۷ گام اساسی برای ایجاد ذهنیت کارآفرینی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
ذهنیت کارآفرینی

کارآفرینی فرایندی مشابه یک سفر است که در طول آن فرد باید مصمم و قاطع بوده و با تمام وجود در این مسیر سرمایه‌گذاری کند. بر اساس تحقیقات انجام شده، از هر چهار کارآفرین یک نفر قبل از موفقیت حداقل یکبار شکست خورده است. به صورت میانگین هر کارآفرین به حداقل سه سال زمان نیاز دارد تا بتواند از کسب و کار خود درآمد کسب کند. این آمار کمی ترسناک است. کارآفرینان نوپا و تازه کار باید برای چالش‌های بسیاری که در مسیر با آن مواجه می‌شوند آماده باشند و در همه‌ی ناملایمات و مشکلاتی که در رابطه با کسب و کارشان رخ می‌دهد متعهد و مصمم باشند. در ادامه در این مطلب به بررسی نحوه‌ی ایجاد ذهنیت کارآفرینی برای موفق شدن در این مسیر می‌پردازیم.

۷ گام اساسی و کاربردی برای ایجاد ذهنیت کارآفرینی

ایجاد ذهنیت کارآفرینی هنگام مواجهه با چالش‌ها بسیار کمک کننده خواهد بود. به کارگیری یک سری ابزارها و استراتژی‌های خاص برای غلبه بر مشکلات می‌تواند به کارآفرینان کمک کند تا این مشکلات را در یک زمان خاص رفع کرده یا از این مشکلات به صورت کلی اجتناب کنند.

در ادامه هفت گام کاربردی برای ایجاد ذهنیت کارآفرینی و کمک به رشد کسب و کار معرفی شده‌اند.

۱.ساختار مخصوص خود را ایجاد کنید

ایجاد ساختار کاری مخصوص خود

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که یک کارآفرین جدید با آن مواجه می‌شود نبودن ساختار است. در صورتی که قبل از شروع کردن کسب و کار خود شغل داشته باشید به احتمال زیاد مجبور بودید در ساعت مشخصی به محل کار بروید، در ساعت مشخصی نهار بخورید و پس از پایان هشت ساعت کاری محل کار خود را ترک کنید.

هنگامی که برای خودتان کار می‌کنید برای متعهد ماندن به اهدافتان ساختار کمی وجود دارد. این کار می‌تواند یک کارآفرین را در ساختاری که مربوط به فرد دیگری است قرار دهد. این مساله می‌تواند باعث وسوسه‌ی فرد برای خوابیدن بیشتر یا انجام فعالیت‌های دیگری در روز که باعث رشد کسب و کار نمی‌شوند باشند.

برای داشتن ذهنیت کارآفرینی باید برای خود ساختار ایجاد کرده و به آن متعهد شوید. زمان‌بندی خود را شناخته، برنامه‌ی فروش ایجاد کرده و فرایندهای ورود مشتری را به صورت کامل و با جزئیات شرح دهید. اجازه ندهید نداشتن ساختار کسب و کارتان را به صورت کامل تخریب کند.

البته از سوی دیگر هم نباید خودتان را بیش از اندازه خسته کنید. هنگامی که ساعت کاریتان به عنوان یک فرد کارآفرین بین ۹ صبح تا ۵ عصر نباشد بدون آن‌که متوجه شوید از صبح تا انتهای شب کار خواهید کرد. به نظر می‌رسد در دسترس بودن در تمام ساعات روز و روزهای تعطیل یک بخش عادی از کارآفرینی است اما با این روش نمی‌توانید کسب و کار پایداری را ایجاد کنید.

زمان‌بندی‌ای که برای کسب و کار شما منطقی‌تر است و باعث موفقیت بیشتری می‌شود را پیدا کرده و به آن متعهد شوید. به یاد داشته باشید که تعیین مرز جزو ضروری ایجاد ذهنیت کارآفرینی است.

۲. توانایی انجام کار شما را ملزم به اجرای آن نمی‌کند

یکی از پدیده‌های جالبی که هنگام شروع کسب و کار رخ می‌دهد بروز فرصت‌های کاری جدید است. برخی از این فرصت‌ها به قدری هیجان‌انگیز هستند که در صورتی که هنوز ساختاری برای کسب و کار خود ایجاد نکرده باشید به راحتی می‌توانید بیش از حد توان یا زمان خود کار انجام دهید. بله گفتن و پذیرفتن هر کاری که سر راهتان قرار می‌گیرد راهی مطمئن برای تضعیف کسب و کارتان است.

در ابتدای کار اتخاذ ذهنیتی که با آن بتوانید زمان و منابع خود را به صورت دقیق بررسی کنید دشوار خواهد بود اما به شما کمک می‌کند که روی ماموریت و چشم‌انداز خود متمرکز باشید. در صورتی که مشتری باقوه‌ای دارید که در محدوده‌ی چشم‌انداز کار شما نیست و به نظر می‌رسد مناسب کارتان نیست به راحتی و از روی ناامیدی او را قبول نکنید. به ماموریت خود پایبند بوده، کسب و کار خود را متناسب با چشم‌انداز کاریتان بسازید و مشتریان قوی‌ای که با ماموریت و چشم‌اندازتان مطابقت دارند را قبول کنبد.

۳. درباره‌ی کاری که انجام می‌دهید صحبت کنید

صحبت کردن با دیگران درباره‌ی کسب و کار خود

ممکن است به شما گفته باشند که درباره‌ی مسائل حساس مانند پول با دیگران صحبت نکنید یا اینکه اگر درباره‌ی کاری که انجام می‌دهید با دیگران بحث کنید کاری خارج از ادب انجام داده‌اید. اما هنگامی که کسب و کار خودتان را دارید باید به این کار عادت کنید که با هر فردی که ملاقات می‌کنید درباره‌ی کارتان صحبت کنید.

برخوردهای شانسی، مکالماتی که در صف یا با فرد بغل دستی خود در هواپیما انجام می‌دهید می‌تواند یک مشتری جدید را برایتان به ارمغان بیاورد یا کسب و کارتان را به یک فرد جدید معرفی کند. این ذهنیت که صحبت کردن با دیگران درباره‌ی خودتان یک تابو است را کنار بگذارید. در کمال ادب و احترام با هر فردی که به صحبت‌هایتان درباره‌ی کسب و کار گوش می‌دهد صحبت کنید.

با این کار می‌توانید مخاطب‌های بسیاری برای کسب و کار خود پیدا کرده، خدماتی که کسب و کارتان ارائه می‌دهد را شرح داده و چگونگی آغاز کارتان را در یک مکالمه‌ی غیررسمی به افراد غریبه توضیح دهید.

۴. متواضع و فروتن باشید

هنگام ملاقات با کارآفرینان می‌توان متوجه شد که کدام یک از آن‌ها تجربه‌ی زیادی در حوزه‌ی کسب و کار دارد و کدام یک با تازگی وارد این میدان شده است. یک کارآفرین با تجربه شکست‌های بسیاری را تجربه کرده است. کارآفرین بودن می‌تواند اراده‌ی قوی‌ترین افراد را هم مورد آزمایش قرار داده و شکست‌های بسیاری را برایشان به جای بگذارد.

هنگام آغاز کار متواضع و فروتن باشید. کمک، توصیه و پشتیبانی افرادی که پیش از شما این مسیر را رفته‌اند را بپذیرید. ممکن است چیزی را بسیازید که قبلا ساخته نشده یا حتی محصولی را بفروشید که قبلا مشابه آن وجود داشته باشد در هر حال این مسیر برایتان جدید است.

در مسیر کارآفرین شدن و یادگیری با لغزش‌ها، مشتری‌های عصبانی، مشکلات مربوط به کارمندان و موارد دیگر مواجه خواهید شد. همواره فروتن و متواضع باشید تا بتوانید با آسیب کمتری از منحنی یادگیری عبور کنید.

۵. به دنبال راه‌حل برای مشکلی که وجود دارد باشید

به دنبال راهکار برای حل مشکلات بودن

برای مشکلی که وجود ندارد به دنبال راه‌حل نباشید. ذهنیت خود را از ایجاد چیزی هوشمندانه به چیزی که واقعا یک مشکل را حل کند تغییر دهید. در صورتی که برای چیزی که برای هیچکس مساله نیست راهکار ایجاد کرده‌اید در مشکل بزرگی گرفتار شده‌اید.

در عوض روی افرادی که می‌خواهید مشکلشان را حل کرده و به آن‌ها خدمت ارائه دهید تمرکز کنید. مخاطب هدف خود را بررسی کرده و ببینید که به چه چیزی نیاز دارند؟ در صورتی که بتوانید به این سوال پاسخ دهید تقاضای فوری برای محصول یا خدمتتان وجود خواهد داشت. اما در صورتی که راهکاری برای مخاطبان خود پیدا نکنید محصولتان غیر ضروری خواهد بود و در فروش آن با سختی و مشکل مواجه خواهید شد.

۶. عاشق محصول خود نباشید

بسیاری از اوقات، کسب و کاری که در ابتدا آغاز می‌کنید کسب و کاری نیست که به پایان می‌رسانید. کسب و کارتان باید همگام با تغییرات بازار و تغییرات نیازهای مشتریان تغییر کند. در صوورتی که شیفته‌ی محصول یا خدمت خود باشید در یک ذهنیت ثابت نگه داشته خواهید شد که به شما اجازه نمی‌دهد فرصت‌های پیش رویتان را ببینید. این کار مانع از پیشرفت و خلاقیتتان شده و شما را ثابت نگه می‌دارد.

ایجاد یک ذهنیت کارآفرین به این معنا است که به صورت پیوسته به دنبال حل کردن مشکل مشتری‌ها باشید حتی اگر این کار به معنای تغییر محصول یا خدمتتان باشد. این کار مانع از شیفته‌ی محصول خود شدن و از کار افتادگی و منسوخ شدن می‌شود.

برخی از کارآفرینان به حدی به دنبال پیش بردن ایده‌ی اصلی خود هستند که این ذهنیت را فراموش می‌کنند. در صورت داشتن این مدل انعطاف‌پذیری می‌توانید محصول یا خدمت خود را به چیزی که مشتری‌ها می‌خواهند تغییر داده و کسب و کار خود را مرتبط و موفق نگه دارید.

۷. فعالیت‌های درآمدزا در مقابل فعالیت‌های بدون درآمد

کارهای درآمدزا

گرفتار کارهای پر مشغله‌ای که برایتان درآمدی ندارد نشوید. در صورتی که متوجه شدید خیلی سرتان شلوغ است، یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کرده و همه‌ی کارها را روی کاغذ بنویسید. پس از نوشتن همه‌ی کارها، آن‌ها را در دو ستون «کارهای درامدزا» و «کارهای غیر درآمدزا» دسته‌بندی کنید. مطمئن شوید که هر روز روی کارهایی که درآمدزا هستند کار می‌کنید و اجازه ندهید کارهایی که درآمدزا نیستند روزتان را اشغال کنند.

اولویت‌بندی یک ابزار بسیار مفید و کارآمد است. پس از اینکه کارهای درآمدزای خود را مرتب کردید، آن‌ها را به ترتیب اهمیت اولویت‌بندی کنید. در ابتدا مهم‌ترین و پیچیده‌ترین کارها را انجام دهید. در این صورت مسیر رسیدن به یک کسب و کار موفق را به درستی طی خواهید کرد.

در پایان

فرقی نمی‌کند که به تازگی تصمیم به کارآفرینی گرفته‌اید یا یک کارآفرین با تجربه هستید، در هر حال داشتن ذهنیت کارآفرینی کلید موفقیت است. تعیین مرز، گرفتن تصمیم‌های عاقلانه درباره‌ی افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید، به اشتراک گذاشتن کسب و کار خود با دیگران، متواضع ماندن، به دنبال حل مشکل بودن، واقع بینی و توجه به اولویت‌بندی کارها می‌توانند به موفق شدن در مسیر کارآفرینی کمک کنند.

منبع: Lifehackبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما