پابجی از صفر تا صد؛ تاریخچه، نسخه‌ها و راهنمای کامل ترفندها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱۲ دقیقه
بازی پابجی

زندگی گاهی اوقات سخت می‌شود و لحظات دشواری پیدا می‌شود، اما فکرش را بکنید که به یک‌باره زمین و زمان روی سرتان خراب شود و مجبور شوید برای بقای خود، هم نوعان خود را به هر شیوه‌ای که می‌شود از بین ببرید. این ایده‌ای بود که مانند کره با بازی‌های ویدیویی آب شد و توانست در قالب یک ژانر بسیار پرطرفدار خود را نشان دهد. ژانر بتل رویال در طی چند سال اخیر پیشرفت بسیار زیادی داشته و اکثر کمپانی‌های بازی‌سازی، اثری در این ژانر را منتشر کرده‌اند. اگر به چند سال پیش و ظهور بتل رویال به عنوان یک ژانر جداگانه بازگردیم، اسم یک بازی بیشتر از همه به چشم خواهد آمد و آن هم PlayerUnknown’s Battlegrounds یا به اختصار PUBG. این در این مطلب تمام آنچه باید از بازی پابجی بدانید را شرح خواهیم داد و امیدواریم که با مطالعه آن، دیگر نیازی به هیچ مطلب آموزشی دیگری احساس نکنید.

بازی پابجی از جمله بهترین ساخته‌های سبک بتل رویال است که جزو ده بازی پرفروش تاریخ نیز به حساب می‌آید. دیگر زمانی گذشت که بتوان پابجی را یک اثر تازه نامید و تا به‌ حال عناوین مختلفی از این مجموعه معرفی شده‌اند که در ادامه به تمامی آن‌ها نیز خواهیم پرداخت. مرزهای این بازی از کامپیوتر به کنسول و در آخر به موبایل کشیده شد و بازی پابجی موبایل در حال حاضر، پرسود‌ترین بازی موبایل است و هر روز، رکوردهای تازه‌ای را جابه‌جا می‌کند. برای آشنایی با دنیای پابجی، لازم است به چند سال پیش و آغاز ژانر تازه‌ای به نام بتل رویال بازگردیم و تاریخ آن را بررسی کنیم. پس همراه ما باشید.

بازی‌های بتل رویال

فهرست بخش‌ها:

بتل رویال

ژانر بتل رویال مانند یک سیاه‌چاله می‌ماند که هیچ بازی ویدیویی نمی‌تواند از آن فرار کند. محبوبیت بازی‌های DayZ و PUBG به اندازه‌ای بود که هر کدام از ناشران بازی‌های ویدیویی مشهور مانند اکتیویژن و الکترونیک آرتز، اثری موفق را در این ژانر منتشر کرده‌اند. حتی مرزهای این ژانر به بازی‌های کلاسیک همچون تتریس نیز رسیده و واضح است که فلسفه‌ی بتل رویال، فارغ از شوترهای اول‌شخص و سوم شخص است. در واقع همه‌ چیز حول یک ایده شکل می‌گیرد و آن هم: آخرین فردی که زنده می‌ماند. مهم نیست بازی رانندگی مانند فورتزا هورایزن باشد یا یک اثر تیراندازی اول‌ شخص مانند وارزون، این فرمول را می‌توان در تمامی آثار موجود گنجاند.

اگرچه پابجی را می‌توان آغازگر روزهای تازه‌ای برای صنعت بازی دانست، اما ایده‌ی چنین بازی‌هایی را باید در کتاب‌های داستان، فیلم‌های سینمایی و بازی‌های دورهمی جست. ریشه این نوع فلسفه را می‌توان به رمانی قدیمی که بعدها یک مانگا نیز از آن نوشته شد جست. این مانگا پس از مدتی به یک فیلم جالب به نام «نبرد سلطنتی» به کارگردانی کینجی فوکاساکو تبدیل شد که اکران آن در سال ۲۰۰۰، آغازی برای فلسفه‌ای نو در صنعت سرگرمی بود که قبلاً از آن به فکر کسی نرسیده بود. این فیلم پنجره‌ای به دنیایی تاریک و ترسناک بود که روزهای پایانی حیات را به تصویر می‌کشد. می‌توان این داستان را شروعی برای فکری نو در صنعت سرگرمی دانست که تأثیر شگرفی روی آثار بعدی گذاشت.

کتاب رمان بتل رویال

رمان «بتل رویال» کشور ژاپن را تحت یک حکومت فاشیستی به تصویر می‌کشد که در تلاش است تا تمامی جنبش‌ها را در نطفه خفه کند و اجازه نفس کشیدن را به هیچ‌کس ندهد. حکومت برای آنکه ترس و وحشت را به جان مردم بیندازد، یک کارزار وحشتناک به نام « تجربه نبرد شماره ۶۸» به راه انداخت. این برنامه‌ی نظامی، گروهی از دانش آموزان دبیرستانی را به منطقه‌ای دورافتاده می‌برد و سپس آیتم‌ها و سلاح‌های متفاوت در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود و به واسطه یک گردنبند هوشمند، مانند سگ‌های هار به جان همدیگر انداخته می‌شوند تا در آخر یک نفر زنده بماند.

واضح است که حس رقابت، مهم‌ترین پایه و اساس بتل رویال است، اما اینکه هیچ قانونی وجود نداشته باشد و برای زنده ماندن جنگید، یک میدان نبرد را ایجاد می‌کند که واژه‌های «رحم» و «عطوفت» هیچ جایی در آن ندارد. در واقع هر چه در این دنیا بی‌رحم‌تر بود، شانس زنده ماندن بالا می‌رود. این‌یک مسئله اخلاقی است که در طی چند سال اخیر در بازی‌های گوناگونی استفاده شده است. برای نمونه، شانس زنده ماندن در بازی This War of Mine با بی‌رحمی رابطه مستقیم دارد و هر چه به بقیه کمک کنید، احتمال مرگ شما افزایش می‌یابد.

بوکس بتل رویال

بیشتر نبردهای بتل رویال در زمان برده‌داری توسط خود برده‌ها برگزار می‌شد و این نوعی از سرگرمی برای آنها به حساب می‌آمد.

اگر بخواهیم از صنعت سرگرمی جدا شویم و به قلب تاریخ بزنیم، نمونه‌های مشابهی را خواهیم دید که البته این اندازه تاریک و ترسناک نیستند. برای نمونه نوعی بوکس با دستان برهنه در قرن ۱۷ میلادی وجود داشته که هشت مبارز را داخل یک رینگ بیضی‌شکل قرار می‌داده و این مبارزان باید تلاش می‌کردند تا حریف را از رینگ خارج کنند. این ورزش در سراسر بریتانیا محبوب شد و طبقه فقیر انگلستان، از چنین مسابقات بی‌رحمانه‌ای به شدت استقبال کرد. این نبرد بی‌رحمانه، یک سرگرمی جالب برای مردمان آن دوران حساب می‌شد. این روند بعدها در دوران گسترش برده‌داری در‌ آمریکا رواج یافت و بسیاری از برده‌داران، چنین نبردهایی را به راه می‌انداختند تا روحیه‌ی مبارزه را در برده‌ها تقویت کنند. نمونه آن را می‌توانید در فیلم «جانگو رها شده» از آثار تارانتینو نیز مشاهده کنید.

تمام بازی‌های بتل رویال به این اندازه خشن نیستند. صندلی بازی یکی از جالب‌ترین سرگرمی‌ها به حساب می‌آید که برای ما ایرانی‌ها بسیار آشناست. روند این بازی بدین شکل است که چندین صندلی چیده می‌شود و سپس افرادی دور آن می‌گردند و با اتمام شعر یا آهنگ، باید همگی روی صندلی بنشیند. بازی زمانی جالب می‌شود که بدانید تعداد بازیکنان، دقیقاً یک نفر بیشتر از تعداد صندلی‌ها است و این حس رقابتی را ایجاد می‌کند که پیر و جوان نمی‌شناسد. صندلی بازی را می‌توان یکی از ساده‌ترین اشکال این نوع بازی دانست که تنها یک نفر در آخر پیروز می‌شود. البته ژانر بتل رویال بیشتر با فضای تاریک و ترسناکش شناخته می‌شود، اما اکثر بازی‌ها از چنین ایده‌ای بهره برده‌اند.

با کمی جستجو و فکر در مورد بازی‌های بتل رویال، می‌بینیم که اکثر این آثار، یک حالت نمایشی دارند. برای نمونه چند وقت پیش یک میلیاردر اروپایی، تصمیم گرفته بود تا بازی مشابه پابجی را در جزیره‌ی شخصی‌اش به راه بیندازد و به تماشای افرادی بپردازد که برای زندگی‌شان تا سر حد مرگ می‌جنگیدند. بیشترین جنبه‌ی نمایشی را باید در کشتی و به خصوص کشتی حرفه‌ای که به نام کشتی کج نیز شناخته می‌شود پیدا کرد. هرساله رقابت‌های «رویال رامبل» با حضور ده‌ها کشتی‌گیر برگزار می‌شود که همگی داخل یک رینگ کوچک قرار می‌گیرند و باید تلاش کنند تا حریف را از رینگ خارج کند. آخرین فردی که در رینگ باقی می‌ماند، کمربند قهرمانی را به خانه خواهد برد.

با بررسی تاریخ بازی‌های شبیه بتل رویال امروزی، بهتر است کمی در مورد قوانین این ژانر صحبت کنیم. اگر پابجی یا فورتنایت را بازی کرده باشید، می‌دانید که هر بار داخل یک هواپیما نظامی قرار خواهید گرفت و سپس به محدوده‌ای جنگی منتقل می‌شوید و باید از همان لحظه اول، برای زنده ماندن تلاش کند. انواع و اقسام آیتم‌ها و ابزارهای مناسب برای زنده ماندن وجود دارد و بازی‌کنان باید تمام نقشه را به منظور کسب سلاح‌های مناسب جستجو کنند. تنوع مناسبی از سلاح‌ها وجود دارد و حتی گاهی آیتم‌های بامزه و خنده‌دار مانند ماهی‌تابه نیز به کار گرفته می‌شود تا اندکی از روحیه تاریک و ترسناک بازی کاسته شود.

اگرچه در ابتدا، محدوده‌ای وسیع در اختیار بازی‌کنان قرار دارد و می‌توانند سراسر نقشه را جستجو کنند، اما چند دقیقه کافی است تا دایره‌هایی روی نقشه پیدا شوند و بازی‌کن را مجبور به حرکت به نقطه‌ای مشخص کنند. این دوایر، محدوده بازی را کاهش می‌دهند و اگر فردی خارج از آن باقی بماند، به سرعت از دور مسابقه خارج می‌شود. این روند به اندازه‌ای ادامه پیدا می‌کند که بالاخره یک تیم یا یک نفر باقی بماند و شانس خروج از منطقه را پیدا کند. اکثر بازی‌های اولیه، تنها یک شانس به بازیکن می‌دادند و پس از مرگ، دیگر امکان بازگشت وجود نداشت. با پیشرفت ژانر بتل رویال، مکانیسم‌های جدیدی مانند بازگشت به بازی با دست‌خالی اضافه شد و به جذابیت این آثار افزود.

شاید با خودتان بگویید که این نوع بازی‌ها نمی‌توانند عطش شما را برطرف کنند، اما المان غافل‌گیری و جستجو و واکاوی در دنیای وسیع آن‌هاست که همچنان نبردها را زنده نگه می‌دارد. مهم نیست یک نقشه را هزار بار طی کرده باشید، تا زمانی که حریف‌های جدید با استراتژی جدید وجود دارد، هیچ‌گاه از تجربه آن‌ها خسته نخواهید شد. همان‌طور که گفتیم، داستان و فیلم‌های مختلفی با این سبک منتشر شده‌اند، اما هیچ فردی به ذهنش نرسیده بود که این فرمول را برای یک بازی تیراندازی بهینه کند. این اتفاقی بود که توسط توسعه‌دهندگان غربی رخ داد و بالاخره از روزهایی که بتل رویال، کتاب داستان ژاپنی بود، فاصله گرفتیم.

فیلم سینمایی Hunger Games

برای شروع این سبک از بازی‌ها، بهتر است به سال ۲۰۱۲ و زمان اکران فیلم «بازی‌های گرسنگی» (Hunger Games) بازگردیم. این فیلم با بازی جنیفر لارنس، روح تازه‌ای به بتل رویال بخشید و به همگان نشان داد که می‌توان این ایده را در قالبی نو به کار گرفت و چه چیزی بهتر از یک بازی ویدیویی برای برانگیختن حس رقابت و به جان هم انداختن چند شخصیت خیالی؟ دیگر لازم نبود وارد رینگ نبرد شویم و حریف لگدمالمان کند، یا اینکه پای یک فیلم سینمایی بنشینیم و آرزوی قرار گرفتن در چنین فضایی را داشته باشیم.

اولین جرقه‌های چنین ژانری با به ایجاد یک سرور مخصوص در بازی ماینکرافت زده شد. هنگامی که سرورها آنلاین شدند، با دنیایی تازه و وسیع روبه‌رو شدیم که بازی‌کنان باید برای به دست آوردن آیتم‌های با ارزش در صندوق‌های موجود بجنگد. بازی‌کنانی که کشته می‌شدند، از دور مسابقه خارج می‌شدند و در آخر تنها یک نفر می‌توانست زنده از بازی بیرون بیایید. این به فاصله چند ماه از این ایده بود که سر و کله یک ماد جدید برای بازی Arma 2 پیدا شد. آرما ۲ اثری جنگی با تکیه بر واقعیت‌گرایی است که با مادهای متعددش شناخته می‌شود.

در همان روزهای پس از اکران فیلم «بازی‌های گرسنگی» بود که «دین هال» (Dean Hall) خالق بازی اهل نیوزیلند، فکری به سرش زد. او برای اولین بار یک ماد آخرالزمانی به نام DayZ را برای آرما ۲ خلق کرد که انقلابی در دنیای بازی‌های ویدیویی ایجاد کرد. آقای هال از کودکی به بازی‌های ویدیویی علاقه‌مند بود و بازی‌سازی را از کامپیوتر قدیمی آمیگا شروع کرد، اما بعدها از بازی‌سازی فاصله گرفت و به مدت پنج سال در دانشگاه افسری نیوزیلند مشغول خدمت بود و در آخر با درجه ستوان یک در ارتش استخدام شد. دین هال تجارب با ارزشی در ارتش به دست آورد و توانست تمامی آن متدها و تجربه‌های یاد گرفته را در دل ماد DayZ بگنجاند.

شاید جالب باشد بدانید که او مدتی در نیروهای ویژه سنگاپور خدمت کرده و هنگام مأموریت، در وضعیتی مشابه بازی‌های بتل رویال قرار می‌گیرد. جیره غذایی محدودی به او داده می‌شود و مجبور می‌شود که از تمام آموزش‌های دیده شده، برای نجات یافتن از وضعیت پیش آمده استفاده کند. او پس از اتمام مأموریت، ۲۵ کیلو وزن از دست می‌دهد و جراحت‌های جدی وی، نیازمند عمل جراحی می‌شود. او پس از خروج از ارتش، با استودیو Bohemia Interactive‌ برای ساخت بازی آرما ۳‌ قرارداد می‌بندند و در همین موقع است که ساخت ماد DayZ را به یک عنوان شوتر زامبی در سبک بقا شروع می‌کند.

بازی DayZ

موفقیت ماد DayZ به حدی می‌رسد که «دین هال» پست مدیر تولید بازی DayZ را به عنوان یک اثر جداگانه از Arma دریافت می‌کند. بالاخره پروژه تولید بازی به نتیجه می‌رسد و بازی «روز آخر» به عنوان یک اثر جداگانه و مستقل با مکانیسم‌های نو و گرافیکی ارتقا یافته منتشر می‌شود. این اثر را می‌توان واقعی‌ترین بازی بتل رویال دانست که تابه‌حال تولید شده است. مکانیسم‌های واقع‌گرایانه بسیار جالبی در بازی استفاده شده و برای نمونه، تیر خوردن ممکن است منجر به شکستن دست و پا شود یا اینکه زامبی‌ها می‌توانند بازی‌کن را دچار شک قلبی کنند و حتی باعث ایجاد فشارخون پایین شوند. جنبه‌ی بقا و نجات، بیشتر از دیگر آثار بتل رویال در عنوان DayZ دیده می‌شود.

انتشار DayZ با استقبال بازی‌کنان سراسر دنیا همراه شد. بیش از ۳۰۰ هزار نسخه از بازی، پس از گذشت دو ماه از عرضه به فروش رفت و باعث شد تا بازی به مدت هفت هفته در صدر چارت فروش هفتگی استیم قرار بگیرد. نه‌تنها منتقدان بازی‌های ویدیویی، بلکه روزنامه‌ها و مجلات عمومی نیز به این اثر نو پرداختند و حتی روزنامه «مترو» انگلستان، DayZ‌ را بهترین ماد بازی دانست که تابه‌حال برای کامپیوتر منتشر شده است. بدون شک این اتفاقی بزرگ بود و هنوز هم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات دنیای بازی در سال ۲۰۱۲ شناخته می‌شود.

DayZ تنها ماد با تکیه فرمول بتل رویال نبود و تنها چند ماه پس از انتشار این ماد، «برندن گرین» (Brenden Green) که بیشتر با لقب PlayerUnknown شناخته می‌شود، تصمیم به ساخت یک ماد جدید بر اساس فیلم Hunger Games گرفت. مهم‌ترین ویژگی ماد ساخته شده توسط «برندن گرین»، پخش سلاح‌ها در سراسر نقشه بود و بازی‌کن باید بخش‌های مختلف را جستجو می‌کرد تا بتواند شانس زنده ماندنش را افزایش دهد. گرین این ماد را بعدها برای بازی Arma 3 بازسازی کرد و مدتی بعد نیز به عنوان مشاور در پروژه ساخت بازی H1Z1: King of the Kill به فعالیت پرداخت.

اگر چه ساخت بازی Z1 Battle Royale‌ قبل از پابجی شروع شد، اما انتشار کامل آن تا سال ۲۰۱۸ طول کشید و هنگام انتشار نیز دارای مشکلات بسیار زیادی بود که عملاً تجربه آن را غیرممکن کرد. بسیاری باور دارند که H1Z1 می‌توانست محبوبیت امروزی پابجی را به دست بیاورد؛ اما تصمیمات عجیب استودیو و تغییر بازی به صورت پی‌درپی، عملاً شانس آن‌ها را برای کسب محبوبیت کاهش داد. به هر حال آقای گرین پس از کار روی این بازی، به عنوان یکی توسعه‌دهندگان استودیو کره‌ای Bluehole به کار ادامه داد و توانست تجربه و ایده‌های خود را در قالب یک ژانر نوین بگنجاند. ژانر بتل رویال در بازی‌های ویدیویی، ناشی از تلاش «برندن گرین» است که پس از چند وقت کار پی‌در‌پی، توانست بازی PlayerUnknown’s Battlegrounds که امروز به عنوان پابجی شناخته می‌شود را خلق کند.

همان‌طور که گفتیم، بازی‌های متفاوتی در ژانر بتل رویال وجود داشت، اما هیچ کدام اثری جداگانه و مستقل نبودند و همچنان در سایه بازی‌های بزرگ‌تر قرار داشتند. این پابجی بود که در سال ۲۰۱۷، روزهای تازه‌ای را رقم زد و بعدها توانست به عنوان منبع الهامی برای بازی فورتنایت عمل کند. پابجی و فورنتایت به سرعت دیگر بازی‌های محبوب دوران را پشت سر گذاشتند و رکوردهای بزرگی را جابه‌جا کردند که هیچ بازی دیگری، قادر به تکرار آن‌ها نیست.

خالق بازی پابجی

شروع ساخت بازی پابجی و ایده خلق یک شوتر بتل رویال، به طرز جالبی به ذهن «برندن گرین» می‌رسد. او اگر چه اصالتاً ایرلندی است، اما مدلی در سال ۲۰۱۳ به عکاسی در کشور برزیل پرداخته و آن زمان، بازی‌های ویدیویی مختلفی را تجربه کرده است. هنگامی که ماد DayZ را می‌بیند، فکری به ذهنش می‌رسد که انقلابی در شوترهای کلاسیک ایجاد می‌کند. به باور او، بسیاری از شوترها درگیر یک روند تکراری هستند و عملاً یادگیری آن‌ها ساده است و پس از مدت‌ها بازی، دیگر هیچ محتوای تازه‌ای برای تجربه باقی نمی‌ماند. او تصمیم می‌گیرد تا المان غافل‌گیری را به بازی‌های تیراندازی اضافه کند.

ایجاد چنین حس و حالی، نیازمند یک نقشه بسیار وسیع بود که در بازی‌های تیراندازی مانند کال آو دیوتی پیدا نمی‌شود. بالاخره آقای گرین تصمیمش را می‌گیرد و مشغول ساخت یک ماد جدید با ایده‌های نو می‌شود. او به این نتیجه می‌رسد که باید سلاح‌ها را در تمام نقاط پخش کرد و همچنین از یک سری دایره‌های برای مشخص کردن فضای امن استفاده کرد. این فضا قبلاً نیز در فیلم‌های معرفی شده وجود داشت، اما کسی به ذهنش نرسیده بود که آن را به صورت دوایری با اندازه‌های مختلف نشان دهد. تا آن زمان، بازی به نام PlayerUnknown’s Battlegrounds وجود نداشت و همه‌چیز در حد یک ایده‌ی اولیه بود.

تغییر ساختار استودیو کره‌ای Ginno Games و ایجاد استودیویی تازه به نام Bluehole در ژانویه ۲۰۱۵، نقطه عطف مهمی برای ژانر بتل رویال به حساب می‌آید. استودیو تا آن زمان، بازی‌های سبک موبا را برای موبایل تولید می‌کرد و کسی خارج از کره جنوبی نیز آن بازی‌ها را نمی‌شناخت. مدیرعامل استودیو به این نتیجه می‌رسد که باید مدل کسب و کار خود را گسترش دهد و بازی‌های بیشتری برای بازی‌کنان سراسر جهان تولید کند. همین باعث می‌شود تا آقای کیم، ایده‌های بسیار جالبی را مطرح کند. او باور داشت که بازی‌ها باید به صورت دسترسی اولیه منتشر شوند تا باگ‌ها و مشکلات آن‌ها برطرف شود. او همچنین ایده‌ی بازی به عنوان یک سرویس را مطرح ساخت که امروزه در بسیاری از عناوین محبوب یافت می‌شود.

آقای کیم با بررسی ایده‌های خود، به مادهای ساخته شده توسط برندن گرین برخورد و کاملاً تصادفی با وی تماس گرفت. آقای گرین آن زمان از سونی آنلاین جدا شده بود و تماس کیم با وی، فرصتی مناسب برای امتحان ایده‌ای بود که مدت‌هاست آرزوی ساخت آن را داشت. او به کره جنوبی نقل‌ مکان کرد و اگر چه باور داشت، این ریسک بزرگی خواهد بود، اما همکاری با استودیو Bluehole به نتیجه رسید و توانست به عنوان کارگردان، مسئولیت بزرگی را به دوش بکشد.

خالقان بازی پابجی

کیم چانگ‌هان و برندن گرین در مراسم گیم اواردز سال ۲۰۱۷

توسعه بازی پابجی در سال ۲۰۱۶ شروع شد و خرداد آن سال بود که محتوای بازی برای عموم معرفی شد. برنامه اولیه آن بود که بازی پس از یک سال عرضه شود و این پروژه با تولیدکنندگی کیم و تیمی متشکل از ۳۵ توسعه‌ دهنده شروع شد. تعداد اعضای تیم در سال ۲۰۱۷ به ۷۰ نفر افزایش یافت و حتی تعدادی از توسعه‌دهندگان به صورت داوطلب در فرایند کدنویسی شرکت داشتند. جالب است بدانید که فرایند موشن کپچر بازی پابجی توسط استودیو پراگ شرکت Bohemia Interactive انجام شد و ردپای این شرکت، همچنان در بازی‌های بتل رویال باقی ماند.

پس از گسترش اسم پابجی و سر زبان افتادن آن، کیم تصمیم گرفت تا استودیو را به PUBG Corporation تغییر دهد و همچنین یک دفتر کاری نیز در ایالات‌متحده تأسیس کند تا کار بازاریابی به صورت حرفه‌ای انجام شود. شرکت پابجی در مرداد سال ۲۰۱۸‌ بود که کمپین بزرگی را برای حل مشکلات بازی ایجاد کرد. تا آن زمان، باگ‌های جدی وجود داشت که عملاً تجربه بازی را دشوار کرده بود. این در حالی است که بازی در آذر سال ۲۰۱۷ منتشر شده بود، اما مشکلات جدی وجود داشت که جلوی شناخته‌ شده آن را گرفته بود. آقای گرین بعدها از شرکت پابجی جدا شد و باور داشت که ایده‌های وی، تغییر زیادی پیدا کرده‌اند و لازم بود که برای مدتی از ژانر بتل رویال فاصله بگیرد. او پس از مدتی به خانواده خود در ایرلند پیوست.

موفقیت بازی پابجی، مانند ریختن بنزین روی آتش کوچک ژانر بتل رویال بود که توسط توسعه‌دهندگان کوچکی در قلب جنگلی دوردست روشن شده بود. این بازی به اندازه‌ای به شهرت رسید که Bluehole، منجر به ایجاد هولدینگ Krafton شد و امروزه، بازی‌های متنوعی از مجموعه PUBG در دست ساخت هستند که اولین آن‌ها مهرماه منتشر می‌شود. برندن گرین در مورد سبک بتل رویال می‌گوید: « بازی‌های این سبک به خصوص Battlegrounds، هیچ شیوه‌ی صحیحی برای بازی ندارند. هر طور که می‌خواهید می‌توانید آن‌ها را بازی کنید. این چالش بزرگ و حرکت برعکس موج است. این ژانری نیست که بتوانید آن را پیش‌بینی کنید و فکر می‌کنم که ایده مرگ دائمی، ریسک خطر و سرمایه‌گذاری را بلندمدت را افزایش می‌دهد.»

اتمام یک نبرد بتل رویال، نیازمند ساعت‌ها فکر و استراتژی است. هر بازی‌کن، سرمایه‌گذاری بزرگی روی شخصیت خود انجام می‌دهد و انواع آیتم‌ها و سلاح‌ها جمع‌آوری می‌کند تا بتواند دقایقی بیشتر زنده بماند. مرگ در این بازی‌ها، بیشتر از دیگر عناوین چند نفره حس می‌شود. برای نمونه مرگ در بازی کال آو دیوتی، اهمیت چندانی ندارد، زیرا که چند ثانیه یا چند دقیقه بعد، دوباره در جای اول خود قرار می‌گیرد. اما باختن در بازی‌های بتل رویال واقعاً حس بدی دارد و باید دوباره وارد میدان نبرد شوید و تمامی آیتم‌ها را جمع‌آوری کنید و سعی کنید تا اشتباهی از شما رخ ندهد.

همان‌طور که گفتیم، بازی‌های بتل رویال جنبه‌ی نمایشی دارند. جالب است بدانید که قبل از انتشار پابجی، بازی‌های موبایل شرکت سوپرسل مانند کلش رویال، محبوبیت زیادی میان استریمرها داشتند، اما انتشار بازی پابجی و فورتنایت، میدان رقابت را برای همیشه تغییر داد. بسیاری از کاربران توییچ به تماشای استریم بازی‌های بتل رویال مشغول شدند و دقیقاً دوران گلادیاتورها زنده شد. شاید برای شما این‌طور نباشد، اما تماشای یک بازی‌کن که به نبرد در نقشه‌ای وسیع می‌پردازد، برای بسیاری جذاب است و حتی به عنوان یک ریالیتی شو شناخته می‌شود.

بازی فورتنایت، تأثیر جدی روی جنبه‌ی نمایشی ژانر بتل رویال گذاشت. اریک ویلیامسون، طراح ارشد بازی فورتنایت می‌گوید: «هر زمان که دکمه شروع را می‌فشارید، تجربه‌ای نو پیش روی شماست. اگرچه تنها راه بردن، زنده ماندن است؛ اما بتل رویال فقط به کسب برد ختم نمی‌شود و این تجربه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده همراه دوستان است که به بازی ارزش بخشیده است. اگر بتوانید تا لحظات آخر زنده بمانید، تنش عجیب‌ و غریبی را تجربه خواهید کرد.»

می‌توان گفت محبوبیت بازی‌های بتل رویال، باعث محبوبیت شبکه استریم توییچ شد. اگرچه بسیاری استریم‌های بازی GTA V یا دوتا ۲ و ماینکرافت را تماشا می‌کردند، اما فورتنایت به یک‌باره توجهات را به خود جلب کرد. جام جهانی سال ۲۰۱۸ را به یاد بیاورید که چطور بازیکنان تیم انگلستان به انجام فورتنایت می‌پرداختند و رقص‌های مخصوص بازی را پس از گل زنی تکرار می‌کردند. سال ۲۰۱۸‌ را می‌توان اوج هیجان بازی‌های بتل رویال نامید که بسیاری از شرکت‌های بازی‌سازی را تعجب‌زده کرد. انتشار پابجی و فورتنایت، موج عجیبی میان شرکت‌های بازی‌سازی به راه انداخت و همگی مشغول ساخت اثری تازه در این ژانر شدند. حتی ردپای بتل رویال در فورتزا هورایزن و Fallout 76 نیز پیدا شد.

PUBG vs Fortnite

پابجی و فورتنایت از بازی‌کنان یکسانی پذیرایی می‌کنند!

پس از محبوبیت این ژانر و دو بازی PUBG و Fortnite بود که شرکت‌های بزرگ مانند اکتیویژن نیز دست به کار شدند و بازی‌های مشابهی را منتشر کردند. برای نمونه حالت Blackout برای بازی کال آو دیوتی معرفی شد که آن زمان، محبوبیت زیادی میان طرفداران بازی پیدا کرد. شرکت الکترونیک آرتز نیز حالت مشابه را به نام Firestorm در بازی بتلفیلد گنجاند و شرکت ولو نیز بخش Danger Zone را به کانتر استرایک اضافه کرد. تمامی این حالت‌ها، نشانگر علاقه جدی توسعه‌دهندگان به ژانر بتل رویال بود و آن‌ها به نوعی از فرمول برنده پابجی استفاده کردند و میلیون‌ها دلار پول به جیب زدند.

اولین نشانه از علاقه جدی ناشران بزرگ به بتل رویال با انتشار بازی Apex Legends مشخص شد. استودیو ریسپاون (Respawn) پس از انتشار بازی تایتان فال ۲، به دنبال پروژه‌ای تازه می‌گشت تا بتواند آثار قبلی و شخصیت‌های خلق شده را به نوعی دیگر استفاده کند. همین باعث شد تا سر و کله بازی Apex Legends‌ با الهام از تایتان‌فال پیدا شود که مانند یک بمب خبری عمل کرد. الکترونیک آرتز، هیچ خبری از معرفی چنین بازی نداده بود و به یک باره، اپکس لجندز را به عنوان یک بازی بتل رویال مستقل و با الهام از دنیای تایتان‌فال منتشر کرد. استقبال از اپکس لجندز باورنکردنی بود و میلیون‌ها نفر، همان روزهای اول به تجربه آن پرداختند.

نکته مهم در موفقیت ژانر بتل رویال، رایگان بودن بازی‌های جدید بود. اگرچه پابجی هیچ‌گاه رایگان نشد، اما فورتنایت و اپکس لجندز باعث جذب افراد تازه‌ای به سوی این سبک شد. همان‌طور که گفتیم، ایده ایجاد یک بازی همانند یک سرویس، انقلابی در صنعت بازی ایجاد کرد و بسیاری از ناشران را مجاب به تغییر استراتژی کرد. در سوی دیگر، تنوع بازی‌های این ژانر به شدت افزایش پیدا کرد و برای نمونه اپکس لجندز، شخصیت‌هایی با ویژگی‌های مختلف را به بازی اضافه کرد و به نوعی ایده‌های اولیه، جایشان را به ایده‌های تجاری دادند که موفق از آب درآمدند.

توسعه‌دهندگان برای ایجاد بازی‌های جدید، مجبور به خلق مکانیسم‌های تازه‌ای شدند. برای نمونه بخش بزرگ نقشه‌ها، شامل طبیعت و مناطق باز است و ساختمان‌های کمتری یافت می‌شود. ایجاد تعادلی مناسب میان نقاط مختلف نقشه و حفظ قابلیت سرگرم‌کنندگی، چالش بزرگی است که هر استودیو، به نحوی آن را حل کرده است. برای نمونه افزودن اتومبیل یا حتی بالگرد، برای سرعت بخشیدن به روند کند بازی، تأثیر شگرفی داشت و باعث شد تا آثار بتل رویال، از آن جنبه‌ی کند و پیاده‌روی‌های چند کیلومتری فاصله بگیرد.

دیگر چالش نیز ارائه محتوای جدید به صورت فصلی یا هفتگی بود. اینجا بود که بازی فورتنایت توانست با فرمولی جدید، راهش را از پابجی جدا کند و بازی‌کنان بیشتری را جذب کند. ارائه چالش‌های روزانه و هفتگی و همچنین در نظر گرفتن یک تم مشخص برای هر فصل، اتفاقی بزرگ بود که باعث تعالی بخشی به ایده‌ی ارائه بازی به صورت یک سرویس شد. بعدها این روند در بازی اپکس لجندز نیز استفاده شد و حتی به عنوان نقطه‌ی منفی نیز برای آن در نظر گرفته شد. ارائه محتوای مناسب و رویدادهای جذاب، به یکی از پایه‌های ژانر بتل رویال تبدیل شد که اوج تکامل آن را در بازی Call of Duty Warzone مشاهده کردیم.

اولین حضور اکتیویژن در ژانر بتل رویال با حالت Blackout بازی بلک آپس ۴‌ همراه شد؛ اما این حالت ادامه پیدا نکرد و به جای آن، سر و کله بازی تازه‌ای به نام وارزون پیدا شد. بازی وارزون، آرزوی دیرینه طرفداران کال آو دیوتی بود که بالاخره به واقعیت تبدیل شده بود. ارائه آپدیت‌های مداوم و محتوای فصلی و البته ارائه تمامی این محتوا به صورت رایگان، باعث شد تا افرادی که به تجربه پابجی و فورتنایت می‌پرداختند، جذب تازه‌ترین بازی بتل رویال موجود شود. اکتیویژن پژوهش مناسبی انجام داده بود و مکانیسم‌های جالبی را در قلب وارزون تعریف کرده بود. امروز بیش از ۱۰۰‌ میلیون نفر، وارزون را تجربه کرده‌اند و آن را به عنوان بهترین اثر بتل رویال رایگان می‌شناسند. البته اپکس لجندز نیز با ارائه آپدیت‌های مناسب، خود را به عنوان یک بازی برتر شناسند.

کسب پیروزی در بازی‌های بتل رویال به سادگی روزهای اول نیست. باید شناخت مناسبی از انواع و اقسام تفنگ‌ها داشته باشید و صرفاً برداشتن چند تفنگ نیز کافی نخواهد بود. در مطلب تمام آنچه باید در مورد پابجی بدانید، آموزشی مناسب برای تازه‌کارها نیز ارائه خواهیم داد تا با تمامی حربه‌ها و نکات به‌دردبخور آشنا شوید. داشتن یک استراتژی مناسب و همچنین همکاری تیمی، مهم‌ترین نکات برای پیروزی در بازی‌های بتل رویال امروزی است که به طور کامل آن‌ها را شرح خواهیم داد.

دنیای بازی‌های بتل رویال تنها به کامپیوتر و کنسول ختم نمی‌شود. انتشار بازی پابجی موبایل، فورتنایت و کال آو دیوتی موبایل، بازار بازی‌های موبایل را به هم‌ریخت و باعث پدیدآوردن موبایل گیمینگ شد که تا چند سال اخیر توجه خاصی به آن نمی‌شد. امروزه پابجی موبایل، محبوب‌ترین بازی بتل رویال برای موبایل شناخته می‌شود و کمتر بازی‌کن ایرانی پیدا می‌شود که این اثر جذاب را تجربه نکرده باشد.

با بررسی تاریخ شروع فلسفه بتل رویال و بازی‌های این سبک و همچنین معرفی ویژگی‌های مختلف آن، وقت آن است به معرفی کامل بازی PUBG‌ بپردازیم و باور داریم که این مقدمه‌ای مناسب برای آشنایی با این ژانر و بازی‌های مختلف آن است. آینده بازی‌های بتل رویال به واسطه انتشار آثار جدید، روشن‌تر از قبل است و قرار است آخر امسال، پای مکانیسم‌های بتل رویال به مجموعه خون‌آشام نیز باز شود و Bloodhunt روزهای تازه‌ای برای طرفداران این ژانر پدید آورد.

مهم نیست کدام بازی بتل رویال را بازی کنید، آن حس و حالی که پس از پیروزی و استراتژی چینی چند ساعته به دست می‌آید را نمی‌توان با هیچ بازی دیگری مقایسه کرد. کسب پیروزی، عطشی جدی در بازی‌کن پدید می‌آورد که او را تا آخر پای بازی نگه می‌دارد. مطمئنم همه شما پس از اتمام نبرد در جایگاه اول، داستان جذاب برای دوستانتان خواهید داشت که روایت آن، بار دیگر شما را به هیجان خواهد آورد.

بازی PUBG

تمام آنچه باید در مورد PUBG بدانید

بازی PlayerUnknown’s Battlegrounds که بیشتر به اسم PUBG شناخته می‌شود، راه دورودرازی را طی کرده است. بر اساس آما منتشر شده توسط استیم، روزانه حدود ۳۰۰ هزار نفر به انجام آن می‌پردازند و این اثر بتل رویال، همچنان جز برترین بازی‌های شبکه استیم است. همان‌طور که در بخش قبل خواندید، شروع پابجی از کامپیوترهای شخصی شروع شد و استودیوی Bluehole به همت «برندن گرین»، اولین نسخه رسمی از بازی را در سال ۲۰۱۷ راهی بازار کرد. از آن موقع تابه‌حال تغییرات بسیار زیادی در روند و گرافیک ایجادشده و آنچه اینجا خواهید خواند، معرفی کامل آخرین نسخه از بازی و تغییرات جدید است و در صورت اعمال تغییرات جدی، مطلب فعلی آپدیت خواهد شد.

بازی پابجی به نحوی طراحی شده که طرفداران ژانرها و سبک‌های مختلف از جمله شوترهای اول‌شخص و بازی‌های سبک بقا از لحظه‌به‌لحظه آن لذت ببرند. بازی تابه‌حال برای پلتفرم‌های مختلفی از جمله پلی‌استیشن و ایکس‌باکس منتشر شده و بدون شک همگی با پابجی موبایل و موفقیت باورنکردنی آن آشنا هستید. به طور کل باید بگوییم که بازی پابجی هر بار، ۱۰۰ نفر را به داخل جزیره‌ای بسته می‌برد و آنگاه بازی‌کن باید تصمیم بگیرد که در چه نقطه‌ای فرود بیاید و کدام نقطه را برای جذب آیتم‌های اولیه انتخاب کند. پس از ورود به نقشه، لازم است که ساختمان‌های مختلف برای یافتن تفنگ و آیتم‌های مورد نیاز جستجو شود. یادتان باشد که ممکن است همان دقیقه اول از روند مسابقه خارج شوید و این به مهارت شما بستگی دارد که چه اندازه در یافتن تفنگ‌ و آیتم‌ها، سرعت به خرج دهید.

هر دور از مسابقه، با قرار گرفتن در یک جزیره اولیه شروع می‌شود. اوایل یک موسیقی جالب پخش می‌شد که انتظار برای شروع بازی را ساده می‌کرد، اما چند سالی است که آن موسیقی اولیه حذف‌شده و تقریباً باید چند دقیقه خسته‌کننده را تا شروع روند مسابقه تحمل کنید. پس از آنکه ۱۰۰‌ بازی‌کن به جزیره می‌پیوندند، روند بازی شروع می‌شوید و خواهید دید که داخل یک هواپیما نظامی قرار دارید و باید مکان فرود را مشخص کنید. مشخص کردن مکان فرود به سادگی انجام می‌شود که البته انتخاب آن بسته به مهارت، متفاوت خواهد بود. در بخش آموزشی، بهترین مکان‌ها برای فرود در نقشه‌ها را معرفی می‌کنیم تا دیگر دستپاچه وارد بازی نشوید.

انواع و اقسام آیتم‌های مختلف در بازی پابجی یافت می‌شود. سلاح‌های سرد و گرم مهم‌ترین آیتم‌هایی هستند که باید همان ابتدا به دست بیاورید تا مبادا دشمن قبل از شما به تفنگ مجهز شده باشد و کارتان را بسازد. تفنگ‌های بسیار زیادی در بازی وجود دارد و می‌توانید سه مدل تفنگ با خودتان حمل کنید. لازم است یک مسلسل داشته باشید و همچنین یک سلاح کمری، انتخاب سلاح سوم نیز به شما بستگی دارد و بعضی از تک‌تیرانداز استفاده می‌کنند تا فواصل دور را نیز تحت نظر داشته باشند.

بازی پابجی

برخورد با این دیوار آبی رنگ، منجر به مرگ آنی می‌شود

آیتم‌های دیگر مانند جلیقه ضدگلوله و بسته‌های کمک اولیه نیز وجود دارند که حالت‌های متفاوتی دارند. یکی از جالب‌ترین آیتم‌های بازی پابجی، ماهی‌تابه است که حالتی بامزه و خنده‌دار به آن بخشیده است. البته توسعه‌دهندگان پیشنهاد می‌کنند که هیچ‌گاه ماهی‌تابه را در واقعیت به عنوان سپر گلوله استفاده نکنیم! به هر حال پس از کسب آیتم‌های متفاوت، دایره‌های بازی از راه می‌رسند. لازم است که خود را به منطقه امن برسانید و در عین حال، مواظب دشمنان باشید. جالب است بدانید که امکان رد کردن چند دایره اول بدون کشتن یک نفر هم وجود دارد، اما هر چه منطقه امن کوچک‌تر می‌شود، مهارت‌های بازیکن حین تیراندازی اهمیت پیدا می‌کند.

لحظه به لحظه بازی پابجی، مانند یک اثر استراتژی پیش می‌رود و نبردهای بازی با تمام عناوین دیگر متفاوت است. در واقع شما یا حریف را به زانو در می‌آورید یا اینکه تسلیم او خواهید شد. امکان فرار از دشمن بسیار سخت است و معمولاً فرار، گزینه‌ی مناسبی در نبردهای تن به تن نیست. خواهید دید که روند بازی با شوترهای چندنفره مانند کال آو دیوتی متفاوت است و بیشتر باید با صبر و تحمل بازی کنید، تا اینکه هیجان‌های الکی را دنبال کنید.

امکان تجربه PUBG‌ به صورت تکی، دونفره و تیمی را خواهید داشت. اگر فکر می‌کنید می‌توانید به تنهایی در محیط وسیع بازی زنده بمانید، می‌توانید مانند عقاب تنها عمل کنید. تجربه بازی به صورت فردی، کار دشواری خواهد بود و دشمن نیز جرئت بیشتری برای یورش پیدا خواهد کرد. بهترین حالت آن است که بازی را به صورت گروهی و همراه دوستانتان تجربه کنید. داشتن ارتباط تیمی و کمک به هم تیمی‌ها، اهمیت زیادی در بازی دارد. هر گروه از بازی، چهار نفر را در بر می‌گیرد و امکان گفتگو به صورت صوتی را نیز خواهید داشت. صحبت با هم‌تیمی‌ها تأثیر زیادی در بازی دارد و برای نمونه اگر شما گلوله خورده باشید و روی زمین افتاده باشید، می‌توانید بقیه را آگاه کنید تا به یاری شما بشتابند. حال که اطلاعات کافی از مکانیسم‌های اولیه پیدا کردید. بیایید بخش‌های مختلف پابجی را با جزئیات زیاد بررسی کنیم.

نقشه پابجی

نقشه‌های پابجی

حدود ۶ نقشه بزرگ در بازی پابجی وجود دارند که هرکدام دارای سبک طراحی خاصی هستند. برای نمونه یکی از مپ‌‌ها دارای تم صحرایی است و یک بیابان را به تصویر می‌کشد و دیگر نقشه‌ نیز حالت کوهستانی و برفی را دارد. اکثر قسمت‌های نقشه توسط جنگل یا پوشش گیاهی پوشیده و به‌ندرت می‌توان شهرها یا مناطق مسکونی را پیدا کرد. بیشترین آیتم‌ها در مناطق مسکونی یافت می‌شوند که البته ریسک قرار گرفتن داخل آن‌ها بسیار بالاست و ممکن است همان چند دقیقه اول از دور مسابقه خارج شوید. در ادامه با تمامی نقشه‌های موجود و ویژگی‌های آن‌ها آشنا خواهید شد.

Erangel

ارانگل (Erangel) اولین و وسیع‌ترین نقشه پابجی است که هشت کیلومترمربع وسعت دارد و نسبت به نقشه جدید Sanhok، حدود چهار برابر بزرگ‌تر است. چنین نقشه وسیعی، امکان انتخاب استراتژی‌های متفاوتی را به بازی‌کن می‌دهد و همچنین انتخاب مکان مناسب برای فرود نیز ساده‌تر خواهد شد. از آنجایی که فاصله بین شهرها و مناطق مسکونی ارانگل بسیار زیاد است، استفاده از وسایل نقلیه از جمله اتومبیل و موتورسیکلت، جزو واجبات به حساب می‌آید، مگر آنکه حوصله پیاده‌روی‌های چند کیلومتری را داشته باشید.

هنگامی که بازی پابجی منتشر شد، تنها نقشه ارانگل در دسترس بود و هنوز هم بسیاری از بازی‌کنان، مناطق متفاوت آن را مانند کف دست خود می‌شناسند. برای نمونه منطقه پوچینکی، شهرت زیادی دارد و بسیاری آن را به دلیل وجود آیتم‌های زیاد انتخاب می‌کنند. البته باید بدانید که افراد زیادی در پوچینکی فرود می‌آیند و جدال با آن‌ها کار ساده‌ای نخواهد بود. نقشه Erangel شامل شهر‌های کوچک، روستاها و همچنین یک منطقه نظامی و یک نیروگاه برق است که در قسمت‌های مختلف پخش شده‌اند. یکی از ویژگی‌های نقشه، پشتیبانی از قابلیت آب و هوای متغیر است و در نتیجه ممکن است در یک بخش باران ببارد و در بخش دیگر، هوا آفتابی باشد. با توجه به وجود مناطق وسیع و آزاد، تفنگ تک‌تیرانداز گزینه‌ی مناسبی خواهد بود و می‌توانید در مکانی کمین کنید و منتظر تازه‌کارهایی باشید که بخش‌های مختلف نقشه را به خوبی نمی‌شناسند.

نقشه ارانگل پابجی

هیچ‌گونه تفنگ خاص یا ویژگی منحصر به فردی در ارانگل وجود ندارد و اگر تابه‌حال این اثر بتل رویال را تجربه کرده باشید، قطعاً از تعادل مناسب بخش‌های مختلف بازی آگاه هستید. اگر به دنبال بهترین مکان‌ها برای فرود هستید، باید بگوییم که منطقه نظامی Sosnovka که جنوبی‌ترین بخش نقشه است، بهترین مکان برای کسب آیتم‌های سطح بالاست. فرود در این منطقه با خطرات زیادی همراه است و معمولاً بازی‌کنان حرفه‌ای به مقر نظامی می‌روند و ممکن است همان دقایق اول، از تصمیم خود پشیمان شوید. دومین مکان مناسب نیز مدرسه است که در قلب نقشه ارانگل قرار دارد و یکی از محبوب‌ترین مکان‌های بازی است. معمولاً لوازم سطح دو و مسلسل‌های مختلف داخل مدرسه قرار دارند و تنها حواستان به دشمنان باشید. در آخر نیز می‌توانید سری به نیروگاه برق واقع در قسمت شرقی نقشه بزنید که مکانی مناسب برای شروع خواهد بود.

اخیراً نقشه Erangel بازی پابجی به صورت کامل ریمستر شده و گرافیک آن افزایش پیدا کرده است. تغییرات زیادی ازلحاظ گرافیکی اعمال‌ شده که تجربه بازی را چند پله ارتقاء داده است. ارانگل ساده‌ترین مپ PUBG است و یادگیری آن کار دشواری نیست. پیشنهاد می‌کنیم حتماً ارانگل را به عنوان اولین قدم، یاد بگیرید.

Miramar

میرامار (Miramar) دومین نقشه بزرگ پابجی است که همانند ارانگل، دارای وسعت ۸ کیلومترمربع است و به بازی‌کنان، امکان چیدن استراتژی‌های متفاوت و روش‌های گوناگون را برای نبرد ایجاد می‌کند. این نقشه برعکس ارانگل که طبیعتی زیبا و پر آب و علف دارد، کاملاً خشک و بیابانی است و خبری از درختان و پوشش گیاهی مناسب نیست. ساختمان‌ها تنها منبع مناسب برای پناه گرفتن خواهند بود و بهتر است بخش بزرگی از مسابقه را داخل ساختمان‌ها بگذرانید. تک‌تیراندازهای مختلفی منتظر شما هستند تا در مکان باز قرار بگیرید و با یک گلوله شما را از دور مسابقه خارج کنند.

تک تیرانداز Win94 از جمله سلاح‌های ویژه نقشه میرامار است که در نقشه‌های دیگر یافت نمی‌شود. بسیار از بازی‌کنان، تک‌تیرانداز Win94 را استفاده می‌کنند و معمولاً افرادی با مهارت بالا در این نقشه پیدا می‌شود. دیگر تفنگ‌ها مانند SCAR-L نیز مختص میرامار هستند و امکان یافتن آن‌ها در نقشه‌های دیگر وجود ندارد.

نقشه میرامار پابجی

اگر به دنبال دریافت بیشترین آیتم در Miramar هستید، لازم است ساختمان‌ها و بخش‌های شلوغ را انتخاب کنید. فرود در چنین بخش‌هایی نیازمند مهارت زیاد است و به دلیل شلوغی، احتمال مرگ شما به شدت افزایش پیدا می‌کند. می‌توانید برای شروع در زندان مرکزی فرود بیایید که در قسمت جنوب غرب نقشه قرار دارد و معمولاً بیشتر اتفاقات بزرگ در این منطقه رخ می‌دهد. «زندان» یک جزیره کوچک است که منطقه‌ای فوق‌العاده برای افرادی است که به دنبال آیتم‌های بهتر و تفنگ‌های نایاب می‌گردند.

پس از زندان، بهتر است در منطقه Pecado فرود بیایید که تفنگ‌ها و آیتم‌های بسیار مناسبی را ارائه می‌دهد، اما تنش زیادی در آن وجود دارد و به دلیل موقعیت استراتژیکش، افراد زیادی را به سود خود جذب می‌کند. عده زیادی از بازی‌کنان در مرکز نقشه فرود می‌آیند و معمولاً Pecado را به عنوان نقطه هدف در نظر دارند. مواظب دشمنان تادندان‌مسلح باشید. آخرین بخش نیز کمپ Militar نام دارد که در قسمت شامل شرق نقشه قرارگرفته و به دلیل آنکه فاصله زیادی با مرکز دارد، معمولاً خلوت‌تر از دیگر مناطق است، اما آیتم‌های مناسبی برای غارت در نظر گرفته‌ شده که قطعاً دقایق اولیه بازی را برایتان ساده خواهد کرد.

انتخاب نقاط گفته‌ شده برای شروع مناسب خواهد بود و تنها کافی است، ریسک وجود دشمنان را بپذیرید. پیشنهاد می‌کنیم که از قسمت‌های دورتر استفاده کنید و سریعاً یک اتومبیل پیدا کنید و راهتان را به سوی مرکز بیابید.

Sanhok

توسعه‌دهندگان پابجی پس از انتشار دو نقشه مختلف، به این نتیجه رسیدند که باید مپ‌های کوچک‌تری بسازند که تنش در آن‌ها بیشتر است و امکان بازی سرعتی نیز وجود دارد. نقشه Sanhok با این هدف طراحی شد که روند بازی پابجی سریع‌تر شود و هر دست از بازی، در کمترین زمان ممکن به پایان برسد. همان‌طور که حدس می‌زنید، وسعت نقشه سانهوک، ۴ کیلومتر مربع است و ازلحاظ وسعت، نصف دیگر نقشه‌های معرفی شده است. چالش‌های بازی با آنچه تابه‌حال دیده‌اید، متفاوت است و معمولاً با کمین کردن، راه به جایی نخواهید برد. دوایر بازی نیز بخش‌های کوچک‌تری را در بر دارد تا بازی زودتر از بقیه تمام شود.

نقشه سانهوک بر اساس جنوب غربی آسیا و کشورهای استوایی با جنگل‌های انبوه ساخته شده است. اکثر ساختمان‌ها به صورت پراکنده یافت می‌شوند و کمتر می‌توانید شهرهای بزرگی مانند پوچینکی را در این نقشه پیدا کنید. بخش‌های مختلف نقشه از طریق رودهایی عمیق از هم جداشده‌اند و در نتیجه باید حواستان به نحوه‌ی حرکت در نقشه هم باشد. مهم‌ترین ویژگی سانهوک، استفاده از سیستم آب و هوای متغیر است و به دلیل ماهیت سریع نقشه، تفنگ‌های بهتری را نسبت به میرامار و ارانگل پیدا خواهید کرد.

نقشه سانهوک پابجی

سانهوک دارای چند سلاح و وسیله نقلیه ویژه است که از جمله آن‌ها باید به تفنگ جنگی QBZ 95 و همچنین تفنگ QBU88 اشاره کرد. این تفنگ‌ها در بقیه نقشه‌ها یافت نمی‌شوند. در صورتی که دنبال بهترین مکان‌ها برای یافتن آیتم‌ هستید، بهتر است سری به منطقه Ruins بزنید که پر از لوازم و سلاح‌های متنوع برای مراحل اولیه بازی است. بهتر است سریع‌تر تمام آیتم‌های لازم را بردارید و خودتان را آماده نبردهای آخر بازی کنید. دیگر منطقه مناسب نیز Bootcamp خواهد بود که خانه‌های آن، پر از تفنگ و جلیقه ضدگلوله و جعبه‌ کمک‌های اولیه است. حتماً سری به این منطقه بزنید و خودتان را برای دقایق آخر آماده کنید.

کمپ آلفا و براوو نیز اگرچه آیتم‌های چندان زیادی ندارند، اما تجربه ثابت کرده که جلیقه ضدگلوله و آیتم‌های جانبی مناسبی وجود دارد که معمولاً با استقبال بازی‌کنان نیز مواجه می‌شود. به طور کل، فرود در مناطق معرفی شده، برای شروع مناسب است و تنها باید حواستان به رقبا و طرز رفتار آن‌ها باشد. خوشبختانه نیازی به پیاده‌روی و تحمل مناطق خالی را نخواهید داشت.

Vikendi

ویکندی جزو مپ‌های جدید بازی پابجی به شمار می‌رود که دارای فضایی برفی و زمستانی است. این نقشه به مناسبت شروع زمستان عرضه شد و توانست به یکی مپ‌های محبوب بازی تبدیل شود. ویکندی حدود ۶ کیلومتر مربع وسعت دارد و از سانهوک، اندکی بزرگ‌تر است. مناطق نقشه به طور کامل به همدیگر متصل شده‌اند و جزیره‌های مختلفی مانند نقشه‌های پیشین وجود ندارد. تنها یک دریاچه در وسط مپ حاضر است که دو بخش شرقی و غربی را به همدیگر متصل می‌کند. یکی از ویژگی‌های جالب نقشه ویکندی، چرخه شب و روز است و در نتیجه می‌توانید پابجی را در تاریکی نیز بازی کنید.

نقشه ویکندی

ویکندی تنها نقشه‌ای است که تفنگ G36C را ارائه می‌دهد و دیگر نقشه‌ها، از وجود این تفنگ بی‌بهره هستند. در صورتی که دنبال بهترین مکان برای شروع بازی می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم سری به پارک دینو بزنید که تقریباً در قسمت جنوب غرب نقشه قرار دارد و با ساختمان‌های مختلفی پوشیده شده است. آیتم‌های مناسبی در این نقطه یافت می‌شوند که تا آخر شما را یاری خواهند کرد. کارخانه سیمان که در قسمت غربی قرار دارد نیز فضای وسیعی دارد و پر از مکان‌هایی با آیتم‌های مناسب است. معمولاً این نقطه توسط افراد مختلفی انتخاب می‌شود و باید مواظب دشمنان حرفه‌ای باشید.

اوایل انتشار پابجی، امکان انتخاب نقشه به صورت دستی وجود داشت و در حال حاضر، نقشه‌ای به صورت اتفاقی انتخاب می‌شود و کنترل چندان زیادی روی انتخاب نقشه ندارید. برای همین بهتر است که تمامی مپ‌ها را به صورت کامل یاد بگیرید.

Karakin

نقشه Karakin جزو آخرین محتوای اضافه شده به بازی است و کوچک‌ترین نقشه نیز به حساب می‌آید. نقشه کاراکین در نگاه اول، ترکیبی از میرامار و سانهوک است و هیچ پوشش گیاهی نیز در آن یافت نمی‌شود. در واقع کاراکین جزیره‌ای دور افتاده است که فضایی کوهستانی و در عین حال بی‌آب‌وعلف دارد و تمامی نقشه به صورت یکپارچه، به همدیگر متصل شده است. شهرهای کوچکی مانند Al Habar یافت می‌شوند که مکان مناسبی برای شروع هستند، اما یادتان باشد که نبردهای بازی در این نقطه کاملاً سرعتی و مهیج است و باید دقت بیشتری به خرج دهید.

Karakin-Map

نرخ پخش آیتم‌ها در نقشه کاراکین بسیار پایین است و شانس آنکه بتوانید یک تفنگ قوی پیدا کنید، پایین‌تر از دیگر مپ‌هاست برای همین بهتر است به آیتم‌های پیدا شده بچسبید و جان خود را به دلیل پیدا کردن تفنگ بهتر به خطر نیندازید. به طور کل ۶ منطقه مهم در بازی یافت می‌شوند که همگی در گوشه و کنار قرار دارند و وسط نیز با ساختمان‌های کوچکی پر شده است. همان‌طور که گفتیم، این نقشه از لحاظ گیم پلی با دیگر مپ‌ها تفاوت دارد و کمین کردن، کمکی به شما نخواهد کرد. برای شروع می‌توانید در Al Habar یا Al Hayik فرود بیایید و سپس ماجراجویی خود را شروع کنید.

Taego

Taego آخرین نقشه اضافه شده به بازی در سال ۲۰۲۱ است که علاوه بر فضای متفاوت، دارای قوانین و سبک گیم پلی ویژه‌ای است. این اولین نقشه ۸ کیلومترمربعی از زمان میرامار است و فضای آن شباهت زیادی به ارانگل دارد. کل نقشه بر اساس مناطق مختلف کره جنوبی ساخته شده و حتی اتومبیل‌های کره‌ای نیز در نقشه استفاده شده و مکان‌هایی کاملاً شرقی را خواهید دید. بازی دارای روستا، شهرها و حتی یک زندان کاملاً بزرگ است و گردش در آن، حس و حال روزهای اول انتشار پابجی را منتقل می‌کند.

نقشه Taego

توسعه‌دهندگان مکانیسم‌های تازه‌ای را برای نقشه Taego در نظر گرفته‌اند و برای نمونه می‌توانید پس از به زمین افتادن و دریافت گلوله، خود را به حالت اول برگردانید. این قابلیت، در دیگر بازی‌های بتل رویال استفاده شده و پابجی نیز از آن بهره گرفته است. مهم‌ترین ویژگی نقشه Taego، وجود جزیره‌ای کوچک همانند گولاگ از بازی وارزون است. افرادی که به صورت تیمی بازی می‌کنند و از دور مسابقه خارج می‌شوند، امکان زنده شدن در این جزیره کوچک را خواهند داشت و باید برای بازگشت به بازی، تمام تلاش خود را به خرج دهند. در صورتی که پس از اتمام تایمر، همچنان زنده باشند، می‌توانند به مسابقه بازگردند و دوباره روند پیشین را ادامه دهند.

این مکانیسم پس از انتشار بازخوردهای متفاوت توسط بازی‌کنان اعمال شده و بسیاری باور داشتند که مردن در دقایق اولیه، حس و حال بازی را خراب می‌کند. اگر جان خود را در بازی از دست دادید، یک فرصت دیگر دارید که دوباره به بازی برگردید و حتی به پیروزی دست پیدا کنید. سلاح‌های ویژه‌ای نیز در نقشه تایگو وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. استودیو پابجی پس از انتشار این نقشه، اسم اصلی بازی را به PUBG: Battlegrounds تغییر داد و خوشبختانه نوشتار بازی، ساده‌تر شده است.

سلاح های پابجی

سلاح‌های پابجی

کمتر بازی ماند پابجی را می‌توان یافت که چنین تنوعی از سلاح را داشته باشد. تفنگ‌های بسیار زیادی در بازی یافت می‌شوند که آگاهی از نحوه عملکرد آن‌ها می‌تواند نحوه بازی شما را به طول کامل تغییر دهد. در ادامه نگاهی به تمامی سلاح‌های موجود در بازی خواهیم انداخت و نکاتی برای استفاده بهتر در اختیار شما قرار خواهیم دید که شما را کاملاً آماده نبردهای مهیج بازی خواهد کرد.

تفنگ جنگی

تفنگ‌های جنگی دارای قدرت تخریب بالایی هستند و همچنین دارای خشاب با ظرفیتی مناسب هستند. اگر دنبال تفنگ‌هایی با دقت بالا هستید، حتماً باید مسلسل‌های جنگی را امتحان کنید. تفنگ جنگی، معمول‌ترین تفنگ‌های بازی هستند و پیدا کردن یکی از آن‌ها در دقایق اولیه، موفقیت شما را تضمین خواهد کرد. حدود ۱۱ تفنگ جنگی در بازی PUBG وجود دارد که هرکدام دارای ویژگی منحصر به فردی هستند که می‌توانید اطلاعات بیشتری در ادامه دریافت کنید.

SCAR-L

تفنگ SCAR-L مخصوص نیروهای ویژه آمریکا است و معمولاً خشاب کوچک‌تری نسبت به دیگر سلاح‌ها دارد و امروزه در بیش از ۲۰ کشور مختلف استفاده می‌شود. SCAR-L از جمله بهترین تفنگ‌های بازی پابجی است و توانسته پایداری مناسبی در کنار دقت بالا ارائه دهد. برد این سلاح حدود ۵۰۰ متر است و انتظار یک تک‌تیرانداز را از آن نداشته باشید. با توجه به لگد زنی پایین تفنگ، استفاده از آن توسط بازی‌کنان حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود و اگر بتوانید یک دوربین ۴X نیز به کار ببرید، موفقیت خود را تضمین خواهید کرد.

scarl-pubg-mobile

از جمله نکات منفی در مورد تفنگ SCAR-L باید به سرعت پایین شلیک اشاره کرد، اما میزان تخریب آن در فاصله دور، چندان کاهش نمی‌یابد و می‌توان روی این تفنگ حساب کرد. به طور کل بهترین برد تفنگ، حدود ۷۰ متر است و می‌توانید تا فاصله ۴۹۵ متری نیز دشمن را از پا درآورید. آیتم‌های الحاقی مختلفی برای این تفنگ جنگی تعریف شده و قادر به استفاده از خشاب‌های با ظرفیت بالا و همچنین دوربین‌هایی با زوم ۶ برابر خواهید بود.

M16A4

M16A4 یکی از تفنگ‌های با کیفیت بازی پابجی است که به عنوان تفنگ استاندارد ارتش آمریکا شناخته می‌شود. اولین نمونه از تفنگ‌های M16 در سال ۱۹۶۴ و جنگ ویتنام به کار گرفته شدند و نمونه‌های اولیه آن، دارای مشکلات جدی بود. مدل‌های مختلفی از تفنگ M16‌ عرضه شده که چهارمین نسل از آن، با اسم M16A4 شناخته می‌شود و یکی از قابل‌اطمینان‌ترین تفنگ‌های پابجی برای شلیک از فاصله دور است. این سلاح نیز مانند قبلی، دارای برد ۵۰۰ متر است، اما امکان شلیک به صورت خودکار را ندارد.

تفنگ M16A4

تفنگ M16A4 آیتم‌های الحاقی زیادی را قبول نمی‌کند و برای نمونه، امکان استفاده از پایه برای کاهش لگد تفنگ را نخواهید داشت. از آنجایی که تفنگ دارای مکانیسم خودکار نیست، بهتر است نحوه کار با آن را به طور کامل یاد بگیرید. بهترین عملکرد M16A4 در نبردهای نزدیک دیده می‌شود و پخش گلوله، مکانیسم مناسبی برای زمین انداختن دشمن با یک شلیک است. همین باعث شده تا تفنگ دارای یکی از بهترین سرعت‌های شلیک میان سلاح‌های جنگی باشد.

M16A4 در مقایسه با دیگر تفنگ‌ها، لگد کمتری دارد و به راحتی می‌توانید حریف را از دور مسابقه خارج کنید. امکان استفاده از لنز ۶x هم وجود دارد و به طور کل، بهترین عملکرد آن در فاصله ۵۰ متر خواهد بود و بهتر است از فواصل بیشتر از ۳۹۰ متر نیز دوری کنید.

Groza

تفنگ Groza را می‌توان در جعبه‌هایی که توسط هواپیما به زمین انداخته می‌شود پیدا کرد. اسم تفنگ در اصل به معنی رعد و برق است و دلیل آن نیز سرعت شلیک بالاست. تفنگ گروتزا پس از M16A4، دارای بیشترین سرعت شلیک گلوله است و اگر خوش‌شانس باشید و یکی از آنها را پیدا کنید، دیگر هیچ غمی تا آخرین دقایق نخواهید داشت. یکی از مشکلات تفنگ، سرعت پایین تعویض خشاب است و باید حدود ۳ ثانیه منتظر بمانید. بهتر است هنگام استفاده از این تفنگ، از خالی بودن اطراف اطمینان حاصل کنید و حتماً پناه بگیرید.

تفنگ Groza

یکی دیگر از نکات منفی تفنگ، نبود هیچ‌گونه پایه مشخصی برای کاهش میزان لگد است و تنها می‌توان یک دوربین با زوم بالا روی آن نصب کرد. معمولاً بازی‌کنان حرفه‌ای هنگام استفاده از Groza، دقت زیادی به خرج می‌دهند و در صورتی که تنها ده نفر باقی مانده باشد و منطقه امن بسیار کوچک باشد، استفاده از آن، گزینه‌ی مناسبی نیست و بهتر است یک تفنگ یدکی به همراه داشته باشید. بهترین برد تفنگ گروتزا، حدود ۸۰ متر است و تا ۴۹۰ متر نیز برد مناسب دارد.

AKM

AKM یا کلاشنیکف نیازی به معرفی ندارد. اولین نمونه‌های تفنگ AK-47 در سال ۱۹۵۹ توسط شوروی تولید شد و در طی دهه‌های اخیر، تغییرات بسیار زیادی به خود دیده و کلاشنیکف‌های امروزی، دارای قدرت و دقت بیشتری نسبت به قبل هستند. معمولاً این تفنگ‌ توسط گروه‌های شبه‌نظامی نیز استفاده می‌شود و در پابجی نیز، یکی از تفنگ‌های محبوب برای نبردهای نزدیک است. از آنجایی که تفنگ از گلوله‌های کالیبر ۷.۶۲ استفاده می‌کند، صدمه‌ی بیشتری به حریف وارد می‌شود و البته میزان لگد آن نیز بیشتر از دیگر تفنگ‌هاست.

AKM

آیتم‌های الحاقی مختلفی را می‌توان برای AKM به کار برد و حتی می‌توانید یک دوربین با زوم بالا نیز استفاده کنید. یکی از ویژگی‌های AKM بازی پابجی، کشتن حریف با کلاه‌خود است. در صورتی که حریف کلاه هم به سر داشته باشد، می‌توانید با چند گلوله کار حریف را بسازید. بهترین برد این تفنگ در فاصله ۵۰ متری است و انتظار دقت بالا را در فواصل ۲۹۰ متری نداشته باشید. در صورتی که حریف از جلیقه ضدگلوله استفاده می‌کند و تا دندان مسلح است، بهتر است گزینه‌ی دیگری را به دلیل لگد زیاد آن امتحان کنید، زیرا که هر بازی‌کنی قادر به استفاده از کلاشنیکف در پابجی نخواهد بود.

AUG A3

تفنگ AUG A3 نیز بیشتر در آیتم‌ دراپ یافت می‌شود و بعید است بتوانید آن را روی زمین پیدا کنید. از جمله نقاط قوت این تفنگ باید به خشاب پرظرفیت اشاره کرد که گزینه‌ی مناسبی برای نبردهای آخر بازی خواهد بود. این تفنگ دقیقاً کارکردی مشابه SCAR-L دارد و تنها باید بدانید که گلوله‌های شلیک شده از این تفنگ، اندکی زاویه پیدا می‌کنند و انتظار دقت بسیار بالا را نداشته باشید. از جمله نکات منفی باید به سرعت پایین تعویض خشاب اشاره کرد و باید حدود ۳ ثانیه برای آماده کردن تفنگ منتظر بمانید.

تفنگ پابجی

سرعت شلیک گلوله‌های تفنگ AUG A3 نیز پایین است، اما پایداری آن بیشتر است و می‌توانید روی آن حساب کنید. امکان استفاده از پایه و همچنین دوربین‌های با زوم بالا را خواهید داشت که کمک زیادی به شما حین نبرد خواهد کرد. بهترین برد تفنگ در فاصله ۷۰‌ متری است و انتظار شلیک دقیق پس از ۴۸۲ متر را نیز نداشته باشید. استفاده از AUG A3 به عنوان تفنگ دوم به شما پیشنهاد می‌شود.

M416

تفنگ M4 یکی از قابل‌اطمینان‌ترین تفنگ‌های موجود در بازی پابجی با لگد پایین و سرعت شلیک مناسب است. از آنجایی که آیتم‌های زیادی روی تفنگ نصب می‌شود، بسیاری از همان ابتدا به دنبال M416 می‌گردند. این تفنگ در مقایسه با دیگر سلاح‌های کالیبر ۵.۵۶، عملکردی مشابه دارد و همان‌طور که گفتیم، امکان نصب آیتم‌های زیادی به صورت ریلی وجود دارد و همین باعث شده تا این تفنگ نسبت به AUG، قابل‌ اطمینان‌تر باشد.

M416

کنترل تفنگ M416 بسیار ساده است و کافی است آن را روی خودکار بگذارید و دشمن را از فاصله نزدیک به رگبار ببندید. خواهید دید که حریف، امکان فرار از دست شما را نخواهد داشت. فاصله ۶۰ متر به عنوان بهترین برد برای سلاح در نظر گرفته شده، اما امکان شلیک مناسب تا فاصله ۴۴۵ متری را نیز خواهید داشت. این تفنگ آلمانی، قطعاً گزینه‌ی مناسبی برای شروع پابجی خواهد بود.

QBZ95

تفنگ QBZ95 یک اسلحه جنگی مختص نقشه Sanhok است و در دیگر نقشه‌ها پیدا نمی‌شود. این تفنگ مخصوص ارتش چین است و بیشتر به درد فضای سانهوک می‌خورد. می‌توانید آیتم‌های مختلفی از جمله دوربین را روی تفنگ نصب کنید و از این لحاظ هیچ مشکلی نخواهید داشت. سرعت شلیک تفنگ نسبت به نمونه‌های مشابه اندکی پایین است و همچنین تعویض خشاب نیز اندکی طول می‌کشد. از آنجایی که تفنگ QBZ95 تنها در سانهوک پیدا می‌شود، لازم نیست کار با آن را به صورت کامل یاد بگیرید و بهتر است به تفنگ‌های دیر رجوع کنید.

Beryl M762

Beryl M762 شباهت زیادی با تفنگ کلاشنیکف دارد و طراحی آن با الهام از AK انجام شده است. استفاده از گلوله‌های کالیبر ۷.۶۲ میلی‌متر، قدرت شلیک زیادی را در اختیار تفنگ قرار داده و البته نسبت به دیگر تفنگ‌های معرفی شده، دارای سرعت شلیک پایین‌تری است. این سلاح لهستانی، قدرت تخریب بیشتری نسبت به AKM دارد و می‌توانید برای انواع نبردها از آن استفاده کنید. خوشبختانه میزان لگد آن نیز توسط آیتم‌های الحاقی کنترل می‌شود و به طور کل، کارایی بهتری نسبت AKM ارائه می‌دهد و حتی می‌توانید از دوربین‌های با زوم بالا نیز استفاده کنید.

تفنگ تیرانداز تعیین‌ شده (DMR)

تفنگ‌های کلاس DMR دارای دقت بسیار بالایی هستند و معمولاً توسط تک‌تیراندازها به عنوان سلاح‌هایی دقیق استفاده می‌شوند. برعکس تفنگ‌های جنگی، بسیاری از مدل‌های DMR نیمه‌خودکار هستند و همچنین بردی میان ۳۰۰ تا ۶۰۰ متر دارند. خشاب‌های این تفنگ‌ها نیز کوچک‌تر است و البته قدرت شلیک بالاتر، اجازه هدشات کردن را به بازی‌کن می‌دهد. امکان استفاده از آیتم‌های الحاقی برای کاهش لگد و افزایش دقت وجود دارد و به طور کل ۵ نمونه از تفنگ‌های تیرانداز تعیین‌ شده را می‌توانید در پابجی پیدا کنید.

SKS

تفنگ SKS را می‌توان پلی میان تفنگ جنگی و تک‌تیرانداز نامید که از ویژگی‌های هر دو بهره برده است. این تفنگ مناسب‌های نبردهای با فاصله نه چندان دور است و از آنجایی که دقت آن کمتر از تک‌تیراندازها است، انتظار شلیک دقیق را در فاصله‌ی دور نداشته باشید. یکی از نکات مثبت SKS، قدرت تخریب بسیار بالاست و اگر خوش‌شانس باشید، یک گلوله کافی است تا حریف به زمین بیفتد.

تفنگ SKS

اگرچه نکات مثبت زیادی را می‌توان برای تفنگ SKS برشمرد، اما نمی‌توان از نکات منفی چشم‌پوشی کرد. اولین نکته‌ی منفی آن است که تفنگ، امکان استفاده از خشاب ۱۰ تایی را دارد که البته نسبت به تفنگ‌ّهای جنگی، قدرت و دقت بالاتری دارد. تنها زمانی از این تفنگ استفاده کنید که موقعیت دشمن را کاملاً بدانید و سپس با خیال راحت، به سوی او شلیک کنید. دیگر نکته‌ی منفی نیز سرعت تعویض خشاب بالاست و اگر شنیدید که حریف هر ۱۰ گلوله را شلیک کرد، وقت آن است زهر خود را بریزید و هنگام تعویض خشاب، او را غافل‌گیر کنید. به طور کل، SKS یک تیرانداز با دقت بالایی روسی است که قطعاً می‌توانید روی آن حساب کنید.

Mk14 EBR

تفنگ Mk14 EBR را تنها در جعبه‌هایی که از هواپیما‌ها پایین انداخته می‌شوند، پیدا خواهید کرد. این تفنگ مخصوص نیروهای ویژه ارتش آمریکاست و به دلیل استفاده از گلوله‌های کالیبر بالا، قدرت تخریب زیادی را ارائه می‌دهد. در صورتی که خوش‌شانس باشید و این تفنگ را پیدا کنید، امکان کشتن دشمنشان به سادگی را خواهید داشت.

تفنگ Mk14

بسیاری از بازی‌کنان، Mk14 EBR را به عنوان نمونه بزرگ‌تر SKS می‌شناسند که در مقایسه با آن، دارای سرعت شلیک بالاتر و همچنین لگد بیشتر است. تنها مزیت تفنگ، امکان قرار دادن آن در حالت خودکار است و به عبارتی دیگر، یک تفنگ نیمه‌خودکار به حساب نمی‌آید. بهترین شیوه استفاده از Mk14 EBR آن است که در مکانی با ارتفاع مناسب کمین کرد و سپس منتظر بازی‌کنانی بود که به سمت شما حرکت می‌کنند. بهترین برد این تفنگ نیز ۱۲۰ متر است و به عنوان یک تفنگ تیرانداز، برد چندان زیادی ندارد.

Mini 14

Mini 14 یک تفنگ نیمه‌خودکار است که از نظر ظاهری به M14 شباهت دارد و معمولاً توسط محافظان، شکارچیان و پلیس استفاده می‌شود. این تفنگ در مقایسه با سلاح‌های دیگر، داری قدرت تخریب کمتری است و همچنین آیتم‌های الحاقی چندان زیادی نیز ندارد. تفنگ Mini 14 به درد موقعی می‌خورد که خشاب تفنگ اصلی خالی شده باشد و لازم باشد که سریعاً تفنگ دوم را بیرون بیاورید و شلیک را ادامه دهید. در این حالت، انتظار سرعت عمل بالایی را داشته باشید.

تفنگ mini-14 پابجی

بهترین برد تفنگ Mini 14 در فاصله ۹۰ متری خواهد بود و حتی امکان شلیک به هدفی در فاصله ۴۲۰ متری را نیز خواهید داشت.

SLR

SLR را تقریباً هر بازی‌کن پابجی می‌شناسد، این تفنگ نیمه‌خودکار بریتانیایی از گلوله‌های کالیبر ۷.۶۲ میلی‌تر استفاده می‌کند که مناسب فواصل دور است. ارتش‌های سراسر دنیا به مدت ۵۰ سال است که از تفنگ SLR استفاده می‌کند و اگر پابجی را شروع کنید، حتماً با این تفنگ برخورد خواهید کرد. قدرت تخریب SLR باعث شده تا افراد بیشتری آن را به SKS ترجیح دهند، تنها باید بدانید که این تفنگ، لگد بیشتری نسبت به مدل‌های مشابه دارد و اگر کار با آن را بلد نیستید، بهتر است سراغ تفنگ‌های جنگی بروید که شلیک با آنها ساده‌تر است.

تفنگ SLR

سرعت تعویض خشاب تفنگ SLR نیز اندکی بالاست و باید مواظب استفاده از آن در میانه نبرد باشید. به طور کل با یک تفنگ نیمه‌خودکار کلاسیک روبه‌رو هستید که امتحانش را سال‌هاست پس داده است.

تک‌تیرانداز

تفنگ تک‌تیرانداز مخصوص فواصل دور طراحی شده و امکان درگیری در نبردهای نزدیک را ندارید. تک‌تیراندازها یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازی‌های تیراندازی هستند و معمولاً فردی که بتواند از تفنگ‌های تک‌تیرانداز به درستی استفاده کند، هم‌تیمی بسیار خوبی به حساب می‌آید. به طور کل ۵ مدل تک‌تیرانداز در بازی PUBG وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

AWM

امکان یافتن AWM در ساختمان‌ها و کف زمین را نخواهید داشت و باید منتظر ایر دراپ باشید. این تفنگ توسط ارتش بریتانیا استفاده می‌شود و به استفاده از آن نیز بسیار ساده است. این قوی‌ترین تک‌تیرانداز موجود در پابجی است که مناسب هدشات و شلیک از راه دور است. AWM جزو تنها تفنگ‌هایی است که امکان کشتن حریف با یک شلیک را دارد و حتی در فواصل ۵۰۰ متری نیز باز عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهد. از جمله نکات منفی باید به سرعت تعویض خشاب پایین اشاره کرد و عملاً پس از هر شلیک، باید دوباره تفنگ را بارگذاری کنید و این سرعت عمل شما را کاهش می‌دهد.

تک تیرانداز AWM

در صورتی که کار با تفنگ‌ّهای تک‌تیرانداز را بلد نیستید، استفاده از AWM بسیار سخت خواهد بود و باید صبر و تحمل زیادی هنگام استفاده از آن داشته باشید. بهترین برد تفنگ در حالت ۱۵۰ متری است و انتظار کشتن حریف تا فاصله ۶۷۹ متر را هم داشته باشید. پابجی این تفنگ را یک هیولا توصیف کرده و اگر کار با آن را یاد بگیرید، قطعاً افراد زیادی را از دور مسابقه خارج خواهید کرد.

M24

M24 تک‌تیراندازی خوش‌دست که بیشتر توسط نیروهای پلیس استفاده می‌شود و ارتش آمریکا نیز آن گاهی از آن بهره می‌برد. امکان استفاده از یک دوربین قوی، از جمله ویژگی‌های تک‌تیرانداز M24 است که شلیک را بسیار ساده می‌کند. این تفنگ پس از Kar98k، گزینه‌ی مناسبی به حساب می‌آید، اما دارای قدرت تخریب پایین‌تر است و البته از سرعت شلیک بالای آن نیز نمی‌توان گذشت.

M24

از جمله نکات منفی M24 باید به سرعت تعویض خشاب پایین اشاره کرد که کار با آن را اندکی دشوار کرده است. به هر حال M24 تفنگی با ارزش در بازی پابجی است و در صورتی که قادر به کشتن حریف از فواصل دور هستید، حتماً از آن استفاده کنید. بهترین برد تفنگ در فاصله ۱۲۰ متری است و این رقم تا ۵۸۰ متر نیز افزایش می‌یابد.

Karabiner 98 Kurz

این تک‌تیرانداز آلمانی که بیشتر با لقب Kar98 شناخته می‌شود، محبوب‌ترین تک‌تیرانداز نازی‌های آلمان است و یک تفنگ قدیمی و کلاسیک به حساب می‌آید. بسیاری این تفنگ را به عنوان یک تک‌تیرانداز قبول ندارند و باور دارند که استفاده از آن باید کنار گذاشته شود. به هر حال Kar98K قدرت تخریب بسیار بالایی دارد و امکان کشتن حریف با کلاه‌خود سطح ۲ را دارد. Kar98 گزینه‌ی مناسبی برای فواصل دور است و تنها ضعف آن، سرعت بارگذاری پایین است.

تفنگ Kar98k پابجی

پس از هر بار شلیک با Kar98K، لازم است که تفنگ بارگذاری شود و این می‌‌تواند به عملکرد بازی‌کن در پابجی صدمه بزند. بهترین برد این تک‌تیرانداز قدیمی ۱۰۰ متر است و تا ۴۸۵ متر نیز پاسخ‌گوی نیازهای بازی‌کنان PUBG خواهد بود.

مسلسل سبک

مسلسل‌های سبک مناسب نبردهای نزدیک ساخته شده و دقت بسیار بالایی دارند. انتظار قدرت تخریب بالا را در فواصل دور نداشته باشید، اما می‌توانید داخل ساختمان و در فاصله نزدیک، روی این مسلسل‌ها حساب کنید. مدل‌های زیادی از مسلسل‌های سبک در پابجی یافت می‌شوند که چند مدل محبوب و به درد بخور را برای شما معرفی خواهیم کرد.

Micro UZI

Micro UZI یا یوزی، تفنگی بسیار محبوب است که توسط ۹۰ کشور مختلف استفاده می‌شود و همچنان به عنوان سلاح محافظان و بادی‌گاردها کاربرد دارد. اگرچه دقت و سرعت شلیک یوزی بسیار بالاست، اما لازم است که کاربرد آن را به خوبی بدانید. این تفنگ تنها زمانی به درد می‌خورد که داخل ساختمان با تعدادی از دشمنان دیگر گیر افتاده باشید و آنگاه به راحتی، همه را به رگبار خواهید بست. کنترل تفنگ در فواصل دور بسیار سخت است و نباید از آن به عنوان یک تفنگ جنگی استفاده کنید.

Micro-Uzi

از آنجایی که قدرت تخریب یوزی نسبت به مسلسل‌های دیگر کمتر است، بهتر است همان اوایل از آن استفاده کنید و به هیچ عنوان هنگام اتمام بازی و رسیدن به حلقه‌های پایانی، یوزی را به کار نبرید. استفاده از آیتم‌های الحاقی مناسب به شما کمک می‌کند تا کنترل بیشتری هنگام استفاده از Micro UZI داشته باشید.

UMP45

UMP45 از مسلسل‌های محبوب پابجی است که در اکثر بازی‌های تیراندازی از جمله رینبو سیکس استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد UMP45 در نیروهای پلیس و مأموران دولتی و هنگ مرزی ایالات‌متحده به خصوص از این تفنگ، استفاده‌ی زیادی می‌کند. از آنجایی که لگد زنی تفنگ زیاد نیست و همچنین قدرت شلیک آن نیز مناسب است، بیشتر بازی‌کنان پابجی از آن بهره می‌برد.

UMP9

UMP45 دومین مسلسل سبک از لحاظ میزان تخریب است و برای مراحل آخر و حلقه‌های پایانی، انتخاب مناسبی است. کافی است آیتم‌های الحاقی به درد بخوری روی تفنگ نصب کنید تا لگد آن را کاهش دهید. استفاده از گلوله خفه‌کن برای غافل‌گیری دشمن پیشنهاد می‌شود.

Tommy Gun

Tommy Gun بدون شک قوی‌ترین مسلسل سبک بازی پابحی است و بیشتر با لقب «ماشین‌تحریر شیکاگویی» شناخته می‌شود. این همان تفنگی است که توسط مافیا به کار می‌رود و در زمان ممنوعیت الکل در آمریکا، نقش اساسی ایفا کرد. Tommy Gun از جمله تفنگ‌هایی است که توسط هر دو نیروهای پلیس و تبه‌کاران استفاده می‌شود و حتی ارتش آمریکا از آن در جنگ جهانی دوم نیز استفاده کرد.

Tommy-Gun

بیشترین میزان تخریب میان مسلسل‌های سبک به Tommy Gun اختصاص دارد، البته امکان استفاده آیتم‌های الحاقی زیادی را نخواهید داشت و دست شما در این مورد، بسته خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم از یک خشاب با ظرفیت بالا استفاده کنید تا امکان رگبار بستن حریف را داشته باشید.

Vector

تفنگ Vector یک مسلسل سبک قابل اطمینان در بازی پابجی است که در اولین آپدیت اضافه شد. این تفنگ از یک سیستم جالب برای کاهش لگد استفاده می‌کند و در نتیجه کنترل آن در فواصل نزدیک بسیار ساده است. قدرت تخریب تفنگ Vector چندان زیاد نیست، اما امکان استفاده از آیتم‌های الحاقی متنوع، ارزش تفنگ را بالا برده است.

Vector

یکی از نکات منفی تفنگ Vector علاوه بر قدرت متوسط آن، خشاب‌های کوچک ۱۹‌ عددی است و در صورتی که می‌خواهید از این مدل استفاده کنید، بهتر است یک خشاب بزرگ‌تر را برای آن پیدا کنید. به طور کل با یک تفنگ مناسب روبه‌رو هستید که شما را در نبردهای نزدیک یاری می‌کند.

PP-19 Bizon

تفنگ PP-19 Bizon مربوط به بلوک شرق اروپا است و این مسلسل، تنها در نقشه‌های ارانگل و ویکندی پیدا می‌شوند. به دلیل سرعت بالای شلیک، چنین تفنگی مناسب نبردهای نزدیک است و البته باید بدانید که طراحی متفاوت آن، اجازه استفاده از خشاب بزرگ‌تر یا آیتم‌های الحاقی بیشتر را نمی‌دهد. PP-19 Bizon یکی از پایدارترین تفنگ‌های پابجی است و حتی بدون پایه نیز لگد پایینی دارد. پیشنهاد می‌کنیم از دیگر مسلسل‌های سبک استفاده کنید و چندان به PP-19 Bizon اکتفا نکنید.

شات‌گان

شاتگان‌ها دارای گلوله‌هایی متفاوت هستند و همچنین پر کردن آنها نیز کار ساده‌ای نیست. قدرت تخریب این تفنگ در فاصله نزدیک بسیار بالاست و می‌توانید در کسری از ثانیه، حریف را به زانو درآورید. در واقع شات‌‌گان‌ها جز اولین تفنگ‌های تاریخ هستند که امروزه نمونه‌های مختلفی از آنها یافت می‌شود و اکثر نیروهای پلیس و شکارچی‌ها از آن به عنوان یک سلاح قابل اطمینان و خوش‌دست استفاده می‌کنند. به طور کل ۵ مدل شات‌گان در بازی پابجی وجود دارد که در ادامه به معرفی چند مدل مشهور و کارا خواهیم پرداخت.

S1897

وینچستر مدل ۱۸۹۷ جزو پرطرفدارترین تفنگ‌های تاریخ است که جنگ‌های بزرگی از جمله نبرد فیلیپین و جنگ خلیج را به خود دیده است. از زمان معرفی تفنگ در سال ۱۸۹۷، بسیاری از نیروهای پلیس و شکارچی‌ها از آن استفاده کرده‌اند و اگر از جمله افرادی هستید که تجربه مناسبی در استفاده از این تفنگ‌ها دارید، می‌توانید از آن در پابجی استفاده کنید.

تفنگ S1897 پابجی

شاتگان S1897 دارای مکانیسم ساده‌ای است و هر باز نیز یک گلوله شلیک می‌کند که قابلیت پخش هنگام برخورد با حریف را دارد. یک شلیک کافی است تا حریف از دور مسابقه خارج شوید و به همین دلیل، قدرت آن را دستکم نگیرید. در صورتی که از آیتم‌های الحاقی مناسبی استفاده کنید، می‌توانید قدرت این تفنگ را حدود ۲۵ درصد افزایش دهید و به راحتی حریف را از پا درآورید.

S686

تفنگ S686 قدرت پخش بسیار بالایی نسبت به دیگر شات‌گان موجود دارد و در صورتی که از آیتم‌های الحاقی مناسبی استفاده کنید، یک شلیک برای کشتن حریف کافی خواهد بود. تفنگ با هر شلیک، دو گلوله را پرتاب می‌کند و فرار از آن کار ساده‌ای نخواهد بود. این تفنگ دارای بیشترین سرعت شلیک میان شات‌گان‌هاست.

تفنگ S686

استفاده از آن به بازی‌کنان حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود که می‌توانند از تمام ظرفیت‌های آن استفاده کنند. به دلیل کمبود گلوله‌، شلیک اشتباه می‌تواند کار دست شما بدهد و منجر به مرگ شود. یادتان باشد که بیشترین میزان صدمه در فاصله نزدیک وارد می‌شود و انتظار کشتن دشمن در فاصله دور را نداشته باشید.

S12K

به ظاهر S12K نمی‌خورد که یک شات‌گان باشد و جالب است بدانید که این سلاح، نیمه‌خودکار است و شلیک با آن نیز نسبت به دیگر مدل‌های معرفی شده ساده‌تر است. کافی است چندین بار پشت سر هم شلیک کنید تا قدرت کشتن چندین نفر پشت سر هم را پیدا کنید. اگرچه S12K نسبت به دیگر مدل‌ها، دارای قدرت تخریب پایین‌تری است، اما امکان کشتن چند نفر به صورت هم‌زمان را دارید و اگر زرنگ باشید، می‌توانید یک تیم را به طور کامل از دور مسابقه خارج کنید.

S12K

اکثر سلاح‌های بازی پابجی برای شما معرفی شد و از نقاط ضعف و قوت آنها صحبت کردیم. لازم است بدانید که سلاح‌های کمتری متنوعی مانند P1911 وجود دارد که کاربرد چندان زیادی ندارد. استفاده از سلاح کمری در بازی پابجی چندان پیشنهاد نمی‌شود و به دلیل آنکه بسیاری از بازی‌کنان از جلیقه ضدگلوله و کلاه‌های جنگی استفاده می‌کنند، شانس کشتن با اسلحه کمری کاهش می‌یابد.

انواع و اقسام نارنجک نیز در پابجی وجود دارد و حتی‌ می‌توانید از بمب C4 نیز استفاده کنید که قدرت تخریب بسیار بالایی دارد. استفاده از نارنجک هنگام ورود به ساختمان، گزینه‌ی مناسبی خواهد بود و تنها باید بدانید که چه زمانی از آنها استفاده کنید. اکثر بازی‌کنان در وقت نامناسبی از نارنجک استفاده می‌کنند و پس از پرتاب، به سرعت از دور مسابقه خارج می‌شوند. در صورتی که مهارت چندانی در استفاده از نارنجک و بمب ندارید، بهتر است از آنها دوری کنید.

سلاح‌های دیگری مانند ماهی‌تابه و تیر و کمان نیز به پابجی اضافه شده‌اند که بیشتر جنبه سرگرمی را دارند و استفاده از آنها، دردی از شما دوا نخواهد کرد. تقریباً اکثر سلاح‌های پابجی را معرفی کردیم و در بخش بعدی نیز به معرفی تمامی وسایل نقلیه و نحوه استفاده از آنها خواهیم پرداخت.

وسایل نقلیه پابجی

از آنجایی که نقشه‌های بازی PUBG وسعت بسیار زیادی دارند، استفاده از اتومبیل یا وسیله نقلیه‌ی مناسب، کمک زیادی به شما خواهد کرد. گاهی لازم است چند کیلومتر راه برای رسیدن به منطقه امن بپیماید و پیاده رفتن چنین مسیری، کار اصلاً ساده‌ای نخواهد بود. حریف نیز امکان شلیک دقیق را نخواهد داشت و مگر آنکه با تک‌تیرانداز و در فاصله‌ای دور کمین کرده باشد و در این حالت، بهتر است از رانندگی در جاده‌های خطرناک دوری کنید.

توسعه‌دهندگان پابجی در فصل نهم، امکان تیراندازی از داخل اتومبیل را نیز اضافه کردند. کافی است یک کنترل خودرو را برعهده بگیرد و دیگری نیز از پنجره، دشمنان نزدیک را از پا درآورد. در ادامه به معرفی کامل وسایل نقلیه خواهیم پرداخت.

اتوبوس‌ها یکی از وسایل نقلیه پر سر و صدا و بزرگ بازی پابجی هستند. اولین نمونه که مینی‌بوس نام دارد، امکان حمل ۶ نفر را دارد. میزان جان مینی‌بوس از تمامی وسایل نقلیه دیگر در بازی بیشتر است و اگر یکی از آنها را پیدا کردید، خیالتان راحت باشد که قادر به طی مسافت زیادی با آن خواهید بود. تنها نقطه‌ضعف مینی‌بوس، موتور آن است که امکان شتاب‌ گرفتن و بالا رفتن از شیب‌های تند را به کاری بسیار دشوار تبدیل کرده است. مینی‌بوس را می‌توان به عنوان کاور نیز استفاده کرد و برای حریف تله گذاشت.

مینی بوس پابجی

اتومبیل‌های اسپرت نیز از دیگر خودروهای پابجی هستند که امکان حمل دو نفر را دارند و بیشتر به درد گروه‌های دونفره می‌خورد. بهترین نوع این خودروها Mirado نام دارد که تنها در نقشه‌ی صحرایی میرامار یافت می‌شود و دارای قدرت تحمل گلوله زیادی است. معمولاً این خودرو در مناطق مرکزی شهر پیدا می‌شود و در گوشه‌ها، امکان یافتن میرادو را نخواهید داشت. با توجه به سرعت ۱۵۲ کیلومتر در ساعت، این بهترین گزینه برای فرار از منطقه خطر و رسیدن به منطقه امن است. تنها حواستان به سر و صدای خودرو باشد. مدل‌های دیگری از خودروهای اسپرت پیدا می‌شوند که کارایی مشابهی دارند.

علاوه بر اتومبیل‌، قایق‌های تندرو نیز دیگر وسایل نقلیه بازی پابجی هستند که در نقشه‌های مخصوصی یافت می‌شوند. برای نمونه قایق‌های تندرو تنها در ارانگل، میرامار و سانهوک یافت می‌شوند و بهترین ابزار برای حرکت داخل دریاچه و رسیدن به منطقه‌ی روبه‌رو است. معمولاً قایق‌ها چندان در پابجی به کار برده نمی‌شوند و اگر ترجیح می‌دهید از آنها استفاده کنید، بهتر است جک اسکی را امتحان کنید که سرعت بسیار بالا و قدرت مانور بیشتری نسبت به قایق‌های تندرو دارد.

موتورسیکلت از جمله وسایل نقلیه به درد بخور پابجی است که انواع و اقسام‌ آنها در بازی پیدا می‌شود. برای نمونه موتورسیکلت‌های تندرو وجود دارد که برای فرار از منطقه خطر بسیار مناسب است، البته دشمن می‌تواند به سادگی شما را از دور مسابقه حذف کند و به همین دلیل، حواستان به اطراف باشد. از دیگر مدل‌های موجود باید به موتور خاکی، اسکوتر و توکشای اشاره کرد که همان سه‌چرخه‌های مشهور کشور هند است و امکان حمل سه نفر را به صورت هم‌زمان دارد.

قایق پابجی

اگر این وسایل نقلیه نظر شما را به خود جلب نکرده، می‌توانید از خودروهای آف‌رود، سدان‌ها و کامیون استفاده کنید. هر کدام از این وسایل نقلیه، دارای مدل‌های متفاوتی است که کارایی یکسانی دارند و شما را به منطقه‌ی امن می‌رسانند. خبری از بالگرد در بازی پابجی نیست و نمی‌توانید همانند وارزون به هوانوردی در نقشه و حذف حریف بپردازید. دقت کنید که امکان ترکاندن لاستیک خودروها وجود دارد و اگر نمی‌خواهید بقیه از اتومبیل شما استفاده کنند، بهتر است پس از پیاده شدن، هر چهارچرخ را پنچر کنید. همچنین حواستان به حریف باشد که ممکن است همراه شما سوار خودرو شود و کار دستتان بدهد.

حالت‌های مختلف PUBG

بازی پابجی دارای حالت‌های متفاوت مبارزه است و این اثر چند نفره، تنها به حالت‌های بتل رویال ختم نمی‌شود و می‌توانید حالت‌های گروهی را مشابه کال آو دیوتی نیز تجربه کنید. به طور کل، بتل رویال بخش اصلی پابجی است و کمتر فردی از حالت‌های Deathmatch استفاده می‌کند. در این بخش به معرفی کامل حالت‌های مختلف و ویژگی‌های آنها خواهیم پرداخت.

حالت تک‌نفره: این اولین مود بازی است که باید به تنهایی در مقابل ۹۹ نفر دیگر بازی کنید. دقت کنید که مودهای پابجی به نحوی طراحی شده‌اند که امکان تلفیق میان حالت یک نفره و گروهی وجود ندارد و برای نمونه اگر حالت تک‌نفره را انتخاب کنید، تمام افراد نیز تکی در مقابل شما بازی خواهند کرد و این‌طور نیست که با گروه‌های دونفره و چهارنفره روبه‌رو شوید. تجربه بازی به صورت تک‌نفره جذابیت‌های خود را دارد و برای نمونه می‌توانید استراتژی خود را پیاده کنید و دیگر منتظر هم‌تیمی‌ها و بررسی نحوه عملکرد آنها نباشید. البته تجربه به صورت تک‌نفره اندکی خسته‌کننده است و معمولاً به دست آوردن مقام‌های اول، کار بسیار دشواری خواهد بود.

حالت های پابجی

حالت دونفره: حالت دونفره همان‌طور که از اسمش پیداست، با حضور دو نفر دنبال می‌شود. می‌توانید همراه دوستتان شوید و بازی را به صورت دونفره شروع کنید. دوام آوردن در حالت دونفره نسبت به حالت تک‌نفره راحت‌تر است و البته باید دقت کنید که مقابل تیم‌های دونفره قرار می‌گیرد و در نتیجه باید حواستان به همکاری تیمی و تله‌های آن نیز باشد. یکی از ویژگی‌ پابجی، امکان استفاده از دوربین اول‌شخص است و اگر فکر می‌کنید در حالت اول‌شخص نتیجه‌ی بهتری کسب می‌کنید، بهتر است آن را امتحان کنید.

حالت گروهی:‌ بهترین حالت برای تجربه پابجی، انتخاب حالت گروهی است. پابجی از گروه‌‌های ۲ تا ۴ نفره پشتیبانی ‌می‌کند و البته باید بدانید که امکان تجربه بازی به صورت تک‌نفره نیز وجود دارد و یک نفر به تنهایی می‌تواند تمام بازی‌کنان دیگر را حذف کند، البته امکان موفقیت در این حالت پایین است و افرادی که حالت گروهی را انتخاب می‌کنند، انتظار همکاری مناسب را دارند و جدا شدن از آنها، کار چندان خوبی نیست. لازم است همکاری مناسبی میان اعضای گروه برقرار باشد. تجربه حالت گروهی پابجی همراه با دوستان، لذت بیشتری دارد و می‌توان گفتگوهای مناسبی در حین بازی داشت.

بخش تمرینی پابجی

حالت تمرینی: اگر تازه‌کار هستید و می‌خواهید تمام مکانیسم‌ها و جنبه‌های بازی PUBG را امتحان کنید، حالت تمرینی مناسب خواهد بود. این حالت معمولاً با حضور ۵ تا ۲۰‌ بازی‌کن شروع می‌شود و نقشه‌ای ۲ کیلومترمربع در دسترس فرد قرار داده می‌شود. می‌توانید تمام جنبه‌های بازی از جمله رانندگی و همچنین کار با سلاح‌های مختلف را امتحان کنید. از آنجایی که نقشه کوچکی برای حالت تمرینی تعبیه شده، نبردهای هیجان‌انگیزی را خواهید چشید و بهتر است مدتی به تمرین در این بخش بپردازید تا کاملاً با زیر و بم پابجی آشنا شوید. برای نمونه می‌توانید آیتم‌های الحاقی را برای هر تفنگ امتحان کنید و ببینید که کدام ترکیب می‌تواند کارساز شود.

بازی خصوصی: پابجی اجازه شروع بازی‌های خصوصی را به همکاران خود می‌دهد و می‌توان یک مسابقه با قوانین خاص ایجاد کرد و سپس دوستان را برای تجربه ساعاتی مفرح، فراخواند. برای نمونه می‌توانید تفنگ‌ها را تنها محدود به تک‌تیرانداز کنید یا اینکه تنها سلاح‌های کمری استفاده شود. تمام تنظیمات بازی از جمله زمان ایر دراپ آیتم‌ها و ظهور حلقه‌ها قابل تغییر خواهد بود و این فرصت مناسبی است تا پابجی را متفاوت از قبل تجربه کنید.
حالت زامبی: این مود اولین بار در سال ۲۰۱۷ معرفی شد و هنوز هم توسعه آن پایان نیافته است. شرکت پابجی باید انیمیشن‌های زامبی را اضافه کند و فعلاً چنین کاری را انجام نداده است. در این حالت باید جلوی زامبی‌هایی بازی کنید که خوشبختانه سلاح به دست ندارند و تنها می‌توانند از نزدیک به بازی‌کن صدمه بزنند. مشخص نیست حالت زامبی چطور خواهد بود و امیدواریم که این بخش نیز به زودی اضافه شود.

جنگ: اوایل گفتیم که بازی‌های بتل رویال از Arma شروع شدند و مادهای آن بازی جنگی بود که فصل تازه‌ای را در صنعت بازی رقم زد. توسعه‌دهندگان پابجی به همین دلیل، حالت جنگی را که مشابه Deathmatch بازی آرما است را ارائه داده‌اند. در این حالت تنها ۳۰ دقیقه وقت دارید تا تمام بازی‌کنان را بکشید و در صورت مرگ نیز بار دیگر با چتر نجات، به نقشه بازخواهید گشت. پس از آنکه دایره‌ها پیدا می‌شوند، دیگر امکان بازگشت به بازی نخواهد بود و آنگاه فردی که در آخر می‌ماند، برنده خواهد بود.

حالت های پابجی

حالت مبارزه تیمی: این مود مشابه بازی‌های کانتر استرایک و کال آو دیوتی است و دو تیم ۸ نفره باید مقابل همدیگر بازی کنند. معمولاً تعداد بازی‌کنان کشته شده حساب می‌شود و تیمی که بتواند تمام اعضای حریف را حذف کند، برنده یک دست خواهد بود. این روند تا چند دست ادامه پیدا می‌کند تا بالاخره برنده مشخص شود. حالت مبارزه تیمی چندان در بازی پابجی طرفدار ندارد و کمتر فردی را می‌توانید پیدا کنید که حالت مبارزه را به بتل رویال ترجیح دهد.

بتل پس

بتل پس مدت‌هاست در صنعت بازی یافت می‌شود و محبوبیتش را مدیون بازی‌های بتل رویال است. بازی‌های بتل رویال رایگان از فروش آیتم‌های تزئینی سود زیادی کسب می‌کنند، اما خرید یک آیتم به صورت جداگانه، منجر به افزایش سود نخواهد داشت. توسعه‌دهندگان پابجی به این نتیجه رسیدند که مکانیسمی برای ارائه آیتم‌های تزئینی در نظر بگیرند که بازی‌کن با پرداخت مبلغ مشخصی، به صورت روزانه و هفتگی آیتم دریافت کند. بتل پس بازی پابجی به صورت رایگان و پولی ارائه می‌شود. در هر دو حالت، با دریافت امتیاز و رسیدن به سطوح بالاتر، جوایزی مانند پوسته برای تفنگ و لباس جدید به بازی‌کن ارائه می‌شود که تأثیر بسیار زیادی از لحاظ روانی دارد.

در حالت پولی، آیتم‌های بیشتری به بازی‌کن داده می‌شود و فرد می‌تواند زودتر از بقیه پیشرفت کند. استفاده از سیستم بتل پس در طی چند سال اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و همان‌طور که در چارت زیر می‌بیند، اکثر بازی‌های محبوب پلتفرم iOS، از سال ۲۰۱۹ به بعد، استفاده از سیستم بتل پس را شروع کرده‌اند. مهم نیست این بازی‌ها در چه ژانر باشند، بالاخره راهی برای استفاده از این سیستم سودآور پیدا کرده‌اند. بازی پابجی نیز بتل پس را به شیوه‌های متفاوت استفاده کرده که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

بتل پس

محبوبیت بازی‌های بتل رویال از سال ۲۰۱۹‌ با شیب تندی افزایش یافته است

اگر به روزهای اول بازی پابجی و پابجی موبایل بازگردیم، خواهیم دید که یک سیستم بسیار ساده برای دریافت جوایز وجود داشت. فرد می‌توانست جوایزی به صورت رایگان دریافت کند یا اینکه مبلغی را پرداخت کند و سپس آیتم‌های بیشتری را دریافت کند. در این حالت پیشرفت بازیکن و رسیدن به سطوح بالاتر سریع‌تر خواهد بود، اما همچنان پرداخت پول به معنی ارائه رایگان آیتم‌ها نیست و بازی‌کن باید نبردهای مختلف را تجربه کند و امتیاز مناسبی کسب کند تا قفل سطوح بالاتر برای وی باز شود. این سیستم در پابجی، رویال پس نامیده می‌شود و انگیزه‌ای مهم برای بازی‌کن ایجاد می‌کند.

بازی‌های بتل رویال دارای هدف مشخصی نیستند و تنها برد در بازی نمی‌تواند عطش بازی‌کن را خاموش کند. در این حالت نیاز به هدف وجود دارد که بازی‌کن برای آن بجنگد و این سیستم بتل پس است که توانسته دلیلی برای ادامه بازی ایجاد کند. در سوی دیگر یک سیستم جالب به نام RP نیز وجود دارد که به ازای هر ۱۰۰ دقیقه، یک نشان به بازی‌کن داده می‌شود و در آخر امتیاز بیشتری کسب خواهید کرد.

پابجی بتل پس

بازی همچنین از یک کارت مخصوص به نام RP EZ‌ پشتیبانی می‌کند که باید خریداری شود و روند پیشرفت را با ارائه چالش‌های هفتگی، سریع‌تر خواهد کرد. تمام هدف این کارت‌ها، خرید آیتم‌های بیشتر توسط بازی‌کنان است و پابجی به هر نوعی می‌خواهد بازی‌کن را مجاب به خرید آیتم کند و از طریق آن سود کسب کند. عجیب نیست که پابجی موبایل، پرسود‌ترین بازی موبایل در طی چند ماه اخیر بوده و این سیاست‌ها بالاخره جوابشان را پس داده‌اند.

اگرچه پیشرفت در بازی PUBG بدون هزینه نیز امکان‌پذیر است، اما خرید امتیاز می‌تواند روند پیشرفت بازی‌کن را سرعت بخشد و طراحی بازی نیز طوری است که شما را مجاب به خرید کند. برای نمونه حوصله انجام بازی‌های پی در پی برای دریافت امتیاز را ندارید و از سویی برای دریافت جوایز بتل پس نیز باید امتیاز کسب کنید، در این حالت می‌توانید امتیاز RP را از فروشگاه خریداری کنید و سپس آن را به شیوه‌های متفاوت خریداری کنید.

سیستم بتل پس بازی پابجی چند وقت اخیر به Survivor Pass تغییر نام داد که همان بتل پس سابق است و با خرید آن، امکان دریافت جوایز متفاوت و پیشرفت سریع‌تر را خواهید داشت. یکی از نکات جالب این سیستم، امکان تجربه ماموریت‌ها و چالش‌ها بدون خرید بتل پس است و در نتیجه می‌توانید چالش‌ها را انجام دهید و در آخر بتل پس را خریداری کنید، خواهید دید که تمام جوایز به شما تعلق خواهد گرفت و این‌طور نیست که جوایز پیشین را از دست ندهید.

مدل‌های مختلفی برای پیشرفت وجود دارد و برای نمونه Player Care Package هر روز یک مأموریت مشخص به بازی‌کن می‌دهد و فرد با انجام آن، جوایز مناسبی اعم از امتیاز یا جعبه‌های جدید دریافت خواهد کرد. ماموریت‌ها به صورت هفتگی آپدیت می‌شوند تا همچنان دلیلی برای بازگشت به پابجی داشته باشید.

راهنمای کامل بازی پابجی

کسب پیروزی در بازی پابجی به سادگی که فکر می‌کنید نیست. البته که روند بازی کاملاً مشخص است و باید داخل یک جزیره فرود بیایید و با به دست آوردن سلاح و آیتم، حریف را از پا درآورید و در آخر مقام اول را کسب کنید. عملی کردن این ایده به ظاهر ساده، کار دشواری است و اگر تازه‌کار باشید، قطعاً چند نبرد اولیه را خواهید باخت و اگر می‌خواهید شام مرغ بخورید و از این ورطه جان سالم به در ببرید، بهتر است راهنمای کامل بازی پابجی را دنبال کنید که تمامی زیر و بم ماجرا را برای شما توضیح خواهد داد.

برای شروع روند مسابقه را به صورت خطی توضیح می‌دهیم و سپس نقاط مناسب برای یافتن سلاح و همچنین نحوه صحیح بازی کردن را یاد خواهیم داد. پس از آنکه به سرورهای بازی متصل و به اصطلاح وارد لابی می‌شوید، انبوهی از جزئیات مختلف را خواهید دید که در نگاه اول، یافتن آنچه می‌خواهید کار ساده‌ای نیست. در قسمت بالا و سمت راست، می‌توانید بتل پس، تنظیمات و همچنین جوایز و اخبار را ببینید که معمولاً پس از هر مسابقه، یک آیتم جدید برای شما فعال می‌شود و باید به آنجا سر بزنید. برای بازی کردن همراه دوستان نیز لازم است آنها را به بازی دعوت کنید و این کار نیز با جستجو اسم یا آی‌دی آنها انجام می‌شود و سپس خواهید دید که پروفایل آنها در قسمت پایین و سمت راست نمایان می‌شود.

لابی پابجی

برای شروع، لازم است حالت‌های مختلف بازی را تغییر دهید، برای نمونه اگر تکی بازی می‌کنید، حالت Solo را انتخاب کنید یا اینکه اگر به بازی گروهی علاقه دارید، حالت Squad برای شما مناسب خواهد بود. قبلاً این امکان وجود داشت که نقشه را به صورت دستی انتخاب کنید و در حال حاضر به صورت اتفاقی داخل یک نقشه قرار می‌گیرید. این فرایند ممکن است چند دقیقه طول بکشد و اگر بیشتر از حد ممکن طول کشید، نا امید نشوید. پس از فشردن دکمه شروع، ماجراجویی شما شروع می‌شود. ابتدا داخل جزیره‌ای اولیه قرار می‌گیرید تا ۱۰۰ نفر به مسابقه بپیوندند و سپس روند مسابقه با قرار گرفتن داخل هواپیمای نظامی شروع می‌شود.

داخل هواپیما باید سریعاً نقشه را باز کنید و مکان فرود را مشخص کنید. معمولاً یک خط راست روی نقشه نشان داده می‌شود که به معنی مسیر پرواز هواپیما بر فراز نقشه است و اگر بخواهید به مکان‌هایی خارج از محدوده بروید، چالش سختی برای خودتان ایجاد خواهید کرد و بهتر است مکان‌هایی را انتخاب کنید که در مسیر هواپیما قرار دارند. پس از آنکه نقطه فرود را مشخص کردید، باید حواستان باشد که در صورت نزدیک شدن به آن، از هواپیما خارج شوید و خود را برای فرود مناسب آماده کنید. اینکه کدام نقطه را برای فرود انتخاب کنید، به شما بستگی دارد، اما در ادامه راهنمای انتخاب نقطه فرود مناسب در دو نقشه پرطرفدار ارانگل و میرامار را شرح خواهیم دید.

بهترین نقطه برای فرود

دقایق اولیه بازی پابجی، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر نتوانید آیتم‌های لازم را در اسرع وقت پیدا کنید، شانس زنده ماندن شما به شدت کاهش پیدا می‌کند. برای همین لازم است که همان ابتدا، یک انتخاب بزرگ انجام دهید: به مکانی شلوغ اما پر از آیتم بروم یا اینکه از مکانی خلوت با شانس یافتن آیتم کمتر شروع کنم؟ این انتخابی است که سرنوشت بازی را همان ابتدا معین می‌کند. فرود در نقاط پرخطر، نیازمند مهارت بیشتری است و بهتر است خود را آماده تمام سناریوهای ممکن کنید. بیایید از نقاط فرود مناسب نقشه ارانگل شروع کنیم:‌

مقر نظامی PUBG

مقر نظامی: یک محدوده نظامی در قسمت جنوب ارانگل قرار دارد که اندکی از مرکز دور است، اما بیشترین تعداد سلاح و آیتم در این منطقه قرار دارد و برای نمونه همان ابتدا می‌توانید جلیقه ضدگلوله سطح ۳ را پیدا کنید و سریعاً نیز یک تفنگ جنگی پیدا کنید. این منطقه بسیار شلوغ است و اکثر بازی‌کنان آن را برای فرود انتخاب می‌کنند و ممکن است هنگام فرود، سریعاً هدشات شوید و شانس ادامه بازی را پیدا نکنید. برای اینکه از این افراد دور شوید، پیشنهاد می‌کنیم به سوی یک ساختمان U شکل بروید که معمولاً کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اما دارای آیتم‌های بیشتری است. اگر بتوانید سریعاً توسط یک اتومبیل، خود را به این نقطه برسانید، شانس پیروزی شما به شدت افزایش پیدا می‌کند. تنها حواستان به افرادی باشد که روی پل کمین کرده‌اند و می‌خواهند هر چه به دست آورده‌اید را از چنگتان خارج کنند.

مدرسه پابجی

مدرسه: دومین محل مهم، مدرسه‌ای است که در وسط نقشه قرار دارد و محبوبیت بسیار زیادی دارد. از آنجایی که بسیاری از آیتم دراپ‌ها در نزدیک این منطقه انجام می‌شود، باید مواظب باشید که مبادا کسی با تک‌تیرانداز منتظر سر مبارکتان باشد. آیتم‌های موجود به اندازه منطقه نظامی کیفیت ندارد و نهایت بتوانید یک جلیقه ضدگلوله سطح ۲ و یک سلاح جنگی معمول را پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم که ساختمان‌های بخش شرقی این منطقه را که شبیه یک قطع پازل هستند را در نظر داشته باشید که برای شروع مناسب خواهند بود.

Erangel_Pochinki

پوچینکی:‌ از همین حالا لازم است بگوییم که فرود آمدن در این منطقه کار هر کسی نیست. لازم است سرعت عمل بسیار زیادی برای غارت داشته باشید و از آنجایی که تمام خانه‌ها کنار هم قرار دارند، ممکن است فردی داخل خانه کمین کرده باشد و با یک گلوله، کارتان را تمام کند. این منطقه دارای آیتم‌های بسیار مناسبی است و پیدا کردن این آیتم‌ها می‌تواند شروع خوبی برای شما رقم بزند. پوچینکی ریسک مرگ بالایی دارد و بهتر است مناطق دیگر را انتخاب کنید.

PUBG-Hospital

بیمارستان:‌ فرود در منطقه بیمارستان نیز انتخاب مناسبی است و در صورتی که بتوانید خودتان را به ساختمان H شکل در جنوب این منطقه برسانید، شانس شما برای دریافت آیتم‌های مناسب افزایش پیدا می‌کند. کانتینرهایی که در منطقه قرار دارند نیز گزینه‌ی مناسبی برای شروع است و تنها باید حواستان به افرادی باشد که میان کانتینرها پنهان شده‌اند. معمولاً آیتم‌های با کیفیتی روی سقف قرار می‌گیرد و بهتر است این منطقه را به صورت گروهی بازدید کنید، زیرا که تک‌روی می‌تواند شما را به کشتن دهد.

PUBG-Power

نیروگاه برق: این منطقه از لحاظ استراتژیک اهمیت زیادی دارد، زیرا که با فرود در این نقطه، دسترسی به مکان‌های مهم ساده خواهد بود. کافی است چند دقیقه پیاده‌روی کنید تا به منطقه‌ی نظامی برسید یا اینکه خودتان را به زندان مرکزی برسانید که گزینه‌ی مناسبی برای غارت است. ساختما‌ن‌های مستطیلی سبزرنگ نیز گزینه‌ی مناسبی هستند و بهتر است هر آنچه پیدا می‌کنید را با خودتان حمل کنید. معمولاً آیتم‌های سطح آخر پیدا می‌شوند و اگر خوش‌شانس باشید، شروع مناسبی خواهید داشت.

Novo

Novo: این منطقه دقیقاً در گوشه نقشه قرار دارد که اندکی از مرکز دور است و کمتر بازی‌کنی آن را انتخاب می‌کند، اما نکته‌ای که بازی‌کنان نمی‌دانند آن است که قایق‌های تندرو وجود دارد که شما را سریعاً به منطقه‌ی امن می‌رسانند. بهتر است کانتینرهای موجود در این محل را جستجو کنید که معمولاً تفنگ‌های مناسبی میان آنها پیدا می‌شود. دقت کنید که خانه‌های اطراف به درد شما نمی‌خورند و بهتر است وقتتان را صرف جستجوی آنها و بالا بردن ریسک مرگ نکنید.

PUBG-Prison

زندان: مناطق زندان، عمارت و پناهگاه همگی نزدیک هم قرار دارند و دارای محدوده‌ای کوچک اما پر آیتم هستند که برای شروع می‌توانند مناسب باشند. معمولاً افراد کمتری در این منطقه فرود می‌آیند و می‌توانید خود را آماده‌ی نبرد با آنها کنید. نکته‌ی مهم آن است که آیتم‌های موجود برای یک گروه چهارنفره کفایت نمی‌کند و اگر دونفره به سمت این منطقه می‌روید، شانس تجهیز بالایی خواهید داشت و در غیر این صورت، باید زمان زیادی را برای تجهیز تمام افراد گروه صرف کنید که چندان گزینه‌ی منطقی نیست.

با معرفی بهترین مکان‌های فرود در نقشه ارانگل، وقت آن است که بهترین مکان‌های فرود در نقشه میرامار را معرفی کنیم. این نقشه دارای فضایی صحرایی است و معمولاً خانه یا مکان غارت کمتری در فضاهای باز پیدا می‌کنید و باید تنها به نقاط شهری و روستایی مراجعه کنید.

Hacienda-del-Patron

Hacienda del Patrón:‌ این منطقه به خانه مرگ نیز شهرت دارد و دلیل آن نیز شلوغ بودن و وجود انواع و اقسام دشمنان است. آیتم‌های بسیار مناسبی را می‌توانید همان دقیقه اول پیدا کنید و نه تنها می‌توانید یک تفنگ جنگی مناسب پیدا کنید، بلکه امکان یافتن دوربین قوی و جلیقه ضدگلوله سطح ۳ نیز وجود دارد. اگر فکر می‌کنید همان دقیقه اول، می‌توانید چند نفر را با دست خالی از دور مسابقه خارج کنید، بهتر است Hacienda del Patrón را انتخاب کنید. از آنجایی که مکان موردنظر دقیقاً در وسط نقشه قرار دارد، بعید است بتوانید بدون کشتن حریف، جان سالم به در ببرید.

PUBG-Gym

باشگاه و کازینو: این یکی از تله‌های مرگ است که دقیقاً در وسط نقشه قرارگرفته است. آیتم‌های با کیفیت و سلاح‌های عالی پیدا می‌شوند، تنها باید بدانید که افراد زیادی در مکانی کوچک قرار می‌گیرند و یک تیر کافی است تا با پابجی خداحافظی کنید. این دو منطقه معرفی شده، برای افرادی مناسب هستند که سرعت عمل زیادی دارند و می‌توانند در کسری از ثانیه، حریف را به زمین بیندازند. دقت کنید که باشگاه نسبت به کازینو امن‌تر است و می‌توانید از آنجا شروع کنید.

PUBG-Prison

زندان: در صورتی که بتوانید خود را به زندان مرکزی برسانید، شانس پیروزی را چند برابر افزایش داده‌اید. انواع و اقسام آیتم‌ها وجود دارند و همچنین تفنگ‌های مناسبی داخل سلول‌های زندان هستند و بهتر است سری به آنجا نیز بزنید. تنها مشکل، دور بودن زندان از وسط نقشه است و در نتیجه، رسیدن به آن کار بسیار دشواری است و بعید است بتوانید با چتر نجات، خود را نزدیک آنجا کنید. مگر آنکه مسیر پرواز به زندان ختم شود و آنگاه حتماً این نقطه را در نظر داشته باشید.

PUBG-Militar

Campo Militar: شباهت زیادی به زندان دارد و از آنجایی که منطقه‌ای دور افتاده است، ارزش امتحان را ندارد. هنگامی‌که مسیر هواپیما نیز به این نقطه ختم می‌شود، افراد زیادی آن را انتخاب می‌کنند و در نتیجه شانس مرگ افزایش می‌یابد. Campo Militar مخصوص گروه‌های چهار نفره است که هوای همدیگر را دارند و قطعاً آیتم‌های زیادی را برای شروع پیدا خواهند کرد. به نظرم ما، زندان بهتر از کمپ نظامی است و گزینه‌ی قبلی را در اولویت قرار دهید.

پابجی

Los Leones: این مکان مشابه پوچینکی از نقشه ارانگل است و ساختمان‌های زیادی کنار هم وجود دارند و ممکن است فردی کمین کرده باشد و شما را به راحتی حذف کند. آیتم‌های کمتری نسبت به دیگر مناطق وجود دارد و همچنین کیفیت آنها نیز چندان زیاد نیست. برای شروع بهتر است به انبار موجود در منطقه بروید که معمولاً دارای جلیقه ضدگلوله سطح ۳ است و همچنین افراد کمتری را به خود جذب می‌کند.

Ladrilleria

Ladrilleria: به مکانی رسیدیم که آیتم‌های آن کیفیت چندان زیادی ندارند و باید بدانید که کدام نقطه را برای یافتن تفنگ مناسب بگردید. برای شروع بهتر است سری به مکان خارج از منطقه بزنید که توسط فنس جدا شده و معمولاً تفنگ M416 و همچنین جلیقه ضدگلوله سطح ۲ یافت می‌شوند که برای شروع کافی خواهند بود. به طور کل آیتم‌ زیادی را پیدا نخواهید کرد و اگر زرنگ نباشید، ممکن است با دست خالی بیرون بیایید.

Minas-Generales

Minas Generales: این مکان اگرچه در وسط نقشه قرار دارد، اما افرادی کمتری به آن توجه می‌کنند و معمولاً خلوت است. آیتم‌ خوبی برای غارت وجود دارد که نمی‌توان آن را با کیفیت نامید و اگر سرعت عمل زیادی برای مقابله با دشمن ندارید، Minas Generales برای شروع مناسب خواهد بود. ابزارآلات معدنی که در منطقه قرار دارند، آیتم‌های مناسبی را ارائه می‌دهد و همچنین یک ساختمان چند طبقه نیز وجود دارد که می‌توانید با خیال راحت به جستجو آن بپردازید.

نقشه‌های بیشتری در بازی پابجی وجود دارند که به نسبت ارانگل و میرامار، طرفداران کمتری دارند و به همین دلیل، از معرفی نقاط فرود آنها خواهیم گذشت. البته در بخش معرفی نقشه، مکان‌های مناسب نقشه معرفی شد و می‌توانید به آن بخش برگردید و بار دیگر آن را مطالعه کنید.

بهترین تفنگ‌ها

در بخش‌های قبلی، اکثر تفنگ‌های موجود را معرفی کردیم و در این بخش تنها بهترین تفنگ‌ها برای شروع را بیان خواهیم کرد. اولین تفنگ MG3 نام دارد که یک مسلسل پرقدرتی است و حتی می‌تواند اتومبیل حریف را منفجر کند این تفنگ بیشتر در جعبه‌هایی که از طریق هواپیما به زمین انداخته می‌شود، پیدا می‌شود و بعید است بتوانید آن را در مکان‌های معرفی شده بیابید. اگر بتوانید مسلسل MG3 را پیدا کنید، یک دوربین ۶x روی آن نصب کنید و همچنین خشاب را تا ۷۵ گلوله افزایش دهید. خواهید دید که کار با تفنگ بسیار ساده خواهد شد.

دیگر تفنگ مناسب نیز M416 نام دارد که در بخش قبلی به معرفی کامل آن پرداختیم از آنجایی که امکان نصب آیتم‌های الحاقی زیادی روی تفنگ وجود دارد، می‌توانید M4 را در انواع موقعیت‌ها استفاده کنید. لگد پایین و همچنین پخش گلوله مناسب، از جمله ویژگی‌های مثبت است که نباید از آن بگذرید. کلاشنیکف یا AKM انتخاب دیگر است که قدرت گلوله‌های آن بسیار زیاد است و اگر از جمله افرادی هستید که می‌توانید هدشات کنید، حتماً AKM را همراه داشته باشید.

سطح‌بندی تفنگ‌ها
بهترین تفنگ‌ها
AWM

M249
FlareGun
سطح یک (قوی) Mini 14
M24

M24

SKS

KAR98
Groza SLR
سطح دو (خوب)
AKM

M416

SCAR-L

M16A4

QBZ95 

Mk47 Mutant
M762
سطح سه (متوسط)
S1897

Micro UZI

UMP9

Vector

Tommy Gun
DP-28
سطح چهار (نامناسب)
S686

P18C

VSS Vintorez
 
Winchester
 
S12K
R45 C4
سطح پنج (افتضاح)
P92
 
P1911
 
R1895
Crossbow
Sawed Off

شاید باور نکنید اما M16A4 با دوربین قوی بهترین تک‌تیراندازی است که می‌توانید در پابجی پیدا کنید. البته که این تفنگ یک مسلسل جنگی است، اما دقت شلیک آن بسیار بالاست و اگر مهارت زیادی در شلیک دارید، حتماً آن را با خود حمل کنید. SCAR-L نیز به M4 نخواهید رسید اما برای نبردهای نزدیک مناسب خواهد بود و اگر نتوانستید تفنگ‌های دیگر را پیدا کنید، بهتر است به همین تفنگ جنگی بسنده کنید. در مورد مسلسل‌های سبک نیز Vector انتخاب بی‌دردسری است البته باید یک خشاب با ظرفیت بالا برای آن پیدا کنید، زیرا که ۱۳ گلوله اولیه به درد شما نمی‌خورد. Vector انتخاب مناسبی برای نبردهای نزدیک است.

UMP9 نیز به عنوان مسلسل، دیگر انتخاب مناسب است و می‌تواند صدمه‌ی جدی به حریف برساند. مهم‌ترین مزیت آن، استفاده از گلوله‌های ۹ میلی‌متری است، اما به دلیل کمبود آن در نقشه، سخت است بتوانید همان دقایق اولیه، UMP9 را پیدا کنید. بهتر است از این تفنگ به عنوان سلاح دوم استفاده کنید. در مورد شات‌گان‌ّها، S12K رفیق باوفایی خواهد بود. این سلاح نیمه‌خودکار دارای سرعت شلیک بسیار بالایی است و حریف را تا فاصله ۱۵ متری، با یک شلیک به آن دنیا می‌فرستد. تنها نکته آن است که از تفنگ S12K در مناطق باز استفاده نکنید که جواب مناسبی دریافت نخواهید کرد.

اگر به تک‌تیرانداز علاقه دارید، Kar98k بهترین گینه است. این تفنگ قدیمی دارای قدرت شلیک بسیار بالایی است و همچنین کار با آن نیز ساده است. در صورتی که بتوانید دوربین مناسبی پیدا کنید، Kar98k بهترین تفنگ برای شما خواهد بود. Mini 14 نیز به عنوان اسنایپر گزینه‌ی جالبی است و امکان شلیک از فاصله دورتر را نسبت به مدل قبلی خواهید داشت و از آنجایی که تفنگ چند گلوله را پشت سر هم شلیک می‌کند، هیچ فردی حریف شما نخواهد شد.

دو سلاح AWM و M249 تنها در جعبه‌های ایردراپ یافت می‌شوند اگر بتوانید به نحوی خود را به جعبه برسانید و این تفنگ را غارت کنید، به شما اطمینان می‌دهیم که هیچ فردی نمی‌تواند تا آخرین دقیقه، جلوی شما بایستد. پس از برداشتن سلاح، وقت آن است آیتم‌ّهای الحاقی و جداگانه را بردارید. بهترین ترکیب آن است که یک علاوه بر دو تفنگ جنگی، یک کلت کمتری پیدا کنید که البته قدرت چندان زیادی ندارد اما ممکن است جایی به درد بخورد. پس از آن نیز باید باندهای جراحی و جعبه‌ی کمک‌های اولیه را پیدا کنید و یافتن آنها، اهمیت بسیار زیادی دارد. تا می‌توانید باند و جعبه‌ی کمک‌های اولیه را با خود حمل کنید تا اگر گلوله خوردید و جراحت داشتید، بتوانید سلامت خود را بازیابی کنید. پس از برداشتن آیتم‌های سلامت، وقت آن است جلیقه ضدگلوله و کلاه جنگی را بردارید. هر چه سطح آنها بیشتر باشد، شانس پیروزی شما افزایش خواهد یافت.

تفنگ‌های پابجی

از ‌ آنجایی که حمل این آیتم‌ها با دست خالی ممکن است، باید کوله‌پشتی‌ پیدا کنید. معمولاً کوله‌پشتی سطح ۱‌ به سادگی پیدا می‌شود و اگر یکی از آنها را پیدا کردید، تعلل به خرج ندهید، زیرا که با یافتن آیتم سطح بالاتر، می‌توانید آن را جایگزین کنید. اگر می‌توانید از نارنجک به درستی استفاده کنید، انواع مختلف آنها را از نارنجک دودزا تا مولوتوف را بردارید.

یکی از توصیه‌های مهم، برداشتن گلوله است. گلوله در بازی پابجی از آسمان نمی‌بارد و اگر فکر می‌کنید که بعدها تفنگی را پیدا می‌کنید، می‌توانید از همان ابتدا گلوله‌های آن را با خود حمل کنید. هنگام یافتن آیتم‌های الحاقی، به توضیحات آنها دقت کنید. ممکن است یک آیتم تنها برای شات‌گان مناسب باشد یا اینکه به درد مسلسل سبک بخورد. یادگیری نحوه استفاده از آیتم‌های الحاقی اهمیت بسیار زیادی دارد و باید بدانید که کدام‌یک را بردارید. پیشنهاد می‌کنیم که Red Dot و دوربین ۲x را در ابتدا غارت کنید و با یافتن آیتم‌های مناسب، آنها را رها کنید.

PUBG-Muzzle

اگر قرار نیست از تک‌تیرانداز استفاده کنید، الکی فضای کوله‌پشتی را با برداشتن آیتم‌های مرتبط با آن پر نکنید و بهتر است هوشمندانه عمل کنید. نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز گزینه‌ی مناسبی برای شروع هستند و بهتر است تنها یک عدد از آنها را با خود حمل کنید و فضای کوله‌پشتی را اشغال نکنید. در صورت یافتن دوربین‌های ۴x‌ و ۸x بدون تعلل، آنها را بردارید که به درد تمام تفنگ‌ها می‌خورند. گلوله‌های ۵.۵۶ میلی‌متری نیز جزو الزامات هستند و حتماً آنها را با خود حمل کنید. حالا که می‌دانید از کدام تفنگ و کدام آیتم الحاقی و جلیقه ضدگلوله استفاده کنید و همچنین بهترین مکان برای یافتن آنها را نیز یاد گرفتید، وقت آن است به دقایق میانی بازی برویم و استراتژی‌های مناسب برای رسیدن به دقایق آخر را شرح دهیم.

چطور مقام اول پابجی را کسب کنم؟‌

برای اینکه بتوانید به بازی‌کنی حرفه‌ای در پابجی تبدیل شوید، باید بدانید که مرگ یک بار، شیون یک بار! مردن در بازی پابجی و به خصوص دست‌های اول، تجربه‌ی مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهد. باید رفتار بازی‌کنان پابجی را یاد بگیرید و بدانید که آنها چطور از نقشه استفاده می‌کنند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم هجومی رفتار کنید و سعی کنید دنبال حریف بدوید و آنها را به زمین بیندازید. اگر بازی استریمرهای مشهور را نگاه کنید، خواهید دید که آنها به صورت گروهی و با اتومبیل به دنبال حریف می‌روند و تمام نقاط نقشه را برای کشتن بازی‌کنان جستجو می‌کنند. هر چه تعداد بازی‌کنان بیشتری را بکشید، تجربه‌ی بیشتری برای کسب پیروزی به دست خواهید آورد.

دیگر نکته‌ی مهم نیست عدم تلف کردن وقت است. البته که می‌توانید در مکانی کمین کنید و منتظر حریف بمانید، اما چنین سبک بازی به شما کمک نمی‌کند و روند پیشرفت شما را کند می‌کند. باید حافظه‌ی ماهیچه‌های دست را به اندازه‌ای قوی کنید که دیگر لازم نباشد به استراتژی و نحوه بازی کردن فکر کنید. برای کسب پیروزی نیز ترفندهایی را بیان می‌کنیم که بخش بزرگی از آنها، حاصل تجربه است و می‌توانید این تجارب بی‌نظیر را به سادگی استفاده کنید.

برای شروع بهتر است هنگام دویدن، تفنگ خود را با فشردن دکمه X در کامپیوتر غلاف کنید و در این حالت، ۶ درصد سرعت دویدن شما افزایش پیدا می‌کنید. اوایل بازی نیز کفش خود را بیرون بیاورید و خواهید دید که سر و صدای کمتری ایجاد می‌شود و همچنین سرعت دویدن شما نیز افزایش پیدا می‌کند. یادتان باشد که تمامی خودروها نیاز به بنزین دارند و باید حواستان به پمپ بنزین نیز باشد و می‌توانید با راست کلیک کردن نیز این کار را انجام دهید. نکته‌ی دیگر، استفاده از نشانگرهای مناسب روی نقشه است و برای نمونه اگر می‌خواهید به نقطه‌ای برسید، حتماً آن را مشخص کنید تا راه مستقیم به شما نشان داده شود.

راهنمای بازی پابجی

استفاده درست از دکمه «Alt» این شکلیه! اینطوری دشمن نمیتونه پیدات کنه و تو هم راحت میتونی دوربین رو بچرخونی

هنگام استفاده از ویس چت نیز حتماً آن روی حالت خصوصی قرار دهید تا صدای آزاردهنده دیگر تیم‌ها را نشنوید. یادتان باشد که سه حالت برای تیراندازی وجود دارد. در حالت اول کافی است نشانه‌گیری کنی و خواهید دید که تفنگ به صورت خودکار شروع به شلیک می‌کند و در حالت دوم نیز باید راست کلیک کنید و به صورت دستی شلیک کنید و حالت سوم نیز چیزی میان این دو خواهد بود.

اگر به میانه بازی رسیده‌اید و جلیقه ضدگلوله، تفنگ جنگی، کلاه جنگی، آیتم‌های هیلر و کوله‌پشتی را به همراه الحاقات پیدا کرده‌اید، باید بدانید که دیگر لازم نیست چندان به یافتن آیتم دقت کنید و وقت آن است که حواستان به حریف‌ باشد. در صورتی که از ارتفاع بپرید، احتمال مرگ وجود دارد و به همین دلیل حواستان به ارتفاع باشد. در صورتی که صدای شلیک گلوله را شنیدید، هیچ‌گاه دنبال منبع نروید و بهتر است پناه بگیرید و عملکرد حریف را بررسی کنید.

پس از آنکه حریف را به زمین انداختید و همچنان بازی‌کنان دیگری در منطقه وجود داشت، سعی کنید منطقه را پاک‌سازی کنید و سپس سراغ افراد زمین افتاده بروید و کارشان را تمام کنید. اگر همان ابتدا به سراغ آنها بروید، احتمال مرگ شما بسیار زیاد است. وسایل نقلیه نیز برای پناه گرفتن مناسب هستند و می‌توانید برای دشمن تله بگذارید و هنگامی که به سمت خودرو آمدند، آنها را بی سر و صدا حذف کنید.

باید بدانید که تفنگ‌های مختلف، چه اندازه صدمه به شما وارد می‌کنند. برای نمونه Kar98K می‌تواند با یک شلیک، کارتان را تمام کند و به همین دلیل، داشتن کلاه جنگی و جلیقه ضدگلوله سطح ۳ مناسب خواهد بود. پس از رسیدن به اواخر بازی، استفاده از کلت کمری، کار اشتباهی است و می‌توانید سلاح کمری را حذف کنید و آیتم مناسبی جایگزین کنید.

هنگام حرکت به سوی مناطق امن، از پل‌ها دوری کنید. می‌دانیم که پل‌ّها می‌توانند شما را به سادگی به نقطه‌ی امن برسانند، اما افراد زیادی برای شما کمین کرده‌اند و از دور، کله‌ی مبارک شما را با دوربین نشانه گرفته‌اند. بهتر است شنا کنید یا اینکه از قایق استفاده کنید. نکته‌ی دیگر آن است که به صورت مداوم حرکت کنید، هیچ گاه در یک نقطه نایستید، زیرا که طعمه‌ی تک‌تیرانداز خواهید شد. برای نمونه هنگام غارت به سرعت حرکت کنید و به اندازه‌ای بازی کنید که دیگر لازم نباشد به فکر انتخاب آیتم باشید.

آموزش بازی پابجی

نحوه صحیح کمین کردن این شکلیه!

اگر داخل آب شنا کنید، با فشردن دکمه C‌ می‌توانید زیر آب بروید و خود را برای مدتی از دید دشمن پنهان کنید. در صورتی که آیتم‌های روی صفحه شما را اذیت می‌کنند، کافی دکمه کنترل را به همراه U فشار دهید تا تمام آنها از دیده پنهان شوند. اگر اوایل بازی است و با دست خالی باید مبارزه کنید، همیشه سر حریف را نشانه بگیرید و می‌دانم که از بعدها از ما تشکر خواهید کرد! بسیاری بدون هدف مبارزه می‌کنند و همین باعث مرگ آنها می‌شود.

در صورتی که جلیقه‌ی ضدگلوله‌ی مناسبی پیدا نکردید، خود را برای یافتن مدل بهتر به کشتن ندهید. افزایش چند عدد جان، ارزش ریسک را ندارد و بهتر است که روی حریف تمرکز کنید و سعی کنید بازی خود را بهتر کنید. بازیکنان حرفه‌ای حتی با جان پایین نیز امکان هدشات کردن و کشتن حریف را دارند. در صورتی که داخل کلبه کمین کرده‌اید و صدای فردی را می‌شنوید که از کنار شما رد می‌شود، بهترین کار آن است که از المان غافل‌گیری استفاده کنید و بیرون بیایید و کارش را تمام کنید. اگر بازی‌کن باهوش باشد، حتماً می‌داند کسی داخل کلبه پنهان‌ شده و او کار شما را خواهد ساخت.

با در نظر گرفتن این ترفندها، مراحل نهایی خواهد رسید. در حلقه‌های نهایی، داشتن مهارت و همچنین استفاده از تفنگ مناسب اهمیت زیادی دارد. مهم‌ترین نکته آن است که مکان خود را لو ندهید. اگر با اتومبیل به نقطه‌ی نهایی می‌رسید، سعی کنید قبل از رسیدن به دایره، از خودرو بیرون بیایید و مسیر را به صورت پیاده طی کنید. کمین کردن در مکان مناسب و منتظر ماندن برای افرادی که تازه می‌رسند نیز استراتژی مناسبی خواهد بود. می‌توانید داخل ساختمان بروید و با تک‌تیرانداز منتظر بقیه باشید. اگر صدای پای فردی را می‌شنوید، با احتیاط بیرون بیایید. هنگام باز کردن در نیز مواظب باشید که مبادا فردی برای شما کمین کرده باشد.

رسیدن به مراحل نهایی نیازمند یک تفنگ قوی با آیتم‌های الحاقی مناسب است و نمی‌توانید انتظار کسب پیروزی را بدون داشتن تفنگ داشته باشید. از آنجایی که تنها ۱۰‌ نفر یا کمتر به حلقه‌ی نهایی می‌رسند، بدون دلیل شلیک نکنید. اگر می‌دانید می‌توانید حریف را حذف کنید، دست به تفنگ ببرید و در غیر این صورت، تنها ۱۰‌ نفر را به سود خواهید کشاند و این پیام را به آنها می‌دهید که «بیایید مرا بکشید». افرادی که به حلقه‌ی پایان می‌رسند، حتی اگر گلوله بخورند، باز هم توانایی کشتن شما را دارند و به همین دلیل، حواستان به آنها باشد.

طوری دست خود را عادت دهید که به صورت خودکار، سر حریف نشانه گرفته شود. هدشات حدود ۲۵۰ درصد صدمه به حریف وارد می‌کند و اگر دیدید که حریف دارای کلاه جنگی سطح ۳ است، سریعاً پای او را نشانه بگیرید که شانس کشتن شما افزایش پیدا می‌کند. نکات بیان شده، دردی از شما دوا نخواهند کرد و به قولی شنیدن کی بود مانند دیدن؟ تا زمانی که این تجارب را به صورت عملی به کار نبرید و آنها را تکرار نکنید، شانس پیروزی شما پایین خواهد بود.

انواع نسخه‌های پابجی

اولین نسخه از بازی PUBG برای کامپیوتر منتشر شد و محبوبیت آن باعث شد تا PUBG Corp وادار به انتشار بازی برای کنسول ایکس‌باکس و پلی‌استیشن بگیرد. عرضه بازی برای کنسول، پنجره‌ای به سوی موفقیت بود و بسیاری از بازی‌کنان حرفه‌ای پابجی نیز از نسخه کنسول شروع کردند. این بازی افت و خیز زیادی تجربه کرده و برای نمونه میزان محبوبیت نسخه کامپیوتر آن پس از مدتی کاهش پیدا کرد و تنها افرادی حرفه‌ای به انجام بازی می‌پرداختند. اگر فردی تازه‌کار بود و می‌خواست بازی را یاد بگیرد، کار دشواری برای شروع داشت و نمی‌توانست به سادگی این کار را انجام دهد.

انتشار آپدیت‌های مناسب برای بازی پابجی، باعث شد تا افراد زیادی به سوی آن کشیده شوند و در حال حاضر، ۳۰۰‌ هزار نفر به صورت روزانه از نسخه کامپیوتر پابجی استفاده می‌کنند. اگر کنسول ایکس‌باکس تهیه‌کرده‌اید و گیم پس را خریداری کرده‌اید، می‌توانید پابجی را بدون پرداخت هزینه اضافه تجربه کنید. خوشبختانه انتشار بازی روی گیم پس باعث شده تا افراد زیادی به تجربه‌ی بازی بپردازند و تنها چند دقیقه صبر کافی است تا وارد نقشه شوید.

علاوه بر نسخه کامیپوتر و کنسول، می‌توانید پابجی را روی موبایل پیدا کنید. شرکت PUBG Corp پس انتشار بازی برای کنسول و کامپیوتر، قراردادی با شرکت تنسنت (Tencent) بست که به موجب آن، دو نسخه مختلف برای موبایل منتشر شد. اولین بازی که PUBG: Exhilarating Battlefield نام داشت، نسخه‌ای اولیه از پابجی بود که دقیقاً همان مکانیسم‌های نسخه کامپیوتر را استفاده می‌کرد. دومین بازی نیز PUBG Army Attack نام داشت که حالت آرکید داشت و توسط استودیو Timi توسعه یافته بود. هر دو این بازی‌ها رایگان بودند و برای پلتفرم اندروید و iOS منتشر شدند. این بازی‌ها مخصوص کشور چین بودند و بعدها نسخه انگلیسی آن به نام پابجی موبایل در خرداد سال ۲۰۱۸ وارد بازار شد.

پابجی موبایل

بازی پابجی موبایل از زمان انتشار تابه‌حال یکی از محبوب‌ترین نسخه‌های پابجی بوده است. مهم‌ترین ویژگی آن است که نیازی به پرداخت هزینه‌ای برای تجربه بازی ندارید و این نسخه کاملاً رایگان است. یادگیری پابجی موبایل بسیار ساده‌تر از نسخه کامیپوتر است و همچنین پشتیبانی از آن نیز بهتر بوده و در طی سال‌های اخیر، محتوای بسیار زیادی برای بازی منتشر شده است. مکانیسم‌های اولیه همچنان وجود دارند و تنها یک سری سیستم‌های مشابه بتل پس وجود دارد که سود بیشتری را به جیب تنسنت می‌زند.

پابجی موبایل محبوبیت بسیار زیادی در خاورمیانه و به خصوص کشور هند دارد. ایرانی‌ها نیز این اثر موبایل را سال‌هاست استفاده می‌کنند و افراد حرفه‌ای با سطح بالا یافت می‌شوند. زمانی بود که تمام کودکان و حتی دانشجویان نیز به طور مداوم در حال تجربه پابجی موبایل بودند و این مکانیسم‌های ساده آن به اندازه‌ای اعتیادآور بود که داستان‌های بسیار عجیبی از اعتیاد به پابجی موبایل را در طی سال‌های اخیراً شنیده‌ایم. بازی پابجی موبایل از لحاظ سیاسی نیز داستان‌های عجیبی دارد، برای نمونه این بازی در کشور هند ممنوع شده و نسخه‌ای جداگانه برای این کشور طراحی شده و هندی‌ها از همان استفاده می‌کنند. همچنین دولت چین نیز ابتدا اجازه‌ی انتشار پابجی موبایل را نمی‌داد و این اثر تحت یک اسم دیگر با قوانین متفاوت عمل می‌کند.

تمامی نقشه‌های معرفی شده در بازی وجود دارد و مانند نسخه کامپیوتر، باید از هواپیما بیرون بپرید و سپس سعی کنید تا آیتم به دست بیاورید و نفر اول از منطقه خارج شوید. تجربه‌ی بازی پابجی به طور کامل برای موبایل بهینه شده و می‌توانید آیتم‌های روی صفحه را به طور ویژه دست‌کاری کنید و مکان آنها را تغییر دهید. افرادی که به صورت مداوم پابجی موبایل بازی‌ می‌کنند، یک کنترلر ویژه برای موبایل خریداری کرده‌اند که کار با آن را ساده‌تر می‌کند. ممکن است عادت کردن به صفحه لمسی کار چندان ساده‌ای نباشد و بهتر است مدتی را به یادگیری بپردازید. روند بازی از همان ابتدای انتشار بسیار روان بوده و همین باعث شده تا پابجی موبایل محبوبیت زیادی کسب کند. امکان کنترل تفنگ و کشتن دشمن نیز ساده‌تر است و برعکس نسخه‌ی کامپیوتر، همیشه فردی تازه‌کار پیدا خواهید کرد که کشتن او ساده خواهد بود.

اخیراً آپدیت‌های مناسبی برای پابجی موبایل منتشر شده و ظاهری مدرن به نقشه‌ها بخشیده است. مپ جدید Taego نیز به بازی اضافه شده که مکانیسم‌های تازه‌ای را ارائه می‌دهد. محبوبیت این بازی به اندازه‌ای بود که بسیاری آن را به واسطه‌ی شبیه‌ساز اندروید برای کامپیوتر نصب کردند و به تجربه آن با موس و کیبورد پرداختند. استودیو با دیدن وضع موجود، قوانین وضع کرد و برای نمونه افرادی که از موس و کیبورد استفاده می‌کنند، تنها می‌توانند مقابل همدیگر بازی کنند. همچنین یک کلاینت برای کامپیوتر توسط تنسنت طراحی شد که علاوه بر بازی‌های این شرکت، پابجی موبایل را نیز به صورت رسمی برای کامپیوتر منتشر کرد. برای استفاده از آن، باید برنامه مخصوص شرکت تنسنت را نصب کنید و سپس پابجی موبایل و دیتا آن را دانلود کنید و شروع به بازی کنید.

Peacekeeper-Elite

نسخه چینی بازی پابجی موبایل حس و حالی مهین‌پرستانه دارد و خبری هم از خون‌ریزی و صحنه‌های دلخراش در آن نیست.

پس از محبوبیت پابجی موبایل، شرکت Krafton از انتشار پابجی موبایل لایت برای گوشی‌های اندروید ضعیف خبر داد. افرادی که نمی‌توانستند فریم ریت مناسبی دریافت کنند، با نصب این بازی، امکان تجربه پابجی را پیدا کردند. البته نقشه‌های بازی کوچک‌تر بود و تنها ۶۰‌ نفر امکان حضور را داشتند. توسعه این نسخه از چند ماه پیش قطع شد و دیگر نمی‌توانید نسخه لایت بازی را نصب کنید و بهتر است از همان نسخه اولیه استفاده کنید.

همان‌طور که گفتیم، پابجی موبایل راه دور و درازی را پیموده است. شرکت تنست که در اصل چینی است، بازی پابجی موبایل را اولین بار برای بازی‌کنان چینی توسعه داد، اما دولت چین به هیچ عنوان اجازه فعالیت را به این بازی نداد و مذاکرات تا یک سال نیز ادامه داشت و در آخر تصمیم بر آن شد که بازی تحت اسم Peacekeeper Elite و در سال ۲۰۲۰ منتشر شود. این نسخه از پابجی، یکی از ویژگی‌هایی که دولت چین از آنها رضایت نداشت را حذف کرده و همچنین امکان تجربه آن در کشورهای دیگر نیز وجود ندارد. رقابت‌های آنلاین بازی Peacekeeper Elite بسیار محبوب است و هزاران نفر از بازی‌کنان چینی، لیگ حرفه‌ای آن را دنبال می‌کنند.

شرکت Krafton‌ پس از پخش شدن بازی به نسخه‌های مختلف با اسامی متفاوت، تصمیم گرفت تا پابجی موبایل را از نو بسازد. این بازی که با اسم PUBG New State شناخته می‌شود، توسط پابجی استودیو ساخته شده و دنباله پابجی موبایل به حساب می‌آید. پابجی نیو استیت، دارای روند و کنترل مشابه پابجی موبایل است و هر بار ۱۰۰ نفر وارد جزیره‌ای وسیع به نام TROI می‌شوند و باید ابزار لازم برای زنده ماندن را جمع‌آوری کنند. تفاوت اصلی آن است که بازی در سال ۲۰۵۱ میلادی جریان دارد و تمامی ساختمان‌ها، سلاح‌ها و نقشه‌ها مدرن خواهند بود. برای نمونه امکان استفاده از پهپاد و شیلدهای بالستیک وجود دارد.

از جمله ویژگی‌های بازی PUBG New State باید به مکانیسم‌های تازه مانند زنده کردن هم‌تیمی‌ها و همچنین اضافه کردن بازی‌کنان زمین افتاده به گروه خود اشاره کرد. وسایل نقلیه بازی نیز به صورت مدرن طراحی شده‌اند و انواع اقسام آنها را مانند اتومبیل‌ برقی را شاهد هستیم. ساختمان‌های بازی به نوعی طراحی شده که امکان تخریب را داشته باشند و بتوان یک ساختمان را با تفنگ مناسب فرو ریخت. همچینن یک فروشگاه در بازی وجود دارد که امکان خرید آیتم‌های الحاقی را فراهم می‌کند و دیگر لازم نیست گوشه به گوشه نقشه را برای آیتم جستجو کنید. گرافیک بازی نیز کاملاً تغییر یافته و از یک موتور جدید برای توسعه آن استفاده شده است.

PUBG-New-State

بر اساس گفته‌ی Krafton، بازی از شیوه طراحی مناسبی استفاده کرده و تمام سایه‌ها و نورپردازی به صورت ویژه رندر می‌شود و جالب است که این قابلیت‌های گرافیکی، هیچ تأثیری روی عملکرد بازی نمی‌گذارد. پابجی استودیو برای توسعه بازی از موتور آنریل ۴ استفاده کرده که در نوع خود، ویژگی منحصربه‌فرد است و کمتر بازی موبایل با چنین دقت و قابلیت‌هایی ساخته می‌شود. فعلاً تاریخ انتشار بازی مشخص نیست، اما شایعات حاکی از انتشار بازی در مهرماه دارد. کرفتون هفته گذشته از انتشار نسخه آزمایشی گفته بود و از آن رضایت داشت. بیش از ۴۰‌ میلیون نفر در سراسر دنیا برای دریافت بازی PUBG New State ثبت‌نام کرده‌اند و منتظر انتشار آن روی گوگل پلی و اپ استور هستند. می‌توانید با مراجعه به این فروشگاه‌ها، برای دریافت بازی ثبت‌نام کنید و از همان لحظه‌ی اول، ماجراجویی را همراه دیگران شروع کنید.

شرکت Krafton‌ بازی‌های دیگری از مجموعه پابجی را دست توسعه دارد که البته اسم آنها ارتباطی به پابجی نخواهد داشت، اما همگی در دنیای وسیع بازی جریان دارند و دارای حالت‌های متفاوت هستند. برای نمونه یک بازی با تم غرب وحشی آمریکا در دست ساخت است و فعلاً اطلاعات زیادی از آن در دست نداریم. همچنین یک بازی ترسناک با الهام از پابجی ساخته می‌شود و قرار است به زودی اطلاعات بیشتری از آن دریافت کنیم. کسی باور نمی‌کرد که پابجی بتواند روزی به این اندازه گسترش یابد و به یک مجموعه بسیار موفق روی تمامی پلتفرم‌ها تبدیل شود. مهم نیست موبایل به دست دارید یا کنسول یا کامپیوتر، پابجی به نحوی شما را پیدا خواهد کرد و با روند ساده و در عین حال هیجان‌انگیزش، ساعت‌ها شما را سرگرم خواهد کرد.

امروزه افرادی زیادی به صورت مداوم در حال تجربه پابجی هستند و بر اساس آمار منتشر شده، پابجی موبایل پرسود‌ترین بازی موبایل در ماه گذشته بوده و حتی توانسته از بازی‌های دیگر مانند کال آو دیوتی موبایل نیز جلو بزند. اخیراً برنامه‌هایی برای رایگان شدن نسخه کامپیوتر پابجی در نظر گرفته شده و در صورتی که استقبال مناسبی از آن انجام شود، ممکن است بتوانید بدون پرداخت هزینه، پابجی را به صورت رایگان تجربه کنید. البته شرکت کرفتون، علاقه‌ی زیادی به انتشار رایگان ندارد و ترجیح می‌دهد تا کسب و کار موبایل را ادامه دهد.

اگر برایتان سؤال است که کدام نسخه از پابجی را باید امتحان کرد، باید بگوییم که نسخه موبایل رایگان است، اما رزولوشن آن پایین است و گرافیک چندان مناسبی ندارد. البته پابجی موبایل دارای حالت‌های مبارزه بیشتری است و برای مثال می‌توانید حالت رنک را به صورت تک‌نفره نیز بازی کنید و این در حالی است که مسابقات جدی نسخه کامیپوتر، تنها برای حالت گروهی فعال است. کنترل تفنگ‌های پابجی موبایل بسیار ساده‌تر از پابجی اصلی است و به همین دلیل است که بسیاری از تجربه بازی روی کامپیوتر دوری می‌کنند و باور دارند که کنترل کاملی در این حالت ندارند.

یکی از ویژگی‌های جالب بازی پابجی موبایل، کدهای جایزه است. از آنجایی که قابلیت شخصی‌سازی بیشتری در نسخه موبایل وجود دارد، می‌توانید با فعال‌سازی کد جایزه، آیتم‌های رایگان دریافت کنید که حسابی ظاهر شخصیت شما را تغییر خواهد داد. این کدها برای هیچ کدام از نسخه‌های دیگر ارائه نمی‌شود و البته پیدا کردن آنها کار ساده‌ای نیست و معمولاً بسیاری از آن کدها جواب نمی‌دهند. قابلیت شخصی‌سازی پابجی موبایل به شما اجازه می‌دهد تا حتی پوسته هواپیمای اولیه بازی را نیز تغییر دهید. مینی مپ بازی نیز جهت تیراندازی و حتی ردپای بازیکنان را مشخص می‌کند و شناسایی حریف کار ساده‌ای خواهد بود. این در حالی است که پابجی برای کامپیوتر یا کنسول، نیازمند مهارت بیشتری برای یافتن حریف است و همچنین تیراندازی نیز با دسته کار ساده‌ای نیست و دقت آن پایین‌تر از نسخه موبایل است.

اگر به دنبال شروع پابجی روی موبایل هستید، حتماً منتظر انتشار بازی PUBG New State باشید و در این حالت، فرصت آن را دارید که همراه بقیه، از سطح اول شروع کنید و خود را به سطوح بالاتر برسانید. این فرصتی است که هر چند سال یک بار پیش می‌آید و همان‌طور که می‌دانید، همگی از زیر و بم پابجی موبایل خبر دارند و شروع این بازی، کار ساده‌ای نخواهد بود. به لطف آپدیت‌های اخیر، تعداد بازی‌کنان جدید نسخه کامپیوتر نیز افزایش یافته و این فرصت مناسبی است تا ماجراجویی خود را به نحوی جدید شروع کنید. اگر کنسول بازی دارید، پابجی به صورت رایگان روی گیم پس وجود دارد و کافی است ۲۵ گیگابایت فضای خالی داشته باشید.

تمامی آموزش و نکاتی که در ادامه بیان خواهیم کرد، برای تمامی نسخه‌ها یکسان خواهد بود و این مطلب به نوعی نوشته شده که تمامی بخش‌های بازی پابجی را در برگیرد و شما را با زیر و بم ماجرا آشنا کند.

تورنمنت‌های PUBG

استودیو Bluehole که بعدها به پابجی شرکت پابجی تغییر نام داد، پس از فروش دو میلیون نسخه از بازی، تصمیم گرفت تا یک رویداد خیریه با دعوت ۱۲۸ بازیکن به راه بیندازد و مبلغی برای کمک به موسسه یاری به کودکان بیمار جمع‌آوری شود. استقبال به اندازه‌ای بود که حدود ۱۲۰ هزار دلار از آن مسابقات پول جمع‌آوری شد و این توسعه‌دهندگان را به فکر انداخت که مسابقات حرفه‌ای پابجی را به ره بیندازد. در رویداد گیمزکام سال ۲۰۱۷ بود که Bluehole اولین تورنمنت جهانی Battlegrounds را با جایزه ۳۵۰ هزار دلار راه انداخت. این رویداد حالت‌های مختلف از جمله تکی، دونفره و تیمی را پوشش می‌داد و هر رویداد نیز شامل سه مسابقه بود و هر بازی‌کن یا تیمی که می‌توانست بیشترین امتیاز را کسب کند، برنده رقابت اعلام کرد.

«برندن گرین» باور داشت که ژانر بتل رویال قابلیت نمایشی دارد و تبدیل بازی به یک رقابت جهانی، کار ساده‌ای نیست و باید قدم‌های مهمی برداشته شود که خوشبختانه این اتفاق رخ داد و باگ‌ها و مشکلات بازی به نحوی برطرف شد که تماشای رقابت‌ها جالب و جذاب شود. پس از آن بود که روند بازی تغییر یافت و رقابت‌هایی با حضور ۲۰ تیم و ۸۰ بازی‌کن و جایزه ۲۰۰ هزار دلار توسط شرکت اینتل در سال ۲۰۱۷ برگزار شد و از آن موقع تابه‌حال انواع و اقسام تورنمنت‌ها برگزار می‌شود که در ادامه به تمام آنها خواهیم پرداخت.

رقابت‌های حرفه‌ای پابجی در چهار سطح مختلف برگزار می‌شود. سطح S، A، B و C که هر کدام دارای جوایز مختلف است و شرایط شرکت در آنها نیز با هم فرق دارد. برای نمونه لیگ S تنها با حضور حرفه‌ای‌ترین بازی‌کنان پابجی برگزار می‌شود و جوایزی بیش از ۲۰۰ هزار دلار ارائه می‌شود.تمامی رقابت‌‌ها به صورت آفلاین برگزار می‌شود و معمولاً بازی‌کنان باید در یک مکان مشخص گرد هم آیند و سپس به رقابت بپردازند. تمامی رقابت‌های سطح S، توسط شرکت پابجی برگزار می‌شوند و تیمی که بتواند قهرمان این لیگ شود، رنک یک پابجی را به دست خواهد گرفت.

پس از لیگ S، نوبت به لیگ A می‌رسد که جایزه آن حدود ۵۰ هزار دلار است و معمولاً تیم‌های بسیار خوبی در سراسر جهان به رقابت در این لیگ می‌پردازند. اکثر مسابقات برگزار شده در سطح A قرار دارند و به ندرت مسابقه سطح S برگزار می‌شود. اکثر مسابقات در کشورهای آسیای شرقی مانند کره جنوبی و همچنین ژاپن جریان دارد و جالب است بدانید که تورنمنت‌های پابجی موبایل بیشتر از دیگر رقابت‌ها طرفدار دارد.

PUBG-Esports

مهم‌ترین مسابقات پابجی که توسط خود شرکت تولید‌کننده و با حمایت اینتل برگزار می‌شود، PUBG Global Invitational.S نام دارد. این مسابقه با حضور ۳۲ تیم و در کشور کره جنوبی برگزار می‌شود و معمولاً اتمام آن ۶ هفته زمان می‌برد. تیم‌های مختلفی از کشور چین، ژاپن و کشورهای دیگر مانند تایوان و هنگ‌کنگ به صورت لن با هم دیگر بازی می‌کنند. قوانین بازی به این صورت است که تمامی تیم‌ها در هفته اول به چهار گروه ۸ نفره تقسیم می‌شوند و سپس در مقابل همدیگر بازی می‌کنند تا موقعیت اولیه مشخص شد. افرادی که بتوانند میان ۱۶ نفر اول قرار بگیرند، می‌توانند همان هفته اول بازی کنند. دیگر بازی‌کنان نیز باید منتظر بمانند تا به آنها اجازه بازی داده شود.

۱۶ مسابقه در طول روزهای هفته برگزار می‌شود تا ۱۶ برنده مشخص شود. هنگامی که تیم موفق به کسب برد می‌شود، به فینال خواهد رسید و دیگر لازم نیست مسابقه را ادامه دهد و یک تیم دیگر به جای آنها قرار خواهد گرفت. این فرایند تا زمانی ادامه می‌یابد که ۱۶ تیم بتوانند به فینال مسابقات دست پیدا کنند. تیم‌هایی که نتوانسته به فینال برسند، برای کسب جایزه در رقابتی جداگانه قرار خواهند گرفت و این روند همچنان ادامه می‌یابد تا بالاخره برندگان جوایز مشخص شود.

تیم‌هایی که در فینال قرار گرفته‌اند، باید ۱۰ مسابقه را انجام دهند و بر اساس نتایج به دست آمده، رده‌بندی خواهند شد و در جایگاه‌های اول تا شانزدهم قرار خواهد گرفت. تیمی که بتواند تمامی مسابقات را ببرد، ۳ و نیم میلیون دلار دریافت خواهد کرد. حدود ۲,۴۴۲,۰۰۰‌ میلیون دلار از طریق مسابقات اهدا می‌شود و ۶۰ هزار دلار نیز رقابت جداگانه‌ای که در مورد آن صحبت کردیم. بقیه پول نیز به عنوان ضمانت حضور به تیم‌ها داده خواهد شد. برای تامین پول مسابقات، ۳۰‌ درصد از سود به دست آمده از بازی، استفاده خواهد شد.

تیم‌های مختلفی از سراسر دنیا امکان شرکت در مسابقات جهانی پابجی را خواهند داشت. برای نمونه تیم لیکوید و FaZe از جمله تیم‌های غربی هستند که هر سال در رقابت‌های پابجی در کشور کره شرکت می‌کنند. ۶ تیم از کشور چین در رقابت‌ها حضور دارند و همچنین پنچ تیم نیز از جنوب غرب آسیا و البته چهار تیم نیز از کره جنوبی. تیم‌هایی از آمریکا نیز در رقابت حاضر هستند و برنده سال گذشته نیز تیم آمریکایی Susquehanna Soniqs بود که توانست ۱,۲۹۶,۱۸۹‌ میلیون دلار به جیب بزند. این تیم متشکل از چهار بازیکن حرفه‌ای است که یکی از آنها نقش تک‌تیرانداز را ایفا می‌کند و اگر رقابت‌های آنلاین را دنبال کرده باشید، قطعاً از مهارت او خبر دارید. این تیم فعلاً رنک اول پابجی را در جهان به دست دارد و باید دید که رقابت‌های امسال چطور خواهد بود.

مسابقات پابجی

رسیدن به مسابقات جهانی کار ساده‌ای نیست. اگر می‌خواهید یک بازی‌کن حرفه‌ای شوید، لازم است که از رقابت‌های محلی و کوچک شروع کنید و آرام خود را به لیگ C برسانید. در صورتی که بتوانید مقام‌های اول و دوم لیگ را به دست بیاورید به سطوح بالاتر خواهید رسید و در آخر نیز به سطح S و رقابت جهانی که جایزه‌ای بزرگ در انتظار شما خواهد بود. فعلاً تیمی از ایران نتوانسته در رقابت‌های آنلاین شرکت پیدا کند.

بقیه لیگ‌ها دارای جوایز کمتر از ۱۰۰ هزار دلار هستند و به این اندازه نیز اعتبار ندارند. دیگر تورنمنت مشهور پابجی که در کشور چین برگزار می‌شود Peacekeeper Elite League نام دارد که بر اساس نسخه موبایل پابجی و مخصوص چین دنبال می‌شود. فرمت مسابقات به این شکل است که ۲۰ تیم از کشور چین در رقابت شرکت می‌کنند و مسابقات نیز به مدت ۵ هفته ادامه پیدا می‌کنند. ۱۵ تیم به فیلم رقابت PEL می‌رسند و برای دریافت جایزه دو میلیون دلاری تلاش خواهند کرد. تیم Weibo‌سال گذشته موفق به کسب مقام اول مسابقه و دریافت ۴۰۰ هزار دلار جایزه شده بود که نسبت به رقابت اصلی کمتر است، اما این رقابت هیجان‌ بسیار زیادی دارد و تیم بزرگی از مجریان و گزارشگرها با آب و تاب خاصی آن را گزارش می‌کنند و اکثر بازی‌کنان چینی نیز به تماشای آن می‌پردازند.

دو رقابت معرفی شده، مربوط به لیگ S و بالاترین رینگ موجود هستند و بقیه رقابت‌ها به لیگ A خلاصه می‌شوند. در صورتی که تیمی در مقام‌های آخر لیگ S قرار بگیرد، به صورت خودکار به لیگ A‌ بر خواهد گشت و باید دوباره برای رسیدن به بالاترین سطح ممکن تلاش کند. یکی دیگر از رقابت‌های معتبر پابجی که توسط شرکت ESl‌ برگزار می‌شود، مسترز اروپایی است که حالت فصلی دارد و با حضور تیم‌های مختلفی برگزار می‌شود این مسابقه در لیگ A قرار دارد و از لحاظ جایزه نیز، چندان با ارزش نیست. تیمی که بتواند قهرمان این مسابقه شود، جواز حضور در رقابت‌های چمپیون‌شیپ که مهم‌ترین رقابت‌های پابجی است را به دست می‌آورد.

شرکت پابجی رقابت‌های بازی را طوری طراحی کرده که از هر رقابت، یک تیم بتواند به چمپیون‌شیپ یا جایزه بزرگ پابجی برسد. برای نمونه مسابقات NPL که لیگ ملی پابجی نیز نام دارد، با حضور ۱۶ تیم برگزار می‌شود و تیم‌هایی که بتوانند امتیاز کافی به دست بیاورند و در مکان‌های اول تا سوم قرار بگیرند، امکان حضور در رقابت جهانی را خواهند داشت. دیگر رقابت نیز PEL نام دارد و تیم‌ها با یکدیگر مسابقه می‌دهند و هر تیمی که بتواند بیشترین امتیاز را به دست بیاورد، مستقیماً به مسابقات جهانی سئول خواهد رسید. برای نمونه تیم FaZe Clan سال ۲۰۱۹ با کسب ۷۲۸ امتیاز، مستقیماً وارد مسابقات جهانی شد.

PUBG Southeast Championship

اگر دقت کنید، این مسابقات مختص یک قاره یا کشور مشخص است و همانند جام جهانی فوتبال، تیم‌ها باید در منطقه خود، مقام اول را کسب کنند و جواز حضور در جایزه بزرگ پابجی را دریافت کنند. مسابقات گفته شده مختص نسخه کامپیوتر پابجی است، اما نسخه موبایل نیز دارای مسابقات هیجان‌انگیزی است که اتفاقاً یکی از آنها در منطقه خاورمیانه برگزار می‌شود که در ادامه به آن نیز خواهیم پرداخت. یک سری رقابت‌های قاره‌ای نیز وجود دارد که جوایز کمتری نسبت به مسابقه جهانی دارد و برای سادگی فهم آنها، به رقابت‌های یورو که هر چهار سال برگزار می‌شود فکر کنید، تفاوت آن است که این رقابت هر سال برگزار می‌شود و برنده نیز به جام جهانی دعوت می‌شود.

حال که به رقابت‌های سطح پایین‌تر پابجی پرداختیم، وقت آن است مستقیم به PUBG Global Championship که مهم‌ترین و معتبر‌ترین مسابقات پابجی در سراسر دنیاست بپردازیم. این رقابت‌ها به صورت اختصاصی توسط شرکت PUBG Corp برگزار می‌شود و هر ساله ۳۲ تیم از سراسر دنیا که توانسته‌اند برنده رقابت‌های معرفی شده شوند، در جام جهانی شرکت می‌کنند. مجریانی از سراسر دنیا و با زبان‌های مختلف، مسابقات را گزارش خواهند کرد و افراد زیادی نیز از سراسر دنیا به تماشای جام جهانی پابجی می‌پردازند.

فرمت مسابقات جام جهانی پابجی به این شکل است که ابتدا تیم‌ها در دو گروه ۱۶ نفره قرار می‌گیرند و هر گروه نیز ۶ مسابقه را انجام خواهد داد. این رقابت سال گذشته به دلیل شیوع همه‌گیری کرونا برگزار نشد و سال ۲۰۱۹‌ نیز به جهت تبلیغاتی در شهر لس‌آنجلس قرار داشت، معمولاً این رقابت مستقیماً در سئول برگزار می‌شود. به هر حال ۸ تیم از هر دو گروه به مرحله‌ی بعدی خواهند رسید و ۸ تیم نیز حذف خواهند شد. پس از آنکه مرحله‌ی گروهی تمام می‌شود، نوبت به مسابقات حذفی می‌رسد.

۸ تیم پایین هر دو گروه باید برای رسیدن به نیمه‌نهایی تلاش کنند و این بخش، حالت پلی‌آف را دارد. پس از آنکه ۸ تیم توانستند به نیم نهایی برسند، آنگاه مسابقات به صورت جدی‌تر خواهد یافت. نیمه‌هایی با حضور ۳ گروه هشت تیمه دنبال می‌شود. هر گروه باید مقابل گروه‌های دیگر بازی کند و به این شکل که A در مقابل B، سپس B در مقابل C و آنگاه C در مقابل A. به طور کل هر تیم ۱۲ مسابقه را انجام می‌دهد و آنگاه جایگاه نهایی تیم‌ها مشخص می‌شود.

فینال مسابقات چمپیون‌شیپ پابجی با حضور ۱۶ تیم شروع می‌شود و ۱۲ مسابقه در دو روز انجام می‌شود و تیمی که بتواند بیشترین امتیاز را کسب کند، برنده خواهد بود. تیم اول مسابقات جهانی، ۲ میلیون دلار به صورت مستقیم دریافت می‌کند. گفتنی است ۵۰ درصد از درآمد کسب شده نیز به صورت مساوی میان تیم‌ها تقسیم می‌شود و در نتیجه تیم اول می‌تواند جایزه‌ای بیش از ۲ میلیون دلار کسب کند. این رقابت سال ۲۰۲۰‌ برگزار نشد، اما تیم Gen.G Esports کره جنوبی توانست برنده جام جهانی سال ۲۰۱۹ پابجی شود. این تیم از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۷ تابه‌حال حدود ۳ و نیم میلیون دلار جایزه کسب کرده و همچنین ۱۸ مدال مختلف از جمله طلا و نقره را به دست آورده است. تیم دوم رقابت‌های سال ۲۰۱۹ نیز FaZe Clan‌ بود که از آن زمان افت کرده و نتوانست مقامی در رقابت Invitational.S امسال کسب کند.

این تمام اطلاعاتی بود که لازم است از رقابت‌های حرفه‌ای پابجی بدانید و اگر فکر می‌کنید که گروه مناسبی در اختیار دارید و می‌توانید در رقابت‌های هر سال مقامی کسب کنید، بهتر است خود را آماده رقابت‌های کوچک کنید. بازی پابجی دارای تورنمنت‌های بسیار زیاد و متنوعی است و حتی موسسه‌های کوچک نیز به صورت محلی، رقابت‌های پابجی را برگزار می‌کنند و در ایران نیز چند گروهی به انجام این کار پرداخته‌اند. این رقابت‌ها ارتباطی به PUBG Corp ندارد و در اینجا تنها معتبرترین مسابقات جهانی بازی را مورد بحث قرار دادیم. در ادامه به معرفی مسابقات جهانی PUBG Mobile خواهیم پرداخت و تمام زیر درشت و آن را مورد بحث قرار می‌دهیم. پس همراه ما باشید.

تورنمنت‌های پابجی موبایل

رقابت‌های پابجی موبایل نیز مشابه بازی اصلی است و نفرات برتر مسابقات مختلف جهانی، در آخر به جام جهانی یا همان چمپیون‌شیپ خواهند پیوست. یکی از مسابقات بسیار مهم، لیگ ژاپن پابجی موبایل نام دارد که هر سال شهر توکیو و به صورت حرفه‌ای برگزار می‌شود. این مسابقه مختص تیم‌های ژاپنی است و علاوه بر گزارش‌گرها، آنالیزورهای حرفه‌ای نیز به بررسی مسابقه و عملکرد تیم‌ها خواهند پرداخت و تماشای آن هیجان بسیار زیادی دارد.

فرمت لیگ حرفه‌ای پابجی موبایل ژاپن به این صورت است که ۱۶ تیم باید در سه مرحله با همدیگر مسابقه دهند. رقابت‌ها حدود ۲۴ روز طول می‌کشد و هر روز نیز ۴ رقابت برگزار می‌شود و روز آخر نیز ۶ مسابقه تا بالاخره جایگاه تیم‌ها مشخص شود. لیگ حرفه‌ای ژاپن به صورت فصلی دنبال می‌شود و ۱۴ تیم اول به فصل دوم می‌رسند و ۲ تیم به دسته پایین سقوط می‌کنند. این روند همچنان ادامه می‌یاد تا در آخر تیم‌های اول تا آخر مشخص شوند. تیم اول قادر به دریافت ۹۱۰ هزار دلار خواهد بود و جوایز دیگری نیز برای تیم‌ها در نظر گرفته شده است. تیم‌های اول این رقابت که دارای بیشترین امتیاز هستند، به صورت خودکار، جواز حضور در جام جهانی را پیدا خواهند کرد. رقابت‌های پابجی در ژاپن طرفداران زیادی دارد و تیم‌های زیادی به امید دریافت جایزه در این رقابت شرکت می‌کنند.

یکی دیگر از معتبرترین رقابت‌ها، PUBG Mobile Pro Series نام دارد که در کشور کره جنوبی و با حضور ۲۴ تیم برگزار می‌شود. این رقابت به صورت اختصاصی توسط Krafton دنبال می‌شود و تنها تیم‌هایی از کره جنوبی، امکان حضور در رقابت را دارند. مسابقات به صورت فصلی برگزار می‌شود و برای نمونه فصل بهار دارای یک رقابت مخصوص است و بقیه فصل‌ها نیز به همین شکل ادامه پیدا می‌کنند. فرمت مسابقات به این شکل است که تیم‌ها ابتدا باید با هم مسابقه دهند و سپس ۱۷ تیم قادر به شرکت در مرحله‌ی هفتگی خواهند بود. مرحله هفتگی در ۶ هفته پشت سر هم دنبال می‌شود و هر روز نیز ۶ مسابقه انجام می‌شود. در آخر ۲۴ تیم به سه گروه تقسیم می‌شوند و ۱۶ تیم برتر به فینال رقابت خواهند رسید. فینال رقابت PUBG Mobile Pro Series با حضور ۱۶ تیم برگزار می‌شود و هر روز نیز ۶ مسابقه انجام می‌شود و در آخر برنده فینال، علاوه بر دریافت جایزه مناسب، به رقابت‌های جهانی خواهد رسید. جایزه چندان زیادی به برندگان تعلق نمی‌گیرد و این رقابت‌ها، صرفاً حالت انتخابی برای جام جهانی را دارد.

مسابقات دیگری به صورت منطقه‌ای برگزار می‌شود و برای نمونه یکی از معتبر‌ترین آنها مربوط به کشور برزیل است. چند سالی گوی رقابت به خاورمیانه و کشورهای عربی رسیده که معمولاً رقابت‌ها در شهر دبی برگزار می‌شود. امسال یک تیم عراقی به نام Galaxy Racer توانسته بود بیشترین میزان امتیاز را کسب کند و خود را به جام جهانی بازی پابجی موبایل برساند. بیشتر مسابقات مربوط به آسیا است و تیم‌های غربی در این مسابقات شرکت نمی‌کنند و همچنین تورنمنت‌های اروپایی و آمریکایی پابجی موبایل بسیار محدود هستند و معمولاً تنها یک تیم اروپا و یک تیم نیز از قاره آمریکای شمالی به مسابقات جهانی راه پیدا می‌کنند.

حال که با نحوه‌ی حضور در رقابت‌های PUBG Mobile Global Championship آشنا شدیم، وقت آن است در مورد این رقابت مهیج صحبت کنیم. مسابقات جهانی پابجی موبایل هر ساله با شور و هیجان زیادی برگزار می‌شود و همچنین جایزه‌ی هنگفتی به برندگان می‌رسد. بر اساس گفته‌ی شرکت تنسنت، ۶ میلیون دلار برای رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۱ آماده شده که در نوع خود بی‌نظیر است. مشخص نیست چه مقدار از این جایزه به تیم اول خواهد رسید.

PUBG Mobile Championship

مسابقات سال ۲۰۲۰‌ به دلیل همه‌گیری کرونا به صورت مجازی برگزار شد که با مشکلات زیادی همراه بود. قطعی مداوم و پینگ نامناسب، باعث شد تا رقابت‌ها برای چند روز لغو شود و سپس مسابقه از سر گرفته شد. به طور کل ۲۴ تیم در سه گروه به رقابت خواهند پرداخت و مرحله‌ی اولیه که حالت لیگ را دارد، ۴ هفته طول می‌کشد و دارای دو مرحله‌ی متفاوت است. ابتدا ۱۲ مسابقه هر هفته در روزهای کاری برگزار می‌شود و سپس آخر هفته از راه می‌رسد که در دو روز، ۱۵ مسابقه برگزار می‌شوند. به طور کل ۱۶ تیم، ۱۵ بار در هفته مسابقه می‌دهند و روز تعطیل وجود ندارد. مسابقاتی که در آخر هفته انجام می‌شوند، دارای ارزش بالاتری هستند و در آخر ۱۶ تیم بر اساس امتیازهای به دست آمده، راهی فینال مسابقات خواهند شد.

فینال مسابقات PUBG Mobile Global Championship با حضور ۱۶ تیم دنبال می‌شود و به طور کل ۲۹ مسابقه برگزار می‌شود تا بالاخره جایگاه اصلی تیم‌ها مشخص شود. تیم اول موفق به دریافت بیشترین جایزه و رنک اول جهان خواهد شد. سال گذشته تیمی از کشور چین به نام Nova Esports توانسته بود مقام اول را به دست بیاورد و باید ببینیم امسال چه اتفاقی خواهد افتاد. جهش بسیار زیادی از لحاظ جایزه را شاهدیم و این در حالی است که سال گذشته، ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جایزه تعیین‌ شده و امسال این رقم به ۶ میلیون دلار رسیده است. فعلاً مکان برگزاری رقابت‌ها مشخص نشده و این رقابت‌ها نیز تنها یک سال عمر دارد. ۲۰۲۱ دومین سالی خواهد بود که جام جهانی بازی پابجی موبایل برگزار می‌شود.

رقابت‌های سال ۲۰۲۰ در شهر دبی برگزار شد و احتمال آن وجود دارد که رقابت امسال نیز دوباره در دبی و به صورت فیزیکی برگزار شود. از آنجایی که پابجی موبایل در کشور چین با نام Peacekeeper Elite شناخته می‌شود و همچنین قوانین دیگری دارد، رقابت‌هایی مخصوص توسط شرکت PUBG Corp و تنسنت برای بازی‌کنان چیزی برگزار می‌شود که جوایز مناسبی در اختیار تیم‌ها قرار می‌دهد. فرمت این مسابقه این شکل است که ۲۰ تیم به مدت ۵ هفته مسابقه می‌دهد و در آخر ۱۵ تیم به فینال می‌رسد. سپس رقابت‌های فینال با ۲۰ مسابقه به اتمام می‌رسد و تیمی که بتواند بیشترین میزان امتیاز را کسب کند، مقام اول را از آن خود خواهد کرد.

این تمام اطلاعاتی بود که لازم است در مورد تورنمنت‌های پابجی بدانید و همان‌طور که گفتیم، تعداد این رقابت‌ها به حدی زیاد است که گاهی آنها را با همدیگر اشتباه خواهید گرفت. اگر به تماشای این رقابت‌ها علاقه دارید، بهتر است اعلامیه‌های منتشر شده در وب‌سایت بازی را دنبال کنید و از نحوه‌ی تماشای آنها در توییچ آگاه شوید. همان‌طور که می‌بینید، بازی PUBG محبوبیت بسیار زیادی دارد و تابه‌حال میلیون‌ها نسخه از آن فروخته شده است. پابجی همچنین جوایز زیادی از جمله بهترین اثر چند نفره سال ۲۰۱۷ را دریافت کرده و حتی نامزد دریافت بهترین جایزه سال نیز شده بود.

با پرداختن به رقابت‌های جهانی پابجی، به آخر مقاله « تمام آنچه باید از پابجی بدانید» رسیدیم و ممنونیم که تا اینجا همراه ما بودید و امیدواریم که از مطالعه مطلب لذت برده باشید و اطلاعات کاملی دریافت کرده باشید. اگر فکر می‌کنید نکاتی را می‌دانید که مناسب دیگر کاربران است، می‌توانید از بخش نظرات استفاده کنید. با توجه به محبوبیت و موفقیت به دست آمده، تنها در طی چند سال، سخت است که فکر کنیم پابجی به این زودی از رونق خواهد افتاد و شاید باید یک ژانر جدید پیدا شود تا کسب و کار این بازی را برهم زند.


گوشی‌های مناسب بازی در رده‌های مختلف و قیمت‌های مختلف در دیجی‌کالا


صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۳ دیدگاه
  1. Seyyed Ahmad

    دست‌تون درد نکنه. خیلی مطلب جامع و کامل و طولانی‌ایه. 🙏👌

  2. پژمان

    ترکوندین به مولا بهترین و جامع ترین !!!!

  3. poorii

    پابجی نیو استیت هم رایگان خواهد بود ؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما