نخستین راهپیمایی فضایی یک فضانورد زن چینی انجام شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نخستین راهپیمایی فضایی مأموریت شنژو 13 چین

فضانوردان شنژو ۱۳ چین امروز ۷ نوامبر (۱۶ آبان) نخستین راهپیمایی فضایی مأموریت خود را در حالی انجام دادند که نخستین راهپیمایی فضایی یک فضانورد زن چینی هم محسوب می‌شود.

سه خدمه‌ی مأموریت «شنژو ۱۳» (Shenzhou 13) شامل فرمانده «ژای ژیگانگ» (Zhai Zhigang)، «وانگ یاپینگ» (Wang Yaping) و «یه گوانگفو» (Ye Guangfu) روز ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) ساعاتی پس از پرتاب به ماژول «تیان‌هه» (Tianhe) از ایستگاه فضایی «تیان‌گونگ» (Tiangong) چین رسیده بودند.

با وجود اشاره‌های محدودی که هفته‌ی گذشته مقامات فضایی چین در گفت‌وگو با شبکه‌ی ملی این کشور داشتند، آژانس مأموریت‌های سرنشین‌دار چین (CMSA) تا کنون اطلاعاتی درباره‌ی برنامه‌ی فضانوردان شنژو ۱۳ ارائه نکرده بود اما امروز اعلام کرد که راهپیمایی فضایی در حال انجام است.

در این عملیات برون‌ایستگاهی فضانوردان ژای ژیفانگ فرمانده مأموریت و وانگ یاپینگ دومین فضانورد زن چین که در فضا فعالیت می‌کند، حضور داشتند. وانگ اکنون نخستین زن چینی است که تجربه‌ی راهپیمایی فضایی دارد و عملیات آن‌ها حدود ۶ و نیم ساعت طول کشید و در ساعت ۰۱:۱۶ بامداد به وقت پکن (۲۰:۴۶ به وقت تهران) پایان یافت.

وانگ یاپینگ در سال ۲۰۱۳ در مأموریت شنژو ۱۰ دومین زن چینی در فضا لقب گرفت. در همین حال ژای نخستین فضانورد چینی بود که در طول مأموریت شنژو ۷ در سال ۲۰۰۹ یک راهپیمایی فضایی انجام داد.

«وو هائو» (Wu Hao) دستیار پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش فضانوردان چین گفت: «فضانوردان شنژو ۱۳ تنظیمات استقرار خود را انجام داده‌اند و لباس فضایی جدید فعالیت‌های برون‌ایستگاهی را پوشیده‌اند. این لباس را به‌تازگی با فضاپیمای باری تیان‌ژو ۳ (Tianzhou 3) فرستاده بودیم و آزمایش‌های گوناگونی را کامل کرده است تا مطمئن شویم که به‌خوبی برای فعالیت‌های خارج از ایستگاه تنظیم شده است.»

لباس فضایی جدید خدمه‌ی شنژو 13

لباس فضایی جدید خدمه‌ی شنژو ۱۳
Credit: CMSA

پیش از این دو لباس فضایی برای پشتیبانی از پیاده‌روی فضایی مأموریت قبلی یعنی شنژو ۱۲ توسط فضاپیمای باری تیان‌ژو ۲ به ایستگاه چین فرستاده شده بود اما فرستادن لباس‌های اضافی نشان می‌دهد که یکی باید به‌طور اختصاصی برای وانگ باشد.

طبق اعلام آژانس مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار چین، دو تا سه فعالیت برون‌ایستگاهی برای مأموریت شش ماهه‌ی شنژو ۱۳ برنامه‌ریزی شده است. اهداف اصلی شامل نصب یک آداپتور برای فراهم کردن امکان اتصال بازوی بزرگ‌تر ماژول تیان‌هه به بازوی کوچک‌تر دیگری است که در ماژول آینده قرار خواهد داشت.

خدمه‌ی شنژو ۱۳ در طول سه هفته‌ی گذشته در مدار زمین بوده‌اند. این مأموریت قرار است دو برابر طولانی‌ترین مأموریت سه ماهه‌ی شنژو ۱۲ باشد و رکورد مأموریت‌های فضایی قبلی چین را بشکند.

به گفته‌ی CMSA در طول این مدت، فضانوردان با موفقیت تدارکات را از فضاپیمای باری تیان‌ژو به ماژول تیان‌هه منتقل کرده‌اند که شامل ابزارهای لازم برای تعمیر و نگهداری، انجام تمرینات روزانه برای مقابله با اثرات ریزگرانش و انجام معاینات پزشکی و آزمایش‌های علمی می‌شود.

فیلمی که این هفته منتشر شد، نشان داد که وانگ یاپینگ و همچنین یه گوانگفو که اولین سفر خود را به فضا انجام می‌دهد، محتوای میکروبی آب را هم در ایستگاه فضایی چین آزمایش کرده‌اند.

خدمه همچنین برای عملیات اضطراری از جمله تخلیه و کمک‌های اولیه آماده شدند و حفاری کردند. در همین حال، بر روی زمین در مرکز پرتاب ماهواره‌ی جیکوان، یک موشک لانگ مارچ ۲اف و فضاپیمای شنژو ۱۴ آماده‌ی آغاز عملیات در صورت ایجاد شرایط اضطراری در آزمایشگاه مداری چین شدند.

عکس کاور: نخستین راهپیمایی فضایی مأموریت شنژو ۱۳
Credit: CMSA

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما