۵ رنگ که هرگز نباید در اتاق نشیمن استفاده کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
5 رنگ که هرگز نباید در اتاق نشیمن استفاده شود

اتاق نشیمن یکی از مهم‌ترین فضاهای خانه است. به همین دلیل رنگی که به دیوار آن می‌زنید می‌تواند حال‌وهوای کلی خانه را تعیین کند و خانه را دلباز یا دلگیر نشان دهد. پس بهتر است در انتخاب رنگ دیوار با دقت عمل کنید. این روزها رنگ‌هایی مثل سبز و صورتی از محبوب‌ترین رنگ‌ها هستند اما کارشناسان طراحی داخلی و دکوراسیون توصیه می‌کنند از این رنگ‌ها برای دیوارهای اتاق نشیمن اصلا استفاده نکنید.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم ۵ رنگی که هرگز نباید از آن‌ها در اتاق نشیمن استفاده کنید را به شما معرفی کنیم.

چرا از هر رنگی نباید برای دیوار اتاق نشیمن استفاده کرد؟

چرا از هر رنگی نباید برای دیوار اتاق نشیمن استفاده کرد

رنگ‌‌ها می‌توانند به شکل باور نکردنی‌ای بر خلق‌وخو و حتی رویاهایی که می‌بینیم تاثیر بگذارند. این موضوع از نظر روانشناسی هم تایید شده است. مثلا یک رنگ صورتی به نام صورتی به نام «صورتی بیکر و میلر» داریم که در نتیجه‌ی تحقیقات یک روانشناس درباره‌ی تاثیر آرامش‌بخشی آن به این نام مشهور شد. حتما شما هم تجربه کرده‌اید که وقتی لباس قرمز می‌پوشید پر انرژی‌تر، وقتی آبی می‌پوشید آرامتر و وقتی مشکی می‌پوشید جسورتر هستید. این همان تاثیر شگفت‌انگیز رنگ‌ها روی احساسات و خلق‌وخوی ما است که گفتیم. پس حالا که بهتر با مفهوم تاثیر رنگ‌ها بر عواطف و عملکرد افراد آشنا شدید با هم به سراغ ۵ رنگی می‌رویم که استفاده از آن‌ها برای دیوارهای اتاق نشیمن کاملا اشتباه است.

۱. قهوه‌ای

استفاده از رنگ قهوه‌ای برای دیوار اتاق نشیمن اشتباه است

بژ بهترین رنگ برای اتاق نشیمن است چون با هر ترکیب رنگی و سبک دکوراسیونی سازگاری دارد اما نقطه‌ی مقابل آن رنگ قهوه‌ای است. نیشتا سادانا، طراح داخلی می‌گوید قهوه‌ای کردن دیوارهای اتاق نشیمن باعث می‌شود فضایی سنگین حکم‌فرما شود و به شدت احساس تاریکی و تیرگی کنید. این موضوع وقتی اتاق نورگیر نیست هم بیشتر به چشم می‌خورد. او پیشنهاد می‌دهد: «اگر به رنگ‌های تیره علاقه دارید رنگ آبی تیره یا سبز تیره را متحان کنید. این رنگ‌ها در فضا احساس رطوبت ایجاد می‌کنند و افراد با دیدن آن حس سرزندگی دارند.»

 ۲. صورتی رژ گونه‌ای

استفاده از رنگ صورتی رژ گونه‌ای برای دیوار اتاق نشیمن اشتباه است

صورتی رژ گونه‌ای از پرطرفدارترین رنگ‌ها در سال گذشته بوده است اما نیشتا سادانا معتقد است که این رنگ با اینکه هنوز ترند است اما برای دیوارهای اتاق نشیمن مناسب نیست. درست است که این رنگ احساس آرامش را در افراد ایجاد می‌کند اما فضا را به شدت زنانه می‌کند. البته اگر دوست دارید که فضا رنگ و بویی زنانه داشته باشد می‌توانید از این رنگ استفاده کنید اما باید با احتیاط و همراه با رنگ‌های دیگر مثل سفید ترکیب کنید.

۳. مشکی

استفاده از رنگ مشکی برای دیوار اتاق نشیمن اشتباه است

نیشتا سادانا می‌گوید: «مشکی همیشه بد نیست اما وقتی در دکوراسیون بیش از حد از آن استفاده شود فضا را وهم‌آلود و ترسناک می‌کند. پس هرگز تمام دیوارهای اتاق نشیمن را مشکی نکنید چون اتاق حسابی کدر و کسل کننده می‌شود.» به جای آن می‌توانید بخشی از دیوار یا قاب پنجره را مشکی کنید.

۴. سبز زیتونی

استفاده از رنگ سبز زیتونی برای دیوار اتاق نشیمن اشتباه است

سبز زیتونی هم مثل صورتی یکی از رنگ‌های ترند و پرطرفدار این روزها است اما مثل رنگ صورتی رژ گونه‌ای برای اتاق نشیمن مناسب نیست. استیسی لوئیس، طراح داخلی، می‌گوید: «از نظر طراحی داخلی رنگ‌های سبز زیتونی، سبز مریم گلی، قهوه‌ای تیره و بادمجانی برای اتاق نشیمن مناسب نیستند. مخصوصا سبزهای زیتونی و مریم گلی که فضا را شبیه به یک آکواریوم کثیف می‌کنند. مثل رنگ قهوه‌ای تیره که فضا را شبیه به یک چاله‌ی پر از گِل می‌کند. استفاده از سبز زیتونی برای اتاق نشیمن این احساس را در افراد ایجاد می‌کند که فضا سال‌ها است که تمیز نشده است. رنگ بادمجانی از آن هم بدتر است، یک رنگ سردرد آور که آدم را از محل فراری می‌دهد.»

۵. زرد

استفاده از رنگ زرد برای دیوار اتاق نشیمن اشتباه است

نیشا می‌گوید: «زرد همان رنگی است که هیچ وقت، هیچ وقت نباید برای دیوارهای اتاق نشیمن استفاده شود. این رنگ می‌تواند شما را بیش از حد برانگیحته کرده و تحت تاثیر قرار دهد. همچنین باعث می‌شود فضای اتاق همیشه آشفته و نامنظم به نظر برسد.» اگر دوست دارید از رنگ زرد در خانه‌ی خود استفاده می‌کنید تراس محل مناسبی برای این رنگ است.

مرور کلی

بهترین و بدترین رنگ‌ها برای دیوار اتاق نشیمن

دیوارهای سفید بی روح هستند و همیشه دوست داریم با کمک رنگ‌های مورد علاقه‌مان اتاق‌ها را دوست داشتنی‌تر کنیم. رنگ‌ها با خود احساسات و عواطف مختلفی را همراه دارند و می‌توانند تاثیرات عجیبی بر خلق‌وخوی افراد بگذارند. پس بهتر است در انتخاب رنگ دیوار حتما به تاثیرات آن‌ها دقت کنیم. در این مطلب ۵ رنگی که هرگز نباید در اتاق نشیمن استفاده شود را همراه با دلیل آن معرفی کردیم. اگر شما تجربه‌ی استفاده از این رنگ‌ها را در محیطی داشته‌اید برای ما از تغییرات احتمالی خلق‌وخوی خود در آن محیط بنویسید.

منبع: homesandgardensبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما