نخستین قطار تمام خودکار جهان در آلمان آغاز به کار کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نخستین قطار تمام خودکار جهان در آلمان

زیمنس و شرکت ملی راه‌آهن آلمان (دویچه بان) این هفته نخستین قطار بدون راننده و تمام خودکار جهان را در شهر هامبورگ معرفی کردند.

«ریچارد لوتز» (Richard Lutz) مدیرعامل دویچه بان (DB) گفت: «با عملیات ریلی خودکار، می‌توانیم به مسافران خود خدمات گسترده‌تر، قابل اطمینان‌تر و درنتیجه بهتری ارائه کنیم بدون آنکه نیاز به حتی یک کیلومتر خط آهن جدید داشته باشیم.»

اگرچه چندین فرودگاه در سراسر جهان پایانه‌های مونوریل بدون راننده دارند و پاریس هم متروی بدون راننده دارد، اما قطار جدید زیمنس و شرکت راه‌آهن آلمان، اولین قطار تمام خودکار است که می‌تواند به‌طور ایمن در همان زیرساخت‌هایی خدمات‌رسانی کند که راننده‌های انسانی فعالیت می‌کنند.

به گفته‌ی زیمنس این قطار جدید به علت استفاده از هوش مصنوعی (AI) کارآمدتر است و به قطار کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی کرده و تقاضای سفر را با بازدهی بیشتری نسبت به راننده‌ی انسانی پوشش دهد.

قرار است از ماه سپتامبر چهار قطار خودران در شبکه‌ی راه‌آهن شهری تندروی S-Bahn در هامبورگ فعالیت داشته باشند. این قطار به‌عنوان بخشی از پروژه‌ی نوسازی راه‌آهن آلمان که یک پروژه‌ی ۷۰ میلیون دلاری با نام پروژه‌ی راه‌آهن دیجیتال آلمان است، توسعه یافته است.

هوشمندسازی حمل‌ونقل ریلی

هرچند زمانی که مسافران سوار می‌شوند، یک اپراتور انسانی برای اطمینان از ایمنی حضور خواهد داشت، اما قطار جدید تمام خودکار خواهد بود و مانورهای قطار، مانند مانور دور زدن قطار، می‌تواند بدون حضور هیچ شخصی در لوکوموتیو انجام شود.

نخستین قطار تمام خودکار جهان در حال حرکت

حرکت نخستین قطار تمام خودکار جهان
Credit: Siemens

«رولاند بوش» (Roland Busch) مدیرعامل زیمنس با اشاره به هوشمندتر کردن حمل‌ونقل ریلی، برآورد کرد که قطارهای خودران تا ۳۰ درصد مسافر بیشتر حمل کنند، دقت عمل ناوگان ریلی را افزایش داده و باعث بیش از ۳۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی شوند.

زیمنس همچنین برنامه‌هایی برای دیجیتالی شدن کل سیستم S-Bahn تا پایان دهه‌ی جاری میلادی دارد و می‌خواهد فناوری جدید قطار خودران را در نهایت به سراسر آلمان برای سامانه‌های ریلی منطقه‌ای و اصلی گسترش دهد.

حمل‌ونقل با قطار در ماه‌ها و سال‌های اخیر افزایش یافته است. زیرا یک روش سفر تمیز و قابل اعتماد است. برای نمونه انتشار آلایندگی در ۱٫۶ کیلومتر پیمایش ریلی (۱ مایل) به‌طور متوسط ۸۰ درصد کمتر از حمل‌ونقل جاده‌ای در همان مسافت است. از سوی دیگر در اوج چالش‌های باربری دریایی و هوایی به دلیل همه‌گیری کرونا، باربری ریلی با ثابت ماندن نسبی کارایی، به فعالیت ادامه داد.

نوآوری‌های تازه در سفر ریلی خودکار و خطوط راه‌آهن سریع‌السیر به تقویت بیشتر حمل‌ونقل ریلی هم کمک خواهد کرد و متناسب با اهداف آب‌وهوایی و تغییر شیوه‌ی زندگی مردم پس از همه‌گیری کووید-۱۹ هم هست.

عکس کاور: نخستین قطار خودکار جهان در آلمان
Credit: Siemens

منبع: Interesting Engineeringبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. یغمایی

    یکماه پیش در فرودگاه فرانکفورت آلمان سوار قطار بدون راننده شدم برام جالب بود

    اتاق کنترل نداشت شبیه ترن هوایی بود

    اگه کارت ملی مون حاضره خبر بدین بیام ایران بگیرم😁

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما