فضاپیمای چانگ‌ای ۵ چین نمونه‌های جمع‌آوری شده را به مدار ماه فرستاد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
برخاستن صعودگر چانگ‌ای 5 از سطح ماه

چین در گام بعدی مأموریت جاه‌طلبانه‌ی «چانگ‌ای ۵» (Chang’e 5) برای جمع‌آوری نمونه‌های ماه، با برخاستن صعودگر، عملیات بازگشت به زمین را آغاز کرد.

صعودگر چانگ‌ای ۵ که یکی از ۴ بخش این فضاپیماست و به همراه سطح‌نشین روی ماه فرود آمده بود ساعت ۲۲:۱۰ از منطقه‌ی اقیانوس طوفان‌ها در ماه برخاست تا پس از نمونه‌های تازه‌ای را که پس از بیش از ۴۰ سال از ماه جمع‌آوری شده است را با خود به زمین بیاورد.

طی ۶ دقیقه پس از برخاست، فرآیند قرارگیری صعودگر در مدار ماه به خوبی انجام شد و با قرارگیری در مدار ماه با مدارگرد چانگ‌ای ۵ ملاقات خواهد کرد تا نمونه‌های جمع‌آوری شده را به آن تحویل دهد. بدین ترتیب یک ملاقات و لنگراندازی بسیار چالش‌برانگیز بین این صعودگر کوچک و مدارگرد چانگ‌ای ۵ در پیش خواهد بود. این عملیات با توجه به تأخیر زمانی برای ارسال فرمان‌ها به ماه که در فاصله‌ی تقریبا ۳۸۰۰۰۰ کیلومتری قرار دارد به صورت خودکار انجام خواهد شد..

فرآیند نهایی ملاقات این دو فضاپیما روز شنبه ۵ نوامبر (۱۵ آذر) آغاز و ۳ و نیم ساعت بعد پهلوگیری انجام می‌شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، چین سپس برای گام آخر سفر چانگ‌ای ۵ آماده می‌شود که بازگشت به زمین خواهد بود. اگرچه فضاپیما بلافاصله راهی زمین نمی‌شود و باید چند روز در مدار ماه منتظر بماند تا پنجره‌ی زمانی مناسبی برای پرتاب باشد و بتواند با روشن کردن موتورهای خود به سفر به سمت زمین را آغاز کند.

اختصاص زمان دقیق انجام این مانور به مدارگرد اجازه می‌دهد تا ماژول بازگشت به زمین را در زمان دقیق به زمین برساند تا در «بنر سیزیوانگ» (Siziwang Banner) مغولستان داخلی فرود بیاید. این منطقه همان جایی است که اداره‌ی ملی فضایی چین برای بازگشت فضانوردان فضاپیمای «شنزو» (Shenzhou) از آن استفاده کرده است.

سفر فضاپیمای چانگ‌ای به زمین، پیش از تلاش برای ورود به جو ۱۱۲ ساعت طول می‌کشد. با توجه به اینکه فضاپیماهای بازگشتی از ماه سریع‌تر از آن‌هایی هستند که از مدار پایین زمین بازمی‌گردند، مانند سفر از ایستگاه فضایی بین المللی، ماژول ورود مجدد چانگ‌ای ۵ هنگام بازگشت یک بار از جو خارج می‌شود تا برای کاهش سرعت پیش از ورود نهایی به آن کمک کند.

تلاش چانگ‌ای برای جمع‌آوری نمونه‌های ماه و آوردن آن‌ها به خانه ۲۳ نوامبر (۴ آذر) با پرتاب موشک لانگ مارچ ۵ (Long March 5) از جنوب چین آغاز شد. فضاپیما چهار و نیم روز بعد به مدار ماه وارد شد و سطح‌نشین در تاریخ ۱ دسامبر (۱۱ آذر) در عملیاتی تماشایی روی ماه نشست و بلافاصله آغاز به گرفتن عکس و جمع‌آوری نمونه‌های ماه توسط یک مته و یک قاشقک کرد. بدین ترتیب ظرف ویژه‌ی نمونه‌ها طی ۱۹ ساعت پس از فرود پر و نمونه‌ها به صعودگر انتقال پیدا کرد.

این صعودگر فقط چند صد کیلوگرم وزن دارد و برای دستیابی به مدار ماه به سرعت بیش از ۶۰۱۱ کیلومتر بر ساعت یا کمی بیش از ۱٫۶۷ کیلومتر بر ثانیه نیاز دارد. جایی که مدارگرد ماه چانگ‌ای ۵ به همراه ماژول بازگشت منتظر آن هستند تا ۲ کیلوگرم نمونه‌ی جمع‌آوری شده را از آن تحویل بگیرند.

با تحویل گرفتن نمونه‌ها یک گام مهم دیگر را پشت سر گذاشته خواهد گذاشت تا فضاپیما برای آغاز حرکت به سوی زمین آماده باشد. مأموریت چانگ‌ای در مجموع ۲۳ روز طول خواهد کشید اما رسیدن نمونه‌ها به زمین آغاز کاوش‌ها و مطالعاتی است که تا سال‌ها طول خواهد کشید و اطلاعات تازه‌ای از فرآیند شکل‌گیری ماه و منظومه‌ی شمسی در اختیار بشر می‌گذارد.

عکس کاور: برخاستن صعودگر چانگ‌ای ۵ از سطح ماه

Credit: CNSA

منبع: Space

 برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما