۶ روش ساده برای آسیاب کردن قهوه بدون آسیاب مخصوص

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
آسیاب کردن قهوه با 6 روش ساده، بدون نیاز به آسیاب مخصوص

اگر می‌خواهید قهوه‌ی خوش عطر و طعم بنوشید باید دانه‌های قهوه را کمی قبل از دم کردن آسیاب کنید. آسیاب کردن قهوه و نگهداری از آن برای مدت طولانی، آن را در معرض اکسیژن قرار می‌دهد و همین موضوع طعم و عطر آن را تغییر می‌دهد.

شاید بگویید آسیاب مخصوص قهوه ندارید و مجبور هستید قهوه‌ی پودر شده خریداری کنید. اول به این سؤال پاسخ بدهید که آیا دوست دارید روزتان را با یک فنجان قهوه‌ی عالی شروع کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، این مطلب را تا انتها بخوانید.

با کمک چند ابزار ساده که در هر آشپزخانه‌ای پیدا می‌شود و کمی زور بازو می‌توانید پودر قهوه‌ی نرم و عالی تهیه کنید. امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم شما را با ۶ روش ساده‌ی آسیاب کردن دانه‌های قهوه در خانه آشنا کنیم. در این روش‌ها دانه‌های قهوه به شکل دستی و بدون درجه‌بندی خاصی پودر می‌شوند. پس بهتر است برای درجه‌ی پودر شدن قهوه به چشم‌های خود اعتماد کنید و به دنبال جدول استاندارد آسیاب قهوه نباشید.

۱. استفاده از هاون

آسیاب کردن قهوه - هاون

داروسازها و آشپزها از قرن‌ها قبل برای پودر کردن ادویه‌ها، گیاهان معطر و گیاهان دارویی از هاون و دوغاب استفاده می‌کردند. با این روش فشار به شکل یکسان به تمام دانه‌ها می‌رسد و پودری با بافت نرم و یک‌دست خواهید داشت.

روش انجام کار

 • چند قاشق کوچک دانه‌ی قهوه در هاون بریزید. بهتر است بیشتر از یک چهارم حجم هاون را پر نکنید تا در زمان خرد کردن به مشکل بر نخورید.
 • با یک دست هاون را نگه دارید و با دست دیگ دسته‌ی هاون را نگه دارید.
 • با حرکات چرخشی و فشار مناسب، دسته‌ی هاون را روی دانه‌های قهوه فشار دهید و آن‌ها را له کنید.
 • اگر می‌خواهید مقدار بیشتری قهوه را پودر کنید، ابتدا قهوه‌ی پودر شده را از هاون خالی کنید و سپس دانه‌های جدید را در آن بریزید.

۲. استفاده از مخلوط‌کن

آسیاب کردن قهوه - مخلوط‌کن

مخلوط کن جایگزین مناسبی برای آسیاب قهوه است. تیغه‌ی مخلوط‌کن مانند تیغه‌ی آسیاب دانه‌ها را خرد می‌کند. البته هیچ وقت مانند یک آسیاب مخصوص قهوه، دانه‌ها را پودر نمی‌کند اما جایگزین مناسبی است.

بعضی از مخلوط‌کن‌ها درجه‌ی آسیاب هم دارند که دقیقا برای قهوه در نظر گرفته شده است. اگر مخلوط‌کن شما این درجه را دارد، باز هم باید با احتیاط و با چرخش‌های کوتاه و سریع دانه‌ها را خرد کنید.

حرکت پره‌ها بسیار سریع است و همین موضوع باعث گرم شدن دانه‌ها می‌شود. وقتی هم که گرما ایجاد شود روغن‌های طبیعی داخل دانه‌ها گرم می‌شوند و قهوه تلخ‌تر از حالت معمول می‌شود.

در این روش بهتر است مخلوط‌کن را در زمان‌های کوتاه خاموش و روشن کنید تا بدون گرم شدن دانه‌ها، پودر قهوه‌ی درشت داشته باشید. مطمئن شوید که مخلوط‌کن قبل از استفاده کاملا تمیز شده است و چیزی روی عطر و طعم قهوه تاثیر نمی‌گذارد. هیچ کسی دوست ندارد قهوه با طعم پوره‌ی گوجه یا طعم طالبی بخورد!

روش انجام کار

 • اگر مخلوط‌کن شما درجه‌ی آسیاب دارد آن را انتخاب کنید. در غیر این‌صورت سرعت متوسط یا زیاد را انتخاب کنید.
 • مقداری دانه‌ی قهوه در مخلوط‌کن بریزید و در آن را محکم ببندید.
قبل از روشن کردن مخلوط‌کن از بسته بودن در آن مطمئن شوید. اگر در محکم نباشد دانه‌های قهوه به همه جا پرتاب می‌شوند.
 • با روشن و خاموش کردن مخلوط‌کن با ریتم ضربان قلب، دانه‌ها را به اندازه‌ی دلخواهتان خرد و پودر کنید.
 • برای اینکه پودر قهوه‌ی یک‌دست داشته باشید گاهی در زمان خاموش بودن مخلوط کن، آن را به چپ و راست تکان دهید تا جای دانه‌ها عوض شود.
 • اگر می‌خواهید مقدار بیشتری قهوه را پودر کنید، ابتدا قهوه‌ی پودر شده را از مخلوط‌کن خالی کنید و سپس دانه‌های جدید را در آن بریزید.

۳. استفاده از وردنه!

آسیاب کردن قهوه - وردنه

بله، یک وردنه می‌تواند پودر قهوه آماده کند. با این روش پودر قهوه‌ی یک‌دست و ریزتری نسبت به روش‌های قبلی به دست می‌آورید. اگر می‌خواهید از وردنه برای تهیه‌ی پودر قهوه استفاده کنید، باید زور بازوی کافی داشته باشید و برای احتیاط از یک محافظ چشم هم استفاده کنید.

اگر این کار به درستی انجام شود پودر قهوه‌ی ریز و مناسبی برای دم کردن خواهید داشت.

وسایل لازم

 • وردنه
 • تخته‌ی برش بزرگ
 • کیسه‌ی پلاستیکی زیپ‌لاک یا کاغذ روغنی بزرگ
 • زور بازو
 • صبر و حوصله

اگر تخته‌ی برش بزرگ ندارید از پیشخوان استفاده کنید. دانه‌های قهوه ممکن است به اطراف پخش بشوند، به همین دلیل به فضای زیادی نیاز دارید.

روش انجام کار:

 • کمی دانه‌ی قهوه را در کیسه‌ی زیپ‌لاک یا بین ورق روغنی قرار دهید.
 • اگر از کاغذ روغنی استفاده می‌کنید لبه‌های آن را تا بزنید که دانه‌های قهوه به بیرون پرت نشوند.
 • وردنه را روی دانه‌های قهوه فشار دهید تا خرد شوند.
 • بعد از خرد شدن دانه‌ها، ورنه را روی دانه‌های قهوه، مانند زمانی که خمیر باز می‌کنید، بچرخانید و فشار دهید تا دانه‌ها حسابی ریز شوند.
 • این حرکت را تا زمانی ادامه دهید تا پودر قهوه آماده شود.

۴. استفاده از گوشت‌کوب

آسیاب کردن قهوه - گوشت کوب

با کمک یک گوشت‌کوب یا استیک‌کوب می‌توانید دانه‌های قهوه را خرد کنید. برای این کار باید با احتیاط از پیشخوان آشپزخانه استفاده کنید. ابتدا دانه‌ها را خرد کنید و سپس با ضربه‌های بعدی آن‌ها را به پودر تبدیل کنید.

فراموش نکنید که پودر قهوه‌ی تهیه شده با این روش نمی‌توانید قهوه‌ی اسپرسو تهیه کنید در بهترین حالت این پودر برای استفاده در کمکس یا V60 مناسب است.

وسایل لازم

 • گوشت‌کوب یا استیک‌کوب
 • تخته‌ی برش بزرگ
 • کیسه‌ی پلاستیکی زیپ‌لاک یا کاغذ روغنی بزرگ

روش انجام کار

 • دانه‌های قهوه را در کیسه‌ی پلاستیکی یا بین ورقه‌های روغنی بریزید.
 • با استفاده از گوشت کوب، روی دانه‌های قهوه بکوبید تا خرد شوند. آن‌قدر ضربه بزنید تا اندازه‌ی آن‌ها به میزان دلخواهتان برسد.
 • برای داشتن پودر قهوه‌ی یک‌دست، خرد کردن را از یک سمت کیسه آغاز کنید و به تدریج به سمت دیگر بروید.

۵. استفاده از چاقو

آسیاب کردن قهوه - چاقو

بهترین روش برای خرد کردن دانه‌های قهوه بدون آسیاب، استفاده از پهنای تیغه‌ی چاقو است. طراحی چاقوی آشپزی یا قصابی به شکلی است که تیغه‌ی آن نازک و لبه‌ی پشتی آن پهن است و شیب ملایم و خوبی برای این کار در اختیارتان قرار می‌دهد.

اگر در استفاده از چاقوهای بزرگ مهارت ندارید یک روش دیگر را امتحان کنید!

خرد کردن دانه‌های قهوه با پهنای تیغه‌ی چاقو این امکان را می‌دهد که تمام فرآیند پودر کردن قهوه را با کنترل بیشتری انجام دهید. این کار بسیار آسان است و با کمی تمرین در آن ماهر می‌شوید.

وسایل لازم

 • چاقوی بزرگ قصابی یا چاقوی سرآشپز
 • تخته‌ی برش بزرگ

روش انجام کار

 • دانه‌های قهوه را روی تخته‌ی کار قرار دهید.
 • لبه‌ی تیز چاقو را با احتیاط روی تخته قرار دهید. بهتر است برای جلوگیری از پرت شدن دانه‌ها و پاشیدن آن به اطراف، یک حوله‌ی آشپزخانه یا حوله‌ی کاغذی روی چاقو قرار دهید.
هرگز این کار را با لبه‌ی تیز چاقو انجام ندهید چون دانه‌های قهوه به اطراف پرت می‌شوند.
 • کف دست خود را به قسمت بالایی تیغه‌ی چاقو فشار دهید تا دانه‌های قهوه زیر فشار پهنای تیغه قرار بگیرند و شکسته شوند.
 • گاهی با کمک تیغه‌ی چاقو دانه‌های شکسته را به سمت خود بکشید و دوباره خرد کردن را شروع کنید.
 • این کار را تا جایی انجام دهید که دانه‌ها کاملا پودر شوند.

۶. استفاده از غذاساز

آسیاب کردن قهوه - غذاساز

روش آسیاب کردن قهوه با غذاساز تقریبا مثل مخلوط‌کن است، با این تفاوت که حجم بیشتر و تیغه‌های بزرگتری دارد. البته پودر قهوه‌ی تهیه شده با غذاساز به کیفیت مخلوط‌کن نیست اما اگر هیچ وسیله‌ای در اختیار نداشتید، این گزینه‌ی مناسبی است.

روش انجام کار

 • چند قاشق دانه‌ی قهوه در غذاساز بریزید و در آن را محکم ببندید.
 • به صورت نبضی، دقیقا مثل روشی که در مخلوط‌کن استفاده کردید، غذاساز را خاموش و روشن کنید.
 • گاهی در زمان خاموش بودن غذاساز، آن را به چپ و راست تکان دهید تا دانه‌های قهوه جابه‌جا شوند. با این کار پودر یک‌دست خواهید داشت.
 • اگر می‌خواهید مقدار بیشتری قهوه را پودر کنید، ابتدا قهوه‌ی پودر شده را از غذاساز خالی کنید و سپس دانه‌های جدید را در آن بریزید.

روش خاموش و روشن کردن نبضی بهترین روش برای تهیه‌ی پودر قهوه با کمک غذاساز است. خاموش و روشن شدن‌های کوتاه و خرد شدن‌های انفجاری، جابه‌جایی دا‌نه‌های قهوه و تکان دادن غذاساز در زمان خاموش بودن به شما کمک می‌کند که پودر قهوه‌ی مناسبی تهیه کنید.

این پودر قهوه مانند پودر تولید شده توسط آسیاب نیست اما یک فنجان قهوه‌ی خوش عطر و طعم می‌دهد. پس اگر آسیاب مخصوص نداشتید، این روش را امتحان کنید.

ترفندهایی برای خرد کردن دانه‌های قهوه

آسیاب کردن قهوه - ترفندها

به گفته‌ی اسکات رائو، یکی از تأثیرگذارترین عوامل در صنعت قهوه آسیاب شدن دانه‌ها به صورت یکنواخت و مناسب است. این کار نه ‌تنها کمک می‌کند که طعم تمام پودر قهوه یکسان باشد، بلکه این اطمینان را می‌دهد که از اولین تا آخرین فنجان قهوه‌ای که دم می‌کنید طعم یکسان و ثابت دارند. یک آسیاب نامناسب گاهی دانه‌های قهوه را بیشتر و گاهی کمتر از حد معمول آسیاب می‌کند و همین موضوع می‌تواند به قهوه طعم گچی بدهد.

تمام هدف ما از آسیاب کردن قهوه، ایجاد سطح تماس بیشتر با آب است. فرقی ندارد درجه‌ی آسیاب ریز باشد یا درشت، بالاخره این سطح تماس ایجاد می‌شود. درجه‌ی آسیاب بر زمان دم‌آوری و کیفیت قهوه‌ی تهیه شده تأثیر می‌گذارد.

اگر آسیاب ندارید بهترین راه برای تهیه‌ی یک فنجان قهوه‌ی با کیفیت، خرد کردن دانه‌ها به یکی از روش‌هایی است که قبل‌تر درباره‌ی آن صحبت کردیم. برای خرد کردن دانه‌ها عجله نکنید و با صبر و حوصله حرکات را تکرار کنید تا به یک پودر باکیفیت برسید.

اگر پودر قهوه‌ی شما یک‌دست نشده بود می‌توانید آن را با فرنچ پرس دم کنید. پودر قهوه‌ی درشت در فرنچ پرس خوب دم می‌کشد و مشکلی برای طعم و عطر آن پیش نمی‌آید.

سخن آخر

همان‌طور که خواندید راه‌های زیادی برای تهیه‌ی پودر قهوه وجود دارد اما اگر به دنبال تهیه‌ی یک پودر قهوه‌ی استاندارد هستید، به‌خصوص اگر از طرفداران قهوه‌ی اسپرسو هستید، حتما یک آسیاب دستی کوچک تهیه کنید.

غذاساز یک جایگزین مناسب برای آسیاب است چون این دستگاه برای خرد کردن دانه‌ها، ادویه و آجیل تولید شده است. اگر تصمیم دارید از آن استفاده کنید حتما طبق دستورالعمل پیش بروید.

اگر تصمیم دارید از هاون برای خرد کردن دانه‌های قهوه استفاده کنید، بهتر است یک هاون سرامیکی را انتخاب کنید. هاون سرامیکی تخلخل کمتری دارد و پس از استفاده کاملا تمیز می‌شود و طعم قهوه‌ی قدیمی را به قهوه‌ی جدید منتقل نمی‌کند.

منبع: homegrounds

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. سامی

  ممنون

 2. farham

  میشه قهوه رو بذاریم تو پارچه و با بلوک سیمانی بیفتیم به جونش 😐 😐 😐
  دیگه کم مونده بود این روهم اضافه کنید…

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه