تپه‌های آبی در سیاره‌ی سرخ؛ مدارگرد ادیسه تصویری جذاب از مریخ گرفت

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
تصویر ترکیبی تهیه شده توسط مدارگرد ادیسه‌ی مریخ از قطب شمال

کاوشگر کهنه‌کار ادیسه مریخ ناسا که از ۲۰ سال پیش در مدار مریخ فعالیت دارد، تصویر جذابی از تپه‌های شنی این سیاره که توسط باد در قطب شمال شکل گرفته‌اند، به اشتراک گذاشت.

این تصویر که در هفته‌های گذشته توسط ناسا منتشر شد، تپه‌های شنی مریخ را در نشان می‌دهد. خطوط این تصویر هم شکل‌های طبیعی ایجاد شده توسط باد است که کلاهک‌های قطبی شمالی یخ زده‌ی مریخ را دربر گرفته‌اند.

به گفته‌ی ناسا بخش نشان داده شده در این عکس منطقه‌ای با ۳۰ کیلومتر عرض است. دریای تپه‌های شنی نشان داده شده، در واقع منطقه‌ای کوچک از شمال مریخ به اندازه‌ی تگزاس را نشان می‌دهد که در ۸۰٫۳ درجه‌ی شمالی و ۱۷۲٫۱ درجه‌ی شرقی مریخ قرار گرفته است.

رنگ‌بندی این عکس واقعی نیست و رنگ‌های به‌کار رفته در حقیقت نمایان‌گر دما هستند. رنگ آبی مناطق سردتر و رنگ‌هایی در طیف زرد و نارنجی، تپه‌های شنی گرم‌شده توسط نور خورشید را نشان می‌دهند.

تصویر ترکیبی تهیه شده توسط مدارگرد ادیسه‌ی مریخ

تصویر ترکیبی تهیه شده توسط مدارگرد ادیسه که تپه‌های قطب شمال را در رنگ‌بندی غیرواقعی بر اساس دما نشان می‌دهد.
Credti: NASA/JPL-Caltech/ASU

قطب‌های مریخ، مانند زمین، سردترین نقاط این سیاره هستند و دمای آن‌ها در زمستان تا ۱۴۰- درجه‌ی سانتی‌گراد کاهش می‌یابد. هر دو قطب مریخ با کلاهک‌های دائمی از یخ آب پوشیده شده‌اند.

اگرچه یخ کربن دی‌اکسید معروف به یخ خشک هم در زمستان به آن افزوده می‌شود. دانشمندان همچنین اعتقاد دارند که در برخی مناطق دریاچه‌های آب مایع هم ممکن است زیر یخ‌های مریخ وجود داشته باشد.

این منظره ترکیبی از تصاویر گرفته شده از دسامبر ۲۰۰۲ تا نوامبر ۲۰۰۴ میلادی توسط ابزار سامانه‌ی تصویربرداری انتشار حرارتی مدارگرد «ادیسه‌ی مریخ» (Mars Odyssey) است که به‌عنوان بخشی از جشن بیستمین سالگرد فعالیت «مارس ادیسی» منتشر شده است.

این کاوشگر طولانی‌ترین زمان فعالیت را در میان فضاپیماهای مریخ در تاریخ دارد و به گفته‌ی ناسا تا کنون بیش از ۱ میلیون تصویر گرمایی (دمانگاشت) به زمین فرستاده است.

چشم ادیسه در آسمان سیاره‌ی سرخ علاوه بر اینکه مکان‌های ذخیره شدن یخ آب را نشان می‌دهد، برای همتایان رباتیک خود بر سطح مریخ هم یک مزیت محسوب می‌شود، زیرا اطلاعات تهیه شده توسط آن به دانشمندان کمک می‌کند تا بهترین محل فرود را برای مأموریت‌های مریخ از جمله مریخ‌نورد پشتکار انتخاب کنند.

عکس کاور: تصویر ترکیبی تهیه شده توسط مدارگرد ادیسه‌ی مریخ که تپه‌های قطب شمال سیاره را از نظر دمایی نشان می‌دهد.

Credit: NASA/JPL-Caltech/ASU

منابع: Business Insider, Live Science

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه