راهنمای خرید گوشت قرمز و جگر به روش سرآشپزهای حرفه‌ای

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
راهنمای خرید گوشت و جگر به روش سرآشپزهای حرفه‌ای

گوشت قرمز محبوب‌ترین غذا برای افراد غیر گیاه‌خوار است. اما همه‌ی افراد نمی‌دانند چطور یک تکه گوشت قرمز تازه و خوش‌پخت یا جگر تازه و مقوی بخرند. همچنین تقریبا به غیر از سرآشپزها و قصاب‌های حرفه‌ای کسی نمی‌داند از هر گوشت برای پخت چه غذایی باید استفاده کرد. پس چطور باید بدون انتخاب اشتباه یک غذای خوشمزه تهیه کرد؟

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم راهنمای خرید گوشت قرمز، جگر و همچنین لیستی از گوشت‌های مناسب برای تهیه‌ی غذاها و کباب‌های مختلف را در اختیار شما بدهیم.

راهنمای خرید گوشت قرمز

راهنمای خرید گوشت گوسفندی

خرید گوشت قرمز تازه و سالم نیاز به مهارت‌هایی دارد که معمولا در سرآشپزهای حرفه‌ای دیده می‌شود. اما باید بدانید که شما هم می‌توانید با رعایت چند نکته‌ی ساده مثل یک حرفه‌ای گوشت تازه، سالم و مناسب برای هر نوع پخت را انتخاب کنید.

در این بخش از راهنمای خرید گوشت به ۸ نکته‌ی مهم که حرفه‌ای ها استفاده می‌کنند اشاره می‌کنیم. اما قبل از اینکه سراغ این نکات برویم باید بگوییم اگر قرار است گوشت‌ خریداری شده را در فریزر نگهداری کنید بهتر است سراغ خرید گوشت‌هایی که در فروشگاه‌های بزرگ تخفیف خورده‌اند نروید.

تاریخ مصرف این گوشت‌ها نزدیک به پایان است و ممکن است بعد از اینکه از فریزر خارج شوند دیگر کیفیت مناسبی برای مصرف نداشته باشند. همچنین در زمان خرید مایحتاج خانه حتما گوشت را در پلاستیک جداگانه قرار بدهید و در کنار مواد دیگر، مخصوصا شوینده‌ها، نگذارید.

۸ نکته‌ی مهم برای خرید گوشت تازه و سالم

وقتی برای خرید گوشت قرمز به فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا قصابی مراجعه می‌کنید ممکن است برای انتخاب بهترین گوشت کمی سردرگم شوید. حتی ممکن است از تازه و سالم بودن گوشتی که می‌خرید مطمئن نباشید. اما با توجه به نکاتی که در این بخش می‌خوانید می‌توانید بهترین گوشت را انتخاب کنید.

۱. رنگ گوشت

رنگ گوشت به نوع آن وابسته است و همه‌ی گوشت‌ها به رنگ قرمز خالص نیستند. اگر رنگ گوشتی که می‌خرید کمی به قهوه‌ای متمایل است به این دلیل است که در معرض اکسیژن قرار گرفته و هیچ خطری ندارد. البته باید بقیه‌ی نکات را هم بررسی کنید تا مطمئن باشید این تغییر رنگ فقط به دلیل مجاورت با اکسیژن بوده است.

🥩گوشت گاو

گوشت گاو باید به رنگ گیلاسی روشن باشد، اما اگر گوشت بسته‌بندی شده می‌خرید ممکن است رنگ آن کمی متمایل به ارغوانی تیره باشد مشکلی وجود ندارد. این تغییر رنگ به دلیل وکیوم شدن آن است و بعد از اینکه در معرض هوا قرار بگیرد دوباره قرمز روشن می‌شود.

🥩گوشت بره

گوشت بره باید به رنگ صورتی ملایم تا قرمز باشد و چربی‌های آن هم باید به رنگ مرمر سفید باشد.

۲. بوی گوشت

بوی گوشت تازه برای اغلب مردم خوشایند نیست. حتی اگر از گوشت‌خواران حرفه‌ای هم باشید احتمالا دوست ندارید بوی گوشت خام را استشمام کنید. به همین اغلب آشپزهای غیرحرفه‌ای یا افراد خانه‌دار نمی‌توانند با بو کشیدن گوشت خام متوجه سالم یا فاسد بودن آن شوند. اما باید بدانید که بو بهترین راه برای تشخیص تازه و سالم بودن گوشت است. اگر بوی گوشت به هر شکلی تند است یا بوی گندیدگی می‌دهد پر خراب شده و نباید آن را بخرید.

۳. نوع برش گوشت

گوشت تازه و سالم به راحتی برش می‌خورد و لبه‌های آن بدون بریدگی یا تکه تکه شدن است. پس در هنگام خرید حتما به وضعیت لبه‌های گوشت دقت کنید. اگر سالم و یک‌دست بود، یعنی گوشت تازه است.

۴. ظاهر سطح گوشت

ظاهر سطح گوشت به شما می‌گویند که گوشت تازه است یا ممکن است خراب شده باشد. بافت‌های ماهیچه‌ای درشت گوشت و فیبرهای عضلانی به این معناست که گوشت سفت است و طعمی قوی دارد. این مدل گوشت برای پخت آرام و طولانی مناسب است. اگر بافت ظاهری گوشت ظریف باشد و رگه‌های ماهیچه‌ای نداشته باشد یعنی گوشتی لطیف در مقابل شما است و برای پخت‌های کوتاه یا کباب کردن مناسب است.

۵. چربی گوشت

گوشتی که لکه‌های سفید و رگه‌های چربی آن مشخص است و رنگ آن‌ها کدر نشده است گوشتی تازه، آب‌دار و لطیف است. هرچه رگه‌های چربی ریزتر باشند گوشت خوشمزه‌تر است. ظاهر این نوع گوشت‌ها دقیقا شبیه به سنگ مرمر است. اگر رگه‌های چربی کدر یا زرد بود مطمئن باشید که این گوشت قدیمی است و بهتر است آن را نخرید.

۶. بافت گوشت

گوشت تازه بافتی سفت، متراکم و خشک دارد. بافت عضلانی آن محکم و سفت است و یک‌نواخت به نظر می‌رسد. اگر بافت گوش به نظرتان در حال از هم پاشیدن است می‌تواند نشانه‌ی کیفیت پایین آن یا حمل‌ونقل نامناسب باشد. بافت لزج یا چسبنده‌ی گوشت نشانه‌ی قدیمی یا فاسد بودن آن است.

۷. تاریخ تولید، پخش و مصرف گوشت

حتما برچسب اطلاعات روی بسته را بخوانید و تاریخ تولید و پخش گوشت را بررسی کنید. گوشت تا چند روز بعد از تاریخ تولید و پخش تازه می‌ماند، آن هم به شرط نگهداری در یخچال‌های مناسب. روی بعضی از بسته‌بندی‌ها هم تاریخ مصرف ثبت می‌شود. گوشت بعد از این تاریخ هم قابل مصرف است، اما دیگر نمی‌توانید به آن گوشت تازه بگویید. بهتر است بعد از خرید گوشت تازه حتما آن را در فریز قرار دهید تا سلامت آن دچار مشکل نشود.

۸. بسته‌بندی و نگهداری گوشت

موضوعی که اغلب مردم در زمان خرید به آن دقت نمی‌کنند نوع بسته‌بندی و نگهداری آن در یخچال یا فریزر است. کنترل دمای مناسب برای نگهداری گوشت و همچنین بسته‌بندی مناسب، مانع از خراب شدن آن می‌شود. بعضی از یخچال‌های فروشگاه‌ها کمی گرم‌تر از دمایی هستند که برای نگهداری گوشت مناسب است و حتی اگر دقت کنید ممکن است چکه کردن آب از کنار آن را هم ببینید. اگر با چنین شرایطی روبه‌رو شدید یا بسته‌بندی گوشت آسیب دیده و نامناسب بود باید از خرید گوشت منصرف شوید.

راهنمای خرید گوشت چرخ کرده

راهنمای خرید گوشت گوساله

قبل از بررسی نکات مربوط به خرید گوشت چرخ کرده‌ی سالم، بد نیست بدانید ترکیب مناسب برای تهیه‌ی بهترین گوشت برای چرخ کرده ۵۵٪ گوشت گوساله و ۴۵٪ گوشت گوسفندی است. یعنی اگر قرار است ۱ کیلوگرم گوشت چرخ کرده بخرید باید ۵۵۰ گرم آن را گوشت گوساله و ۴۵۰ گرم آن را گوشت گوسفند تشکیل بدهد.

🥩نشانه‌های گوشت چرخ‌ شده‌ی سالم:

  • رنگ قرمز روشن و شفاف
  • بوی مطبوع و استشمام مقدار کمی بوی چربی
  • بافت نرم، لطیف و آب‌دار
  • بدون لکه‌های سیاه، سفید یا سبز

پس اگر گوشت چرخ کرده رنگ کدر مایل به قهوه‌ای داشت، بوی تند و غیرقابل تحمل می‌داد، بافت لزج و کشدار یا پوک داشت و یا روی آن لکه‌های غیرمعمول ایجاد شده بود نشانه‌ی خراب بودن آن است و نباید مصرف شود.

راهنمای خرید گوشت مناسب برای انواع غذا

بهترین قسمت گوشت گوساله برای کباب چنجه

همانطور که در ابتدای مطلب قول دادیم قرار است به شما بگوییم که برای پخت غذاهای محبوب باید از چه نوع گوشتی استفاده کنید. برای استفاده‌ی راحت‌تر این موضوع را به شکل یک لیست نوشته‌ایم که بتوانید خیلی سریع آن را بررسی کنید و برای خرید دست‌به‌کار شوید.

🥩بهترین گوشت برای کباب کوبیده؛ ترکیب قلوه‌گاه و سینه‌ی گوسفند بهترین انتخاب برای کباب کوبیده است. چربی مناسب و سفتی بافت این گوشت‌ها باعث خوشمزه شدن کباب و همچنین ماندگاری کوبیده روی سیخ می‌شوند.

🥩بهترین گوشت برای چنجه؛ فیله‌ی گوسفندی بهترین گوشت برای پخت کباب چنجه است. بافت نرم و لطیف این قسمت از گوشت گوسفند باعث می‌شود شما کبابی آب‌دار و خوش‌طعم داشته باشید.

🥩بهترین گوشت برای استیک؛ برش‌هایی با ضخامن مناسب از گوشت گاو یا گوسفند که رگه‌های چربی قابل توجهی داشته باشد، بهترین گوشت برای پخت استیک است.

🥩بهترین گوشت برای خورشت؛ گوشت ران گوسفند یا گوساله به دلیل بافت خشک و چربی ناچیزی که دارد بهترین گوشت برای پخت انواع خورشت است.

🥩بهترین گوشت برای قورمه سبزی؛ از آنجایی که قرمه‌سبزی طرفداران خاص خود را دارد، به صورت جداگانه گوشت مناسب برای پخت آن را معرفی می‌کنیم. گوشت ران گوسفند بهترین گوشت برای پخت قورمه سبزی است. اگر دوست دارید خورشت شما کمی چرب‌تر از حالت عادی باشد می‌توانید یک تکه قلم گوسفندی را هم در خورشت قرار دهید تا مواد مغذی و چربی خود را به خورشت بدهد.

🥩بهترین گوشت برای باقالی پلو؛ گوشت گردن، سردست و ماهیچه از بهترین گوشت‌ها برای سرو در کنار باقالی پلو است. البته جدیدا سرو گوشت زبان گوساله هم در کنار باقالی پلو طرفدار پیدا کرده است.

راهنمای خرید جگر سالم

راهنمای خرید جگر

در آخرین بخش از مطلب راهنمای خرید گوشت به سراغ جگر می‌رویم. نکاتی که در این بخش بیان شده‌اند هم برای خرید جگر گاو و گوسفند کاربرد دارد و هم جگر مرغ؛ پس اگر اهل جگر خوردن هستید حتما آن‌ها را به خاطر بسپارید. این نکته را هم فراموش نکنید که توصیه‌ی متخصص‌های تغذیه مصرف جگر به میزان کم است.

جگر حاوی اسید فولیک، آهن و ویتامین‌های ضروری است و مصرف آن به افراد کم خون توصیه می‌شود. اما چطور باید یک جگر تازه و سالم را بخرید؟ با بررسی نکات زیر می‌توانید در زمان خرید بهترین جگر موجود در فروشگاه را انتخاب کنید.

  • جگر باید ظاهری تازه، با طراوت و سالم داشته باشد.
  • بافت جگر سالم باید سفت باشد.
  • نباید بوی تند و نامطبوع داشته باشد.
  • رنگ جگر قرمز تیره یا قهوه‌ای است. هر رنگی غیر از این نشانه‌ی خراب بودن آن است.
  • لبه‌های جگر باید تیز باشد و افتادگی یا آسیب‌دیدگی نداشته باشد.

فراموش نکنید که اگر قرار است جگر را بعدا مصرف کنید باید بلافاصله بعد از خرید آن را بشویید و در فریزر قرار دهید. همچنین بعد از باز شدن یخ، نباید آن را در یخچال یا روی میز قرار دهید چون خیلی سریع فاسد می‌شود. بهترین کار این است که جگر فریزری را به صورت یخ زده یا نیمه یخ زده بپزید.

مرور کلی

راهنمای خرید گوشت

مصرف گوشت قرمز به میزان مناسب و به صورت کاملا پخته می‌تواند مواد مغذی لازم را به بدن برساند. اما انتخاب گوشت سالم و تازه نیاز به بررسی چند نکته دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده است. اگر شما هم روش خاصی برای انتخاب گوشت تازه دارید که در این راهنمای خرید گوشت به آن‌ها اشاره نشده است برای ما و خوانندگان مجله‌ی دیجی‌کالا در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: foodnetwork, cookist, amiraspantry, licious

پاسخ به چند پرسش پرتکرار
آیا باید گوشت چرخ کرده را بشوییم؟
هیچ وقت نباید گوشت چرخ کرده را بشویید. شست‌وشوی گوشت بعد از چرخ شدن باعث از بین رفتن تمام مواد مغذی آن می‌شود و شما فقط یک تفاله‌ی بی‌خاصیت خواهید داشت. برای شست‌وشوی گوشت باید قبل از چرخ کردن اقدام کنید تا مطمئن باشید گوشت چرخ‌شده‌ی تمیزی دارید.
برای هر نفر باید چه مقدار گوشت در خورشت بریزیم؟
میزان استاندارد استفاده از گوشت در خورشت برای هر نفر بین ۷۰ تا ۱۰۰ گرم به ازای هر یک نفر است. پس می‌توان گفت که با ۱ کیلوگرم گوشت می‌توانید یک خورشت عالی برای ۷ تا ۸ نفر بپزید.
بهترین مواد برای طعم‌دار کردن گوشت کباب چه موادی هستند؟
ترکیب لیموی تازه یا آبلیمو، نمک، سرکه‌ی بالزامیک یا سرکه‌ی سیب، پیاز و سبزیجات معطر می‌تواند گوشت را ترد و خوش‌طعم کند. همچنین استفاده از ماست یا دوغ ترش برای آماده کردن کباب می‌تواند به تنهایی هم گوشت را ترد کند و هم طعم خوبی به آن ببخشد.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما