۹ روش ساده و مؤثر برای پاکسازی ریه‌

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
پاکسازی ریه

ریه‌ها نقش مهمی در بدن‌ ما دارند و کارهای زیادی انجام می‌دهند. اگرچه بیشتر افراد به ندرت به محافظت از سلامت ریه‌ها‌یشان فکر می‌کنند، اما با انجام بعضی اقدامات ساده می‌توان به بهبود عملکرد و پاکسازی ریه کمک کرد. هوایی که استنشاق می‌کنیم، از طریق آلاینده‌های مختلف آلوده می‌شود. همه چیز از گرده تا مواد شیمیایی و دود غیر مستقیم سیگار می‌توانند در هوا بمانند و وارد ریه‌های ما شوند‌. ریه‌ها اندام‌هایی هستند که وظیفه‌ی پاکسازی خود را به عهده دارند، با این حال با بعضی کارهای ساده مثل تعویض فیلترها یا بخور دادن می‌توانید به پاکسازی ریه‌های خود کمک کنید.

پاکسازی ریه‌‌ برای افراد مبتلا به بیماری‌هایی که منجر به دشواری‌های تنفسی می‌شوند، مانند آسم، بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) یا سیستیک فیبروزیس (فیبروز سیستیک) مفید است. افرادی که زیاد سیگار می‌کشند یا از بعضی از داروهای استنشاقی استفاده می‌کنند هم می‌توانند از مزایای پاکسازی ریه‌ بهره‌مند شوند. روش‌های زیادی برای پاکسازی ریه وجود دارد، از جمله تغییر سبک زندگی و انجام تمرینات تنفسی که به دفع مایعات اضافی از ریه‌ها کمک می‌کنند. در این مقاله ۹ روش‌ مؤثر برای پاکسازی ریه را معرفی می‌کنیم. در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱. دستگاه تصفیه‌ی هوا بخرید

پاکسازی ریه را با بهبود کیفیت هوای خانه‌تان شروع کنید. به این منظور می‌توانید در هر اتاق‌، یک دستگاه تصفیه‌ی هوا قرار دهید، یا برای کل خانه فقط یک دستگاه تصفیه‌ی هوا تهیه کنید.

۲‌. فیلترهای خانه‌ی خود را عوض کنید

علاوه بر خرید دستگاه تصفیه‌ی هوا، باید تمام فیلترهای خانه‌تان را تعویض کنید و تمام فیلترها از جمله فیلتر هواکش دستشویی، فیلتر دستگاه تهویه‌ی هوا یا وسایل گرمایشی را هر چند وقت یک بار تمیز کنید.

۳. برای پاکسازی ریه بخار درمانی را امتحان کنید

برای پاکسازی ریه بخار درمانی را امتحان کنید

بخار به گرما و رطوبت هوا اضافه می‌کند، که این موضوع تنفس را بهبود می‌بخشد و به نرم شدن مخاط موجود در مجاری تنفسی و ریه‌ها کمک می‌کند. استنشاق بخار آب می‌تواند به شما کمک کند راحت‌تر نفس بکشید.

بخار درمانی یا بخور دادن، شامل استنشاق بخار آب به منظور باز کردن مجاری تنفسی و کمک به ریه‌ها در تخلیه‌ی مخاط می‌شود. افرادی که دچار بیماری‌های ریوی هستند، ممکن است متوجه شوند که علائمشان در آب و هوای سرد یا خشک بدتر می‌شود. این شرایط آب و هوایی می‌تواند غشای مخاطی موجود در مجاری تنفسی را خشک و جریان خون را محدود کند. اما بخار به گرما و رطوبت هوا اضافه می‌کند، که این موضوع تنفس را بهبود می‌بخشد و به نرم شدن مخاط موجود در مجاری تنفسی و ریه‌ها کمک می‌کند. استنشاق بخار آب می‌تواند به شما کمک کند راحت‌تر نفس بکشید.

نتایج یک مطالعه‌ی کوچک بر روی ۱۶ مرد مبتلا به انسداد ریوی مزمن (بیماری ریوی با علامت اختصاری COPD، که تنفس را دشوارتر می‌کند) نشان داد که بخور، منجر به کاهش قابل توجه ضربان قلب و تعداد تنفس در هر دقیقه شد‌. اما شرکت‌کنندگان بهبود مداومی را در عملکرد تنفسی‌ خود نشان ندادند. این روش درمانی می‌تواند یک راه حل مؤثر اما موقت باشد. با این ‌حال، محققان باید برای درک کامل تأثیرات بخار درمانی بر روی سلامت ریه‌ها، تحقیقات بیشتری انجام دهند.

۴. از خوشبوکننده‌های مصنوعی هوا استفاده نکنید

شاید فکر کنید با استفاده از خوشبوکننده‌های هوا، شمع‌های معطر یا دستگاه‌های موم گرم‌کن به بهبود هوای خانه‌ کمک می‌کنید. اما واقعیت این است که این عطرها و رایحه‌ها معمولا سرشار از مواد شیمیایی مضر هستند که می‌توانند ریه‌های شما را تحریک کنند. حتی تمیزکننده‌‌ها هم می‌توانند به‌عنوان محرک ریه‌ها عمل کنند، بنابراین تا جایی که می‌توانید از محصولات طبیعی (مانند سرکه) استفاده کنید.

۵. زمان بیشتری را در فضای آزاد بگذرانید

برای پاکسازی ریه زمان بیشتری را در فضای آزاد بگذرانید

دریافت مقدار زیادی هوای آزاد می‌تواند به گسترش بافت‌های موجود در ریه‌ها و عملکرد صحیح ‌آن‌ها کمک کند. وضعیت آلودگی در محل زندگیتان را بررسی کنید. از ورزش کردن در فضای آزاد، در روز‌هایی که هوا آلوده است، پرهیز کنید. همچنین از قرار گرفتن در معرض دودها و مکان‌هایی که زباله‌ها و چوب‌ها در حال سوختن هستند، دوری کنید. اگر نگران آلودگی هوا هستید، یا در یک منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آلودگی هوا زیاد است، هنگام بیرون رفتن از منزل ماسک فیلتردار بزنید.

۶. برای پاکسازی ریه تمرینات تنفسی را انجام دهید

بعضی از تمرینات تنفسی می‌توانند عملکرد ریه‌ها را بهبود دهند، به‌ویژه برای افرادی که در حال حاضر سیگار می‌کشند، در گذشته سیگار می‌کشیدند یا دچار آسیب ریوی ناشی از بیماری مزمن ریوی هستند‌. می‌توانید از دستگاه‌هایی مانند دستگاه تنفس سنج، برای انجام تمرینات تنفسی کمک بگیرید. از این دستگاه بعد از عمل جراحی و برای کمک به فرآیند بهبود (ریکاوری) استفاده می‌شود. سایر تمرینات تنفسی به وسایل کمکی نیاز ندارند. این تمرینات به شرح زیر هستند؛

 • تنفس با لب‌های غنچه (گرد) ‌شده
 • تنفس از شکم که به‌عنوان تنفس دیافراگمی هم شناخته می‌شود.

اگر سیگار می‌کشید یا دچار آسیب ریوی هستید، باید با پزشک درباره‌ی انجام تمرینات تنفسی و گزینه‌های موجود مشورت کنید. پزشک می‌تواند شما را به کلینیک تنفس ارجاع دهد. در کلینیک تنفس، درمانگرها با تهیه‌ی یک برنامه‌ی ویژه، به شما در بهبود عملکرد ریه‌هایتان کمک می‌کنند‌‌.

۷‌. ضربه زدن به قفسه‌ی سینه

برای انجام تکنیک ضربه به قفسه‌ی سینه، باید در حالی که سرتان پایین است دراز بکشید. درمانگر دست خود را به صورت فنجان در می‌آورد و به آرامی به دیواره‌ی قفسه سینه‌ی شما ضربه می‌زند تا ترشحات از ریه‌‌های شما خارج شوند.

تکنیک ضربه به قفسه‌ی سینه، به از بین بردن مایعات اضافی از ریه‌ها کمک می‌کند. برای انجام این تکنیک، باید در حالی که سرتان پایین است دراز بکشید. درمانگر دست خود را به صورت فنجان در می‌آورد و به آرامی به دیواره‌ی قفسه سینه‌ی شما ضربه می‌زند تا ترشحات جابه‌جا شده و از ریه‌‌های شما خارج شوند.

این تکنیک معمولا به همراه تکنیک تخلیه‌ی وضعیتی انجام می‌شود. تخلیه‌ی وضعیتی شامل قرار گرفتن در پوزیشن‌های مختلف به منظور استفاده از جاذبه‌ی زمین برای خارج کردن مایعات از ریه‌ها می‌شود. در این تکنیک می‌توانید رو به پهلو، شکم یا کمر باشید‌. بسیاری از افراد مبتلا به سیستیک فیبروزیس یا ذات الریه از این دو تکنیک استفاده می‌کنند‌.

۸. رژیم غذایی خود را تغییر دهید

برای پاکسازی ریه رژیم غذایی خود را تغییر دهید

رژیم غذایی شما می‌تواند به روش‌های مختلف، بر روی سلامت ریه‌هایتان تأثیر بگذارد. برای پاکسازی ریه سعی کنید ویتامین‌ها و مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

ویتامین D

خوردن مواد غذایی غنی از ویتامین D، سلامت ریه‌ها‌ را بهبود می‌بخشد. مطالعه‌ی انجام شده بر روی بیماران مبتلا به آسم در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسید که مصرف ویتامین D به مقدار کافی، تعداد حمله‌های آسم، که نیازمند درمان با کورتیکوستروئید بودند را کاهش داد. بهترین منابع غذایی ویتامین D معمولا شامل فرآورده‌های حیوانی مانند ماهی سالمون، ماهی ساردین و تخم مرغ می‌شود. همچنین ممکن است غلات صبحانه و سایر محصولاتی که به طور طبیعی حاوی ویتامین D نیستند، با این ویتامین غنی شوند.

خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های ضدالتهاب

بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها حاوی آنتی‌اکسیدان‌های ضدالتهابی هستند‌. کاهش التهاب مجاری تنفسی می‌تواند به شما کمک کند راحت‌تر نفس بکشید. آنتی‌اکسیدان‌ها هم در این زمینه مفید هستند. می‌توانید برای پاکسازی ریه چای سبز را امتحان کنید. در مطالعه‌ی انجام شده در کشور کره‌‌ی جنوبی، نشان داده ‌شد که مصرف چای سبز دو بار در روز، خطر بیماری انسداد مزمن ریوی را در افراد ۴۰ سال به بالا کاهش داد. از جمله مواد غذایی ضدالتهاب می‌توان به اقلام زیر اشاره کرد؛

 • زردچوبه
 • سبزیجات دارای برگ سبز
 • گیلاس
 • بلوبری (زغال اخته آبی)
 • زیتون
 • گردو
 • لوبیا
 • عدس
 • بروکلی
 • شکلات تلخ
 • چربی‌های سالم

برای کمک به عملکرد بهتر ریه‌ها، می‌توانید یک رژیم غذایی را انتخاب کنید که حاوی مقدار کمتری کربوهیدرات و مقدار بیشتری چربی‌های سالم باشد. سوخت‌وساز کربوهیدرات سبب تولید کربن دی‌‌‌اکسید بیشتر می‌شود و در مقایسه با سوخت‌وساز چربی، اکسیژن بیشتری مصرف می‌کند.

۹. برای پاکسازی ریه فعالیت‌های هوازی بیشتری انجام دهید

برای پاکسازی ریه فعالیت‌های هوازی بیشتری انجام دهید

دنبال کردن یک روتین ورزشی که شامل فعالیت‌های هوازی (ایروبیک) است، می‌تواند به افزایش ظرفیت ریه‌ها کمک کند. فعالیت‌های هوازی شامل کارهای زیر می‌شود؛

 • پیاده روی
 • دویدن
 • دوچرخه سواری در فضای آزاد یا بسته
 • شنا کردن
 •  رقصیدن یا فعالیت‌های برگرفته از رقص، مانند زومبا
 • بوکس
 • تفریحاتی مانند تنیس

اگر دچار بیماری مزمن ریوی هستید، باید قبل از شروع هرگونه برنامه‌ی ورزشی با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید یک روتین ورزشی مناسب و بی‌خطر را پیدا کنید.

هشدار

تحقیقات، استفاده از بعضی محصولات، مانند قرص‌ها که ادعا می‌شود ریه‌ها را پاکسازی می‌کنند، تأیید شده نیستند. بهتر است با اجتناب از استعمال دخانیات، دوری از آلودگی و سایر محرک‌های ریه، از آسیب ریوی پیشگیری کنید. بعضی از محصولات پاک‎کننده‌ی ریه ممکن است بیماری‌های ریوی را بدتر کنند. بنابراین قبل از امتحان کردن هر کدام از این محصولات، حتما با پزشک مشورت کنید.

کلام آخر

پاکسازی ریه را با انجام اقدامات پیشگیرانه و انتخاب‌های سالم شروع کنید. ترک دخانیات، ورزش کردن منظم و خوردن غذاهای مغذی و ضدالتهاب همگی به سلامت ریه‌های شما کمک می‌کنند. درباره‌ی سایر اقداماتی که برای بهبود سلامت ریه‌‌‌های خود انجام می‌دهید، باید با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید خطری شما را تهدید نمی‌کند.

منبع: healthline, medical news todayبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. احسان

  توی این هوای کثیف مگه میشه بیرون رفت و ورزش هوازی کرد؟! بدتر میشه

 2. عدنان

  ورزش در هوای ازاد عالیه

 3. محمد

  هیچ کدوم مسل شماره ۵ نمیشه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما