۴ کتاب زندگی‌نامه پرفروش دیجی‌کالا از حمیدرضا صدر تا ایلان ماسک

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
کتاب‌های زندگینامه پرفروش ایلان ماسک

خواندن کتاب زندگی‌نامه شخصیت‌های مشهور، موفق و تأثیرگذار احتمالاً در برنامه اغلب ما جا گرفته، اما چنین کتاب‌هایی آن‌قدر زیاد شده‌اند که ممکن است در انتخاب‌شان، یا در اولویت‌بندی خواندن‌شان گیج و سردرگم شویم. در این مقاله سعی شده چهار زندگی‌نامه متفاوت و خواندنی ارزشمند که جزو پرفروش‌ترین‌های دیجیکالا بوده، به شما معرفی کنیم تا تصمیم‌گیری برای‌تان راحت‌تر شود و بالأخره خواندن کتاب‌هایی که می‌توانند شما را در شناختن هدف زندگی و رسیدن به آن یاری کنند، آغاز کنید.

۱.‌ از قیطریه تا اورنج کانتی

از قیطریه تا اورنج کانتی

حمیدرضا صدر برای فوتبالی‌ها چهره‌ای آشنا است و خوانندگان مجله‌ی فیلم و هفت، حتماً نقدهای سینمایی‌اش را به یاد می‌آورند. اما اگر هم اهل هیچ‌کدام نبوده باشید، باز هم به احتمال زیاد نامش را شنیده‌اید و تصویرش را دیده‌اید. کتاب «از قیطریه تا اورنج کانتی» مثل باقی زندگی‌نامه‌ها نیست، شاید چون اصلاً زندگی‌نامه نیست؛ اولین کتاب این فهرست در اصل نه زندگی‌نامه، بلکه مرگ‌نامه است.

حمیدرضا صدر در سال ۱۳۹۷، در اولین روزهایی که فهمید به سرطان مبتلا شده نوشتن این کتاب را آغاز کرد. مجموعه‌ای از تک‌نگاری‌هایی که نویسنده خطاب به خودش نوشته و زندگی‌اش و مبارزه‌اش با سرطان را شرح داده است. نه، ما قرار نیست در این کتاب از جوانی‌های حمیدرضا صدر بخوانیم و بفهمیم چطور به آن آدم موفق و سرشناس تبدیل شده، اما قرار است سخت‌ترین روزهای زندگی‌اش را بخوانیم، قرار است گذری داشته باشیم به ذهن این راوی درحال مرگ وقتی مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی‌اش را می‌گیرد. «از قیطریه تا اورنج کانتی» به ما نمی‌گوید آدم‌هایی مثل حمیدرضا صدر، چطوری حمیدرضا صدر می‌شوند، اما نشان‌مان می‌دهد حمیدرضاها چگونه‌اند. نشان‌مان می‌دهند در سخت‌ترین روزها و در مأیوس‌کننده‌ترین دوران‌ها می‌شود همچنان هدف و مقصودی داشت و انگیزه‌ای برای قدم برداشتن… حمیدرضا صدر این‌ها را نشان‌مان می‌دهد.

«از قیطریه تا اورنج کانتی» کتابی‌ست برای امیدوارها، برای ناامیدها، برای کسانی که دوست دارند ذهنیت کسی که می‌داند می‌میرد را بخوانند، برای دوست‌داران حمیدرضا صدر و برای آن‌ها که می‌خواهند در سخت‌ترین شرایط، هسته‌ی شخصیت خود را حفظ کنند و به مسیرشان ادامه بدهند.

کتاب از قیطریه تا اورنج کانتی اثر حمیدرضا صدر نشر چشمه

۲. آدری هپبورن یک روح زیبا (زندگی مادرم)

آدری هپبورن یک روح زیبا

آدری هپبورن ستاره‌ی مرده‌ای که نورش هنوز خاموش نشده. بازیگر و بالرینی قهار و دلربا و انسانی بزرگ و بخشنده؛ آدری هپبورن را می‌توان به همین سادگی توصیف کرد. آدمی به شدت تأثیرگذار که به زعم خودش، زندگی ساده و معمولی‌ای داشته و برای همین هرگز قانع نشد در زمان حیات زندگی‌نامه‌ای از خود تهیه کند. اما پسر بزرگش در این رابطه با او مخالف بود و علت مخالفتش را به بهترین شکل در قالب کتاب زندگی‌نامه «آدری هپبورن یک روح زیبا» به همه نشان داد. شان هپبورن به ما ثابت کرد زندگی آدری هپبورن، حتی اگر به گفته‌ی خودش یک زندگی عادی و ساده بوده باشد، می‌تواند الهام‌بخش و تأثیرگذار باشد و عده زیادی را در قدم برداشتن به سوی رویاها و دستاوردهای آینده، یا حتی شناخت بهتر خود و معنای زندگی‌شان یاری کند.

تصویری که امروزه از بازیگرهای هالیوودی داریم سر تا پا با تصویری که آدری هپبورن با زندگی‌اش بهمان نشان می‌دهد متفاوت است. پسر این بازیگر سرشناس بدون هیچ تعارف و روتوشی مکالمه‌های خود و مادرش را در کتاب آورده، از مشکلات جسمی و روحی مادرش نوشته و او را از چشم نزدیکان و کسانی که با او کار می‌کردند به تصویر کشیده. از دوران جنگ جهانی دوم تا وقتی که به لطف مهارتش در رقص باله وارد هالیوود می‌شود، از برادوی و هلند و انگلستان و آمریکا، ما در این کتاب شکل‌گیری شخصیت آدری هپبورن را می‌بینیم و رفته رفته مجاب خواهیم شد چرا اسم کتاب یک روح زیبا است.

کتاب آدری هپبورن یک روح زیبا اثر شان هپبورن فرر نشر میلکان

۳. ایلان ماسک

ایلان ماسک

ایلان ماسک یکی از ثروتمندترین اشخاص جهان است. ماسک راه پر پیچ و خمی را طی کرده تا به تسلا و اسپیس ایکس و موفقیت‌های کنونی رسیده. این روزها که ماسک صاحب توییتر هم شده و حتی از قبل هم بیشتر سروصدا به پا کرده است. برای همین خیلی‌ها از خودشان می‌پرسند اصلاً چه شد که ایلان ماسک، ایلان ماسک شد؟ از کجا شروع کرد؟ قبل از همه‌ی این‌ها که بود؟ چه‌کاره‌ بود؟ بچه‌ پولدار بوده یا نه، از صفر خودش را ساخته؟ چطور تا این اندازه رشد کرد، یعنی هیچ سد و مانعی سر راهش نبوده؟ این کتاب زندگی‌نامه به همه‌ی پرسش‌ها پاسخ خواهد داد. قرار است کمی از زندگی شخصی ایلان ماسک بخوانیم، از پشت پرده‌ی شرکت‌ها و ایده‌هایش سر در بیاوریم، بفهمیم وقتی غافلگیر می‌شده چطور از پس چالش‌ها برمی‌آمده و آیا همه‌ی این کارها را تنهایی انجام داده است یا خیر. ایلان ماسک بلندپرواز است و هیچ بعید نیست در آینده دور و نزدیک باز هم با کارهایش ما را به وجد بیاورد یا غافلگیرمان کند، خواندن چم و خم زندگی چنین آدمی نه تنها کنجکاوی آدم را رفع می‌کند، بلکه ممکن است الهام‌بخش باشد.

کتاب ایلان ماسک اثر اشلی ونس انتشارات گوتنبرگ

۴. ایستاده استوار در ۲۴ سالگی

ایستاده استوار در ۲۴ سالگی

گاهی آن‌قدر دل‌باخته‌ی یک شخصیت مشهور می‌شویم که دوست داریم تا ریزترین جزئیات زندگی‌اش را بدانیم. از خاطره‌های کودکی‌اش بگیر تا اینکه غذای محبوبش چیست، شهر محبوبش چیست، زندگی ایده‌آلش شامل چه چیزهایی می‌شود تا آخرین جزئیاتی که ممکن است زندگی یک انسان داشته باشد. طرفدارهای دوآتشه‌ی واقعی چنین کسانی هستند و با افتخار مثل شکارچی‌های قهار، در هرکجا و هر زمانی دنبال چنین جزئیاتی می‌گردند.

اگر با دنیای موسیقی و سرگرمی کره آشنا باشید، بدون شک نام گروه اکسو را شنیده‌اید. گروهی که در سراسر جهان مخاطبان و طرفداران بسیار زیادی دارد و موفقیت‌های زیادی هم داشته. جانگ ییشینگ یا همان لی، یکی از اعضای این گروه است که کتاب زندگی‌نامه‌ خودش را به قلم خودش نوشته و در آن از همه‌چیز حرف زده، هم آن جزئیاتی که طرفدارها دنبالش می‌گردند و هم عقاید و افکارش درباره چیزهای جورواجور. صد البته که از فعالیت‌های حرفه‌ای و رسمی‌اش هم حرف زده، هیچ نگران نباشید، این کتاب شما را به پشت صحنه‌ی گروه اکسو خواهد برد؛ قرار نیست دست خالی برگردید.

کتاب ایستاده استوار در 24 سالگی اثر جانگ یشینگ انتشارات دانش آفرین

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه