همه چیز درباره‌ی وسایل غذاخوری کودک؛ چه وسایلی بخرید و نخرید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
ظرف غذای کودک دیجی کالا

زمانی که کودک برای اولین بار شروع به خوردن غذاهای جامد می‌کند، یکی از هیجان‌انگیزترین اتفاقات در زندگی والدین رخ می‌دهد، چراکه برای هر کسی جالب است ببیند که نوزاد چگونه به اولین غذا واکنش نشان می‌دهد. در همین راستا طبیعی است که برخی از نوزادان مشتاق غذا خوردن هستند، در حالی که برخی دیگر تمایل کمتری به امتحان غذاهای جدید دارند. در کنار این مساله چیزی که تقریباً جهانی است این است که خوردن غذای جامد برای کوچولوها همیشه با بهم‌ریختگی و ریخت و پاش زیاد همراه است. به همین دلیل هم فرآیند شروع خوردن غذای جامد برای والدین با این سوال همراه است که کودک به چه لوازمی برای این تجربه‌ به شکلی روان و لذت‌بخش احتیاج دارد. در این مقاله از سری‌ راهنماهای خرید دیجی‌کالا مگ این بار به سراغ بررسی نکات لازم در خرید لوازم غذاخوری نوزاد و کودک می‌رویم تا با دیدی دقیق‌تر در کنار کودکتان از صرف انواع غذاهای لذیذ لذت ببرید.

کالاهای محیطی در لیست لوازم غذاخوری کودک

قابلمه نوزاد چی بخرم

به طور کلی هنگامی که کودک بتواند سر خود را بالا بگیرد، بدون کمک بنشیند و وزنش حدود ۱۳ پوند (حدودا ۶ کیلوگرم) یا بیشتر باشد، احتمالا وقت آن است که به سمت خوردن غذاهای جامد برود. در واقع اکثر نوزادان بین چهار تا شش ماهگی آماده خوردن غذاهای جامد هستند. با این حال اگر در مورد آمادگی کودک خود مطمئن نیستید حتما قبل از اقدام برای این کار با پزشک اطفال مشورت کنید.

پس از اطمینان از آمادگی نوزاد برای خوردن غذا، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین در زمان شروع غذای جامد تصمیم‌گیری برای راحت گذاشتن کودک در این فرآیند یا سخت‌گیری و مرتب نگه داشتن محیط است؛ چراکه فرزندپروری به خودی خود تمام وقت مادر و پدر را می‌گیرد. بنابراین بسیاری از والدین سعی می‌کنند که از ریخت و پاش کودک در زمان خوردن غذا جلوگیری کنند. در همین راستا توصیه‌ی ما این است که کار خود را با خرید یک‌سری محصولات مهم و کاربردی در لیست لوازم غذاخوری نوزاد راحت کنید تا علاوه بر لذت‌بخش شدن زمان غذاخوردن برای نوزاد و رشد خلاقیت او، برای تمیزکاری بهم‌ریختگی‌های محیط زمان زیادی صرف نکنید.

مت غذاخوری کودک به اندازه‌ی غذا واجب است

یادگیری خوردن غذای جامد یک فعالیت بسیار شلوغ است، زیرا احتمالا شاهد این هستید که روی صورت، دست‌ها و پیشانی کودکتان خرده‌ها و لکه‌های غذا وجود دارد. برخی از این لکه‌ها روی صندلی و میز جا خوش می‌کنند، اما مقدار زیادی از آن‌ها روی زمین فرود خواهد آمد. این مساله به خصوص در زمانی که نوزاد در حال خوردن پوره است بسیار محتمل‌تر است، بنابراین احتمال اینکه روی چند تکه‌ی چسبناک و نرم پا بگذارید، بالا است.

در همین راستا استفاده از تشک یا مت غذاخوری کودک در لیست لوازم غذاخوری نوزاد می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. چنین محصولی به راحتی تمیز می‌شود به این معنی که تنها کافیست آن را زیر آب بگذارید و تماشا کنید، حتی نیازی به دست کشیدن روی مت هم وجود ندارد. البته شما می‌توانید به جای مت غذاخوری نوزاد از روزنامه یا راه‌حل‌های جایگزین دیگری استفاده کنید، اما مطمئنا استفاده از این کالاهای ضدآب کاربرپسندتر است.

صندلی غذاخوری کودک را به لیست اضافه کنید

زمانی که کودک بتواند بدون کمک بنشیند برای استفاده از صندلی بلند غذاخوری آماده است. به طور کلی چنین اتفاقی معمولاً در حدود پنج یا شش ماهگی نوزاد رخ می‌دهد. به یاد داشته باشید که در زمان خرید این نوع از صندلی‌ها به میزان فضای در دسترس خود توجه داشته باشید. شما مجبور نیستید روی یک صندلی سطح بالا و گران‌قیمت سرمایه‌گذاری کنید، اما خوب است صندلی‌ای که برای نوزاد انتخاب می‌کنید بادوام باشد، مخصوصا اگر قصد دارید چند فرزند داشته باشید. تست صندلی قبل از خرید آن می‌تواند راه‌حلی هوشمندانه در انتخاب باشد، چراکه مطمئن می‌شوید که می‌توانید کودک را به آسانی داخل و خارج کنید. به سگک‌های مراقبتی صندلی غذاخوری نوزاد توجه کنید تا به شکلی نباشد که پوست کودک شما را آزرده کند. همچنین در نظر بگیرید که آیا تمیز کردن آن آسان است و از سینی جداشدنی پشتیبانی می‌کند یا نه.

اگر از نظر فضا مشکل دارید، می‌توانید روی یک صندلی گیره‌دار (این صندلی‌ها می‌توانند روی صندلی معمولی آشپزخانه محکم شوند) سرمایه‌گذاری کنید. از آنجایی که این دسته از کالاها قابل حمل هستند، برخی خانواده‌ها برای سهولت در صرف غذا یکی از آن‌ها را خریداری می‌کنند، اگرچه عمده کاربرد آن‌ها در رستوران‌ها است.

پیش‌بند را فراموش نکنید!

انواع مختلفی از پیش‌بندهای غذاخوری کودک در بازار وجود دارد که شما باید تمرکز خود را روی انتخاب گزینه‌ای با امکان تمیز کردن بسیار آسان بگذارید. راحتی در باز کردن و بستن پیش‌بند هم به همان اندازه مهم است. به طور کلی خرید پیش‌بندی ساخته شده از مواد ضدآب می‌تواند از جمله انتخاب‌های بسیار ارزشمند باشد و انتخاب مدل‌هایی که در بخش پایینی خود کیسه دارند، هم به همان اندازه کاربرپسند است، چراکه غذای در حال سقوط از دهان نوزاد را جمع می‌کند.

یک پیش‌بند غذاخوری حرفه‌ای به شکل کامل روی سینه ی کودک را می‌پوشاند و از مواد نرم و انعطاف‌پذیری ساخته شده است که برای کودک آزار دهنده نیست. اگر گزینه‌ای ضدآب می‌خرید نیازی به خرید چندتایی از آن وجود ندارد، چراکه به سرعت شده می‌شود و در آن واحد قابل استفاده است. اما اگر محصولی پارچه‌ای را انتخاب می‌کنید باید چندتا از آن را خریداری کنید، تا در صورتی کثیفی یکی، پیش‌بندی جایگزین داشته باشید.

خرید پیش‌بندی ساخته شده از مواد ضدآب می‌تواند از جمله انتخاب‌های بسیار هوشمندانه باشد و انتخاب مدل‌هایی که در بخش پایینی خود کیسه دارند، هم به همان اندازه کاربرپسند است، چراکه غذای در حال سقوط از دهان نوزاد را جمع می‌کند.

ظروف غذاخوری کودک در لیست لوازم غذاخوری کودک

راهنمای خرید ظرف غذای کودک

پس از آماده کردن محیط به شکلی استاندارد برای کودکی که به تازگی قصد خوردن غذای جامد را دارد، نوبت به انتخاب و خرید ظروف مناسب برای غذاخوری نوزاد می‌رسد. به یاد داشته باشید که مهم‌ترین فاکتور در زمان خرید این دسته از محصولات عدم استفاده از متریال سمی و حساسیت‌زا در ساختار این ظروف است.

نکات مهم در انتخاب قاشق غذاخوری کودک

اگرچه استفاده از غذاهای انگشتی نرم برای نوزادانی که قابلیت برداشتن غذا را در خود توسعه داده‌اند گزینه‌ای مناسب برای شروع است، اما بیشتر نوزادان برای شروع به انواع پوره تمایل دارند به همین دلیل هم خرید قاشق مخصوص برای آن‌ها می‌تواند رویه‌ای عاقلانه باشد. قاشق‌های بزرگسال برای دهان کودک خیلی بزرگ است، بنابراین برای غذا دادن روی چند قاشق کودک و باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید.

در همین راستا خرید قاشق‌های نرم و انعطاف‌پذیر بهترین گزینه‌ است، زیرا کنترل آن برای کودک آسان‌تر است و به جلوگیری از خفگی با غذا کمک می‌کند. همچنین خرید قاشق‌هایی به رنگ روشن هم می‌تواند جذاب باشد، زیرا می‌توانند کودک شما را علاقه‌مند به خوردن غذا کند. در مورد جنس این نوع از کالاها هم باید بدانید بهتر است قاشق و چنگال را جنس نرم‌ مانند سیلیکونی انتخاب کنید؛ چراکه ممکن است بچه‌های کوچکی که دندان کامل ندارند از آن به عنوان دندان‌گیر استفاده کنند. جنس فلزی قاشق برای بچه‌های بزرگ‌تر مناسب‌تر است.

برخی از قاشق‌های کودک زمانی که غذا خیلی داغ باشد تغییر رنگ می‌دهند، این ویژگی به جلوگیری از سرو تصادفی غذای کودک به شکلی که دهان را بسوزاند، کمک می‌کند.

جالب است بدانید که برخی از قاشق‌های کودک زمانی که غذا خیلی داغ باشد تغییر رنگ می‌دهند، این ویژگی به جلوگیری از سرو تصادفی غذای کودک به شکلی که دهان را بسوزاند، کمک می‌کند. لازم به ذکر است قاشق‌های دسته کوتاه برای استفاده خود بچه و دسته بلندترها برای استفاده والدین در هنگام غذا دادن به کودک مناسب هستند. حجم غذایی که قاشق برمی‌دارد باید مناسب دهان نوزاد باشد. ممکن است در ابتدا نیاز باشد حداقل دو یا سه قاشق غذاخوری کودک خریداری کنید. زیرا نه تنها از منظر جایگزینی می‌تواند مفید باشد، بلکه می‌توانید در حالی که با قاشق دیگری به او غذا می‌دهید، یک قاشق به کودک بدهید تا در دست بگیرد و با آن تمرین و بازی کند.

فاکتورهای مهم در خرید ظروف غذاخوری کودک

ظرف پیرکس برای پخت غذای نوزاد

اگر تصمیم دارید غذای کودک درست کنید، داشتن چند کاسه سرو به اندازه‌ای که برای فرزندتان مناسب باشد، کاملا ضروری است. در همین راستا مطمئناً می‌توانید از کاسه‌هایی با اندازه معمولی برای این کار استفاده کنید، اما از آنجایی که کودکان به اندازه‌ی بزرگسالان غذا نمی‌خورند، داشتن کاسه‌ها و ظروف کوچک‌تر برای سرو راحت‌تر است. دلیل دیگری برای سرمایه گذاری روی ظروف مخصوص نوزاد این است که این دسته از کالاها نشکن هستند.

مهم­‌ترین نکته‌ی ایمنی که برای تهیه‌ی ظرف غذای مناسب کودک باید در نظر گرفت، موادی است که ظرف از آن ساخته شده است. اغلب ظروف پلاستیکی مخصوص کودکان دارای برچسب فاقد BPA هستند. اصولا BPA یا بیسفنول-ای، ماده‌­ای است که در تهیه پلاستیک برای شفافیت و سخت شدن آن به کار می­‌رود. این ماده باعث اختلال در غدد درون‌ریز مانند پروستات می‌شود.

زمانی که کودک شروع به خوردن غذای کمکی می‌کند، باید وسایل غذاخوری مناسب او را تهیه کنید. ظرف غذای کودک نباید شکستنی باشد؛ تا با خیال راحت غذا را در آن گذاشته و نگرانی‌ای از بابت شکسته شدن و همچنین آسیب‌ دیدن کودک نداشته باشید. ظرف غذای سیلیکونی یکی از بهترین انتخاب‌ها در هنگام خرید است، زیرا دارای طرح، رنگ و ابعاد متفاوت است، مواد سمی ندارد، به دلیل جنسی که دارد، به هیچ عنوان نمی‌شکند و در مقابل بو و لکه‌های غذا مقاوم‌اند. از طرفی محصولاتی از جنس بامبو هم به علت سازگاری با محیط‌زیست و سبکی نمونه‌هایی خوبی برای انتخاب هستند.

ظروفی از جنس چوب بامبو پس از چند ماه استفاده بر خلاف ظروف چوبی معمولی، همچنان سطحی صاف و صیقلی دارند و مایعات را به خود جذب نمی‌کنند.

در کنار ظروف لازم برای سرو غذای کودک توصیه می‌شود که به منظور پخت و پز برای نوزادان از ظروف شیشه‌ای و پیرکس استفاده کنید. این ظروف به دلیل کیفیت بالایی که دارند می‌توانند حرارت بسیار بالایی را دمای ۶۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تحمل کنند. همچنین برای نگهداری مواد غذایی کودکان در طولانی مدت بسیار مناسب هستند، زیرا تحت تاثیر خاصیت اسیدی یا بازی قرار نمی‌گیرند، ماهیت آن‌ها تغییر نمی‌کند و طعم و رنگ غذا را تغییر نمی‌دهند.

لیوان نوشیدنی کودک چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

هنگامی که کودک خوردن مواد جامد را شروع می‌کند، لازم است که در حین غذا خوردن جرعه‌ای آب هم بنوشد. کودک روش نوشیدن را از یک فنجان یاد می‌گیرد، و با گذشت ماه‌ها آن را کامل می‌کند. در این انواع مختلفی از لیوان‌ها در بازار وجود دارد که همچون موارد دیگر فاقد BPA بودن اولین فاکتور در خرید است. لیوان باید به راحتی تمیز شود و دسته داشته باشد تا کودک بتواند کم کم مدیریت لیوان را به تنهایی یاد بگیرد.

غذاساز کودک گزینه‌ای جذاب برای راحتی در کارها

ظرف غذای کودک ایزی پیزی

غذاساز کودک یک وسیله آسان و کاربردی است که به حفظ ویتامین‌ها و مواد معدنی غذاهایی که برای نوزادان و کودکان تهیه می‌شود، کمک می‌کند. در واقع استفاده از یک دستگاه غذاساز کودک برقی خیلی آسان‌تر از یک آسیاب دستی کلاسیک برای تهیه‌ی غذای کودک است، زیرا چنین سیستمی به شما امکاناتی نظیر بخارپز و مخلوط‌کن را به صورت همزمان ارائه می‌دهد. همچینی اگر به دنبال آماده‌سازی انواع پوره‌های ساده باز هم چنین دستگاهی به کار شما می‌آید چرا که در کمترین زمان ممکن می‌توانید از هر چیزی پوره بسازید.

به منظور انتخاب و خرید چنین کالایی هم باید بدانید که این وسیله هم مانند سایر لوازم خانگی انواع مختلفی دارد که شما می‌توانید با توجه به نیاز و سلیقه خود یکی از مدل‌های آن را خریداری کنید. در نظر داشته باشید که همیشه باید با توجه به فضایی که در آشپزخانه در اختیار دارید غذاساز کودک مناسبی را خریداری کنید. این وسیله به دلیل اینکه یکی از لوازم خانگی پرکاربرد است، باید در محلی قرار بگیرد که همیشه در دسترس باشد. پس اگر آشپزخانه شما فضای خیلی کمی دارد، باید به سراغ مدل‌هایی بروید که اندازه کوچک‌تری دارند و یا اینکه قطعات آن‌ها از هم قابل جدا شدن باشد و فضای کمتری را اشغال کند. در مورد قابلیت‌های تنظیم سرعت این نوع از دستگاه‌ها هم باید بدانید که با اینکه برخی از دستگاه‌ها تنها به یک دکمه خاموش و روشن بسنده کرده‌اند، برخی مدل‌ها دارای قابلیت چند حالته برای چرخش با سرعت‌های متنوع هستند. به طوری که در برخی مدل‌ها شاهد ۱۵ سرعت چرخش مختلف هستیم.

با تست صندلی قبل از خرید، مطمئن می‌شوید که می‌توانید کودک را به آسانی داخل و خارج کنید، سگک‌های مراقبتی ایمنی لازم را دارند و حساسیت‌زا نیستند، تمیز کردن آن آسان است و از سینی جداشدنی پشتیبانی می‌کند.

همانطور که در این راهنمای خرید لوازم غذاخوری نوزاد، چندین بار هم اشاره شد، هنگام شروع تغذیه‌ی نوزادتان با مواد جامد، باید انتظار آشفتگی را احتمالاً برای چندین ماه (یا سال) داشته باشید. در طی فرآیند غذا خوردن کودک چندین پارچه و دستمال اضافی را در اطراف به منظور تمیز کردن میز و صندلی نگه دارید. از پارچه‌های آروغ و زیراندازهای ضدآب استفاده کنید و برای تمیز کردن سریع و آسان دهان و دست‌های کودک خود، دستمال مرطوب به همراه داشته باشید. همچنین یک بطری اسپری آب برای تمیز کردن هر آنچه در اطراف شماست، می‌تواند مفید باشد.

سخن پایانی

خوردن انواع غذاهای جامد برای اولین بار یک فرآیند یادگیری برای کودک است. بنابراین، باید به نوزاد خود زمان بدهید تا با آرامش این روند را آزمون و خطا کند، و با مصرف غذاهای جامد توسط کودک منتظر آشفتگی باشید اما لازم نیست نگران باشید، چراکه خرید تمامی لوازم مطرح شده در این راهنمای خرید لوازم غذاخوری نوزاد می‌تواند تا حد زیادی کار شما را آسان کند. همچنین به یاد داشته باشید که خوردن یک تجربه‌ی حسی برای کودک شماست، زیرا در این فرآیند نه تنها غذاها را می‌چشند، بلکه آن‌ها را با تمام حواس خود از جمله دستان خود تجربه می‌کنند. بنابراین اگر نگرشی منعطف داشته باشید و درک کنید که این روند ممکن است چندان تر و تمیز جلو نرود، احتمالاً تجربه لذت‌بخش‌تری هم برای شما و هم برای فرزندتان خواهد بود.

منبع: Very Well Family

پاسخ به سوالات متدوال
بهترین ظرف برای پخت غذای نوزاد چیست؟
بهترین نوع ظروف برای پخت انواع غذا برای نوزادان، ظروف پخت و پزی از جنس پیرکس است. همچنین استفاده از ظروف سرامیکی هم برای طبخ غذای این گروه سنی مناسب است.
بهترین مارک ظروف بامبو چیست؟
برندهایی همچون دکو، آلفا، یوکا و بامبوم جزو مارک‌هایی ایدئال برای خرید ظروف غذای کودک از جنس بامبو هستند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما