۴۱ نوع کباب که در لیست محبوب‌ترین کباب‌های جهان قرار دارند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۴ دقیقه
کباب‌های ایرانی در صدر لیست محبوب‌ترین کباب‌های جهان

کباب؛ محبوب‌ترین غذا برای عاشقان گوشت که در انواع مختلف طبخ می‌شود. شاید ساده‌ترین نوع آن جگر باشد که برای پخت نیاز به هیچ فوت و فن خاصی ندارد. فقط باید جگر تازه بخرید، کمی نمک و آبلیمو به آن بزنید، به سیخ بکشید و روی ذغال گرُ گرفته برشته کنید. شاید شما هم مثل من فکر می‌کنید که این غذای خوش عطر و پرطرفدار مخصوص ایران، ترکیه و کشورهای خاور میانه است، اما باید بگویم که جهانی‌تر از این حرف‌ها است. من هم بعد از خواندن یک مقاله که در آن کباب‌های مشهور جهان را معرفی کرده بود به این موضوع پی بردم.

به همین دلیل تصمیم گرفتم در این مطلب از دیجی‌کالا مگ ۴۱ کبابی که در آن مقاله معرفی شده است را به شما هم معرفی کنم تا هم دیدتان به این غذا تغییر کند و هم بتوانید انواع جدیدی از آن را بپزید.

۴۱. بالیق – آذربایجان

بالیق - آذربایجان

این کباب با ماهی خاویاری دریای خزر که سفت و غنی از مواد مغذی است پخته می‌شود. برای پخت آن تکه‌های ماهی در ترکیب آبلیمو، شوید و نمک قرار داده می‌شوند و بعد از چند ساعت به سیخ کشیده شده، روی آتش قرار می‌گیرد. پیاز خلال شده، گوجه‌فرنگی و لیمو در کنار بالیق سرو می‌شود.

۴۰. بولفاف – مراکش

بولفاف - مراکش

این غذای سنتی مراکشی با جگر گوسفند مزه‌دار شده با زیره، پاپریکا، نمک و فلفل تهیه می‌شود. این کباب معمولا در عید قربان پخته می‌شود و راز خوشمزگی آن مخلوط ادویه‌هایی است که قبل از پخت به جگر می‌زنند.

۳۹. تاوا – آذربایجان

تاوا - آذربایجان

تاوا کباب نوعی غذای گوشتی معروف آذربایجانی است که علاوه بر گوشت، گیاهان محلی، سبزیجات و تخم‌مرغ هم دارد. کوفته‌های گوشتی با ترکیب گوشت چرخ شده‌ی گوسفند یا گاو با سیر و پیاز تهیه و در روغن سرخ می‌شود. سپس پیاز، گوجه‌فرنگی،‌ فلفل سبز، گشنیز و نعنا را در تابه تفت داده و کوفته‌های گوشتی را هم روی آن‌ها می‌گذارند. در صورت تمایل می‌توانید تخم‌مرغ هم‌زده را روی مواد ریخته و اجازه دهید با هم بپزند. همچنین می‌توانید بعد از پختن گوشت و سبزیجات با یکدیگر، تخم‌مرغ نیمرو شده را روی آن قرار دهید.

۳۸. هالیفاکس دونایر – کانادا

هالیفاکس دونایر - کانادا

غذایی اصالتا نوااسکوشیایی که در دهه‌ی ۱۹۷۰ توسط پیتر گامولاکوس یونانی اختراع شد. این غذا با پر کردن نان پیتا از گوشت گاو برشته شده، پیاز، گوجه‌فرنگی و سس دونیر تهیه می‌شود. گوشت گاو هم قبل از برشته شدن با نمک، فلفل، پودر سیر و پیاز، فلفل کاین، پونه‌ی کوهی و پاپریکا مزه‌دار می‌شود.

۳۷. کباب بادمجان – غازی‌آنتپ ترکیه

کباب بادمجان - غازی‌آنتپ ترکیه

این غذا در شهرهای غازی‌آنتپ، شانلی و آدی‌یامان بسیار محبوب است. در تهیه‌ی آن از بادمجان، گوجه‌فرنگی، سیر، فلفل دلمه‌ای، گوشت چرخ کرده، پیاز، آرد سوخاری، نمک، فلفل، زیره، فلفل قرمز، جوش شیرین، رب گوجه‌فرنگی و روغن زیتون استفاده می‌شود. از ترکیب گوشت و تمام مواد، به غیر از بادمجان، کوفته‌های گوشتی تهیه می‌شود که همراه با تکه‌های بادمجان به سیخ کشده شده و روی آتش کباب می‌شود.

۳۶.توکات کباب – ترکیه

توکات کباب - ترکیه

این غذا از کباب‌های سنتی ترکی است که به شهر توکات ترکیه برمی‌گردد. این کباب با ساق بره، سیب‌زمینی، بادمجان، گوجه‌فرنگی، فلفل سبز، سیر و روغن زیتون درست می‌شود. گوشت ساق بره‌ی خرد شده همراه با بادمجان، سیب‌زمینی و گوجه‌ی حلقه شده در ظرف قرار می‌گیرد. شما می‌توایند مواد را در ظرف بچینید یا اول به سیخ چوبی بکشید و سپس در ظرف بگذارید. ظرف را روی شعله گذاشته و روی مواد روغن زیتون می‌ریزند تا مواد تفت خورده و نرم شوند. معمولا روی ظرف یک پیاز درسته می‌گذارند تا در حین پخت آب پیاز روی مواد بریزد.

۳۵. شامی کباب – هند

شامی کباب - هند

نام این غذا بسیار شبیه به یکی از غذاهای شمالی ایران است اما طعم و مواد به کار رفته در آن کمی متفاوت است. این غذای هندی با ترکیب گوشت چرخ کرده، نخود، پیاز، فلفل دلمه‌ای، زنجبیل، سیر، گیاهان معطر و ادویه‌هایی مثل زیره‌ی سبز، فلفل قرمز، گراماسالا و برگ نعنا درست می‌شود. تمام این مواد باید با هم مخلوط شده و با آن‌ها کوفته قلقلی‌های کوچک درست می‌شود. کوفته‌ها در پودر فلفل و تخم‌مرغ زده شده غلطانده شده و سرخ می‌شوند. شامی کباب علاوه بر هند، در افعانستان و پاکستان هم یک غذای محبوب است که در تمام وعده‌ها یا میان‌وعده‌ها مصرف می‌شود. پیاز و لیمو در کنار این کباب سرو می‌شود.

۳۴. کاغیت کباب – ترکیه

کاغیت کباب - ترکیه

این یک کباب سنتی مربوط به آنتاکیای ترکیه است که با گوشت گاو یا بره، روغن زیتون، نمک، فلفل و سبزیجاتی مثل گوجه‌فرنگی، نخودفرنگی، هویج، فلفل دلمه‌ای، سیب‌زمینی و موسیر درست می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا باید تمام مواد را خرد کرده و با هم مخلوط کنید. سپس داخل ظرف را با کاغذ روغنی پوشانده، مواد را روی آن بریزید. این کباب معمولا با برنج و سالاد سرو می‌شود.

۳۳. کباب دیگی – ایران

کباب دیگی - ایران

کباب دیگی یا تابه‌ای محبوب ما ایرانی‌ها هم در لیست مشهورترین کباب‌های جهان قرار دارد. این کباب خوشمزه با مخلوط گوشت چرخ کرده، زردچوبه، پیاز، نمک و فلفل آماده می‌شود. کباب‌ها بعد از سرخ شدن در گوجه‌ی در حال سرخ شدن خوابانده می‌شوند و با نان یا برنج سرو می‌شوند. پیاز یک چاشنی مناسب برای این غذا است.

۳۲. کوز و شیش – ترکیه

کوز و شیش - ترکیه

قطعات گوشت بره برای پخت این کباب باید با مخلوطی از ماست، روغن زیتون، سیر، زیره، رب فلفلی ترکی و فلفل سیاه ترشی مزه‌دار شود. سپس گوشت‌ها همراه با سبزیجات مختلف به سیخ کشیده شده و روی آتش برشته می‌شوند.

۳۱. سوساتی – آفریقای شمالی

سوساتی - آفریقای شمالی

برای تهیه‌ی این غذا تکه‌اهی گوشت بره در سسی که با پیاز، سیر، فلفل تند، آب تمبر هندی و کاری آماده شده است قرار داده می‌شود. بعد از چند ساعت گوشت‌ها را همراه با فلفل، زردآلو یا قارچ به سیخ کشیده و آن‌ها را کباب می‌کنند. این غذا با گوشت مرغ هم پخته می‌شود و هر دو مدل را با برنج و سالاد سرو می‌کنند.

۳۰. اسلامی کباب – ترکیه

اسلامی کباب - ترکیه

کباب اسلامی به صورت کوفته یا قطعات گوشت کباب شده پخته شده، در لایه‌ای از بادمجان پیچیده می‌شود و هماره با سس گوجه‌فرنگی پرادویه سرو می‌شود. مصرف این غذا همراه با برنج توصیه می‌شود.

۲۹. کباب سیخی – پاکستان

سکه کباب - پاکستان

یک غذای خوشمزه و آب‌دار پاکستانی که از ترکیب گوشت چرخ کرده، پیاز، سیر، زنجبیل، گشنیز، آبلیمو، ماست و گراماسالا تهیه می‌شود. البته شما می‌توانید ادویه‌ها را با توجه به سلیقه‌تان تغییر دهید. مواد بعد از اینکه خوب با هم مخلوط شدند روی سیخ کباب قرار گرفته و روی ذغال‌های گر گرفته کباب می‌شوند. طعم دودی این غذا در کنار سالاد، پیاز، سیب‌زمینی سرخ شده، نعنا و نان تازه بی‌نظیر می‌شود.

۲۸. چنجه – ایران

چنجه - ایران

باز هم یک کباب خوشمزه‌ی ایرانی؛ قطعات گوشت بره که با روغن زیتون، نمک، فلفل و آبلیمو مزه‌دار شده و به تنهایی یا همراه با گوجه‌ی گیلاسی به سیخ کشیده می‌شود. این غذای خوش عطر و طعم به تنهایی، همراه با نان و یا در کنار برنج سرو می‌شود.

۲۷. لیولیا – آذربایجان

لیولیا - آذربایجان

این غذا در سراسر منطقه‌ی قفقاز محبوب است و معمولا با گوشت چرخ کرده‌ی بره، پیاز، نمک و فلفل سیاه تهیه می‌شود. البته در این منطقه ماهی و مرغ را هم به این روش کباب می‌کنند. چیزی که این کباب را منحصربه‌فرد می‌کند مدت زمان طولانی ورز دادن آن است. قدمت تهیه‌ی آن به قرن دوم بازمی‌گردد و پلینی بزرگ، مورخ مشهور رومی، و همچنین بطلمیوس، دانشمند مشهور رومی، آن را بسیار مورد ستایش قرار داده‌اند.

۲۶. چوکَرتمِه – ترکیه

چوکَرتمِه - ترکیه

این کباب سنتی بدروم با گوشت ورقه‌های مزه‌دار شده‌ی گوشت گوساله پخته و همراه با سیب‌زمینی سرخ شده، سس گوجه‌فرنگی و ماست پر از سیر تازه سرو می‌شود. برای مزه‌دار کردن گوشت هم از ترکیب شیر، روغن زیتون، زیره، نمک و پاپریکا استفاده می‌شود.

۲۵. چاپلی – پاکستان

چاپلی - پاکستان

این کباب تند غذای مخصوص در پیشاور پاکستان است که از ترکیب گوشت چرخ کرده با گشنیز خشک، دانه‌های انار، فلفل سبز و نعنا تهیه و با نان، سالاد و ماست می‌شود. این غذا امروزه علاوه بر پیشاور در سراسر پاکستان، افغانستان و هند هم طرفداران خود را دارد.

۲۴. بیتی کباب – ترکیه

بیتی کباب - ترکیه

این کباب اصالتا مربوط به استانبول است و با ترکیب گوشت چرخ کرده، پیاز، تخم‌مرغ، سیر، زیره، گشنیز، نمک، آرد سوخاری، پاپریکا و فلفل سیاه تهیه می‌شود. و بعد از آماده شدن در نان لواش پیچیده شده و با سس گوجه‌فرنگی و ماست سرو می‌شود.

۲۳. شفتالیا – قبرس

شفتالیا - قبرس

این کباب شبیه به سوسیس است و از ترکیب گوشت چرخ کرده، پیاز قرمز خرد شده و جعفری تهیه می‌شود. مواد بعد از ترکیب در پوست نازک معده‌ی گاو یا گوسفند ریخته شده و به شکل سوسیس‌های کوچک در می‌آید. سپس به سیخ کشده شده و روی آتش کباب می‌شود. فلفل و دارچین ادویه‌ی مناسبی برای این غذا است.

۲۲. گلوتی – هند

گلوتی - هند

گوشت چرخ شده، زنجبیل، سیر، میخک، پاپایا، هل سیاه، دانه‌های خشخاش، دانه‌های فلفل، دارچین،‌نارگیل، جاوتری (mace) که یک ادویه‌ی مخصوص هندی است، هل، پودر چیلی و جوز هندی مواد تشکیل دهنده‌ی این کباب هستند. تمام مواد از چند ساعت قبل با هم مخلوط شده و استراحت داده می‌شوند. سپس با فلفل سبز، آرد گندم، تخم‌مرغ و برگ گشنیز مخلوط شده و به صورت گرد، مثل کوکو، شکل داده می‌شوند. این غذا را در روغن سرخ می‌کنند و قبل از مصرف، کمی آبلیمو روی آن می‌ریزند.

۲۱. آلینازیک کباب – ترکیه

آلینازیک کباب - ترکیه

باز هم یک غذای خوشمزه از غازی‌آنتپ ترکیه. برای تهیه این غذا باید گوشت را با پیاز، رب فلفل قرمز و گوجه‌فرنگی و روغن زیتون مزه‌دار شود. سپس پوره‌ی بادمجان کبابی و ماست و سیر را با هم مخلوط کرده و گوشت‌های برشته شده روی ذغال را روی این ترکیب قرار می‌دهند. این غذا معمولا با برنج و سبزیجات کباب شده سرو می‌شود.

۲۰. کباب کوبیده – ایران

کباب کوبیده - ایران

می‌توان گفت که این پرطرفدارترین کباب در ایران است که با ترکیب گوشت چرخ شده، پیاز و ادویه‌های مختلف تهیه می‌شود. این غذا به عنوان یکی از غذاهای خیابانی محبوب ایران شهرت دارد که با گوجه‌ی کبابی و نان یا برنج زعفرانی سرو می‌شود.

۱۹. کباب مرغ – ترکیه

کباب مرغ - ترکیه

برای تهیه‌یا ین غذا مرغ‌ها را از چند ساعت قبل در مخلوطی از روغن زیتون، لیمو و سیر می‌خوابانند. سپس آن‌ها را به سیخ کشده و روی ذغاب برشته می‌کنند. این غذا همراه با نان یا برنج و سبزیجات سرو می‌شود.

۱۸. کباب لقمه – ایران

کباب لقمه - ایران

این کباب خوشمزه‌ی ایران یاز ترکیب گوشت بره با پیاز، زعفران، سیر، زردچوبه، سماغ نمک و فلفل آماده می‌شود و همراه با نان، برنج و گوجه‌ی کبابی سرو می‌شود.

۱۷. کباب بختیاری – ایران

کباب بختیاری - ایران

این غذا در تمام مناطق ایران طرفدار دارد اما اصالتا مربوط به بختیاری‌ها است. مواد تشکیل دهنده‌ی آن مرغ، گوشت گوسفند، پیاز، فلفل دلمه‌ای، زعفران، روغن زیتون، کره، آبلیمو،‌ نمک و فلفل است. مرغ با زعفران، روغن زیتون، آب پیاز، نمک و فلفل مزه‌دار می‌شود و گوشت گوسفند هم در پیاز، ادویه، روغن زیتون،‌ فلفل و آبلیمو قرار داده می‌شود. بعد از چند ساعت گوشت‌ها را با هم به سیخ می‌کشند و روی ذغال داغ قرار می‌دهند. در حین پخت باید کره را با قلم‌مو روی گوشت‌ها بزنید تا حسابی نرم و آب‌دار شوند.

۱۶- کباب برگ – ایران

کباب برگ - ایران

این کباب از تکه‌های گوشت فیله‌ی گوسفند یا گوساله تهیه می‌شود و در برخی مناطق آن را با مرغ هم می‌پزند. گوشت‌ها به صورت نواری برش خورده و بعد از مزه‌دار شدن، به سیخ کشیده می‌شوند. این غذا همراه با برنج، سبزیجات کبابی و ماست سرو می‌شود.

۱۵. کباب چوبی – ترکیه

کباب چوبی - ترکیه

این کباب مخصوص منطقه‌ی دریای اژه در ترکیه است و می‌توان آن را به عنوان یکی از لذیذترین کباب‌های جهان شناخت. بعد از پاک کردن گوشت برای شیشلیک، تکه‌ها و نوارهایی از گوشت باقی می‌ماند که معمولا حاوی چربی زیادی است. این گوشت‌ها را با سیر، گوجه‌فرنگی، روغن زیتون، پونه‌ی کوهی و فلفل سیاه مزه‌دار می‌کنند و روی سیخ‌های چوبی می‌کشند. سپس آن‌ها را روی حرارت قرار می‌دهند تا برشته شوند.

۱۴. چلو کباب – ایران

چلو کباب - ایران

این غذا یکی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی است اما اینطور به نظر می رسد که در گذشته‌های دور در قفقاز طبخ می‌شده و دستور پخت آن به ایران منتقل شده است. برای سرو چلو کباب می‌توانید هر نوع کبابی را روی برنج قرار دهید اما معمولا کباب لقمه یا کوبیده برای این وعده‌ی غذایی خوشمزه انتخاب می‌شود. گوجه‌ی کبابی، برنج زعفرانی و کباب از اجزای اصلی این غذا هستند که با سماغ، دوغ و ماست سرو می‌شود.

۱۳. تومبیک دونر – ترکیه

تومبیک دونر - ترکیه

تومبیک دونر یا کباب گوبیت نوعی از دونر کباب‌ها است که در آن گوشت برشته و خرد شده در نان پیتا همراه با سبزیجاتی مثل گوجه‌فرنگی، پیاز و کاهو سرو می‌شود.

۱۲. شیش کباب – ترکیه

شیش کباب - ترکیه

این غذا اولنی بار توسط قبایل عشایر ترکیه‌ای طبخ شده است. برای پخت آن تکه‌های گوشت را با آبلیمو، روغن زیتون، شیر، ماست، دارچین، فلفل دلمه و ادویه‌های مختلف مزه‌دار می‌کنند. سپس آن‌ها را به سیخ کشیده و روی آتش ملایم طبخ می‌کنند.

۱۱. کباب آدانا – ترکیه

کباب آدانا - ترکیه

همانطور که از نام این غذا پیداست، غذای سنتی مربوط به منطقه‌ی آدانای ترکیه است. این غذا با چربی گوشت چرخ کرده و دم بره که با سیر، پیاز، پاپریکا و فلفل قرمز تند ترکیب شده، تهیه می‌شود. رنگ آن قرمز تیره است و طعم بسیار تندی دارد. ظاهر آن شبیه به کباب کوبیده است و همراه با نان، فلفل، گوجه‌فرنگی یا سالاد سرو می‌شود.

۱۰. دونر کباب – ترکیه

دونر کباب - ترکیه

دونر یکی از لذیذترین غذاها در سراسر جهان است که از تکه‌های گوشت برشته شده همراه با سبزیجات تازه و ادویه تهیه شده است. یک تکه‌ی گوشت گاو یا بره روی یک سیخ بزرگ و عمودی قرار داده شده، در معرض حرارت قرار می‌گیرد تا کاملا برشته شود. سپس برش‌های نواری و کوچکی از آن با سبزیجات ترکیب شده و در نان پیتا سرو می‌شود. به طبخ این کباب در سفرنامه‌هایی که در قرن هجدهم درباره‌ی منطقه‌ی تحت حکومت عثمانی نوشته شده، اشاره شده است. این غذا در اوایل دهه‌ی ۱۹۷۰ برای اولین بار در برلین سرو شد و سپس به تمام کشورها راه پیدا کرد.

۹. شاورما – لبنان، مصر، قطر، عربستان

شاورما - لبنان، مصر، قطر، عربستان

یک غذای خوشمزه‌ی خاورمیانه‌ای که ریشه در دوران امپراطوری عثمانی دارد. گوشت بره، بوقلمون، مرغ یا گاو به صورت جداگانه یا ترکیب شده به آرامی در چند ساعت پخته می‌شود و سپس در نان‌ مخصوص همراه با سبزیجات و ادویه سرو می‌شود.

۸. سوولاکی – یونان

سوولاکی - یونان

این یکی از محبوب‌ترین غذاهای یونان است که از قطعات کوچک مرغ یا گوشت تهیه می‌شود. این غذای فست‌فودی با برشته کردن این گوشت‌ها تهیه و همراه با نان پیتا، پنیر و شوید سرو می‌شود.

۷. ژیروس – یونان

ژیروس - یونان

ژیروس هم یکی از غذاهای خیابانی محبوب یونانی است که از گوشت مرغ، بره یا گوساله تهیه می‌شود. گوشت‌ها به شکل خلال‌های نازک برش داده شده و همراه با سس‌هایی مثل تزاریکی و سبزیجات تازه مثل گوجه‌فرنگی، پیاز، کاهو و خیار در نان پیتا سرو می‌شود. قدمت این کباب به زمان اسکندر مقدونی بازمی‌گردد. در آن زمان سربازان گوشت را روی شمشیرهای خود به سیخ می‌کشیدند و روی آتش کباب می‌کردند.

۶. نان و کباب – ایران

نان و کباب - ایران

این غذا همان کباب لقمه یا کوبیده است که همراه با نان، گوجه‌ی کبابی، پیاز، دوغ و ماست سرو می‌شود. البته در لیست محبوب‌ترین کباب‌های جهان آن را به شکل یک غذای مستقل در نظر گرفته‌اند.

۵. کباب ترش – ایران

کباب ترش - ایران

کباب ترش، غذایی با طعم رویایی که غذای بومی رشت است. امکان نداره به گیلان سفر کرده باشید و این غذا را نخورده باشید. برای تهیه‌ی آن تکه‌های گوشت بدون چربی گاو یا گوسفند با ترکیب رب انار، گردو، سیر، جعفری و روغن زیتون مزه‌دار می‌شوند. سپس گوشت‌ها به سیخ کشیده شده و روی حرارت ملایم کباب و برشته می‌شوند. این غذا همراه با سبزیجات کبابی و برنج سرو می‌شود.

۴. متسوادی – گرجستان

متسوادی - گرجستان

این غذا شبیه شیشلیک است که با گوشت چرخ کرده، آبلیمو، آب انار، ترخون، نمک، فلفل و پیاز خرد شده تهیه می‌شود. مردم گرجستان توصیه می‌کنند این غذا همراه با پیاز،‌ گوجه‌فرنگی و دانه‌های انار سرو شود.

۳. جاگ کباب – ترکیه

جاگ کباب - ترکیه

سومین کباب این لیست مربوط به شهر ارزروم ترکیه است و با گوشت بره‌ تهیه می‌شود. گوشت باید از ۱۲ ساعت قبل در نمک و فلفل و پیاز خوابانده شود و سپس روی یک سیخ افقی بزرگ قرار گرفته، روی آتش هیزمی پخته شود. بعد از آماده شدن، همراه با نان لواش گرم و تازه پخته شده سرو می‌شود.

۲. اسکندر کباب – ترکیه

اسکندر کباب - ترکیه

حتما نام این غذا به گوشتان خورده است. این غدا از خوراکی‌های محبوب شهر بورسا است و به یاد قصابی اسکندر افندی، که اولین بار آن را پخته، این نام را به خود گرفته است. این غذا با گوشت بره تهیه می‌شود و همراه با سس گوجه‌فرنگی تند، ماست و نان پیتا سرو می‌شود. در زمان پخت باید روی گوشت کره مالیده شود تا ترد باقی بماند.

۱. جوجه کباب – ایران

جوجه کباب - ایران

جوجه کباب به عنوان محبوب‌ترین کباب در جهان شناخته شده است. این غذای خوشمزه به دو شکل با استخوان و بدون استخوان تهیه می‌شود. قطعات مرغ همراه با زعفران، آبلیمو و پیاز مزه‌دار  شده و بعد از به سیخ کشده شدن، روی آتش ملایم برشته می‌شوند. معمولا هم با گوجه‌فرنگی کبابی، پیاز، نان یا برنج زعفرانی سرو می‌شود.

مرور کلی

شک ندارم شما هم مثل من بعد از خواندن این لیست حسابی گرسنه شده‌اید. پس پیشنهاد می‌کنم برای وعده‌ی غذایی بعدی یکی از این غذاها را بپزید و همراه با خانواده از خوردن آن لذت ببرید.

منبع: tasteatlasبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما