۱۰ دلیل برای اینکه موفقیت‌های خود را در محل کار جشن بگیرید

۷ آبان ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
جشن گرفتن موفقیت

جشن گرفتن موفقیت‌ها مزایای زیادی را برای شرکت‌ها و کارکنان آن‌ها به همراه دارد. به همین خاطر است که خیلی از شرکت‌ها امروزه جشن‌هایی را برای قدردانی از تیم‌ها و کارکنان خود ترتیب می‌دهند. جشن گرفتن موفقیت می‌تواند راهی مؤثر و مناسب برای تقویت روحیه، ارتقای پیوند تیمی و الهام بخشیدن برای بازدهی بیشتر بین اعضای آن مجموعه باشد. در این مقاله، ۱۰ دلیل برای اهمیت جشن گرفتن موفقیت در کار را مرور می‌کنیم.

چرا جشن گرفتن موفقیت در محل کار مهم است

همان‌طور که بیان شد،  گرامی داشتن موفقیت‌ها می‌تواند مزایای زیادی را به کارکنان و شرکت‌ها ارائه کند. دلایلی که باعث اهمیت پیدا کردن این موضوع می‌شوند عبارت‌اند از:

۱. می‌تواند تیم‌سازی را ارتقا دهد

جشن گرفتن موفقیت در کار برای تیم‌سازی مهم است. این کار به اعضای یک سازمان اجازه می‌دهد تا با اعضای تیم خود روابط دوستانه و کاری مثبت ایجاد کنند. جشن‌ها ممکن است شامل فعالیت‌هایی باشد که اجتماعی شدن و کار گروهی را در بین اعضای تیم ترویج می‌کند؛ کارهایی مانند بازی‌های تیمی. به عنوان مثال، در جشنی که در یک شرکت برگزار می‌شود، اعضای تیم ممکن است لازم باشد جهت تمام کردن و انجام موفقیت‌آمیز یک بازی، با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و همکاری کنند.

جشن گرفتن موفقیت

۲. می‌تواند مثبت اندیشی را افزایش دهد

جشن گرفتن موفقیت در محل کار برای ایجاد و حفظ احساس مثبت در کارکنان در مورد سازمان و شغلشان مهم است. جشن‌ها ممکن است الهام‌بخش بوده و حس مثبتی را به کارکنان بدهند. به عنوان مثال در یک رویداد ممکن است به اعضای تیم اجازه دهند از کار کشیده و استراحت کنند و  یا اینکه بر فعالیت‌هایی تمرکز کنند که آنها را خوشحال می‌کند. یک شرکت ممکن است تصمیم بگیرد از یکی از اعضای تیم که در جهات مختلف به سازمان کمک کرده قدردانی کند و طی مراسمی که انجام می‌دهد، ارتقاء درجه او را اعلام کند. این مراسم می‌تواند شامل پذیرایی در محل کار نیز باشد.

۳. می‌تواند فرهنگ شرکت‌ها را بهبود ببخشد

تجلیل از موفقیت‌های کاری می‌تواند نقش مهمی را در تحکیم فرهنگ سازمانی و تقویت احساس تعلق کارکنان به سازمان ایفا کند. برگزاری جشن‌ها و دورهمی‌ها و انجام فعالیت‌های سرگرم‌کننده، احساس صمیمیت و تعلق بیشتری در میان کارکنان یک سازمان ایجاد می‌کند و آن‌ها احساس می‌کنند همگی عضوی از یک خانواده هستند. به عنوان مثال، در طی یک جشن کارکنان ممکن است جزئیات زندگی شخصی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و سطوح عمیق‌تری از ارتباطات فردی را بین خودشان شکل دهند. این ارتباطات هم برای خود آن‌ها مفید است، و هم در عملکرد کاری آن‌ها در سازمان تأثیرگذار خواهد بود.

۴. باعث می‌شود کارکنان احساس قدردانی کنند

خیلی مهم است که این جشن‌ها و قدردانی‌ها فارغ از عنوان شغلی کارکنان انجام شود. البته، این قدردانی‌ها به لزوماً نباید در سطح کل شرکت باشند. در بیشتر مواقع ارائه مشوق‌های فردی نیز می‌تواند تأثیر مثبت داشته باشند. نمونه‌هایی از این پاداش‌ها عبارت‌اند از: پاداش‌های مالی، هدایا، قدردانی توسط مدیرعامل و یا مالک‌های سازمان. به عنوان مثال، بعد از اجرای یک کمپین بازاریابی بسیار موفق، کل سازمان می‌توانند جشنی گرفته و از موفقیت آن‌ها تقدیر کنند. یا اگر فردی در گروه بازاریابی دست آورد خیلی بالایی داشته، کارکنان آن بخش می‌توانند از او قدردانی کنند. گاهی اوقات هم ارائه این مشوق‌ها به صورت فردی و بدون برگزاری هیچ جشن گروهی، همچنان می‌تواند تأثیرگذار باشد. ارائه پاداش‌های مالی می‌تواند مثالی از همین دست باشد.

۵. می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد

برگزار کردن جشن‌های این‌چنینی در محیط‌های کاری می‌تواند به افزایش بهره‌وری کارکنان نیز منجر شود. دلیل این ارتباط می‌تواند خیلی ساده و واضح باشد. زمانی که کارکنان بدانند از تلاش آن‌ها قدردانی می‌شود، انگیزه بیشتری برای تلاش و موفقیت خواهند داشت. از سوی دیگر، زمانی که کارکنان احساس کنند عملکرد آن‌ها مورد توجه مدیران سازمان قرار نمی‌گیرد، انگیزه کافی برای تلاش نخواهند داشت. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است یک جشن برگزار کند که در آن کارکنان می‌توانند دوستان خود را هم بیاورند. این ممکن است منجر به افزایش بهره‌وری شود، زیرا جو مهمانی می‌تواند کارکنان را به سخت‌تر کار کردن برای موفقیت کل سازمان (به مثابه یک خانواده) تشویق کند.

جشن گرفتن موفقیت

۶. می‌تواند ارتباطات را بهبود ببخشد

برقراری ارتباط در محیط‌های کاری مستلزم داشتن مهارت‌های خاصی است. خیلی از کارکنان این توانایی را ندارند که در محیط‌های کاری بتوانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند. از سوی دیگر، وجود این ارتباط‌ها به افزایش روحیه، عملکرد و اعتماد به نفس آن‌ها کمک می‌کند. در چنین شرایطی، حضور در این جشن‌ها می‌تواند فرصت مناسبی را برای کارکنان ایجاد کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و رابطه نزدیک‌تری را شکل دهند. در طی این مراسم‌ها، اعضای تیم‌ها و گروه‌های مختلف با یکدیگر معاشرت می‌کنند و شناخت بیشتری نسبت به هم پیدا می‌کنند. وجود آشنایی بهتر بین اعضای تیم و گروه‌های مختلف می‌تواند توانایی همکاری آن‌ها با یکدیگر را تقویت کند. به عنوان مثال، زمانی که چند تیم در یک مجموعه روی موضوعی واحد کار می‌کنند، اگر آن‌ها شناخت بهتری از یکدیگر داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد با یکدیگر احساس راحتی داشته، در کارها به یکدیگر کمک کرده و بیشتر مشورت کنند. خیلی اوقات ایده و راهکاری سازنده ممکن است در ذهن کارکنان شکل بگیرد، ولی به علت عدم شناخت و عدم وجود هرگونه ارتباط، این ایده‌ها را به فرد موردنظر در سازمان منتقل نمی‌کنند.

۷. می‌تواند میزان ماندگاری کارکنان و رضایت شغلی را افزایش دهد

جشن گرفتن موفقیت در محل کار عاملی کلیدی و تأثیرگذار برای حفظ کارکنان در سازمان و جلب رضایت آنها است. مراسم‌های این‌چنینی به کارکنان کمک می‌کند تا از محیط کاری خود لذت ببرند و حتی ممکن است آن‌ها را تشویق کند که مدت‌زمان بیشتری در همین سازمان و با کارفرمای خود بمانند. به عنوان مثال، زمانی که یک مدیر در مراسمی از کارمند خود تقدیر می‌کند، این کارمند انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیت در سازمان فعلی پیدا می‌کند و احتمال اینکه این سازمان را با مقصد شرکت و یا سازمان دیگری ترک کند خیلی کمتر می‌شود.

موفقیت کاری

۸. می‌تواند انگیزه درونی کارکنان را افزایش دهد

هنگامی که کارمندان در حرفه خود از حمایت برخوردار باشند و احساس کنند سازمان قدردان کارها  و تلاش‌های آن‌ها است، ممکن است انگیزه درونی بیشتری برای انجام وظایف و اهداف خود پیدا کنند. از سوی دیگر، زمانی که کارکنان احساس کنند تلاش‌های آن‌ها نادیده گرفته می‌شود، انگیزه آن‌ها برای تلاش و پیشرفت از بین می‌رود. این موضوع را در رفتارشناسی و روان‌شناسی نیز می‌توان مشاهده کرد. هنگامی که رفتاری بازخورد مثبت دریافت کند، احتمال تکرار و تقویت آن بیشتر می‌شود. ولی اگر رفتار با بازخورد منفی و تنبیه همراه شود، احتمال تکرار آن کمتر خواهد شد.

۹. می‌تواند شهرت و اعتبار مثبتی برای شرکت ایجاد کند

یکی دیگر از تأثیرات گرامی داشتن و جشن گرفتن موفقیت در سازمان‌ها، مربوط به بحث شهرت و اعتبار شرکت می‌شود. همانطور که در بخش‌های قبلی بیان شده بود، این جشن گرفتن‌ها به تقویت روحیه کارکنان و بهبود فرهنگ سازمان کمک خواهد کرد. تمام این موارد در نهایت به بهبود عملکرد کارکنان و ارائه وجهه و شهرت مثبتی از سازمان در نزد مخاطبان منجر خواهد شد. به عنوان مثال، زمانی که از کارمندان قدردانی می‌شود، تمایل بیشتری برای ایجاد روابط مثبت با مشتریان و افزایش و تقویت شهرت سازمان پیدا می‌کند.

۱۰. می‌تواند کارکنان را تشویق به خلاقیت و نوآوری کند

کارکنانی که احساس ارزشمند بودن می‌کنند و به تلاش‌های آن‌ها در سازمان ارج نهاده می‌شود، احتمالاً خلاقیت و نوآوری بیشتری خواهند داشت. دلیل این موضوع نسبتاً مشخص است. کارمندانی که احساس خوبی نسبت به شرکت خود دارند، احتمالاً تمایل بیشتری برای ابراز خود و توانایی‌های خود دارند و دوست دارند کارهایی انجام دهند که در موفقیت شرکت تأثیرگذار باشد.

منبع: Indeed

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه