۱۲ کارگردان مشهور که عاشق ستاره‌ی زن فیلم خود شدند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
چارلی چاپلین

در دنیای هالیوود روابط عاشقانه‌ی زیادی میان بازیگران مقابل هم یا عوامل پشت صحنه با بازیگران شکل می‌گیرد. این موضوع برای بیشتر چهره‌های مشهور سینمایی اتفاق افتاده و زندگی بسیاری از افراد شناخته‌شده سینما را که مرور می‌کنیم به موارد زیادی از این دست بر می‌خوریم. کارگردان‌های بزرگ و تاریخ‌ساز سینما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیستند. ممکن است اینطور به نظر برسد که روابط عاشقانه و ازدواج‌های افراد، در  مسیر کارنامه‌ی حرفه‌ای آن‌ها، چندان اهمیت ندارد، اما وقتی پشت پرده‌های زندگی نوابغ سینما را بررسی می‌کنیم، به روابط عاشقانه و ازدواج‌هایی برمی‌خوریم که حتی برای مدتی باعث اوج و فرود در کارنامه‌ی هنری کارگردان‌ها شده است. گاهی یک عشق کارگردانی را برای مدتی به حاشیه رانده است و زمانی یک ازدواج توانسته به قدرت بازیگری و کارگردانی دو طرف این رابطه کمک‌های فراوانی کند. در اینجا قرار است به ۱۲ کارگردان بزرگ سینما که عاشق بازیگران زن فیلم‌های خود شده‌اند، بپردازیم. لیست ما براساس تاریخ شکل‌گیری این روابط مرتب شده‌ است.

۱. چارلی چاپلین

چارلی چاپلین

کارگردان بزرگ تاریخ سینما که از نظر میزان شهرت و محبوبیت و همچنین تاریخچه عشق‌های سینمایی، اولین نفر در لیست ما محسوب می‌شود. چارلی چاپلین بیش از ۷۰ سال به صورت حرفه‌ای در زمینه‌ی سینما و تئاتر فعالیت کرد و شاهکارهایی از خود به جا گذاشت که بسیاری از آنها نتنها در زمان خود، بلکه با گذشت چند دهه، هنوز هم دیدنی و تاثیرگذار هستند. چاپلین در میان روابط احساسی خود نیز زندگی پیچیده‌ای داشت و ۴ بار ازدواج کرد که دو رابطه عاشقانه او به واسطه حضور بازیگران زن در فیلم‌هایش اتفاق افتاد. اولین بار در سال ۱۹۲۴ با لیتا گری در طول ساخت فیلم «پسر بچه» آشنا شد. گری بازیگر اصلی این فیلم بود و چاپلین پیوندی سه سال با او داشت. این ازدواج که در ابتدا با عشق فراوان آغاز شده بود در نهایت به نزاع کشیده شد. همچنین اتفاقاتی که در پی برگزاری دادگاه طلاق چارلی چاپلین و لیتا گری در سال ۱۹۲۷ اتفاق افتاد، از اولین حاشیه‌های پررنگ رسانه‌ای در دنیای هالیوود بود. چاپلین یک بار دیگر در سال ۱۹۳۶ دلبسته بازیگر فیلم مشهورش «عصر جدید»، پائولت گودارد شد. این ازدواج که در نتیجه‌ی آن، همکاری مشترک در فیلم «دیکتاتور بزرگ» را نیز به همراه داشت، پس از ۶ سال که سال‌های درخشش گودارد نیز محسوب می‌شد، به پایان رسید.

۲. بیلی وایلدر

بیلی وایلدر

رابطه‌ی وایلدر آن‌قدر مخفیانه بود که عکس دونفره‌‌ای ازشان موجود نیست

در میان لیست ما، لقب کم دوام‌ترین رابطه شکل‌گرفته در جلوی دوربین به عشق میان بیلی وایلدر و دوریس داولینگ می‌رسد. وایلدر از پرکارترین کارگردان‌های هالیوود در یک قرن اخیر است که قریب به ۷۰ سال فعالیت مستمر در سینما و حوزه نویسندگی داشته. او ۱۵بار نامزد جایزه‌ی اسکار شده که از این نظر یکی از رکورداران محسوب می‌شود و توانسته‌ در مجموع ۶ اسکار دریافت کند. وایلدر در سال ۱۹۴۵ با اینکه هنوز زندگی مشترکش با همسر اول خود ادامه داشت، در حین فیلمبرداری  «تعطیلات از دست رفته» دلباخته داولینگ شد. دوریس و کنستانس دو خواهر تازه وارد به دنیای هالیوود بودند که هر دو همزمان با کارگردان‌های مشهوری یعنی بیلی وایلدر و الیا کازان وارد رابطه شدند. البته این روابط با اینکه بسیار مخفیانه بود، اما منجر به جدایی وایلدر از همسر اولش شد. با اینهمه پس از مدت کوتاهی، بیلی وایلدر و دوریس داولینگ از یکدیگر جدا شدند و به دنبال ازدواج با افراد دیگری رفتند.

۳. روبرتو روسلینی

رپبرتو روسلینی

یکی از مشهورترین عشق‌های سینمایی، قرار گیری روبرتو روسلینی مشهور به پدرخوانده موج نوی سینمای ایتالیا در مقابل اینگرید برگمن است. این کارگردان ایتالیایی در ناز و نعمت بزرگ شده بود و تا سال ۱۹۵۰ که چندسالی از شروع فعالیت حرفه‌ای‌اش گذشته بود، دو رابطه جدی را تجربه کرده بود. او در زمان ساخت فیلم «استرومبلی» با برگمن روبرو شد. بازیگر زیبا و موفق سوئدی که پیش از طلاق از همسر قبلی و همراه دو بچه عاشق روسلینی شد. این موضوع باعث شد افکار عمومی در مقابل این رابطه جبهه بگیرند و اینگرید برگمن را مورد حمله رسانه‌ای قراردهند. اما آن دو بلاخره ازدواج کردند و این پیوند ۷ سال طول کشید. در این مدت فیلم‌های مشترکی مثل «ترس»،« اروپا ۵۱» و «سفر به ایتالیا» نیز با همکاری آن‌ها ساخته شد که البته از نظر منتقدان کیفیت دیگر آثار این دو را نداشت.

۴. استنلی کوبریک

استنلی کوبریک

کوبریک در هالیوود و میان دوستداران سینما به کارگردانی که توجه ویژه‌ای به جزییات دارد، مشهور است. او به دلیل وسواس و روند کندی که در فیلم‌سازی داشت، در طی ۴۸ سال کارگردانی تنها ۱۳ فیلم سینمایی بلند ساخت که البته اکثر آنها از سوی منتقدان و مخاطب عام بسیار مورد استقبال قرار گرفت. استنلی کوبریک در سال ۱۹۵۷ برای فیلم پنجم خود یعنی «راه‌های افتخار» به سراغ بازیگری آلمانی به نام کریستین سوزان هارلن رفت. هارلن که رقاص، نقاش و بازیگر شناخته شده‌ای در آلمان بود، باید در سکانس پایانی فیلم «راه‌های افتخار» برای سربازان آلمانی آوازی می‌خواند. آوازی که علاوه بر ایجاد فضای بسیار احساسی در فیلم، کارگردان را نیز تحت تاثیر قرار داد و کوبریک چند ماه پس از پایان فیلمبرداری زندگی مشترک خود را با کریستین شروع کرد. این عشق تا پایان زندگی استنلی کوبریک و به مدت ۴۱ سال ادامه پیدا کرد.

۵. الیا کازان

الیا کازان

بسیاری کازان یونانی الاصل را تاثیرگذارترین کارگردان آمریکایی می‌دانند. او در ۴۰ سال فعالیت سینمایی خود جوایز متعددی را دریافت کرد که مهم‌ترین آن‌ها دو اسکار کارگردانی بود. یکی از نکات مهم کارنامه‌ی الیا کازان همکاری‌های او با مارلون براندو است. اما علاوه بر این بخش حرفه‌ای زندگی او، کازان یک عشق عجیب سینمایی را نیز در سال‌های فعالیتش تجربه کرد. وقتی سال ۱۹۶۰ در جریان فیلم «رود وحشی» بارابارا لودن مقابل دوربین کازان قرار گرفت، این کارگردان بدون در نظر گرفتن روابط قبلی و ۲۳ سال اختلاف سنی که با لودن داشت، رابطه عاشقانه خود را با او شروع کرد. آن‌ها پس از همکاری دوباره در فیلم «شکوه علفزار»، در سال ۱۹۶۷ ازدواج کردند. اما پایان این پیوند تراژدی بود. چون لودن به سرطان پیشرفته مبتلا شد و الیا کازان نیز در طی بیماری او روابط سردی با او داشت. ازدواج آنها نیز در نهایت با مرگ بارابارا لودن در سال ۱۹۸۰ به پایان رسید.

۶. استیون اسپیلبرگ

استیون اسپیلبرگ

استیون اسپیلبرگ همانقدر که در سینما موفق و پیشرو است و سال‌ها توانسته موقعیت خود را در میان چهره‌های برتر سینمای جهان حفظ کند، در زندگی مشترک خود نیز یکی از افراد موفق هالیوود محسوب می‌شود. اسپیلبرگ در زمان ساخت فیلم «ایندینا جونز» در سال ۱۹۸۴ با همسر اول خود ایمی اروینگ ازدواج کرد. اما در همان زمان وقتی کیت کپشاو در این فیلم جلوی دوربین اسپیلبرگ قرار گرفت، او نتوانست علاقه‌ی خود را به این بازیگر زن جوان پنهان کند. چهارسال پس از ساخت ایندینا جونز، اسپیلبرگ بلاخره تصمیم گرفت از همسر خود جدا شود و با کپشاو ازدواج کند. این زندگی مشترک تا امروز و با گذشت ۳۶ سال هنوز ادامه دارد و در لیست طولانی‌ترین ازدواج‌ها میان افراد مشهور نیز قرار گرفته. خود اسپیلبرگ سال ۲۰۰۸ در مصاحبه‌ای که درباره قسمت دوم «اندینا جونز» داشت درباره زندگی مشترکش گفت:«زیباترین چیزی که از این فیلم نصیب من شد، همسرم بود. من با کیت آشنا شدم و او زن پیشرو من شد و هنوز باقی مانده.»

۷. جوئل کوئن

جوئل کوئن

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین روابط شکل گرفته در مقابل دوربین در دنیای هالیوود، رابطه‌ی جوئل کوئن و فرانچز مک‌دورمانت است. کوئن که همراه برادرش ایتن در سال ۱۹۸۴ ساخت فیلم‌های بلند سینمایی را آغاز کردند، یکی از مشهورترین کارگردان‌های سینمای جهان و همچنین از معدود کارگردان‌هایی هستند  که سال‌ها است به همراه یکدیگر کار می‌کنند. جوئل کوئن در جریان ساخت اولین فیلم خود «خون ساده»، به بازیگر اصلی زن فیلم یعنی مک‌دورمانت دلباخت. پس از آن این دو به فاصله کوتاهی ازدواج کردند. دورمانت پس از شروع زندگی مشترکش با جوئل در بیشتر آثار برادران کوئن حضور پیدا کرد و اولین جایزه اسکار خود را نیز برای بازی در فیلم «فارگو» ساخته همسر و برادر همسرش در سال ۱۹۹۶ دریافت کرد. پیوند این دو تا امروز و با گذشت ۳۷ سال همچنان ادامه دارد.

۸. مارتین اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی

در موارد قبلی عشق روبرتو روسلینی و اینگرید برگمن، یکی از مشهورترین عشق‌هایی که میان کارگردان و بازیگر در هالیوود تا به امروز اتفاق افتاده را مرور کردیم. حاصل این ازدواج سه فرزند بود که یکی از آنها ایزابل روسلینی به صورت حرفه‌ای بازیگری را دنبال کرد. اما نکته جالب درباره زندگی ایزابل این است که در سال‌های فعالیت سینمایی خود با دو کارگردان مشهور سینما ازدواج کرد.

اولین کارگردانی که البته بدون قرارگرفتن ایزابل در مقابل دوربینش عاشق او می‌شود، مارتین اسکورسیزی، چهره مشهور و پر افتخار هالیوود است. اسکورسیزی که حالا نزدیک به ۶۰ سال از عمر فعالیت حرفه‌ای‌اش می‌گذرد، ۵ بار ازدواج کرده و ایزابل روسلینی سومین همسر او بود که تنها سه سال زندگی مشترک آنها ادامه داشت. اما اسکورسیزی ماجرای متفاوتی در روابط عاشقانه سینمایی را نیز در زندگی دارد. زمانی که او به همراه وودی آلن و فرانسیس فورد کاپولا  در سال ۱۹۸۹ مجموعه فیلم‌های کوتاهی به نام «داستان‌های نیویورکی» را می‌ساختند، بازیگری به نام ایلیانا داگلاس در مقابل دوربین اسکورسیزی قرار گرفت و رابطه عاشقانه‌ای به مدت سه سال پس از این فیلم به وجود آمد. اما این رابطه با مشکلات فراوان به پایان رسید و داگلاس در یک افسردگی شدید تا مدتها پس از این رابطه باقی ماند.

۹. دیوید لینچ

دیوید لینچ

لینچ دومین کارگردان مشهور هالیوودی بود که به دختر روسلینی و برگمن دل باخت. زمانی که این کارگردان قرار بود در سال ۱۹۸۶ فیلم «مخمل آبی» را بسازد از ایزابل روسلینی دعوت کرد تا در این فیلم حضور پیداکند. دیود لینچ که به خاطر فیلم‌های سورئال و تصویرسازی‌های منحصر به فردش در دنیای سینما مشهور است، در زندگی خصوصی نیز روابط پیچیده و عجیبی در زندگی از سرگذرانده. او چهار ازدواج و یک رابطه عاشقانه در زندگی داشته. لینچ هم زمان با همسر دومش مری فیسک با ایزابل روسلینی وارد رابطه شد. این عشق تنها چهارسال ادامه داشت و پس از همکاری مشترک این دو در فیلم «از ته دل وحشی» که نخل طلای کن را برای لینچ به همراه داشت، برای همیشه به پایان رسید.

۱۰. جیمز کامرون

جیمز کامرون

این موضوع غیرقابل انکار است که جیمز کامرون یکی از مشهورترین کارگردان‌های جهان در عصر حاضر است. اما در کنار کارنامه درخشان و آثار هنری ماندگار، روابط عاشقانه پیچیده با بازیگران فیلم‌هایش نیز به نام او در تاریخچه هالیوود ثبت شده‌است. کامرون سال ۱۹۹۱ زمانی که ساخت فیلم «نابودگر ۲؛ روز داوری» را شروع کرد، با همسر خود یعنی کاترین بیگلو در حال گذران زندگی مشترک خود بودند. اما قرار گرفتن لیندا همیلتون بازیگر زن اصلی فیلم نابودگر در مقابل دوربین کامرون، باعث شد این کارگردان همسر خود را به خاطر بازیگر فیلمش رها کند.

رابطه‌ی کامرون و لیندا همیلتون پس چند سال در ۱۹۹۷ به ازدواج ختم شد. اما شروع زندگی مشترک قانونی این دو مصادف شد با آغاز فیلمبرداری فیلم «تایتانیک». بعدها در منابع خبری هالیوود مشخص شد، اختلافات زیادی میان همیلتون و کامرون وجود داشته و همین موضوع باعث شد جیمز کامرون در خلال فیلمبرداری تایتانیک و در حالی که تنها هشت ماه از شروع ازدواجش با هملیتون می‌گذشت، دلبسته سوزی آمیس شود. آمیس نقش نوه شخصیت رز را در فیلم «تایتانیک» برعهده داشت که در سکانس‌های مربوط به زمان حال در مقابل دوربین کامرون قرارگرفته‌بود. جیمز کامرون در سال ۱۹۹۹ از لیندا همیلتون جدا شد و با سوزی آمیس ازدواج کرد. زندگی مشترک آنها تا امروز ادامه پیدا کرده.

۱۱. ریدلی اسکات

ریدلی اسکات

کارگردان فیلم‌های مشهوری مانند «گلادیاتور»، «هانیبال» و «مریخی» بیش از ۱۴ سال در رابطه عاشقانه با بازیگر زن کاستاریکایی اکثر فیلم‌هایش یعنی جیانینا فاسیو بود تا در نهایت در سال ۲۰۱۵ این رابطه به ازدواج ختم و هنوز هم ادامه پیدا کرده‌است. فاسیو که ۲۲ سال از اسکات کوچکتر است با نقش کوتاهی در فیلم «طوفان سفید» در سال ۱۹۹۶ برای اولین بار جلوی دوربین ریدلی اسکات قرارگرفت. او همچنین در فیلم «گلادیاتور» نقش همسر راسل کرو بازیگر اصلی این فیلم را برعهده‌داشت و پس از آن یعنی در سال ۲۰۰۱ و در جریان ساخت فیلم روانشناسانه «هانیبال» این رابطه عاشقانه شکل جدی‌تری به خود گرفت و بلاخره علنی شد. این دو پس از این فیلم، در بیش از ده اثر سینمایی دیگر با هم همکاری داشتند.

۱۲. تیم برتون

تیم برتون

تیم برتون به واسطه سبک منحصر به فردی که در کارگردانی فیلم‌ها و ساخت آثار علمی و تخیلی دارد، به یکی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار سینمای هالیوود تبدیل شده‌است. اما یکی از ویژگی‌های اخلاقی این کارگردان این است که با افراد خاصی به صورت مداوم همکاری می‌کند. مثلا جانی دپ یکی از بازیگرانی اصلی بیشتر آثار او است. اما برتون در سال ۲۰۰۱ پس از یک ازدواج و یک رابطه ناموفق، در جریان ساخت فیلم «سیاره میمون‌ها» با هلنا بونهام کارتر برای اولین بار روبرو شد. در بیشتر منابع خبری نوشته شده که برتون عاشق این زن بازیگر می‌شود و تا ۱۳ سال بعد این رابطه عاشقانه ادامه پیدا می‌کند. همچنین کارتر نیز مانند بسیاری از دوستان نزدیک برتون وارد دایره همکاری این کارگردان می‌شود و در تمام آثاری که در این دوره توسط تیم برتون ساخته شده، مثل «چارلی و کارخانه شکلات سازی»، «سویینی تاد» و «آلیس در سرزمین عجایب» حضور داشته.

منبع: colliderبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما