۴۳ وسیله‌ی دست‌ساز ساده برای تغییر دکور خانه

۱۶ مرداد ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۴ دقیقه
43 کار بازسازی که می‌توانید در آخر هفته‌های پاییزی انجام دهید

این دومین پاییزی است که با وجود ویروس کرونا شروع می‌کنیم. با توجه به اینکه همچنان باید ساعت‌های زیادی را در خانه بمانیم نیاز به ایجاد تغییر دکور و فضای داخلی به حال و هوای پاییزی کاملا احساس می‌شود.

امروز در دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم ۴۳ روش آسان و ارزان قیمت برای تغییر دکور و بازسازی‌هایی که می‌توانید در آخر هفته‌های پاییزی انجام دهید را به شما معرفی کنیم.

۱. کاغذ دیواری بسازید

اغذ دیواری بسازید

اگر دوست دارید دیوارتان طرح داشته باشد اما به دلیل هزینه‌های بالای کاغذ دیواری نمی‌توانید آن را بخرید، خودتان دست به کار شوید و طرح دلخواه‌اتان را روی دیوار بکشید. اگر خطوط هندسی است با کمک خط‌کش‌های بلند یا تکه‌های چوب روی دیوار طراحی کنید و سپس با یک قلم‌موی نقاشی شروع به رنگ زدن به طرح‌ها کنید. در زمانی کوتاه و کمترین هزینه، دیوارهای خانه طرح‌دار می‌شوند.

۲. کافی‌شاپ بسازید

یک قسمت از آشپزخانه را به محلی برای چای و قهوه اختصاص دهید. قهوه‌ساز، چای‌ساز و قوطی‌های حاوی چای و دمنوش و قهوه را در آنجا قرار دهید. ماگ‌ها را به دیوار آویزان کنید و یک جعبه شکلات هم در کنار وسایل بگذارید. همه چیز برای داشتن یک کافی‌شاپ خانگی آماده است. برای ساخت آویز ماگ‌ها می‌توانید یک تکه چوب را سنباده کشیده و روی آن لاک اسپری کنید. سپس قطعات ریزتری که می‌خواهید ماگ به آن آویزان شود با زاویه‌ی ۹۰ درجه روی چوب قرار داده و با کمک چسب چوب و میخ آن‌ها را محکم کنید. می‌توانید روی آویز نقاشی کنید، بنویسید یا آن را به رنگ دلخواه در بیاورید. آن را به دیوار وصل کنید و ماگ‌ها را آویزان کنید.

۳. برای ورودی خانه نظم‌دهنده بسازید

اگر می‌خواهید در قسمت ورودی خانه فضای بیشتری داشته باشید و تغییر دکور زیبایی در این قسمت ایجاد کنید، می‌توانید با کمک یک سری کشو تمام وسایل را منظم و دسته‌بندی کنید. اگر میز کشودار مناسب قسمت ورودی خانه ندارید می‌توانید چند جعبه‌ی چوبی یا مقوایی را با اسپری رنگ کنید و سپس به گوشه‌ی دیوار وصل کنید تا بتوانید وسایل را به‌راحتی در آن‌ها قرار دهید. مطمئن شوید جعبه‌ها توانایی تحمل وزن اجسام را دارند و وسیله‌های سنگین را در جعبه‌ای که روی زمین می‌گذارید قرار دهید.

۴. آینه‌ی دلخواهتان را بسازید

اگر آینه‌ی بدون قاب دارید می‌توانید با چند قطعه چوب برای آن قاب بسازید. اگر آینه‌اتان قاب دارد می‌توانید آن را به رنگ دلخواه در آورده و با کمک وسایلی مثل سنگ، صدف و چراغ‌های ریز تزئین کنید. حتی می‌توانید قاب آینه را به همان روشی که دیوار را نقاشی کردید، طرح‌دار کنید.

۵. اتاق خواب را نو کنید

اتاق خواب را نو کنید

با عوض کردن ملافه‌ها، روبالشی و پرده می‌توانید فضای اتاق خواب را تغییر دهید. همچنین با اضافه کردن یک پتو، چند گلدان و یکی دو دیوار آویز کوچک می‌توانید حال و هوای اتاق را به کلی عوض کنید.

۶. میز کنار تخت خود را تغییر دهید

حالا که ملافه‌ها و روتختی را عوض کرده و چند وسیله‌ی تزئینی جدید در اتاق خواب قرار داده‌اید وقت آن رسیده که فکری به حال میز کنار تخت کنید. شما می‌توانید میز را رنگ بزنید و با کمک شابلون روی آن طرح‌هایی مناسب با سلیقه‌اتان اضافه کنید. با صرف کمی هزینه و وقت یک میز نو خواهید داشت.

۷. کمدهای قدیمی را به روز کنید

به جای دور انداختن کمدهای قدیمی می‌توانید با رنگ‌های غیرسمی رنگ کنید. یک کمد قدیمی نوستالژیک با یک رنگ ملایم و زیبا به یک کمد جدید که به خانه رنگ و روی تازه می‌دهد تبدیل می‌شود.

۸. برای عکس‌ها طاقچه بسازید

به جای اینکه قاب عکس‌ها را در کتابخانه قرار دهید و فضا را شلوغ کنید چند شلف چوبی بسازید و به دیوار وصل کنید. شما می‌توانید روی این طاقچه‌ها علاوه بر قاب عکس، گلدان و یادگاری‌های دیگر را قرار دهید. با این کار هم فضای خالی دیوارها را پر کرده‌اید هم یک تغییر دکور عالی انجام داده‌اید.

۹. تابلو نقاشی بسازید

تابلو نقاشی بسازید

با کمک چند بوم نقاشی و کمی رنگ نقشه‌ی جهان را به صورت یک تکه یا چند تکه روی بوم‌ها کشیده و به دیوار وصل کنید. این کار هزینه‌ی زیادی ندارد اما به دیوار جلوه‌ی تازه‌ای می‌دهد.

۱۰. قفسه‌ی کتابخانه بسازید

ساخت قفسه‌هایی برای قرار دادن کتاب اصلا سخت نیست و هزینه‌ی زیادی هم ندارد. چند قفسه‌ی قدیمی یا کابینت قدیمی را تمیز کنید و در صورت نیاز رنگ بزنید، سپس با کمک پایه‌هایی به دیوار وصل کنید و مطمئن شوید که توان تحمل وزن را دارد. حالا کتاب‌ها و مجلات خود را در آن‌ها قرار دهید.

۱۱. محل سرگرمی بسازید

چند کابینت قدیمی را پیدا کنید، آ‌ن‌ها را تمیز کرده و رنگ بزنید. سپس همراه با تعدادی قفسه‌ی دیگر به دیوار وصل کنید. تلویزیون را روی کابینت قرار دهید، در کمدها وسایل بازی و خوراکی‌هایی که دوست دارید بچینید و روی قفسه‌ها را هم با یادگاری‌ها یا آلبوم موسیقی و فیلم پر کنید. حالا مبل‌ها و صندلی‌ها را روبه‌روی تلویزیون بچنید و میز جلو مبلی را در وسط قرار دهید. شما به راحتی و با هزینه‌ای کم یک محل سرگرمی ساخته‌اید.

۱۲. آشپزخانه را به روز کنید

برای تغییر دکور و به روز کردن آشپزخانه نیاز به صرف هزینه‌ی زیاد ندارید. اضافه کردن کاشی به دیوار می‌تواند روشی مناسب برای ایجاد تغییر باشد. شما می‌توانید از کاشی‌هایی که قابل جابه‌جایی هستند استفاده کنید تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی آن‌ها را از دیوار جدا کنید.

۱۳. کابینت‌ها را به روز کنید

برای به روز کردن کابینت‌ها می‌توانید آن‌ها را رنگ کرده و داخلشان را با ابزار قفسه بندی تغییر دهید. همچنین می‌توانید کابینت‌های فعلی را از دیوار جدا کرده، در انباری قرار دهید و یک سری کابینت قدیمی‌ که تمیز و رنگ شده‌اند را به جای آن‌ها وصل کنید.

۱۴. حال و هوای آشپزخانه را عوض کنید

اگر می‌خواهید یک تغییر دکور اساسی در آشپزخانه ایجاد کنید و فضا آن را بزرگ‌تر نشان دهید می‌توانید کابینت‌ها را از دیوار جدا کرده، در انباری بگذارید و از قفسه‌های دیواری و کشوهای قدیمی برای قرار دادن وسایل استفاده کنید.

۱۵. میز غذاخوری بسازید

خرید یک میز غذاخوری خانوادگی می‌تواند هزینه‌ی زیادی روی دست شما بگذارد. برای داشتن یک میز می‌توانید مقداری چوب بخرید و خودتان یک میز با ابعاد دلخواه درست کنید. وقتی میز آماده شد روی آن لاک اسپری کنید و بعد از خشک شدن لاک آن را رنگ کنید.

۱۶. اجاق هیزمی بسازید

اگر حیاط دارید می‌توانید برای روزهای پاییز یک اجاق هیزمی بسازید و عصرها و شب‌ها با اعضای خانواده دور آتش جمع بشوید. برای ساخت اجاق هیزمی می‌توانید چند بلوک سیمانی را کنار هم قرار دهید و تمام قسمت‌های خالی بلوک را با سنگ‌ریزه پر کنید. فراموش نکنید که برای زیر اجاق هم باید از بلوک‌های سیمانی استفاده کنید تا کف حیاط آسیب نبیند. حالا چند صندلی و پتوی نازک دور اجاق بگذارید، آتش روشن کنید و دور آن جمع شوید.

۱۷. سطل کمپوست درست کنید

سطل کمپوست درست کنید

با تکه چوب‌های غیرقابل استفاده یک مخزن چوبی درست کنید و از آن برای تهیه‌ی کمپوست استفاده کنید. اگر نمی‌دانید چطور باید کمپوست درست کنید می‌توانید مطلب «تولید کمپوست در خانه» را بخوانید.

۱۸. دیوار سبز بسازید

یک تخته‌ی بزرگ پیدا کنید و چند گلدان روی آن وصل کنید. یا یک دیوار صاف در کنار تراس انتخاب کنید و گلدان‌ها را به آن وصل کنید. حالا داخل گلدان‌ها خاک بریزید و گیاهان دلخواه‌اتان را بکارید. به همین راحتی یک دیوار سبز ساخته‌اید.

۱۹. تراریوم خود را بسازید

تراریوم خود را بسازید

یک ظرف شیشه‌ای در دارِ مخصوص عسل یا شکلات را بردارید، داخل آن را با خاک مخصوص کاکتوس و سنگ‌ریزه‌های زیبا پر کنید و کاکتوس را بکارید. حالا در ظرف را بگذارید و از تراریوم خود لذت ببرید. تغییر دکور خانه با چند وسیله‌ی کوچک هم امکان‌پذیر است پس هیچ وقت تغییرات کوچک را از یاد نبرید.

۲۰. در ورودی را تزئین کنید

یک حلقه از گل‌های پاییزی، برگ‌های خشک و میوه‌های کاج بسازید و روی در ورودی خانه بچسبانید. می‌توانید روی این حلقه از پر پرندگان، تزئینات درخشان و آویزهای رنگارنگ مناسب با حال و هوای پاییزی هم اضافه کنید.

۲۱. یک نیمکت بسازید

چند تکه چوب بردارید و یک نیمکت بسازید. فرقی ندارد ارتفاع و اندازه‌ی آن چقدر باشد.

وقت‌هایی که از نیمکت استفاده نمی‌کنید روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا خاک نگیرد.

همین که دست به کار می‌شوید لذت‌بخش است. بعد از اینکه نیمکت را ساختید سمباده بکشید و اگر دوست داشتید آن را رنگ کنید. می‌توانید این نیمکت را در تراس یا حیاط قرار دهید، عصرهای پاییزی روی آن بنشینید و چای بنوشید.

۲۲. یک قفسه‌ی نظم‌دهنده بسازید

چند گیره‌ی آویز قدیمی و چند تکه چون پیدا کنید و با آن یک قفسه‌ی دیواری مخصوص قرار دادن خرده ریزها بسازید. شما می‌توانید این آویز را در کنار در ورودی قرار دهید تا بتوانید به‌راحتی کلیدها، چتر و نامه‌ها را در آن قرار دهید.

۲۳. انبار را قفسه‌بندی کنید

اگر انباری شما از آن انباری‌ها است که همیشه شلوغ است باید برای آن چند قفسه بسازید تا بالاخره از شر آشفتگی‌ها خلاص شوید. مقداری تخته سه لایه بخرید و با آن‌ها قفسه بسازید. حتی می‌توانید با کمک قفسه‌های فلزی مشبک و بست‌های پلاستیکی قفسه‌ها را بسازید و وسایل را بعد از دسته‌بندی در آن‌ها قرار دهید.

۲۴. قلمدان بسازید

قلمدان بسازید

یک شیشه‌ی مربا یا یک قوطی کنسرو را با رنگ، تکه‌های نمد یا مهره‌های رنگی تزئین کنید، مدادهای خود را در آن قرار داده و روی میز کارتان بگذارید.

۲۵. محل بازی نوزاد بسازید

با چند تکه چوب یک چارچوب پایه‌دار برای آویزان کردن اسباب بازی‌ها درست کنید. چند مهره و حلقه‌ی چوبی بگیرید و با ریسمان به هم وصل کنید، سپس به چارچوب آویزان کنید. یک پتوی نرم زیر چارچوب پهن کنید و نوزادتان را روی آن قرار دهید تا بازی کند.

۲۶. کمد اختصاصی بسازید

نیازی نیست برای ساخت کمد جدید و تغییر دکور اتاق خود خیلی هزینه کنید. چند کشوی قدیمی را رنگ کنید تا ظاهرشان جدید شود. با چند تکه چوب محلی برای قرار دادن کشوها بسازید. یک قسمت از اتاق را برای تبدیل شدن به کمد انتخاب کنید. یک میله یا یک تکه چوب را به‌عنوان رگال برای آویزان کردن لباس‌ها با دیوار وصل کنید. حالا کشوها را در کنار رگال قرار دهید و یک صندلی و آینه هم در کنار آن‌ها بگذارید. حالا شما یک کمد بزرگ دارید که می‌توانید دور آن را با چوب یا پرده بپوشانید تا فضایی اختصاصی‌تر داشته باشید.

۲۷. میز کنار مبل بسازید

میزهایی که کنار مبل قرار می‌گیرند معمولا بزرگ است و از محل نشستن شما روی مبل فاصله دارد. برای اینکه یک میز کنار مبلی کوچک و کاربردی داشته باشید می‌توانید با سه تکه چوب یک میز مخصوص دسته‌ی مبل بسازید. یک تکه‌ی باریک، به اندازه‌ی دسته‌ی مبل، را روی زمین بگذارید و دو تکه چوب یک اندازه را در دو طرف با زاویه‌ی ۹۰ درجه به تکه چوب اولی وصل کنید. آن را رنگ بزنید و سپس روی دسته‌ی مبل قرار دهید. فضای خالی بین دو پایه با دسته‌ی مبل پر می‌شود و می‌توانید به‌راحتی فنجان چای، کتاب یا کنترل تلویزیون را روی آن قرار دهید.

۲۸. استند پتو بسازید

در روزهای خنک پاییزی یک پتو در کنار مبل بسیار ضروری است. اما وقتی پتوها روی مبل جمع می‌شوند ظاهری ناخوشایند ایجاد می‌کنند. با چند تکه چوب چیزی شبیه به نردبانی کوچک با سه یا چهار پله بسازید و به دیوار آویزان کنید. حالا می‌توانید پتوهای روی مبل را روی این استند قرار دهید تا هم ظاهر اتاق نشیمن مرتب باشد هم تعداد زیادی پتو در کنار مبل‌ها داشته باشید.

۲۹. کف حمام را بازسازی کنید

اگر کاشی‌های کف حمام شما سائیده شده است نیازی نیست که آن‌ها را عوض کنید. یک رنگ کف خوب بخرید و کف حمام را رنگ بزنید. سپس می‌توانید از برچسب‌های طرح کاشی استفاده کنید تا کف حمام را با طرح‌های گرافیکی تزئین کنید.

۳۰. پایه‌ی لپ‌تاپتان را اختصاصی کنید

اگر یک پایه‌ی لپ‌تاپی که خریده‌اید زیبا و طبق میلتان نیست می‌توانید ظاهر آن را عوض کنید. چند تخته‌ی رنگی را در کنار هم بچسبانید تا طرح مورد دلخواهتان را ایجاد کند. حالا آن را روی میز پایه‌ی لپ‌تاپ بچسبانید. همچنین می‌توانید با کمک مواد بازیافتی موجود در خانه یا کامواهای رنگی استفاده کنید.

۳۱. یک تکه چوب را به گلدان یا شمعدان تبدیل کنید

اگر شما هم از طرفداران نگهداری گیاهان در خانه هستید و از روشن کردن شمع لذت می‌برید ساخت یک شمعدان یا گلدان با چوب برایتان لذت‌بخش خواهد بود. یک تکه چوب بزرگ پیدا کنید و داخل آن را سوراخ کنید. اگر می‌خواهید شمعدان بسازید نیازی نیست که این سوراخ خیلی بزرگ باشد، اما اگر قصد ساخت گلدان دارید باید چوب به قدری بزرگ باشد که بتوانید داخل آن را به اندازه‌ی یک گلدان خالی کنید. می‌توانید دور چوب را با کمک رنگ تزئین کنید یا با نخ‌ها و مهره‌های رنگی آن تزئین کنید.

۳۲. گیاهان آویز درست کنید

گیاهان آویز درست کنید

اگر نگهداری از گیاهان برایتان سخت است می‌توانید چند گلدان را با کمک نخ یا قلاب‌های فلزی به سقف یا دیوار آویزان کنید و چند گل آپارتمانی که نگهداریشان آسان است در آن‌ها قرار دهید. حتی می‌توانید تراریوم‌های خود را در شیشه‌های در دار بسازید و سپس به دیوار آویزان کنید. این کار هزینه‌ی زیادی ندارد و برای ساخت آن فقط باید یک ساعتی وقت صرف کنید.

۳۳. کابینت‌ها را در یک چشم به هم زدن جدید کنید

با کمک کاغذهای پشت چسب دار رنگی یا طرح‌دار می‌توانید در زمانی کوتاه ظاهر کابینت‌ها را تغییر دهید. اگر روی در کابینت‌ها پوسیدگی و ضرب‌خوردگی وجود دارد یا از رنگ آن‌ها خسته شده‌اید با صرف چند ساعت وقت و مقدار کمی هزینه، با استفاده از کاغذهای پشت چسب‌دار ظاهر آن‌ها را تغییر دهید. این یک روش تغییر دکور آشپزخانه‌ی ارزان قیمت است.

۳۴. دیوارهای آشپزخانه را تغییر دهید

با کمک کمی رنگ مخصوص کف قسمت‌هایی از دیوار آشپزخانه که بین کابینت و پیشخوان قرار دارند رنگ کنید. با این کار می‌توانید ظاهری جدید به آشپزخانه ببخشید و بدون صرف هزینه‌های زیاد، هر قسمت از آشپزخانه را به رنگ دلخواه خود در آورید.

۳۵. دیوارهای خانه را خلاقانه بسازید

اگر از ظاهر دیوارهای خانه‌اتان خسته شده‌اید اما از رنگ کردن آن‌ها هم لذت نمی‌برید می‌توانید با چند تخته به آن ظاهری هندسی و زیبا بدهید. شما می‌توانید طرح‌های هندسی یا گرافیکی دلخواه‌اتان را روی دیوار بکشید و سپس براساس طرح تخته‌های را روی دیوار قرار دهید. همچنین ایده‌های جالبی برای طراحی دیوار پشت تلویزیون وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای تزیین دیوار شاخص خانه‌تان استفاده کنید.

۳۶. پرده‌ی جدید بدوزید

پرده‌ی جدید بدوزید

به جای اینکه پرده‌های آماده و گران قیمت بخرید، با چند متر پارچه با طرح و رنگ دلخواه‌اتان پرده بدوزید. دوخت پرده بیشتر از یکی دو ساعت زمان نمی‌برد و پس از نصب از تماشای آن لذت خواهید برد.

۳۷. گلدان پاییزی بسازید

یک قوطی چیپس یا کنسرو را با کنف، رنگ یا مهره‌های رنگی تزئین کنید و داخل آن گل‌های طبیعی خشک شده بگذارید. حتی می‌توانید با کمک رنگ‌های مخصوص صنایع دستی که با آب رقیق می‌شوند آن‌ها را رنگ کنید تا همیشه مثل روز اولشان تازه و خوش رنگ باشند.

۳۸. محلی برای کارت‌های یادگاری بسازید

قسمتی از دیوار را برای قرار دادن کارت‌پستال و یادداشت‌های یادگاری آماده کنید. می‌توانید آن قسمت از دیوار را به رنگی متفاوت در آورید یا از چند وسیله‌ی تزئینی برای جدا کردن آن از دیگر قسمت‌ها استفاده کنید. حالا تمام عکس‌ها، کارت‌ها و یادداشت‌های یادگاری خود را در آن قسمت قرار دهید تا همیشه جلوی چشمتان باشد و از دیدنشان لذت ببرید.

۳۹. یک تابلوی نقاشی قدیمی درست کنید

طرحی ساده انتخاب کنید و آن را روی بوم نقاشی یا تکه‌ای چوب بکشید. آن را رنگ کنید و بعد از خشک شدن به دیوار آویزان کنید. شما یک اثر هنری در خانه‌تان دارید که خودتان آن را خلق کرده‌اید.

۴۰. برای تابلوی خود قاب بسازید

اگر به قاب‌های موجود در بازار علاقه‌ای ندارید خودتان یک قاب بسازید. می‌توانید میوه‌های کاج، قوطی‌های کبریت خالی شده، در نوشابه یا هر چیزی که در دسترستان است را به هم بچسبانید، رنگ کنید و به‌عنوان قاب استفاده کنید. شما با انجام این کار هم به کاهش تولید زباله کمک می‌کنید و هم تغییر دکور اختصاصی خانه‌ی خودتان را خلق کرده‌اید.

۴۱. قاب‌های هنری متفاوت بسازید

اگر می‌خواهید دیوارهای خانه را با هنری چشم‌نواز و متفاوت تزئین کنید می‌توانید با کمک کمی چوب و پارچه تابلوهای زیبایی بسازید. چند تکه چوب را به شکلی به هم بچسبانید که یک قاب مقاوم تشکیل دهد. سپس تمام سطح آن را با پارچه‌ای که طرح آن را دوست دارید بپوشانید و با کمک منگنه، پارچه را به قاب چوبی وصل کنید. این تابلوی زیبا فقط در خانه‌ی شما قرار داشته و با دکور خانه‌اتان بیشترین هماهنگی را دارد.

۴۲. تقویم دیواری بسازید

تقویم دیواری بسازید

یک تخته سیاه بخرید و تقویم ماهانه یا هفتگی را روی آن بکشید. با این کار همیشه می‌توانید قسمتی از خانه را زنده نگه داشته و با رنگ و طرح‌های مورد علاقه‌تان تزئین کنید. همچنین می‌توانید رنگ تخته سیاه بخرید و قسمتی از دیوار را به تخته سیاه تبدیل کنید. با این کار شما همیشه یک تخته سیاه بزرگ در اختیار خواهید داشت.

۴۳. یک چراغ آویز بسازید

خرید یک چراغ آویز یا لوستر کوچک هزینه‌بر است. شما می‌توانید با وسایل ساده و حتی وسایل بازیافتی یک آویز برای چراغ بسازید. مثلا می‌توانید با بطری‌های نوشابه یک لوستر شیشه‌ای کوچک بسازید یا با کمک نوارهای مقوایی که با جعبه‌ی پیتزا می‌سازید یک توپ مقوایی درست کنید و به‌عنوان آویز چراغ از آن استفاده کنید.

سخن آخر

همیشه با شروع فصل جدید تمایل به تغییر دکور در ما بیدار می‌شود اما این کار هزینه‌بر است و گاهی به دلیل همین هزینه‌ها از انجام آن منصرف می‌شویم. راه‌های ساده‌ای برای تغییر دکور وجود دارد که به شما کمک می‌کند با صرف هزینه‌ای کم، ظاهر خانه‌ی خود را تغییر دهید. در این مطلب ۴۳ روش آسان و کاربردی به شما معرفی شد. اگر شما هم روشی ارزان برای تغییر دکور داخلی خانه‌تان در روزهای پاییزی دارید برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

منبع: bestlifeonline

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه