بهترین روش برای تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره‌

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
تمیز کردن پنجره‌ی دو جداره

تمیز کردن پنجره‌ها یکی از کارهایی است که کمتر کسی از انجام آن لذت می‌برد؛ چون یک کار خسته کننده و زمان‌بر است. به همین دلیل بسیاری از افراد از پنجره‌های دوجداره برای خانه‌ی خود استفاده می‌کنند‌. نگه داری و تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره نسبت به سایر پنجره‌ها آسان‌تر است. علاوه بر این، این نوع پنجره در کاهش آلودگی صوتی و صرفه جویی در مصرف انرژی هم مفید است.

هر نوع پنجره‌ای روش تمیز کردن خاص خودش را دارد. تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره هم اصول خاصی دارد. برای تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره ابتدا باید از شرایط آب و هوایی مطلع شوید. تمیز کردن این نوع پنجره‌ در هوای خیلی سرد یا بارانی کار اشتباهی است.

اگر می‌خواهید با بهترین روش‌های تمیز کردن پنجره‌های دوجداره آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید. در ادامه به بررسی دردسرهای تمیز کردن پنجره‌های دوجداره، نکات مهم در تمیز کردن این نوع پنجره‌، محلول مورد نیاز برای تمیز کردن و روش تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره می‌پردازیم‌. در ادامه با ما همراه باشید.

دردسر‌های تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره چیست؟

معمولا تمیز کردن پنجره‌ها، یک کار سخت و طاقت فرسا است. اگر روش تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره را بلد نباشید، این کار برایتان سخت‌تر هم می‌شود.

در تمیز کردن کمتر وسایلی از خانه نیاز می‌شود شرایط آب و هوایی را در نظر بگیریم. اما توجه به آب و هوا هنگام تمیز کردن پنجره‌ها یک نکته‌ی بسیار مهم است. این موضوع فرآیند تمیز کردن پنجره‌ها را کمی دشوار می‌کند، چون نمی‌توانید هر زمان که خواستید به تمیز کردن آن‌ها بپردازید.

تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره از بیرون، هم دشوار است و هم خطرناک. در صورتی که پنجره‌ بزرگ باشد، دشواری تمیز کردن پنجره‌ بیشتر می‌شود. پنجره‌ی دوجداره اگر به درستی تمیز نشود، زرد می‌شود، که این مسئله باعث از بین رفتن نمای آن می‌شود.

ویژگی‌های خاص پنجره‌های دوجداره، مانند نحوه‌ی باز شدن، کشویی بودن و بزرگی یا کوچکی آن‌ها از جمله مواردی هستند که بر روی تمیز کردن این نوع پنجره‌ها تاثیر می‌گذارند.

در تمیز کردن پنجره‌های دوجداره به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره

تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره در حفظ و نگه‌داری شیشه و قاب پنجره تاثیر می‌گذارد. بهتر است در تمیز کردن پنجره‌های دوجداره به نکات زیر توجه کنید:

  • هرگز از اسکاچ برای پاک کردن کثیفی و لکه‌های قاب پنجره استفاده نکنید؛ چون این کار به پنجره آسیب می‌زند.
  • از استفاده از هر نوع دستمال یا سیم زبر برای تمیز کردن قاب و شیشه پرهیز کنید.
  • حواس‌تان باشد هنگام تمیز کردن پنجره، بیش از حد با دست‌تان به شیشه و قاب آن فشار وارد نکنید؛ چون این کار سبب آسیب به قاب و شیشه‌ی پنجره‌ی دوجداره خواهد شد.
  • در تمیز کردن پنجره‌های دوجداره، تا حد امکان از اسفنج‌های زبر و مواد شوینده‌ی قوی مانند وایتکس استفاده نکنید.
  • اگر در شهرهای بزرگ که آلودگی و گرد و غبار بیشتر است زندگی می‌کنید، بهتر است هر سه تا چهار ماه یک بار و اگر در مناطق روستایی زندگی می‌کنید، سالی دو بار پنجره‌ها را تمیز کنید.
  •  آب داخل سطل مخصوص شست‌وشوی پنجره را حین تمیز کردن چند بار عوض کنید،‌ تا مطمئن شوید برای تمیز کردن قاب پنجره از آب تمیز استفاده می‌کنید.
  • برای تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره با سرکه، اجازه دهید سرکه به مدت ده دقیقه روی پنجره بماند تا به خوبی کثیفی‌ها را تمیز کند‌. سپس با یک پارچه‌ی نرم، تمام مایعات اضافی را پاک کنید.
  • برای تمیز کردن لبه و گوشه‌های قاب پنجره می‌توانید از یک دستمال یا یک اسفنج ضخیم استفاده کنید.
  • اگر روی پنجره کپک وجود دارد، می‌توانید از مقدار بسیار کمی وایتکس استفاده کنید.
  • یک سمت پنجره را در جهت عمودی و سمت دیگر را در جهت افقی تمیز کنید‌. با این کار می‌توانید سمتی را که لک میوفتد، تشخیص دهید.

در تمیز کردن پنجره‌های دوجداره از چه محلولی استفاده کنیم؟

محلول مناسب برای تمیز کردن پنجره‌های دوجداره

محلول آب گرم و صابون به همراه یک پارچه‌ی نرم، بهترین ترکیب برای تمیز کردن قاب پنجره‌های دوجداره است. اگر محلول آب گرم و صابون برای تمیز کردن پنجره‌ها کافی نبود، می‌توانید از سرکه استفاده کنید. حتما شما هم به تاثیر شگفت‌انگیز سرکه در تمیز کردن پی برده‌اید. ترکیب سرکه و آب در تمیز کردن پنجره‌های دوجداره، به‌ویژه اگر روی قاب پنجره چرک یا چربی باشد، بسیار موثر هستند.

در صورتی که روی پنجره لکه‌ای بود که با هیچ کدام از این روش‌ها تمیز نشد، از محلول‌های تمیزکننده‌ی مخصوص پنجره‌های دوجداره استفاده کنید. برای تمیز کردن گوشه‌های قاب پنجره هم می‌توانید از سرپوش‌های باریک جاروبرقی استفاده کنید.

روش تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره چیست؟

تمیز کردن پنجره‌های دوجداره، در صورتی که روش تمیز کردن آن را بلد باشید، کار سخت و پیچیده‌ای نیست و نیازی به استفاده از مواد شوینده‌ی گران‌قیمت ندارد. بهترین روش، همان روش‌های طبیعی است.

لازم نیست از تمیزکننده‌های مخصوص پنجره‌های دوجداره استفاده کنید، چون ترکیب آب و سرکه برای براق و تمیز کردن پنجره‌ کافی خواهد بود. ترکیب آب داغ و صابون و البته کمی زور بازو هم به تمیز کردن پنجره‌های دوجداره کمک می‌کند.

اما باید در نظر داشته باشید که با تمیز کردن، تمام مشکلات این نوع پنجره‌ها حل نمی‌شود. اگر پنجره‌ی شما ترک برداشته، شکسته یا چندین سال از خرید آن می‌گذرد، وقت آن است که پنجره دوجداره‌ی خود را با یک پنجره‌ی جدید تعویض کنید.

روش‌های تمیز کردن قاب، شیشه و لولای پنجره‌ی دوجداره چگونه است؟

روش‌های تمیز کردن قاب، شیشه و لولای پنجره‌ی دوجداره

گرد و غبار و آلودگی‌ها سبب کثیف شدن قاب و شیشه‌ی پنجره‌ها می‌شوند. در ساخت پنجره‌های دوجداره از مواد لغزنده استفاده شده است، که این موضوع باعث می‌شود تمیز کردن پنجره‌ها راحت‌تر شود.

همانطور که اشاره کردیم، تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره اصول خاصی دارد. برای تمیز کردن پنجره‌ها باید ابتدا از قاب آن‌ها شروع کنید. در ادامه به نحوه‌ی تمیز کردن قاب، شیشه و لولای پنجره‌ی دوجداره می‌پردازیم.

• تمیز کردن قاب پنجره‌ی دوجداره

تمیز کردن قاب پنجره‌ی دوجداره آسان‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. برای این کار ابتدا باید چهارچوب پنجره‌ی دوجداره را با آب گرم تمیز ‌کنید. یک سطل را پر از آب گرم کنید. سپس یک پارچه‌ی نخی نرم را داخل آب فرو کرده و به آرامی سطوح داخل و خارج قاب پنجره را به طور کامل تمیز کنید. بعد از اینکه تمیز کردن قاب پنجره را تمام کردید، آن را خشک کنید.

بعضی از افراد برای پاک کردن کامل آلودگی‌ها، از بخارشو استفاده می‌کنند. استفاده از بخارشو گزینه‌ی خوبی است. اما ممکن است تیغه یا برس مخصوص بخارشو که برای شست‌وشوی قسمت‌های کوچک یا ریز طراحی شده، زبر باشد و سبب ایجاد خراش بر روی چهارچوب پنجره‌ی دوجداره شود‌.

بهترین گزینه برای تمیز کردن قاب پنجره، استفاده از یک پارچه‌ی نخی سفید رنگ و نرم است. علت اینکه پارچه باید سفید رنگ باشد این است که ممکن است پارچه‌های رنگی به قاب پنجره‌‌ی دوجداره رنگ بدهند. بنابراین از پارچه‌های نخی سفید و نرم استفاده کنید تا نه قاب رنگ بگیرد و نه روی آن خراش بیفتد.

بنابراین بهترین گزینه، استفاده از یک پارچه‌ی نخی سفید رنگ و نرم است. علت اینکه پارچه باید سفید رنگ باشد این است که ممکن است پارچه‌های رنگی به قاب پنجره‌‌ی دوجداره رنگ بدهند. پاک کردن این لکه‌های رنگی از روی قاب پنجره کار چندان آسانی نیست. بنابراین از پارچه‌های نخی سفید و نرم استفاده کنید تا نه قاب رنگ بگیرد و نه روی آن خراش بیفتد.

از محلول آب گرم و صابون برای تمیز کردن قاب پنجره‌ی دوجداره استفاده کنید. همانطور که اشاره کردیم، آب گرم و صابون موثرترین ترکیب برای تمیز کردن پنجره‌ی‌ دوجداره است و گاهی اوقات بهترین نتیجه را هم می‌دهد.

در یک سطل، محلول آب گرم و صابون درست کنید و با کمک یک اسفنج نرم و تمیز، پنجره‌ها را بشویید. به‌ هیچ‌ وجه از اسکاچ‌های زبر برای شست‌وشو‌ی پنجره‌ی دوجداره استفاده نکنید، چون زبری اسکاچ سبب ایجاد خراش بر روی نوار درزبندی قاب پنجره‌ها و حتی تخریب آن می‌شود. پس از تمیز کردن با محلول آب گرم و صابون، قاب پنجره را با یک پارچه‌ی نم‌دار بدون پرز خشک کنید.

• تمیز کردن شیشه‌ی پنجره‌ی دوجداره

تمیز کردن شیشه‌ی پنجره‌ی دوجداره

برای تمیز کردن شیشه‌های دوجداره بهتر است از محلول آب و سرکه استفاده کنید. این محلول طبیعی است و برای سلامت شما ضرری ندارد. همچنین به پنجره‌ی دوجداره آسیبی نمی‌زند.

بعد از تمیز و خشک کردن قاب پنجره، باید تمیز کردن شیشه‌ها را شروع کنید. برای تمیز کردن شیشه‌های دوجداره بهتر است از محلول آب و سرکه استفاده کنید. این محلول طبیعی است و برای سلامت شما ضرری ندارد. همچنین به پنجره‌ی دوجداره آسیبی نمی‌زند.

برای درست کردن این محلول، دو فنجان آب را با مقدار کمی سرکه مخلوط کرده و شیشه‌ها را با آن تمیز کنید. پس از انجام تمام مراحل، شیشه‌ها، قاب و چهارچوب پنجره‌های دوجداره کاملا تمیز و براق می‌شوند.

حواس‌تان باشد از مقدار زیادی سرکه برای تمیز کردن پنجره استفاده نکنید، چون این کار باعث می‌شود پنجره‌ها تا مدت‌ها بوی سرکه بگیرند. پس دو قاشق غذاخوری سرکه برای یک سطل آب کافی است.

• تمیز کردن لولای پنجره‌ی دوجداره

به مرور زمان در لولای پنجره‌ی دوجداره گرد و خاک جمع می‌شود. برای تمیز کردن لولای پنجره باید آن را گردگیری کنید.

برای این کار ابتدا باید پنجره را تا جایی که ممکن است باز کرده و با یک دستمال میکروفایبر، همه‌ی کثیفی‌ها و گرد و غبار و خاک را از اطراف و گوشه‌ی کنار قاب پنجره پاک کنید. برای تمیز کردن لولای پنجره می‌توانید از دستمال میکروفایبر یا سرپوش‌های باریک جاروبرقی استفاده کنید و تمام گرد و غبار جمع شده را پاک کنید.

چه زمانی باید پنجره‌ی دوجداره را تمیز کنیم؟

بیشتر افراد تصور می‌کنند روزهای آفتابی، بهترین زمان برای تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره‌ است. باید به شما بگوییم که این یک تصور غلط است و اتفاقا باید تمیز کردن شیشه‌ها را در روزهای ابری انجام دهید. این مسئله بر خلاف باور عموم است، چون همه فکر می‌کنند با کمک نور خورشید می‌توان خاک روی شیشه را بهتر دید.

اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که نور مستقیم خورشید، خیلی سریع پنجره را خشک می‌کند و لکه‌ی آب یا مایع تمیزکننده بر روی شیشه باقی می‌ماند. تمیز کردن شیشه در روز ابری به شما کمک می‌کند تمام لکه‌ها را ببینید. بهترین زمان برای تمیز کردن پنجره‌های دوجداره، در پایان زمستان و قبل از عید نوروز است.

سخن پایانی

یکی از ویژگی‌های مثبت پنجره‌های دوجداره در مقایسه با سایر پنجره‌های آلومینیومی و آهنی، شست‌وشو و تمیز کردن آسان آن‌ها است. فقط باید اصول ذکر شده در این مقاله را رعایت کنید تا هم پنجره‌‌ تمیز و براق شود و هم آسیبی به آن وارد نشود.

در روزهای آفتابی پنجره‌های دوجداره را تمیز نکنید، چون لکه‌ی آب و ماده‌ی شوینده سریع خشک می‌شود و جای آن روی شیشه باقی می‌ماند. بنابراین تا حد امکان این کار را در روزهای ابری انجام دهید. حواس‌تان باشد برای تمیز کردن پنجره‌ی دوجداره‌ از دستمال یا اسکاچ زبر استفاده ‌نکنید.

منبع: southcoast windows, apex windows, ezine articles, ecmsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما