۱۰ انیمیشن جذاب دیزنی که استحقاق ساخت فیلم دنباله دارند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
10 انیمیشن جذاب دیزنی که می‌توانند دنباله داشته باشند

بحث ساخت دنباله برای فیلم‌های دیزنی نسبتاً داغ است. با اینکه دنباله‌ها فرصت خوبی برای کسب درآمد بیشتر از فیلم‌های موفق هستند، نویسندگان هم باید بتوانند حفره‌های داستانی را اصلاح کنند، زمان بیشتری به شخصیت‌های محبوب طرفدارها اختصاص داده، به خط داستانی شاخ و برگ بدهند و نسخه‌ی قبلی را بهبود ببخشند. اگرچه ساخت دنباله برای بعضی فیلم‌های دیزنی غیرضروری به نظر می‌رسد اما برای بعضی از آن‌ها هم کاملاً منطقی و حتی لازم است. طرفدارها بسیار مشتاق‌اند بدانند قسمت دوم انیمیشن دیزنی موردعلاقه‌شان چه زمانی بیرون می‌آید. حتی برای بعضی انیمیشن‌های موفق، وعده‌ی ساخت دنباله داده شده است اما هنوز اکران نشده‌اند. انیمیشن‌هایی هم هستند که بعید به نظر می‌آید در آینده‌ی نزدیک دنباله داشته باشند، اما خب آرزو بر جوانان عیب نیست! در این فهرست به ده انیمیشن جذاب دیزنی که می‌توانند دنباله داشته باشند می‌پردازیم.

۱. ادامه‌ی داستان زندگی سفیدبرفی در دنباله‌ی «سفیدبرفی و هفت کوتوله» (Snow White And The Seven Dwarfs)

«سفیدبرفی و هفت کوتوله»

بعضی مجموعه‌های تلویزیونی مثل سریال «روزی روزگاری» (Once Upon a Time) تلاش کرده‌اند روایت‌های بیشتری از داستان‌های پریان محبوب‌مان به ما نشان دهند. با این حال، سازندگان «سفیدبرفی و هفت کوتوله» هنوز هم می‌توانند یک دنباله‌ی مدرن و به‌روز شده بسازند که در آن پرنسس داستان زندگی شاد خود را با شاهزاده‌اش شروع می‌کند.

در بسیاری موارد بازسازی‌های لایو اکشن و انیمیشنی تمام تلاش‌شان را می‌کنند که برداشت خود را از داستان اصلی ارائه کنند، اما هیچ‌کدام نمی‌توانند روی دست جادوی داستان اصلی بلند شوند. هالیوود در حال ساخت اقتباسی از داستان سفیدبرفی‌ است که قرار است ریچل زگلر در آن بازی کند و از آنجا که صدمین سالگرد این فیلم نزدیک است، شاید دیزنی بتواند با یک قسمت جدید که به نسخه‌ی اصلی وفادار است، آن جادو را دوباره زنده کند.

۲. با ساخت دنباله‌ی «زیبای خفته» (Sleeping Beauty) آرورا می‌تواند حقیقت را درباره‌ی مالفیسنت بفهمد

«زیبای خفته»

شخصیت اصلی داستان «زیبای خفته» در کل فیلم خواب بود و همین باعث شد که پرنسس آرورا به یکی از منفورترین «دخترک‌های درمانده‌ی محتاج کمک» میان بقیه‌ی داستان‌هایی که چنین مضمونی دارند، تبدیل شود. اگرچه شخصیت اصلی فیلم آرورا است، اما تمرکز به کلی بر شخصیت‌های دیگری است که در تلاش‌اند او را نجات دهند.

دیزنی با ساخت فیلم «مالفیسنت» (Maleficent) با بازی آنجلینا جولی در نقش شخصیت شرور داستان و با بازگویی قصه‌ی زیبای خفته دید بهتری نسبت به شخصیت آرورا و نقش او در کل ماجرا به مخاطب می‌دهد. درست همان‌طور که برای فیلم «مالفیسنت» دنباله‌ای به نام «مالفیسنت: بانوی اهریمنی» (Maleficent: Mistress of Evil) ساخته شد، فیلم اصلی هم می‌تواند داستان آرورا را، با این شرط که حقیقت را درباره‌ی مالفیسنت می‌فهمد، ادامه دهد.

۳. در دنباله‌ی داستان «پینوکیو» (Pinocchio) می‌توانیم شاهد بزرگ شدن شخصیت اصلی باشیم

«پینوکیو»

پینوکیو با سختی‌ها و موانع زیادی روبه‌رو شد تا بتواند ثابت کند لایق این است که یک «پسر واقعی» باشد. او یاد گرفت که چطور باید شجاع، راستگو و فداکار بود. دو نسخه از این داستان قرار است به صورت لایو اکشن و انیمیشنی در ۲۰۲۲ اکران شود.

داستان پینوکیو چندین درس مهم زندگی درباره‌ی اهمیت صداقت، عشق و تابع اخلاق بودن به ما می‌دهد. قسمت دوم آن می‌تواند از پایان داستان اصلی شروع شود و بزرگ شدن پینوکیو را به ما نشان دهد. این دنباله می‌تواند با بالا رفتن سن مخاطب، در هر مرحله از زندگی با او همراه شده و او را راهنمایی کند.

۴. در دنباله‌ی داستان «سیاره‌ی گنج» (Treasure Planet) می‌توان سرزمین‌های جدیدی کشف کرد

«سیاره‌ی گنج»

دیزنی چند فیلم قدرنادیده دارد که قطعاً سزاوار داشتن یک دنباله‌اند. به «سیاره‌ی گنج» آن‌قدر کم توجه شد که در گیشه ضعیف عمل کرد و همین باعث شد پروژه‌ی ساخت دنباله برای آن لغو شود. این خوانش علمی تخیلی از رمان ماجراجویی کلاسیک «جزیره‌ی گنج» (Treasure Island)  لایق شهرت بسیار بیشتری بود.

داستان زمانی به پایان می‌رسد که جیم و دوستانش با ویرانی سیاره‌ی گنج واقعی مواجه می‌شوند؛ اما این تنها اولین سفر جیم محسوب می‌شد. طبق نقشه‌ی هولوگرافیک داستان، دنیاهای زیادی برای کاوش وجود دارند. داستان جیم با نقش جدیدش به عنوان یک کارآموز بین‌ستاره‌ای، پتانسیل‌های زیادی برای ادامه یافتن دارد.

۵. در دنباله‌ی «گربه‌های اشرافی» (The Aristocats) گربه‌های بی‌جا و مکان می‌توانند به خانه‌ی جدیدی بروند

«گربه‌های اشرافی» انیمیشن دیزنی

دیزنی اخیراً اعلام کرده است که برای «گربه‌های اشرافی» یک نسخه‌‌ی لایو اکشن خواهد ساخت. ساخت این دنباله بسیار ضروری است چرا که نسخه‌ی اصلی محصول ۱۹۷۰ پر از کلیشه‌های نژادپرستانه است. این کار فرصتی عالی برای ساخت یک دنباله‌ی به‌روز شده و مدرن از داستان اصلی فراهم می‌کند. در همان سال‌ها هم برنامه‌هایی برای ساخت قسمت دوم «گربه‌های اشرافی» مطرح شده بود، اما جان لستر، رئیس وقت دیزنی، آن را متوقف کرد.

با توجه به اینکه مادام آدلاید وصیت‌نامه‌ی خود را آماده کرده بود، طرفدارها مشتاق‌اند ببینند پس از درگذشت او چه اتفاقی برای گربه‌ها و بنیاد خیریه خواهد افتاد. به عنوان آخرین فیلم تأییدشده‌ی شخص والت دیزنی، دیدن ادامه‌ی این انیمیشن جذاب دیزنی، عالی می‌شود. شاید در این قسمت اومالی‌ها و دوستان‌شان خانه‌ی جدیدی پیدا کنند.

۶. قسمت دوم داستان «جوجه کوچولو» (Chicken Little) می‌تواند درباره‌ی حمله‌ی دیگری به شهر باشد

«جوجه کوچولو» انیمیشن دیزنی

با اینکه «جوجه کوچولو» یکی از محبوب‌ترین موسیقی‌های متن را در بین فیلم‌های دیزنی دارد، اما خود فیلم چندان مورد استقبال قرار نگرفت. «جوجه کوچولو» حتی در جشنواره‌ی فیلم‌های بد استیکرز (Stinkers Bad Movie Awards) برنده‌ی بدترین فیلم انیمیشنی شد. اگرچه ممکن است این فیلم در عرصه‌ی جهانی جذابیت چندانی نداشته باشد، اما برای کودکان بسیار سرگرم‌کننده بوده است.

«جوجه کوچولو» حتی می‌تواند منبع آموزشی خوبی برای کودکان باشد تا درباره‌ی موضوعات پیچیده‌ای مثل جا افتادن در یک جمع و دوست پیدا کردن یاد بگیرند. در دنباله‌ی این فیلم نیازی به تهاجم دوباره‌ی بیگانه‌ها مثل قسمت قبل نیست، تنها برپایی آشوبی سرگرم‌کننده در شهر درحالی که جوجه کوچولو و دوستانش با تهدیدهای مختلف مبارزه می‌کنند، جالب خواهد بود.

۷. در دنباله‌ی داستان «ملاقات با رابینسون‌ها» (Meet the Robinsons) می‌توانیم ادامه‌ی زندگی لوئیس را ببینیم

انیمیشن دیزنی «ملاقات با رابینسون‌ها»

«ملاقات با رابینسون‌ها» با موضوع سفر در زمان، درس همدلی و پشتکار به مخاطب می‌دهد. لوئیس یک کودک یتیم و مخترعی تازه‌کار است که با ویلبر رابینسون، پلیسی که در زمان سفر می‌کند، آشنا می‌شود. در این داستان، لوئیس درگیر چندین ماجراجویی می‌شود که در نهایت به او می‌آموزند «زندگی خوب است».

«ملاقات با رابینسون‌ها» همچنین به مسائلی مثل طردشدگی، رهاشدگی و شکست می‌پردازد. این انیمیشن جذاب دیزنی به ما نشان می‌دهد که معنای واقعی «صرف‌نظر از هر چیز فقط رو به جلو حرکت کن» چیست؛ اینکه خانواده‌ی واقعی لزوماً خانواده‌ی زیستی تو نیست و اینکه شادی می‌تواند به شکل‌‌های مختلفی تجربه شود. خلاصه که این داستان دلگرم‌کننده نیاز مبرمی به یک دنباله دارد که لوئیس را در حالی که در خانه‌ی لوسیل و باد بزرگ می‌شود، نشان دهد.

۸. در قسمت دوم داستان «شاهدخت و قورباغه» (The Princess and the Frog) می‌توانیم شاهد ادامه‌ی زندگی تیانا در نقش یک کارآفرین باشیم

انیمیشن جذاب دیزنی «شاهدخت و قورباغه»

زمانی که «شاهدخت و قورباغه» این انیمیشن جذاب دیزنی در ۲۰۰۹ اکران شد، موفقیت کمی داشت. البته منتقدان به ویژه خلق یک پرنسس افریقایی-امریکایی را برای اولین بار در دیزنی تحسین کردند. علاوه بر آن فیلمنامه‌ی هوشمندانه، داستان تازه و انیمیشن جذاب آن هم بسیار تحسین شد. با این حال، جعل تاریخی این فیلم به درستی مورد انتقاد قرار گرفت.

تیانا، پرنسس مالدونیا که به تازگی تاج‌گذاری کرده است، تلاش می‌کند بین زندگی جدید و شغل رؤیاهای خود در نیواورلئان تعادل برقرار کند. خوشبختانه، دیزنی اعلام کرد که دنباله‌ی این فیلم به صورت یک سریال تلویزیونی به نام «تیانا» در ۲۰۲۴ بیرون خواهد آمد. در این سریال همان‌طور که تیانا رؤیاهای خود را دنبال می‌کند، به مسائلی حول توانمندسازی زنان پرداخته خواهد شد.

۹. در دنباله‌ی فیلم «موانا» (Moana) می‌توانیم شاهد ادامه‌ی زندگی موانا در دهکده‌ی موتونی باشیم

موانا، انیمیشن جذاب دیزنی

همان سالی که درباره‌ی ساخت دنباله‌ی «شاهدخت و قورباغه» صحبت شد، دیزنی اعلام کرد که یک سریال هم به صورت ادامه‌ای برای فیلم «موانا» در دست ساخت است. این فیلم تقریباً نهصد میلیون دلار در سراسر جهان فروش کرد و موفقیت آن در گیشه به گونه‌ای بود که می‌توان گفت بودجه کمترین مشکل تولید خواهد بود.

انیمیشن «موانا» از اسطوره‌های پلی‌نزی که در داستان مائوئی و ارجاعاتش به فرهنگ پلی‌نزی دیده می‌شدند، تجلیل کرد. این فیلم در حالی به پایان رسید که موانا و مردم دهکده‌ی موتونی همچون مسافرانی در دریاها دریانوردی می‌کردند؛ پس می‌توان گفت که هنوز چیزهای زیادی برای کاوش در قسمت‌های بعدی وجود دارد. با داشتن موسیقی گیرا، انیمیشن جذاب و داستانی تأثیرگذار، ساخت دنباله‌ای برای این فیلم که به داستان زندگی موانا پس از بازسازی «ته‌کا» بپردازد، قطعاً مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

۱۰. بازگشت اژدهایان به جامعه در «رایا و آخرین اژدها» (Raya and the Last Dragon) می‌تواند داستان قسمت دوم این انیمیشن باشد

انیمیشن جذاب دیزنی «رایا و آخرین اژدها»

فیلم «رایا و آخرین اژدها» یک پرنسس جنگجوی قوی را به ما معرفی می‌کند که اصالتاً اهل آسیای جنوب شرقی است. این فیلم نقطه‌ی عطفی در نمایش کشورهای آسیای جنوب شرقی در هالیوود محسوب می‌شود. تماشاچیان هم از وجود یک نگاه فمینیستی به پرنسس دیزنی خوشحال بودند؛ همان نگاهی که در فیلم‌های دیگر دیزنی مثل «موانا» و «شاهدخت و قورباغه» مورد تحسین قرار گرفته بود.

«رایا و آخرین اژدها»، این انیمیشن جذاب دیزنی، داستان رایا و سفر او برای یافتن اژدهای افسانه‌ای، سیسو، را روایت می‌کند که می‌خواهد با این کار نظم را دوباره به کوماندرا بازگرداند. در گذشته اژدهایان در کنار انسان‌ها زندگی می‌کردند، اما دورون‌ها آن‌ها را به دام انداختند و حالا پانصد سال است که آن‌ها اسیر دورون‌ها شده‌اند. طرفدارها احساس می‌کنند که این فیلم هنوز به پایان نرسیده است؛ بنابراین داستان آن می‌تواند با دنباله‌ای که بازگشت اژدهایان به جامعه را نشان می‌دهد، ادامه پیدا کند.

منبع: cbrبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. 00

    سیاره گنج واقعن حقش بیشتر از اینا بود خیلی خوب بود! ولی علت ضعیف عمل کردنش توی گیشه این بود که فیلم هریپاتر و ۲ همزمان با اون اکران شد و خب طبیعیه که گند بخوره توش!

  2. محمد

    سیاره گنج از نظر داستان و کیفیت هم در زمان خود و هم الان یه شاهکاره

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما