پابجی موبایل یا کال آو دیوتی موبایل؛ برنده کدام است؟

۱۴ مهر ۱۳۹۹ | ۱۹:۳۰ ۱۷ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۵ دقیقه
پابجی موبایل و کال آف دیوتی موبایل

در حال حاضر بازی‌های پابجی موبایل و کال آو دیوتی موبایل از بزرگ‌ترین و همه‌گیرترین بازی‌های موبایلی به شمار می‌روند. حتی اگر به شکل جدی در دنیای بازی‌های ویدیویی فعال نباشید، اصلا بعید نیست حداقل یکی از این دو بازی روی گوشی هوشمند شما نصب باشد.

با توجه به محبوبیت این دو بازی تصمیم گرفتیم مقایسه‌ای کلی بین آن‌ها داشته باشیم. این مقایسه برای پیدا کردن بازی برتر نیست؛ چون هر دو بازی،‌ باکیفیت و سرگرم‌کننده هستند. هدف اصلی این مقاله صرفا بررسی کردن تفاوت‌های میان این دو بازی است. بازی پابجی موبایل یک نسخه‌ی لایت هم دارد که با آن کاری نداریم و قرار است نسخه‌ی اصلی بازی پابجی موبایل را با بازی کال آو دیوتی موبایل مقایسه کنیم.

همان‌طور که احتمالا مطلع هستید، ریشه‌ی اصلی این دو بازی موبایلی، به کامپیوترهای شخصی و کنسول‌ها بر می‌گردد. بازی پابجی سه سال پیش در سبک بتل رویال برای کامپیوترهای شخصی عرضه شد. سبک بتل رویال طی چند سال گذشته به یکی از بزرگ‌ترین جریان‌ها در بین بازی‌های ویدیویی تبدیل شده. بازی‌های این سبک، بازی‌کن‌ها را در یک جزیره‌ی بزرگ رها می‌کنند که قانون جنگل بر آن حکم‌فرما است؛ بکش یا کشته شو.

بازی پابجی اولین بازی در سبک بتل رویال نیست اما می‌توان به این بازی لقب اولین بتل رویال موفق را اعطا کرد. بازی پابجی با دربر داشتن یک گیم‌پلی پیچیده و پرجزییات، دل بسیاری از بازی‌کن‌ها را به دست آورد. دو سال پیش و چند ماه بعد از انتشار نسخه‌ی کامل بازی پابجی، یک نسخه‌ی موبایلی هم از این بازی ساخته شد که با وجود ملاحظات فراوان برای قابل اجرا شدن این بازی روی گوشی‌های هوشمند، تجربه‌ی سرگرم کننده‌ای را در خود داشت.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

کال آو دیوتی از عظیم‌ترین‌نام‌ها در میان بازی‌های شوتر اول شخص نظامی به شمار می‌رود. این مجموعه‌ی بازی که کار خود را از سال ۲۰۰۳ شروع کرده، سال‌ها است که عرضه می‌شود. همین چند وقت پیش عرضه‌ی هفدهمین نسخه‌ی بازی کال آو دیوتی تایید شد که مانند تمام بازی‌های این سری، صحنه‌های سینمایی خیره‌کننده‌ای در خود دارد. سری بازی کال آو دیوتی در نسخه‌های اولیه‌ی خود در مورد جنگ جهانی ساخته می‌شدند اما در طول زمان به جنگاوری مدرن رو آوردند و حالا بیش‌تر نسخه‌های جدید این سری بازی حول محور نبردهایی در آینده‌ی دور هستند. البته چند نسخه‌ی اخیر این سری سراغ دوران زمانی متنوع‌تری رفته‌اند تا تکراری نشوند. به موازات پیشروی زمینه‌ی زمانی سری بازی‌های کال آو دیوتی، گیم‌پلی آن‌ها سریع و سریع‌تر شدند.

برخلاف چیزی که در مملکت ما وجود دارد،‌ بخش آنلاین سری بازی‌های کال آو دیوتی از دید اکثر بازی‌کن‌های دنیا، بسیار محبوب‌تر از بخش داستانی این سری بازی است. بازی‌های این سری همیشه دارای بخش رقابتی نفس‌گیر بوده‌اند و یکی از بهترین گیم‌پلی‌های تیراندازی موجود را ارایه داده‌اند. فرمول تیراندازی این سری طی دو دهه فعالیت، تغییرات و بهبود‌های زیادی به خود دیده و تا حد خوبی پخته شده. چندین بازی کال آو دیوتی موبایلی ساخته شده‌اند ولی این بازی‌ها تا به حال چندان بزرگ نبوده‌اند. به لطف موبایل‌های قدرتمند امروزی، بالاخره سال گذشته شرکت اکتیویژن موفق شد یک نسخه‌ی موبایلی درخور، برای این سری بازی تولید کند و تجربه‌ای بسیار خوب از گیم‌پلی سریع کال آو دیوتی را در جیب‌های ما جا کنند.

مقایسه کردن این دو بازی کار چندان ساده‌ای نیست. هر دو، به عنوان بازی‌های موبایلی عالی هستند و گیم‌پلی‌هایی لذت‌بخش و بهترین گرافیک ممکن را دارند؛ ولی به هر حال این موضوع باعث نمی‌شود که بخش‌هایی از این بازی‌ها را بررسی و با هم مقایسه نکنیم. بسیاری از تفاوت‌های بین این دو بازی، اساسا قابل مقایسه نیستند و برگزیدن یکی از آن‌ها به سلیقه‌ی بازی‌کن‌ها مربوط می‌شود. البته بخشی‌هایی نیز وجود دارند که می‌توان آن‌ها را در مقایسه با همان بخش در بازی دیگر، به شکل منطقی برتر به شمار آورد.

رابط کاربری و کنترل

اولین چیزی که بعد از باز کردن این دو بازی می‌بینید، منوی اصلی است. منوی اصلی هر دو بازی به طور کلی شبیه به هم طراحی شده‌اند. شخصیت شما در وسط صفحه است که بتوانید از تماشای شخصی‌سازی‌هایی که برای او انجام داده‌اید لذت ببرید و دکمه‌ها دورتادور صفحه جای‌گذاری شده‌اند.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

با وجود این که طراحی منوی‌های هر دو بازی به خودی خود خوب هستند، منو‌های بازی کال آو دیوتی موبایل طراحی منظم‌تری دارند. دکمه‌ها در منوهای بازی کال آو دیوتی موبایل جای‌گذاری بهتری دارند و به دلیل اندازه و فونت بهتر، راحت‌تر می‌توانید در منوها جابه‌جا شوید و تجربه‌ی کاربری بهتری داشته باشید. در مقابل، منو‌های پابجی موبایل شلوغ هستند و می‌توانند باعث سردرگمی بازی‌کن‌های جدیدتر شوند. البته این موضوع در طولانی مدت چندان مشکل ساز نخواهد بود و بعد از یادگرفتن جای دقیق همه‌چیز، گشت‌وگذار در منوهای هر دو بازی مشکلی نخواهد داشت.

رابط کاربری داخل بازی برای کنترل کردن شخصیت این دو بازی را نمی‌توان مقایسه کرد؛ چون هر دو بازی امکانات مشابه همدیگر دارند و می‌توانید به طور کامل دکمه‌های کنترل شخصیت بازی را شخصی‌سازی کنید.

همان‌طور که گفتیم قابلیت‌های کنترل این دو بازی مشابه به یک دیگر هستند اما هر کدام از آن‌ها ویژگی‌هایی مخصوص به خود دارند. در بازی پابجی موبایل قابلیت ویژه‌ای برای خم شدن به چپ و راست وجود دارد که می‌تواند پناه گرفتن پشت سنگر را بهتر کند. از سوی دیگر تمام حالت‌های بازی کال آو دیوتی موبایل امکان سر خوردن حین دویدن را دارند اما این قابلیت در بازی پابجی موبایل محدود به بعضی از حالات خاص می‌شود.

در بازی کال آو دیوتی موبایل یک روش تیراندازی مجزا هم وجود دارد که در آن، پس از هدف گرفتن به سمت دشمن، بازی به طور خودکار شلیک گلوله را انجام می‌دهد. سرعت شروع تیراندازی به فاصله‌ی شما با هدف‌تان رابطه دارد و هرچقدر هدف شما دورتر باشد، مکث پیش از شروع تیراندازی طولانی‌تر خواهد بود. از این رو شلیک به هدف‌هایی که فاصله‌ی زیادی از شما دارند تقریبا غیرممکن می‌شود و این روش تیراندازی بیش‌تر به درد بازی‌کنان تازه‌وارد می‌خورد.

بازی کال آو دیوتی رسما به شما امکان استفاده از کنترلر ایکس‌باکس وان اس و دوال‌شاک ۴ را می‌دهد. برای این که بازی پابجی موبایل از دسته‌های بازی پشتیبانی کند باید از برنامه‌های غیررسمی استفاده کنید که مشکلات خود را دارند و حتی استفاده از آن‌ها خطر بن شدن از بازی را به وجود می‌آورند. البته ماشه‌هایی وجود دارند که بالای موبایل شما وصل می‌شوند و می‌توانید از آن‌ها بدون هیچ دردسری برای هر دو بازی استفاده کنید تا شلیک‌کردن برای شما راحت‌تر شود.

گرافیک

هم بازی کال آو دیوتی موبایل و هم بازی پابجی موبایل، به عنوان بازی‌های موبایلی گرافیک شگفت‌انگیزی ارایه می‌دهند. کم‌تر بازی موبایلی را می‌توانید پیدا کنید که گرافیکی در حد و اندازه‌ی این دو بازی داشته باشند. البته گرافیک هر کدام از این دو بازی نقاط قوت مخصوص به خود را دارند.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

گرافیک بازی پابجی موبایل به معنای واقعی کلمه حیرت‌انگیز است؛ مخصوصا بعد از جدید‌ترین آپدیت این بازی،‌ یعنی نسخه‌ی ۱.۰ که گرافیک عالی این بازی را یک مرحله‌ی دیگر جلو می‌برد. گرافیک این بازی به قدری بالاست که می‌توانید آن را با بازی‌های کنسول‌های نسل هفتمی مقایسه کنید. البته اجرای این بازی با حداکثر کیفیت اصلا شوخی بردار نیست و برای نظاره‌ی حداکثر پتانسیل آن، به بالارده‌ترین دستگاه‌های موجود نیاز دارید. لازم به ذکر است که نیازی به نگرانی برای این که نتوانید پابجی موبایل را روی دستگاه‌های پایین‌رده اجرا کنید، وجود ندارد و با انتخاب تنظیمات گرافیکی مناسب، پابجی موبایل روی اکثر گوشی‌های هوشمند اجرا می‌شود.

با وجود این که گرافیک بازی پابجی موبایل از نظر جزییات بافت‌ها و کیفیت افکت‌ها برتری دارد، سازنده‌های بازی کال آو دیوتی موبایل موفق شده‌اند گرافیک هنری چشم‌نوازتری به تصویر بکشند. این موضوع به لطف استفاده از تکنیک‌های گرافیکی مختلف به جای استفاده از منابع باکیفیت و سنگین‌تر ممکن شده. در کنار این قضیه، بازی کال آو دیوتی موبایل بسیار روان‌تر و بهینه‌تر از بازی پابجی موبایل است و برای اجرای آن روی بالاترین تنظیمات ممکن الزاما به دستگاه‌های تراز اول نیازی ندارید. بهینه بودن بازی کال آو دیوتی موبایل فقط مختص به تنظیمات گرافیکی بالای این بازی نیست و بهینه‌سازی مناسب در تنظیمات پایین هم وجود دارد که اجرای این بازی را روی دستگاه‌های ضعیف‌تر هم ممکن می‌کند.

محیط‌های بازی کال آو دیوتی از نظر بصری ثابت هستند ولی محیط‌های بازی پابجی موبایل پویایی مخصوص به خود را دارند. در دنیای بازی پابجی موبایل چرخه‌ی شبانه‌روزی و شرایط مختلف جوی مانند برف و باران وجود دارد.

انتخاب میان گرافیک این دو بازی کاملا سلیقه‌ای است. بازی پابجی موبایل گرافیکی واقع‌گرایانه‌تر دارد و در مقابل آن، گرافیک بازی کال آو دیوتی موبایل کمی اغراق‌آمیز است. چیزی که بدون شک مورد قبول همه است، کم‌نظیر بودن گرافیک این دو بازی روی پلتفرم گوشی‌های هوشمند است.

گیم‌پلی و تیراندازی

از این‌جا به بعد، بازی‌های پابجی موبایل و کال آو دیوتی موبایل، به دلیل جهت‌گیری‌های متفاوت سازنده‌های این دو بازی فاصله‌ی بیش‌تری می‌گیرند. جهت‌گیری این دو بازی از نظر گیم‌پلی، مشابه جهت‌گیری آن‌ها در انتخاب سبک هنری گرافیک‌شان است. بازی پابجی موبایل بیش‌تر تلاش می‌کند یک اثر آرام و واقع‌گرایانه‌تر ارایه دهد ولی بازی کال آو دیوتی موبایل به ساخت یک تجربه‌ی سریع و اغراق‌آمیز گرایش دارد. این تفاوت سرعت در همه‌جای این دو بازی، از حرکت کردن گرفته تا تعویض خشاب وجود دارد.

هر دو بازی مورد نظر، تعداد مختلفی از حالت‌های بازی (Game mode) در اختیار بازی‌کن قرار می‌دهند. بازی کال آف دیوتی موبایل انواع حالت‌های چند نفره مانند Team Deathmatch ،Domination و Search and Destroy را که آن‌ها را سال‌ها در نسخه‌های اصلی این سری دیده بودیم دربر دارد. بازی کال آو دیوتی موبایل بخش بتل رویال هم دارد.

مهم‌ترین قسمت بازی پابجی موبایل حالت بتل رویال است. به مرور زمان حالت‌های دیگری هم به این بازی اضافه شده‌اند ولی این حالت‌ها در مقایسه با بخش‌های متنوع و پرداخت شده‌ی بازی کال آو دیوتی موبایل چندان عمقی ندارند. ظاهرا بیش‌تر تمرکز سازنده‌های بازی پابجی موبایل روی حالت بتل رویال بوده.

همانند رسم همیشگی بازی‌های کال آو دیوتی، می‌توانید در بخش آنلاین نسخه‌ی موبایلی این بازی مهارت‌های خاصی را به شخصیت خود اضافه کنید. به طور کلی در این بازی موبایلی برای ارایه‌ی تجربه‌ای شبیه به نسخه‌های اصلی کال آو دیوتی تلاش‌های بسیاری شده و سازنده‌های آن در القای حسی مشابه به بازی‌های اصلی این سری خوب عمل کرده‌اند.

نقشه‌هایی طی سال‌های گذشته در نسخه‌های مختلف بازی کال آو دیوتی دیده بودیم در این بازی موبایلی وجود دارند که علاوه بر تجدید خاطرات، از نظر گیم‌پلی تعادل خوبی را به ارمغان می‌آورند. البته بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی موبایل تنها یک نقشه دارد ولی برای حالت بتل رویال بازی پابجی موبایل ۵ نقشه‌ی متنوع وجود دارد که با توجه به وسعت این نقشه‌ها عدد بسیار خوبی به شمار می‌رود. هر کدام از این نقشه‌ها منطقه‌ای جغرافیایی مانند دشت، صحرا یا کوهستان برفی دارند. بازی کال آو دیوتی موبایل با این که فقط یک نقشه‌ی بتل رویال را در خود دارد، تنها نقشه‌ی آن با تنوع محیطی بالاتری ساخته شده و هر بخش از این نقشه شرایطی مخصوص به خود را دارد.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

در بخش بتل رویال هر دو بازی، می‌توانید بین دوربین‌های اول شخص و سوم شخص تغییر حالت بدهید. البته بقیه‌ی حالت‌های بازی کال آو دیوتی موبایل فقط دوربین اول شخص دارند. پابجی موبایل هم یک حالت مخصوص دارد که فقط اجازه‌ی استفاده از زاویه‌ی دید اول شخص می‌دهد.

در بازی‌های ویدیویی دو روش برای برخورد گلوله‌ی شلیک شده به هدف وجود دارد. در روش اول که «هیت‌اسکن» (Hitscan) نام دارد، به محض زدن دکمه‌ی شلیک، تیر به هدف اثابت می‌کند. برای روش دوم که به آن شلیک «پروجکتایل» (projectile) می‌گویند، حرکت تیر در یک مسیر مشخص با در نظر گرفتن سرعت گلوله محاسبه می‌شود و بین شلیک و خوردن تیر به هدف وقفه وجود دارد.

در بازی پابجی و بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی موبایل تیرها با روش پروجکتایل شلیک می‌شوند که با سخت کردن کار تک‌تیراندازها در محیط‌های بزرگ بازی، تعادل بهتری ایجاد می‌کنند. تیراندازی حالت‌های چندنفره‌ی بازی کال آو دیوتی موبایل،‌ هیت‌اسکن و برای گیم‌پلی برق‌آسای این بخش‌های بازی مناسب‌تر است. تیرها در بازی پابجی موبایل همانند دنیای واقعی، افت جزیی دارند و اگر به سمت هدف‌های دور شلیک کنید،‌ تیر شما پایین‌تر از جایی که هدف گرفته‌اید اصابت می‌کند.

تعداد اسلحه‌های بازی پابجی موبایل به طور قابل توجه‌ای در مقایسه با بازی کال آو دیوتی موبایل برتری دارند. همچنین صداگذاری اسلحه‌های بازی پابجی موبایل در مقابل بازی کال آو دیوتی شدت ضرب بیش‌تری دارد و حس قدرت بالاتری را القا می‌کند. کنترل اسلحه‌های این دو بازی هم از الگوی اغراق در مقابل واقع‌گرایی پیروی می‌کنند. تیراندازی در بازی کال آو دیوتی روان و کنترل شده‌تر است اما این موضوع در بازی پابجی موبایل برعکس است و اسلحه‌ها خطا و لگد بیش‌تری دارند.

در هر دو بازی می‌توانید با افزونه‌های مختلف، کارایی اسلحه‌ها را بهبود دهید. البته در بازی پابجی موبایل، افزونه‌ها را باید جدا از اسلحه‌ها پیدا و به آن‌ها اضافه کنید ولی در بازی کال آو دیوتی موبایل افزونه‌ها به اسلحه‌ها متصل هستند و امکان اضافه کردن یا تغییر دادن افزونه‌های اسلحه‌ها وجود ندارد.

بتل رویال

بخش بتل رویال بازی‌های پابجی موبایل و کال آو دیوتی موبایل طرفداران زیادی دارند و این بخش در هر دو بازی،‌ هرچند متفاوت ولی به خوبی پیاده‌سازی شده. بخش بتل رویال هر دو بازی را می‌توان به شکل تک‌نفره یا تیمی بازی کرد و در حالت تیمی این بازی‌ها قابلیت زنده کردن هم‌تیمی‌های از دست رفته وجود دارد.

در نقشه‌های این دو بازی وسایل نقلیه اعم از زمینی،‌ دریایی و حتی هلیکوپتر وجود دارد. این وسایل در بازی پابجی موبایل انواع بیش‌تری دارند. البته در بازی کال آو دیوتی با وجود مدل‌های کم‌تر وسایل نقلیه‌ی، هر کدام از آن‌ها خاص هستند و حتی می‌توانید در جزیره‌ی بازی،‌ تانک پیدا کنید. لازم به ذکر است وسایل نقلیه‌ی بازی پابجی موبایل به سوخت نیاز دارند و ممکن است حین راه مجبور به پر کردن باک آن‌ها شوید.

بازی پابجی موبایل

فیزیک بازی کال آو دیوتی موبایل در کل بهتر و طبیعی‌تر از بازی پابجی موبایل است. همچنین انیمیشن‌های بازی کال آو دیوتی موبایل هنگام تعامل شخصت‌ها با محیط در کارهایی مانند بالا رفتن از دیوار نرم‌تر است. به لطف لباس‌های خفاشی شخصیت‌های بازی کال آو دیوتی موبایل هنگام افتادن از ارتفاع‌های بلند خسارتی به بازی‌کنان وارد نمی‌شود که این قابلیت در بازی پابجی موبایل وجود ندارد.

در بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی می‌توانید پیش از شروع، کلاس مخصوصی را انتخاب کنید. این کلاس‌ها که بی‌شباهت به قهرمانان بازی Apex Legends نیستند قابلیت‌هایی مانند اسکن محیط از دشمن و پرتاب قلاب را دارند. همچنین می‌توانید برای خود، چند مجموعه از اسلحه‌ها و تجهیزات (Loadout) مشخص کنید و حین بازی یکی از آن مجموعه‌ها را درون یک محموله‌ی هوایی (Air drop) برای خود بر دارید.

هر دو بازی مورد بحث، سیستم‌های مناسبی برای قرار دادن بازی‌کن‌ها در مقابل یکدیگر دارند و در هر بازی سطح مهارتی بازی‌کن‌ها تعادل مناسبی دارد. البته هنگامی که تعداد بازی‌کن‌ها کم باشد، بازی‌کن‌های کامپیوتری (Bot) به بازی اضافه می‌شوند تا مچ‌های بازی کم جمعیت نباشند و صد نفر هر دور تکمیل شوند. حضور بات‌ها در بازی سود دیگری هم دارد؛ بیش‌تر رقبای بازی‌کن‌هایی با تراز پایین بات هستند که می‌تواند به آسان شدن بازی برای بازی‌کنان جدید کمک کند. متاسفانه در بازی پابجی موبایل متقلب‌های زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند بسیاری از بازی‌کنان از دست سیستم‌های ضدتقلب این بازی شاکی باشند.

بتل رویال هر کدام از این دو بازی آیتم‌های زره مخصوص به خود را دارند. البته در بازی پابجی کلاه‌خودهایی برای محافظت از سر شخصیت شما وجود دارد که خسارت ضربات به سر را کاهش می‌دهند. برخلاف بازی پابجی موبایل، در بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی موبایل می‌توانید زره شخصیت خود را ترمیم کنید. در صورت آسیب دیدن زره در بازی پابجی موبایل مجورید بی‌خیال زره خود شوید و به دنبال یک زره دیگر بروید.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

بازی کال آو دیوتی موبایل تعداد کم‌تری آیتم مخصوص بازیابی سلامتی دارد ولی تعداد این آیتم‌ها در بازی پابجی موبایل بسیار بیش‌تر هستند. تعداد بیش‌تر این آیتم‌ها در بازی پابجی موبایل از یک‌سو قدرت انتخاب بیش‌تری به بازی‌کن می‌دهند ولی از سوی دیگر، ممکن است باعث سردرگمی بازی‌کن‌های مبتدی شوند. سرعت پر شدن کامل سلامتی در بازی پابجی موبایل کند‌تر از بازی کال آو دیوتی موبایل است و همچنین برای رسیدن به حداکثر آن دردسر بیش‌تری وجود دارد.

محتوای جانبی

مانند اکثر بازی‌های امروزی، هر دو بازی کال آو دیوتی موبایل و پابجی موبایل به شما اجازه‌ی استفاده از آیتم‌های ظاهری می‌دهند. البته بعضی از پوسته‌های خریدنی برای اسلحه‌های بازی کال آو دیوتی موبایل صرفا ظاهری نیستند و روی قدرت اسلحه‌ها تاثیر دارند. ‌این که اسلحه‌های خریدنی بازی کال آو دیوتی موبایل روی کارایی اسلحه‌ها تاثیری هرچند کوچک روی تعادل بازی دارند که این نابرابری برای یک بازی رقابتی چندان خوش‌آیند نیست. البته اسلحه‌های بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی موبایل از این ماجرا جداست و همه‌ی بازی‌کنان آن برابر هستند.

بازی پابجی موبایل به شما اجازه می‌دهد خودتان شخصیت دل‌خواه‌تان را خلق کنید و با استفاده از خیل عظیم لباس‌های مختلف این بازی، او را شخصی‌سازی کنید. بازی کال آو دیوتی به شما اجازه‌ی ساخت یا شخصی‌سازی شخصیت بازی را نمی‌دهد (تنها امکان شخصی‌سازی،‌ افزودن کوله‌پشتی است)؛ به جای آن می‌توانید از بین تعداد زیاد شخصیت‌های از پیش تعیین شده‌ای که با برخی از آن‌ها در بخش داستانی سری بازی‌های کال آو دیوتی خاطره داریم، شخصیت خود را انتخاب کنید. از این شخصیت‌ها می‌توان به David و Alex Mason یا Soap و حتی کاپیتان Price اشاره کرد.

این دو بازی به شما اجازه می‌دهند تا به ازای اتمام ماموریت‌های پیشنهادی، پول و آیتم‌های داخل بازی دریافت کنید. در این بازی‌ها دو نوع واحد پول وجود دارد که یکی از آن‌ها را می‌توانید با بازی کردن به دست بیاورید و واحد دیگر که ارزش بیش‌تری دارد را فقط می‌توانید با پول واقعی به بازی اضافه کنید.

بازی پابجی موبایل

فصل‌هایی برای هر دو بازی وجود دارند و هر فصل ماموریت‌های جدید و بتل‌پس مخصوص به خودش را به بازی اضافه می‌کند. هر بتل‌پس جدید، تراز‌گیری مخصوص به خود را به بازی اضافه می‌کندکه می‌توان با آن تعداد قابل توجه‌ای از آیتم‌های داخل بازی را کسب کرد. بعضی از این آیتم‌هایی که در بتل‌پس‌ها دریافت می‌شوند، مخصوص همان فصل بتل‌پس که خریداری شده‌اند هستند و جای دیگر نمی‌توان آن‌ها را دریافت کرد. هر فصل بازی کال آو دیوتی موبایل پس‌زمینه‌ای خاص و مرتبط با داستان این سری بازی دارند و علاوه بر آیتم‌ها، حتی کمیک‌هایی برای روایت داستان آن بتل‌پس ارایه می‌دهند. مدتی پیش هم طی یک همکاری میان تیم سازنده‌های بازی پابجی موبایل و گروه موسیقی کی‌پاپ بلک‌پینک، یک رویداد مخصوص در بازی پابجی برگزار شد.

در نهایت انتخاب میان این دو بازی به بازی‌کن بر می‌گردد. اگر به گرافیک واقع‌گرایانه و گیم‌پلی آرام و تاکتیکی علاقه دارید بازی پابجی موبایل می‌تواند انتخاب مناسب‌تری برای شما باشد؛ از سوی دیگر اگر گرافیک اغراق‌آمیز و گیم‌پلی سریع و برق‌آسا مورد پسند شماست، احتمالا از بازی کال آو دیوتی موبایل لذت بیش‌تری ببرید.

بازی‌های کال آو دیوتی موبایل و پابجی موبایل بازی‌های کوچکی نیستند و مقایسه‌ی آن‌ها را نمی‌توان به طور کامل در یک مقاله جا کرد؛‌ در نتیجه از شما می‌خواهیم نظرتان را بگویید. آیا نکته‌ای در مورد این دو بازی به ذهن شما می‌رسد که در این مقاله جا افتاده باشد؟ در ضمن، کدام یک از این دو بازی محبوب را بیش‌تر می‌پسندید و چرا؟ حتما در بخش نظرات بنویسید تا بتوانیم از اطلاعات شما هم استفاده کنیم.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲۷ comment
 1. Avatar Amy

  این اشتباه رو نکنین.
  بذارین من توضیح بدم که چرا نه پابجی خوبه و نه کالاف.

  فقط فورتنایت.
  ۱- بهترین اسکین ها
  ۲- هر هفته یه بار وا میکنی یه آیتم جدید حداقل داره
  ۳- یکی دو هفته یه بار یه مراسم بزرگ داره از کنسرت گرفته تا فیلم
  ۴- گرافیک بهتر و سرعت اجرای بالاتر
  ۵- بزرگترین بازی دنیا با مسابقه ها و جوایز میلیون دلاری
  ۶- نقشه عالی
  ۷- سیستم ساخت و ساز خیلی خوب که همه چیز رو وسط هر مچ تغییر میده
  ۸- تحریم شده از سوی شیطان بزرگ: اپل

  خلاصه که اگه فورتنایت روی گوشیتون ندارین، اشتباه میکنین.

  1. Avatar ممد

   فورتنایت مال بچه هاس پسرم . حالا برو با تفنگ آب پاش تو فورتنایت کیل بگیر. صحبت درمورد گیم هایی مثل کال آف دیوتی مال بچه ها نیست گلم

   1. Avatar مهدی

    شیطان بزرگ تویی نه اپل تو بزرگ تر بشی در آینده یه شیطان بززگ میشی که داری مردما به سمت بازی افتضاحی مثل فورتنایت راهنمایی میکنی اسم اپلم نیار اپل لیاقت میخواد

   2. Avatar Robozel

    والا

   3. Avatar Jason

    should i call you mista?

   4. Avatar Gamer69

    خخ.معلومه بچه ای من هم کالاف بازی کردم هم پابجی اگه بخوایم بین این دو مقایسه کنیم با اختلاف پابجی بالاس.من خودم فورت بازی نکردم ولی علاقه خاصی دارم.در ضمن هرکس ی سلیقه ای داره باید ب سلیقه همه احترام گذاشت.

   5. Avatar G20A20C20

    تو هر گوشی که فورتنایت بالا نمیاره فقط پردازنده های arm64 می تونه بالا بیاره :/

   6. Avatar علی

    ????????????????????یعنی شما هنوز نتونستید از یه بازی بچگونه که با تفنگ آب پاش میجنگن جلو بزنید????????

  2. Avatar Sepegr

   ۳۰ گیگه اگه بخوایی با کیفیت hd بریزی و شکی هم نیست که بچه بازیه همش
   اما واقعا بازی باحالیه

  3. Avatar Sizo

   داریم شیر و دوغ رو مقایسه می‌کنیم اومدی میگی حلوا ارده خوبه ؟! ????

   1. Avatar خیل

    خیلی مثالت بد بود.
    چون حلوا ارده از شیر و دوغ بهتره.

  4. Avatar javad

   هر بار که این رو میبینم نمیتونم نخندم????

  5. Avatar علی یزدی

   گل گفتی اینم اضافه کنم که داستان جالب و پیچش خاص اون

  6. Avatar آرمین

   این مقاله مقایسه کال اف تیوتی با پابجی هست نه فروتنایت که شما میپری وسط میگی فورتنایت بهتره

  7. Avatar ELF

   ????????????????????

 2. Avatar علی آدینه وند

  با سلام و احترام
  اول از همه تشکر ویژه دارم از نویسنده عزیز که همچین موضوع زیبایی رو انتخاب کردند.
  مطالب بسیار خوب و مفیدی بود. تا حالا چنین مقایسه خوبی بین این دو بازی یک جا ندیده بودم.
  من خودم از طرفداران و بازیکنان کالاف موبایل هستم ولی خوب یادم نمیره که قبل از اومدن بازی کالاف موبایل به پابجی اعتیاد داشتم.
  وقتی که کالاف موبایل اومد و تقریباً جزو نفرات اول تو ایران بودم که بازی رو نصب کردم و خیلی شگفت زده شدم. در بخش مولتی پلیر بازی انگار داشتم سری کامپیوتری رو با کیفیت عالی در موبایل بازی می کردم. شخصیت ها و نقشه هایی تو بازی بود که سال ها با اون ها در بازی‌های کامپیوتری کالاف دیوتی خاطره داشتم.
  به نظر من هیچ بازی موبایلی به اندازه کالاف دیوتی موبایل در بخش مولتی پلیر موفق نبوده و چه بسا که نصف بازیکنان فقط به خاطر بخش مولتی پلیر، بازی کالاف دیوتی موبایل رو نصب می کنن.

  در بخش بتل رویال کالاف هم باید بگم که واقعاً عالی ساخته شده و نیاز های بازیکنان این سبک رو برآورده کرده. شاید پابجی موبایل آیتم های خون بیشتری داشته باشه یا مثلاً وسایل نقلیه بیشتری داشته باشه اما این ها دلیل برتر بودن پابجی نسبت به کالاف نمیشه.
  نظر من که سلیقه ای است اینه که شاید خیلی از آیتم ها در پایجی به جز تنوع ظاهری فرق دیگری ندارند که این موضوع بدی نیست اما چیز خیلی متفاوت یا جدیدی ایجاد نمی‌کنه. مثلاً تعداد وسایل نقلیه در پابجی تنوع بیشتری داره یعنی دو یا سه نوع قایق داره یا ماشین هایی از نوع های مختلف داره اما آیا این تنوع که بیشتر ظاهری هستند یک تفاوت بزرگ ایجاد میکنه؟ و آیا اگر در کالاف دیوتی موبایل در بخش بتل رویال اگر یک نوع قایق و ۴ یا ۵ نوع ماشین وجود داره، ضعف بزرگی نسبت به پابجی موبایل داره؟
  من که هر دو بازی رو خیلی خوب بازی کردم در جواب باید بگم خیر.
  ماشین ها در کالاف موبایل با توجه به ظرفیت و سرعت تنوع خوبی دارن و تمام نیاز ها و تنوع ها رو پوشش میده.
  منتها اگر در کالاف موبایل تانک وجود داره و نارنجک های کارا و متنوعی داره و اسلحه های ویژه متنوعی در air drop دیده میشه و class های متنوع که کارایی بالایی دارند وجود داره، واقعاً تفاوت های بزرگی ایجاد میکنه و تنها تفاوت های نسبتاً ظاهری نیستند.
  البته بازی پابجی موبایل دارای ۵ نقشه زیبا و متنوع است و همچنین در یکی از نقشه ها بارون می باره و بعضی وقت ها در بازی شب میشه که همگی از نقاط قوت و عالی این بازی محسوب میشه و با توجه به سابقه بیشتر این بازی در بخش بتل رویال این امر باید وجود داشته باشه. در کالاف موبایل در بخش بتل رویال یک نقشه وجود داره اما دارای مکان های متفاوت و ۴ فصل در جزیره هست که نیاز های بصری رو به خوبی برطرف میکنه.
  در بازی کالاف موبایل در هر season کمیک جدیدی میاد که شبیه داستان های سری کامپیوتری کالاف دیوتی هست و شخصیت های هویت دار و جدیدی در هر فصل معرفی میشه. خیلی از شخصیت ها هم در سری کامپیوتری با آن ها کاملا آشنا شده ایم. در هر season آهنگ های بسیار زیبا و متناسب با موضوع season میاد که این نوع تنوع خیلی خوشاینده و همیشه هم آهنگ ها هیجانی، حماسی یا اکشن و همانند آهنگ های سری کامپیوتری هستند.
  بازی کالاف موبایل نسبت به پابجی در کل روان تر اجرا میشه و فقط برای بروزرسانی به فیلتر شکن یا تغییر DNS نیاز پیدا می کنید و ping بازی اکثر اوقات عالی یا خوبه اما بازی پابجی موبایل اکثر اوقات فیلتره و به فیلتر شکن یا تغییر DNS نیاز داره.
  در آخر بگم که هر دو بازی بسیار عالی و top هستند و هر کس به سلیقه خودش بازی میکنه.
  من که خودم با نصب کالاف موبایل انگار ۲ تا بازی نصب می کنم، یک بازی بتل رویال عالی و یک بازی مولتی پلیر بی نظیر.

  باز هم از نویسنده تشکر می‌کنم به خاطر مطالب مفید و کاربردی که نوشتند.

 3. Avatar تریکستر

  برو بابا فقط کالاف دیوتی موبایل در همه شرایط ازپابجی بهتره بهترین بازیه موبایله

  1. Avatar Mohsen

   کالاف بچه بازیه من لولم ۸ تو کالاف هر دستی میرم وین میگیریم ولی پابجی تو لوت ۸۰ باشه انقد پلیر برو هست که دقیقه اول می‌میری برو همون بازی چرت بازی کن که کلا ۲۰۰ میلیون باز کن داره ???? پابجی ۵۰۰ ????

   1. Avatar Aylin

    بله شما هر دست که تو کال اف وین میگیری حتما فقط بات میزنی دفعه بعد که خواستی بری بزن رو حالتی که همه پلیرن ????

   2. Avatar اسماعیل

    رنک بازی کن فرزندم اگه بتل بازی میکنی بگم رنکتو بده بالا کلا نمیشه اول کار بگی کدوم بهترل

   3. Avatar Shahryar

    اونوقت یه مشتی مس تو به خودشون میگن پرو خوب عقل کل تو لول 8 90درصد بات هسن معلومه هر دس وین میگیری بعدشم تو پابجی چیتر زیاده که میتونن با یه تیر بکشتنت اونم همون اول بازی!!

   4. Avatar Sadra

    اولا پابجی ۹۰ درصد چیترن
    دوما تو لولت رو به ۳۰ برسون الان نوبی بهت بات میخوره یه پلیر بخوره بهت از ترس بازیو پاک میکنی

  2. Avatar امین

   خودت برو بابا پابجی از کالاف بهتره پسر من
   کالاف بازی می کنه

   1. Avatar Sadra

    هر وقت سنت دو رقمی شد بگو پسر من کالاف بازی میکنه خوشگلم????

  3. Avatar ..........

   همه گیمرا میگن کالاف بهتره ولی می رن خودشون پابجی بازی میکنن.

 4. Avatar ایلیا ممقانی

  اقا چرا بیخودی بحث میکنید این که کالاف موبایل بهتره ضایع هستش پابجی موبایل خیلی زیاااااد بد هستش من خودم یک ذره بازی کردم تازه تحریم هم هستش پابجی ولی کالاف نه و باید بگم پابجی رو شما اگه بخوای بازی کنید شاید پینگ شما به ۲۰۰ هم برسه اما تو کالاف موبایل حتی شاید پینگ شما به ۲۰ برسه پس حتی از نظر نت هم کالاف بهتره چون نت کمتری هم به نسبت پابجی میگیره چون پابجی فیلتر یک حجم اینترنت زیادی از بازیکن میگیره پس #عشق_کالاف_دیوتی_موبایل

  1. Avatar Ali

   سلام.اصلا هم اینطور نیست
   احتمالا شما با وای فای بازی میکنی.
   ولی کال اف در ۱ساعت ۱ونیم گیگ اینتر نت میبره ولی پابجی هر دست چه ببری چه ببازی ۸۰یا۷۰مگ میبره در این صورت پابجی اینترنت کم تر میبره چون من امتحان کردم و دیدم

   1. Avatar علی آدینه وند

    دوست عزیز اگه طرفدار پابجی هستی نیازی نیست که دروغ بگی.
    من که از اولین نفراتی بودم که کالاف موبایل نصب کردم تا الان هر دست بتل رویال کالاف بازی کردم هیچ وقت ۵۰ مگابایت هم نشده.
    آخه مرد حسابی ۱ و نیم گیگ!!!!!!!!

   2. Avatar Sam

    جک نگو آقا. یک و نیم گیگ؟ فکر میکنی فقط تو بازی میکنی؟ همه بازیکنن و همه حواسشون به مصرف نت هست

   3. Avatar محمدرضا

    برادر من ۵ روز مثل اسب کالاف بازی کردم ۷۵۰ مگ برد چجوری شما میگی ۱/۵ گیگ!؟

   4. Avatar M.M

    داداش چرا حرف مفت میزنی من خودم گیمر کالاف ام نهایت تو یه ساعت 50تا60مگ می‌بره.
    نهایتاً تو روز شاید به 500 600مگ برسه.

   5. Avatar Aylin

    من که کال اف بازی میکنم کلا ۲۰۰ مگ نت میبره

   6. Avatar علی

    شما احتمالا داشتی هزمان فیلم دان میکردی عزیز

   7. Avatar Sadra

    من خو ۲ هفته و نیم حساب کردم کالاف دو گیگ برد با نت موبایلم بازی کردم احتمالا قرصاتو نشسته خوردی که تو ی ساعت یک گیگ و نیم برده بعد دو هفته و نیمم که بازی کردم در روز حدود ۶ یا ۷ ساعت بازی میکردم

 5. Avatar ناصر

  پابجی در بتل رویال عالی تره
  کالاف در مولتی پلی بهتره
  هرکی هرچی بگه خودشو برده زیر سؤال
  یادتون نره پابجی تو رانندگی چه قدر واقعی تره و برعکس تو کالاف چه قدر افتضاح
  صدا گذاری تو کالاف افتضاح
  آب و هوا در پابجی تغییر میکنه هوا مه‌آلود میشه یا بارون میاد ولی تو کالاف چی؟
  خلاصه بگم کالاف تو بتل رویال به گرد پای پابجی هم نمیرسه با اون یه دونه نقشش
  کالاف شاید در بخش مولتی پلی بهتر باشه که اونم چه فایده وقتی فقط اول شخص داره ولی باز کالاف تو این مورد برتری داره
  من الان هم کالاف و هم پابجی رو رو گوشیم دارم م طرف داری هم نمیکنم ولی میخواستم بگم خودتونو گول نزنید در اصل بگردید هرکدوم بهتر بود بازی کنید

  1. Avatar Amir mohammad

   برو بابا

  2. Avatar amir

   برو بابا کالاف از هر جور حساب کنی بهتره

   1. Avatar Yoosof

    Pubg بهتره من جفتشو ازی کردم ولی آنم نظر من

  3. Avatar SeyedAmin

   دمت گرم واقعا گل گفتی.ولی هیچ کس اینو درک نمیکنه چون تعصب نمیزاره

  4. Avatar Shahryar

   اینم بگو که کالاف تو عرض یه سال چقد پیشرفت داشته پابجی هر چی باشه خیلی زودتر از کالاف اومده ولی نصبت پیشرفتش نصبت به اون افتضاح هست و مطمعا باش کالاف اینایی که تو میگیو به زودی اضافه میکنه و با اومدن warzone موبایل دیگ پابجی به تاریخ میپیوندهههه

   1. Avatar Alireza

    داداش بازی کال آف دیوتی قبلا برای تمام کنسول ها وجود داشته و بازی نامداری است ولی پابجی همون سال که اومد کلی طرفدار پیدا کرد بدون اینکه قبلا برای کنسول های دیگه اومده باشه و یا تبلیغی کرده باشه!
    پس آنقدر کالاف کالاف نکنید.
    تو بخش بتل رویال پابجی حریف نداره!
    وقتی یه پلیر تو بخش بتل رویال کالاف سوار ماشین میشه اصلا قدرت کنترل خوبی ندارد و با یک بار خوردن به در و دیوار سلامت ماشین مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کنه به عنوان مثال(از ۱۰۰ درصد به ۶۰ درصد میرسه!)
    اما خدایی بخش مولتی پلیرش حرف نداره! و مود های زیاد و مپ های فوق العاده زیبایی که داره قابل توصیف نیست! دلیلش هم اینه که شرکت اکتیویژن روی قسمت مولتی پلیر خیلی زوم داشته.پابجی هم در بخش بتل رویال حریف نداره گرچه مود (Tim Death Match) پابجی هم خیلی خوبه و به پلیر ها احساس غرور می بخشه!

    با تشکر

 6. Avatar Soroush

  کلاف دیوتی بهتره

 7. Avatar بی نام

  تو سیزن 11 کال اف موبایل خواهیم دید که کال اف بهتره وقتی مود شب اضاف شد
  سیزن 11 سیزن غولیه

 8. Avatar امیر

  احمق ها شما گرافیک کالاف رو با پابجی یک میدونید

  شما سرعت کالاف نیگا انگار داری واقعا میجنگی در صورتی که پابجی وقتی تیر میزنی کلا خیلی آروم
  به قول خود طرف میگه بازی کالاف از سرعتی بالایی برخوردار جنگی که آروم باشه به چه درد میخوره جنگ باید سریع و حساس باشه

  اپدرت سیزن ۱۱ کالاف نسخه شب هم داره که اون موقع تبدیل به قول میشه حالا واجی باز ها هی زر بزنید

  1. Avatar بی نام

   نفهم تو اندازه یه خرم عقل نداری بعد اومدی راجب بازی نظر میدی
   چون خودت طرفدار کالافی نباید به پابجی با ها توهین کنی

  2. Avatar 1

   اولا احمق خودتی و جد و آبادت بعدشم اگه از یه بازی خوشت نمیاد چرا به بازی کناش فحش میدی

 9. Avatar امیر

  عزیزان

  خواهش میکنم خودتون گول نزنید

  به قول دوست عزیزمون کالاف سریع تره پس

  مثل یک جنگه که باید سریع باشی تو کالاف همیشه میشه سر خورد که شبیه به یک جنگه شما تو کالاف میتونی تو آب شلیک کنی مثل یک جنگ واقعی که وقتی تو آب شلیک می‌کنی آب قشنگ موج میگیره خود گرافیک عالی

  شما مکان های مخفی شده تو کالاف ببین

  این آقا یک جا اشتباه کرد گفت تفنگ کنار خشاب هست ولی متاسفانه درست نیست کنار تفنگ خشاب هست ولی فقط یدونه که فقط بدرد یکبار عوض کردن میخوره و باید دنبالش بگردی شما نیگا یک جنگ که سریع و باید حواست باشه چون همه مثل پلنگ رد میشن خب یک جنگ باید تو تیر اندازی و مانور سریع باشه نه لاکپشت تو کالاف خودت میتونی به موقعی آروم بری لازم به ذکر کالاف یک نقشه داره درست ولی تو همون یه نقشه ۴ تا فصل رو داره ولی پابجی دونه دونه هر کدام میاد

  خلاصه خودتونو گول نزنید کالاف از همه لحاظ بهتره

  1. Avatar Amir mohammad

   آفرین آیدیتو بده وفت کردم ریکوئست بفرستم آیدی منم خواستی amirpro1437

 10. Avatar ارشیا

  سلام من هردو را بازی کردم کالاف واقعی تره وگرنه هیچی نیست هیچ اسکولی نمیگه کالاف بهتره پابجی عالییییییی هست

  1. Avatar اسکل

   کالاف بهتره ،

 11. Avatar عباس

  واقعا آپدیت جدید پابجی خیلی بهتر از کالاف دیوتی شده است اگر کالاف دیوتی سریع آپدیت جدید و باگ ها و لگ بازی اش را نکند ممکن است طرفدارانش از دست بدهد ولی به نظرم کالاف دیوتی بهتر از پابجی هست

 12. Avatar Nargessy

  ببینید دوستان من خودم سه ساله پابجی موبایل

  بازی میکنم از لحاظ ارتقاع سیزن ها و بروز و

  ارتقاع لباس و اسکین های جدید هر سیزن و

  شخصیت اای محبوب و….. عالی تر از کالاف

  هست من خودم همراه با داداشم و پسر خاله

  هام این گیم رو انجام میدم و مدتی بعد پسر

  خاله هام کالاف رو نصب کردن زمانی که گیم

  پسر خاله هام رو دیدم خیلی برام جالب بود و

  خواستم نصبش کنم ولی یه دور باهاش رفتم و

  خوشم از گرافیکش نیومد چرا که حالتی مثل

  دستگال پلی فور داره و شخصیت های اون

  زیادی بزرگ هستن و در تیر رس اما پابجی

  اینطور نیست بلکه با اندازه ی درست و قابل

  توجه من قسمت یوسی ها رو خیلی دوست

  برتری هر فرد از دیگری مشخص است و سیزن

  چهارده یکی از عالی ترین اونا بود ولی هر کسی

  سلیقه و گرافیک و شخصیت و رنگ و…..هر

  کدوم رو دوست داره این به نظر و شخصیت

  خود شما پلیر ها بستگی داره.

  واقعا ممنونم از سایت خوبتون????????????

  1. Avatar خدیجه1385

   بازی 2 ساله که منتشر شده و شما از 3 سال پیش دارین بازی میکنید ????????????
   این مشخص میکنه که شما یکی از سازندگان این بازی هستید و اومدید اینجا برای بازی مسخرتون پلیر جمع کنید!
   کالاف موبایل خیلی خیلی بهتر از پابجی موبایله و من حتی به شخصه فورتنایت موبایل رو هم به اینا ترجیح می‌دم!

   1. Avatar King

    پابیجی موبایل سازنده ایرانی نداره

 13. Avatar محمد

  من اول پابجی بازی میکردم اما بعد که کالاف رو شروع کردم دیگه سراغ پابجی نمیرم چون تمام قسمت هایش بشدت جذاب هست وشما نمیتونید رهاش کنید

 14. Avatar Killer

  کالاف دیوتی 1000000000 برابر بهتر از پابجی هست ????????????????????????

  1. Avatar Mohsen

   بچه جون تابحال پابجی بازی کردی؟

   1. Avatar M.M

    من هم پابجی لایت بازی کردم هم موبایل به شدت چرت افتضاح با اون لگ باگ و بسیار بی کیفیت پس دیگه چرا چرا میگی

   2. Avatar پابجی لول هشتاد

    چرت نگین رو سی و پنج تو تنطیمات اسکوپ بزنید لگش اینقدر هم میشه میتونی یه مگس بزنی جوجه

 15. Avatar Amir mohammad

  سلام من قبلا پابجی بازی کردم ولی وقتی کالاف نصب کردم پابجی رو پاک کردم چون:
  -پابجی به فیلتر شکن لازم داره ولی کالاف نه
  -پابجی تو پنج ساعت 2 گیگ از اینترنتمون خورد ولی کالاف 700 مگ
  -کالاف مانند جنگ واقعی باید سریع باشی و اینجوری بازی حساس تر میشه ولی پابجی کند هست
  -تفنگ های لجندری کالاف همه جا پیدا میشه ولی تو پابجی یا جاهای مخفی یا داخل پکیج های هواپیما هستش

  1. Avatar ninja

   ????????????????

 16. Avatar جواد

  پابجی خوب بود ولی نمیتونه از یه بازی محبوب جلو بزنه
  الان که همش داره اسکی میره از کالاف دیگه چی واسه گفتن دارن پابجی بازا

 17. Avatar MOHAMAD

  انقدر طولانی هست این مقاله که وقت نکردم بخونم ???????????? ولی در کل پابجی بهتره از کالاف هست…بازیکنای کالاف انقدر نوب هستن که هر مچ ۴۰ ۵۰ تا کیل تو تی دی ام میگرفتم پابجی پلیرای قوی داره که هر دفعه نمیشه وین گرفت دیگه از ما گفتن از شما پرو یا نوب بودن ????????????

  1. Avatar Sadra

   نوب تویی که دوتا بات زدی فکر کردی پرو پلیری او بازی چرتتون شورتجی????که با شورت و ماهی تابه کیل میگیرید نود درصد چیترن ۹ درصدم باتن ????????یه درصدم چیت بلد نیستن وگرنه تا الان چیت کرده بودن????

 18. Avatar پوشاک افخمی

  انواع لباس و شورت با طرح های pubg و call of duty با قیمت استثنایی فقط برای شما کاربران عزیز. با مراجعه به فروشگاه اینترنتی دی جی کالا و با کد تخفیف arshasgholaj پوشاک مورد علاقه خود را با کمترین قیمت تهیه کنید.

  با تشکر ، پوشاک افخمی.

 19. Avatar Mahdi

  از وقتی یادمه پابجی تا یکم طرفدار ایرانی تو بازی زیاد میشد بازی را تحریم می کرد تا به حال چندین بار ایران را تحریم کرده از اون طرف اسکین پرشین میده که اوج تناقض برای کابران ایرانیه ولی حداقل چیزی که کالاف را چند لول جلو میندازه اینکه از سیزن یک تا سیزن ده به جز اوایل زمان عرضه بازی تحریم نشده.

 20. Avatar رامین

  ساعتی یک‌و نیم گیگ؟بنظرم وای فایت هک شده همسایه بغلی هم استفاده میکنه???????????? من یساعت بازی میکنم سی چهل مگ هم نمیشه چطوری تو یکو‌نیم‌گیگ میدی ؟ برو پسورد بذار رو وای فایت ????????????????

 21. Avatar بلک مترز لایف

  ایشون از نیگا استفاده کردن لطفا این پیام رو حذف کنید این ضد نژادپرستی نیست

 22. Avatar به تو چه

  چرا خودتونو گول می‌زنید پابجی بهتره کسایی که میگن مسخرس خودشون مسخرن درسته شاید کالاف واقعی‌تر باشه ولی پابجی تو یک سرزمین با هم نیجنیم ولی تو کالاف تا حالا بازی نکردم ولی ازش خوشم نمیاد حالا هر دوشون خوبن خودم بنده بیشتر پابجی دوست دارم????????

  1. Avatar Sadra

   پابجی از لحاظ گوسفند چروندن و یونجه کاشدن بهتره ????با اون سرعتش گوسفندم نمیشه چروند نصف عمرت به فنا رفت بیا نصف دیگشو تو کالاف خرج کن اصراف نشه????

 23. Avatar امیرحسین

  فقط پابجی چون هم نت کمتری میبره و تازه ما میتونید تو پابجی گرافیک بازی رو از کالاف هم بیشتر کنید تازه کی گفته سرعت تیر زدن تو پابجی پایینه اتفاقا اون کالاف هستش که سرعت تیر زدنش پایینه فقط PUBG راستی اسم من تو پابجی amirgamer127 هستش بهم درخواست بدید ممنون میشم

 24. Avatar بقال سرکوچه خونه کپتان‌اینا

  ارض سلام ب همه ی طرفدارانم
  پابجی یک بازی بسیار نزدیک بین و غیر هنری در ارثه بازی های بتل رویل ب حساب می اید

  و در عین حال کالاف تیوتی هم بسیار از رنگ ها و متافور های اقرار امیز دولت امریکا و فرهنگ غربی استفاده شده ب طوری ک قدرت سلطه گری و استبداد جهانی غرب رو ب شرق نمایان میدهد.

  و همین طور بازی فورتنایت برای کودکسالان و مخاطبین تازه کار و برای کسانی ک میخاهند برای اولین بار با دنیای ویدیو گیم و بازی های انلاین در زمان کودکی اشنا شوند ساخته شذه ولی با همه گیر شدن این بازی متاسفانه بزرگسال ب این بازی کودکانه روی اوردند و باعث اختلال در نحوه تحصیل کودکان و بوجود امادن نا همسانی دربزرگسالان شده است ب طوری ک باعث ب وجود امدن بزرگسالانه کودک نما شده است

  ولی همان طور ک نویسنده صراحتا اعلام کردن بهترین بازی کل تمامی دنیا ماینکرافت میباشد حتی از سلیبر پانک هم بهتره زیرا خود سازنده های پابجی با همکاریه موجانگ این را ساختند.

  با تشکر
  پوشاک افخمی

  1. Avatar Shahryar

   من از بهر حسین مینالم تو از از ذرات الکترومغناطیس میگویی????

 25. Avatar Mohammad yv

  من با کال او حال کردم در حدی که با پابجی حال نکردم تازه کال او آیتم های زیادی داره اما پابجی نه برای پابجی هم باید هر چند وقت یه بارvpnخودتو تغییر بدی اما کال آو به vpnنیازی نداره کال او اصلحه های متنوع و واقعی تره داره و کیفیت تصویرشم عالی و واقعی تره اما پابجی مثل یک نقاشی ساده هست و مثل کال او عالی نیست خلاصه ختم کلام اگه کسی کال او بازی نکرده نمیخوام بگم کار خوبی یا بدی انجام داده فقط میخوام بگم اگه کال او بازی نکرده و رفته سراغ پابجی بیشتر اینترنت خودشو بیهوده هدر داده.

 26. Avatar سالار

  نه پابجی نه کلاف دیوتی
  فقط فری فایر????????????

 27. Avatar ⁦ᕦ⊙෴⊙ᕤ⁩

  بهترین بازی ها کالاف و پابجی

  و چـــرت ترین مسخــــــره تـــرین. بازی

  جهان فری فایر

  این رو از من بـــدونیـــد

 28. Avatar یه بنده خدا

  دارید الکی زور میزنید . کالاف از پابجی خیلی بهتره ، هر کی دوس داره نتش زود تموم شه پابجی میریزه

 29. Avatar Nj169

  نه پابجی نه فورتنایت نه کالاف فقط فری فایر????????

  1. Avatar Ali0027

   گوشیتون این بازیارو بالا نمیاره الکی نگین فری فایر????????????

 30. Avatar سجاد

  نه پابجی نه فورت نه کال اف دیوتی موبایل فقط فقططططط کال اف دیوتی وارزون تمامممم

 31. Avatar Hesam

  چرا حرف الکی میزنید پلیرای نوب و بچه سنا میرن سمت کالاف ولی داخل پابگی همه پروپلیرن بعدشم وقتی یه مپ بازی داره نعلومه چیه????????

  1. Avatar Aylin

   مردم یه بازی میریزن که بتونن بازی کنن بازی که نتونن بازی کنن و هر دست ببازن چه فایده ای داره؟
   درضمن کال او هم مولتی خوبی داره هم بتلش خوبه
   از پابجی هم بهتره چون پابجی تحریمه و فیلتر شکن میخواد و با این نتی که ما داریم بعید میدونم بره تو بازی شما هم اگه کال او بازی نکردید پس برای خودتون الکی حرف نزنید و اگه هم بازی کردید و هر دست وین گرفتید احتمالا یه مش زبان رو زدید

  2. Avatar Sadra

   پرو پلیر نیستن چیترن خودتونو گول نزنید بگید همه ضعیفن تو کالاف نه سیستم کالاف چیترا رو بن میکنه مثل چیتجی نیست که هروز به چیتراش اضافه شه
   بعدشم عمو جون هر وقت سنت دو رقمی شد بگو کالاف واسه بچه سناس

 32. Avatar Sami

  الی بحث نکنید
  من خودم با هردوشون هر روز بازی میکنم

  پابجی تو بتل رویالش خیلی بهتر از کالافه
  ولی در عوض کالاف مولتی پلیرش از پابجی خیلی بهتره

  واقعا گرافیک پابجی خیلی بالاس

 33. Avatar محمدمتین قهرمانی

  جفت بازیا استثتایین هرکدومو دانلود کنین ضرر نمیکنین ولی بقیش سلیقه ایه پابجی هم بازی شاخ و خفنی ولی خودم به شخصه کال آف بازم بالاخره پشتش چندین سال تجربس و قطعا بازی خوب دست بازیکن میدن خوب که چه عرض کنم برای موبایل فوق العاده! نظرم اینه که نقشه سازی پابجی بهتر از کال آفه اووومم همون بحثای دارک بودن استرسی نقشه های همیشگی کال آف شاید برای موبایل اونقدر جواب نمیده و فضا با داشتن محیط شاداب تر چشم نواز تر میشه ولی بحث شوتینگ و حرکت واقعا کال آف جلوعه! به نظر من جفتشم امتحان کنین ببینین سلیقتون به کدوم نزدیک تره.

 34. Avatar حسین

  1کالاف دیوتی

  2 پابجی

  3 فورتنایت

  تمام

 35. Avatar ArAd

  سلام به همه دوستان
  مطلب نویسنده کامل نبود و نقص زیادی داشته
  که من چندتاشون رو میگم امیدوارم درست باشن

  ۱_پابجی اغراق‌آمیز ترِ چرا؟؟ چون کی با شورت میره جنگ یا با لباس خرسی؟؟???? واقعا کی اینکارو میکنه هرکی گفت من حتما مشکل ذهنی داره????

  ۲_پابجی تو بتل رویالش هلکوپتر نداره. نویسنده از فصل قبل پابجی دارن میگن فقط تو قسمت پلی لود بود که اونم برداشته

  ۳_خرید اسلحه تو کالاف ذره‌ای تو قدرتش اثر نداره تنها تفاوتش اینه که الحاقات رو خود اسلحه هست و نیاز به ارتقا نیست همین. وگر نه اگر همون اسلحه معمولی رو باهاش بازی کنی ارتقا بدی خیلی بهتر از اسلحه لجندری که خریدی میشه

  ۴_گرافیک واقع گرایانه تر و آروم؟؟؟!!????????
  یکی به این سوال من جواب بده خواهشاً????????????????

  ۵_مطلبی که دوست نویسندمون نگفت اینه که نقشه پابجی خیلی بزرگه که بعضی مواقع یه نفر هم به زور پیدا میشه. تو کالاف تو دورترین نقطش حداقل یه بات پیدا میشه

  ۶_یه مشکلی پابجی داره که خیلی مسخره هستش اینه که تو مچ بتل رویال میاد شما رو با ار پی بالاها میندازه که احتمال برد شما رو خیلی کم میکنه . درصورتی که تو کالاف همچی بر اساس رنک تون انتخاب میشه

  ۷_آهنگ بازی کالاف خیلی قشنگ تر از پابجی هستش حالا پابجی میخواد با بلک پینک کار کنه یا با هر گروه موسیقی دیگه ای

  ۸_تمام اسکین های پابجی مسخره هستن حالا برا بتل پاس باشه یا فروشگاهش همشون خیلی ضایعن

  ۹_کالاف به غیر از کیف، لباس هم میشه برا شخصیتت گذاشت ولی خیلی کمه چون اصلا نیازی نیست وقتی تمام اسکین ها خوب هستن

 36. Avatar دانیال

  داخل کالاف دیوتی هرچی رنکت بره بالا تر سخت تر میشه و باحال تر ولی پابجی انقدر کند راه میره با چهار تیر ام فور درجا میمیری ولی کالاف هم میتونی با تکل رفتم فرار کنی یا قلاب بگیری یا قیب بشی درضمن کلاس های کالاف تنوع بیشتری در بتل رویال کالاف میده

 37. Avatar مهدی

  این مقاله به وضوح برای حمایت از پابجی نوشته شده.
  من نزدیک به یک سال پابجی بازی کردم و الان هم نزدیک به یک سال کال آف بازی میکنم.
  در زمینه گرافیک و صدا پابجی به هیج وجه به پای کال آف نمیرسه.
  جالبه که توی عکسهای مقاله هم به وضوح مشخصه که کیفیت گرافیکی و جزئیات واقعی کال آف به مراتب بیشتر از پابجی هست. شاید در داستان کلی پابجی واقع گرایانه تر باشه اما گرافیکش بیشتر کارتونی هست و واقعا نمیدونم بر چه اساسی نویسنده گرافیک پابجی رو بالاتر دونسته؟!!!
  افکت های گرافیکی، کشته شدن افراد و خیلی موارد دیگه هست که به شدت کال آف از پابجی بهتر هست.
  شما فقط نحوه دویدن شخصیت ها رو توی هر دو بازی مقایسه کنید، توی پابجی بیشتر خندتون میگیره از مدل دویدن شخصیت بازی.

  در خصوص صدا و افکت های صوتی و سه بعدی بودن صدا، کال آف هزار بار بهتر از پابجی هست. توی پابجی تقریبا صدای اسلحه های شبیه به هم هستند ولی در کال آف صداها دقیقا بر اساس هر اسلحه متفاوت هست و حتی با توجه به محل شلیک افکت صدای شلیک تغییر میکنه.

  من خودم به شحصه بیشتر بخاطر گرافیک عالی، روان و جذاب و همچنین صدا و موزیک های خیلی زیبای بازی کال آف جذب این بازی شدم.

 38. Avatar Ali

  والا هر دوتاش خوبه اما کالاف بخش مولتی پلیرش حرف نداره با کیفیت عالی جنگ سخت نفس گیر داره ولی پابجی مپ های مختلفی از بتل رویال داره که حسابی به ادم حال میده

 39. Avatar فرزام

  واقعا متاسفم برای کسایی که میگن کالاف بهتره
  پابجی از همه لحاظ از کالاف بهتره

  هر کی دو تا ش بازی کرده بیاد کامنت بزاره

  کالاف فقط یه مپ داره ولی پابجی مپ بیابون جنگل برفی و لیویک داره

  هر کی میگه گرافیک کالاف بهتره من خودم پابجی دارم و کالاف گرافیک پابجی رو میزارم رو HDR کالافو از نظر گرافیک له میکنه

  پابجی لباس های متنوعی داره ولی کالاف کلا چند تا هستش و بدست اوردنش ادمو کلافه میکنه

  کالاف بسیار تخیلیه و شما نامرئی میشی میشه سه چار تا و… تفنگاش لگدشون فوق العاده کمه و به صورت خودکار خودش یا میزنه یا دوربینو باز میکنه حتی توی ابم میزنه دیگه از فیلم هندیم گذشته!

  شرکت تنسنت بیشتر به پابجی رسبدگی میکنه و ایونت ها رو زود و زود میاره و پابجی همیشه درحال پیشرفت هست

  ولی کالاف چیه اخه یه مدت طولانی رو با یک مپ تکراری بازی کنی؟

  من کالافو دو هفتس نصب کردم گفتم اینایی که اینقدر ادعا دارن کالاف از پابجی بهتره؟

  من از هیچ کالاف خوشم نیومد

  1. Avatar ArAd

   ????????????
   ????????‍♂️????????‍♂️????????‍♂️
   فیلم هندی پابجیه که با اسکینای بچگونه ای که داره اینو بدون که صنعت نظامی میشه تو آب شلیک کرد
   بدست اوردن لباس اصلا کار سختی نیست فقط باید ماموریت بری یا میتونی رنکت و ببری بالا
   و اسکین بگیری
   دوهفته بازی کردی فک کردی خیلی واردی????????????????????????
   پابجی داره به تاریخ میپیونده دیگه اسمی هم ازش نمیاد
   تنست بهترین تیم بازی سازیش رو برای کالاف گذاشته
   اصلا نقشه کالاف خسته کننده نیست اول نظرات رو بخون بعد بگو کالاف فلان کالاف عله برو تو سایت ویجیاتو اونجا هم میتونی مقایسه کالاف و پابجی رو ببینی
   دفعه بعدی با اطلاعات کامل نظر بده

  2. Avatar M.M

   هر کی نظری داره ولی کالاف دیوتی از همه لحاظ بهتره وقتی تو چیزی واقعاً قوی میشی باید بگی که اون چیز بهتره اما کسایی که میگن مپ کالاف تکراریه من الان که الانه تازه دارم مپ بزرگش رو میبینم و بعضی مناطق رو تازه دارم کشف میکنم پس الکی چرت نگین

  3. Avatar Samin

   بابا گفت پابجی یا کلاف نظرتون و بگین این یا اون بعدم مث سگ و گربه نیافتین به جون هم????
   من میگم پابجی????

  4. Avatar Sadra

   کیفیت کالافم ببر بالا البته شاید گوشیتون نکشه ببین پابجی نصف کیفیتشو داره
   بعد من اکانت قبلیم تو کالاف پاک شد پسوردمو یادم رفت این اکانتم کمتر از دو ماهه دارم تقریبا ۳۰ تا اسکین دارم اونم بدون خرید بتل پس
   بعدشم فیلم هندی پابجیه که با شورت و ماهی تابه کیل میگیرید بعد میگید ماشینای پابجی بیشتره پابجی بازی کردم دیدم بیشتره ولی ماشیناش طنزه وسط جنگ با ماسین مسابقه ای یا اون لوکس قدیمی ها ولی وسایل نقلیه کالاف جیپ،ماشین تیربار،موتور چهار چرخ،موتور،تانک،هلی کوپتر اینا تو جنگ استفاده میشه نه ماشین مسابقه ای
   از لحاظ مپم که کالاف حرف اولو میزنه اون چهارتا مپی که تو میگیو تو یکی جا داده هم جنگل هست هم کویر هست هم برفی هست یه سری جا ها هم ن کویره ن برف ن جنگل ولی پابجی برای دیدن منطقه باید یه دست بازی کنی بعدشم مپ کالاف انقدر بزرگ هست که من خودم به شخصه که ۵ الی ۶ سیزن بودم هنوز خیلی از قسمت های مپ رو نرفتم
   دوربینم که میگی خود به خود میاد دو تا علامت تیر داره با اون بدون نشونه گیری میزنی اون حالتی که دوربین باز میشه بیستر مخصوص تفنگ اسنایپه که میخوای سه ساعت دوربینو باز نکنی رو اون نگه میداری تنظیم میکنی رو هدف دستتو بر میداری که میشه تو تنظیمات بازی این قابلیتو برداری بعد حالت خودکار شلیکم برا کسایی که تازه وارد بازی شدن برا من رو حالت خودکار باشه باتم میتونه منو بزنه ولی رو حالت دستی واست یه تیمو میزنم بعد روش مردن تو کالاف اول نشون میده مرده بعد از بین میره جنازه فرد ولی پابجی یارو دود میشه میره هوا
   بعد تو آب شلیک کردن یه قابلیت خوب بازیه تو اب تو صورت عادی وقتی شلیک کنی اگه فشار اب نیاد سمتت میتونی شلیک کنی
   وسلام

 40. Avatar ninja

  فقط کالاف دیوتی موبایل ❤️❤️❤️❤️

 41. Avatar Jafarpump

  سلام من این دوتا بازی رو بازی کردم و اینکه تجربه نشون داده کسی که اول بیاد تو پابجی بیشتر حال میکنه از نظر بتل رویال ولی تیم دس مچ کالاف یه چیز دیگس ولی در کل هر دوخوبن ولی پابجی خیلی بیشتر حال میده

  اینم بگم فورتنایت و اپکس یه چیز دیگه که قابل مقایسه نیستند.

 42. Avatar Iman

  همه بده فقط تیز بال و کلش آف کلنز

 43. Avatar Hossein

  هردوتا بازی از نظر من عالی ولی اسم فورتنایت نیارین که بازی بسیار خیالی هست و چرت

 44. Avatar Hamidexe

  فقط کالاف
  پرچمش بالاااااااست

 45. Avatar gladiator

  من هم کالاف بازی کردم هم پابجی کالاف تو بخش مولتی خیلی خوبه ولی تو بخش بتل رویال گند زده و پابجی تو بتل رویال عالی ترینه و از لحاظ خودرو پابجی خیلی خیلی بالاست وهم به جزییات دقت کرده مثلا باران و مه و گرد و خاک و….. میاد ولی کالاف اینطور نیست
  و پابجی انقد که اسکین داره هیچ بازی نداره توش و پابجی ۵ مپ داره ولی کالاف یکی داره و
  پابجی همیشه سعی میکنه مپ های جدیدی به بازی اضافه کنه تا بازی تکراری نشه مثلا یکیش اینه که با ماشین ها فقط میری میجنگی و…….. و حالا هر کی سلیقه ای داره

 46. Avatar sina

  از نظر من بازی کال آف دیویتی و هم پابجی مبایل بهترین بازی در این چند سال هستش ولی در زمانی کال آف دیویتی بهتره که مپ های بت رویالش بیشتر باشه و در صورتی پابجی مبایل خوبه که چیتر ها رو درجا حزف کنن من الان هر دو این بازی را بازی میکنم و از نظر من کال آف آسون تر از پابجی است ولی یک نکته زون هر دو هم اندازه نیست کال آف زون قوی تری دارد تا پابجی و سرعت حرکت کردن در کال آف بیشتر است

 47. Avatar Amirhosseingarosi

  پابجی بهتره از نظر من که یه ساله دارم بازی میکنم هم کال اف دارم میزنم هم پابجی ولی پابجی بهتره

 48. Avatar Mahdi

  من هر دو رو بازی میکنم هر دوتا عالین ولی پابجی خیلی سختره و باعث میشه خیلیا فراری بشن
  در کل من با هر دو حال میکنم
  هر موقع که سرحال تر باشم پابجی بازی میکنم
  اخه اگه تو پابجی حوصله نداشته باشی حتی بات هم میزنت????
  ولی کالاف خوراک کیل گرفتنه مخصوصا با اسنایپ
  درضمن این نظر شخصی منه لولم تو پابجی ۵۷
  و تو کالاف ۱۲۴
  خوشحال میشم با هم بازی کنیم
  5670211152آیدی پابجی
  6880223786626121729آیدی کالاف

 49. Avatar محمدامین

  برو بابا فورتنایت به هیچ دردی نمیخوره فقط پابجی عشق پابچی❤️❤️❤️

 50. Avatar آرمین

  پابجی بهتره

 51. Avatar Marshal

  من هم کالاف بازی کردم هم پابجی
  یکی از نقطه ضعف هایه پابجی
  1 نقشه بزرگ که باس 5 دقه ول بچرخی تا یکی رو پیدا کنی
  2 اگم کسی رو پیدا کنی تا بخایی بزنیش نمیدونی از کجا خوردی
  در حالی که تو کالاف رنگ دشمن رو قرمز نشون میده و به راحتی معلوم میشه و بقیه اش به مهارت خودت بستگی داره که چه جوری بزنیش
  3 این که کالاف اسلحه هایی که جمع میکنی از رو زمین خیلی واقعی و قشنگ ولی. تا پابجی اسحله هاش به سختی حتی رو زمین معلوم میشه و این که سخت حتی تشخیص بدی چه تفنگی هستش
  4 پابجی اسکین هاش و تفنگ هاش بچه گونه تره
  بازم نظر شخصیم رو گفتم
  ولی کالاف بهتر از پابجی هستش
  و اگر هم پابجی طرفدار داره به خاطر اعتبار بیشتر و اعتیاد هستش همین

 52. Avatar Alireza

  دوستان من از قدیمی های هر دو بازی هستم و تغییراتی که تا الان دیدم، باعث میشه نظر بهتری بدم
  در حال حاضر هردو بازی رو بازی میکنم، ولی اگر قرار باشه یکیش رو انتخاب کنم، کالاف دیوتی هستش
  اگر کیفیت و فریم های هردو بازی رو روی آخرین حد بزاریم. مطمعن باشید کالاف وافع گرایانه تره.. چون خودم امتحان کردم میگم..
  درسته کالاف فقط یک نقشه داره. ولی اون نقشه قسمت های بسیار زیاد، با آب و هوا و شرایط جوی بسیار مختلفی داره
  کسایی که میگن کالاف راحت میشه برنده بشی
  یا داخل قسمتی بازی میکنن که همه بات هستن
  یا رنکشون اینقدر پایینه که با نوب ها میفتن..
  داداش شما برس به رنک لجندری تا دهنت ساییده بشه
  البته بتل رویال پابجی با اینکه تا الان بهتر بوده، ولی در تاریخ17/7/1399 آپدیت سیزن 11کالاف میاد و مطمعن باشید با وجود قابلیت(کلس) های مختلف کالاف، این بازی از همه نظر بهتر از پابجی میشه(^o^)

 53. Avatar amir5990153351

  کالاف خداس کسی اگه هردوشو بازی کرده باشه میفهمه پائین ترین گرافیک کالاف از بالاترین گرافیک پابجی بهتره

 54. Avatar King

  من کالاف بازی نکردم ولی تا اونجایی که می دونم باید برای تغیر لباس جلدت رو عوض کنی ولی پابیجی نه

 55. Avatar Kian

  سلام داداش اگه در مورد فوردنایت داری میگی که 30گیگه برای گوشی نه 3.400 گیگ هست سخت در اشتباهی من ریختم گوشیم ردمی نت 8پرو هست لگ داشت ولی میشود ویکتوری رویال گرفت 5تا گرفتم ولی بعدش دیگه نتونستم چون هم لگش زیاد شوده بود هم آدم های بازی پرو شدبودن مرسی از اینکه حرفامو خوندی بای داش

 56. Avatar Mahdi

  دوستانی که میگن پابجی بهتره سخت در اشتباهن شما که میگید کالاف راحته و توی مولتی پلیر کیل زیاد میگیرین رفتید بخشی که همه نوبن .پابجی خیلی کنده عین لاکپشت جنگ باید سریع سخت و نفس گیر باشه اگه مپ بتل رویال کالاف یدونس در عوض چهار فصله و با همون یدونه مپ داره پابجی رو به خاطره ها میسپوره برید اون چیتر هاتونو بیرون کنید بعد بیاید حرف بزنید ..شمایی که میگی یک و نیم گیگ نت برده عینکتو یادت رفته بزنی من خودم گرافیکمو بردم پایین خیلی هم راضیم دیگه ببرم بابا محشر میشه برید با اون تفنگ های اسباب بازیتون کیل بگیرید بازیکنانی کالاف همشون جنگاورن و بازی کالاف توی دنیا تکه بخصوص کال آف دیوتی وارزون

 57. Avatar مجتبی

  کالاف بازی خوبیه من خودم هم کالاف دارم هم پابجی ولی از نظر من کلاف بسیار گیم پلی راحتی داره حتی تیر خودکار هم داره ولی تو پابجی کشتن به نفر خیلی سخته بعد کلاف یه وچیز مسخره ای که داره اینه که وقتی میری دوباره میتونی زنده بشی که این خیلی مسخرست

  1. Avatar MATIN

   کشتن نفر تو پابجی برا نوب های مثله شما سخته نه برا ما

 58. Avatar طاها آهنگر

  کک خوردی من هم پابچیو با وای فای بازی میکنم و هم کالافو باید بگم که کالاف از نظر مصرف اینترنت خیلی بهتزه بعدشم شما که یه چیز المی از خودت در میکنی بگو ببینم وقتی وین بگیری زمان بیشتری تو بازی هستی یا وقتی که وین نگیری؟ پس امکان نداره مصرف اینترنتش یکسان باشه. راستشو بخوای منم اولش عاشق پابجی بودم کوچمون همه یچه ها پابجی بازی میکردن تا اینکه یکی از بچه ها کالاف دانلود کرد و بازی کرد و به همه بچه ها گفت پابجی در برابر کالاف چسه من باور نکردم تا اینکه یه دور توگوشیش کالاف بازی. کردم. با اینکه باختم ولی تجربه عالی بود. و الانم با جرعت میگن کالاف بهتره. تازشم من وقتی پابجی رو روی گوگل سیو کردم و حذفش کردم سیو سه درصد از حافظه گوشیم خالی شد در حالی که وقتی کالافو ریختم بیستو شیش درصد از حافظه گوشیم پر شد. من اینو تو مدریت تلفن هم بعد از حذف پابجی و بعد از دانلود کالاف دیدم

 59. Avatar محم

  100پابجی بهتر….

 60. Avatar آرمین

  ولا خخخخ

 • 1
 • 2