گزیده نقدهای فیلم «هیولا»؛ مبارزه ادریس البا با یک شیر در فیلمی کلیشه‌ای

۶ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
فیلم «هیولا»

مخاطبان همیشه به تماشای رویارویی‌ انسان‌ها با هیولاها در سینما علاقه‌ دارند و از فیلم‌های هیولایی صامت اولیه مانند «گولم» و «دنیای گمشده» گرفته تا آثاری مانند «گودزیلا» و «کینگ‌کنگ»، داستان‌های آن‌ها را دنبال می‌کنند. حتی لئوناردو دی‌کاپریو هم مجبور شد با یک خرس گریزلی مبارزه کند تا اسکار بگیرد.

تماشای درگیری یک انسان با یک جانور و انتظار این که چه کسی در نهایت پیروز می‌شود، برای ما جالب است و انگار دیدن این فیلم‌ها خوی پرخاشگرانه ما را یادآوری می‌کنند. بالتازار کورماکور کارگردان آثاری مانند «دریفت» و «اورست» نیز در جدیدترین فیلم خود «هیولا»، سعی در ارائه چنین مضمون هیجان‌انگیزی دارد اما شخصیت‌های او آن‌قدر ساده و احمق‌اند که بیننده شک می‌کند که انسان‌ها چگونه تا بدین جای تاریخ در چرخه طبیعت دوام آورده‌اند.

ادریس البا در فیلم «هیولا» نقش نیت ساموئلز، دکتری که به تازگی همسر خود را از دست داده بازی می‌کند و دو دخترش، مردیث (یانا هالی) و نورا (لیا ساوا جفریز) را به آفریقای جنوبی، جایی که برای اولین بار با همسرش آشنا شد می‌آورد. این سه نفر به پناهگاهی می‌روند که دوست خانوادگی قدیمی‌شان مارتین (شارلتو کوپلی) که با شکارچیان غیرقانونی که شیرها را می‌کشند سر و کار دارد، آن‌ را بنا کرده است. رفتار شکارچیان و مرگ یک شیر باعث شده تا یکی از آن‌ها عصبانی و آماده انتقام گرفتن از انسان‌ها شود. طبق روال داستان، خانواده نیت و مارتین از مسیر این شیر خشمگین عبور می‌کنند و باید هر کاری که می‌توانند برای زنده ماندن از دست این شیر انتقام‌جو انجام دهند.

فیلم «هیولا»

کورماکور در وهله اول با سکانس‌های طولانی، نه فقط در هنگام حمله شیر، بلکه در لحظات آرام‌تر و زمانی که خانواده ساموئلز و مارتین در منطقه حفاظت‌شده، خانه مارتین و روستای مجاور کاوش می‌کنند، فیلم را شروع می‌کند. تقریبا به نظر می‌رسد که او سعی کرده یک داستان اکشن متمرکز با کم‌ترین برداشت ممکن بسازد و اغلب این روند را تکرار می‌کند. این مسئله بیننده را در پرده اول و قبل از استفاده از این تکنیک در مبارزات طولانی‌تر این خانواده با شیر، به یک احساس امنیت کاذب می‌رساند.

با این حال، کم‌رنگ کردن این سبک نیز باعث می‌شود تا فیلم‌نامه فاقد هرگونه شگفتی واقعی باشد و شخصیت‌ها صرفا در موقعیت‌هایی وحشتناک قرار می‌گیرند. فیلم‌نامه «هیولا» به قلم رایان انگل، بسیار قابل پیش‌بینی است، زیرا انگل اولین پرده داستان را صرف تنظیم ابزاری می‌کند که از آن‌ها برای غافلگیر کردن مخاطب در پرده سوم استفاده می‌کند. ارائه یک سری نکات داستانی که در پایان نتیجه خواهد داد، هیچ ایرادی ندارد اما باعث می‌شود این ماجراجویی در هر مرحله بسیار روشن و مشخص باشد.

کار جایی بدتر می‌شود که شخصیت‌ها به شکلی بسیار خشک و بی‌احساس در این موقعیت دلخراش عمل می‌کنند. برش‌های طولانی باعث می‌شود شخصیت‌ها خوی آرام‌تری داشته باشند که احساس ناخوشایندی دارد. تصمیماتی که این کاراکترها در این داستان می‌گیرند چندان منطقی نیست. اگر یک شیر تشنه به خون، خانواده شما را به وحشت انداخته و در ماشین گیر افتاده‌اید، شاید بهتر است از شیشه شکسته ماشین فاصله بگیرید و هم‌چنین شاید استفاده از دستگاه واکی‌تاکی در نیمه‌های شب در فضایی بی‌سر و صدا و حفاظت‌شده ایده خوبی نباشد، به خصوص در جایی که یک شیر غول‌پیکر و به ظاهر غیرقابل توقف حضور دارد.

فیلم «هیولا»

سبک کارگردانی و نویسندگی فیلم شاید در برخی مواقع جلوی با کیفیت بودن اجراها را یگیرد اما بازیگران تمام تلاش خود را در این شرایط کابوس‌وار می‌کنند. در اوایل فیلم متوجه می‌شویم که نیت همسرش را یک سال قبل از دست داده و این موضوع حتی در ترسناک‌ترین موقعیت‌ها نیز محل اختلاف این سه نفر است. هالی و جفریز نسبت به پدرشان بسیار ناامید هستند و این موضوع را به خوبی بروز می‌دهند. هالی راه مادرش را در پیش می‌گیرد و عصبانیتش را در قبال پدرش در اجرای او می‌بینیم، چرا که نیت او را مانند گذشته حمایت نمی‌کند اما نورا به عنوان عضو کوچک‌تر خانواده عنصر اصلی برخی از آرام‌ترین و احساسی‌ترین لحظات فیلم است.

البا باید قهرمان داستان باشد و او در لحظاتی نبردهای خود با شیر را به گونه‌ای جذاب و وحشتناک پیش می‌برد که مخاطب در واقع از تماشای او خوشش می‌آید و لذت می‌برد. کوپلی نیز واقعا خوب است اما داستان هیولا بر روی این خانواده متمرکز شده و شخصیت کوپلی متاسفانه بیشتر به یک ابزار روایی تبدیل می‌شود تا یک شخصیت کامل.

«هیولا» در اوج خود به مبارزه انسان در برابر حیوان می‌پردازد. این اثر آرام‌تر از فیلم‌های اکشن معمولی است. با این حال وحشت و خشونت آن در واقع زمانی زنده می‌شود که جانور داستان شکار خود را تعقیب و با خشم به او حمله می‌کند و این شخصیت‌ها و تماشاگران را در شرایطی مهیج و البته ترسناک قرار می‌دهد. بازی کورماکور با لحظات ساکت و آرام و حملات و مبارزات جنون‌آمیز و شتاب‌زده، عنصر هیجان فیلم‌ است که اغلب در تمام طول کار موثر است. اگر منصف باشیم باید بگوییم که مردم برای دیدن مبارزه ادریس البا با یک شیر به تماشای «هیولا» می‌نشینند و با در نظر گرفتن این موضوع، این فیلم دقیقا همان چیزی را که مخاطب می‌خواهد به او ارائه می‌کند.

«هیولا» مطمئنا در برخی مواقع لحظاتی بی‌رحمانه دارد و این شخصیت‌ها شاید تصمیماتی احمقانه و باورنکردنی بگیرند اما ایده قرار دادن انسان در برابر شیر همان چیزی است که موجب رشد و جذابیت داستان می‌شود. «هیولا» ایرادات خود را دارد و اثری کلیشه‌ای است اما اگر از تماشای مبارزه ادریس البا با یک شیر لذت می‌برید پس این فیلم اثر مورد علاقه شماست.

فیلم «هیولا»

همان‌طور که اشاره شد در این فیلم بازیگرانی مانند ادریس البا، شارلوت کوپلی، لیا جفریز و یانا هالی حضور دارند‌. هیولا از تاریخ ۱۹ آگوست (۲۸ مرداد) در سینماها به نمایش درآمده و منتقدانی که فیلم را دیده‌اند نظرات خود را در نشریات مختلف منتشر کرده‌اند که بد نیست با هم گزیده‌ای از آنان را بخوانیم.

گزیده نظرات منتقدان درباره‌ی فیلم «هیولا»

پیتر دبروژ از ورایتی

امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

اگر بتوانید خود را قانع کنید که این شیر دو تنی که ادریس البا و خانواده‌اش را در فیلم تهدید می‌کند، ساخته دست جلوه‌‌های ویژه‌ رایانه‌ای (و نه قاتلی واقعی و خونین) است آن‌وقت از «هیولا» لذت می‌برید.

جیک کویل از آسوشیتدپرس

امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

این فیلم مخاطبان را از غصه اتمام تابستان در اواخر ماه آگوست دور و آن‌ها را سرگرم می‌کند و بالتازار کورمامور داستان را در همان مسیر فیلم‌های با مضمون انسان در برابر طبیعت نگه می‌دارد.

لی مانسون از ای‌وی کلاب

امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

این فیلم با طرح داستان منحصر به فرد و عجیب و غریب و خاص خود به مخاطب اجازه می‌دهد تا ترس را همراه با شخصیت‌های روی پرده تجربه کند. این داستان سینمایی مستقیما به پاکسازی روحی و عاطفی منتهی می‌شود.

فیلم «هیولا»

ویلیام بیبیانی از رپ

امتیاز: ۷۳ از ۱۰۰

«هیولا» فیلمی هیجان‌انگیز، بقامحور و خوش‌ساخت است. مخاطب می‌تواند این مدت زمان ۹۳ دقیقه‌ای را به هر کار دیگری که دوست دارد اختصاص دهد اما تماشای این فیلم خالی از لطف نیست. البته «هیولا» برای تماشاگرانی که به دنبال داستانی اصیل‌تر هستند شاید راضی‌کننده‌ نباشد.

بیلگ ابیری از ولچر

امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

همه چیز غیرمنطقی و احمقانه است. شیرها این گونه رفتار نمی‌کنند و انسان‌ها در محافظت از خود بهتر از آن چیزی هستند که دیده می‌شود اما اگر تمام این‌ها طبق روال همیشگی پیش برود دیگر خبری از فیلم‌هایی مانند «هیولا» نیست.

جاستین چنگ از لس‌آنجلس تایمز

امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

دوربین کورمامور در زمین‌های ناهموار و با حرکاتی دقیقا می‌چرخد و این کارگردان و عوامل سازنده به خوبی این شکارچی کامپیوتری و دیجیتالی را کاملا واقعی جلوه می‌دهند.

جسی هسنجر از پلیگان

امتیاز: ۶۸ از ۱۰۰

این فیلم‌ کاملا مطابق با سنت‌های آثار تابستانی دیگر مانند «آرواره‌ها» از اسپیلبرگ عمل می‌کند. «هیولا» ترس‌های اولیه انسان نسبت به یک شکارچی تیزدندان را به داستانی غیرممکن، به نوعی مضحک و در عین حال به طرز عجیبی قابل قبول برای اکثر مردم تبدیل می‌کند.

ایتان وستبی از فیلم استیج

امتیاز: ۶۷ از ۱۰۰

«هیولا» در طراحی صحنه چندان خوب عمل نمی‌کند. بازی موثر و زیرپوستی البا که از خانواده خود دفاع می کند غیرقابل انکار است اما عدم نمایش مناسب مناظر وسیع جنوب آفریقا فرصتی از دست‌رفته محسوب می‌شود.

مارشال شفر از پلی‌لیست

امتیاز: ۶۷ از ۱۰۰

شعور و دیدگاه کارگردانی کورمامور، «هیولا» را به اثری فراتر از فیلم‌های سرگرم‌کننده سطحی ارتقا می‌دهد. شاید یک روز، او کارگردانی یک فیلم پرفروش استودیویی را بر عهده بگیرد که داستانی شایسته و مطابق با استعدادهای او داشته باشد.

فیلم «هیولا»

اودی هندرسون از سایت راجر ایبرت

امتیاز: ۶۳ از ۱۰۰

مردم می‌خواهند فیلمی را تماشا کنند که آن‌ها را هیجان‌زده و حواسشان را از زندگی روزمره پرت کند. «هیولا» به اندازه کافی به این مقوله عمل می‌کند.

برایان ترویت از یو‌اس‌ای تودی

امتیاز: ۶۳ از ۱۰۰

این فیلم مهیج و فوق‌العاده با مضمون بقا قطعا با استانداردهای یک فیلم تابستانی مطابقت دارد و البته مهارت و هنر البا و مبارزه او با یک شیر غول‌پیکر جزو عناصر مجذوب‌کننده کار است.

مایکل فیلیپس از شیکاگو تریبون

امتیاز: ۶۳ از ۱۰۰

این فیلم نیز مانند بسیاری از کارهای این کارگردان، یک اثر متوسط به حساب می‌آید. البته مدت زمان کوتاه و موثر آن، «هیولا» را یک پله بالاتر از باقی فیلم‌ها قرار می‌دهد. این فیلم نیز از علاقه گذرای مخاطبان به تماشای انسان تحت فشار شدید بهره می‌برد و البته نقاط ضعفی دارد که بیشتر فنی هستند تا هنری.

مارک فینی از بوستون گلاب

امتیاز: ۶۳ از ۱۰۰

فیلم سعی می‌کند اکشن و هیجان را با درگیری‌های شخصیتی متعادل کند و عناصر خانوادگی به طور جدی وابسته به عناصر ترسناک هستند. «هیولا» با تنش پدر و دختر سر پا می‌ایستد و انسان به عنوان طعمه، خط داستانی متفاوت دیگری است.

دیوید فیر از رولینگ استون

امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

اگر علاقه‌مند به تماشای مبارزه یک انسان با پادشاه جنگل دارید «هیولا» فیلم رویایی شماست اما اگر این آرزوی خاص خود را به صورت منطقی نادیده بگیرید، آن‌چه که برای شما باقی می‌ماند فقط یک اثر مدرنیزه از فیلم‌های مرتبط با شکار حیوانات در دهه ۷۰ میلادی است.

دیوید رونی از هالیوود ریپورتر

امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

«هیولا» استرس و وحشت زیادی ایجاد می‌کند و برای طرفداران اکشن و آثار دلهره‌آور جالب توجه است.

بنجامین لی از گاردین

امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

آگوست ماهی پررونق برای صنعت سینما و بهترین فرصت برای اکران «هیولا» است اما این اثر نسبتا هیجان‌انگیز چندان جالب نیست و در نهایت و در بهترین حالت یک فیلم درجه دو محسوب می‌شود.

لی گرینبلت از اینترتینمنت

امتیاز: ۵۸ از ۱۰۰

به هر حال در ماه آگوست و زمان اکران تابستانی هستیم و به نظر می‌رسد فعلا فیلمی بهتر از «هیولا» با بازی ادریس البا نداریم و مجبور به تماشای آن هستیم. واقعا آیا پیشنهاد دیگری دارید؟

استفانی زکرک از تایم

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

«هیولا» به نوعی گنگ و احمقانه است.

رکس رید از آبزرور

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

این فیلم یک اثر اکشن با فضایی مضحک و حداقل هیجان ممکن است. هر صحنه «هیولا» به کارگردانی بالتازار کورماکور، بر مبنای تنش ساخته شده اما فیلم‌نامه‌ آن‌قدر احمقانه و تک‌بعدی است که با خودتان می‌خندید.

فیلم «هیولا»

پیتر تراورس از ای‌بی‌سی نیوز

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

این فیلم را مانند نسخه ضعیف و البته مسخره‌ای از «آرواره‌ها» بدانید، در این صورت راحت‌تر با آن کنار خواهید آمد. اما نباید از حق بگذریم که ادریس البا در نبرد با این شیر دیجیتالی، عالی به نظر می‌رسد.

جان اولسینسکی از نیویورک پست

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

فیلم کورمامور پس از چند صحنه جالب اولیه، دیگر هیجان‌انگیز نیست، زیرا دیگر هیچ چیزی درباره این موجود وحشی جدید نیست. او فقط از سمت پنجره به انسان‌ها هجوم می‌برد و بارها این کار را تکرار می‌کند.

ریچارد روپر از شیکاگو سان‌ تایمز

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

«هیولا» که فقط ۹۳ دقیقه و در عین حال کمی خسته‌کننده است، بازیگرانی فوق‌العاده و لوکیشنی جذاب در آفریقای جنوبی دارد اما همه افراد این داستان مانند شخصیت‌های احمق فیلم‌های ترسناک درجه دو رفتار می‌کنند.

تیم گرایرسون از اسکرین‌دیلی

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

بالتازار کورماکور، کارگردان «اورست»، درام جدید خود با مضمون انسان در برابر یک حیوان وحشی را با سکانس‌هایی هیجان‌انگیز و پر تنش می‌سازد اما «هیولا» با استفاده نامناسب از جلوه‌های ویژه و توسعه کاراکترهای نخ‌نما، به طرز ناامیدکننده‌ای چیزی بیش از یک اکشن یک‌بار مصرف نیست و پس از تماشا دیگر به سراغش نمی‌روید.

مایکل اوسالیوان از واشینگتن پست

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

صحنه‌‌های ترسناک این اثر واقعا تکان‌دهنده هستند اما فیلم بیشتر شبیه فضای یک پارک تفریحی است تا یک درام خانوادگی. به عبارت دیگر، «هیولا» از منظر ایجاد هیجان و تنش خوب است اما علی‌رغم تلاش جدی بازیگران برای روح بخشیدن به خطوط داستانی شخصی خود، به عنوان یک روایت جذاب نیست.

دیوید لویس از سانفرانسیسکو کرونیکل

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

قسمت میانی فیلم، تا حد زیادی موثرترین قسمت آن و دارای جالب‌ترین لحظات است.

کیت اربلند از ایندی‌وایر

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

برای این که بدانید داستان فیلم چگونه به پایان می‌رسد، نیازی نیست که هوش فضایی داشته باشید اما به هر حال کارگردان نباید فیلم را تا این حد کسل‌کننده بسازد و یک پایان آبکی به آن ببندد. مبارزه ادریس البا با شیر یک مضمون با پتانسیل و هوشمندانه است اما «هیولا» از آن استفاده نمی‌کند.

فیلم «هیولا»

راجر مور از مووی نیشن

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

«هیولا» یک اثر دلهره‌آور و گاهی اوقات احمقانه درباره حیوانی وحشی است. این فیلم به طرز هنرمندانه‌ای پارانوئید و کلاستروفوبیک است اما به شکلی طنزآمیز و تا حد زیادی به نوعی به مخاطب التماس می‌کند که از دیدن این صحنه‌ها بترسد و فریاد بزند.

سارا جین از آستین کرونیکل

امتیاز: ۴۰ از ۱۰۰

«هیولا» هر کاری که می‌خواهد انجام می‌دهد. بازیگری در این فیلم بازی می‌کند که همه دوستش دارند و او در مقابل یک شیر خشمگین بزرگ قرار می‌گیرد. منظورم این است که همه دوست دارند ادریس البا را در حال مشت زدن به یک شیر ببینند اما کلیت داستان پر از مشکل است.

سورن اندرسن از سیاتل تایمز

امتیاز: ۳۸ از ۱۰۰

البا که همیشه در هر نقشی که برعهده می‌گیرد اجرای قدرتمندی دارد، تمام سعی خود را در «هیولا» انجام می‌دهد اما ماهیت نخ‌نمای فیلم و دیالوگ‌ها در نهایت او را ناکام می‌گذارند.

کایل اسمیت از وال استریت ژورنال

امتیاز: ۳۰ از ۱۰۰

کورماکور به نوعی به بدترین شکل ممکن از این بازیگر باتجربه انگلیسی (که هرگز ندیده بودم به این شکل نقش‌آفرینی کند) بازی می‌گیرد.

شناسنامه‌ی فیلم «هیولا»

نویسنده و کارگردان: جی‌جی پری
بازیگران:  جیمی فاکس، اسنوپ داگ، دیو فرانکو
خلاصه‌ی داستان: زندگی باد با با پول ناچیزی که از طریق این دندان‌های نیش به دست می‌آورد می‌چرخد و همسر سابقش، جوسلین به وی اطلاع می‌دهد که اگر باد ظرف یک هفته آینده نتواند ۱۰ هزار دلار برای هزینه زندگی و مدرسه دخترشان، پیج به دست آورد او و دخترشان، از آن‌جا نقل مکان می‌کنند. باد برای برآورده کردن این خواسته، به اتحادیه شکار خون‌آشامان بازمی‌گردد.
امتیاز IMDB به فیلم: ۷ از ۱۰
امتیاز متاکریتیک به فیلم: ۵۸ از ۱۰۰
سال: ۲۰۲۲

نقد فیلم «هیولا» برگرفته از دیدگاه نویسندگان است و لزوما موضع دیجی‌کالا مگ نیست.

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه