پابجی موبایل یا کال آو دیوتی موبایل؛ برنده کدام است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۵ دقیقه
پابجی موبایل و کال آف دیوتی موبایل

در حال حاضر بازی‌های پابجی موبایل و کال آو دیوتی موبایل از بزرگ‌ترین و همه‌گیرترین بازی‌های موبایلی به شمار می‌روند. حتی اگر به شکل جدی در دنیای بازی‌های ویدیویی فعال نباشید، اصلا بعید نیست حداقل یکی از این دو بازی روی گوشی هوشمند شما نصب باشد.

با توجه به محبوبیت این دو بازی تصمیم گرفتیم مقایسه‌ای کلی بین آن‌ها داشته باشیم. این مقایسه برای پیدا کردن بازی برتر نیست؛ چون هر دو بازی،‌ باکیفیت و سرگرم‌کننده هستند. هدف اصلی این مقاله صرفا بررسی کردن تفاوت‌های میان این دو بازی است. بازی پابجی موبایل یک نسخه‌ی لایت هم دارد که با آن کاری نداریم و قرار است نسخه‌ی اصلی بازی پابجی موبایل را با بازی کال آو دیوتی موبایل مقایسه کنیم.

همان‌طور که احتمالا مطلع هستید، ریشه‌ی اصلی این دو بازی موبایلی، به کامپیوترهای شخصی و کنسول‌ها بر می‌گردد. بازی پابجی سه سال پیش در سبک بتل رویال برای کامپیوترهای شخصی عرضه شد. سبک بتل رویال طی چند سال گذشته به یکی از بزرگ‌ترین جریان‌ها در بین بازی‌های ویدیویی تبدیل شده. بازی‌های این سبک، بازی‌کن‌ها را در یک جزیره‌ی بزرگ رها می‌کنند که قانون جنگل بر آن حکم‌فرما است؛ بکش یا کشته شو.

بازی پابجی اولین بازی در سبک بتل رویال نیست اما می‌توان به این بازی لقب اولین بتل رویال موفق را اعطا کرد. بازی پابجی با دربر داشتن یک گیم‌پلی پیچیده و پرجزییات، دل بسیاری از بازی‌کن‌ها را به دست آورد. دو سال پیش و چند ماه بعد از انتشار نسخه‌ی کامل بازی پابجی، یک نسخه‌ی موبایلی هم از این بازی ساخته شد که با وجود ملاحظات فراوان برای قابل اجرا شدن این بازی روی گوشی‌های هوشمند، تجربه‌ی سرگرم کننده‌ای را در خود داشت.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

کال آو دیوتی از عظیم‌ترین‌نام‌ها در میان بازی‌های شوتر اول شخص نظامی به شمار می‌رود. این مجموعه‌ی بازی که کار خود را از سال ۲۰۰۳ شروع کرده، سال‌ها است که عرضه می‌شود. همین چند وقت پیش عرضه‌ی هفدهمین نسخه‌ی بازی کال آو دیوتی تایید شد که مانند تمام بازی‌های این سری، صحنه‌های سینمایی خیره‌کننده‌ای در خود دارد. سری بازی کال آو دیوتی در نسخه‌های اولیه‌ی خود در مورد جنگ جهانی ساخته می‌شدند اما در طول زمان به جنگاوری مدرن رو آوردند و حالا بیش‌تر نسخه‌های جدید این سری بازی حول محور نبردهایی در آینده‌ی دور هستند. البته چند نسخه‌ی اخیر این سری سراغ دوران زمانی متنوع‌تری رفته‌اند تا تکراری نشوند. به موازات پیشروی زمینه‌ی زمانی سری بازی‌های کال آو دیوتی، گیم‌پلی آن‌ها سریع و سریع‌تر شدند.

برخلاف چیزی که در مملکت ما وجود دارد،‌ بخش آنلاین سری بازی‌های کال آو دیوتی از دید اکثر بازی‌کن‌های دنیا، بسیار محبوب‌تر از بخش داستانی این سری بازی است. بازی‌های این سری همیشه دارای بخش رقابتی نفس‌گیر بوده‌اند و یکی از بهترین گیم‌پلی‌های تیراندازی موجود را ارایه داده‌اند. فرمول تیراندازی این سری طی دو دهه فعالیت، تغییرات و بهبود‌های زیادی به خود دیده و تا حد خوبی پخته شده. چندین بازی کال آو دیوتی موبایلی ساخته شده‌اند ولی این بازی‌ها تا به حال چندان بزرگ نبوده‌اند. به لطف موبایل‌های قدرتمند امروزی، بالاخره سال گذشته شرکت اکتیویژن موفق شد یک نسخه‌ی موبایلی درخور، برای این سری بازی تولید کند و تجربه‌ای بسیار خوب از گیم‌پلی سریع کال آو دیوتی را در جیب‌های ما جا کنند.

مقایسه کردن این دو بازی کار چندان ساده‌ای نیست. هر دو، به عنوان بازی‌های موبایلی عالی هستند و گیم‌پلی‌هایی لذت‌بخش و بهترین گرافیک ممکن را دارند؛ ولی به هر حال این موضوع باعث نمی‌شود که بخش‌هایی از این بازی‌ها را بررسی و با هم مقایسه نکنیم. بسیاری از تفاوت‌های بین این دو بازی، اساسا قابل مقایسه نیستند و برگزیدن یکی از آن‌ها به سلیقه‌ی بازی‌کن‌ها مربوط می‌شود. البته بخشی‌هایی نیز وجود دارند که می‌توان آن‌ها را در مقایسه با همان بخش در بازی دیگر، به شکل منطقی برتر به شمار آورد.

رابط کاربری و کنترل

اولین چیزی که بعد از باز کردن این دو بازی می‌بینید، منوی اصلی است. منوی اصلی هر دو بازی به طور کلی شبیه به هم طراحی شده‌اند. شخصیت شما در وسط صفحه است که بتوانید از تماشای شخصی‌سازی‌هایی که برای او انجام داده‌اید لذت ببرید و دکمه‌ها دورتادور صفحه جای‌گذاری شده‌اند.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

با وجود این که طراحی منوی‌های هر دو بازی به خودی خود خوب هستند، منو‌های بازی کال آو دیوتی موبایل طراحی منظم‌تری دارند. دکمه‌ها در منوهای بازی کال آو دیوتی موبایل جای‌گذاری بهتری دارند و به دلیل اندازه و فونت بهتر، راحت‌تر می‌توانید در منوها جابه‌جا شوید و تجربه‌ی کاربری بهتری داشته باشید. در مقابل، منو‌های پابجی موبایل شلوغ هستند و می‌توانند باعث سردرگمی بازی‌کن‌های جدیدتر شوند. البته این موضوع در طولانی مدت چندان مشکل ساز نخواهد بود و بعد از یادگرفتن جای دقیق همه‌چیز، گشت‌وگذار در منوهای هر دو بازی مشکلی نخواهد داشت.

رابط کاربری داخل بازی برای کنترل کردن شخصیت این دو بازی را نمی‌توان مقایسه کرد؛ چون هر دو بازی امکانات مشابه همدیگر دارند و می‌توانید به طور کامل دکمه‌های کنترل شخصیت بازی را شخصی‌سازی کنید.

همان‌طور که گفتیم قابلیت‌های کنترل این دو بازی مشابه به یک دیگر هستند اما هر کدام از آن‌ها ویژگی‌هایی مخصوص به خود دارند. در بازی پابجی موبایل قابلیت ویژه‌ای برای خم شدن به چپ و راست وجود دارد که می‌تواند پناه گرفتن پشت سنگر را بهتر کند. از سوی دیگر تمام حالت‌های بازی کال آو دیوتی موبایل امکان سر خوردن حین دویدن را دارند اما این قابلیت در بازی پابجی موبایل محدود به بعضی از حالات خاص می‌شود.

در بازی کال آو دیوتی موبایل یک روش تیراندازی مجزا هم وجود دارد که در آن، پس از هدف گرفتن به سمت دشمن، بازی به طور خودکار شلیک گلوله را انجام می‌دهد. سرعت شروع تیراندازی به فاصله‌ی شما با هدف‌تان رابطه دارد و هرچقدر هدف شما دورتر باشد، مکث پیش از شروع تیراندازی طولانی‌تر خواهد بود. از این رو شلیک به هدف‌هایی که فاصله‌ی زیادی از شما دارند تقریبا غیرممکن می‌شود و این روش تیراندازی بیش‌تر به درد بازی‌کنان تازه‌وارد می‌خورد.

بازی کال آو دیوتی رسما به شما امکان استفاده از کنترلر ایکس‌باکس وان اس و دوال‌شاک ۴ را می‌دهد. برای این که بازی پابجی موبایل از دسته‌های بازی پشتیبانی کند باید از برنامه‌های غیررسمی استفاده کنید که مشکلات خود را دارند و حتی استفاده از آن‌ها خطر بن شدن از بازی را به وجود می‌آورند. البته ماشه‌هایی وجود دارند که بالای موبایل شما وصل می‌شوند و می‌توانید از آن‌ها بدون هیچ دردسری برای هر دو بازی استفاده کنید تا شلیک‌کردن برای شما راحت‌تر شود.

گرافیک

هم بازی کال آو دیوتی موبایل و هم بازی پابجی موبایل، به عنوان بازی‌های موبایلی گرافیک شگفت‌انگیزی ارایه می‌دهند. کم‌تر بازی موبایلی را می‌توانید پیدا کنید که گرافیکی در حد و اندازه‌ی این دو بازی داشته باشند. البته گرافیک هر کدام از این دو بازی نقاط قوت مخصوص به خود را دارند.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

گرافیک بازی پابجی موبایل به معنای واقعی کلمه حیرت‌انگیز است؛ مخصوصا بعد از جدید‌ترین آپدیت این بازی،‌ یعنی نسخه‌ی ۱.۰ که گرافیک عالی این بازی را یک مرحله‌ی دیگر جلو می‌برد. گرافیک این بازی به قدری بالاست که می‌توانید آن را با بازی‌های کنسول‌های نسل هفتمی مقایسه کنید. البته اجرای این بازی با حداکثر کیفیت اصلا شوخی بردار نیست و برای نظاره‌ی حداکثر پتانسیل آن، به بالارده‌ترین دستگاه‌های موجود نیاز دارید. لازم به ذکر است که نیازی به نگرانی برای این که نتوانید پابجی موبایل را روی دستگاه‌های پایین‌رده اجرا کنید، وجود ندارد و با انتخاب تنظیمات گرافیکی مناسب، پابجی موبایل روی اکثر گوشی‌های هوشمند اجرا می‌شود.

با وجود این که گرافیک بازی پابجی موبایل از نظر جزییات بافت‌ها و کیفیت افکت‌ها برتری دارد، سازنده‌های بازی کال آو دیوتی موبایل موفق شده‌اند گرافیک هنری چشم‌نوازتری به تصویر بکشند. این موضوع به لطف استفاده از تکنیک‌های گرافیکی مختلف به جای استفاده از منابع باکیفیت و سنگین‌تر ممکن شده. در کنار این قضیه، بازی کال آو دیوتی موبایل بسیار روان‌تر و بهینه‌تر از بازی پابجی موبایل است و برای اجرای آن روی بالاترین تنظیمات ممکن الزاما به دستگاه‌های تراز اول نیازی ندارید. بهینه بودن بازی کال آو دیوتی موبایل فقط مختص به تنظیمات گرافیکی بالای این بازی نیست و بهینه‌سازی مناسب در تنظیمات پایین هم وجود دارد که اجرای این بازی را روی دستگاه‌های ضعیف‌تر هم ممکن می‌کند.

محیط‌های بازی کال آو دیوتی از نظر بصری ثابت هستند ولی محیط‌های بازی پابجی موبایل پویایی مخصوص به خود را دارند. در دنیای بازی پابجی موبایل چرخه‌ی شبانه‌روزی و شرایط مختلف جوی مانند برف و باران وجود دارد.

انتخاب میان گرافیک این دو بازی کاملا سلیقه‌ای است. بازی پابجی موبایل گرافیکی واقع‌گرایانه‌تر دارد و در مقابل آن، گرافیک بازی کال آو دیوتی موبایل کمی اغراق‌آمیز است. چیزی که بدون شک مورد قبول همه است، کم‌نظیر بودن گرافیک این دو بازی روی پلتفرم گوشی‌های هوشمند است.

گیم‌پلی و تیراندازی

از این‌جا به بعد، بازی‌های پابجی موبایل و کال آو دیوتی موبایل، به دلیل جهت‌گیری‌های متفاوت سازنده‌های این دو بازی فاصله‌ی بیش‌تری می‌گیرند. جهت‌گیری این دو بازی از نظر گیم‌پلی، مشابه جهت‌گیری آن‌ها در انتخاب سبک هنری گرافیک‌شان است. بازی پابجی موبایل بیش‌تر تلاش می‌کند یک اثر آرام و واقع‌گرایانه‌تر ارایه دهد ولی بازی کال آو دیوتی موبایل به ساخت یک تجربه‌ی سریع و اغراق‌آمیز گرایش دارد. این تفاوت سرعت در همه‌جای این دو بازی، از حرکت کردن گرفته تا تعویض خشاب وجود دارد.

هر دو بازی مورد نظر، تعداد مختلفی از حالت‌های بازی (Game mode) در اختیار بازی‌کن قرار می‌دهند. بازی کال آف دیوتی موبایل انواع حالت‌های چند نفره مانند Team Deathmatch ،Domination و Search and Destroy را که آن‌ها را سال‌ها در نسخه‌های اصلی این سری دیده بودیم دربر دارد. بازی کال آو دیوتی موبایل بخش بتل رویال هم دارد.

مهم‌ترین قسمت بازی پابجی موبایل حالت بتل رویال است. به مرور زمان حالت‌های دیگری هم به این بازی اضافه شده‌اند ولی این حالت‌ها در مقایسه با بخش‌های متنوع و پرداخت شده‌ی بازی کال آو دیوتی موبایل چندان عمقی ندارند. ظاهرا بیش‌تر تمرکز سازنده‌های بازی پابجی موبایل روی حالت بتل رویال بوده.

همانند رسم همیشگی بازی‌های کال آو دیوتی، می‌توانید در بخش آنلاین نسخه‌ی موبایلی این بازی مهارت‌های خاصی را به شخصیت خود اضافه کنید. به طور کلی در این بازی موبایلی برای ارایه‌ی تجربه‌ای شبیه به نسخه‌های اصلی کال آو دیوتی تلاش‌های بسیاری شده و سازنده‌های آن در القای حسی مشابه به بازی‌های اصلی این سری خوب عمل کرده‌اند.

نقشه‌هایی طی سال‌های گذشته در نسخه‌های مختلف بازی کال آو دیوتی دیده بودیم در این بازی موبایلی وجود دارند که علاوه بر تجدید خاطرات، از نظر گیم‌پلی تعادل خوبی را به ارمغان می‌آورند. البته بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی موبایل تنها یک نقشه دارد ولی برای حالت بتل رویال بازی پابجی موبایل ۵ نقشه‌ی متنوع وجود دارد که با توجه به وسعت این نقشه‌ها عدد بسیار خوبی به شمار می‌رود. هر کدام از این نقشه‌ها منطقه‌ای جغرافیایی مانند دشت، صحرا یا کوهستان برفی دارند. بازی کال آو دیوتی موبایل با این که فقط یک نقشه‌ی بتل رویال را در خود دارد، تنها نقشه‌ی آن با تنوع محیطی بالاتری ساخته شده و هر بخش از این نقشه شرایطی مخصوص به خود را دارد.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

در بخش بتل رویال هر دو بازی، می‌توانید بین دوربین‌های اول شخص و سوم شخص تغییر حالت بدهید. البته بقیه‌ی حالت‌های بازی کال آو دیوتی موبایل فقط دوربین اول شخص دارند. پابجی موبایل هم یک حالت مخصوص دارد که فقط اجازه‌ی استفاده از زاویه‌ی دید اول شخص می‌دهد.

در بازی‌های ویدیویی دو روش برای برخورد گلوله‌ی شلیک شده به هدف وجود دارد. در روش اول که «هیت‌اسکن» (Hitscan) نام دارد، به محض زدن دکمه‌ی شلیک، تیر به هدف اثابت می‌کند. برای روش دوم که به آن شلیک «پروجکتایل» (projectile) می‌گویند، حرکت تیر در یک مسیر مشخص با در نظر گرفتن سرعت گلوله محاسبه می‌شود و بین شلیک و خوردن تیر به هدف وقفه وجود دارد.

در بازی پابجی و بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی موبایل تیرها با روش پروجکتایل شلیک می‌شوند که با سخت کردن کار تک‌تیراندازها در محیط‌های بزرگ بازی، تعادل بهتری ایجاد می‌کنند. تیراندازی حالت‌های چندنفره‌ی بازی کال آو دیوتی موبایل،‌ هیت‌اسکن و برای گیم‌پلی برق‌آسای این بخش‌های بازی مناسب‌تر است. تیرها در بازی پابجی موبایل همانند دنیای واقعی، افت جزیی دارند و اگر به سمت هدف‌های دور شلیک کنید،‌ تیر شما پایین‌تر از جایی که هدف گرفته‌اید اصابت می‌کند.

تعداد اسلحه‌های بازی پابجی موبایل به طور قابل توجه‌ای در مقایسه با بازی کال آو دیوتی موبایل برتری دارند. همچنین صداگذاری اسلحه‌های بازی پابجی موبایل در مقابل بازی کال آو دیوتی شدت ضرب بیش‌تری دارد و حس قدرت بالاتری را القا می‌کند. کنترل اسلحه‌های این دو بازی هم از الگوی اغراق در مقابل واقع‌گرایی پیروی می‌کنند. تیراندازی در بازی کال آو دیوتی روان و کنترل شده‌تر است اما این موضوع در بازی پابجی موبایل برعکس است و اسلحه‌ها خطا و لگد بیش‌تری دارند.

در هر دو بازی می‌توانید با افزونه‌های مختلف، کارایی اسلحه‌ها را بهبود دهید. البته در بازی پابجی موبایل، افزونه‌ها را باید جدا از اسلحه‌ها پیدا و به آن‌ها اضافه کنید ولی در بازی کال آو دیوتی موبایل افزونه‌ها به اسلحه‌ها متصل هستند و امکان اضافه کردن یا تغییر دادن افزونه‌های اسلحه‌ها وجود ندارد.

بتل رویال

بخش بتل رویال بازی‌های پابجی موبایل و کال آو دیوتی موبایل طرفداران زیادی دارند و این بخش در هر دو بازی،‌ هرچند متفاوت ولی به خوبی پیاده‌سازی شده. بخش بتل رویال هر دو بازی را می‌توان به شکل تک‌نفره یا تیمی بازی کرد و در حالت تیمی این بازی‌ها قابلیت زنده کردن هم‌تیمی‌های از دست رفته وجود دارد.

در نقشه‌های این دو بازی وسایل نقلیه اعم از زمینی،‌ دریایی و حتی هلیکوپتر وجود دارد. این وسایل در بازی پابجی موبایل انواع بیش‌تری دارند. البته در بازی کال آو دیوتی با وجود مدل‌های کم‌تر وسایل نقلیه‌ی، هر کدام از آن‌ها خاص هستند و حتی می‌توانید در جزیره‌ی بازی،‌ تانک پیدا کنید. لازم به ذکر است وسایل نقلیه‌ی بازی پابجی موبایل به سوخت نیاز دارند و ممکن است حین راه مجبور به پر کردن باک آن‌ها شوید.

بازی پابجی موبایل

فیزیک بازی کال آو دیوتی موبایل در کل بهتر و طبیعی‌تر از بازی پابجی موبایل است. همچنین انیمیشن‌های بازی کال آو دیوتی موبایل هنگام تعامل شخصت‌ها با محیط در کارهایی مانند بالا رفتن از دیوار نرم‌تر است. به لطف لباس‌های خفاشی شخصیت‌های بازی کال آو دیوتی موبایل هنگام افتادن از ارتفاع‌های بلند خسارتی به بازی‌کنان وارد نمی‌شود که این قابلیت در بازی پابجی موبایل وجود ندارد.

در بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی می‌توانید پیش از شروع، کلاس مخصوصی را انتخاب کنید. این کلاس‌ها که بی‌شباهت به قهرمانان بازی Apex Legends نیستند قابلیت‌هایی مانند اسکن محیط از دشمن و پرتاب قلاب را دارند. همچنین می‌توانید برای خود، چند مجموعه از اسلحه‌ها و تجهیزات (Loadout) مشخص کنید و حین بازی یکی از آن مجموعه‌ها را درون یک محموله‌ی هوایی (Air drop) برای خود بر دارید.

هر دو بازی مورد بحث، سیستم‌های مناسبی برای قرار دادن بازی‌کن‌ها در مقابل یکدیگر دارند و در هر بازی سطح مهارتی بازی‌کن‌ها تعادل مناسبی دارد. البته هنگامی که تعداد بازی‌کن‌ها کم باشد، بازی‌کن‌های کامپیوتری (Bot) به بازی اضافه می‌شوند تا مچ‌های بازی کم جمعیت نباشند و صد نفر هر دور تکمیل شوند. حضور بات‌ها در بازی سود دیگری هم دارد؛ بیش‌تر رقبای بازی‌کن‌هایی با تراز پایین بات هستند که می‌تواند به آسان شدن بازی برای بازی‌کنان جدید کمک کند. متاسفانه در بازی پابجی موبایل متقلب‌های زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند بسیاری از بازی‌کنان از دست سیستم‌های ضدتقلب این بازی شاکی باشند.

بتل رویال هر کدام از این دو بازی آیتم‌های زره مخصوص به خود را دارند. البته در بازی پابجی کلاه‌خودهایی برای محافظت از سر شخصیت شما وجود دارد که خسارت ضربات به سر را کاهش می‌دهند. برخلاف بازی پابجی موبایل، در بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی موبایل می‌توانید زره شخصیت خود را ترمیم کنید. در صورت آسیب دیدن زره در بازی پابجی موبایل مجورید بی‌خیال زره خود شوید و به دنبال یک زره دیگر بروید.

بازی کال آف دیوتی موبایلبازی پابجی موبایل

بازی کال آو دیوتی موبایل تعداد کم‌تری آیتم مخصوص بازیابی سلامتی دارد ولی تعداد این آیتم‌ها در بازی پابجی موبایل بسیار بیش‌تر هستند. تعداد بیش‌تر این آیتم‌ها در بازی پابجی موبایل از یک‌سو قدرت انتخاب بیش‌تری به بازی‌کن می‌دهند ولی از سوی دیگر، ممکن است باعث سردرگمی بازی‌کن‌های مبتدی شوند. سرعت پر شدن کامل سلامتی در بازی پابجی موبایل کند‌تر از بازی کال آو دیوتی موبایل است و همچنین برای رسیدن به حداکثر آن دردسر بیش‌تری وجود دارد.

محتوای جانبی

مانند اکثر بازی‌های امروزی، هر دو بازی کال آو دیوتی موبایل و پابجی موبایل به شما اجازه‌ی استفاده از آیتم‌های ظاهری می‌دهند. البته بعضی از پوسته‌های خریدنی برای اسلحه‌های بازی کال آو دیوتی موبایل صرفا ظاهری نیستند و روی قدرت اسلحه‌ها تاثیر دارند. ‌این که اسلحه‌های خریدنی بازی کال آو دیوتی موبایل روی کارایی اسلحه‌ها تاثیری هرچند کوچک روی تعادل بازی دارند که این نابرابری برای یک بازی رقابتی چندان خوش‌آیند نیست. البته اسلحه‌های بخش بتل رویال بازی کال آو دیوتی موبایل از این ماجرا جداست و همه‌ی بازی‌کنان آن برابر هستند.

بازی پابجی موبایل به شما اجازه می‌دهد خودتان شخصیت دل‌خواه‌تان را خلق کنید و با استفاده از خیل عظیم لباس‌های مختلف این بازی، او را شخصی‌سازی کنید. بازی کال آو دیوتی به شما اجازه‌ی ساخت یا شخصی‌سازی شخصیت بازی را نمی‌دهد (تنها امکان شخصی‌سازی،‌ افزودن کوله‌پشتی است)؛ به جای آن می‌توانید از بین تعداد زیاد شخصیت‌های از پیش تعیین شده‌ای که با برخی از آن‌ها در بخش داستانی سری بازی‌های کال آو دیوتی خاطره داریم، شخصیت خود را انتخاب کنید. از این شخصیت‌ها می‌توان به David و Alex Mason یا Soap و حتی کاپیتان Price اشاره کرد.

این دو بازی به شما اجازه می‌دهند تا به ازای اتمام ماموریت‌های پیشنهادی، پول و آیتم‌های داخل بازی دریافت کنید. در این بازی‌ها دو نوع واحد پول وجود دارد که یکی از آن‌ها را می‌توانید با بازی کردن به دست بیاورید و واحد دیگر که ارزش بیش‌تری دارد را فقط می‌توانید با پول واقعی به بازی اضافه کنید.

بازی پابجی موبایل

فصل‌هایی برای هر دو بازی وجود دارند و هر فصل ماموریت‌های جدید و بتل‌پس مخصوص به خودش را به بازی اضافه می‌کند. هر بتل‌پس جدید، تراز‌گیری مخصوص به خود را به بازی اضافه می‌کندکه می‌توان با آن تعداد قابل توجه‌ای از آیتم‌های داخل بازی را کسب کرد. بعضی از این آیتم‌هایی که در بتل‌پس‌ها دریافت می‌شوند، مخصوص همان فصل بتل‌پس که خریداری شده‌اند هستند و جای دیگر نمی‌توان آن‌ها را دریافت کرد. هر فصل بازی کال آو دیوتی موبایل پس‌زمینه‌ای خاص و مرتبط با داستان این سری بازی دارند و علاوه بر آیتم‌ها، حتی کمیک‌هایی برای روایت داستان آن بتل‌پس ارایه می‌دهند. مدتی پیش هم طی یک همکاری میان تیم سازنده‌های بازی پابجی موبایل و گروه موسیقی کی‌پاپ بلک‌پینک، یک رویداد مخصوص در بازی پابجی برگزار شد.

در نهایت انتخاب میان این دو بازی به بازی‌کن بر می‌گردد. اگر به گرافیک واقع‌گرایانه و گیم‌پلی آرام و تاکتیکی علاقه دارید بازی پابجی موبایل می‌تواند انتخاب مناسب‌تری برای شما باشد؛ از سوی دیگر اگر گرافیک اغراق‌آمیز و گیم‌پلی سریع و برق‌آسا مورد پسند شماست، احتمالا از بازی کال آو دیوتی موبایل لذت بیش‌تری ببرید.

بازی‌های کال آو دیوتی موبایل و پابجی موبایل بازی‌های کوچکی نیستند و مقایسه‌ی آن‌ها را نمی‌توان به طور کامل در یک مقاله جا کرد؛‌ در نتیجه از شما می‌خواهیم نظرتان را بگویید. آیا نکته‌ای در مورد این دو بازی به ذهن شما می‌رسد که در این مقاله جا افتاده باشد؟ در ضمن، کدام یک از این دو بازی محبوب را بیش‌تر می‌پسندید و چرا؟ حتما در بخش نظرات بنویسید تا بتوانیم از اطلاعات شما هم استفاده کنیم.


گوشی‌های مناسب بازی در رده‌های مختلف و قیمت‌های مختلف در دیجی‌کالا


صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۳۱ دیدگاه
 1. بخون

  سلام بنظر من کالاف از پابجی بهتره بازی که

  مایتابه داخلشه😂😂 و کیفیت نداره باید بندازیم دور

  من یه بار پابجی بازی کردم یه بارم پشیمون شدم

  پابجی وقتی بازی کنی احساس میکنی گوشیت

  الان داره هنگ میکنه کالاف به طبیعی نزدیک تره

  داخل بازی پابجی هر نفر اندازه ۸الا۹تا تفنگ

  داخل کیف داره و کالاف تنها دوتا با نارنجک و .

  بمبو اینا داره داخل جنگ واقعی دوتا گان بیشتز

  نمیگیرن داخل کالاف هم بهمین صورته ولی

  داخل پابجی نه داخل پابجی لامبور با ماشین

  مسابقه ای داره معلوم نیست ماشین بازیه یا

  پابجیه😂😂. بقول یکی از کامنت ها که میگه

  یارو از اون ور مپ تیر میزنه یارو میمیره بازی باید

  یکم جذاب باشه

  1. hossein

   نظرتو برای خودت نگه دار.ارزش خوندن نداشت.نه تو کالاف خوبه؟پرک میزاری میفهمی کی داره بهت نگاه میکنه😂بازیه یا چیت؟کلی اسکین آشغال مفتی بهت میده هر روز که به هیچ دردی نمیخوره،بعدشم،چیزی خوندی از این مطالب؟ندیدی گرافیک پابجی بالاتره و گوشی غول تری میخواد؟بعدشم کی گفته پابجی ۸ ۹ تا گان توی بک پکش نگه میداره؟؟😳😳
   بجز دوتا گان و یه پیستول نمیتونی چیز دیگه ای برداری،بعدشم،کالاف بازی ایه که هیپ فایر بزنی تیر هرجایی میخوره به جز اونجایی که باید بخوره،وقتیم با شاتگان تیر میزنی با اسکوپ بزنی تیرش جمع تر میره طرفو از فاصله چند متری میندازه ولی هیپ فایر بزنی تر بیشتر پخش میشه😂😂.
   یسوال،چرا کالاف آپدیت میده ۱/۵ گیگ ولی میری توش میبینی هیچ چیزی تغییر نکرده فقط سیزن عوض شده و بتل پس جدید اومده؟تو پابجی ۷۰۰ مگ آپدیته وقتی اپدیت میکنی میری میبینی مپ جدید اومده و ماشین جدید اومده.
   لازم به ذکره که بگم خودم فعلا کالاف بازم‌.کلی از بدیهای کالاف میدونم،یکسالو نیم پابجی زدم،در کنارش یک سال هم هس کالافم.پس نمیتونی چیزیو ازم انکار کنی،جدیذا کالاف انقدر باگ داره ک نگو،از اون موقع که مایکروسافت خرید دیگه نمیشه این گیمو پلی داد،عوضش پابجی روز به روز از باگ هاش کمتر میشه،همین چند وقت پیش خواستم یه سر به پابجی بزنم دانلود کردم رفتم با تغییرات عظیمی روبرو شدم،توی سه چهار ماه همه چیز عوض شده بود،ولی کالاف بیش از یکساله که داره همینجوری پیش میره،نه مپ جدید،نه رابط کاربری جدید،هیچی.
   مثل آیفون یه طرح زده معلوم نیست تا چند سال با همین بره جلو.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما