۵ فایده‌ی مهم فراگیری جودو برای بزرگسالان و کودکان

۲۷ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
جودو

ورزش‌های رزمی فراتر از سلامتی و سرگرمی هستند و در واقع یک مهارت محسوب می‌شوند. ورزش‌های رزمی گستره‌ی وسیعی دارند و یکی از پر طرفدارترین آن‌ها ورزش جودو است. جودو به شما دفاع شخصی، فروتنی و گذشت، سرسختی و پشتکار و مقاومت ذهنی را آموزش می‌دهد. در ادامه با این ورزش و مزیت‌های آن بیشتر آشنا خواهیم شد. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

جودو چیست؟

جودو در واقع یک ورزش المپیکی شبیه کشتی است. جودو شامل تکنیک‌های پرتاب و انداختن حریف و همچنین تکنیک های قفل کردن و نگه داشتن حریف مقابل است. «جیگورو کانو» خالق ورزش رزمی جودو است و این مبارز ژاپنی در سال ۱۸۸۲ تکنیک‌‎ها و اصول این ورزش رزمی را طراحی کرده است. کانو در جوانی بسیاری از فنون رزمی ژاپنی را آموخته بوده و جودوی امروزی الهام‌ گرفته از سبک قدیمی «جوجوتسو» و «جودو» است.

کانو متوجه شده بود که بسیاری از فنون گذشته با وجود آنکه برای دفاع شخصی در حملات، بسیار کاربرد داشتند، اما به‌‌عنوان یک ورزش تمرینی، این تکنیک با سرعت بالا قابل اجرا روی حریف مقابل نبودند و می‌توانستند سبب مرگ یا معلولیت شوند. به همین دلیل این مرد ژاپنی، در زمان خلق ورزش رزمی جودو، روی حرکاتی که سبب مرگ و معلولیت در سبک جوجوتسو می‌شد، تمرکز نکرد و به جای تقویت تکنیک‌های دفاع شخصی، روی تکنیک‌هایی کار کرد که در صورت اجرای آن‌ها با سرعت بالا، امنیت حریف مقابل تهدید نمی‌شد.

آیا می‌توان تکنیک‌های جودو را با قدرت و سرعت بالا انجام داد؟

شاگردان در کلاس‌های هنر رزمی جودو اجازه دارند که تمرین‌های آزاد این سبک را با سرعت بالا انجام دهند و تمام تکنیک‌ها را با تمام قدرت روی حریف خود اجرا کنند. تکنیک‌های جودو می‌تواند در هنگام دفاع از خود کارآمد باشند، اما فنون قابل‌توجهی مانند ضربه به کشاله‌ی ران یا ضربه زدن به چشم در اصول جودو جایز نیست، اما این حرکات از کاری‌ترین تکنیک‌ها در وضعیت‌های نیاز به مهارت‌های دفاع شخصی محسوب می‌شوند.

جودو از سال ۱۹۶۴ به فهرست ورزش‌های رسمی المپیک اضافه شد و امروزه به یک پدیده‌ی بین‌المللی تبدیل شده است. جودوی مدرن، ورزشی بسیار پویا و سریع است که استقامت، تعادل، چابکی و سرعت شاگردان این سبک از ورزش رزمی را با کمک تمرین‌های مکرر و منظم تقویت می‌کند. در ادامه به ۵ مزیت تمرینات جودو اشاره خواهیم کرد.

۱. دفاع شخصی کاربردی

ورزش رزمی جودو

تمرین‌های ورزش رزمی جودو فواید بسیاری دارند و اولین موضوع که بیشتر مردم به آن فکر می‌کنند، تبحر در فنون دفاع شخصی است. البته تردیدی نیست که اگر جودوکار باشید و در یک درگیری فیزیکی گرفتار شوید، می‌توانید از خود دفاع کنید و شما تمام‌کننده‌ی این نزاع باشید.

هدف اصلی فنون جودو، رسیدن به «حداکثر کارایی ضربات» است. این هدف را می‌توان به استفاده از قدرت و حرکات حریف بر ضد خودش تعریف کرد. علاوه بر این، جودو از مهارت‌های غلبه بر قدرت و کنترل پرخاشگری کمک می‌گیرد. در تصورات ما این است هرچه حریف قوی‌تر و خشن‌تری باشد، نتیجه‌ی نبرد به نفع او خواهد شد. در حالی‌که یک رویکرد نرم می‌تواند مؤثرتر باشد.

۲. زمین خوردن بدون آسیب جدی

یکی از بهترین مزایای جودو یادگیری زمین خوردن بدون آسیب دیدن است. در واقع اولین چیزی که در کلاس جودو یاد خواهید گرفت این است که چگونه زمین بخورید، اما به خود آسیب نرسانید. بدون شک چنین مهارتی، حداقل یک‌‎بار در طول زندگی، شما را نجات خواهد داد. هر مربی جودو داستانی درباره‌ی زمین خوردن و مهارت نحوه‌ی غلتیدن و مهار ضربه‌ی حاصل از این حادثه را دارد. مهارتی که از آن‌ها در مقابل آسیب جدی محافظت کرده است. به‌‌عنوان مثال یک مربی چینی با کمک اصول جودو توانسته است، از جان خود در زمان سقوط از کامیونی که در حال تخلیه‌ی بار بوده است، محافظت کند.

۳. چگونگی تأثیر فنون جودو در افزایش تواضع

از آنجا که جودو یک ورزش رقابتی است، هر بار که وارد زمین مسابقه می‌شوید، در نهایت یک برنده و یک بازنده از زمین خارج می‌شوند. بنابراین جودو به شما می‌آموزد که با فروتنی پیروز شوید و با گذشت شکست بخورید. واکنش هر کس در مقابل برد و باخت متفاوت است. با این حال راه درست برای بررسی جنبه‌های رقابتی جودو این است که بدانید هر باخت فرصتی برای یادگیری است.

برنده شدن باید به شما بیاموزد که هرچه بیشتر پیگیر برد باشید، بیشتر به پیروزی نزدیک می‌شوید. از دست دادن نوعی انگیزه است. از دست دادن نتیجه‌ی یک مسابقه، یک سوخت قوی برای تمرین بیشتر به‌منظور رفتن به زمین مسابقه در مبارزات سری بعدی است. می‌توان گفت یکی از بزرگ‌ترین مزایای جودو این است که شما را به فردی متواضع تبدیل می‌کند تا بدون غرور و حسادت به فکر برد در مبارزات بعدی باشید.

۴. جودو به شما سرسختی و پشتکار را یاد می‌دهد

ورزش جودوی کودکان

وقتی به زندگی خود و به بزرگترین موفقیت‌های خود فکر می‌کنید، چه خاطراتی به‌عنوان افتخارآمیزترین لحظات شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟ آیا این موفقیت‌ها نیازمند تلاش کمی از طرف شما بوده‌اند؟

یا مسأله‌ای چالش برانگیز و دشوار بوده‌اند و شما با پشت سر گذاشتن آن، قوی‌تر و عاقل‌تر از قبل شده‌اید؟ شاید چنین چالشی را در زمان فارغ‌التحصیلی از مدرسه یا گرفتن ارتقای شغلی درک کرده باشید.

در یک مسابقه جودو، یک رقیب می‌‍تواند با چسباندن حریف خود روی تشک به مدت ۲۵ ثانیه، به راحتی در مسابقه برنده شود. با این حال نگه داشتن کسی روی تشک مبارزه برای این مدت اصلا آسان نیست. فراموش نکنید که برای موفقیت در جودو به مقاومت و پشتکار ذهنی نیاز دارید.

در تشک جودو استقامت و پشتکار در کالبد دو حریف با هم رقابت می‌کنند. استقامت در حال پشت سر گذاشتن یک شرایط چالش‌برانگیز است و پشتکار در تلاش است تا از حصار استقامت حریف مقابل و شرایط بدنی نامطلوبی که در آن گیر افتاده است، فرار کند. بسیاری از نوجوانان موقعیت‌های چالش‌برانگیز ورزش رزمی جودو را فرصتی برای آزمایش خود و سنجش میزان سرسختی خود می‌دانند. همه‌ی بچه‌ها باید این نگرش را یاد بگیرند. آن‌ها باید یاد بگیرند که چگونه خودشان را تحت فشار قرار دهند. قرار گرفتن در چنین موقعیتی، شجاعت می‌خواهد و با این همه خطر شکست هم وجود دارد.

جودو هم تمرینی برای آمادگی انسان جهت گذران زندگی واقعی است و می‌دانیم در در زندگی حقیقی هم خطر شکست وجود دارد. پشتکار و استقامت در مقابل چالش‌ها، یکی از بهترین مزایای ورزش رزمی جودو است. راستش را بخواهید، بهترین راه آماده‌سازی بچه‌ها برای روبه‌روشدن با دنیای واقعی این است که آن‌ها را به‌آرامی در موقعیتی قرار دهید که برای رسیدن به آنچه می‌خواهند، مجبور به تلاش باشند. روبه‌رو شدن با این نوع از سرسختی و استقامت، کم اتفاق می‌افتد. اگر فرزندتان سرسختی و صبوری در تمرینات جودو را بیاموزد، شخصیت منحصربه‌فردی نسبت به هم‌سن‌وسالان خود پیدا خواهد کرد.

۵. جودو سرسختی ذهنی را افزایش می‌دهد

ورزش جودوی کودکان

همه می‌دانیم که آموزش نکات پایه‌ای جودو و برخی از ترفندهای مختلف به کودکان، بهترین راه آشنایی با درگیری‌ها و چالش‌ها است. همچنین، وقتی کودکان یاد بگیرند که به جنگیدن ادامه دهند و تلاش کنند، این روند سبب ایجاد مقاومت در ذهن نیز می‌شود. در نتیجه آن‌ها یاد می‌گیرند که نمی‌توانند به‌راحتی تسلیم شوند و باید تا زمان خروج از موقعیت دشوار فعلی، مقاومت کنند.

در آخر

ما بزرگسالان، ارزش سخت‌کوشی و استقامت را درک می کنیم. بنابراین آموزش این مهارت ارزشمند به بچه‌ها از طریق آموزش هنرهای رزمی، از ایده‌های خوب در روند تربیت فرزندان است. فواید ورزش رزمی جودو بسیار است و یکی از مزایای آن، ایجاد آمادگی ذهنی و جسمی در نوجوانان برای روبه‌رو شدن با چالش‌های بزرگ زندگی است.

یادگیری چنین مهارتی علاوه بر بهره‌مندی از مزایای جودو از منظر سلامتی و تمرینات ورزشی، سبب رشد عقلانی کودکان نیز می‌شود و بنابراین انجام ورزش‌های رزمی همچون جودو در شکل‌گیری شخصیت کودکان مؤثر است.

منبع: lvshaolin

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه