چگونه یخچال را در ۱۵ دقیقه تمیز و مرتب کنیم؟

۲۱ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

حتما تاکنون برای شما اتفاق افتاده که مهمان داشته باشید، اما ناگهان متوجه می‌شوید که جای کافی برای نگهداری مواد غذایی را ندارید؛ یا اینکه یک ماده‌ی غذایی را به گمان اینکه تمام شده، چند بار خریدید و بعد متوجه شدید که همان ماده‌‌ی غذایی در یخچال مانده و فاسد شده است! پس وقتش رسیده که یخچال خود را تمیز و مرتب کنید. تمیز کردن یخچال، باعث مرتبی آشپزخانه‌ی شما خواهد شد.

تنها با رعایت چند نکته‌ی ساده، به راحتی می‌توانید یخچال خود را تنها در عرض پانزده دقیقه تمیز و مرتب کنید. با ما در دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

راه‌کارهای ساده برای تمیز کردن یخچال

تمیز کردن یخچال

یخچال به‌ هم ریخته باعث می‌شود که مواد غذایی به سرعت فاسد شوند، بدون آنکه بدانید حتی وجود دارند!

اگر خانه‌دار باشید و از یخچال خانه زیاد استفاده کنید، احتمالا چندین بار در ماه به ذهنتان خطور می‌کند که یخچال را تمیز کرده و تمام مواد غذایی را از نو بچینید. اما احتمالا فکر کردن به آن هم سرتان را به درد می‌آورد. تمیز کردن یخچال از آن دسته کارهایی است که نیاز به وقت و حوصله‌ی زیادی دارد.

برای انجام کارهای بزرگ، این کارها  را به چند کار کوچک‌تر تبدیل کرده و کارهای کوچک‌تر را کم‌کم انجام دهید. شما می‌توانید با چند کار ساده، یخچال خود را تمیز کرده و همیشه مرتب نگه دارید.

در قدم اول، شما باید یک تقویم ماهانه داشته باشید و هر دو ماه یکبار، یخچال را تمیز کنید. لبته تعداد دفعات تمیز کردن یخچال بستگی به خود شما دارد، برای برخی از افراد یک بار تمیز کردن ماهیانه یخچال نیاز است.

تمیز کردن یخچال فوت و فن‌هایی دارد که اگر به درستی و سر موقع انجام دهید، وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. اگر این کارها را به طور مرتب انجام دهید، در دفعات بعد تمیز کردن یخچال تنها ۵ دقیقه زمان لازم خواهد داشت.

۱. یخچال را خالی کنید

در ابتدا بهتر است محتویات یخچال را خالی کرده و تمام وسایل درون یخچال را بیرون بیاورید.

 • هیچ‌گاه درب یخچال را به مدت طولانی باز نگذارید، این کار به یخچال شما آسیب می‌رساند.

۲. طبقات یخچال را جدا کنید

طبقات را با آب سرد و اسکاچ نرم بشویید. اجازه دهید تا به طور کامل خشک شود و بعد دوباره درون یخچال بگذارید.

 • از آنجا که محیط یخچال سرد است، طبقات را با آب داغ نشویید؛ چرا که ممکن است طبقات بشکنند.
 • طبقات و قفسه‌ها را داخل ماشین ظرفشویی نگذارید.

۳. یخچال را تمیز کنید

حال که یخچال خالی شده است، تمام قفسه‌ها، کشوها، زیر و روی یخچال را دستمال نم‌دار بکشید. اگر آلودگی و لک‌های سرسختی روی یخچال باقی مانده، بهتر است کمی جوش شیرین را در آب ولرم مخلوط کرده و دستمال نم‌دار را به آن آغشته کرده و یخچال را تمیز کنید. بهترین مایع برای شست‌وشوی داخل یخچال، مخلوط آب ولرم و آبلیمو یا آب و جوش شیرین است. این دو مایع، هم قدرت تمیزکنندگی بالایی دارند و هم بی‌بو هستند.

 • حتما از یک پارچه‌ی حوله‌ای یا نخی استفاده کنید تا رد رطوبت روی یخچال باقی نماند.
 • پس از آنکه تمام یخچال را تمیز کردید، اجازه دهید تا یخچال به طور کامل خشک شود، بعد مواد غذایی را داخل آن قرار دهید.
 • یخچال را از برق بکشید. اگر هوا گرم است، مواد غذایی را در جایی قرار دهید که خنک است. تمیز کردن و چیدمان دوباره یخچال نباید بیشتر از پانزده دقیقه طول بکشد.
 • هر بار که لکی روی یخچال می‌بینید، به سرعت آن را پاک کرده و اجازه ندهید که لکی روی یخچال باقی بماند.

یک دستمال میکروفایبر بردارید و لاستیک دور یخچال را تمیز کنید. اگر حس می‌کنید که هنوز تمیز نشده، یک مسواک نرم بردارید و لابه‌لای لاستیک درب یخچال را به دقت تمیز کنید. این کار عمر یخچال شما را افزایش خواهد داد.

احتمالا در دفعه‌ی اول، این کار بیشتر از پانزده دقیقه طول خواهد کشید، اما نگران نباشید. اگر یخچال مرتبی داشته باشید، کل پروسه‌ی تمیز کردن یخچال کمتر از پانزده دقیقه به طول خواهد انجامید!

راه‌کارهای ساده برای مرتب کردن یخچال

مرتب کردن یخچال

مرتب کردن یخچال نیز از آن دست کارهایی است که اگر با قواعد و اصول درست انجام شود، راحتی کار شما را چند برابر خواهد کرد. از طرف دیگر، اگر یخچال مرتبی داشته باشید، استفاده از مواد غذایی نیز ساده‌تر خواهد بود. برای داشتن یک یخچال مرتب، مراحل زیر را گام به گام انجام دهید.

۱. مواد غذایی داخل یخچال را دسته‌بندی کنید

مواد غذایی را دسته‌بندی کرده و هر طبقه را مخصوص یک یا دو دسته مرتب کنید. مثلا لبنیات را در یک قفسه بگذارید، سبزیجات را در قفسه‌ی دیگر و…

نوشیدنی‌ها باید در قفسه‌های درب یخچال قرار گیرند.

۲. تاریخ مواد غذایی را چک کنید

تاریخ تولید و انقضای هر ماده‌ی غذایی را به دقت چک کنید. مثلا اگر دو پنیر دارید که تاریخ انقضای یکی از آن‌ها نزدیک است، آن را دم دست گذاشته تا آن را سریع‌تر مصرف کنید.

۳. مواد غذایی پرمصرف را دم دست بگذارید

همه‌ی ما می‌دانیم که چه موادی پرمصرف هستند و باید دم دست باشند. هر ماده‌ی غذایی که تاریخ انقضای نزدیک‌تری دارد، یا سرعت فاسد شدن بیشتری دارد (مانند شیر) را در جلوی یخچال بگذارید. مواد غذایی پر مصرف (مانند تخم مرغ) را جلوی دستتان و در طبقه‌های بالای یخچال بگذارید.

۴. دور ریختنی‌ها را دور بریزید

مثلا پنیری دارید که خیلی وقت است کسی لب به آن نزده؛ بهتر است آن را دور بیاندازید. تنها موادی را به یخچال برگردانید که تازه بوده و قرار است که خورده شوند.

۵. مواد غذایی را از جعبه خارج کنید

توصیه می‌کنیم که مواد غذایی را از  بسته‌بندی خارج کرده، سپس در یخچال قرار دهید. خارج کردن مواد غذایی از بسته‌بندی چند مزیت دارد:

 • جای کمتری را اشغال می‌کند.
 • زودتر متوجه تمام شدن آن می‌شوید.
 • یخچال را از بی‌نظمی و نامرتب بودن نجات می‌دهد.

۶. از بسته‌بندی‌های شفاف استفاده کنید

پلاستیک و مشتقات آن، برای محیط زیست خطرناک هستند. سعی کنید تا کمتر از مواد پلاستیکی استفاده کنید و اگر قابلیت استفاده‌ی مجدد را دارند، حتما آن‌ها را تمیز کرده و دوباره استفاده کنید.

برای زیبایی و استفاده‌ی راحت‌تر از مواد غذایی، توصیه می‌کنیم تا آن‌ها را داخل بسته‌بندی‌های شفاف قرار دهید. انواع پلاستیک‌ها و نایلون‌های زیپ‌دار، ظروف شیشه‌ای و پلاستیکی شفاف و… بهترین انتخاب‌ها برای بسته‌بندی مواد غذایی هستند.

 • دقت کنید که از اجناس مرغوب پلاستیکی استفاده کنید تا مواد غذایی مسموم نشوند.

۷. مواد غذایی مغذی را انتخاب کنید

اگر به دنبال یک رژیم غذایی سالم و مقوی هستید، سعی کنید تا مواد غذایی تازه را جلوی چشمان خود بگذارید. مثلا سبزیجات مختلف را در جایخچالی‌های شفاف قرار دهید و طوری مرتب کنید که با هر بار باز یا بسته کردن درب یخچال، اول چشمتان به آن‌ها بیفتد.

می‌توانید سبزیجات را به حالت ایستاده قرار داده و کمی آب در ته ظرف بریزید. با این کار، تا مدت‌ها سبزیجات تازه می‌مانند.

از بین بردن بوی بد یخچال

از بین بردن بوی بد یخچال

از آنجا که یخچال، مکانی برای نگهداری مواد غذایی است؛ ممکن است هر از گاهی بوی نامطبوعی به خود بگیرد. با این راهکارها از شر بوی بد یخچال خلاص خواهید شد:

 • یک فنجان پودر یا دانه‌ی قهوه را در یخچال قرار دهید. قهوه بوی بد یخچال را جذب می‌کند.
 • یک فنجان جوش شیرین را در یخچال قرار دهید. تاریخ قرار دادن جوش شیرین را یادداشت کرده و ماهیانه یکبار، جوش شیرین تازه را جایگزین کنید.
 • عصاره‌ی وانیل رایحه‌ی بسیار خوشی دارد و یخچال را خوشبو خواهد کرد.
 • سعی کنید تمام مواد غذایی را در ظروف دربسته قرار دهید. ظروف درب‌دار مانع از پخش شدن بوی مواد غذایی خواهند شد.

در پایان

یخچال قلب آشپرخانه است و تمیز و مرتب کردن آن، جلوه‌ی زیبایی به آشپزخانه‌ی شما خواهد داد. از آنجا که یخچال محل نگهداری مواد غذایی است، بنابراین بسیار مهم است که همواره تمیز و مرتب باشد. با راه‌کارهایی که در این مقاله ارائه شد، به راحتی می‌توانید یخچال خود را تمیز کرده و از مرتب بودن آن لذت ببرید.

منبع: the spruce

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه