آیا گیدورا جنگ اصلی گودزیلا و کنگ را آغاز کرد؟

۱۱ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
گیدورا

احتمال دارد گیدورا محرک واقعی و پشت پرده جنگ باستانی تایتان‌ها باشد که در فیلم گودزیلا در برابر کنگ شرح داده شده است. این نبرد که در فیلم اخیر مانسترورس مطرح شد، برخلاف نبرد گودزیلا با گیدورا در «گودزیلا: پادشاه هیولاها»، دارای تاریخچه‌ای است که قدمت آن به هزاران سال پیش برمی‌گردد. این تاریخچه برای اولین بار در صحنه‌های پس از تیتراژ فیلم «کنگ: جزیره جمجمه»، مورد اشاره‌ قرار گرفت.

نقاشی‌های درون غار نشان می‌داد که گودزیلا زمانی با یکی از اجداد کنگ جنگیده است. این احتمال توسط دکتر ایلن اندروز (ربکا هال) که در فیلم گودزیلا در برابر کنگ درباره داستان اساطیری ایوی و جنگ بزرگ بین این دو هیولا صحبت کرد، مورد بررسی‌ واقع شد.

این تاریخچه‌، پایه و اساس رقابت آن‌ها در فیلم بود که به یک کینه و دشمنی حماسی در اقیانوس تبدیل شد و سپس در فضای هنگ کنگ و در بخش پایانی فیلم ادامه یافت. اینکه برنده اصلی جنگ قدیمی‌ آن‌ها چه کسی بوده است، هنوز مشخص نیست اما هیچ ابهامی درباره برنده نبرد آخر آن‌ها یعنی گودزیلا وجود ندارد.

هر دو هیولا با توجه به قدرتشان ادعای مالکیت عنوان تایتان آلفا را دارند و به همین دلیل هر دو در هر دوره‌ای از تاریخ زمین با یک‌دیگر مبارزاتی داشته‌اند. با در نظر گرفتن این موضوع، اولین درگیری آن‌ها احتمالا به همین دلیل اتفاق افتاده است و یکی از گونه‌ها  که احتمالا گودزیلا باشد، قصد داشته سلطه و قدرت خود را بر گونه دیگری تحمیل کند. با این حال، سناریوی کاملا متفاوت دیگری درباره دلیلی که منجر به جنگ بین آن‌ها شد، مطرح شده است و برخی می‌گویند که گیدورا کسی است که این جنگ باستانی را آغاز کرده است.

تشریح تاریخچه قدیمی گودزیلا و کنگ در مانسترورس

نقاشی‌های ایوی و تبر ساخته‌شده از باله‌های پشتی گودزیلا تایید می‌کند که اجداد گودزیلا و کنگ برای اولین بار در زمین زیرین با هم جنگیدند و آثار هنری تیتراژ ابتدایی فیلم نیز که در آن، شاهد تایتان‌های دیگر مانسترورس مانند موترا و اسکال‌کرالرز هستیم، همین موضوع را تایید می‌کنند. ظاهرا حداقل یکی از نبردهای جنگ در معبد کنگ رخ داده است. گذشته از آن، فیلم خیلی به جزئیات جنگ آن‌ها و اینکه چرا گودزیلا و کنگ آخرین تایتان‌های باقی‌مانده در راس قدرت هستند نمی‌پردازد اما با این وجود، رمان گودزیلا در برابر کنگ تا حد زیادی مجهولات و نقاط خالی داستان را پر می‌کند. این کتاب از طریق جیا و خاطراتش از داستان‌های مردم درباره کنگ، موارد زیادی از گذشته را توضیح می‌دهد.

به گفته جیا، اجداد او هزاران سال قبل از نقل مکان به جزیره جمجمه، در قلمرو زمین زیرین و با گونه‌ای از کنگ زندگی می‌کردند. آن‌ها در زمانی نامعلوم، با زوزلا هالاوا برخورد کردند که جیا در طول کتاب، او را گودزیلا می‌نامد. آن‌چه جیا از داستان‌های قبیله ایوی به خاطر می‌آورد این است که زوزلا هالاوا در بخش زیرین زمین و در کنار کنگ و مردم آنجا، استقرار یافت تا این که طی اتفاقاتی (بلعیدن یک ستاره) تبدیل به موجودی شرور شد. هنگامی که این اتفاق افتاد، اجداد کنگ تصمیم گرفتند تا با یک‌دیگر پیوندهای دوستی ایجاد کرده و علیه زوزلا هالاوا همکاری کنند تا او را برای همیشه از زمین زیرین بیرون نمایند. جیا نمی‌داند نتیجه دقیق آن همکاری و اتحاد چه بود اما در این کتاب آمده است که کنگ و مردم ایوی در نهایت در سفری طولانی از زمین زیرین خود به جزیره جمجمه رفتند. تصمیم آن‌ها برای ترک خانه، پیروزی گودزیلا را تایید نمی‌کند اما این بدان معناست که پادشاه هیولاها در نهایت، آن‌ها را بیرون کرد.

گیدورا با زمین زیرین ارتباط دارد

همان‌طور که در بالا ذکر شد به نظر می‌رسد که گودزیلا، کنگ، اسکال‌کرالرز و احتمالا موترا در جنگ اصلی حضور داشتند. این‌ها هیولاهایی هستند که رسما مورد اشاره قرار گرفته‌اند اما احتمالاتی مبنی بر این وجود دارد که هیولای پنجمی نیز در این درگیری نقش داشته است. گفتگو و صحبت‌های دانشمندان مونارک در داستان گودزیلا در برابر کنگ نشان داد که ارتباط بالقوه‌ای بین زمین زیرین و گیدورا وجود دارد. همان‌طور که برخی متوجه شده‌اند، قطب جنوب مکانی است که در دو فیلم مختلف مانسترورس از آن استفاده شده است. در ظاهر به نظر تصادفی می‌رسد که قطب جنوب، محل دفن جسد یخ‌زده گیدورا و ورودی زمین زیرین بوده است اما کتاب، چیز دیگری را نشان می‌دهد. مارک راسل اشاره کرده بود که عجیب است که گیدورا در نزدیکی نقطه ورودی زمین زیرین پیدا شده است. به همین دلیل او معتقد بود که شاید هنگام حمله گودزیلا، گیدورا سعی در ورود یا خروج از زمین زیرین را داشته است.

شاید گیدورا دشمن اصلی کنگ بوده است

یک نظریه که طرفداران زیادی دارد، می‌گوید که افسانه ایوی درباره زوزلا هالاوا ممکن است در اصل و به صورت مخفیانه درباره گیدورا باشد که به زمین زیرین حمله کرده و خشم گونه‌های پیشین کنگ را برانگیخته است (بر اساس گزارشات ردیت). ممکن است به نحوی اشتباهی رخ داده باشد که منجر به این شده است تا اجداد کنگ به اشتباه گودزیلا را مسئول اقدامات گیدورا بدانند. با در نظر گرفتن چند نکته، این نظریه در زمینه مانسترورس منطقی به نظر می‌رسد. اول از همه، جیا خاطرنشان کرد که زوزلا هالاوا تبدیل به موجودی شرور شد که با شخصیت گودزیلا در مانسترورس مطابقت ندارد. او همیشه یک شخصیت محافظ بوده که از کره زمین در برابر تهدیدهای گوناگون دفاع می‌کند.

به علاوه، این موضوع که گودزیلا یک ستاره را خورده است می‌تواند ویژگی نفس اتمی او را توجیه و تفسیر کند اما ممکن است در واقع این مسئله به معنای دیگری باشد. شاید گیدورا وارد زمین زیرین شده و بخشی از قدرت مخفی آن را جذب کرده باشد. در اصل به همین دلیل است که او در آن‌جا حضور داشته است. او پس از خروج از زمین زیرین، توسط گودزیلا شکست خورد و بعد از آن، گودزیلا نیز مورد حمله گونه‌های پیشین کنگ قرار گرفت. به عبارت دیگر، اجداد کنگ، گودزیلا را به خاطر خرابکاری‌هایی که گیدورا مستقیما ایجاد کرده بود، مجازات نمودند.

اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، می‌تواند پیامدهای جالبی برای نقش گیدورا در مانسترورس و تاریخچه او داشته باشد. فیلم گودزیلا در برابر کنگ قبلا در پیچشی داستانی، نشان داده بود که گیدورا بزرگ‌ترین دشمن گودزیلا است اما اهمیت او ممکن است از این هم فراتر برود. در واقع، گیدورا رئیس نهایی و اصلی فیلم‌های پادشاه هیولاها و گودزیلا در برابر کنگ بوده و مگاگودزیلا هنگام مبارزه با گودزیلا و کنگ، تحت کنترل روح گیدورا بوده است. گیدورا قبلا توسط گودزیلا کشته شده بود اما ترکیب انرژی منبع زمین زیرین و دی‌ان‌ای وی، هوشیاری و آگاهی او را دوباره در وجود مگاگودزیلا فعال کرد و فرصتی فراهم شد تا او انتقامش را بگیرد. گیدورا به عنوان مگاگودزیلا، در نهایت مجبور شد با این دو آلفای متخاصم همکاری نماید. بنابراین اگر گیدورا واقعا همان زوزلا هالاوای شرور باشد، هیولایی که گودزیلا و کنگ را گرد هم آورد، همان موجودی است که سال‌ها قبل، جنگ بین اجداد آن‌ها را شعله‌ور کرده بود.

منبع: Screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar God

    ممنون واقعا مقاله جذابی بود! ❤️🖐️

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه