پلکس تراپی مو چیست و چه مزایایی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
پلکس تراپی

اگر موهای خشک و آسیب دیده دارید، روش‌های موثر بسیاری برای احیای شادابی، خاصیت کشسانی و درخشش موها وجود دارند. یکی از این روش‌های موثر برای احیای مو پلکس تراپی نام دارد که در سالن و منزل می‌توان آن را انجام داد.

پلکس تراپی راهکاری عالی برای احیای موهای آسیب دیده و محافظت از موها در برابر آسیب‌ دیدن در آینده است. این تکنولوژی ریزپیوندهای ساختاری موها را بازسازی کرده و بهبود می‌دهد، فیبرهای درون هر تار مو را به هم متصل می‌کند، کیفیت مو را پس از اولین استفاده بهبود داده و مقاومت موها را در برابر آسیب‌های احتمالی آینده افزایش می‌دهد. البته پلکس تراپی مو در کنار مزایا، معایبی مانند عوارض پروتئین تراپی مو هم دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم و پاسخ سوالات متعددی از جمله “پلکس تراپی تا چه بخشی از مو نفوذ میکند؟” را خواهیم داد.

پلکس مو چیست؟

پلکس چیست؟ محصول خاصی است که منجر به کاهش حداکثری آسیب ناشی از فرایندهای شیمیایی تهاجمی به موها می‌شود. بنابراین موها در حالت ملایمی نگه داشته می‌شوند و اثر مخربی روی فرهای مو ندارند.

پلکس تراپی اغلب شامل دو یا سه مرحله است:

 1. مرحله‌ی اول شامل محصولاتی است که به صورت مستقیم به هر ترکیب شیمیایی‌ای مانند رنگ، دکلره، فر کردن یا صاف کردن اضافه می‌شوند. این مرحله شامل ترکیبی از مواد شیمیایی‌ای است که سرعت تخریب ترکیب‌های دی سولفید فرهای مو را کاهش می‌دهند.
 2. مشخصات فاز دوم بیشتر شبیه نرم کننده‌های مو است. ترکیب آن‌ها شامل سیلیکون، روغن‌ها، پروتئین‌ها و سایر اجزای کاهش دهنده‌ی آسیب است.
 3. مرحله‌ی سوم در همه‌‌ی برندها وجود ندارد اما در صورت وجود برای مراقبت خانگی از اثرات به وجود آمده در نظر گرفته شده است.

برای تقویت موها از روش‌های دیگری مانند کراتین و پروتئین تراپی مو هم می‌توان استفاده کرد.

پلکس تراپی مو چیست و به چه منظور استفاده می‌شود؟

پلکس از ابتدای معرفی، انقلابی را در دنیای مراقبت از مو ایجاد کرد. پلکس تراپی فرمول خلاقانه و منحصر به فردی دارد که پایه‌ی محصولات بازسازی، محافظت و مراقبت از سلامت مو را تشکیل می‌دهد. نحوه‌ی عملکرد پلکس تراپی به این صورت است که پیوندهای دیسولفید آسیب دیده و شکسته‌ در ساختار موها را به هم متصل کرده و بازسازی می‌کند و بدین وسیله موی آسیب دیده را احیا کرده و به آن نرمی، درخشش و خاصیت کشسانی می‌بخشد. علاوه بر این پلکس تراپی برای تقویت، محافظت و جلوگیری از شکستن موها هم به کار می‌رود.

هدف اولیه‌ی پلکس، استفاده برای اهداف حرفه‌ای در سالن‌های آرایشگاهی بود. به دلیل نتایج موثر و محبوبیت سریعی که پیدا کرد بسیاری از شرکت‌های آرایشی شروع به استفاده از فرمول جدید آن در محصولات مراقبت فردی خود کردند. امروزه شامپوها، نرم کننده‌ها، روغن‌ها و سایر محصولات مراقبت از موی حاوی پلکس را می‌توانید در بازار پیدا کنید. برای خرید شامپو مو و ماسک مو می‌توانید به وب‌سایت دیجی کالا مراجعه کنید.

چرا به پلکس تراپی نیاز داریم؟

دلیل این مساله این است که با کمک پلکس تراپی مواد فعال عوامل مختلف نمی‌توانند به صورت عمیق به درون مو نفوذ کنند. پلکس تراپی عملکرد بسیار موثری دارد بنابراین برای رنگ کردن کامل نیازی به استفاده از اکسیدان‌های قوی یا افزایش زمان قرار گرفتن در معرض رنگ نیست. به صورت طبیعی پلکس اثر مثبتی بر وضعیت مو داشته و موها را در برابر اثرات شیمیایی منفی محافظت می‌کنند.

دلیل دیگر برای استفاده از پلکس تراپی، نفوذپذیری موها است. در صورتی که نفوذپذیری موها خیلی زیاد باشد بیشترین میزان رطوبت به موها وارد شده و رنگ را در خود حل می‌کند. به کمک پلکس تراپی نفوذپذیری کاهش یافته و زمان تثبیت رنگدانه‌ها افزایش می‌یابد.

پس از پیروی از راهنمای مراقبت از مو و انجام پلکس تراپی تغییرات زیر مشاهده خواهند شد:

 • نرمی و شفافیت پوشش مو
 • تارهای محکم مو
 • براق بودن فرهای مو
 • احساس حجم بیشتر در موها
 • تراکم و نرمی موها

5 مزیت مهم پلکس تراپی برای موهای آسیب دیده

تکنولوژی پلکس تراپی در چند مرحله اجرا می‌شود که هر کدام از آن‌ها هدف خاصی را دنبال می‌کنند. بنابراین هنگام رنگ کردن مو یک افزونه‌ی خاصی به ترکیب اضافه می‌شود که از پوشش مو محافظت می‌کند. در مرحله‌ی دوم پوشش مو بسته شده و به این منظور از تهویه‌ی هوایی که حاوی ترکیبات کراتین با روغن‌ مو باشد استفاده می‌شود. ماسک‌ها و بالم‌ها به دلیل داشتن مواد مغذی مراقبت کامل را در منزل فراهم می‌کنند. در نتیجه می‌تواند تاثیر مثبتی داشته، پیوندهای دیسولفیدها را تقویت کرده و موها را برای مدت طولانی‌تری سالم و درخشان نگه دارد.

اثر فرایند پلکس تراپی

پس از انجام تست‌های آزمایشگاهی ثابت شد که پلکس تراپی موها را تا ۹۴ درصد ترمیم کرده و مقاومت آن‌ها را تا ۴۴ درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر این نتایج قابل توجه به صورت فوری و بلافاصله پس از یکبار انجام پلکس تراپی حاصل شدند.

مهم‌ترین کار این است که در ابتدا با یک فرد متخصص مشورت کرده و پلکس تراپی را در سالن‌های معتبر و حرفه‌ای انجام دهید. در این صورت می‌توانید از داشتن تاثیر مثبت آن اطمینان حاصل کنید.

دلایل اصلی آسیب دیدن مو

در ادامه رایج‌ترین دلایل خشکی، زبری و شکنندگی موها را شرح داده‌ایم.

 • رنگ کردن مداوم (دکلره، هایلایت کردن و …)
 • انجام مداوم پرم، صاف کردن مداوم مو و سایر درمان‌های شیمیایی
 • عدم استفاده‌ی کافی از وسایل حالت دهنده‌ی مو مانند اتوی صاف، اتوی فر و …
 • قرار گرفتن در معرض عوامل خارجی مضر مانند اشعه‌ی فرابنفش، باد، آب و هوای بد و …
 • داشتن رژیم غذایی نامناسب که پروتئین، ویتامین و آنتی اکسیدان ندارد.

از بسیاری از این آسیب‌ها می‌توان با بهبود رژیم غذایی و محافظت از مو در برابر عوامل آسیب‌زا جلوگیری کرد. علاوه بر این روتین شبانه برای داشتن موهایی سالم هم بسیار مفید و قابل توجه است. همچنین درست همین جا است که یکی از خواص احیاکننده‌ی پلکس تراپی مو مطرح می‌شود و این روش می‌تواند به عنوان یک معیار پیشگیرانه در برابر این آسیب‌ها هم استفاده شود.

فواید پلکس تراپی

فواید پلکس تراپی برای موهای دکلره و رنگ شده

چرا باید از پلکس تراپی استفاده کنیم؟ پلکس تراپی چه فوایدی دارد؟ در ادامه به بررسی مزایای آن پرداخته‌ایم.

احیای سریع و قوی موها

کار پلکس محافظت و جلوگیری از آسیب شیمیایی، حرارتی و مکانیکی موها است. اگرچه پلکس می‌تواند قبل، حین و پس از فرایند درمان با محصولات مختلف ترکیب شده و سپس استفاده شود اما مشهورترین استفاده‌ی آن در فرایند رنگ کردن مو است. با پلکس تراپی رنگ کردن و روشن کردن مو بدون آسیب و شکستگی تارهای مو ممکن می‌شود. به همین دلیل بسیاری از آرایشگرها در سالن‌های خود از این محصولات استفاده می‌کنند تا مشتری‌های خود را نه تنها از نظر رنگ، بلکه از نظر محافظت از سلامت، درخشش و نرمی مو پس از رنگ کردن راضی نگه دارند.

افزایش استحکام ریشه‌ی مو

انجام کارهایی مانند فر دائم موها باعث سستی ریشه‌ی موها می‌شود. پلکس تراپی استحکام ریشه‌ی موها را بهبود می‌دهد.

جلوگیری از آسیب دیدن مو هنگام رنگ کردن موها

امکان استفاده از پلکس به همراه رنگ مو وجود دارد و می‌تواند از آسیب دیدگی موها جلوگیری کند.

براق کردن و درخشش موها

پلکس تراپی علاوه بر ترمیم آسیب موها باعث درخشش و لطافت بیشتر آن‌ها می‌شود.

ماسک مو بیتروی مدل کراتین آرگان حجم 400 میلی لیتر

انواع پلکس

پلکس دارای پنج شماره است که دو شماره‌ی اول در سال‌های آرایشگاه و سه شماره‌ی بعدی در منزل استفاده می‌شوند. در ادامه به بررسی پنج شماره‌ی پلکس پرداخته‌ایم.

N1: این شماره به منظور تقویت موها در هنگام دکلره یا استفاده از انواع بی رنگ کننده مو مناسب بوده، با رنگ یا دکلره مخلوط می‌شود و قوی‌ترین و غلیظ‌ترین پلکس به شمار می‌رود.

N2: این پلکس به منظور تقویت موها مانند ماسک مو پس از شستن رنگ مو یا دکلره به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی موها قرار می‌گیرد.

N3: این پلکس به منظور درمان خانگی استفاده شده و تا سه بار در هفته می‌توان آن را به کار برد. نحوه‌ی استفاده از این پلکس قبل از شامپو و نرم کننده‌ی مو بوده و باید بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه روی موها باقی بماند.

N4: پلکس شماره‌ی ۴ در واقع یک شامپوی تقویت‌کننده و آبرسان است.

N5: پلکس شماره‌ی ۵ نرم کننده‌ی تقویت کننده‌‌ی مو است که موها را آبرسانی و نرم می‌کند. پلکس شماره‌‌ی ۵ دارای مواد مغذی آمینو اسیدی و بدون سیلیکون است.

مراحل کامل پلکس تراپی مو در منزل

آیا می توان در منزل پلکس تراپی انجام داد؟

پلکس‌های شماره‌ی یک و دو در سالن‌های آرایشگاه استفاده می‌شوند و پلکس شماره‌ی سه برای استفاده در منزل مناسب است. در ادامه نحوه‌ی انجام پلکس تراپی مو در خانه را توضیح داده‌ایم.

 1. در ابتدا با استفاده از یک شامپو موهای سر خود را شسته و با حوله خشک کنید.
 2. سپس از پلکس شماره‌ی سه مانند شامپو در حمام استفاده کرده و مقداری از آن را روی دست خود ریخته و روی سر ماساژ دهید.
 3. تا پنج دقیقه ماساژ دادن موی سر را ادامه داده و سپس بین ده تا سی دقیقه صبر کنید تا به نتیجه‌ی مورد نظر برسید.
 4. سپس موها را با آب ولرم آبکشی کنید.
 5. در نهایت با استفاده از یک حوله‌ی تمیز موهای خود را خشک کنید.
 6. برای رسیدن به موهای براق و محکم این مراحل را هر ده روز یکبار تکرار کنید.

پلکس تراپی قبل از کراتین

به منظور انجام پلکس تراپی قبل از کراتین موها باید در ابتدا موها را به خوبی شسته و به صورت کامل خشک کنید. پس از خشک کردن موها مواد پلکس را روی موها اسپری کرده و به مدت سی دقیقه صبر کنید. در ده دقیقه‌ی نخست این سی دقیقه موها را در دمای اتاق قرار داده و سپس بیست دقیقه‌ی بعد باد گرم سشوار را روی موها بگیرید.

پس از پایان سی دقیقه موها را با شامپو بچه تنها در حدی که چربی اضافی پلکس از موها پاک شود شسته و به صورت کامل خشک کنید. اکنون می‌توانید مواد کراتین را روی موها بزنید.

پلکس تراپی موی فر؛ پلکس شماره ۳ فراموش نشود!

نوعی از پلکس تراپی که برای موی فر مناسب است به گونه‌ای طراحی شده که بین دکلره کردن و رنگ کردن موی سر به عنوان نرم کننده‌ و درمان مکرر مو استفاده شود. استفاده‌ی منظم از این روش به حفظ سلامتی و زیبایی موها و همچنین یکپارچگی رنگ موها یا دکلره کمک می‌کند.

به این منظور پلکس شماره‌ی ۳ را به صورت یکنواخت روی تمام طول مو و انتهای موهای تمیز و مرتب پخش کنید. پنج دقیقه صبر کنید تا پلکس شماره‌ی سه عمل کند. سپس موها را به صورت کامل آبکشی کنید. در صورت تمایل می‌توانید از شامپو، نرم کننده و حالت دهنده استفاده کنید.

فرهای طبیعی مو می‌توانند بسیار شکننده باشند و به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند. استفاده از پلکس شماره‌ی سه یک روش عالی برای افزودن رطوبت و مواد مغذی به موها بدون کمترین تلاش مورد نیاز است. حتی اگر موهایتان را رنگ یا دکلره نکرده باشید باز هم پلکس شماره‌ی سه به عنوان تقویت کننده‌ی موها و محافظت از سلامت موها استفاده می‌شود.

انجام این کار به مدت ده دقیقه در هفته به فرهای مو قدرت آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات مشابه طبیعی را می‌دهد که خشکی و وزی فرهای مو را از بین می‌برد.

نکته‌ای که باید در این رابطه در نظر داشته باشید این است که پلکس تراپی تاثیری در صاف شدن موها نخواهد داشت.

معایب پلکس تراپی مو

 پلکس تراپی مو چه معایبی دارد؟

پلکس تراپی با وجود مزایای بسیار زیادی که دارد زمان رنگ گرفتن و روشن شدن موها را افزایش می‌دهد. علاوه بر این در صورتی که بیش از حد از آن استفاده کنید ممکن است رنگ پذیری موها کاهش پیدا کند.

مراقبت‌های بعد از پلکس تراپی

پلکس تراپی به مراقبت خاصی نیاز ندارد و تا زمانی که کار آسیب زایی روی موها انجام نشود اثر آن باقی می‌ماند.

منابع: BELITA-VITEX, keratinبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما