پیشرانه‌ی الکتریکی ساخت بی‌ام‌و برای لباس بالدار با موفقیت آزمایش شد

۲۱ آبان ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۰ ۲۱ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
لباس پرنده با موتور الکتریکی بی‌ام‌و

به نظر می‌رسد بی‌ام‌و قصد دارد پا را از جاده‌ها فراتر بگذارد و حالا بخش محصولات الکتریکی این شرکت اقدام به تولید یک پیشرانه برای لباس بالدار کرده است.

«پیتر سالزمن» (Peter Salzmann) یک ماجراجوی اتریشی است که زندگی خود را وقف هیجانات پروازی کرده است اما گویا دیگر شمار زیاد سقوط آزاد از بالگرد و حرکت به سمت پایین در میان ابرها و مناظر زیبا نمی‌تواند او را قانع کند. سالزمن می‌خواست راهی برای طولانی‌شدن جهش خود داشته باشد یا به عبارتی پرواز کند و اینجا بود که بی‌ام‌و (BMW) وارد شد.

سالزمن با بخش i شرکت بی‌ام‌و که به‌منظور توسعه‌ی محصولات برقی این شرکت تأسیس شده است، همکاری کرد تا یک پیشرانه را برای لباس بالدار (Wingsuit) خود بسازد.

لباس بالدار دارای موتور الکتریکی بی‌ام‌و

موتور الکتریکی بی‌ام‌و برای لباس بالدار
Credit: BMW

ایده این بود که اگر پروانه‌های این پیشرانه‌ی الکتریکی به اندازه‌ی کافی نیروی رانش ایجاد کنند، به او امکان می‌دهند تا جهش خود را با لباس پرنده طولانی‌تر کند. لباسی که شاید بتوان آن را نوعی بادبادک انسانی دانست.

سه سال طول کشید تا لباس بالدار برقی از ایده به اجرا برسد. در این مدت این لباس در شماری از تونل‌های باد که به طور خاص برای مطالعه روی آیرودینامیک تجهیزات خاص پروازی مانند لباس بالدار طراحی شده بودند، آزمایش شد. این مجموعه‌ی پیشرانش، از فیبر کربن و آلومینیوم ساخته شده است که باعث می‌شود درمجموع تنها ۱۱٫۸ کیلوگرم جرم داشته باشد. دور موتور هر پروانه ۲۵۰۰۰ دور در دقیقه است و ۱۵ کیلووات (حدود ۲۰ اسب بخار) خروجی دارد که از یک باتری لیتیوم ۵۰ ولت تأمین می‌شود.

با پایان کار ساخت مجموعه‌ی پیشرانه‌ی الکتریکی و لباس بالدار، آزمایش آن انجام شد. برای این منظور سالزمن در کوه‌های کشور اتریش این لباس بالدار را به تن کرد و پس از رفتن به ارتفاع ۳ کیلومتری توسط بالگرد، به پایین شیرجه زد.

او در هنگام پایین آمدن موتورهای لباس خود را روشن کرد و توانست بر فراز رشته‌کوه «سه برادر» (Three Brothers) پرواز کند و این‌طور که پیداست پرواز هیجان‌انگیزی را تجربه کرده است.

لباس بالدار دارای موتور الکتریکی بی‌ام‌و

لباس بالدار دارای موتور الکتریکی بی‌ام‌و
Credit: BMW

عکس کاور: لباس بایدار و پیشرانه‌ی الکتریکی بی‌ام‌و

Credit: BMW

منبع: Automobile Mag

برچسب‌ها :
دیدگاه شما