تحریم‌های جدید آمریکا و آینده گوشی‌های هواوی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
تحریم هواوی

بیش از یک سال از آغاز تحریم‌های آمریکا علیه هواوی می‌گذرد ولی این شرکت چینی با وجود تمام فشارهای فزاینده موفق شده میلیون‌ها گوشی را روانه‌ی بازار کند. حالا با توجه به تصویب تحریم های جدید آمریکا علیه هواوی باید ببینیم آیا این شرکت می‌تواند بار دیگر چنین بحران مهمی را پشت سر بگذارد یا نه.

دوشنبه‌ی گذشته، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد هر شرکتی که می‌خواهد تراشه‌های خود را در اختیار هواوی قرار دهد، در صورت بهره‌گیری این تراشه‌ها از هرگونه فناوری آمریکایی باید برای این کار از دولت آمریکا مجوز دریافت کند. تجهیزات مخابراتی و گوشی‌های هوشمند مهم‌ترین بخش‌های کمپانی هواوی محسوب می‌شوند که انواع تراشه‌ها قلب تپنده آن‌ها هستند.

چند ماه قبل، تحریم آمریکا باعث شد که هواوی امکان تولید تراشه‌های اختصاصی خود را از دست بدهد. اما حالا این تحریم جدید، راهکار هواوی برای ادامه‌ی فعالیت یعنی استفاده از تراشه‌های ساخت یک شرکت دیگر را هم دچار مشکلات اساسی کرده است.

تحریم هواوی

زمان‌بندی این تحریم جدید هواوی هم قابل توجه است. از همان آغاز تحریم‌های آمریکا، این دولت حدودا هر سه ماه یک بار مجوز موقتی هواوی را تمدید می‌کرد که به گوگل اجازه می‌داد برای گوشی‌های هواوی عرضه شده همراه با سرویس‌های گوگل به‌روزرسانی ارائه کند. با توجه به عدم تمدید این مجوز موقتی، هواوی اعلام کرده که این گوشی‌ها همچنان آپدیت دریافت می‌کنند ولی گوگل در این رابطه اظهارنظر نکرده است.

دوران شکست‌ناپذیری

پیش از حرکت دولت آمریکا برای نابود کردن زنجیره تأمین تراشه‌های هواوی، قطع دسترسی به سرویس‌های گوگل مهم‌ترین ضربه وارد شده بر روی گوشی‌های هواوی محسوب می‌شد. از آن زمان، هواوی موفق شده دو سری پرچم‌داران میت ۳۰ و P40 را روانه‌ی بازار کند که البته فقط در چین فروش خیلی خوبی داشته‌اند.

هواوی P40 پرو پلاس

به لطف فروش بالای گوشی‌های هواوی در چین و همچنین قراردادهای چند میلیارد دلاری مربوط به تجهیزات هواوی در همین کشور، موفق شده به رشد درآمد خود ادامه دهد و سوخت مربوط به بخش تحقیق و توسعه را تأمین کند. همین موفقیت باعث شده دولت آمریکا علی‌رغم تمام تلاش‌ها برای شکست هواوی، احساس سرخوردگی کند و این در حالی است که دولت آمریکا موفق شده چندین کشور را به عدم استفاده از تجهیزات ۵G هواوی راضی کند. در نهایت بخش گجت‌های مصرفی هواوی شکست‌ناپذیر به نظر می‌رسید.

فاز جدید تحریم هواوی

حالا دیگر این‌گونه نیست. تنها دو هفته قبل، مدیرعامل بخش گجت‌های مصرفی هواوی اعلام کرد که گوشی‌های میت ۴۰ آخرین پرچم‌داران مجهز به تراشه اختصاصی این شرکت خواهند بود. در آن زمان گفته می‌شد که کل گوشی‌های هواوی به بهره‌گیری از تراشه‌های مدیاتک روی می‌آورند که حالا تحریم‌های جدید آمریکا این گزینه را هم از بین برده است. شرکت مدیاتک در جدیدترین بیانیه خود تبعیت از قوانین دولت آمریکا را تأیید کرده که به معنای عدم امکان همکاری این شرکت با هواوی است.

تراشه چینی

در ماه مه که آمریکا تولید تراشه‌های هواوی را غیرممکن کرد، سؤال اصلی این بود که تراشه‌های موجود در انبارهای هواوی تا چه زمان جوابگو خواهند بود. در آن زمان برخی گزارش‌ها حاکی از آن بودند که هواوی بین ۱۲ تا ۲۴ ماه می‌تواند از تراشه‌های موجود در انبار بهره ببرد. اما بعد مشخص شد که این تراشه‌ها عمدتا مربوط به تجهیزات مخابراتی هستند و حالا حتی گفته می‌شود که تعداد تراشه‌های کایرین حتی برای گوشی‌های میت ۴۰ هم کافی نیستند.

تحریم‌های آمریکا علیه هواوی حدود ۱۸ ماه قبل آغاز شده است و در این مدت، این شرکت توجه خود را تا حد زیادی به سرویس‌های نرم‌افزاری اختصاصی موسوم به HMS به‌عنوان جایگزین سرویس‌های گوگل معطوف کرده است. موفقیت فروش گوشی‌های هواوی در بازارهای خارج از چین، تا حد چشمگیری به متقاعد کردن کاربران برای استفاده از سرویس‌های HMD به جای سرویس‌های گوگل برمی‌گردد.

HMS

تمرکز هواوی بر روی نرم‌افزار مربوط به زمانی بود که این گوشی‌ها از لحاظ سخت‌افزاری با محدودیتی روبه‌رو نبودند و از این لحاظ می‌توانستند با دیگر شرکت‌ها رقابت کنند. تحریم‌های جدید، بخش سخت‌افزار گوشی‌های هواوی را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

ابهام در آینده گوشی‌های هواوی

گوشی‌های هوشمند مهم‌ترین بخش گجت‌های مصرفی هواوی به حساب می‌آیند و دیگر بخش‌ها مانند تلویزیون‌های هوشمند، کامپیوترها، ساعت‌های هوشمند و تبلت‌ها قسمت‌های فرعی آن را تشکیل می‌دهند و بدون ساخت گوشی‌های جدید این اکوسیستم از هم می‌پاشد. باید خاطرنشان کنیم در حال حاضر بیشترین درآمد هواوی از طرف گجت‌های مصرفی به دست می‌آید.

تحریم هواوی

این تحریم جدید علیه هواوی بسیار مهم‌تر از تحریم‌های قبلی است و احتمالا این شرکت امیدوار است که در انتخابات آمریکا «جو بایدن» انتخاب شود و تحریم‌ها را لغو کند. یک راهکار دیگر هم این است که دولت چین بودجه چندین میلیارد دلاری برای راه‌اندازی خط تولید تراشه بدون نیاز به فناوری‌های آمریکایی اختصاص دهد که چنین کاری حتی اگر امکان‌پذیر هم باشد بسیار زمان‌بَر است.

این حکم مرگ که توسط دولت آمریکا امضا شده، صدها کسب‌وکار و مشتریان تجهیزات ۵G هواوی را هم دچار مشکلات جدی می‌کند. اگر این اقدام آمریکا تأثیری که ترامپ می‌خواهد را داشته باشد، دولت‌ها و شبکه‌های مخابراتی نقاط مختلف جهان باید با پیامدهای ناشی از حذف تجهیزات ۵G هواوی کنار بیایند.

تقابل چین و آمریکا

در ماه مارس، هواوی اعلام کرد که اگر دولت آمریکا به این اقدامات خود ادامه دهد، دولت چین کنار نمی‌ایستد و شاهد تکه‌تکه شدن هواوی نخواهد بود. ما هنوز نمی‌دانیم آیا دولت چین در این زمینه دست به انجام اقدامات تلافی‌جویانه خواهد زد یا نه ولی با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های آمریکایی محصولات خود را در کارخانه‌های چینی تولید می‌کنند، احتمالا دولت چین به خویشتن‌داری ادامه خواهد داد.

در هر صورت آینده گوشی‌های هواوی تا حدی در هاله‌ای از ابهام قرار دارند و باید ببینیم مدیران این شرکت چه راهبردی برای پشت سر گذاشتن این بحران اتخاذ می‌کنند. آیا هواوی بار دیگر می‌تواند علی‌رغم انتظارات به رشد خود ادامه دهد؟ در آینده نزدیک جواب این سوال را به دست خواهیم آورد.

منبع: Forbes



برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما