۷ روش ساده برای حل مشکل شناسایی نشدن کارت گرافیک کامپیوتر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
عدم شناسایی کارت گرافیک رایانه

آیا با شناسایی نشدن کارت گرافیک کامپیوتر خانگی خود مشکل دارید؟ نگران نباشید، ما راه حل‌هایی را معرفی می‌کنیم که ممکن است به طور بالقوه برای حل شناسایی نشدن کارت گرافیک نیاز داشته باشید.

آیا اخیراً یک کارت گرافیک جدید خریداری کرده اید، اما رایانه شخصی شما آن را تشخیص نمی دهد؟ یا شاید سیستم شما به طور ناگهانی کارتی را که مدتی از آن استفاده می‌کردید را تشخیص نداد؟ از منبع تغذیه ناکافی از PSU گرفته تا مشکلات نرم افزاری مختلف، عوامل مختلفی می‌توانند این مشکل را ایجاد کنند. در اینجا چند راه حل بالقوه برای برطرف کردن شناسایی نشدن کارت گرافیک وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید.

۱. برخی از بررسی‌های اولیه را انجام دهید

فرآیند عیب‌یابی را با انجام بررسی‌های اساسی زیر شروع کنید، چون ممکن است بلافاصله مشکل را حل کنند:

  • پس از خاموش کردن فرآیندهای فعال، دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید.
  • تمام وسایل جانبی متصل به دستگاه خود را جدا کنید، به خصوص گوشی و کنترلرهای بازی.
  • اطمینان حاصل کنید که بایوس شما به روز است؛ چرا که بایوس قدیمی می‌تواند مانع از شناسایی مناسب کارت گرافیک شما شود.
  • هر گونه به روز رسانی معلق ویندوز را که در دسترس است نصب کنید.

اگر هیچ یک از بررسی‌های اولیه بالا مشکل را حل نکرد، راه حل‌های باقی مانده را دنبال کنید.

۲. مطمئن شوید که GPU شما واقعاً شناسایی نشده است

وقتی کارت گرافیک یکپارچه شما به عنوان گزینه پیش فرض پیکربندی شده، ممکن است بازی‌ها و برنامه ها از GPU اختصاصی شما استفاده نکنند. اگر مشکوک هستید که سیستم شما GPU اختصاصی را به دلیل عدم استفاده از بازی‌ها و برنامه‌ها شناسایی نکرده، فرضیه خود را آزمایش کنید. دکمه‌های R و Win را فشار دهید تا پنجره Run باز شود. سپس عبارت msinfo32 را تایپ و سپس اینتر کنید.

عدم شناسایی کارت گرافیک رایانه

در پنجره System Information ، دسته Components  را در نوار کناری سمت چپ گسترش دهید و Display را انتخاب کنید. اگر GPU اختصاصی شما توسط سیستم شناسایی شد، باید اطلاعات آن را در اینجا ببینید. اگر هیچ اطلاعاتی در مورد آن نمی‌بینید، رایانه آن را شناسایی نکرده است. بنابراین، شما باید بیشتر بررسی کنید تا مشکل اساسی را مشخص کنید.

عدم شناسایی کارت گرافیک رایانه

کارت گرافیک ای فاکس مدل GEFORC GT220 1GB DDR3

۳. مطمئن شوید که کارت گرافیک شما فعال است

اگر به نظر می رسد دستگاه شما GPU را شناسایی کرده، اما کار نمی کند، با مراحل زیر بررسی کنید که آیا در Device Manager  غیرفعال است یا خیر:

۱. روی دکمه Start کلیک راست کرده و Device Manager را باز کنید.

۲. به تب View بروید تا دستگاه‌های مخفی را نمایش دهید. اگر علامت تیکی در کنار نمایش دستگاه‌های مخفی مشاهده کردید، دستگاه‌ها پنهان نیستند. اگر آن را نمی‌بینید، روی نمایش دستگاه‌های مخفی کلیک کرده تا نمایان شوند.

۳. سپس، دسته آداپتورهای Display را گسترش دهید.

۴. روی درایور کارت گرافیک خود کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. به سربرگ Driver رفته و روی دکمه Enable Device کلیک کنید. اگر دکمه غیرفعال کردن دستگاه را مشاهده کردید، کارت شما از قبل فعال شده است.

عدم شناسایی کارت گرافیک رایانه

اگر از یک نرم افزار کارت گرافیک اختصاصی برای مدیریت تنظیمات GPU استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که کارت در آنجا غیرفعال نیست. ضمنا اگر کارت گرافیک شما فعال است اما بازی‌ها یا برنامه‌ها از آن استفاده نمی‌کنند، باید کارت گرافیک پیش فرض را تغییر دهید. پس از انجام این کار، بازی‌ها باید شروع به استفاده از آن برای پردازش گرافیکی کنند.

کارت گرافیک ایسوس مدل GeForce GT 710-SL-2GD3-BRK-EVO

۴. GPU را به درستی نصب کنید

اگر برای اولین بار است که کارت گرافیک نصب می‌کنید، موارد زیر را بررسی کنید:

  • کارت گرافیک شما به طور ایمن در اسلات‌های PCIe روی مادربرد قرار دارد.
  • کانکتورهای برق به GPU به درستی و ایمن وصل شده اند.
  • مانیتور شما به خروجی ویدیوی GPU متصل است نه مادربرد.
  • اگر اسلات PCIe هر گونه نشانه‌ای از گرد و غبار را نشان داد، از یک پارچه نخی نرم برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
  • برخی از کاربران مشکلات مشابهی را با تعویض اسلات PCIe حل کرده‌اند، بنابراین آن را نیز امتحان کنید.

اگر به نظر می رسد کارت گرافیک شما به درستی نصب شده، اما مشکل همچنان ادامه دارد، توصیه می‌کنیم آن را از برق جدا کرده و دوباره وصل کنید. این رویه ممکن است به رفع مشکلات موقتی که بر تشخیص GPU تأثیر می‌گذارد کمک کند.

۵. مطمئن شوید که واحد منبع تغذیه شما سازگار است

سازگاری PSU یک فاکتور ضروری برای خرید کارت گرافیک است. یک PSU علاوه بر داشتن همان نوع کانکتور، باید بتواند برق مورد نیاز کارت شما را نیز تامین کند. منبع تغذیه ناکافی می‌تواند منجر به مشکلات عملکرد یا حتی جلوگیری از شناسایی کارت توسط دستگاه شود.

کارت‌های گرافیک معمولاً بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ وات و حتی بیشتر مصرف دارند. برای ارزیابی این موضوع که آیا واحد منبع تغذیه شما می‌تواند این الزامات را برآورده کند، وات آن را در وب سایت سازنده بررسی کنید. کل برق مورد نیاز تمام اجزای نصب شده در دستگاه خود، از جمله رم، GPU، SSD و غیره را محاسبه و سپس کل برق مورد نیاز را از وات PSU کم کنید. اگر توان خالص مورد نیاز از وات PSU بیشتر باشد، باید واحد منبع تغذیه خود را ارتقا دهید. حتی اگر به سختی الزامات را برآورده می‌کند، برای به دست آوردن بهترین عملکرد، یک ارتقا را در نظر بگیرید. با این حال، اگر یک PSU با وات بالاتر نیاز دارید، می‌توانید با اطمینان به مرحله بعدی بروید.

کارت گرافیک زوتک مدل GT 1030 2GB

۶. درایورها را به روز رسانی یا دوباره نصب کنید

اگر برای اولین بار یک GPU را نصب می‌کنید یا اخیرا درایورهای آن را به روز نکرده‌اید، باید جدیدترین درایورها را از وب سایت سازنده GPU خود دانلود و نصب کنید. اگر درایورها در قالب اجرایی هستند، روی فایل دوبار کلیک کرده و با دنبال کردن دستورالعمل‌های روی صفحه، پروسه‌ی نصب را ادامه دهید. اگر نصب دستی مورد نیاز است، از Device Manager استفاده کنید.

کارت گرافیک آرکتک مدل GTX750Ti-4GB

روی دکمه Start کلیک راست کرده و سپس Device Manager را انتخاب کنید. در مرحله بعد، دسته Display adapters را گسترش داده و روی درایور مربوطه کلیک راست کرده و Update driver را انتخاب کنید. Browse my computer for drivers را انتخاب کنید، درایورها را از رایانه خود پیدا و انتخاب کنید. در انتها، دستورالعمل‌های روی صفحه را برای تکمیل فرآیند نصب دنبال کنید.

اگر درایورها نصب شده و به‌طور کامل به‌روزرسانی شده‌اند، حذف نصب و نصب مجدد آنها را در نظر بگیرید؛ چرا که این کار اغلب مشکلات تشخیص سخت‌افزار را حل می‌کند. برای حذف یک دستگاه، روی درایور کلیک راست و Uninstall device را انتخاب کنید.

سپس، از وب سایت سازنده GPU خود دیدن کرده و آخرین درایور را دانلود کنید. دستورالعمل های بالا را برای نصب صحیح دنبال کنید.

۷. مطمئن شوید که کارت گرافیک شما معیوب نیست

عدم شناسایی کارت گرافیک رایانه

اگر هیچ یک از راه حل‌های پیشنهادی قبلی مشکل شما را حل نکرد، ممکن است مشکل از کارت گرافیک شما باشد. صداهای عجیب فن، خرابی‌های مکرر رایانه شخصی، خطاهای مربوط به گرافیک، برخوردهای مکرر با صفحه آبی مرگ و کاهش ناگهانی عملکرد بازی همه نشانه‌هایی از کارکرد نادرست کارت گرافیک محسوب می‌شوند.

اگر از رایانه شخصی استفاده می‌کنید، کارت گرافیک را جدا کرده و از محفظه آن خارج کنید. در صورت وجود یک کامپیوتر دیگر، آن را به کیس دیگری متصل کرده یا از یک دوست کمک بگیرید. اگر GPU شما روی دستگاه دیگری کار می‌کند، ممکن است مشکل از PSU، رم، مادربرد یا سایر اجزای کامپیوتر اصلی شما باشد. بنابراین، آن را بیشتر بررسی کنید.

اگر کارت گرافیک روی دستگاه دیگر نیز کار نمی‌کند، ممکن است معیوب باشد. بنابراین، قطعه را بررسی کرده یا آن را با یک کارت گرافیک جدید متناسب با بودجه خود جایگزین کنید. نکات ذکر شده در این مطلب باید به شما کمک کند تا علت شناسایی نشدن کارت گرافیک در کامپیوتر را پیدا کنید. اجرای این پیشنهادها برای حل مشکل عدم شناسایی کارت گرافیک رایانه شخصی توسط ویندوز به رایانه شما کمک می‌کند تا GPU را شناسایی کند. اگر هیچ یک از این راه حل‌ها جواب نداد، توصیه می‌کنیم از یک متخصص کمک بگیرید.

منبع: Makeuseof

راهنمای جامع تست کارت گرافیک؛ بررسی تمامی سوالات رایج

سوال و جواب‌های رایج
کارت گرافیک جدید نصب کردم اما کامپیوتر روشن و خاموش می‌شود. چرا؟
احتمال دارد منبع تغذیه کیس کامپیوتر جوابگوی اجرای کارت گرافیک نیست.
کارت‌های گرافیک معمولا چقدر مصرف دارند؟
کارت‌های گرافیک معمولاً بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ وات و حتی بیشتر مصرف دارند.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما