۱۳ خوراکی که اگر در خانواده سابقه‌‌ی سرطان دارید هرگز نباید بخورید

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

افرادی که سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان دارند، هر کاری که بتوانند می‌کنند تا احتمال ابتلا به این عارضه را در خود کاهش دهند. مواد غذایی که می‌خورید، رابطه‌ی مستقیمی با شکل‌گیری سرطان یا افزایش احتمال ابتلا به آن دارند. به همین دلیل باید نظارت ویژه‌ای روی رژیم غذایی خود داشته باشید؛ به‌ویژه اگر یکی از اعضای خانواده‌تان سرطان دارد یا در گذشته سرطان داشته است.

این مقاله از دیجی‌کالا مگ را به مخاطبانی اختصاص داده‌ایم که نگران ابتلا به سرطان هستند. در این مقاله به معرفی ۱۳ نمونه از بدترین مواد غذایی برای افرادی می‌پردازیم که سابقه‌ی خانوادگی سرطان دارند. تا پایان مقاله در کنار ما بمانید.

۱. نمک

همه‌ی ما خیلی خوب می‌دانیم که مصرف زیاد نمک می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد، اما آیا می‌دانستید که این موضوع با افزایش خطر ابتلا به سرطان هم ارتباط دارد؟

بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، بین مصرف نمک و سایر مواد غذایی پرنمک و ابتلا به سرطان معده رابطه‌ای قوی وجود دارد. نمی‌توانیم مصرف نمک را به‌طور کامل از رژیم غذایی‌مان حذف کنیم، اما دست‌کم می‌توانیم میزان آن را به حداقل برسانیم.

۲. هات‌داگ

هات‌‌داگ که طرفداران نسبتا زیادی در میان جوانانِ عاشق فست‌فود دارد، نوعی گوشت فرآوری شده است که چربی و نمک زیادی دارد. نمک و چربی هر دو باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شوند. زمانی که گوشت فرآوری شده دودی شود، یک سری ترکیبات تولید می‌شوند که با افزایش احتمال خطر ابتلا به بعضی سرطان‌ها در ارتباط هستند.

۳. سس سویا

مصرف سس سویا همراه با سوشی خوشمزه و لذت‌بخش است، اما متأسفانه این ماده‌ی غذایی سدیم زیادی دارد؛ به طوری که فقط یک قاشق غذاخوری از آن می‌تواند هزار میلی‌گرم سدیم داشته باشد. این میزان دو برابر میزان سدیمی است که یک فرد معمولی باید در طول روز مصرف کند.

۴. سوپ‌های کنسرو شده

ممکن است این را قبلا هم شنیده‌ باشید که سوپ‌های کنسرو شده سدیم زیادی دارند. از آنجایی که بین سدیم و ابتلا به سرطان معده ارتباط وجود دارد، باید از مصرف سوپ‌های حاوی سدیم زیاد خودداری کنید.

اگر در طول هفته وقت درست کردن سوپ خانگی ندارید، آخر هفته‌ها این کار را انجام دهید. به یاد داشته باشید که هیچ‌چیز سالم‌تر از غذاهای خانگی نیست.

۵. شیر

شیر

گفته می‌شود شیر به دلیل اینکه کلسیم زیادی دارد، احتمال ابتلا به بعضی انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

قرار گرفتن شیر در این لیست می‌تواند بحث‌برانگیز باشد. همیشه شنیده‌ایم که شیر کلسیم دارد و کلسیم برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری است‌. اما نتایج مطالعات امروزی چیز دیگری را نشان می‌دهند.

بر اساس گزارش‌های مؤسسه‌ی ملی سرطان، بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود.

در یک مطالعه نشان داده شد افرادی که هر روز شیر می‌نوشیدند، ۳۴ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار داشتند. یک مطالعه‌‌ی دیگر هم نشان داد بین کلسیم زیاد و افزایش خطر سرطان رحم ارتباط وجود دارد. علت این موضوع به تحریک هورمون‌ها و رشد سلول‌های سرطانی برمی‌گردد.

بعضی از مطالعات دیگر هم نشان می‌دهند که رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد منجر به بیشتر شدن خطر ابتلا به سرطان روده می‌شود. به همین دلیل بهتر است مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم زیاد مثل شیر گاو و پنیر را به حداقل برسانید. سرطان معمولا با التهاب ارتباط دارد.

بنابراین بهتر است از مصرف مواد غذایی التهاب‌زا هم اجتناب کنید. دنبال کردن یک رژیم غذایی گیاهی و سرشار از غلات غنی شده بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

۶. پنیر کاتیج

پنیر معمولا به‌شدت فرآوری می‌شود. بهتر است مصرف تمام محصولات لبنی را به‌ حداقل برسانید‌. زمانی که صحبت از سرطان است، اهمیت این موضوع درباره‌ی پنیر کاتیج بیشتر هم می‌شود.

این نوع پنیر به‌شدت فرآوری شده است که این یعنی در مقایسه با سایر پنیرها سدیم بیشتری دارد. بنابراین دفعه‌ی بعد که در فروشگاه پنیر کاتیج دیدید، از کنار آن رد شوید و به فکر خرید یک نوع پنیر دیگر باشید.

۷. تخم‌مرغ

اگر سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان دارید، تخم‌مرغ نخورید؛ وگرنه ممکن است شما هم دچار سرطان‌ شوید.

در مقالات مختلف دیدیم که تخم‌مرغ جزء مواد غذایی مفید و سالم برای بدن محسوب می‌شود. اما اگر سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان دارید، ماجرا فرق می‌کند.

تمام انواع گوشت ماکیان ممکن است شما را در معرض ابتلا به سرطان قرار دهند. این موضوع شامل تخم‌مرغ هم می‌شود. بر اساس گزارش یک مطالعه، افرادی که در هر هفته دو و نیم عدد یا بیشتر تخم‌مرغ مصرف کردند، ۸۱ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار داشتند.

۸. ماهی سرخ‌کرده

ماهی معمولا جزء مواد غذایی مفید برای سلامتی تلقی می‌شود و به محافظت در برابر سرطان کمک می‌کند. اما اگر ماهی را سرخ کنید، خطر ابتلا به سرطان در شما افزایش پیدا می‌کند. علت این موضوع این است که سرخ کردن منجر به کاهش سطح طبیعی اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی می‌شود.

فرآیند سرخ کردن همچنین می‌تواند باعث آزاد شدن اسیدهای چرب ترانس شود که این موضوع با افزایش خطر ابتلا به بعضی سرطان‌ها مثل سرطان‌های پانکراس، کبد، رحم و روده‌ی بزرگ در ارتباط است.

۹. دونات

دونات قند زیادی دارد و به همین دلیل می‌تواند منجر به چاقی، دیابت، مقاومت به انسولین و مشکلات متابولیک شود.‌

بسیاری از افراد زمانی که بین وعده‌های غذایی گرسنه می‌شوند، به سراغ خوراکی‌های ناسالمی مثل دونات می‌روند. اگر شما هم جزء این افراد هستید، شاید بعد از فهمیدن مضرات آن نظرتان تغییر کند. دونات حاوی مقدار زیادی قند و کربوهیدرات تصفیه شده است و به همین علت می‌تواند به‌طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرد.

اگر عاشق دونات هستید و نمی‌توانید مصرف آن را ترک کنید، حداقل کاری که می‌توانید بکنید این است که در اینترنت جست‌وجو کنید و طرز تهیه‌ی دونات خانگی را یاد بگیرید. خوبی این کار این است که خودتان روی مواد اولیه‌ی دونات نظارت دارید و از سالم بودن آن مطمئن می‌شوید.

۱۰. سوسیس

سوسیس

در سال‌های اخیر مضرات سوسیس زیاد به گوشمان خورده است. سوسیس که معمولا آن را روی پیتزا اضافه می‌کنند، یک نوع دیگر از گوشت‌های فرآوری شده است که احتمال ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می‌دهد. این تنها نکته‌ی منفی درباره سوسیس نیست.

بر اساس گزارش مطالعات، گوشت‌های فرآوری شده مثل سوسیس می‌توانند احتمال ابتلا به بیماری قلبی و مرگ را هم افزایش دهند. این گوشت‌ها سرشار از چربی، نمک و مواد نگهدارنده هستند که همگی برای سلامتی ضرر دارند.

۱۱. قهوه

طرفداران قهوه مطمئنا از دیدن نام قهوه در لیست مواد غذایی که خطر سرطان را افزایش می‌دهند، ناراحت می‌شوند. اما باید واقعیت را بپذیرید‌. البته نظرات درباره‌ی قهوه متناقض است.

بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که قهوه از شما در برابر سرطان‌های روده‌ی بزرگ، کبد، سینه، پوست، رحم و پروستات محافظت می‌کند. اما بعضی دیگر از مطالعات شواهد متناقضی را درباره‌ی مؤثر بودن قهوه در کاهش خطر سرطان‌های مثانه و پانکراس نشان می‌دهند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تعادل را رعایت کنید.

۱۲. مواد غذایی بسته‌بندی شده و فرآوری شده

چنین مواد غذایی مثل پاپ‌کرن و بیسکویت حاوی مواد افزودنی، قند و چربی زیاد هستند و به همین دلیل برای سلامتی بدن خطرناک‌اند. یکی از مضرات این مواد غذایی، افزایش خطر ابتلا به سرطان است. به جای خرید پاپ‌کرن و بیسکویت آماده، خودتان در خانه آن‌ها را درست کنید.

۱۳. نوشیدنی‌های شیرین

این فقط نوشابه نیست که باعث سرطان می‌شود. نوشیدنی‌های شیرین دیگر هم حاوی مقدار زیادی قند اضافه شده هستند و برای سلامتی بدن مضرات زیادی دارند. اگر سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان دارید، از مصرف نوشیدنی‌های شیرین خودداری کنید.

به جای نوشیدنی‌های شیرین، خودتان در خانه اسموتی‌های خوشمزه و مقوی درست کنید. با جست‌وجو در اینترنت می‌توانید به صدها رسپی مختلف برای تهیه‌ی اسموتی دست پیدا کنید.

کلام پایانی

اگر اعضای خانوادتان به سرطان مبتلا هستند، احتمال ابتلا به سرطان در شما افزایش پیدا می‌کند. بنابراین باید بیشتر به آنچه می‌خورید توجه کنید. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ ۱۳ ماده‌ی غذایی را به شما معرفی کردیم که در صورت داشتن سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان، باید مصرف آن‌ها را قطع کنید یا به حداقل برسانید.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد از مصرف غذاهای آماده و فست‌فودها خودداری کرده و خودتان غذای خانگی درست کنید‌. با این کار روی موادی که وارد بدنتان می‌کنید، کنترل دارید. بیشتر مواد غذایی بسته‌بندی شده و کنسروی حاوی ترکیبات مضر مثل قند اضافه شده و چربی زیاد هستند که احتمال ابتلا به سرطان را بالا می‌برند‌.

منبع: eat this

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۸ دیدگاه
 1. امیر

  بخورید بیاشامید ولی اصراف نکنید.کل راز سلامتی تویه قران تو این ایه خلاصه شده
  از یه طرفم غذا هایه سالم و طبیعی بخورید از جمله روغن و روزه بگیرید یا یه رژیمی شبیه روزه مثلا اینکه اب بخورید و غذا هم پنصد کالری اونم صبح فقط چون تو گرسنگی سلولایه بدن خودشونو ترمیم میکنن و سلولایه شبه انسولین بدن پایین میاد بقیه روزا که ما همش درحال خوردن غذا هستیم سلولایه بدن در حالت برو برو هستن و فرصتی واسه ترمیم پیدا نمیکنن

 2. ط

  سلام ممنون از مطالب خوبتون .
  در یک کلام با توجه به وضعیت زندگی ماشینی و مصنوعی بودن تقریبا بیشتر مواد غذایی سالم ماندن در کم خوردن است.

 3. بارانوش

  سلام
  من که سرطان داشتم عمل کردم حدود ۱۰ سال پیش .
  همممه نوع غذا هم میخورم فقط غذاهای فراوری شده و بسته بندی کمتر میخورم
  تا الان که خداروشکر حالم خوبه ومشکل ندارم.
  درکل روحیه اگر قوی باشه بدن تاحدود زیادی میتونه حریف بیماریها بشه.

 4. ماردار

  بنده سرطان دارم چار بارم عمل کردم توی پنج سال
  تومور مغزی
  خوش خیمه
  فرق بدخیم اینه هرسری یه عضو و در گیر میکنه ولی خوش خیم فقط همون عضو
  بیمارستان هروز شیرو میده واقعا تاسف باره اصلا رژیم و رعایت نمیکنه
  اما بنده سالیان پیش خونده بودم تو طب اسلامی که شیر و لبنیات وووو چندتا چیز دیگه که گفتین
  و اما
  بنده از دکترشیروانی که عضو کنگره بین المللی مغز و اعصاب ایران و ریس بخش جراحی مغز و اعصاب ایران و بیمارستان سلامت فردا رو ایشون و… ساختن پرسیدم که دکترم هستند گفتن سرخ کردنی و یعنی به طور کلی قند و چربی مصنوعی نخور غذای سرطان یا همون تومور هست و اینم بگم انسان وقتی خوابه سلول های سرطانی رشد نمیکنند
  ماهی هم کباب کنید خیلیییی خوشمزه تره بنده به دلیله جراحی ها حس بویاییم بشدت قوی شده و واقعا فقط کباب ماهی چون مزه ی زخمش کامل از بین میره
  یه فویل ضخیم چند قطره اب و فلفل سبز و مستقیم رو گاز .
  مواد نگهدارنده هم سمه…

 5. محمو

  لطفا چرت و پرت غیرعلمی ننویسید

 6. احمد

  مثلاً صبحانه فرمودند پنیر و تخم مرغ و مربا نخوریم پس ….ت بخوریم ؟ ماهی سرخ نکنیم آبگوشتی یا خورشتی بخوریم آخه ؟
  بدون تخم‌مرغ اصلا میشه زندگی کرد ؟
  خدا خیرش بده دیگه نگفت گوشت قرمز نخوریم
  چون ماکیان که گفت نخوریم

 7. ک.م

  پس هیچی نخوریم

 8. حسین

  بدبختی میدونید چیه؟؟در کشور پهناور و غنی ایران این روزها حق انتخاب دست ما ملت مظلوم نیست!!ی سرپرست دیگه براش مهم نیست چی مضر هست چی نه!!مهم شکم خونواده ش رو فقط پر کنه!!البته اگر موفق بشه!!نه تنها در تغذیه بلکه در تمام اقلام مایحتاج اول نگاه جیب خودش میکنه بعد خرید میکنه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه