۴ کتاب برای تقویت مهارت و سرعت کتاب‌خوانی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

همه‌ی ما در یک برهه‌ی زمانی به خودمان قول داده‌ایم که بیشتر یا بهتر کتاب بخوانیم. در چنین شرایطی برای افراد زیادی این موضوع پیش می‌آید که نمی‌دانند چطور مهارت کتاب‌خوانی را در خودشان تقویت کنند.

بر کسی پوشیده نیست که مطالعه و خواندن کتاب از هر لحاظ بسیار خوب است، اما اینکه دقیقا چطور این عادت را در خودمان ایجاد کنیم که همیشه مطالعه داشته باشیم و چگونه سرعت و علاقه به خواندن را در خود بهبود ببخشیم هم موضوع بسیار مهمی است.

کتاب‌ها به ما اطلاعات زیادی می‌دهند و وجه انسانی ما را دائما گوشزد می‌کنند؛ مهم‌تر از همه، تخیل ما را به چالش می‌کشد. کافی است به کتاب‌ها اعتماد کنید و به تاثیرشان باور داشته باشید. اگر کتابی با جهان‌بینی متفاوتی بخوانید، دیدگاه شما گسترده‌تر می‌شود و این تغییر دیدگاه تبدیل به تلنگری می‌شود تا باورهای خود را بررسی و حقیقت را جستجو کنید.

درواقع خواندن یک کتاب خوب، مانند بودن در کنار یک فرد الهام‌بخش است. بسیاری از مردم می‌گویند که می‌خواهند عادت خواندن را در خود ایجاد کنند اما به دلیل کمبود وقت نمی‌توانند.

در این مطلب ۴ کتاب بسیار مفید و کاربردی را معرفی کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا عادت به مطالعه را در خود ایجاد کنید و با ترفندهایی فوق‌العاده، سرعت، تمرکز، درک و مهارتتان را در خواندن نیز بهبود ببخشید و بتوانید بهتر و بیشتر کتاب بخوانید.

۱. چگونه کتاب بخوانیممهارت کتابخوانی

کتاب «چگونه کتاب بخوانیم» با نام اصلی (How to Read a Book) اثر چارلز لینکلن ون دورن و مارتیمر جی. آدلر اولین بار سال ۱۹۴۰ منتشر شد. در این اثر کلاسیک نکات مهمی وجود دارد که باید هنگام انتخاب و مطالعه‌ی کتاب در نظر داشته باشید. ما نباید اجازه دهیم کتاب‌ خواندن ما را بترساند؛ اگر به دنبال چالش نباشیم، چیزی یاد نخواهیم گرفت.

مورتیمر جی. آدلر فیلسوف، نویسنده و مربی محبوب آمریکایی، در دانشگاه‌های معتبر و مختلفی مانند کلمبیا و دانشگاه شیکاگو و همچنین موسسات آموزشی مانند دایره‌المعارف بریتانیکا و موسسه تحقیقات فلسفی کار می‌کرد. هنگامی‌که او سال ۲۰۰۱ درگذشت (در سن ۹۸ و نیم سالگی)، مجموعه‌ی عظیمی از کارهایش را به‌منظور دسترسی بیشتر به فلسفه از خود به‌جای گذاشت. یکی از محبوب‌ترین آثار او کتاب «چگونه کتاب بخوانیم» است که به شما می‌آموزد چگونه از خواندن و مطالعه‌ی کتاب‌، بیشترین بهره را ببرید.

در کتاب «چگونه کتاب بخوانیم»، تکنیک‌های مختلفی برای خواندن کتاب‌های علمی، ادبیات تخیلی، نمایشنامه، شعر، تاریخ، علوم و ریاضیات، فلسفه و علوم اجتماعی به شما آموزش داده می‌شود.

نویسنده با توضیح «چگونگی خواندن» کتاب را شروع می‌کند؛ او بیان می‌کند، کسی که می‌داند چگونه کتاب بخواند می‌تواند با خواندن زندگی‌نامه‌ی نویسنده، نگاه کردن به‌ عنوان، فهرست مطالب، خلاصه‌ی کتاب و با نگاهی گذرا به فصل‌های کتاب قبل از شروع مطالعه کتاب‌های خوب را تشخیص دهد.

علاوه بر این‌که این کتاب راهنمایی فوق‌العاده برای علاقه‌مند شدن به مطالعه‌ی انواع مختلف کتاب و استفاده‌ی بیشتر از آن‌ها است و لابلای ورق هایش نکات شگفت‌انگیزی در مورد اهمیت دانش و یادگیری بیان کرده است.

در بخشی از کتاب «چگونه کتاب بخوانیم» می‌خوانیم:

«حقیقتش این است که خواندن غیرفعال به‌طورکلی وجود ندارد. بسیاری معتقدند که در مقایسه با نوشتن و صحبت کردن که آشکارا فعال هستند. خواندن و گوش کردن انفعالی است. نویسنده و گوینده باید مقداری زحمت بکشند درحالی‌که خواننده و شنونده احتیاجی به فعالیت ندارند. خواندن و گوش دادن وسیله‌ای است برای دریافت پیام فردی که فعالانه مشغول ارسال آن است. اگر تصور شود دریافت پیام مانند دریافت یک ضربه یا رای دادگاه حتمی است، برعکس کار خواننده ‌یا شنونده بیشتر مانند دریافت‌کننده‌ی توپ در بازی بیسبال است.»

خرید کتاب چگونه کتاب بخوانیم از دیجی‌کالا خرید کتاب چگونه کتاب بخوانیم از فیدیبو

۲. بخوان برای زندگیمهارت کتابخوانی

کتاب «بخوان برای زندگی: قدم برای تغییر کیفیت زندگی خود با کتاب خواندن» با نام اصلی (Read for Your Life: 11 Ways to Better Yourself Through Books) اثر پت ویلیامز، پگی ماتیوس رز و فیل جکسون است که اولین بار سال ۲۰۰۷ منتشر و توسط الهام شریف همدانی به فارسی ترجمه شد. این کتاب عشق شما به کتاب را شعله‌ور می‌کند و برای شما مسیری را روشن می‌کند که می‌توانید در این مسیر قدرت خواندن را در خود کشف کنید و باوجود تمام مشغله‌هایتان، مطالعه را در اولویت قرار دهید و از آن لذت ببرید.

کتاب‌ها زندگی شمارا بهبود می‌بخشند و می‌توانند به شما یک تمرین ذهنی تضمینی برای حفظ هوشیاری و فعال نگه‌داشتن مغزتان در تمام طول عمر ارائه دهند.

کتاب خارق‌العاده‌ی‌ «بخوان برای زندگی» به ما یادآوری می‌کند که خواندن می‌تواند زندگی ما را متحول کند، اما برای اینکه این اتفاق بیفتد باید تلویزیون را خاموش‌کنیم و کتاب را برداریم. آن‌ها همچنین در این کتاب مزایای اجتماعی و آموزشی خواندن را به خوانندگان نشان می‌دهند و با داستان‌های کوتاه و مصاحبه‌ با بزرگ‌ترین پیشکسوتان در تجارت، دانشگاه و ورزش ازجمله الکس رودریگز، گرانت هیل، اپرا وینفری، ریک وارن، و رودی جولیانی به شما می‌گویند که چگونه می‌توانید:

– عوامل حواس‌پرتی‌تان را به حداقل برسانید و زمان مطالعه خود را به حداکثر برسانید.

– یک برنامه‌ی مشخص برای خواندن بیشتر کتاب برای خودتان ایجاد کنید.

– بامطالعه‌ی منظم، خود واقعی‌تان را دوباره کشف و با آن ارتباط برقرار کنید.

درواقع جان کلام کتاب «بخوان برای زندگی» فقط مطالعه و خواندن نیست؛ بلکه درباره‌ی چیزهایی هم است که با خواندن کتاب‌ها به دست می‌آوریم.

فیل جکسون در مقدمه‌ی کتاب «بخوان برای زندگی» می‌گوید:

«من معتقدم این قانون در مورد کتاب‌ها هم صدق می‌کند. وظیفه‌ی ما این است که نگذاریم اطلاعات و دانش کتاب‌ها فقط در دستان خودمان باقی بماند. پت ویلیامز در کتاب بخوان برای زندگی این رسالت را به‌خوبی به‌جا آورده است. اگر ما آنچه را دیگران به ما آموخته‌اند، فقط در ذهن خود نگاه‌داریم و آن را به دیگران منتقل نکنیم. نظم سیستم را شکسته‌ایم. ما مسوولیم و نباید اجازه دهیم چنین اتفاقی بیفتد. «بازی تمام شد» واژه‌ای نیست که ما برای سرنوشت دانش می‌خواهیم. حداقل من که نمی‌خواهم و فکر نمی‌کنم شما هم بخواهید.»

خرید کتاب بخوان برای زندگی از دیجی‌کالا

۳. مطالعه در حد بنزمهارت کتابخوانی

کتاب «مطالعه در حد بنز» اثر مریم مبارکی اولین بار سال ۱۳۹۷ منتشر شد. تاکنون احتمالا شما هم حرف‌هایی مثل «درس‌هایت را خوب بخوان»، «کتاب بخوان» و «سعی کن بیشتر مطالعه کنی» را از اطرافیان شنیده‌ باشید، اما کسی درباره‌ی نحوه‌ی درست و اصولی مطالعه اطلاعاتی نمی‌دهد.

برای زنده ماندن در این دنیای پرشتاب و همیشه در حال تغییر، همه‌ی ما باید سریع حرکت کنیم و سریع فکر کنیم زیرا بااین‌همه مشغله، اوقات فراغت ما یک‌چیز بسیار گران‌بها است. بهبود حافظه‌ی مغز مانند ماهیچه است و اگر مغز خود را تمرین دهیم، قوی‌تر می‌شود و می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

تندخوانی مغز ما را به چالش می‌کشد و وقتی مغز خود را طوری آموزش دهید که بتواند اطلاعات را سریع‌تر دریافت کند، سایر قسمت‌های مغز مانند حافظه شما نیز بهبود می‌یابد. آیا شما تابه‌حال خواسته‌اید سرعت مطالعه‌تان را به‌طور چشم‌گیری افزایش دهید، درک مطلب خود را بهبود بخشید و مهارت‌های مطالعه و یادگیری خود را افزایش دهید؟

نویسنده در این کتاب، نکات شگفت‌انگیزی را بیان کرده که به‌صورت گام‌به‌گام و با استفاده از مثال‌های زیادی روش‌ها و تکنیک‌های مطالعه و تندخوانی با سرعتی در حد بنز را به شما یاد می‌دهد. او به شما می‌گوید که چه عواملی باعث کند خواندنتان می‌شود و چگونه می‌توانید آن‌ها را حذف کنید و شما می‌توانید این نکات را در تمام جنبه‌های زندگی خود به کار ببرید.

بامطالعه‌ی این اثر خواهید فهمید که چگونه می‌توانید در کم‌ترین زمان به‌طور چشمگیری سریع‌تر بخوانید. درواقع کتاب «مطالعه در حد بنز» نه‌تنها سرعت خواندنتان را بهبود می‌بخشد، بلکه سطح تمرکز و درک شما نیز افزایش می‌دهد.

در قسمتی از کتاب «مطالعه در حد بنز» می‌خوانیم:

«سعی کنید در طول روز، زمانی که صرف هر کاری می‌کنید را به خاطر بسپارید؛ برای مثال من ماه‌ها، روزی دو سه بار، وقتی خسته می‌شدم به تصور خودم، پنج دقیقه در گوشی‌ام‌ «زوما» بازی می‌کردم؛ اما یک‌ روز که ساعت شروع و پایان بازی را چک کردم، در کمال تعجب متوجه شدم که این بازی، روزی یک‌ ساعت از وقت من را می‌گیرد! فقط دانستن این نکته باعث شد، از آن به بعد کمتر از قبل بازی کنم و درنهایت آن را از گوشی‌ام ‌حذف کنم.»

۴. تندخوانی: چگونه یک کتاب را در یک روز بخوانیم؟مهارت کتابخوانی

کتاب «تندخوانی: چگونه یک کتاب را در یک روز بخوانیم؟» با نام اصلی (Speed Reading: How to Read a Book a Day) اثر رایان جیمز اولین بار سال ۲۰۱۷ منتشر شد و آرزو همایی فصیح آن را به فارسی ترجمه کرده است.

آیا می‌خواهید بهتر مطالعه کنید؟ با سرعت بیشتری کتاب بخوانید؟ یادداشت‌های کارآمدتری بنویسید؟ خلاق‌تر باشید؟ با تمرکز عالی و درک کامل در تجارت شرکت کنید؟ آیا می‌توانید یک کتاب در روز بخوانید؟

کتاب «تندخوانی» با ترفندهای ساده و جذاب سرعت خواندن، تمرکز، و درک شمارا بهبود می‌بخشد، باعث بهتر شدن قدرت مدیریت زمانتان می‌شود، تمرکز و تفکر منطقی‌تان را افزایش می‌دهد و اعتمادبه‌نفس کلی شمارا بهبود می‌بخشد.

سطح مطالعه‌ی فعلی شما چقدر است؟ یاد بگیرید که چگونه تمرینات و تکنیک‌های موجود در این کتاب را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید تا تندخوانی به یک عادت در شما تبدیل شود. با به‌کارگیری تکنیک‌های این کتاب به‌زودی خواهید دید که می‌توانید هرروز یک کتاب کامل بخوانید. هر چه بیشتر مطالعه کنید، دانش بیشتری به دست خواهید آورد که می‌توانید از آ‌ن‌ها برای رسیدن به اهداف خود در زندگی استفاده کنید.

رایان جیمز در کل کتاب «تندخوانی»، توصیه‌های صحیح و تکنیک‌های آزمایش‌شده را بیان کرده و توضیح می‌دهد که چگونه درک خود را از مطالبی که می‌خوانید، بهبود ببخشید؛ هنگامی‌که بتوانید درک مطلبتان را بهبود ببخشید، سرعت خواندن شما نیز به دنبال آن افزایش خواهد داشت.

در قسمتی از کتاب «تندخوانی» می‌خوانیم:

«سرعت صحبت ‌کردن معمولی یک شخص ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه در هر دقیقه است. زمانی که درون‌خوانی می‌کنید، با همان سرعت می‌خوانید. درحالی‌که قبلاً برای انجام این کار آموزش دیده‌اید و مجبور نیستید هر کلمه‌ را در ذهن خود بگویید و بشنوید تا بتوانید آنچه را می‌خوانید، درک کنید. وقتی خودتان را برای تندخوانی آموزش می‌دهید، ذهن شما می‌تواند به‌طور خودکار، آنچه می‌بینید را، پردازش کند. بنابراین مجبور به توقف و تلفظ نیستید. می‌توانید سرعت خواندن خود را از تعداد معمولی ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه در هر دقیقه تا تقریبا هر سطحی که تصمیم بگیرید، افزایش دهید.»

خرید کتاب تندخوانی: چگونه یک کتاب را در یک روز بخوانیم؟ از دیجی‌کالا
راهنمای خرید کتاب


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. کتاب دوست

    ممنون بخاطر معرفی این کتابهای خوب…
    کاش این کتابها رو بتونم بخرم ازتون.
    حتی تو سایت طاقچه و نمکتاب هم نبودن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما