخه اوریجین این است که بازیکنان جدید را بدون استفاده از ارز دیجیتال به خود جذب کند.

مسئولان مالی اسکای میویس بسیار تلاش کردند که نشان دهند هیچ مشکلی وجود ندارد. با اینحال از افت ارزش ارز بازی اکسی مشخص بود که یک ایراد در روند پیشرفت بازی وجود دارد. یکی از نکات جالب اینجاست که یکی از مؤسسان استودیوی اسکای میویس در مصاحبه خود، محل زندگی خود را افشا نکرد. به دلیل اینکه این افراد در حال حاضر به شدت مورد تهدید واقع شده‌اند.

زیرلین (Zirlin) یکی از مسئولان این شرکت اعلام کرد که با افرادی که پول از دست دادند هم دردی می‌کند. او گفت که این اتفاق نکات مثبت خود را نیز دارد. به دلیل اینکه باعث شد که افرادی که تنها اکسی اینفینیتی را برای پولش بازی می‌کردند، حذف شوند!

سابقه عناوین ارز دیجیتال

این اولین بار نیست که بحث ارز دیجیتال در بازی‌های ویدئویی مطرح می‌شود. در سال ۲۰۱۷ یک بازی به نام کریپتو کیتیز (Cryptokitties) ساخته شد. شما در این بازی می‌توانستید گربه‌های کوچک را بزرگ کرده و از آن‌ها بچه بگیرید. سپس می‌توانستید این بچه گربه‌ها را بفروشید. ان‌اف‌تی نیز در همین زمان وجهه واقعی خود را پیدا کرد. نکته اصلی اینجا بود که کریپتو کیتیز نیز به سرعت به محبوبیت زیادی رسید. با اینحال این موفقیت ادامه‌دار نبود.

بازی Axie Infinity

اولین بازی با استفاده از ارز دیجیتال را می‌توان کریپتو کیتیز نامید.

سازندگان شرکت اسکای میویس نیز در یکی از انجمن‌های کریپتو کیتیز یکدیگر را ملاقات کردند. سازندگان این بازی به این ایده رسیدند که کاراکترهایی مشابه با کریپتو کیتیز را وارد دنیایی گسترده‌تر از این بازی محدود بکنند. سازندگان اسکای میویس سابقه زیادی در زمینه روابط عمومی و اقتصاد داشتند.

چرا اکسی اینفینیتی موفق شد؟

موفقیت اسکای میویس به دلیل خلاقیتی بود که در ساخت عنوان خود استفاده کردند. در آن زمان اکثر بازی‌های وابسته به بلاکچین (Blockchain) بر اساس اتریوم (Ethereum) کار می‌کردند. به همین دلیل تمامی اعمال اقتصادی این بازی‌ها وابسته به ارزش اتریوم بود. این در حالی است که اسکای میویس بلاکچین خودش را ساخت. به همین دلیل هزینه‌های کلی کمتر بود و سرعت پیشرفت در بازی نیز به شدت زیاد شد.

از همان ابتدا انتقادات زیادی به این بازی وارد شد اما فرمول اصلی جوابگو بود. به همین دلیل اکسی اینفینیتی توانست بسیار خوب عمل کند. یکی دیگر از دلایل موفقیت اکسی اینفینیتی وابستگی اقتصادی آن بود. به این شکل که در بسیاری از کشورها بازیکنان توانایی خرید یک اکسی را نداشتند. پس بازیکنانی که این موارد را داشتند، آن‌ها را اجاره می‌دادند. قسمت جالب اینجاست که در کشورهای ضعیف، اکسی اینفینیتی به یک شغل تبدیل شد.

در فیلیپین که بیشتری تعداد کاربران بازی را داشت، میانگین در آمد روزانه از اکسی اینفیتی از کمترین درآمد در این کشور بیشتر بود. عاملی که باعث شد بسیاری از افراد به این بازی از دیدگاه درآمدزایی نگاه کنند. وقتی تعداد کاربران ضعیف این بازی زیاد شد، باعث شد که اکسی اینفینیتی بسیار موفق به نظر برسد. به همین دلیل کاربران زیادی به این بازی اضافه شده و ارزهای دیجیتال آن نیز به شدت با ارزش شدند.

بازی Axie Infinity

بسیاری از بازیکنان نیز هدف خود را به طور واضح کسب درآمد از این بازی اعلام کردند. یکی از این بازیکنان در مصاحبه خود گفت که تنها اکسی اینفینیتی را برای درآمدش بازی می‌کند. او رسماً گفته که اگر بخواهد جدی بازی بکند، یک بازی واقعی را خریداری می‌کند! همین موضوع برای اقتصاد مجازی بازی اکسی اینفینیتی دردسر ساز شد.

این بازی هم راه در آمد و هم راه مصرف اسموث لاو پوشن را به کاربران نشان می‌داد. حال اگر شما ارز داخل بازی را در آن مصرف می‌کردید از بین می‌رفت و ناپدید می‌شد. این درحال است که بازیکنان ترجیح دادند تا اسموث لاو پوشن‌ها را در بازار ارز دیجیتال بفروشند. به همین دلیل میزان این ارز در طول زمان بیشتر و بیشتر شد. این باعث شد تا به دلیل افزایش تورم مجازی این ارز، ارزش آن به شدت کم شود.

بازیکنان از اسکای میویس انتظار داشتند تا روند اسموث لاو پوشن را به طور کلی تغییر دهد. با اینکار مقدار در جریان این ارز نیز کاهش پیدا می‌کند. زمانی که اسموث لاو پوشن کاهش پیدا می‌کرد، بازیکنان به سرعت آن را خریداری می‌کردند. سپس با یک افزایش کوچک آن‌ها را فروخته و این موضوع باعث شد تا ارزش این ارز دیجیتال از چیزی که هست کمتر هم بشود.

نکته اینجاست که حتی قبل از مشکلات کریپتو، اسکای میویس نتوانست مشکلات ارز داخلی خودش را حل بکند. این موضوع که افراد انتظار داشته باشند با یک مقدار کم پول وارد شده و دو برابر آن را پش بگیرند، بسیار کوتاه مدت جوابگو بود. مخصوصاً اینکه زمانی که بازی اکسی اینفینیتی چندان سودآور به نظر نرسید، بازیکنان جدید آن نیز کاهش پیدا کرد. یکی از تحلیلگران اقتصادی می‌گوید:

اکسی اینفینیتی یک داستان بسیار جالب از افرادی است که درس‌های دشوار اقتصاد و مالی را در یک جهان کوچک آموختند.

آیا بازی‌ها با ارز دیجیتال قابل اعتماد هستند؟

پاسخ به این سؤال بسیار دشوار است. در حال حاضر عناوین زیادی وجود ندارند که اثبات کنند، ارز دیجیتال در بازی‌های ویدئویی ایده خوبی است. با اینحال شرکت‌های مختلف در حال تلاش هستند تا ارز دیجیتال را وارد دنیای گیمینگ کنند. این شرکت‌ها بر این باورند که آینده دنیای گیمینگ در این موضوع است.

یکی از نکات اصلی عناوین ارز دیجیتال این است که گیمرهای واقعی سمت این عناوین نمی‌روند. افرادی که به سمت بازی‌های بلاکچین رفته، کسانی هستند که اطلاعات چندانی از بازی‌های ویدئویی ندارند. به همین دلیل اصلاً متوجه مشکلات و موارد مشکوک نمی‌شوند. این در صورتی است که گیمرها به سرعت متوجه اطلاعات عجیب این بازی‌ها خواهند شد و به آن شک می‌کنند.

بازی Axie infinity

عناوین زیادی با استفاده از ارز دیجیتال در حال ساخته شدن هستند. بحث اصلی اینجاست که این عناوین قابل اعتماد هستند؟ یا نه.

اکسی اینفینیتی یک نمونه دیگر از کلاهبرداری این عناوین است. شرکت سازنده اعلام کرده که امکان دارد دوباره این بازی را برگرداند اما مشکل اینجاست که نمی‌تواند موفقیت سابق خود را بازگرداند. به طور کلی ایده این بازی چندان بد نبود. مشکل در بحث مدیریت آن بود. همانطور که گفته شد کاربران این بازی در اصل گیمر نبودند. به همین علت از این بازی سوء استفاده کرده و مانع از رسیدن آن به نهایت پتانسیل خود شدند. همین باعث شد که بازی اکسی اینفینیتی با شکست مواجه شود.

بیشتر بخوانید: بهترین بازی‌های ارز دیجیتال برای کسب درآمد؛ بازی‌ کنید و ثروتمند شوید!

در حال حاضر ارز دیجیتال وضعیت خوبی ندارد. به همین علت شما ممکن است با موارد زیادی از این دست روبرو شوید. نکته جالب اینجاست که مشکلات اکسی اینفینیتی قبل از شرایط نابسامان ارز دیجیتال اتفاق افتاد. پس با توجه به وضعیت حال حاضر ارز دیجیتال احتمال کلاهبرداری در آن بسیار زیادی بوده و کاربران باید مراقب باشند.

منبع: Bloomberg.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگدیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما