نسل بعدی ماهواره‌های اقیانوس‌شناسی با موفقیت در مدار قرار گرفت

۱ آذر ۱۳۹۹ | ۲۱:۳۰ ۲ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پرتاب ماهواره‌ی سنتینل-6 با موشک فالکون 9

دقایقی پیش اسپیس‌ایکس موفق شد با پرتاب موشک فالکون ۹ خود، ماهواره‌ی سنتینل-۶ مایکل فریلیک را که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا ساخته شده و نسل بعدی ماهواره‌های اقیانوس‌شناسی محسوب می‌شود در مدار قرار دهد.

موشک فالکون ۹ که پیش از این فضانوردان مأموریت کرو-۱ را عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی کرده بود، اکنون مأموریت مهم دیگری را با موفقیت کامل کرد و توانست جدیدترین ماهواره‌ی اقیانوس‌شناسی را که از فناوری‌های تازه‌ای برای بررسی وضعیت آب‌های زمین استفاده می‌کند، مستقر کند.

پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس در ساعت ۱۲:۱۷ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۰:۴۷ به وقت تهران) از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا انجام شد.

این مأموریت سنتینل-۶ که به احترام «مایکل فریلیک» (Michael Freilich) اقیانوس‌شناس ناسا نامگذاری شده است، جدیدترین فضاپیمای آژانس فضایی اروپا و ناسا است که برای نظارت بر تغییرات وضعیت دریا طراحی شده است و به اندازه‌گیری سطح اقیانوس‌ها با دقت بسیار بالا می‌پردازد. در سال‌های آینده دوقلوی آن با نام سنتینل-۶بی (Sentinel-6B) نیز به آن می‌پیوندد تا مأموریت آن‌ها توسعه یابد.

ماهواره‌ی سنتینل-6 در تأسیسات اسپیس‌ایکس

ماهواره‌ی سنتینل-۶ در تأسیسات اسپیس‌ایکس
Credit: NASA

بررسی دقیق سطح اقیانوس‌ها برای درک تغییرات آب‌وهوایی و گرمایش جهانی از اهمیت زیادی برخوردار است. این داده‌ها همچنین می‌تواند در کاهش تلفات بلایای طبیعی اقیانوسی اثرگذار باشد. ماهواره‌ی «سنتینل-۶ای» (Sentinel-6A) همچنین به ارزیابی تغییرات دما در لایه‌های تروپوسفر و استراتوسفر جو زمین می‌پردازد. این فضاپیما همچنین از پیشرانه‌هایی با سوخت هیدرازین بهره می‌برد تا در صورت نیاز به تغییر جهت آن کمک کنند.

یکی از جذابیت‌های پرتاب امروز علاوه بر محموله‌ی مهمی که حمل می‌کرد پرتاب در میانه‌ی روز به وقت منطقه‌ی زمانی شرقی بود که باعث خلق صحنه‌های زیبا از قدرت پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس شد. علاوه بر این دقایقی پس از پرتاب، بوستر مرحله‌ی اول موشک هم با موفقیت در سواحل کالیفرنیا فرود آمد.

ماهواره‌ی اقیانوس‌شناسی سنتینل-۶ که توسط واحد فضایی و دفاعی ایرباس ساخته شده با ۵٫۵ متر طول، ۲٫۳۵ متر ارتفاع و ۲٫۵۸ متر عرض دارای وزنی برابر با ۱۱۹۲ کیلوگرم است. این فضاپیما از طریق دو آرایه‌ی خورشیدی نصب شده با مساحت ۱۷٫۵ مترمربع انرژی خود را تأمین می‌کند. انرژی اضافی آن در باتری لیتیومی با ظرفیت تقریبی ۲۰۰ آمپرساعت ذخیره می‌شود. میزان استفاده‌ی ماهواره از انرژی الکتریکی هنگامی که در مدار قرار دارد، به طور متوسط حدود ۱ کیلووات است.

عکس کاور: پرتاب ماهواره‌ی Sentinel-6A توسط موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس

Credit: NASA

منابع: NASA, NASA Space Flight

 

 

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما