چطور با فرنچ پرس قهوه‌ی سریع و خوش‌طعم درست کنیم؟

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
آسان‌ترین روش تهیه‌ی قهوه خوش طعم در منزل با فرنچ پرس

راه‌های زیادی برای تهیه‌ی قهوه وجود دارد و معمولا اولین روشی که به ذهنمان می‌رسد خرید قهوه از کافه است. اما وقتی بعد از یک روز کاری، خسته به خانه می‌رسیم، یک فنجان قهوه‌ی گرم و خوش طعم خستگی را از تن ما بیرون می‌کند. اینجاست که داشتن یک فرنچ پرس و کمی پودر قهوه‌ی درجه‌ی ۱ به کمکمان می‌آید.

فرنچ پرس یکی از ارزان‌ترین وسایل دم‌آوری قهوه و استفاده از آن بسیار آسان است. تمام چیزی که برای تهیه‌ی قهوه نیاز دارید یک فرنچ پرس، پودر قهوه‌ی خوب و یادگیری روش دم‌آوری قهوه است.

امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم روشی آسان برای کار با فرنچ پرس را آموزش دهیم تا به‌راحتی تهیه‌ی قهوه در خانه را تجربه کنید.

خوبی‌ها و بدی‌های تهیه‌ی قهوه با فرنچ پرس

فرنچ پرس - خوبی‌ها و بدی‌ها

قبل از اینکه به سراغ روش دم‌آوری برویم، بهتر است کمی درباره‌ی خوبی‌ها و بدی‌های این مدل قهوه بگوییم. با استفاده از فرنچ پرس قهوه در آب داغ خیس می‌خورد، سپس با فیلتر مخصوص در کف ظرف فشرده می‌شود و قهوه‌ی دم کشیده شده باقی می‌ماند.

بعد از روش دم‌آوری قطره‌ای، این روش یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های تهیه‌ی قهوه است. همچنین بر خلاف Aeropress (یکی از دستگاه‌های دم‌آوری قهوه)، با فرنچ پرس می‌توانید هم‌زمان برای چند نفر قهوه تهیه کنید. این‌ها از خوبی‌های فرنچ پرس است اما اگر بخواهیم از بدی‌های این روش صحبت کنیم باید از طعم تلخ‌تر و قهوه‌ی چرب‌تر بگوییم.

پودر قهوه به صورت مستقیم با آب جوش برخورد دارد و مدت زمانی در آن باقی می‌ماند، یا به اصطلاح خیس می‌خورد و همین موضوع باعث ایجاد طعم تلخ‌تر و قهوه‌ی چرب‌تر نسبت به روش‌های دیگر می‌شود.البته این موضوع برای افرادی که از طعم تلخ قهوه لذت می‌برند بدی محسوب نمی‌شود، اما معمولا افراد طرفدار طعم ملایم‌تری هستند.

طعم قهوه در فرنچ پرس به چه چیزهایی وابسته است؟

فرنچ پرس - عوامل تاثیرگذار بر طعم قهوه

تهیه‌ی قهوه‌ی خوش طعم در فرنچ پرس به دو عامل وابسته است؛ دمای آب و نوع آسیاب قهوه. اگر دمای آب خیلی بالا باشد و از آب در حال جوشیدن برای دم کردن قهوه استفاده کنیم، قهوه می‌سوزد و طعم تلخ و نامناسبی به ما می‌دهد. برای تهیه‌ی قهوه، چند دقیقه‌ای به آب جوش زمان دهید تا کمی دما از دست دهد، سپس آن را روی پودر قهوه بریزید.

روش آسیاب کردن قهوه تأثیر مستقیمی بر طعم آن می‌گذارد و اگر خوب آسیاب نشده باشد پس از فشرده شدن توسط فیلتر، علاوه بر ایجاد طعم بد باعث پخش شدن پودر در آن شده و در نتیجه قهوه‌ای پر از پودر قهوه‌ی ریز خواهیم داشت. پس اگر خودتان امکان آسیاب کردن قهوه در خانه را ندارید حتما در زمان خرید، پودر قهوه‌ای بخرید که برای استفاده در فرنچ پرس آسیاب شده است.

چرا باید یک آسیاب قهوه داشته باشیم؟

فرنچ پرس - آسیاب

برای تهیه‌ی قهوه با فرنچ پرس نیاز است که دانه‌های قهوه را یک دست و کمی درشت آسیاب کنیم تا در زمان فشرده شدن از فیلتر عبور نکند و در کف فنجان رسوب نکند. پس اگر قصد دارید که تهیه‌ی قهوه را به طور جدی در خانه آغاز کنید، بهتر است یک آسیاب دستی کوچک هم تهیه کنید.

البته اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که تلخی زیاد در قهوه را نمی‌پسندند و به دنبال طعمی ملایم‌تر هستند، خرید آسیاب را توصیه نمی‌کنیم. آسیاب‌های صنعتی با آسیاب‌های دستی متفاوت است و طعم گس قهوه را در زمان آسیاب شدن کمتر می‌کند. پس به سراغ پودر قهوه‌های از قبل آسیاب شده بروید و فراموش نکنید حتما از پودری استفاده کنید که مناسب فرنچ پرس آسیاب شده است.

لذت تهیه‌ی قهوه در خانه

فرنچ پرس - لذت تهیه قهوه در منزل

تهیه و دم‌آوری قهوه در خانه هم مانند آشپزی بسیار لذت‌بخش است و شما می‌توانید با اندازه‌ها یا ترکیب مواد بازی کنید تا به طعم دلخواه خود برسید. اگر تازه قرار است تهیه‌ی قهوه را در خانه آغاز کنید، بهتر است از روی دستورالعمل پیش بروید اما پس از مدتی می‌توانید این بازی را شروع کنید و قهوه‌ای با طعم مخصوص خودتان تهیه کنید؛ یک قهوه‌ی خاص و منحصربه‌فرد، فقط برای شما.

ما امروز بر اساس یک دستور تهیه‌ی پایه و اصولی پیش می‌رویم تا بتوانید یک فنجان قهوه‌ی استاندارد برای صبحانه یا عصرانه‌ی خود تهیه کنید.

نسبت آب و قهوه در فرنچ پرس

برای تهیه‌ی چهار فنجان قهوه به ۹۰۷ گرم دانه‌ی قهوه نیاز دارید، این میزان بعد از پودر شدن دانه‌ها متفاوت می‌شود. این یک اندازه‌ی استاندارد است اما برای تهیه‌ی ۱ یا ۲ فنجان قهوه چقدر قهوه نیاز است؟ اگر به ترازو دسترسی نداشته باشیم چطور باید میزان قهوه را اندازه‌گیری کنیم؟

در ادامه با روشی ساده‌تر، اندازه‌ی قهوه‌ی مورد نیاز برای تهیه‌ی میزان‌های متفاوت، آشنا می‌شوید؛

 • یک فنجان قهوه: ۱ فنجان آب و ۲ قاشق غذاخوری دانه‌ی قهوه
 • دو فنجان قهوه: ۲ فنجان آب و یک چهارم فنجان دانه‌ی قهوه
 • چهار فنجان قهوه: ۴ فنجان آب و نصف فنجان دانه‌ی قهوه
 • هشت فنجان قهوه: ۸ فنجان آب و ۱ فنجان دانه‌ی قهوه

طرز تهیه‌ی قهوه با فرنچ پرس

فرنچ پرس - طرز تهیه

این دستور تهیه برای ۳ تا ۴ فنجان قهوه نوشته شده است. برای کم یا زیاد کردن تعداد فنجان‌ها، میزان مواد را با یک نسبت مناسب کم یا زیاد کنید.

مواد لازم

 • دانه‌های قهوه‌ی رست شده: نصف فنجان
 • آب سرد: ۴ فنجان

وسایل مورد نیاز

 • آسیاب قهوه
 • فرنچ پرس با گنجایش مناسب
 • کتری برقی یا کتری و اجاق گاز
 • قاشق دسته بلند
 • دماسنج مخصوص پخت‌وپز (اختیاری)

طرز تهیه

۱.
اگر در خانه آسیاب دستی دارید، نصف فنجان قهوه را با درشت‌ترین حالت آسیاب کنید. بعد از آسیاب باید پودری شبیه به پودر سوخاری داشته باشید. سپس آن را در فرنچ پرس بریزید. اگر هم آسیاب ندارید حدود ۸ قاشق غذاخوری پودر قهوه را در فرنچ پرس بریزید.

۲.
آب را جوش بیاورید و سپس ۱ دقیقه به آن زمان دهید تا دما از دست دهد. اگر از دماسنج مخصوص استفاده می‌کنید آب با دمای ۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برای استفاده مناسب است. اما اگر دماسنج ندارید هم مشکلی پیش نمی‌آید، آب جوش پس از ۱ دقیقه به همین دما می‌رسد.

۳.
آب را در فرنچ پرس، روی پودر قهوه، بریزید.

۴.
حالا با قاشق دسته بلند آب و قهوه را به آرامی هم بزنید. این حرکت باید از پایین به بالا باشد.

۵.
در فرنچ پرس را ببندید و ۴ دقیقه به آن زمان دهید تا قهوه دم بکشد. البته با توجه به نوع رست قهوه، این زمان متفاوت است اما ۴ دقیقه معمولا زمان مناسبی است.

۶.
بعد از چهار دقیقه، دسته‌ی فیلتر را فشار دهید تا پودرهای قهوه را در انتهای فرنچ پرس جمع کند.

۷.
قهوه آماده‌ی ریختن در فنجان و نوشیدن است.

ترفندهای تهیه‌ی قهوه‌ی بهتر

اگر زمان کافی دارید قبل از شروع به تهیه‌ی قهوه، فرنچ پرس را گرم کنید. برای این کار کافی است کمی آب جوش در فرنچ پرس ریخته و آن را تکان دهید تا فضای داخلی آن گرم شود. همچنین می‌توانید فرنچ پرس را با آب داغ بشویید تا گرم شود.

قهوه‌ی آماده شده را در فرنچ پرس رها نکنید، این کار باعث بد طعم شدن آن می‌شود. شما می‌توانید اضافه‌ی قهوه را در فنجان ریخته و در زمان مناسب دوباره گرم کنید.

سخن آخر

فرنچ پرس

تهیه‌ی قهوه کار بسیار لذت‌بخشی است و به شما این امکان را می‌دهد تا قهوه‌ی خوش طعم‌تر و مطابق با دائقه‌ی خودتان تهیه کنید. مخصوصا این روزها که درگیر همه‌گیری کرونا هستیم و دیگر مانند گذشته نمی‌توانیم با خیالی آسوده درکافه‌ها بنشینیم و از نوشیدن قهوه لذت ببریم.

اگر قهوه را خودتان آسیاب کنید شدت عطر و طعم آن بیشتر خواهد بود. اما اگر امکان آسیاب کردن ندارید، می‌توانید قهوه‌ی تازه آسیاب شده را در وزن‌های کم خریداری کرده و در ظرف‌های در بسته نگهداری کنید تا عطر و طعم خود را از دست ندهد.

همچنین فراموش نکنید که پودر قهوه هم مانند مواد غذایی دیگر ممکن است کپک بزند، پس بهتر است ظرف پودر قهوه را در یخچال نگهداری کنید. اگر شما همه روش خاصی برای تهیه‌ی قهوه در فرنچ پرس و خوش طعم شدن آن دارید برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

منبع: kitchn

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه